Drie weken gevangenis voor mishandeling van politieman „Een dag aan zee" kan een afschuwelijke tragedie worden 1— Nieuw vaartuig kan slepen en stuwen, bergen en blussen De Duitse plannen met het landgoed „De Hamert" Ieder jaar kost het strandvermaak weer tientallen slachtoffers DINSDAG 2 3 JUNI 1959 7 WAAKZAAMHEID GEBODEN! Concertmeester György Pauk kreeg eerste prijs Hotelbrand in Rome HAARLEMSE POLITIERECHTER JÊÊÊÊÊ -WÉrn ,Bauernsiedlung" wenst een soort ruiltransactie Neem dit tabletje tegen aambeien (ÊjfëiM om de pijn WW**;' te stillen Het is fraai strandweer en een niet- zwemmer, behaaglijk uitgestrekt op zijn luchtbed, dobbert op de golven van een kalme zee. Wat kan hem gebeuren Hij is amper 50 m uit de kust en kan zo terug lopen. Maar ineens valt hem op, dat het geroezemoes der vele stemmen zwakker wordt: onder de lichte druk van de oos tenwind drijft hij met zijn primitief „vaar tuig" af. De man wordt nerveus, maakt overbodige bewegingen en valt op een ge geven ogenblik in zee. En dan moet de reddingsbrigade in actie komen, maar zoals de heer H. R. Vos, bestuurslid van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen te Haarlem ons zei een dergelijk slachtoffer kan nog wel eens „ontglippen". Deze kans is allerminst denkbeeldig, want ten slotte kan zo'n in cident zich tot tien keer toe op een war me zondag herhalen. (Ook met kinderen op autobanden of op vlotten, welke voor werpen bij de insiders kortweg als „drij vende doodkisten" worden aangeduid.) Nu weer duizenden de stad gaan ont vluchten om verkoeling te zoeken aan on ze stranden, is het stellig verantwoord om de gevaren van de zee (die men zich over het algemeen veel te weinig realiseert) eens nader te belichten. De statistiek geeft over het jaar '58 het indrukwekkende cij fer van 564 verdronkenen aan, onder wie zich slechts 33 slachtoffers van in totaal 712 te water geraakte auto's bevonden. In dien men daarbij weet, dat de meeste dra ma's zich slechts 100 meter uit de kust voltrekken, dan is waakzaamheid op war me dagen zeker geen overbodige luxe. De zee met haar windrichtingen, stromin gen, banken, kuilen, muien en zwinnen, alsmede haar typische dreigingen, die niet slechts bij vloed, doch ook bij eb kunnen optreden, ziet er soms verraderlijk on schuldig uit. Ter illustratie denke men zich het volgende geval in: enkele spelen de kinderen hebben op de eerste zand bank (er liggen er twee tot vier als golf brekers voor de meeste van onze kusten) een fort gebouwd. De ouders zijn aanwe zig: vader ligt na een drukke werkweek in de zon te soezebollen en moeder peinst met een breiwerkje in een strand stoel. De vloed komt opzetten en de jeugd wil zien, hoe hun schepping door het wa ter vernield wordt. De stijging gaat ech ter razend snel en plots bevindt zien acn- ter de kinderen een volgelopen zwin, waar in de waterhoogte meer dan een meter be draagt. Gezien het hoge soortelijke ge wicht van zout water, waardoor mensen makkelijker afdrijven, bevinden de kin deren zich dadelijk bij de volgende golf slagen, die de zandbank geheel overspoe len, in levensgevaar. „Het is daarom een eerste taak van ouders en opvoeders om' de kinderen bij vloed van de bank af te halen," aldus de heer Vos met nadruk. Wie realiseert zich om nu over een an der gevaar te spreken dat de grillig gevormde zandbanken doorsneden wor den door vele geulen, die muien genoemd worden? De hoeveelheden zeewater, die bij eb door dit in 't zand gebouwde „ader stelsel" afvloeien, veroorzaken een sterke trek. „Indien een zwemmer," aldus onze zegs man, „in zo'n gevaarlijke stroom raakt en zijn hoofd verliest en met alle geweld zijn bundeltje kleren voor hem op strand wil bereiken, verspeelt hij zijn krachten. Zelfs de meest getrainde sportsman ziet geen kans om tegen deze stroom, die zijn kracht ontleent aan het niveauverschil, op te tornen. Het enige voordeel van de mui- stroom is, dat een lid van de reddingsbri gade ervan kan profiteren om snel bij een drenkeling te komen.." Wanneer men in een dergelijke situatie raakt, dient men kalm te blijven en zich eventueel op de rug mee te laten drijven naar zee, totdat men in rustiger water komt en in zijwaartse richting de kust kan bereiken. Maar de zee is en blijft ondanks alle schijnbare vriendelijkheid en romantiek een „slapende wolf", die soms temidden van grote stranddrukte zijn prooi neemt zonder dat iemand er iets van ziet. Indien er ineens een bader een niet-zwemmer dus in een kuil stapt (de zeebodem is aan voortdurende verandering onderhevig, zoals b.v. ook de muien zich steeds in het verlengde van de windrichting verplaatsen) en in de gol ven verdwijnt, kan zijn lot bezegeld zijn. Het strand bij Zandvoort is 9 km. lang, bij Bloemendaal 6 km. en bij Schevenin- gen ongeveer 12 km. en men kan moeilijk verwachten, dat de reddingsdiensten een volledig overzicht hebben van het mensen- gewemel. Ja, die verre zwemmer in zee., die wordt door iedereen met een zekere spanning wel in de gaten gehouden, maar het kind, dat al kraaiend van plezier een rubber eend. die door de stroom dreigt af te drijven, door de branding achter volgt, is minder een object van belang stelling. (Overigens is menige volwasse ne al verdronken, omdat hij b.v. een plas tic bal a raison van 3,50 niet verloren wilde zien gaan). De strandwachten be schouwen het daarom als noodzakelijk, op drift, geraakte rubber voorwerpen en bal len zoveel mogelijk „weg te vangen," want ze vormen de „stille verleiders". Waar schuwingen verdwijnen helaas meestal met het gedruis van water en wind en het uitreiken van foldertjes aan badgasten heeft ook geen enkele zin, omdat deze met de opschriften van borden incluis eenvoudig niet gelezen worden. Nog steeds zijn er zwemmers, die in plaatsen, waar golfbrekers, pieren of strandhoofden zijn de waarschuwing „blijf minstens 50 me ter uit de buurt" veronachtzamen, zodat zij in een draaiende neerstroom komen, waar haast niet uit te komen valt of te gen deze obstakels „geklutst" worden. Het genieten aan zee eist nu eenmaal, dat men steeds waar en hoe dan ook let op liet grillige spel der stromingen, die mede door de wisselwerkingen van getij den en windrichtingen bepaald worden. Staat de wind op de kust, dan wordt het oppervlaktewater naar het strand gedre ven, terwijl de onderstroom naar zee trekt. (Bij landwinden is dit omgekeerd). De bader loopt dus steeds kans vooral, wanneer hij verder dan borsthoogte in het zilte nat gaat te kantelen en zijn even wicht te verliezen. Laten we nu eens veronderstellen, dat het „ideaal strandweer" is. De wind blaast uit het noorden of noordwesten, zo dat de zee onstuimig is: er staat een krach tige branding op banken en kust. Voor de zwemmer dreigt er weinig gevaar, daal de bovenstroom hem altijd veilig naar land terug brengt. Maar de bader, die de weldadig masserende invloed der golven ondergaat en hierdoor juist in een over moedige stemming komt, vindt het wel grappig, dat zijn voeten telkens naar ach teren weggetrokken worden en hij voor over dreigt te vallen. En ineens verliest hij zijn evenwicht en ontdekt met ontzet ting, dat het niet meevalt, in de zware golfslag weer overeind te komen. Hij drijft af.en natuurlijk is hij nog niet „kans loos". Zie maar eens naar de lange red- dingsstokken, die met touwlussen en plas tic lijnen (zodat een eventuele redder met een in het water staande assistent ver bonden kan blijven) op onze stranden ge plant staan. Maar denk niet, dat redden ook al beschikt men langs onze hele kust over getrainde brigades en streeft de Bond tot het Redden van Drenkelingen naar het ronde getal van 100 met sterke aanhangmotoren uitgeruste vletten steeds zo makkelijk verloopt of voor de redders geheel zonder gevaar zou zijn. De heer Vos vertelde ons het geval van een zwemmer, die in volle zee zijn bril ver loor en niet meer wist in welke richting hij moest zwemmen om aan land te ko men.. deze man vergde van zijn redders heel wat inspanning cn risico. Vaak is de zee bij landwinden rustig en met weinig golfslag, waarbij de onderstroom veel, wat op de zeebodem ligt kwallen, al gen en klei naar het strand spoelt en het water vies-vetachtig maakt. De bader heeft hierdoor de neiging ook al gezien het rustige weer zich wat verder te wa gen, want de onaangename geur en de aan onze stranden voorkomende gele en oorkwal, die met hun vele netel organen onopvallend op de loer liggen, zijn verre van aanlokkelijk. Maar wederom wordt men bedreigd door de twee tegengestel de stromingen en vooral bij eb wordt de situatie gevaarlijk voor degenen, die op een onbewaakt strandgedeelte gaan baden of zwemmen, want bovenstroom en muien leiden (zonder kans op enige hulp) van de kust af. Over het algemeen heerst er bij het gro te publiek de goeden niet te na gespro ken nog weinig begrip voor de taak der strandwachten. De touwen der red- dingsstokken worden nog wel eens nutte loos in de war getrokken, terwijl een red- dingsvlet zo vol kan zitten met spelende kinderen, dat in geval van gewenste actie vertraging kan ontstaan. Maar er wordt steeds gewerkt om het reddingsapparaat te versterken en de droeve tol, die de zee iedere- zomer weer "éist.--te drukken. De' langs onze lokkéndë stranden ge&panhèn. ketting van geoefende mensen met be hoorlijke diploma's met kunde van zwemmend redden, zuurstofapparaten en kunstmatige ademhaling zal echter nimmer effectief kunnen worden, wanneer de badgasten in hun ontspanningsroes wat al te zorgeloos blijven.. Jaap Stigter De tweede eerste concertmeester van Het Brabants Orkest, György Pauk heeft deelgenomen aan het internationale con cours voor pianisten en violisten „Ma- guerite Long-Jacques Thibaud", dat de zer dagen in Parijs is gehouden. Hij be haalde daar in de finale de eerste prijs. György Pauk. die op 26 oktober 1936 in Boedapest werd geboren, behaalde reeds meer internationale prijzen, een eerste prijs in Boedapest (Bartökeon- cours in 1955), een eerste prijs in Genua Paganiniconcours in 1956), en een eerste prijs in München in 1957. Met het naar hem genoemde strijkkwartet Pauk behaalde hij in 1955 de „Prix Liege". Tijdens een vrij hevige brand in het hotel „Ambasciatori" te Rome zijn vier vrouwelijke leden van het hotelper soneel het slachtoffer geworden van haar paniekstemming. Uit angst voor het vuur, dat later haar kamer niet bereikt bleek te hebben, sprongen de vrouwen van een hoogte van twintig meter op straat, waarbij zij de dood vonden. Deze telefoto laat zien hoe brandweerlieden en politiemannen het hotel binnendrongen. Duidelijk is de beschadiging te zien aan de auto, waarop een van de meisjes te pletter viel. fiïmsi 'Wmw ||li|||]__.JaiiV/ÊvÈ Reddingsbrigadier Jaring Zijlstra te Wijk aan Zee (hij is een man, die na genoeg alle diploma's in zijn zak heeft, die men in Nederland op zwemgebied maar kan veroveren) waarschuwt een bader, die zich te ver waagt Voorbijgangers die maandagmiddag de Cruquiusburg over de Ringvaart bij Heemstede passeerden, konden zien dat een grijze boot een enorme hoeveelheid water spoot. Het vaartuig lag op de plaats, waar het Spaarne in de Ringvaart uit mondt. Uit twee „kanonnen" kwam een straal water van vijftig meter, terwijl op het voordek ook nog een spuit op volle kracht werkte. Nergens was een brand haard en daarom kwam het water, zonder strijd tegen het vuur te hebben geleverd, in de Ringvaart terug. Deze spuitdemonstratie kwam van een zeer bijzonder vaartuig dat Akerboom's scheeps- en jachtwerf n.v. in Lisse deze week toevoegt aan de vele boten die de werf al heeft gebouwd. Tijdens een proefvaart in de Ringvaart heeft de trot se scheepsbouwer maandagmiddag de goede hoedanigheden van het vaartuig ge toond. Het betreft hier een sleep- en duw boot, tevens brandblus- en bergingsvaar tuig, bestemd voor de Belgische Marine. Deze week nog wordt het vaartuig overge dragen. Nu al zijn de marinemensen over deze boot enthousiast en tussen verschil lende diensten schijnt het zelfs een twist punt wie het vaartuig in beheer moet krij gen. In ons land is nog nimmer een der gelijke boot gebouwd. Vermoedelijk zal de scheepswerf ook een tweede exemplaar afleveren. Zo wordt een drenkeling met. behuip van een aer reddingsstokken (die op regel matige afstanden langs onze stranden geplant staan) uit zijn benarde positie gehaald. De redder blijft door middel van een lange plo,stic lijn verbonden met een kssisient, die zich niet te ver in het water waagt. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft maandag een 52-jarige Haarlemse voeger wegens mishandeling van een Haarlemse politieman veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf. De officier van Justitie, mr. J .J. Bredius, had wegens weerspannigheid en mishan deling twee maanden geëist. Deze zaak was een nasleep van een rel die op 10 mei des avonds om half tien ont stond in de omgeving van de Botermarkt in Haarlem. Een politieman hield een jon geman aan die op een fiets zonder bran dend achterlicht reed. De jongeman ging er lopend van door en vluchtte een café aan de Botermarkt binnen. De agent volgde hem en hij was reeds met de ar restant op weg naar de uitgang van het café om hem naar het bureau te brengen, toen hij door de voeger achteruit zou zijn getrokken. De voeger verklaarde slechts de linkerarm van de politieman, die een gummistok in de hand hield, vastgepakt te hebben, terwijl hij riep „Agent wat ga je nu doen?". Buiten het café drongen de tientallen omstanders op en de agent voelde zich van achteren bij beide ellebogen vastge pakt. Toen hij zich losrukte en omkeek stond de voeger vlak achter hem. Inmid dels kwam een collega in burger de agent te hulp. De omstanders vroegen hem zich te legitimeren. Hij voldeed aan dit ver zoek, doch het legitimatiebewijs werd hem uit de hand gerukt. De voeger zou hem bij de stropdas hebben gegrepen en ver volgens kreeg de agent een klap tegen het hoofd. De arrestant was inmiddels weer ontvlucht en na een wilde achtervolging kreeg men hem in de Gierstraat weer te pakken. De officier achtte al het ten laste gelegde bewezen en eiste twee maanden cel. De raadsman van de voeger, mr. M. D. Proper, noemde de rel een voorbeeld van de moeilijkheid in een emotioneel geladen situatie tot een reconstructie van de feiten te komen. De agenten kunnen zich ook vergist hebben, aldus pleiter, die op de be langrijkste punten vrijspraak vroeg. Al leen wat een duw betreft die de voeger de agent zou hebben gegeven, achtte hij twij fel aanwezig en mr. Proper verzocht de po litierechter, indien veroordeling op dit punt mocht volgen, deze twijfel ten gun ste van zijn cliënt te doen werken. Hij be pleitte voor dit geval een boete en een voorwaardelijke straf of een geheel voor waardelijke straf. Mr. Petersen achtte in ieder geval de slag tegen het hoofd bewezen en hij veroor deelde de voeger tot drie weken gevange nisstraf. Tegen een andere omstander een 35- jarige Haarlemse meubeiStoffeerder die de agent in burger tegen het hoofd had ge stompt eiste de officier twee weken ge vangenisstraf. Verdachte zei die avond nog al veel gedronken te hebben en zich niet nagenoeg niets van het gebeurde te kun nen herinneren. De betrokken politieman verklaarde dat de meubelstoffeerder hem slechts één klap had gegeven. De politie rechter veroordeelde verdachte tot 60 boete onvoorwaardelijk en veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Weerspannige barkeeper Een 27-jarige gedetineerde barkeeper uit Zaandam die op 20 mei onder invloed reed. zich tegen een hoofdagent van poli tie verzette, de man zijn bril kapot sloeg, waarbij hy een bloeduitstorting opliep, hem de jas over het hoofd trok, zodat de agent niets meer kon zien en hem vervolgens over de leuning van de brug, waarop zij stonden, in het water van de Zaan trachtte te duwen, werd veroordeeid tot vier maan den gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, met aftrek van de maand die hy reeds in voorarrest zat, en een proef tijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, had vijf maandei. waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek en een proef tijd van drie jaar geëist. Verdachte had elf glazen bier gedronken en reed slingerend op zijn bromfiets. De hoofdagent hield hem aan, maar de bar keeper reed door. De politieman greep de bagagedrager van de bromfiets vast, waar door verdachte viel „Je moet mee naar het bureau want je bent dronken", zou de politieman hebben gezegd. „Ik ben niet dronken en ik wil naar huis. Als je me niet loslaat gooi ik je in het water", zou het weerwoord van verdachte zijn geweest. In het verdere verloop van de vechtpartij, sloeg verdachte de bril van de agent ka pot, gooide de gummistok van de politie man in het water, trok hem de jas over het hoofd en trachtte hem over de brug leuning in de Zaan te werken. De politie man had de leuning moeten vastgrijpen om dit te voorkomen en ook omstanders waren tussenbeiden gekomen. Afbetalingsgoederen verkocht De politierechter veroordeelde een 44- jarige Haarlemse offsetdrukker wegens verduistering van een op afbetaling ge kochte fiets, scooter en pick-up met hon derd grammofoonplaten tot drie maanden Het vaartuig biedt vele mogelijkheden, want het kan bij het bergen worden inge zet, kan slepen en duwen, maar heeft te vens een krachtige bluscapaciteit, zodat het bij branden op schepen goede diens ten zal kunnen bewijzen. De boot ligt sta biel in het water en is buitengewoon wend baar. Het betrekkelijk kleine vaartuig laat al le vermoedens over de capaciteit verkeerd uitkomen. In de motorkamer is elk plekje gebruikt om de machinerie onder te bren gen. De bijna achttien meter lange en ruim vijf meter brede boot is uitgerust met twee dieselmotoren van tweehonderd pk ieder, die zorgen voor de voortstuwing en de bergings- en brandbluspompen aan drijven. De blusinstallatie, van gebr. Kronen burg n.v. in Hedel, heeft een bergingsca paciteit van twintigduizend liter per mi nuut. In dezelfde tijd kan een hoeveel heid van achtduizend liter water op een brandhaard worden gestort. Het vaartuig beschikt tevens over een schuimblus- en nevelinstallatie, zodat het geheel bere kend is voor het blussen van verschillen de soorten branden. De blusinstallatie be staat uit twee pompen, waarop twee wa ter- en schuimkanonnen zijn aangesloten. Deze kanonnen kunnen onafhankelijk van elkaar water en schuim spuiten. Op de pompen kunnen zeven brandslangen wor den aangesloten, die van straalpijpen of nevelblussers kunnen worden voorzien. Voor de aanzuiging van het water zorgen twee speciale vacuümpompen. Het vaartuig, dat een diepgang van 1.35 meter heeft, is door waterdichte schotten verdeeld in vijf gedeelten. De voorsteven Advertentie I het goede anker-horloge j 11 let op het rode TT driehoekje) JÊÊt is gebouwd naar het voorbeeld van de Mayer scheepsvorm, het achterschip heeft een kruiserdek. In de bovenbouw bevin den zich het dagverblijf en de stuurhut. In de bovenbouw bevinden zich het dag verblijf en de stuurhut. Op het stuurhuis staat één waterkanon, het tweede staat op een platform, gesteund door een drie- poots mast. De boot krijgt een vaste bemanning van drie personen. In het vooronder bevinden zich een keuken, toiletruimten en een slaaphut voor drie mannen. Het vaartuig is uitgerust met een war- me-luchtinstallatie, die de verwarming van het schip regelt. Behalve de dieselmotoren herbergt de motor een hulpaggregaat. De hoofdmotoren drijven ieder een voortstu wer aan, nodig voor het verplaatsen van schepen. De bediening van motoren en voortstuwers geschiedt van de brug af. Op een persconferentie in Wellerlooi (Limburg) hebben leden van de „Bauern- siedlung" G.M.B.H. te Düsseldorf een na dere uiteenzetting gegeven over de plan nen die deze koopster van het 468 ha grote landgoed „De Hamert" met de betrokken gronden heeft. De ongeveer 125 ha grond die wordt bewerkt door drie Nederlandse pachtboe ren, zal aan deze pachters te koop worden aangeboden. Om die koop te kunnen fi nancieren wil men een kredietregeling treffen gelijk aan die welke in dergelijke gevallen in Duitsland geldt. De rond 250 ha niet-ontginbare grond, die de natuurreservaten Looierheide en Pikmeeuwenwater omvatten, wil de ..Bauern-siedlung" zo spoedig mogelijk weer verkopen, zulks in overeenstemming met wensen, welke de Nederlandse instan ties daaromtrent kenbaar zouden maken. Mocht er geen bevredigend bod komen, dan wil de .Bauernsiedlung" zelf een pas sende bestemming van de terreinen zoe ken, met eerbiediging van de bestaande voorschriften. In ieder geval wil men dit gedeelte voor het publiek openstellen zo- Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak lang de Duitse onderneming eigenares is. Er blijft dan nog rond 100 ha grond over, die op rendabele wijze zou zijn te ontginnen. Ruilverkaveling Deze grond en een eventueel restant van de eerder genoemde 125 ha, die bij de pachters in gebruik zijn, wil de „Bauern siedlung" inbrengen in een ruilverkave ling, die zal aansluiten op het Nederlands- Duitse verdrag waarover nog steeds on derhandelingen worden gevoerd. Men denkt maar dit plan is nog weinig con creet aan de mogelijkheid om Neder lands grondeigendom in Duitsland te rui len tegen Duits grondeigendom in Neder land, en langs deze weg in Duitsland zelf een compensatie te kunnen bieden aan Duitse boeren in de grensstreek, die in gevolge de besluiten inzake vijandelijk vermogen hun grondeigendom in het Ne derlandse grensgebied na de oorlog heb ben moeten afstaan. De vermeerdering met ongeveer 100 ha grond zou dus kunnen dienen, om de ruilmogelijkheden aan Duitse zijde groter te maken. De „Bauern siedlung" zal, als de Nederlandse autori teiten toestemming verlenen, de betrokken 100 ha zelf ontginnen. De woordvoerder van de „Bauernsied lung" verklaarde dat deze instelling vóél de aankoop van het landgoed volledig op de hoogte was van de diverse beperkende bepalingen, die aan de uitoefening van eigendomsrechten op dit landgoed verbon den zijn. Hij zei dat de „Bauernsiedlung" de in Nederland ontstane opwinding over deze transactie niet billijk acht. Vooral niet, omdat zij van plan was, met alle be trokken Nederlandse instanties overleg te plegen. Er zouden de „Siedlung" nu aller lei plannen in de schoenen zijn geschoven, die zij nimmer heeft gehad. Gezien de in Nederland ontstane onrust sprak de woordvoerder zijn bevreemding er over uit, dat van Nederlandse officiële zijde niet terstond naar de bedoelingen van de koop ster is gevraagd. Advertentie enom afdoend een einde te maken aan die hinderlijke kwaal. Als U de Hemotab- kuur volgt, kunnen zalf of zetpillen achter wege blijven. De zwellingen slinken al gauw, genezing wordt tegelijkertijd bevor derd. Daarom, ook voor U Hemotabs, om van aambeien spoedig te herstellen. De complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, waarin toezicht van de reclassering en 60 boete of 18 da gen onvoorwaardelijk. De officier van Justitie had dezelfde voorwaardelijke straf doch daarnaast een boete van 150 of 30 dagen onvoorwaardelijk geëist. Verdachte verkocht de in huurkoop be trokken goederen voor deze geheel waren betaald. „Ik wilde het ene gat met het an dere dekken om uit handen van de Justitie te blijven", zei hij ter zitting. Mr. Peter sen hield hem voor dat hij dat beter had kunnen proberen door niet steeds weer op afbetaling te kopen zonder aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen. Vervolgens moest de caissière van de zaak, waar de offsetdrukker.zich een scoo ter had aangeschaft, verantwoorden, om dat zij het huurkoopcontract ïad getekend met de naam van de vrouw van de vori ge verdachte. De caissière vertelde dat het op dat mo ment erg druk was geweest en dat haar chef, de bedrijfsleider van de zaak, haar had verzocht de bewuste naam ondei het contract te zetten. Het ging maar om een formaliteit, zei hij. De officier van Justitie, mr. Bredius, sprak van het lichtvaaidig in huurkoop geven van goederen en de ellende die daarvan het gevolg kan zijn. Hij eiste te gen de caissière een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en een onvoor waardelijke boete van 75 of 15 dagen. De raadsman, mr. F. M. Oberman, was van mening dat het juridisch geen verschil maakte of de echtgenote van een koper al of niet het contract mede ondertekende, althans als het echtpaar in gemeenschap van goederen is getrouwd. Het gaat om het juridische begrip: kan er nadeel ontstaan? aldus pleiter. De officier van Justitie re pliceerde dat vele. financieringsmaat schappijen ook de handtekening van de vrouw eisen, niet alleen om de mede-aan sprakelijkheid, maai ook om de, welis waar niet op wettelijke gronden berusten de, toestemming van de vrouw, omdat ook haar nadeel kan worden berokkend. Mr. Oberman vroeg er verder aan dacht voor dat zijn cliënte in dienstver houding tot de bedrijfsleider stond en in opdracht van deze had gehandeld. Mr. Petersen bepaalde de uitspraak op maandag 29 juni om halftien. Uitlokking Ten slotte stond de bedrijfsleider te recht wegens het opzettelijk uitlokken van valsheid in geschrifte. Hij zei gemeend te hebben dat de handtekening van de vrouw een formaliteit was. De maatschappij had haar fiat al aan de transactie gegeven door de papieren te sturen. De echtgeno te van de offsetdrukker was ziek en de laatste had nogal haast met de aankoop. De officier merkte op dat de bedrijfs leider dan maar op het contract de aan tekening had moeten maken dat de echt genote van de koper niet kon komen. Hij eiste tegen verdachte twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en f 250 boete of 50 dagen onvoorwaardelijk. De raadsman, mr. C. F. M. van Kop pen, refereerde aan het pleidooi van mr. Oberman en zei dat de handtekening van de vrouw zijns inziens juridisch geen en kel nuttig effect heeft. En als het dan nog ging om het medetekenen van een huur koopcontract voor goederen die tot de huishouding behoren, maar dat kan men toch van een scooter niet zeggen? meen de pleiter, die tot vrijspraak concludeerde. Ook in deze zaak zal de politierechter maandag 29 juni om halftien uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11