IJmuider Couranl Proefschrift over invloed van kaken op rijping maatjesharing Naar beste kwaliteit voor consumptie STOFZUIGERS Aanmeldingsformulier LOENDERSLOOT Vitesse speelt zich door 3-1 zege op JOS in tweede klasse Kinheim's kampioensfeest uitstekend geslaagd NMP Joop Hopman won de Ronde van Limmen Gemotoriseerde muilezel Rooswijk-honkbal Invaliden-sportclubs op Beverwijker raadhuis Betaling abonnementsgeld per giro Vitesse promoveert, groot feest in Castricum MAANDAG 22 JUNI 1959 O, wat een gulden Neeringh! en voedsel brengt ons toe de Coninclijke Heringh; hoe menig duysend ziel bij dezen handel leeft en winnende sijn brood God danck en eere geeft. Met bovenstaande regels van Vondel's „Lofsangh op den Scheepsvaert" begint het eerste hoofdstuk van het proefschrift over „de invloed van het kaken op de rijping van gezouten maatjesharing" van de heer A. F. G. M. Luijpn, werkzaam bij het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. aan de Haringkade te IJmuiden, die maan dag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot dokter in de Wis- en Natuurkunde promo veerde. Promotor was professor doctor H. J. Vonk. In korte trekken laten we de inhoud van het proefschrift, voor zover het voor de leek begrijpelijk is, hieronder volgen. De haringvisserij In de maanden mei tot en met juli ver zwelgt de haring geweldige hoeveelheden van het plankton Calanus, zijn lievelings kostje. In die paar maanden verzamelt hij een flinke hoeveelheid vet, soms wel tot 25 percent van zijn lichaamsgewicht. Op dit vet teert het dier de rest van het jaar. De haring in dit stadium wordt maatjes haring genoemd. Hij wordt vooral gevan gen in het westelijk deel van de Noordzee tussen 60 en 54 graden noorderbreete. Het kaken Op de Nederlandse vissersvaartuigen gebeurt het kaken onmiddellijk na de vangst. Met een klein mesje worden in een enkele stekende, snijdende en trekkende beweging de kieuwbogen, het hart, de lever en de galblaas verwijderd. Als de bewer king tenminste goed wordt uitgevoerd. Sommige kakers snijden niet diep genoeg. In dat geval blijven maag en galblaas in de haring. Soms wordt wel de maag ver wijderd maar blijven de kieuwbogen ach ter. De maagaanhangsels worden echter zeer zelden weggesneden. De vissers noe men dit orgaan „vezel". Wat verwijderd is heet „gelletje". In hoeverre in de dagen van Willem Beukelszoon het kaken overeen kwam met de manipulatie die nu in zwang is, kan moeilijk worden nagegaan. Oude beschrij vingen zijn op dit punt vaag. Alles over het haringkaken werd in nevelen gehuld om de verkregen voorsprong niet verloren te laten gaan. De betekenis van het kaken voor het tegengaan van het bederf is zonder meer duidelijk. Tijdens het zouten, onmiddellijk na het kaken, vermengt het bloed zich met het vaste zout. Zo vormt zich direct pekel. Deze dringt in de geopende lichaamsholte. Zowel van binnen als van buiten wordt de haring* dus door een geconcentreerde zoutoplossing omgeven. Deze oplossing dringt veel sneller in de spierweefsels van de haring door dan bij de niet gekaakte haring, steurharing, het geval is en werkt daar conserverend. De gevolgen die het kaken voor de rij ping van de gezouten haring heeft, liggen minder voor de hand. De Nederlander Liebert heeft in 1913 aangetoond dat de aanwezigheid van de maagaanhangsels in dit opzicht van groot belang is. Het onder scheid van dr. Luijpen hout zich in het bijzonder bezig met de betekenis van de delen van de ingewanden, die bij het kaken in de vis achterblijven, voor de ontwikke ling van de gewenste eigenschappen van de maatjesharing. Tot dit doel werd nage gaan welke enzymen (spijsverteringssap pen) in de haring aanwezig zijn en waar ze geconcentreerd zijn. Een volgend punt van onderzoek was, hoe deze enzymen zich in aanwezigheid van zout gedragen. De uitkomsten van deze experimenten wezen sterk in de richting dat juist de enzymen uit de maagaan hangsels voor de gewenste verandering „rijping", verantwoordelijk zijn. De ryping Naarmate de haring langer in het vat ïezeten heeft, verandert hij van een bijna rauwe tot een sterk gerijpte vis. In alle !ussenliggende stadia vindt het produkt afnemers. Die hebben vaak een vooi'keur voor een bepaald rij pingsstadium. De groene haring heeft nog vele eigenschap pen van de niet gezouten vis. Het typische aroma van de gerijpte haring is nog slechts in eerste aanleg aanwezig. Wanneer de haring langer in het vat blijft, verande ren uiterlijk, smaak en samenstelling. Het vlees dat bij de groene haring nog blank en enigszins doorzichtig is, wordt donker der en ondoorschijnend. De vetlaag onder de huid wordt echter transparanter. Eerst lijkt de geur op die van zeewater. Deze gaal al snel over in het echte, niet te om schrijven maatjesaroma. Zeer lang be waarde haring ruikt naar en smaakt als oude kaas en ansjovis. Wanneer de smaak ook nog zoetig wordt, beschouwt men de haring niet langer geschikt voor consump tie. Soms treedt tevens een bittere bij smaak op. De verandering van de stevigheid vormt vaak de maatstaf bij de beoordeling van de graad van rijpheid. Tijdens de rijping wordt de vis voortdurend slapper en zach ter. Tenslotte wordt het spierweefsel bijna volledig opgelost. De studie van de achtergronden van deze veranderingen neemt in het proef schrift een belangrijke plaats in. De rijping werd daarom zowel met wetenschappe lijke methoden als door zorgvuldig proeven van haring die enkele maanden bij koel- huistemperatuur bewaard werd, nauwlet tend gevolgd. De snelheid waarmee de haring rijpte, bleek steeds weer in de eer ste plaats af te hangen van de hoeveel heden enzymen, die aanwezig waren en weer in hoofdzaak van het enzym uit de maagaanhangsels afkomstig. Tijdens het leven van de vis gebruikt het dier deze A. F. G. M. Luijpen stof om zijn eigen voedsel geschikt te maken voor zijn spijsvertering. Na het van gen en kaken verspreidt het. zich in de pekel die de haring in het vat omgeeft en daar tast het dan langzaam het eiwit van de haring aan, welk proces bij bewaring steeds verder voortschrijdt en de oorzaak is van de boven beschreven veranderingen in uiterlijk, smaak en stevigheid. De snelheid waarmee bovengenoemde veranderingen plaats vinden, is sterk af hankelijk van het zoutgehalte en de op slagtempera tuur. Dc juiste wijze van kaken Hét bewijs voor het belang van de aan wezigheid van de maagaanhangsels voor de rijping werd geleverd door gedeelten van een partij haring op verschillende manieren te kaken, waarbij in één deel van de haringen zowel de maag als de maag aanhangsels achterbleven, uit een ander deel beide organen verwijderd werden, in een derde deel alleen de maag achterbleef en het laatste deel zorgvuldig op de nor male wijze gekaakt werd, waarbij dus de maagaanhangsels in de haring bleven. Deze verschillend bewerkte haring werd verder op gelijke manier gezouten en bij dezelfde temperatuur bewaard- zodat alle verande ringen in rijping die bij bewaren aan de dag traden, aan het verschil in kaken toe geschreven konden worden. De uitkomsten die voor de praktijk het belangrijkste zijn, waren de volgende: Wanneer men bij het kaken alle inge wanden verwijdert, wordt de rijping sterk vertraagd. Vooral het al of niet aanwezig zijn van de maagaanhangsels is van zeer grote invloed op de rijping. De op normale wijze gekaakte haring, dus met maagaan hangsels, rijpt het snelste en verkrijgt het beste aroma. Het achterlaten van de maag in de gekaakte haring, wat dikwijls voor komt, is niet van positieve betekenis voor de kwaliteit van de haring. Haring waar uit maag en aanhangsels verwijderd zijn, blijft langer groen dan normaal gekaakte haring. Wanneer bij het kaken het maag- darmknaal niet wordt aangesneden, ver loopt de rijping langzamer. De slotsom van het onderzoek is, dat de manier van kaken zoals die door Willem Beukelszoon van Biervliet is uitgevonden, tot de beste kwaliteit voor consumptie leidt. Het proefschrift van dr. Luijpen is dan ook terecht aan de roemrijke nage dachtenis van deze pionier opgedragen. A dvertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN AUTO RIJDT FIETSER AAN Op het kruispunt Lange Nieuwstraat- Velserduinweg te IJmuiden is zondagmid dag kwart over drie de veertigjarige fiet ser J. van D. uit Velsen door een personen auto aangereden, omdat hij deze geen voor rang verleende. De heer Van D. werd met hersenschudding in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 3 f 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 juli 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer» tot en met 30 juni 1959 gratis Dit geld', alleen voor nieuwe kwartaalabr>nné"s. dus me' voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Advertentie KENNEMER LICHTDRUK- EN KOPIEERINRICHTING MtdmiA tfjto&opie stenclê k&ifi-offlset DUIHVUETSTR 126 VElSEN-N. Vitesse heeft zich in Amsterdam door een drie*—één overwinning op JOS in de tweede klasse gespeeld. De Amsterdam mers voetbalden tamelijk ongeïnteresseerd, maar men kan toch ook niet zeggen dat zij de Castricummers de puntjes cadeau heb ben gegeven. Nadat de voorzitter van Vi tesse, de heer Hoogervorst, het elftal en het bestuur van JOS had gefeliciteerd, ont wikkelde zich een wedstrijd die het aan kijken waard was, hoewel er door de warmte niet veel spanning in zat. Na een kwartier doelpuntten de hoofd stedelingen het eerst, maar de scheids rechter had buitenspel geconstateerd. Zo doende moest men van voren af aan be ginnen. Na 34 minuten strafte midvoor Jonker een fout van de Amsterdamse spil af, toen deze de bal op zijn doelman terug speelde. Jonker was er als de kippen bij om het beslissende tikje te geven: nuléén. Reeds in de eerste minuut van de tweede helft was het raak, toen De Zeeuw van een blunder van Verkalk profiteerde en doel man Hidding voor de tweede keer het nakijken had. Kort hierna moest invaller Veldt op de doellijn redding brengen op het moment dat de uitstekend doorstotende vuurlinie van JOS de bal in de doelmond kopte. Midvoor Groot schudde echter met nog een kwartier te spelen drie achter spelers van zich af en keeper Hidding moest voor de derde keer vissen. JOS ging nu meer de puntjes op de i zetten en slaagde er enkele minuten voor het einde in Stuifbergen tevergeefs te doen duiken. Rechtsbuiten Lefering .passeerde de Castricumse doelman met een keiharde schuiver: ééndrie. Het Amsterdamse offensief kwam te laat om nog meer succes te boeken. Vooral in deze laatste minuten kwamen de hoofd stedelingen geregeld voor het Vitessè-doel. De bezoekers hielden het doel echter ver der schoon en de promotie was een feit. Het einde van het voetbalseizoen heeft voor een flink aantal leden van de v.v. „Kinheim" een feestelijk staartje ge kregen door de zaterdagavond, wegens om standigheden nu in het jeugdhonk bij „Watervliet" gehouden avond der kam pioenen. Men zat aan lange tafels, waarop een uitgebreid broodmaai was aangericht De heer W. B. Kleijwegt wees op de vier voudige feestelijke betekenis van dit samenzijn en nodigde allereerst de heer A. Paap, die zijn tweehonderdste wed strijd in Kinheim I speelde.Dit getal houdt voor Kinheim een grote verdienste in, want het huidige „betaalde" voetbal zal het eerste elftalspelers niet gelukken een dergelijk cijfer te bereiken. Juist de tijd van „magere" Kinheim-jaren, zelfs met een degradatie, heeft van de heer Paap grote wilskracht en trouw vereist, met welke karaktereigenschappen een club kan worden opgebouwd. De heer Kleywegt hoopt dat hij nu volgend jaar het kampioenschap mocht beleven. De heer W. Groeneveld (die 500 maal in Kin heim I heeft gespeeld, gaf zijn clubgenoot een fraaie sigarenaansteker. Mevrouw Paap kreeg bloemen. De heer C. Stijn- man van „Geel Zwart" schonk evenzeer bloemen. Tijdens het tafelen heeft de heer Kley wegt vervolgens hulde gebracht voor het behaalde kampioenschap en de promotie van Kinheim 2 (zondag), waardoor niet het eerste elftal een betere aansluiting is bereikt. Van de zaterdagploegen zijn Kin heim 3 en 4 kampioen geworden. Met de felicitatie moest de heer Kleywegt op merken, dat de ZMC-samenstelling met één eerste, tweede en derde klasse en drie afdelingen in de vierde klasse onlogisch is. Hij sprak zijn misnoegen uit, over de onmogelijkheid van promotie van Kin heim 4. De heer C. Stijnman complimenteerde de kampioenen en vooral ook de leiders om vervolgens het meeleven van „Geel Zwart" te demonstreren met aanbieding van een enveloppe met inhoud aan het bestuur van „Kinheim". In spox-tpaviljoen „Watervliet" is het Kinheim-feest op gezellige wijze voort- gezet. MEISJE AANGEREDEN Om ongeveer half vier is zaterdagmid dag op de Wijkerstraatweg tegenover de openbare bibliotheek te Velsen-Noord het elfjarige dochtertje van de familie R. uit de Ogelwichtstraat bij het spelenderwijs oversteken van de weg door een bromfiets aangereden. Het meisje verstuikte een enkel. Na een spannende stryd is Joop Hopman uit Egmond aan de Hoef erin geslaagd om de Ronde van Limmen op zyn naam te brengen. Samen met Teeuwis Pronk was hij een ronde uitgelopen op het peloton. In de voorwedstryd voor nieuwelingen be haalde de Haarlemmer Ronald Hendriks zijn eerste overwinning. Amateurs: 1. Joop Hopman, Egmond aan de Hoef, de 100 kilometer in 2 uur 23 min. en 25 sec.; 2. M. Pronk, Warmenhuizen; 3. C. Dullemans, Beverwijk op 1 ronde; 4. J. Oudkerk, Amsterdam; 5. C. Elswijk. Zaandam; 6. J. Timmer, Velsen-Nooi'd; 7. K. de Groot, West Graftdijk; 8. E. Riet hof f, Haarlem; 9. H. Hoopman, Zaandam; 10. Jaap Hopman, Egmond aan de Hoef; 11. A. Straver, Haarlem; 12. H. Sluyter, Amsterdam; 13. B. de Reus, Velsen-Noord; 14. B. Lemmens, Breezand. Nieuwelingen: 1. R. Hendriks, Haarlem, de 55 kilometer in 1 uur 25 min. en 42 sec.; 2. A. Tijm, Warmenhuizen; 3. H. van Min nen, Beverwijk; 4. C. Jansen, Haarlem; 5. C. Nuvens, Edam; 6. K. Gruys, Zaandam; 7. H. Schuit, Amsterdam; 8. J. Otlenbros jr., Alkmaar; 9. H. Peters, Heemstede; 10. A. Bogaard, Haarlem. LUNAPARK GESLOTEN Met een rondgang door Velsen-Noord van het speeltuindrumkorps, het meisjes- drumkorps „VIOS" uit Castricum, een groep Kinheim-welpeh in voetbaltenue is het KWF-lunapark zaterdag gesloten. „Miss Lunapark 1959" en haar eerste hof dame, „Miss IJmond 1958", hadden respec tievelijk plaats genomen in de historische Bric-Brac van de heer H. Luyting uit Santpoox-t, die zich voor deze gelegenheid in een spectaculair autokostuum anno 1905 had gestoken en in een even histori sche Citroen van de heer P. Admiraal uit Beverwijk. Voor het front van het marionetten- theater op deze vierdaagse kermis, heeft de heer W. P. J. Mudde direct na afloop van de optocht, die grote belangstelling had, nog eens gewezen op de belangrijk heid van het lunapark voor de kanker bestrijding. Met enkele woorden dankte hij mejuf frouw Janna M. Bart en Joke van der Munnik, die als Miss Lunapark en haar hofdame aan de actie hebben bijgedragen en de andere medewerkenden. Het KWF-comité voorziet dat de kermis in Noord in de toekomst naar een meer centraal gelegen punt moet worden ver plaatst. Men hoopt dan tevens niet door Bevery/ijkse initiatieven in de wielen te worden gereden. Temeer aangezien het geen Velsen-Noordse zaak is geweest, doch een zaak van de kankerbestrijding. Op de grote industrietentoonstelling in Moskou staat een gemotoriseerde muilezel met 140 paardekrachten in zijn lichaam. De Tsjelyabinsk fabrieken hebben deze machine voor vele doel einden ontworpen. Zij kan niet alleen als trekker, maar, met hulpstukken, ook dienst doen als bulldozer en voor het torsen van zware vrachten. De honk- en softbalvereniging Rooswijk heeft opnieuw een drukke wedstrijdweek voor de boeg: voor het eerste negental, dat met klinkende cijfers (7-15) vox-ige week van Thor (Amsterdam) won, staat voor zaterdagmiddag op Watervliet het bezoek van Spartaan uit Amsterdam op het programma. De Rooswijkers slaagden er nog niet in op eigen veld een wedstrijd te winnen. Tegen de laagst geklasseerde Amsterdammers, die thuis met 5-6 van de Velsenaren verloren, zal nu de volle winst op eigen veld mogelijk moeten zijn. In Halfweg zal Rooswijk 2 (heren) het al lerminst gemakkelijk hebben. Lijstaan voerder Halfweg zal wel zorgen, dat de Aooswijkers geen herhaling krijgen van de uitslag van vorige week tegen HCK 4 (4-16). De heren van Rooswijk 3, die net. aan van Schoten 5 verloren (5-6) kan de in Haai-lem geleden nederlaag tegen Rip- perda weer goed maken. Gisteravond reeds speelde het eerste Rooswij kdamesnegen tal tegen Schoten, welke ploeg onderaan de ranglijst staat. Maandag zullen de Velsense dames het veel moeilijker hebben in de uitwedstrijd tegen TYBB. Rooswijk 2-dames verloren deze week van HCK 4 (15-13), van EHS (10-11). Rooswijk-junioren b spelen maan dag thuis tegen EDO b. De competitiestand is nu: Tjikalong 7-11 Schoten 2 6-10; Sparta 2 7-10; Rooswijk 7-8; Thor 6-6; SVV 6-4; The catchers 7-2; De Spartaan 6-1. Vier uur zaterdagmiddag treden voor Rooswijk I-heren aan: werper K. Klesser; vanger K. Heinen; le honk G. Plooy; 2e honk F. Kooimans. 3e honk C. Klesser, korte stop F. André, 1. velder C. Tak, mid- velder J. de Bie, r velder C. de Vries. Morgen bondstoernooi Op het Bloemendaal-terrein wordt mor gen het jaarlijkse bondstoernooi gehouden voor de eerste teams van de Ned. Dames Softbalbond. Rooswijk neemt hieraan deel in poule B met de teams van DIO, Haarlem; Hygiëa (Den Haag) en VODO (Den Haag). Aan de wedstrijden oxn de KNHB-be- ker zullen ook de Rooswijk I-heren deelne men met als pouletegenstandei's: EHS. DSS en RCH, alle uit Haarlem. Beverwijk In het kader van de spox-tuiwisseling tus sen de Kennemer Invaliden sportclub en de zustervereniging uit het Duitse plaatje Wesel had zaterdagmorgen in de tuin van het park Scheijbeek een officiële ontvangst plaats door burgeineester J. G. S. Bruins- ma, die met zijn wethouders S. Coelingh, E. Gerritse en A. J. Hei-mes, alsmede de ge meente-secretaris, de heer A. A. Post, het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Toen allen in de met zon overgoten tuin een plaats hadden gevonden sprak burge meester Bruinsma de gasten in het Duits toe. „In het nieuwe Eux-opa van na de oor log werkt men aan de opbouw van een nieuwe gemeenschap. Een der middelen hiertoe kan de sport zijn. De mensen die hier bijeen zijn willen meewex-ken aan de opbouw van een nieuwe gemeenschap. Reeds eerder hebben zij door middel van een spox-tuitwisseling elkaar gevonden." Bui-gemeester Bruinsma stelde het zeer op prijs dat ook Obei-burgei-meister K. Kra ker aanwezig was, hij bood hem een ets van de Wijker toren aan. Namens de bond van Nederlandse oox-- logsslachtoffex-s sprak de majoor der ma riniers, het hoofdbestuurslid F. L. Dieker- hoff. Hij wees op de sportverbroedering, die ook voor deze invalide mensen van zo een onschatbare waarde kan zijn. Bux-ge- meester Kraker van Wesel dankte voor de gastvrije ontvangst en wees er op dat reeds in de middeleeuwen Wesel voor vele Ne derlandse vluchtelingen, die werden ver volgd, openstond. Hij gaf burgeirxeester Bruinsma het stadswapen, uitgevoex-d in edelmetaal, alsmede een gids van de stad. Namens de Sportgemeinschaft Wesel sprak de heer H. Lahner, die een oorkonde in houtfineer overhandigde. Men bleef na dit officiële gedeelte nog geruime tijd bijeen waarna het gezelschap vertrok naar Wijk aan Zee. 's Middags werden in het turnlokaal aan de Groenelaan vei'scnillende sporten be oefend. De Duitsers wonnen hun „eigen" nummers zoals vuistbal, medicinbal en ta feltennis, de KIS-mensen wax-en sterker bij het zit-vollevbal en badminton. In het Statenhuis aan de Velserweg werd geluncht. De voorzitter van KIS, de heer van der Scheer, gaf zijn Duitse collega Lahner een Wijker toren mee voor het clubhuis. Op hun beurt kwamen de Duit sers met een splinternieuwe bal aandragen, voorzien van de handtekeningen der deel nemers. FLINKE AANVOER De aanvoer op de zaterdagmorgen ge houden aax-dbeienveiling viel voor deze laatste dag van de week niet tegen. De aanvoer was wel niet zo groot als de dag er voox-, maar toch waren er een goede 6000 manden, die ook nu weer alle de weg naar het binnenland vonden. De prijzen waren ook nu weer niet da- vex-end. Men moest al een heel mooie mand aardbeien hebben om een prijs van 3.per slof te krijgen. Deze prijs was maar voor enkele partijen weggelegd. Het merendeel der aardbeien bracht van f 2.30 tot 2.80 per rngyd pp- De meest aange voerde sooi'ten waren Moulin Rouge, Cli max en- wat Fx-amboos-aardbeien.. DeTa lisman en Sengana's zijn er in mindere mate, terwijl de tijd voor de „zui-en" al weer voorbij begint te x-aken. GEEN UITVALLERS „Hè, jongens, lekker gehaald!" en „Die fijne wandelavonden met dat mooie weer zitten er weer op!", klonk het zaterdag middag en -avond in het gemeentelijk wijkcentrum aan Ce Van Gelderstraat bij de binnenkomst op de laatste dag van de Avondvierdaagse van de Noordhollandse Wandelsport Bond. Voor de heren orga nisatoren H. C. Smit en H. Scholts moet dit een bewijs zijn geweest, dat hun lei ding in goede aarde is gevallen. En het mooiste resultaat is wel, dat er van de ruim tweehonderdvijftig deelne mers geen uitvallers zijn geteld over de vier dagen, die door de 175 jeugdige deel- nemex's, waax-onder vier Beverwijkse scho len totaal 40 km wandelen hebben bete kend en voor de overigen 65 km. Een deelneemster wier knie vrijdag avond moest worden gezwachteld door de onmisbare Rode Kruis-helpers(sters), wilde het prachtige parcours over Santpoort en Bloemendaal zaterdagmiddag niet missen. Voor de scholen is het een opmerkelijke vrijetijdsbesteding geworden en het is aar dig te vermelden dat enige scholieren prompt vx-oegen of nu reeds voor 1960 kon worden ingeschreven. ,.0. nee?, dan wil ik naar een wandelclub. Waar is die hier?" PLAATWELLÉRS MAAKTEN UITSTAPJE De Personeelsvei-eniging „De Plaatwel- lerij" uit Velsen-Noox-d, heeft zaterdag met leden en dames, totaal ongeveer driehon derd personen, de jaarlijkse zomerreis ge maakt, die naar de uitspanning „De Bran ding" bij Oosterbeek ging. Daarna ging men naar „Erica", een uitspanning bij „Berg en Dal". De warme maaltijd werd in Leersum gebruikt. Directeur ir. J. F. Clau sen kwam hier het gezelschap opzoeken, zoals directeur ir. E. F. Peltzer de plaat- wellers 's middags in Berg en Dal een be zoek had gebracht. De vraag van zowel binnenland als bui tenland was niet buitensporig te noemen. De Belg was heel kalm, en wilde geen ho ge prijzen geven, terwijl ook Engeland be slist rustig was. Een uitzondering waren Frankrijk en Italië, die door schrale tongaanvoeren ge dwongen werden hoge prijzen te geven. Tong I en tong II brachten zaterdag res pectievelijk 2.60 en 3.50 per kg op. Doch ook de kleinmiddel tong was duur, 3.30, terwijl de grootmiddel eveneens 3.50 per kg opbracht met 3.75 voor de lappen. Binnenland was kalm, vandaar dat de braad rond de 25.bleef hangen, terwijl de wijting rond de 20.opbracht voor de beste kwaliteit. De goedkopere Hollandse Nieuwe deed een behoorlijke duit in het zakje. De makreelvangsten zijn belangrijk af genomen. daarentegen was er flinke aan voer van verse haring. De makreelprijs liep op tot f 25.terwijl de goede verse haring eveneens rond deze prijs ligt. Maken de grote loggers en trawlers ook kleine besommingen voor de verse vis, de kantjes zorgen toch voor flinke besommin gen, waarbij van 25.C00 en zelfs hoger. Met ziet er dan ook naar uit, dat deze ge mengde aanvoer van verse vis en kantjes nog wel even zal aanhouden, met voor de handel het probleem van schrale aanvoer, daarnaast van slappe kwaliteit. OOOOCCOKXCCCCCCOnO-" yyyyxcoyxeooxoyx U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. ->c.->jcccccooccooo". Castricum De promotie naar de tweede klasse, door een goede 3-1 zege op het Amsterdamse J.O.S., betekende voor Castricum weder om een feest. Bestuur en spelers werden van de van der Myleweg te Bakkum afge haald door de drumband en het Castricums fanfarekorps, waarna zij" in optocht naar hotel Ammeraal te Castricum werden ge bracht. Gezeten op een vrachtwagen reed de Vitesse-elf ook nu weer door met veel mensen bezette straten. In hotel Ammeraal vond, na een receptie voor het publiek, een officiële receptie voor genodigden plaats, waarop zeer velen het bestuur en het eer ste elftal hun gelukwensen aanboden. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder N. Veldt die ook een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook wethouder Meyer en gemeentesecretaris G. Louter waren aanwezig en daarnaast waren er be- stuuurders van diverse verenigingen als CSV, ADO, Zeevogels, JOS, Alcmaria Vic- trix, benevens de consul van de KNVB in Castricum, de heer J. van Ravenzwaay. Namens de KNVB was er de heer J. Groet, die zei dat Vitesse de promotie heeft verdiend. De voorzitter van de Nederland se Katholieke Sportbond, afdeling voetbal, de heer P. C. Neyens, betoogde, dat Vitesse een sieraad is voor NKS. De prestaties van de jeugdleiders kunnen niet genoeg wor den geroemd.. Voorzitter Hoogervorst toon- zich dankbaar om de woorden van wet houder Veldt, die er op gewezen had, dat de gemeente alles in het werk zal stellen om de accommodatie-verbetering der ter reinen zo snel mogelijk te doen verlopen Omgeven door een grote menigte verkoopt de burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, speldjes voor de Brandenburgerpoort.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9