GOLDEN FICTION De Gaulle officieel op op bezoek in Italië HENSEN MARGO SOAP Europese school wacht al twee jaar op ratificatie van verdrag Labour beraadt zich over het toekomstige kernwapenbeleid Heren-Ondergoed 3 f Van dag tot dag Eenzijdigheid Dronken piraten Atoomspion Klaus Fuchs zal deze week vrijkomen De Gaulle naar Londen? Onder ons gezegd - toch maar liever Nederlandse regering in gebreke Rechtskracht einddiploma door traagheid in gevaar Dure school Nederlands in gedrang Vanguard-kunstmaan niet in haar baan gekomen Waarschuwingsstaking van Belgische ambtenaren Partijleiding tegen een eenzijdige afschaffing Levenslang voor 4 blanken die negerin aanrandden Levenslang voor neger die blanke vrouw aanrandde (Op de ^^raatótoel ZOMER-INTERLOCK SINGLET SLIP 2.25 2.25 natuurlijk DTNSDAG 2 3 JUNI 1959 De Nederlandse confectie-industrie, die vooral na de oorlog een vooraanstaande plaats in de wereld heeft veroverd en zo wel voor het binnenlandse verbruik als de export grote prestaties op het gebied van efficiency en kwaliteit levert, heeft zich de laatste tijd toegelegd op een steeds vaardiger en goedkoper toepassing van kunstvezelstoffen, waarin de Nederlandse chemische grondstoffenindustrie haar in genieus terzijde staat. Op het gebied van dames- zowel als herenkleding is de kunst vezel in vermenging met wol of andere na tuurlijke vezels een overheersende ver schijning geworden. Na al deze complimenten echter moet gewezen worden op een betreurenswaar dig verschijnsel, dat enerzijds een gevolg is van de waarschijnlijk onvermijdelijke mode-massaficering, die een uniformiteit van smaak en vraag veroorzaakt, doch anderzijds naar onze mening toch wijst op een foutieve analyse van de kopers- psyche. Het is namelijks thans reeds zo, dat men in vele confectiemagazijnen niet meer of nauwelijks puur wollen herencos- tuums kan kopen. Het is onnodig een discussie te voeren over de vraag of pure wol te prefereren valt boven kunstvezelmengsels, en het is ook niet een kwestie van kwaliteitsver schil in het algemeen, doch wel moet men als industriële marktanalist rekening hou den met het feit dat smaken verschillen en dat talrijke kopers de keus aan zichzelf willen houden. Een zo edel en traditioneel produkt als wol kan nooit geheel en al worden ver vangen door de kunstvezel, ook al brengt dit laatste produkt talrijke gemakken en toepassingsmogelijkheden mee die aan de wol vreemd zijn. Wie wol wil dragen, moet deze ook kunnen kopen. Een via de indus trie dwingend opleggen van een bepaald artikel aan de verbruiker wreekt zich al tijd. De vraag naar kunstvezel is op het ogenblik overheersend, doch het is niet verstandig van de industrie, noch van de detaillist, om de minderheid die wol wil hebben te verwaarlozen. Want het publiek is grillig en het zou best kunnen zijn dat het na verloop van tijd in meerderheid te rugkeert naar de oorspronkelijke voor keur. En dan kost een terugschakeling de heropbouw van een industrieel en com mercieel apparaat, dat men al te licht vaardig heeft afgeschaft. Niet minder dan drie gevallen van „autorijden onder invloed" zijn gisteren door de Haarlemse politie gerapporteerd en een van deze gevallen kreeg een bijzon der, karakter door het moedige en doortas tende optreden van een automobilist, die een dronken wegpiraat aan de politie uit leverde na hem van ver buiten de stad te zijn gevolgd. De toestand van de beschonkene was zo danig wij waren toevallig getuige van zijn arrestatie dat hij nauwelijks op de been kon blijven. Men vraagt zich af hoe dergelijke lieden de talloze voorbeelden van rampzalige gevolgen, die het gebruik van alcohol bij snelverkeer dagelijks levert, eenvoudig kunnen vergeten en zichzelf en anderen kunnen blootstellen aan het top punt van doodsgevaar, dat ook zonder al cohol reeds allerwegen op de loer ligt. Ofschoon de justitie in de meeste geval len zeer streng optreedt, worden dikwijls verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen bij de berechting van der gelijke misdrijven. Een daarvan is dan, dat de betrokkene zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn levensonderhoud. Het komt ons voor dat de tendens van dergelijke over wegingen langzamerhand verouderd raakt. Wie op de dag van vandaag nog, ondanks alle voorbeelden en waarschu wingen, niet het geringste spoor van ver antwoordelijkheidsgevoel kan opbrengen dat nodig is om zichzelf op dit punt te be heersen, zal voor het alternatief moeten worden gesteld, dat hij op andere wijze dan per auto zijn kost zal moeten verdie nen. De weg en de weg der toekomst nog veel meer kan dergelijke uitspattingen niet meer gedogen. En de nog steeds blijkbaar voorkomende gevallen van dronkenschap achter het stuur bewijzen, dat hier slechts paardemiddelen kunnen helpen. Advertentie dè zeep tegen huidaandoeningen f 2.75 per stuk. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE Jagermeester. Aan jhr. mr. W. F. Roëll is eervol ontslag verleend als konink lijke jagermeester voor Zuid-Holland, on der gelijktijdige benoeming tot koninklijke jagermeester in buitengewone dienst In 'zijn plaats is benoemd tot koninklijke ja germeester voor Zuid-Holland mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. (Van onze correspondent in Londen) De 47-jarige Klaus Fuchs, de geniale atoomgeleerde van Duitse oorsprong, die Britse en Amerikaanse geheimen aan de Russen verried en in maart 1950 tot veer tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld is gisteren, tegen de verwachting in, nog niet vrijgelaten. Hij werd naar een andere gevangenis gesmokkeld, waar hij nog enkele dagen zal blijven. Het is ken nelijk de bedoeling om hem ongemerkt het land te laten verlaten. Indien hij Enge land verlaat, zal hij er nooit meer 'n voet mogen zetten. Fuchs was een genaturali seerde Brit, doch hij werd bij zijn ver oordeling van de Britse nationaliteit ver vallen verklaard. Men verwacht dat hij in Leipzig zal gaan inwonen bij zijn 84-jarige vader, pro fessor Emil Fuchs, voormalig hoogleraar in de theologie. In de gevangenis heeft Fuchs verklaard dat dit zijn liefste wens is en ook dat hij niets meer te maken wil hebben met kern fysica. Men zou hem in Oost-Duitsland wil len benoemen tot privaat docent in de fi losofie. (Reuter) President De Gaulle zal ver moedelijk een officieel bezoek aan Londen brengen, zo verluidt te Parijs. De uitnodi ging tot het bezoek zou gedaan zijn in een brief, die De Gaulle maandag van de Britse premier Macmillan heeft ontvangen. In Londen is hiervan geen bevestiging te krijgen. Uit officiële kringen in de Franse hoofdstad wordt vernomen, dat De Gaulle eventueel gaarne Londen zal bezoeken. Advertentie Van onze Haagse redacteur) Wanneer op 4 juli de uitslagen worden bekend gemaakt van het eerste eindexa men dat aan de zogenaamde Europese school te Luxemburg wordt afgenomen, is het voor de enige Nederlandse deel neemster aan dat examen te hopen, dat het Nederlandse parlement dan inmiddels het statuut van de Europese school met de daarbij behorende overeenkomsten zal hebben geratificeerd, want anders zal haar diploma geen rechtskracht bezitten. Het is met de Nederlandse behandeling van het statuut van de zogenaamde Euro pese school een merkwaardig langdurige geschiedenis geworden. Het protocol, waarbij de aanvankelijk op initiatief van ambtenaren van de Kolen- en Staalge meenschap te Luxemburg opgerichte school officieel door de vertegenwoordigers van de bij de Kolen- en Staalgemeenschap aangesloten regeringen werd overgenomen, werd reeds op 12 april 1957 ondertekend. Het vergde echter anderhalf jaar, namelijk tot 7 oktober 1958, voordat de regering de Kamers van deze overeenkomst in kennis stelde. Drie weken later gaven dertig Kamerleden van de Partij van de Arbeid de wens te kennen, dat de overeenkomst aan de uitdrukkelijke goedkeuring van de Staten-Generaal onderworpen zal worden. Er moest dus een wetsontwerp worden in gediend. Het duurde daarop tot 11 maart van dit. jaar voordat dit eenvoudige stuk bij de Tweede Kamer werd ingediend en sindsdien is het nog steeds niet. behandeld. Dezer dagen heeft de heer Kleywegt, een der onderwijsdeskundigen in de fractie van de Partij van de Arbeid, bij de voorzitter van de vaste onderwijscommissie van de Tweede Kamer, de heer Tilanus. aange drongen op een spoedige behandeling met het oog op het aanstaande eindexamen aan de school. Degenen, die deze overeenkomst uit drukkelijk in de Kamer behandeld willen zien, hebben overigens geen overwegende bezwaren tegen de zogenaamde Europese school als zodanig, ook al realiseren zij zich dat ook deze „Europese instelling" niet bepaald goedkoop is. Er zijn aan deze school, die bij het begin van het leerjaar 1957/8 (de toelichting behelst geen actuele geggvens) ruim vijfhonderd leerlingen telde, vijfenveertig leraren en onderwijzers verbonden. Voor de nog geen tachtig Nederlandse leerlingen voor kleuter-, lager- en middelbaar onderwijs tezamen werden drie leraren en evenveel onder wijzers of onderwijzeressen beschikbaar gesteld. De school gaat Nederland onge veer een ton per jaar kosten. Volgens een ruwe schatting bedragen de kosten per leerling misschien wel het drievoudige van de in Nederland gebruikelijke. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, David. K. E. Bruce (rechts) drukt de hand van mevrouw Hedwig Heuss, een schoonzuster van de Westduitse bondspresident Theo- dor Heuss, die we in het midden zien staan bij zijn aankomst in het kasteel Bellevue bij Berlijn ter gelegenheid van de voltooiing en overdracht van het kasteel aan de president, die het als officiële residentie zal gebruiken bij zijn bezoeken aan Berlijn. Toch is eerder de vraag gewettigd of de Nederlandse regering niet van een zekere schrielheid in haar beleid ten opzichte van de „Europese school" blijk geeft voor zo ver het de heffing der schoolgelden be treft. Voor de ambtenaren van de Kolen- en Staalgemeenschap is dat geen probleem: de voor de kinderen van de K.S.G.-ambte naren verschuldigde schoolgelden zijn immers in de subsidie aan die instelling begrepen. Anders staat het echter met de kinderen van de Nederlanders, die in Luxemburg in diplomatieke dienst zijn of daar als particulieren zijn gevestigd: die zullen het volle pond moeten betalen, hoe wel er wel enig inkomensverschil bestaat tussen deze categorie en het personeel var. de K.S.G., dat bovendien vrijdom van be lasting geniet. Het schijnt trouwens, dat de andere regeringen zich in dat opzicht royaler hebben betoond. Naar ons ter ore kwam is er van Neder landse zijde ook weinig royaliteit betracht bij het stichten van een tweede „Europese school" te Brussel, zo weinig dat de Belgen toen hebben aangeboden het Nederlandse kostendeel eveneens voor hun rekening te nemen. Zover heeft men het aan Neder landse zijde intussen niet laten komen. Een ander punt, waarvan men kan aan nemen dat het door de heer Kleywegt ter sprake zal worden gebracht, betreft het onderwijs in het Nederlands. Er zijn wel iswaar (voorlopig) vier taaiafdelingen ge vormd (Frans. Nederlands, Italiaans en Duits), maar „ten behoeve van de onder linge toenadering en van het cultureel contact onder leerlingen van de verschil lende taaiafdelingen" worden bepaalde vakken gemeenschappelijk onderwezen. Het valt aan te nemen, dat het Nederlands in dat opzicht maar een bescheiden plaats je beschoren zal zijn en dat er ernstig ge vaar bestaat, dat de kennis van de moe dertaal der Nederlandse leerlingen er niet op vooruit zal gaan. Het komende eindexamen dat wordt af genomen door een commissie onder voor zitterschap van de Franse professor J. F. Angelloz, die vroeger rector magnificus was van de Universiteit van Saarbrücken, zal uitwijzen of dit ..Europese baccalau- reaatsexamen", zoals het officieel heet, de gelijkwaardigheid verdient met de h.b.s.- en gymnasiumdiploma's, zoals werd over eengekomen. Er wordt met een punten- stelsel gewerkt, waarbij de bij de proef werken in het laatste schooljaar behaalde punten meetellen voor de uiteindelijke be oordeling. De kandidaten kunnen uit die proefwerken honderd punten verzamelen, terwijl het maximale aantal punten dat voor het examen behaald kan worden driehonderd bedraagt. De kandidaat, die reeds in het bezit van die honderd punten is, behoeft op het examen dus maar vijftig punten te verzamelen om als geslaagd zij het met de hakken over de sloot te worden beschouwd. Op die manier wil men de examenuitslag niet alleen laten afhangen van het op het examen gemaakte werk, maar ook de prestaties gedurende het schooljaar in rekening brengen. De lagere school-afdeling omvat vijf, de middelbare zeven leerjaren. De school wordt bestuurd door vertegenwoordigers van de regeringen der K.S.G.-landen en staat onder toezicht van de nationale onderwijsinspecties. CAPE CANAVERAL (UPI) Van de raketbasis op Cape Canaveral is maandag een aardsatelliet afgeschoten met een drie trapsraket van het type Vanguard. Aan vankelijk leek de lancering goed te verlo pen, maar later bleek dat het signaal dat de tweede rakettrap uitgewerkt was, niet was ontvangen. Aangenomen wordt daar om dat de lancering mislukt is en dat de aardsatelliet, die de straling van de zon moest meten en ongeveer tachtig dagen lang zijn gegevens moest uitzenden, niet in zijn berekende baan rond de aarde is gekomen. BRUSSEL (AFP) Ongeveer 160.000 Belgen in overheidsdienst zullen morgen een waarschuwingsstaking van een uur houden om te protesteren tegen het be sluit der regering om de personeelsuitga ven te verminderen en om aan eisen voor een werkweek van veertig uur en de vast stelling van een minimum-salarisschaal kracht bij te zetten. Aan de staking zullen het personeel van de spoorwegen, de bur gerluchtvaart en de radio, alsmede de on derwijzers en leraren deelnemen. (Van onze correspondent in Londen) De Labourpartij is begonnen met de uit werking van een nieuwe formule inzake de door een toekomstige Labourregering te volgen kernwapenpolitiek, waarover in het land zoveel beroering bestaat. Men heeft zich echter uitgesproken tegen een zijdige afschaffing van de waterstofbom, zoals velen zouden willen. Een commissie van het partijbestuur heeft voorgesteld dat een toekomstige Labourregering de lei ding zal nemen inzake de oprichting van een „club" van landen die de waterstofbom afzweren. Deze club zal alle landen moe ten omvatten, welke nog geen kernwapens bezitten. Een Labourregering zal de ver vaardiging van de waterstofbommen sta ken, maar weigeren zich eenzijdig van de eigen waterstofbom-voorraad te ontdoen zonder internationale overeenstemming. Partijleider Gaitskell betoogde dat een Labourregering bewegingsvrijheid nodig heeft om al naar de omstandigheden te kunnen handelen. Hij legde sterk de na druk op de noodzaak van een algemene ontwapening, omvattende de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Indien deze mis lukt, zou Groot-Brittannië moeten trach ten de impasse te doorbreken door de vorming via de UNO van een club van lan den, welke de waterstofbom afzweren in de hoop dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië later hetzelfde zullen doen. Labour's nieuwe waterstofbom-politiek bevestigt de reeds eerder gedane plechti ge belofte dat een Labourregering zich zal onthouden van kernproeven, hoewel de so cialisten ook hier armslag willen hebben. De partijleiding verwerpt de eis dat de kernproeven zonder meer zouden worden gestaakt. Dit zal nu gebeuren voor onbe paalde tijd in plaats van voor een be perkte periode, zoals de partijleiding oor- TALLAHASSEE (Reuter) Vier jeug dige blanken zijn te Tallahassee in de Amerikaanse staat Florida veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het aanranden van een negermeisje. Zij werden op 14 juni schuldig bevonden door een jury die geheel uit blanken bestond. De jury vroeg echter clementie. Als geen clementie gevraagd was zouden zij vol gens de in Florida geldende wetten ter dood zijn veroordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elektrische stoel gegaan voor het aanranden van een negerin, of schoon een aantal negers is terechtgesteld wegens het aanranden van blanke vrou wen. Bij het uitspreken van het vonnis zei de rechter tot de vier veroordeelden wier leef tijden variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslan ge gevangenisstraf had opgelegd wegens aanranding. Het vonnis was een verras sing. De rechter had hen ook tot enkele jaren kunnen veroordelen. De veroordeelden verbleekten bij het uitspreken van het vonnis maar verder toonden zij geen tekenen van emotie. (UPI) De rechtbank van Marianna, in Florida heeft een neger wegens aan randing van een blanke vrouw tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De jury bevond de neger schuldig en verzocht niet om gratie, hetgeen een automatisch doodvonnis betekende. De rechter willig de echter een verzoek om een nieuw pro ces van de raadsman in, en veroordeelde Clarck tot levenslange gevangenisstraf. De eerste veroordeling was mede geba seerd op een bekentenis, die Clarck onder bedreiging met geweld zou zijn afgedwon gen. In het tweede proces heeft de neger verklaard onschuldig te zijn. spronkelijk wilde. Deze oplossing wordt als een zwak compromis beschouwd, maar zij laat voor een Labourregering de moge lijkheid open te allen tijde de waterstof- bomproduktie te hervatten. In elk geval zal Labour dit pas doen na eerst te hebben getracht een overeenkomst met de andere grote mogendheden te be reiken inzake proeven en staking van de waterstofbomproduktie. Indien ook dat mislukt zou een Labourregering zich het recht voorbehouden door te gaan met de waterstofbombewapening. Een Labourre gering zal de NAVO blijven steunen en de overeenkomsten inzake de Amerikaanse bases in Groot-Brittannië loyaal uitvoe ren. Deze bases zijn trouwens onder een Labourregering tot stand gekomen, wel ke ook de produktie van de atoombom is begonnen. Beloofd wordt echter dat men zal nagaan of het bestaande aantal vlieg velden voor waterstofbommenwerpers en afschietplaatsen voor vliegende bommen niet te groot is. Vandaag zal het plan worden voorge legd aan Labour's Lagerhuisfractie en aan de internationale commissie van het Brit se vakverbond. Morgen zullen de hoofd besturen van partij en vakbeweging zich erover uitspreken. Het is onwaarschijnlijk dat het nieuwe voorstel in Labourkring al gemeen zal worden gesteund, omdat het weinig afwijkt van de vroegere denkbeel den op dit gebied. Mijn zorg Ik zit me gewoon zorgen te maken over Nicaragua. Want nauwelijks had de wereld pers mijn geprangd gemoed bevrijd van de druk om mij mede te delen, dat het er allemaal weer helemaal rustig geworden was, doordat de vijfduizendhoofdige leger macht van alleen-heerser-president Somoza de vijftig infiltranten onschadelijk had gemaakt, of er kwamen berichten, dat er weer nieuwe oproerjongens over de grens waren binnengekomen. Allemaal a Vinstar de Fidel. Ik vind het maar een onrustige bedoening. Juist toen de Hondurese minister van buitenlandse zaken helemaal naar Den Haag was gekomen om de heer Luns met een erelint te behangen ten einde tevens aan te tonen hoe zeer zich de volken van Honduras en Nederland tot elkander aan getrokken gevoelen in eeuwenlange, diepe genegenheid, kwamen uit zijn land man netjes over de grens die meneer Somoza willen wegtreiteren. Ik heb mijn hele leven lang een stille liefde voor Nicaragua in 't diepst van mijn warme hart gekoesterd. Ik heb altijd ge dacht: 't kan nóg zo beroerd in de wereld toegaan, wij hebben altijd Nicaragua nog (om over Paraguya niet te spreken). Twee landen van twee heren, die de zaken vast in de hand hebben: twee onbewogen-sterke gebieden in het wereldbestel, waar twee sterke jongens de zaken in de zak hebben en waar wij, als het hier te onrustig wordt, altijd op kunnen terugvallen. Zo lang Stroessner en Somoza op de bok zit ten (dacht ik altijd) is er nog hoop voor de wereld. Maar nu zit ik me gewoon zorgen te maken. In Cuba is het óók met een man of vijf tig begonnen en u hebt zelf, met uw eigen ogen, gezien, hoe raar en ver een stuivertje rollen kan. Onze eigen Fidel heeft dan toch maar die goede Fxdgencio Batista verjaagd. Die lieverd zit nu met zijn zestig millioen dollars aan spaar duiten bij meneer Trujillo van Santo Domingo op schoot. Akelig eenzaam net als de heren Jimenez en Peron en Magloire van Venezuela, Argentinië en Haïti, die door onverlaten hun eigen land zijn uitgejaagd en nu, in hun bungalowtjes geen raad weten met hun vrije tijd. Ik zou op een wit paard Managua willen binnenrijden aan het hoofd van een leger tje toffe jongens. Want het gaat niet aan om zulke vaders-des-vaderlands uit dat vaderland te verjagen. Daar komt maar niets dan narigheid van. Het is in de rest van de wereld niet zo gesteld dat wij er nog meer onrust kunnen bij gebruiken. Mijn geliefd Nicaragua blijve voor roe righeid gespaard. Dat is de hartewens van Floris Flaneur Advertentie sterk - luchtig en niet duur Voor het beste (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag is president De Gaulle in Italië aangekomen voor een staatsbezoek. Hij arriveerde te Milaan, van daar uit zal hjj de vroegere slagvelden van Solfe- rino en Magenta bezoeken. Vervolgens staat Rome op het programma en daar zal De Gaulle zijn opwachting bij de Paus maken. Het is het eerste buitenlandse be zoek, dat De Gaulle als hoofd van de Fran se republiek aflegt en het heeft zeker eni ge betekenis, dat hij, de dringende uitnodi gingen voor Washington en Londen naast zich neerleggend, eerst naar Italië gaat. Het minst gelukkig met de visite zijn waarschijnlijk de Italiaanse politieauto riteiten, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van De Gaulle. Zij hebben reeds versterking gekregen van ongeveer hon derd Franse inspecteurs van politie, die in 't bijzonder het oog zullen moeten hou den op de drieduizend mohammedaanse Algerijnen, die in en rondom Milaan zijn gevestigd. Er staan vrij veel punten op het pro gramma van de besprekingen, die De Gaulle in Italië zal voeren. Men kan de belangrijkste in het kort als volgt samen vatten: 1. Inleidende besprekingen voor een pact dat de landen van het westelijk deel van het Middellandse-Zeebekken, Italië, Frankrijk, Spanje en Marokko zou om vatten, zulks in tegenstelling tot het Brits- Amerikaanse plan, dat de gehele Middel landse Zee en zijn kustlanden Israel in begrepen zou willen insluiten. Men dicht De Gaulle trouwens het plan toe de rela ties tussen Spanje en Frankrijk spoedig nauwer aan te halen. Een bezoek aan Franco behoort dan ook tot de mogelijk heden. 2. Samenwerking tussen Italië en Frank rijk op het gebied van de kernenergie. De Italiaanse oliemagnaat Enrico Mattei heeft enige tijd geleden de eerste voor Italië bestemde kernreactor in Engeland besteld. 3. Samenwerking in de exploitatie van de petroleumbronnen in de Sahara. Ook hier duikt de naam van Mattei weer op. Hij heeft in afwijking van de oude fifty- fifty basis met Perzië en andere landen contracten afgesloten, waarbij deze vijf enzeventig percent ontvangen. Gezien de terughoudendheid van de Amerikaanse olieconcerns, als gevolg van de onzekere militaire en politieke toestand in Frans- Afrika, zou Frankrijk vermoedelijk wel bereid zijn met Mattei in zee te gaan. 4. Uitbreiding van de Frans-Italiaanse handelsrelaties in de Euromarkt. Men ziet dat het programma nogal zwaar is. Vandaar waarschijnlijk dat De Gaulle wordt begeleid door een delegatie van deskundigen van de ministeries van Buitenlandse en Economische Zaken, die groter is dan die, welke ooit door een Frans staatshoofd op een buitenlandse reis is meegenomen. Onze correspondent te Rome tekent hierbij aan dat het eigenaardige van dit bezoek is, dat niet Rome, maar Milaan de eerste stad zal zijn, waar De Gaulle officieel zal worden ontvangen. Het me rendeel der Italianen is van mening, dat als 't. staatsbezoek elders dan in de hoofd stad moest beginnen, de juiste plaats Tu rijn zou zijn geweest. De Gaulle komt na melijk naar Italië in de voetsporen van een verre voorganger: keizer Napoléon III. Hij bezoekt Milaan omdat daar de gro te tentoonstelling wordt gehouden ter her denking aan de kortstondige oorlog van 1859, die de Italiaanse eenheid inluidde. Maar Milaan was van die oorlog min of meer het lijdend voorwerp. De actie ging uit van Turijn, de hoofdstad van het ko ninkrijk Sardinië, dat behalve dit eiland, het prinsdom Piemonte en het hertogdom Savoie omvatte. Die oorlog van 1859, die maar kort geduurd heeft, was het werk in de eerste plaats van Camilïo Benso, graaf van Cavour, de grootste diplomaat die Italië ooit heeft voortgebracht. Het aandeel dat Frankrijk heeft gehad in de eenwording van Italië zal worden her dacht bij het bezoek van De Gaulle. Maar de wereld is niet meer dezelfde als in 1859 en het Italië, dat het werk is van links liberalen en vrijmetselaars heeft weinig gemeen met het officiële Italië, dat De Gaulle ontvangen zal.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5