TERN SHIRTS Panda en de Gouden Scherpe critiek op te hoge Europese particuliere uitgaven Emissie De Meteoor van f 2 miljoen 5 percent converteerbare obligaties f 22?° Wereldnieuws Nog steeds geen regen.... Erhard niet tevreden gesteld door brief van Adenauer^ Naaimachines „BROSENS" 2 Europese Assemblee te Straatsburg Oost-Borneo Mij. wil 20 percent terugbetalen Ned. Vlas Spinnerij boekte lagere winst in 1958 De walvisvaartconferentie Lager exploitatiesaldo Stoomspinnerij Twenthe Vrijwel onveranderde resultaten Venco Kort economisch nieuws uit hinnen- en buitenland De zagende pijnen no-iron Hogere winst Zwitsal Ook Britten en Amerikanen voelen zich gestoken in de interviews van de Westduitse kanselier EGKS: Frankrijk moet staalprijzen verhogen „De Schelde" en de Scheepswerf in Tel Aviv Emissie Nat. Grondbezit geslaagd DINSDAG 23 JUNI 1959 De Europese Assemblee te Straatsburg is maandag begonnen met het debat over de werkzaamheden van de Euromarkt, Euratoom en de E.G.K.S.. Het debat werd geopend door de voorzitter van de assemblee, de Fransman Robert Schuman. De Westduitse socialistische afgevaardigde Gerhard Kreyssig zei dat de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. 11 miljoen dollar had verloren als gevolg van de economische en monetaire maatregelen van de Franse regering. Kreyssig behandelde zijn verslag over de begroting van de gemeenschap. Door de devaluatie van de Franse frank daalde de Franse bijdrage. Kreyssig deed een beroep op de Franse regering „Europese solidariteit" te tonen en het verlies bij te passen. Voorts ontstond een verhit debat over het feit dat talrijke hoge functionarissen van de E.G.K.S. een bepaald bedrag ontvingen bij het neerleggen van hun functie. De Belgische afgevaardigde Arthur Gailly (soc.) noemde in dit verband onder andere de Fransman Louis Armand (thans president en directeur-generaal van een mijnbouwbedrijf in Lotharingen), de West duitser Franz Etzel (thans minister van Financiën) en de Fransman René Mayer (die momenteel een hoge post bezet in een elektro-technische industrie). Het lid van de Hoge Autoriteit Potthoff zei bjj de beantwoording van de verschil lende sprekers, dat de desbetreffende ver goedingen bedoeld zijn als compensatie voor bepaalde onverenigbaarheden van functies. Op grond van het verdrag van de E.G.K.S. dienen leden van de Hoge Auto riteit namelijk drie jaar te wachten alvo rens zy weer een andere betrekking in de kolen- en staalindustrie mogen aannemen In het E.E.G.- en Euratoomverdrag is deze bepaling echter niet opgenomen. Ten aan zien van de representatiekosten der Hoge Autoriteit merkte hij nog op, dat hiermee de werkelijke onkosten niet worden ge dekt. Er is in februari echter een nieuwe regeling opgesteld. De Hoge Autoriteit heeft verder bij de regeringen stappen ondernomen om koers- garanties te verkrijgen. Betreffende de critiek die door de rapporteur was ge oefend op de uitgaven van de delegatie van de Hoge Autoriteit in Londen gaf de heer Potthoff de verzekering dat stappen zijn ondernomen om herhaling van het voorgevallene te voorkomen. Aan het eind van de discussie nam het parlement een resolutie aan, waarin onder andere de Franse regering wordt verzocht het koersverlies, dat de Hoge Autoriteit heeft geleden als gevolg van de in decem ber 1958 getroffen monetaire maatregelen, te vergoeden. Tevens verzoekt het parle ment de deelnemende staten maatregelen te nemen, opdat in het E.G.K.S.-verdrag een koersgarantie wordt opgenomen voor de activa van de Hoge Autoriteit, zoals dit ook 't geval is in de verdragen van Rome. Het Europese Parlement verwacht verder dat de Hoge Autoriteit en de instellingen van de .G.K.S. wat de uitgaven betreft de uiterste spaarzaamheid zullen betrachten en iedere critiek zullen mijden, die het Het bestuur van de Oost-Borneo Maat schappij meldt dat het verwacht in de loop van augustus het jaarverslag over 1958 te kunnen publiceren. Vooruitlopend op dit jaarverslag deelt het bestuurTfre- de, dat de resultatenrekening over 1958 een batig saldo- zal- -aanwijzen - van- circa f 100.000, welk bedrag het bestuur zich voorstelt voor afschrijving aan te wen den. Over het eerste halfjaar 1959 wordt een dienovereenkomstig resultaat ver wacht. Verder wordt medegedeeld, dat naar de stand van dit ogenblik de netto-liquiditei ten in Nederland, mede door de afwikke lingen van enkele belangen, nagenoeg ge lijk zijn aan het bedrag van het uitstaan de aandelenkapitaal ten bedrage van f 1.068.500. Het bestuur is voorts voornemens aan de eerstvolgende vergadering van aan deelhouders een voorstel te doen tot een terugbetaling van twintig percent op het aandelenkapitaal. Ten slotte deelt het bestuur mede, dat de vooruitzichten met betrekking tot de verkrijging van verschillende nieuwe mijnrechten in Nederlands Nieuw-Guinea thans gunstig mogen worden genoemd en dat verwacht kan worden, dat de maat schappij aldaar eerlang in samenwerking met bevriende maatschappijen nieuwe activiteiten zal kunnen ontplooien. De n.v. Nederlandse Vlas Spinnerij te Tilburg heeft over 1958, blijkens het ver slag, een saldo exploitatierekening behaald van 149.929 (v.j. 217.719). Diverse baten, waaronder opbrengst beleggingen, brach ten op 112.545 122.041). Als winst res teert 262.474 339.75S). Hierbij moet re kening worden gehouden met het feit dat, evenals over 1957, de afschrijving op vaste activa ad f 478.656 562.187) niet ten laste van de verlies- en winstrekening werd ge bracht, maar in mindering van de reserve diverse belangen. Aan deze reserve wordt nu toegevoegd 148.656 uit de winst en be loopt hierna 670.000. Voorgesteld wordt een dividend van 8 percent (9 percent). Pogingen op internationaal niveau om tot een vrijwillige contingentering van het verbruik van Russisch vlas te komen, leden tot nog toe schipbreuk door de afwijzende houding van de. Schotse vlasspinnerijen. Indien de Russen ongehinderd zouden doorgaan met. hun verkoopmethoden is het gevaar dat de gehele Westeuropese vlas- en linnenindustrie te gronde gaan, niet denkbeeldig, aldus het verslag. In het eerste kwartaal van 1959 was het bedrijf volledig bezet. De verkopen waren kwantitatief bevredigend, de prijzen echter slecht. Begin 1959 zette de prijsdaling zich nog verder voort, vooral door de devaluatie van de Franse frank, waardoor de concur rentiekracht van de Franse spinnerijen (waarschijnlijk tijdelijk) aanmerkelijk werd versterkt. Het geschil over de verdeling van het jontingent voor de vangst van walvissen n de Zuidelijke IJszee, dat het voortbe staan van de Internationale Conventie voor de Walvisvaart bedreigt, is nog steeds niet geregeld. De afgevaardigden van de vier betrokken landen Enge land, Japan, Noorwegen en Nederland besloten zaterdag na tweeënhalve dag van onderhandelingen de besprekingen maandagavond na de openingsbijeen komsten van de jaarvergadering van de internationale commissie voor de walvis vaart voort te zetten. aanzien van de instellingen zou kunnen schaden. De assemblee keurde eenstemmig de be groting voor 1960 goed. Deze voorziet in uitgaven tot 285 miljoen Belgische fran ken. Vandaag wordt een begin gemaakt met de bespreking van het beleid van de Euromarkt-commissie, met name de land bouwpolitiek. De n.v. Stoomspinnerij Twenthe te Almelo heeft, blijkens het verslag, over 1958 een bruto exploitatiesaldo behaald van 6.373.501 (v.j. 7.422.484). Aan inci dentele baten minus lasten werd ontvan gen 11.534 (nadelig verschil 74.845). Na onder andere aftrek van lonen ad 2.154.550 2.117.883), kosten ad f 2.718.244 2.890.033) en afschrijving vastgelegd kapitaal ad 748.782 1.265.316) resteert als winst f 580.627 (ƒ922.548). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (12 percent), waarvan opnieuw 5 percent in aandelen, over het van 3,6 tot 3,78 miljoen verhoogde kapitaal. Door het vinder; van nieuwe afzetge bieden vooral in het buitenland en snelle aanpassing aan de gewijzigde vraag, kon het bedrijf volledig gaande worden ge houden. Een en ander veroorzaakte, tevens door overgang op andere kwaliteiten, een grotere voorraad in ruwe katoen dan nor maal nodig is en in mindere mate een voorraadtoeneming in gereed produkt. Thans zijn de voorraden weer normaal te noemen. De minder goede gang van zaken bij een der deelnemingen was oorzaak van een voorraadvorming aldaar, waardoor van bankkrediet gebruik moest worden ge maakt. Na enkele maanden korter gewerkt te hebben is men met deze onderneming weer volledig in bedrijf en zijn de voor uitzichten thans beter. Door het sterk teruglopen van de grondstoffenprijzen moest per ultimo 1958 een aanzienlijk be drag op de voorraden in mindering worden gebracht. In 1958 werd geïnvesteerd f 233.803. Met belangrijke investeringen in de toekomst zal rekening moeten worden gehouden. De resultaten van de„deelnemingen waren in 1958 niet gunstig. De orderportefeuille was per ultimo 1958 behoorlijk en is ook thans redelijk. De verkoopprijzen zijn nog onbevredigend, zodat ondanks volledige bezetting voor 1959 geen grote verwachtingen gekoesterd mogen worden. Venco n.v. te Amsterdam heeft bljjkens het verslag een exploitatiesaldo ad f 248.517 behaald, dat weinig afwjjkt van dat over 1957 253.329). De totale in komsten beliepen 283.127 (ƒ279.674). Na onder andere afschrijvingen ad 143.557 162.871) resteert als winstsaldo ƒ108.212 110.628), waaruit een onveranderd divi dend van 15 percent wordt voorgesteld. De afgenomen progressie in de omzet moet grotendeels worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de uiterste grens van de produktie binnen de huidige be- drijfsopzet is bereikt. In de gemeente Naarden was een gunstig gelegen terrein beschikbaar dat ook voor de toekomst vol doende armslag geeft. Het is de bedoeling hier in eerste instantie een zelfstandige produktie-afdeling, die reeds in uitvoering is, te vestigen. In het najaar hoopt men deze afdeling volledig in bedrijf te hebben De financiering van dit eerste stadium vertrouwt de directie uit eigen middelen te kunnen doen. In januari werd de nominale waarde van de aandelen verhoogd van ƒ700 tot 1.000 en werd het geplaatste en volge storte maatschappelijk kapitaal hierdoor van 444.500 op 635.000 gebracht. Tevens werd een belastingdividend van 10 3/4 per cent uitgekeerd. Over de gang van zaken in 1959 is de directie niet ontevreden. Scheepswerf Kampen Bewindvoerders var, de n.v. Scheepswerf Kam pen die enige tijd geleden failliet werd verklaard wegens een schuldenlast van een miljoen gulden, zijn er toe moeten overgaan aan nagenoeg het gehele personeel ontslag aan te zeggen. Aan 20 personeelsleden is verzocht de werkzaamheden nog enige tijd voort te zetten, totdat de laatste opdracht is afgewerkt. De werf zal in augustus worden geliquideerd. Er is tot nu toe geen aan nemelijk bod op de werf gedaan. De veiling bij Allan De publieke verkoping van het nog aanwezige materiaal van de n.v. Allan en Co's Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoor wegmateriaal te Rotterdam waarover wij uitvoe rig berichtten is begonnen. Tien dagen zal deze eerste veiling duren, dan volgt een adempauze en begint men aan het tweede deel. De verkoping geschiedde in de kantine; er werden assen, rails, wielstellen en gereedschappen aan de man ge bracht. Walvisvaart De internationale walvisvaartconferentie te Londen - waaraan zeventien landen deelnemen - is verdaagd voor een geheime zitting van de vijf „actieve" walvisvarende landen, Noorwegen, Ja pan, Engeland, de Sovjet-Unie en Nederland. Ze- en tien landen hebben de walvisvaartconferentie ondertekend. Slechts vijf landen houden zich met walvisvaart bezig. Deze vijf landen trachten thans in Londen overeenstemming te bereiken over de vangstquota. C. Hoying n.v. Op een vergadering van aandeelhouders in C. Hoying n.v. werd de voorgestelde wijziging van de "statuten goedgekeurd. Volgens deze wijziging wordt het maatschappelijk kapitaal teruggebracht van 2.5 miljoen tot 1.5 miljoen en het ge plaatste kapitaal van 1.5 miljoen tot 750.000, dit laatste door intrekking van door de vennoot schap ingekochte eigen aandelen ter waarde van 750.000 nominaal. De intrekking van deze aan delen is mede mogelijk geweest door de algehele liquidering van het belang in de vroegere doch teronderneming de n.v. Koninklijke Plateel Bak kerij Zuid-Holland te Gouda (K.P.Z.). Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95. 2.40 en 8.88. Op 2 juli zal bij dc Nederlandse Handel- Maatschappij n.v. en R. Mees en Zoonen de inschrijving open staan op de reeds in het jaarverslag aangekondigde emissie van nominaal 2 miljoen 5 percent aandelen converteerbare obligaties ten laste van de n.v. Betonfabriek De Meteoor te De Steeg. Koers van uitgifte is 100 percent. De stuk ken luiden aan toonder en zijn groot 1000. De inschrijving is uitsluitend voor houders van aandelen, in de verhouding van één obligatie op vijf aandelen. De coupons vervallen per 2 januari en 1 juli. De lening is a pari aflosbaar in tien, behoudens conversie, gelijke termijnen, voor het eerst op 1 juli 1965 en voor het laatst op 1 juli 1974. Vervroegde en/of ver sterkte algehele of gedeeltelijke aflossing is voor 1 januari 1962 niet toegestaan. De obligaties zijn met ingang van 2 januari 1962 tot en met 31 december 1969 ter keuze van de houder verwisselbaar in aandelen, zodanig dat telkens twee obligaties in een gecombineerd aandeelbewijs van vier aan delen groot 250 nominaal worden omge wisseld, hetgeen overeenkomt met een conversiekoers van 200 percent. Telkens indien de vennootschap voor 2 januari 1970 mocht overgaan tot uitgifte van aandelen met recht van voorkeur voor de houders van de alsdan uitstaande aan delen of tot uitgifte van aandelen als bo nusaandelen of als dividend, zal de con versiekoers op de gebruikelijke wijze wor den verlaagd. De claimhandel zal aanvan gen op 24 iuni. Storting moet geschieden op 16 juli. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Over het doel der emissie zegt het pros pectus dat in deelnemingen en vorderin gen op deelnemingen in België en Duits land ongeveer 553.000 is vastgelegd. De noodzakelijk geachte uitbreiding van de activiteiten en deze en in enkele andere landen, alsmede de daartoe noodzakelijke vergroting van het produktie-apparaat in het eigen bedrijf, zullen^gepaard gaan met het verder vastleggen 'van middelen. De opbrengst van de emissie zal voor deze doeleinden worden aangewend en voor de uitbreiding van de belangen in de Euro- marktlanden, alsmede ter vervroegde af lossing van een deel der onderhandse leningen. De gang van zaken is in 1959 tot op heden bevredigend geweest. De directie verwacht een resultaat dat zeker niet zal achterblijven bij dat over 1958. Advertentie Gentlemen prefer -by - Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM Het bruto-saldo der exploitatierekening over 1958 van de Verenigde Pharmaceuti- sche Fabrieken n.v. (Zwitsal) te Apeldoorn heeft 3.973.072 bedragen 3.057.117) De algemene bedrijfskosten bedroegen 2.466.872 2.258.739). Na afschrijving tot een totaal bedrag van 449.536 363.609) en een dotatie aan de reserve van 252.943 (J 150.000), resteert een netto-winst van 871.071 437.531). Voor belastingen en diverse belangen werd hiervan gereserveerd 630.000 (f 211.000) zodat een te verdelen netto winst overblijft van 241.071 226.531) Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 9 percent. De betere exportprij zen hebben, ondanks de nivellerende wer king der gestegen grondstoffenprijzen, niet onbevredigend tot het bereikte resultaat bijgedragen. Zowel in het binnen- als bui tenland boekten de produkten -gunstige resultaten. De stijgende kosten konden door de omzetvergroting gecompenseerd worden. Nieuwe uitbreidingsplannen zijn iri uitvoering en kunnen, onvoorziene om standigheden voorbehouden, uit eigen mid- deelen bestreden worden. De cijfers der afgelopen maanden van het lopende boek jaar geven reden tot tevredenheid. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zond gisteren na bemiddelingspogingen van fractievoor zitter Krone en het invloedrijke Bondsdag lid Pferdmenges, een bekend bankier en vriend van de kanselier, een brief aan de minister van Economische Zaken en vlce- kanselier, professor Erhard. Hierin zou hij uiteengezet hebben, dat het niet zijn be doeling was geweest met zijn vraagge sprekken van de vorige week met Ameri kaanse bladen Erhard te beledigen of on geschikt te verklaren voor het ambt van bondskanselier. Erhard is door deze brief zo zegt men te Bonn, evenwel niet tevre den gesteld. Integendeel, van een verzoe ning tussen liet hoogste en het op een na hoogste lid van het kabinet is geen sprake. Er is wel sprake van een crisis in de re geringspartij, de C.D.U. Vertwijfeld pro beren alle mogelijke partijleden een brug te slaan tussen Adenauer en Erhard, en ook tussen twee groepen in de C.D.U., die pro-kanselier, dan wel pro-vice-kanselier zijn. Krone en Pferdmenges probeerden, naar men aanneemt vergeefs, Adenauer te bewegen excuses aan Erhard aan te bieden en te verklaren dat hij geen open bare aanvallen op zijn minister meer zou De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap kan niet voldoen aan het Franse verzoek haar aan beveling in te trekken inzake het vast stellen van een uitvoertarief van vier per cent op Frans staal, dat in andere landen van de gemeenschap wordt verkocht, aldus is te Luxemburg meegedeeld. De Hoge Autoriteit heeft gezegd, dat de Franse regering per brief van de weigering op de hoogte is gebracht. De Franse regering had technische moeilijkheden aangevoerd en de herleving van de handel tot steun van haar verzoek om intrekking van de aan beveling. In Tel Aviv zijn besprekingen begonnen met een missie van drie deskundigen, ge leid door de heer J. W. Hupkes, directeur van de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde, over plannen voor een door deze maatschappij eventueel te bouwen scheeps werf te Haifa. Deze werf zou ongeveer 60 miljoen gulden moeten kosten. De afgifte van 4 3/4 °/o obligaties der lening 1959 (groot ƒ3.000.000) ten laste van Na tionaal Grondbezit n.v. is gestaakt. Aan gezien reeds op de eerste dag van afgifte (22 juni 1959) een aanzienlijk hoger bedrag dan 3.000.000 zou kunnen worden ge plaatst, zal systematisch toewijzing plaatsvinden, zo deelt Nationaal Grond bezit mede. 62. „Vooruit krijgers!", schreeuwde het opperhoofd. „Wij hem prikken met speerwij hem kloppen met knots! Oefoef„M'n beste hoofdman", riep Joris, „ik wil niet als spelbreker op treden bij het onschuldige vermaak van dit ongekunstelde natuurvolk, maar ik heb u iets belangrijks te vertellen, oef!" „Waar is Gouden Bijl?", loeide Ammezole. „In derdaad, m'n waarde. Dat is de grote vraag", beaamde Joris. „Jij hem hebben gestolen!", kreet de hoofdman. „Gestolen?", sprak Joris verontwaardigd. „Zou ik uw bloedeigen medicijnman uw bijl durven stelen? Weineen, ik heb hem laten ver dwijnen als staaltje van mijn toverkunst. En door een nóg sterker staaltje van tove narij zal ik hem weer terugbrengen! Oef!" „O ja?", zei Ammezole smalend. „Zeker", vervolgde Joris met een rustige glimlach, terwijl hij naar de tent van de medicijn man liep. „Ziet en overtuigt u! Oef! Deze tent bevat geen Gouden Bijl en geen medi cijnman, nietwaar?" „Dat mij weten", be vestigde Ammezole grimmig. „Wij hebben ons gezocht een hoedje! Oef!" „Prachtig", knikte Joris. „Dat bewijst dus, dat ik u niet bedrieg. Let nu op en aanschouwt de grootste toverkunst aller tijden. Ik sluit deze tent en... doen. Die poging mislukte en een gesprek van het C.D.U.-fractiebestuur liep even eens op niets uit. Er werden geen besluiten genomen, geen voorstellen ingediend de stemming in het bestuur was, zo werd of ficieel meegedeeld, bezorgd maar niet zonder hoop Vandaag komt de gehele C.D.U.-fractie bijeen, waarbij Adenauer en Erhard waar schijnlijk niet aanwezig zullen zijn. Men acht de mogelijkheid aanwezig dat de C.D.U. in twee groepen zal uiteenvallen en dat Erhard zal aftreden. Tegen Herter en Macmillan Niet slechts Erhard en een deel van de C.D.U.-fractie zijn verbolgen op Adenauer. Ook van Britse, en zelfs van Amerikaan se, zijde toont men zich bijzonder ont stemd over de inhoud van de interviews, die de kanselier heeft gegeven. In een interview met het Amerikaanse Scripps- Howard-concern werden de bondskanse lier de volgende woorden in de mond ge legd, die pijnlijk voor de huidige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, moeten zijn: „Wanneer Dulles in Genève zou zijn geweest, dan zouden de meningsverschillen in het westelijke kamp meteen zijn opgeruimd". In werkelijkheid zo bleek uit een persconferentie te Bonn met de Westduitse regeringsperschef, staatssecretaris Von Eckardt, heeft Ade nauer dit niet zo scherp, maar desondanks wel in deze strekking gezegd. De Britten vallen over de inhoud van het zelfde, interview, waarin- Adenauer - zou hebben gezegd, dat hij een westelijke top conferentie had voorgesteld teneinde de de Britse premier Macmillan ervan te overtuigen, dat „wanneer iemand een bondgenootschap heeft aangegaan, hij eni ge van zijn plannen moet opgeven". Let terlijk, zo bleek gisteren, heeft Adenauer voorts gezegd, dat „het moeilijke is, dat Washington en Parijs ongeveer hetzelfde standpunt inzake een topconferentie inne men, maar dat Londen er een ander stand punt op na houdt". En dat is volgens Ade nauer reeds „een triomf voor Kroesj- tsjev Hierover zijn de Britten verbolgen omdat hieruit scherpe critiek op Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, opgemaakt kan worden, terwijl de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, de Britse delegatie te Genève onlangs hogelijk heeft geprezen. Men vreest dat de pogirigen van Von Eckardt om de zaak af te zwakken niet de geringste invloed zullen hebben waardoor Adenauer thans niet slechts in het binnenland, maar ook naar buiten toe voor grote moeilijkheden komt te staan. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 5357f Vaderlijk. President Eisenhower heeft negen gouverneurs van staten de raad gegeven het „niet al te gek te maken" gedurende hun komende bezoek aan Rusland. De gouverneurs brachten een afscheidsbezoek aan het Witte Huis, nadat zij door minister Herter en diens meedewerkers waren inge licht over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland. Vergeefs. Een bemanningslid van het Russische vrachtschip „Tikhortsk" (1200 ton) uit Riga is maandag over boord gesprongen en heeft getracht de Zweedse kust te bereiken, toen zijn schip in de Sont voer, tussen de Zweed se plaats Helsingborg en de Deense stad Helsingoer. Waarschijnlijk is de man verdronken: er stond een vrij hoge golfslag in de Sont. Onmenselijk. Vijftienduizend riksja's van de Pakistaanse hoofdstad zullen eind 1960 museumstukken zijn. De rege ring zal geen registratiebewijzen voor fietstaxi's meer uitreiken. President Ayub Khan wenst zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de „onmen selijke" praktijk van de ene man die zijn broeder moet voorttrappen. Geweigerd. Communistisch China heeft aan de oud-gouverneur van de Ameri kaanse staat New York, Averell Har- riman, een visum voor het land gewei gerd. Harriman maakt momenteel een reis door de Sovjet-Unie. Mogelijk zal het visum Harriman het volgend jaar wel worden verstrekt. Als reden voor de weigering geven de Chinezen op „de huidige stand van de betrekkingen tus sen (communistisch) China en de Ver enigde Staten". Engelsen. Drie Italiaanse meisjes met plannen om een reisje naar Londen te maken, vroegen in een brief aan de redactie van het weekblad „La Setti- mana Incom Illustrata" hoe zij zich in die stad tegenover de jongemannen dienden te gedragen. Het antwoord: „In Engeland zijn geen jongemannen. Er zijn alleen Engelsen die twintig jaar geleden geboren zijn". Voorlopig. De op verdenking van spiona ge gearresteerde Poolse luitenant De- pieraca, secretaris van de Poolse mi litaire attaché te Parijs, is op last van een Franse rechtbank voorlopig op vrije voeten gesteld. Luitenant Depie- raca was vorige maand in hechtenis genomen. Verboden. „Antara" meldt dat het Indo nesische leger heeft verboden nieuws of andere berichten te publiceren over het veroordelen van de journalist Tom Anwar, die volgens „Antara" tot zes maanden is veroordeeld op beschuldi ging van „smaad". Ieder die het ver bod overtredt kan worden vervolgd tijdens de huidige staat van oorlog en beleg. Slachtoffers. Het aantal slachtoffers van het ongeluk in de Zuidduitse staat Württemberg, waarbij een overvolle bus op een (bewaakte) spoorwegkrui sing door een trein werd verpletterd, is, door het overlijden van een der ge wonden. tot 38 gestegen. Hersteld. Ivan Koerdjoekov, voormalig Russisch zaakgelastigde in Peking, is benoemd tot ambassadeur in Austra lië. Koerdjoekóv is de eerste Russische vertegenwoordiger in Canberra sinds in 1954' de 'Russische ambassade werd gesloten naar aanleiding van de Australische weigering om de diplo maat Petrov uit te leveren, nadat de ze, als politieke uitgewekene, bijzon derheden omtrent een Russisch spio- nagenet in Australië had onthuld. Mislukt. De poging van drie Canadezen om aan boord van een stalen cilinder „Diogenes" van zes meter met de golfstroom in zeven weken van New foundland naar Europa te drijven, is 320 kilometer uit de kust van New foundland op een mislukking uitgelo pen, doordat het vaartuig in brand ge raakte. De avonturiers werden opge pikt door een Brits vrachtschip, dat hen naar Rotterdam zal meenemen. Staatsvijand. De rooms-katholieke pries ter Jaroslav Tyrner is wegens staats- vijandige activiteit tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, aldus bericht het Tsjechoslowaakse blad „Pochoden". Tegengehouden. De Franse politie heeft exemplaren van de „Basler Nachrich- ten" en de „National Zeitung" aan de Zwitserse grens tegengehouden, om dat de bladen artikelen bevatten over werving voor het Franse vreemdelin genlegioen in Zwitserland. Snelwegen. Zestien Britse parlements leden zijn in West-Duitsland aangekomen voor een bestudering van de Duitse auto wegen. In het .bijzonder zijn zij geïnteres seerd voor de bouw van snelverkeerswe- gen door grote steden. Groot-Brittannië heeft nagenoeg geen autosnelwegen. Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelo pen nacht zijn in het oosten en noorden van Nederland flinke onweersbuien voor gekomen (Nes op Ameland 44 mm, Al melo 18 mm, Eelde 10 mm regen). De buien waren echter zeer plaatselijk. Ook in het Duitse Rijngebied en Zuid-Duits- land is tijdens buien vrij veel regen ge vallen. De buien ontstonden in een smal gebied van lage druk, dat de scheiding vormde tussen het hogedrukgebied boven Scandinavië en een kleiner hogedrukge bied boven West-Frankrijk. Op de oceaan is de depressieactiviteit niet groot. Ten Westen van Ierland is een nieuwe depressie aangekomen, die ech ter in de richting van IJsland afbuigt. Vóór de depressie uit stroomt in de ho gere luchtlagen een nieuwe hoeveelheid warme lucht naar West-Europa. Dat be tekent, dat de atmosfeer in onze streken weer stabieler wordt, zodat de kans op een regen- of onweersbui vrij klein blijft. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. WEERRA PPORTEN Woensdag 24 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 23.13 uur, onder 8.55 uur. Maanstanden 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 juni Hoog water 5.11 en 17.43 uur. Laag water 0.55 en 13.16 uur. Woensdag 24 juni Hoog water 6.00 en 18.27 uur. Laag water 1.40 en 14.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen <w c d es ca g binnen- en buitenland. ■°s ïïg Neerslag: laatste 24 uur. s-S S 4) •sB 2 aJ3 Den Helder licht bew. nno 21 0 Ypenburg licht bew. wzw 26 0 Vlissingen onbewolkt zw 20 0 Eelde onweer 0 29 10 De Bilt licht bew. nno 29 0 Twente regen ono 30 1 Eindhoven zwaar bew. windst. 27 0 Zd Limburg half bew. z 26 0 Helsinki licht bew. nno 18 0 Stockholm onbewolkt n 21 0 Oslo onbewolkt windst. 23 0 Kopenhagen onbewolkt ono 18 0 Aberdeen mist windst. 15 1 Londen zwaar bew. wzw 26 0 Amsterdam half bew. windst. 27 0 Brussel onbewolkt windst. 27 0 Luxemburg zwaar bew. n 22 12 Parijs onbewolkt n 27 0 Bordeaux licht bew. windst. 26 0 Grenoble licht bew. windst. 27 0 Nice half bew. n 24 0 Berlijn onbewolkt 0 27 0 Frankfort zwaar bew. windst. 26 54 München geheel bew. windst. 24 8 Zürich geheel bew. ono 22 3 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno half bew. windst. 27 0 Wenen zwaar bew. nnw 24 1 Innsbruck regen wnw 26 1 Athene onbewolkt windst. 33 0 Rome onbewolkt no 28 0 Ajaccio licht bew. no 25 0 Madrid half bew. windst. 32 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2