Rome roept zijn burgemeester ter verantwoording Muziekfestival te Santpoort IJmond-agenda Havenberichten Amsterdamse Beurs Wegens schandalige verwaarlozing van de stedelijke belangen 6 Prachtig succes voor IJmuider drumband Th. Schermer-toernooi voor Volendam Vier VGZ-jubilarissen Nieuwe cutterzuiger naar Aruba Examens Stakingsgolf in Italië Moderne verkeersborden Ex-advocaat ontkent verduistering Kilometerslange optocht trok door Noordoostplder MAANDAG 2 2 JUNI 19 59 Op het haast tot een woenstijn verdroog de en verdorde grasveld van het Burge meester Rijkenspai-k te Santpoort, onder een harde, staalblauwe avondhemel, speel de zich zaterdag het muziekfestival af, dat als een traditie ook dit seizoen door de sectie Muziek van de Velser Gemeenschap georganiseerd werd. Zeven korpsen uit de naaste omgeving van Santpoort némen deel aan dit festival, dat men kan zien als een demonstratie van muzikale capacitei ten, maar ook als een prachtige gelegen heid voor de korpsen zelf om aan de hand van de verkregen indrukken der uitvoe ringen eigen prestaties aan n' kritisch oor deel te onderwerpen en zo nodig en zo mo gelijk op een hoger niveau te brengen. Als eerste korps betrad het jeugdorkest van de IJmuider harmonie de nistent om onder leiding van zijn dirigent Jan Groot een pittige mars en de de Ouverture „Gou den Herfst" van Alb. Meijns met verzogde klank en met aandacht voor een goede vormgeving te spelen. Later op de avond getuigden de uitvoeringen van de eveneens door Jan Groot geleide „IJmuider Harmo nie'' van een zelfde vertolkingsprincipe. De eerste Suite van de Engelseman Gustav Holst, die de vereniging tot klinken bracht, stelde in muzikaal-expressief opzicht en ook technisch nogal hoge eisen. De stemming leed door de koelte van de avondlucht., maar toch slaagde men er in een behoorlijke in druk te maken, vooral met het derde deel, waarvan de meeste overtuigingskracht uit ging. Na de Suite van Holst kon de opzette lijke exotiek van de mars „Trombones to the fore" uiteraard geen climax meer gaan betekenen. Het derde korps, dat Jan Groot dirigeer de, was de fanfare „Wilhelmina" uit Sant poort. Het ensemble was bijzonder geluk kig in het samenspel en met de loonvor ming, die voortreffelijk dienstbaar gemaakt werd aan een intensieve muzikale span ning. Men hoorde die het eerst in de ve derlicht en soepel gespeelde mars „Spirit of youth" van J. Gilbert en daarne in „Ros- siniana", een karakteristieke compositie van Gerard Boedijn. De Hoogoven Harmonie uit IJmuiden concerteerde onder de plaatsvervangende dirigent N. Bakker. Ik kreeg niet de indruk Op het concours in Bergen (Nh.) heeft de drum- en bazuinband van de IJmuider Harmonie een prachtig resultaat geboekt. Er was een enorme belangstelling voor dit concours, dat werd georganiseerd door V.V.V. Bergen en de Bergense Harmonie. Het IJmuidense korps deed mee in de marswedstrijd en men had er zware con currentie. Want niet alleen was Witten- burg's Drumband uit Amsterdam van de partij maar ook Wilhelmina uit Volendam. „Tegen die Volendammers kunnen we niet op" zeiden de IJmuidenaren te voren al. „Het is net als bij het voetballen". In derdaad gaven de wijdbroeken in deze af deling Uitmuntendheid een schitterende show, maar de IJmuidenaren bleven er vrijwel niet bij achter. Het optreden van de drumband van de IJmuider Harmonie werd dan ook met hartelijk applaus be loond. En in de uitslag bleek ook duidelijk, dat men maar heel weinig bij de Völehdarfimèr concurrentie was achtergebleven: Wilhel mina behaalde 146 punten, de IJmuider Harmonie 141 punten. En daarachter kwam de Wittenburgse Drumband, die was blijven staan op 136V2 punt. Een prachtig resultaat van de IJmuider muzikanten. Op het sportpark aan de Puikman heeft de Castricumse vereniging Vitesse zondag het traditionele Th. Schermertoernooi voor junioren georganiseerd. Hieraan werd dit keer ook deelgenomen door de junioren van Volendam, die met hun sterke teams zowel in de a- als in de- b-poule beslag wisten te leggen op de eerste plaats. Vitesse zelf kon in poule a een derde en in de fa- poule een tweede plaats bereiken. De elf van RKAFC uit Alkmaar raakten daar mede de wisselbeker kwijt. De uitslagen waren: Poule a: DEM—Vo lendam 1—2; RKAFC—Vitesse 2—0; Vo lendam—RKAFC 2—1; Vitesse—DEM 3—0; VolendamVitesse 22; RKAFC—DEM 11. Poule b: DEMVolendam 25; RKAFCVitesse 14; VitesseDEM 40; Volendam—RKAFC 5—1; RKAFC—DEM 32; VolendamVitesse 30. ZES HELMBRANDJES Zes helm- en begroeiingsbrandjes heeft de brandweer van Velsen dit weekeinde moeten blussen. Zaterdag raakte bij het station Velsen-IJmuiden-Oost de berm in brand. Twee helmbrandjes braken uit bij de Steenbokstraat en de Siriusstraat te IJmuiden. Zondag doofde de brandweer helmbrand jes bij de Lange Nieuwstraat-Zeeweg, Ka naaldijk en bij de vuurtoren. Het vuur werd voornamelijk veroorzaakt door spe lende kinderen en onvoorzichtigheid. BEVERWIJK MAANDAG 22 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hotel onder verdenking". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kat op een heet zinken dak". W.B. Theater, 20 uur: „De rode Pimper nel". DINSDAG 23 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „La Gargonne". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Verbo den liefde". VELSEN MAANDAG 22 JUNI Thalia: „Op hoop van zegen", 20 uur. Rex: „Grafin Mariza", 20 uur. Raadhuis: van 1517 uur: spreekuur wethouder van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14—16.30 uur. DINSDAG 23 JUNI Thalia: „Op hoop van zeger", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelen straat, van 20 uur af sp -ekuur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14 tot 16.30 uur. dat er aan de uitvoeringen van de Floren- tiner mars en van de „Heitere Ouverture" van Eugen Fülling de door de directie mutatie noodzakelijk geworden voorberei ding vooraf was gegaan. Tal van slordig heden in het samenspel en ritmische vaag heden ontsierden het spel, waarvan de gaafheid door onzuiverheid bij de stemming evenmin bevorder werd. Dat er van muzikale spannig weinig te recht kwam, ligt bij dergelijke uitvoerings omstandigheden voor de hand. De harmo niekapel „De Eendracht" uit Velsen ont wikkelde onder leiding van zijn dirigent H. Jakma, een levendig bewogen sonore klank, al kon de zuiverheid niet steeds ongerept bewaard blijven. Ritmisch pittig klonken de „Jubelklange" van Uebel en de Ouverture voor „Der Waffenschied" van Lortzing kreeg een vaak virtuoze vertol- nikg met. bijzonder mooie fragmenten. De R.-K. harmonie „Soli Deo Gloria" uit Driehuis weerde zich onder aanvoering van zijn dirigent J. Heeremans verdienstelijk, al werden de ritmische figuren in „Lyn- wood" van Ord Hume wat slap getekend en hoorde men ontstemmingen in Dehaves „Aquarelles". Er moet nog meer verdie ping van expressie in het spel van dit korps komen en kernachtiger zegging. Grof en hard klonk de Defileermars, waarmede het R.-K. harmoniekorps „Sint Caecilia" uit Velsen onder leiding van de heer Th. A. Bruyskens als laatste ensemble zijn optreden begon. Betere verzorging van de dynamiek was er merkbaar bij de uit voering van de Ouverture Harlem Sha dows" van Meindert Boekei. Dit korps moet beslist aan verfijning van zijn spel gaan werken en een evenwicht trachten te vinden tussen zijn overigens waardeerbare spontaniteit en overwogen vormgeving. En hiermede was dit nuttige festival, dat door goede organisatie ongedwongen en prettig verliep, ten einde. P. Zwaanswijk In de loop van deze week zullen bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen niet minder dan vier personeelsleden een jubileumdag hebben. Drie van hen zijn dan veertig jaar aan het bedrijf verbonden en één jubilaris viert zjjn vijfentwintigjarig feest. Dinsdagmorgen zijn de heren Th. W. van Son en G. Duineveld de jubilarissen. De heer Van Son, die op 30 december 1895 te Beverwijk is geboren, kwam als drieën twintigjarige in de houtkapperij van de voormalige cellulosefabriek, waar hij tot 1950 bleef. Wegens zijn lichamelijke con ditie was toen verplaatsing gewenst en sedertdien is hij laborant in het centraal laboratorium. Reeds in 1918 op 17-jarige leeftijd kwam de heer G. Duineveld, die op 5 augustus 1900 in Velsen is geboren in de vroegere cellulosefabriek. Eerst was hij een half jaar cellulosewikkelaar om daarna cellu- losemaker te worden, welke functie hij on onderbroken tot augustus 1958 heeft ver richt. De opheffing van de cellulosefabri- cage op dit tijdstip is oorzaak van zijn huidige werk als arbeider in de papier fabriek. De derde „veertigjarige" is de heer S. v. d. Wal. die in Enschede geboren is op 26 juni 1903 en een dag voor zijn zestiende verjaardag, op 25 juni 1919 bij Van Gelder Zonen in dienst kwam. Gedurende twee jaar was hij proevenmaker in de cellulose fabriek, vier jaar lang cellulosewikkelaar en daarna tot mei 1958 lader in de afdeling cellulose-expeditie. die wegens stopzetten van de eigen cellulosefabrieken toen leidde tot de huidige functie van houtlader voo>- de houtstoffabriek. zodat het „laden" wel tot zijn taken is blijven behoren. Ten slotte viert de heer H. Schuller. thans directie-chauffeur, op 26 juni zïin zilveren arbeidsjubileum. Op 4 aoril 1912 in Beverwijk geboren vond hij op 22-jarige leeftijd in 1934 een functie in het toen pas nieuwe, zeer uitgebreide vervoersbedrijf vhn het eigen orodukt en kwam hij als chauffeur op da be'-»nde. zware diesel- vrachtauto's. In juni 1954 werd hij directie chauffeur. Uit IJmuiden is, gesleept door de „El be", vertrokken de nieuwe cutterzuiger „Queen of Holland" van de Amsterdam se Ballast Maatschappij, die de haven van Aruba gaat uitdiepen. Ook zal een brok koraalrif worden weggebaggerd. Het werk geschiedt in opdracht van de Lagos Oil Transport Company Limited. Er zal een miljoen kubieke meter grond moeten worden weggegraven. De moder ne „Queen of Holland" zal bij het moei lijke karwei worden bijgestaan door een bok en drie hoppers. De nieuwe cutterzui ger is bijna negentig meter lang. Kapitein van 't schip, dat een bemanning heeft van 32 koppen, is de heer J. van de Wetering uit Sliedrecht. Haarlem. Aan de Kennemer Streekschool i openbare opleiding tot kleuterleidster zijn ge slaagd voor de akte B (hoofdleidster) de dames H M. Jonker. Haarlem; A. Landsmeer. Haarlem; A H. D. Mathijssen, Driehuis-Westerveld: A. Mulder. Haarlem; M. Nijhof, Heemstede: W. M. Postma. Overveen; A. M. Puype, Haarlem: R. 1. Stekelenburg. IJmuiden; G. M. C. van Velsen, Haarlem; N. Verkijk, Haarlem; M. C. Vonk, Zand- voort; G. Wintersteyn, Beverwijk; M. M. Zaal, Haarlem. Amsterdam. (V.U.). Bevorderd tot arts: O. R. Hommes, Rotterd. en H. J. S. Straatman. Bussum. Amsterdam. (V.U.). Mej. Joh. M. Wigboldus, arts aan de Valeriuskliniek te Amsterdam, is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde. Amsterdam. (Gem. Univ.). Artsexamen le ged. E Kikkert, Heemstede. Rotterdam. Doctoraalexamen economische we tenschappen: W. van Veelen, Zwijndrecht; O. C Kraak, Nieuw-Beierland: A. Weiland, Rotterdam; Scekandar, Rotterdam: A. Ooms, Krimpen aan óe Lek en J. H. W. Prudon. Delft. Gepromo veerd tot doctor in de economische wetenschap pen: Harendra Kumar Mazumdar, Chakdaha (In dia) en Abdul Qayum, Bambore (India). Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht; W. van der Kuip, Overveen; J. Vrij, E. M. H. von Baumhauer en L. P. M. Janson, Den Haag. Doc toraalexamen Franse taal- en letterkunde: L. Dullaart, Den Haag. Doctoraalexamen natuur kunde: P. R. Locher, Leiden. Doctoraalexamen biologie: rnej. L. M. L. Jurgens, Leiden en J. G. H. Wessels, Leiden (cum laude). Doctoraalexa men wiskunde: H. Weigert, Leiden. Doctoraal examen scheikunde: H. A. Veldhoven, Leiden; W v. d. Slik, Leiderdorp en H. Das, Den Haag Doctoraalexamen geologie: J. C. J. N. ter Hall, Rijswijk. Leiden. Notarieel examen 3de gedeelte: S. Klein, Rotterdam; F. H. Brust, Santpoort en R. Talsma, Den Haag. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: R. D. Visser, Utrecht; W. Lemmens, Beverwijk. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: J. L. Strick van Linschoten, Zwolle. Doctoraalexamen ge schiedenis: C. A. Rutgers (cum laude). Den Haag. Kandidaatsexamen klassieke letteren: mej. 1. Zoetelief, Hilversum. Notarieel examen deel 3 A. A. Schouw, Culemborg; J. G. Vermeer, Utrecht. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Friedenau, Curagao; Dinkel, Norwich, ledig IJmuiden; Seiho Maru, Dumal; Pavo, Ves- tervick, hout voor Zaandam; Ponza, Doms- jo, hout voor Zaandam; Elbe, Maassluis; Anna Elisabeth, Londen, ledig IJmuiden; IJstroom, Portsmouth; Fokke de Jongh, Mantyluoto; Vechtstroom, Swansea; Usol- je Niko, Lajeff; Westfalia, Wabana; Euro pa, Goole, ledig IJmuiden; Mangarella, Rotterdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Betty Anne S, Rotterdam; Rane, Hernosand; Not tingham, Northshields; Riouw, Antwerpen; Lizard, Londen; Adonis, Antwerpen; Orion, Gefle; Amstelstroom, Londen; Marita, Stockholm; Eemland, Hamburg; Morbihan, Duinkerken; Manto, Aarhus; Jan Kreumer, Rotterdam, ledig Koog aan de Zaan; Olaf, Esbjerg, ledig IJmuiden; Net Coast, New castle; Jonrix, Par; Bullfinch, Londen; Vol harding. Kopenhagen; Gera, Londen; Ves ta, Rouen, prov. IJmuiden; Binna, Dram men; Heriot, Grangemouth; Oranje Nassau, Plymouth; Maria, Rauma; Burgundia, Go thenburg, props voor Velsen; Martha Ahrends. Hamburg; Jan Brons, Larkstad; Randfontein, Antwerpen; Ootmarsum, Havre; Stejla Maris, Drammen; Jubil.ence, Teignmouth; Bornrif, Somas. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Leo- nart T Domsjo, zout van IJmuiden; Noord- wijk, Monrovia, ledig IJmuiden; Berend N, Shoreham; Wexford, Boston, stijfsel van Zaandam; Rosen burgh, Stockholm; Nore, Stockholm; Devoncoast, Rotterdam; Na jaden, Rouen; Frey, Malmö; Kortenaer, Goole; Hoegchst, Hamburg; Amazonas, Point a Pit re; Dinkel,Dagenham, walsmat. IJmuiden; Notos, Malta; Dorine, Norden ham, ledig Velsen; Elbe met sleep naar Aruba; Corale, Rochester, stijfsel van Zaandam; Rijnkerk, Teneriffe; Aardcn- burgh, Rotterdam; Camerounkust, Antwer pen; Imke, Sundsvall; East Wales, Ant werpen; Hinde, Londen; Jans, Londen; Eemstroom, Leith; Mentor, Bremen; Hon- testroom, Huil; Steenwijk, Vlissingen; Lu cas Bols 1, Hernosand. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Linge- stroom, Londen; Anne Elisabeth, Londen, walsmat. IJmuiden; Senator, Hamburg: Borneo, Antwerpen; Graigfelen, Dakar; Antha, Lulea. Maandag kwamen in IJmuiden aan: IJssel, Bremen; Louisse Schupp, North Shields; Fennia.Kotka; Zaanland, Las Pal- mas; Pacific, Basse Indre, coils voor IJmui den; Wittekind, Gefle; Herm Kiepe, Veja; Ursula Parchman, Pmuen; Wikla, Manty luoto. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen ander aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ROME (Reuter) Alle vakbonden van de arbeiders in de Italiaanse staalindus trie in totaal een miljoen hebben be sloten dat op 26 en 27 juni zal worden ge staakt ter ondersteuning van eisen tot loonsverhoging en een werkweek van 42 in plaats van 48 uur. Van heden af zal voor onbepaalde tijd geen overwerk meer wor den verricht. Op drie juli zal over verdere actie worden beslist. Door de staking zal naar verwachting ook het werk in vele takken van de industrie komen stil te liggen, onder meer op scheepswerven en in autofabrieken, twee voorname exportindustrieën. Intussen breidt de arbeidsonrust, reeds tot uiting gekomen in de stakingen van zeevarende en bankemployés die nog aan de gang zijn, zich uit tot andere sec toren van de economie. Employés die werken bij de staatsdienst voor de socia le verzekering zullen op 23 en 24 juni sta ken en arbeiders in de marmer- en steen industrie, die in sommige gebieden be langrijk is. leggen van woensdag voor on bepaalde tijd het werk neer. Voorts is er op 24 juni een staking van de employés die werkzaam zijn bij de tabaks-, zout- en andere staatsmonopolies. Van woensdag af zullen ook verpleeg sters en ander ziekenhuispersoneel voor onbepaalde tijd niet op hun werk verschij nen. Mijnwerkers en arbeiders uit meel- en spaghettifabrieken overwegen eveneens een staking voor hoger loon. De regering heeft een aantal schepen ge vorderd voor het onderhouden van dien sten op belangrijke lijnen tussen het Ita liaanse vasteland en de eilanden, aange zien er nog steeds geaen tekenen zijn dat er een einde zal komen aan de zeelieden staking, die reeds twaalf dagen duurt. Langs de verkeersweg' Mannheim- Frankfort, die berucht is vanwege de vele ongelukken, zijn nieuwe waar schuwingsborden geplaatst in moderne felle kleuren en figuraties De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van een half jaar geëist tegen een 70-jari- ge ex-advocaat uit Den Haag, die er van verdacht wordt dat hij als bewindvoer der tienduizenden guldens heeft verduis terd uit het vermogen van zijn nicht. Hij was voor deze verduistering door de Haag se rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De verdachte was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Zijn verklaringen in deze zaak, welke reeds jarenlang loopt, zijn vele geweest. Telkens had hij een andere uitleg voor het feit, dat van het vermogen van zijn nicht, dat bij het begin van zijn bewind in 1936 ruim é7.000 gulden bedroeg, bij haar over lijden, in 1953, nog maar tachtig gulden over was. Eerst beweerde hij dat een be drag van vele duizenden aan contanten, toebehorend aan zijn nicht, was verbrand bij een bombardement in de oorlog. Latei- moest hij toegeven dat dit een verzinsel was geweest. Daarna zei hij een groot be drag, met toestemming van zijn nicht, uit geleend te hebben aan iemand, die het niet had terugbetaald. Deze „iemand" bleek hijzelf te zijn. In 1949 diende hij een rekwest in bij de kantonrechter om een grootboekinschrij ving van 25.000 gulden voor zijn nicht ie mogen verkopen, teneinde het geld anders te beleggen. Hij kreeg de gevraagde toe stemming. maar belegde het. geld echter niet. In 1953 was alles op. Ook hiervoor had verdachte een verklaring. Hij zei, dat het eigenlijk zijn eigen geld geweest was, dat hij op rekening van zijn nicht gezet had, omdat het „zwart" geld was uit de oorlog. De procureur-generaal geloofde niets van dit alles en achtte het bewezen dat de ex-advocaat het grootste deel van het ver mogen van zijn nicht in eigen zak heeft ge stoken. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, meende dat deze zaak op civiel rechtelijk vlak ligt en vroeg vrijspraak. Het hof zal op 26 juni uitspraak doen. Jhr. W. H. Hora Siccama t- In Den Haag is op 72-jarige leeftijd overleden jhr. W. H. Hora Siccama, oud-burgemeester van Ootmarsum, Baarderadeel en Leeuwarde- radeel. In een kilometerslange optocht heeft de bevolking van de Noordoostpolder zater- middag op ondubbelzinnige wijze gede monstreerd wat men in dit nieuwe stuk Nederland vermag. Gadegeslagen door drs. A. Korthals, de minister van Verkeer en Waterstaat, en vele andere autoriteiten trok een uur lang een grootse parade voor bij, waarin alle facetten van het polder leven werden uitgebeeld. Tractoren, drag lines, reusachtige „combines", wagens met landbouwprodukten, paarden, auto's en de filerende sport- en gymnastiekvereni gingen. brandweer, P.T.T., B.B., muziek korpsen en wagens met industriële voort brengselen toonden de bezoekers, hoe men in de polder leeft en werkt. De directe aanleiding tot. dit gebeuren was de officiële overdracht van de 65.5 meter hoge poldertoren en zijn carillon aan de regering, vertegenwoordigd door minister Korthals. Dit carillon, dat 48 klokken telt, is een geschenk van de be woners van de Noordoostpolder en van het bedrijfsleven, dat betrokken was bij de bouw van de polder, en het is bedoeld als een monument van de geslaagde ko lonisatie. De heer W. G. de Feyter, voorzitter van de stichting carillon poldertoren, wees er in zijn overdrachtsrede op, dat de ont- ginnings- en kolonisatieperiode van de polder nu voorbij is. Hij merkte op, dat de polder thans „leefbaar" is en brood en werk geeft aan het hier thans levende geslacht, maar dat het de vraag is of de polder dit ook zal kunnen geven aan de opgroeiende jeugd, die zich in de nabije toekomst op de ar beidsmarkt gaat presenteren Een verbre ding van de bestaande economische be staansbasis achtte hij daarom dringend geboden. Spreker was verder van mening, dat steun van de regering bij de verdere uit bouw van de polder niet kon worden ge mist en dat een actief industrialisatiebe leid voor de polder een levenbelang is, daar anders de hoge investeringen niet gerechtvaardigd zijn. Drs. Korthals wees er in zijn antwoord op, dat de vervolmaking van de polder slechts kan gebeuren door de gezamen lijke activiteit van de bewoners. de christen-democraten inbegrepen. Zelfs in andere steden werd in de gemeente raad gedaan, wat Cioccetti had nagela ten en de christen-democratische burge meester van Turijn hield een gloedvolle rede en zond een telegram aan de hoofd stedelijke gemeenteraad. In Rome begon een actie tegen de burgemeester, die niet mis was. In alle kranten, met uitzonde ring van de fascistische en fascistisch- gezinde, werd zijn optreden gelaakt. Bij zijn terugkomst beging Ciocettl on- middelijk een andere „gaffe". De presi dent der Turkse republiek, Celal Bayar, bezocht Rome. Bij een officieel bezoek van staatshoofden is het gebruikelijk, dat bij het Colosseum, waar de stoet passeert, een tribune wordt opgericht, waar de burgemeester de gast welkom heet. Cioc cetti kwam bij die gelegenheid een kwar tier te laat, zodat een toevallig aanwezi ge wethouder een paar geïmproviseerde woorden stamelde. Een maand geleden, bij het bezoek van de Griekse koning en koningin, had het trouwens een slechte indruk gemaakt, dat de burgemeester vergezeld was van het fascistische raads lid Vanni Teodorani, een neef van Musso lini, die kort tevoren, omdat hij in een weekblad Hitiers massamoord op de jo den als „weinig effectief" had ge noemd, tot acht maanden gevangenis straf werd veroordeeld, een zaak die nog in hoger beroep is. Dit was nu niet be paald een geschikte figuur om de koning te ontvangen van een land, dat heeft ge leden onder de fascistische invasie. En nu is Ciocetti dan in staat van be schuldiging gesteld en alle oppositiepar tijen, dat betekent in Rome alle groe pen, behalve christen-democraten, roya listen en fascisten, eisen zijn aftreden. De zaak zal in geheime zitting worden be handeld, maar er is geen schijn van kans, dat Cioccetti aftreedt. De chris ten-democraten kunnen hem niet laten vallen zonder de steun van de uiterst- rechtse partijen te verliezenDat ve le christen-democraten tegen beter weten in deze politiek voeren is gebleken in de Senaat, waar de voorzitter van de chris ten-democratische partij, de vroegere mi nister-president Zoli, heftiger dan iemand anders het gedrag van deze slappe bur gemeester heeft gelaakt. 3-3'/2°/o Nederl. '47 3 °/o Ned. 1962/64 Woningbouw 6 n/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabel fabriek, gew Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil. ünileve. Wilton Fy en oord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber.... K.L.M Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappïj Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank,... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steele U.S. Steel General Motors Shell Union.. Tidewater (Van onze correspondent in Rome) Het plein van het Capitool leek op een bivak van politieagenten in allerlei uniformen en ook in burger. De raadzaalwaar een antiek beeld van Julius Caesar vermanend, neerziet op de vroede vaderen, bood geen plechtige aanblik, ook al zat de publieke tribune ruim een uur voor de zitting begon al vol met een eigenaardig publiek, dat door sommige van onze Italiaanse collega's werd aangeduid als „rechercheurs in buitengewone dienst". De zitting begon zoals alle raadszittingen in Rome, laat op de avond. Enkele uren tevoren had. een deurwaarder aan burgemeester Cioccetti twee documenten overhandigd, beide ongeveer van dezelfde inhoud: een aanmaning om af te treden. Het ene was getekend door alle communistische, socialistische, onafhankelijke en links- liberale raadsleden, het tweede door Saragat, die de sociaal-demoeraten in de gemeenteraad vertegenwoordigt, en door de republikeinen. Wij nemen aan, dat het zelden in de geschiedenis van een stad voorkomt, dat de burgemeester op een zo drastische manier moet vernemen, dat men niet meer van hem weten wil. En dat nog wel de burgemeester van een stad als Rome, die zich terecht of ten onrechte dat la ten wij in het midden nog altijd „de stad" bij uitnemendheid oordeelt, de na vel der westelijke wereld. Maar het moet gezegd, Rome's burgervader heeft het er wel een beetje naar gemaakt. Men kan moeilijk volhouden, dat de accountant Ciocetti een bijzonder briljante figuur is. Zijn leven was gewijd aan iets simpels; hij beheerde het grote familiefoi-tuin van het adellijke geslacht Roccagiovine, eige naars van uitgestrekte terreinen in de na bijheid van de Via Appia even buiten de muren van Rome. Verder was hij van jongs af aan een ijverig lid van de Rooms- Katholieke Actie, zodat zijn dagen ver liepen tussen zijn kantoor en de sacristie. Deze man. die tot de uiterst-rechtse vleugel van de christen-democratische partij behoort, werd burgemeester van Rome toen duidelijk werd, dat de chris ten-democraten, met wie noch de repu blikeinen, noch de sociaal-democraten meer wilden samenwerken, moesten kie zen tuisen steun van de Nenni-socialisten of van de neo-fascisten om in het gemeen tebestuur de macht in handen te houden. Dat ze de fascisten kozen, spreekt wel bijna vanzelf. Deze lieten echter niet na de rekening te presenteren. Rome is sedert 1931 zonder een stads uitbreidingsplan en dat van 1931 is aan leiding geweest tot de chaotische bouwe rij van de laatste jaren. Het was boven dien berekend op een stad, die ten hoog ste, en dan nog in de verre toekomst, an derhalf miljoen inwoners zou hebben en Rome heeft nu reeds officieel twee mil joen zielen en in werkelijkheid zeker 200.000 meer. In de afgelopen jaren heeft een daartoe ingestelde commissie een plan ontworpen, waarbij de stad zich voornamelijk in zuidoostelijke richting zou uitbreiden, met de bedoeling paal en perk te stellen aan het steeds toenemend verkeer in de binnenstad met, zijn enge. zestiende-eeuwse straten. Dat plan vond de steun van alle linkse partijen. Zoals zoveel goede dingen is ook de liefde voor het oude stadsschoon in Italië vrijwel het monopolie van republi keinen, links-liberalen en socialisten. Maar de conservatieve partijen waren er tegen en geen wonder: zij vertegenwoor digen de belangen van de eigenaars der terreinen in de omgeving der stad, heren die er op uit zijn van hun grond bouwter rein te maken. De christen-democraten hebben over zul ke onderwerpen geen eigen mening. De ze partij, al heeft zij het lot van heel Italië in handen, heeft in haar gelederen betrekkelijk weinig personen, die men in tellectuelen zou kunnen noemen. Hoe vreemd het moge klinken voor een rooms- katholiek land, de cultuurdragers in Ita lië moet men niet in katholieke kringen zoeken. Daar komt nog bij, dat de beste mensen van die partij in parlement en senaat zitten en niet in de gemeenteraad van Rome. Zodoende hadden fascisten en royalisten gemakkelijk spel om het uitbreidings plan, waaraan de knapste architecten vier jaar lang hadden gewerkt, te doen verwerpen. Het werd vervangen door een ander, voorlopig plan (waarover nog dis cussie gaande is) dat neerkomt op nog meer vernieling van particuliere par ken, een verdere strijd tegen het weinige groen dat Rome nog rest en nieuwe wij ken in alle windrichtingen, met alle zorg wekkende gevolgen vandien voor de bin nenstad. Dit werd de burgemeester aan gerekend en in linkse kringen werd erop gewezen, dat tot de personen, die bij dat nieuwe „plan" het meest gebaat zullen zijn, de familie Roccagiovine behoort. In de gemeenteraad werd verklaard, dat het niet aangaat, dat de burgemeester, die het algemeen belang dient te behar tigen, tegelijkertijd de administrateur blijft van een familie van grondspeculan- ten. Nauwelijks was die storm een beetje geluwd, of de vraag werd gesteld op wel ke wijze de gemeente het feit dacht te herdenken, dat Rome vijftien jaar gele den, op 4 juni 1944, door de geallieerde legers werd bevrijd. Het antwoord van de burgemeester was uiterst ongelukkig. Hij meende, dat er geen aanleiding was deze „treurige voorvallen, die rouw en el lende hadden gebracht over zoveel ge zinnen, te herdenken, daar dit alleen maar de gekalmeerde hartstochten opnieuw zou ontketenen en de wonden, die begon nen te helen, opnieuw doen schrijnen". Dit was wel heel sterk. Reeds heeft men de nationale feestdag van 20 september (op die dag werd Rome in 1870 op de Paus veroverd en tot hoofdstad van Ita lië uitgeroepen) vervangen door de vie ring van de Lateraanse verdragen op 29 februari, ongetwijfeld een feit van veel geringer historische betekenis. De vierde juni is nooit een nationale feestdag ge weest, maar er werden toch ieder jaar, in aanwezigheid van de burgemeester, kransen gelegd op de plaatsen waar de Duitsers hun laatste slachtoffers hebben vermoord, een groep vooraanstaande an tifascisten, die gevankelijk werden mee gevoerd en een tiental kilometers ten noorden van de stad neergeschoten. Maar wat de gemoederen vooral in be weging bracht was de manier, waarop de burgemeester over de bevrijding sprak als een „treurig voorval, dat rouw en el lende heeft gebracht". Om het nog erger te maken, vertrok hij enkele dagen te voren naar Parijs. Op die manier was hij ook niet tegenwoordig bij de grote mili taire parade, waarmee in Rome (en in alle grote steden van Italië) op 2 juni de uitroeping der republiek wordt her dacht. Zelfs een zo regeringsgezind blad als de „Messaggero" schreef, dat Cioccet ti kennelijk beducht was de steun van royalisten en fascisten te verliezen en daarom alles deed om die rechtse groe pen te ontzien. Het gevolg was, dat de bevrijding van Rome voor het eerst op werkelijk waar dige wijze werd herdacht, zowel in de Senaat als in de volksvertegenwoordi ging door alle antifascistische partyen, Slotkoers vrijdag 92'Vta 987/i0 11115/,6 80% 95% 94% 88% 88% 97 347% 540 225 499 310 380 626% 242 553 202 255 708 157,70 253 94% 124,90 153'/a 147% 137% 124Va 243 151% f 169,50 279% 151% 217'/2 253% 236 63% 52% 97% 49% 78 23% Voorbeurs koersen 345 625 552 157.—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10