Horen en zien Malle mythologie van Claudel J man aan de top PLASTIC „TSJ1K, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig^ Agenda voor Haarlem DE HOUTWERFN.V. 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zondag première van t.v.'Opera Kalchas Maria Call as voor de KRO Franse televisie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Louis Armstrong door hartaanval getroffen Orgelweek Leonard Roggeveen overleden Kees Verwey krijgt opdracht Van Dalsum te schilderen Unllnnrl P°£en te suggereren. Ildllll Daar kwam in dit ge val nog bij, dat de mu- [n^tlunl ziek van Darius Mil~ resiivai hauc* tengs mechani sche weg op lamenta bele wijze ten gehore werd gebracht. En bovendien: de gehe kelde wansmaak van tijdens de monster achtige namaak van de late romantiek op gegroeide generaties speelt in het artistie ke leven gelukkig geen rol van betekenis meer, met als gevolg echter dat nu de meeste slagen in de ruimte werden uit gedeeld. Onbevoegde leraren boven 55 jaar mogen blijven Minister Cals zal de „Mammoetwet" wijzigen Subsidies voor Opera en Concertgebouworkest Cameron Hawley DINSDAG 23 JUNI 1959 Hidiö teleigsi^ 3 H De televisie-opera „Kalchas" die Jur- riaan Andriessen schreef in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal zondag worden uitge zonden door de K.R.O.-televisie. De opera zal tevens de tweede Nederlandse inzen ding zijn, waarmee de N.T.S. meedingt naar de operaprijs van de stad Salzburg 1959. De opera is gebaseerd op de drama tische schets van Anton Tsjechow, „Een Zwanezang", vertaald door Charles B. Timmer. In deze vertelling is de oude ac teur Swetlovidow (Guus Hoekman) de hoofdfiguur. Na het uitslapen van een roes ontwaakt hij middernacht in een verlaten en donkere schouwburgzaal. Hij breekt uit in een bitter zelfbeklag. De souffleur Ni- kita Iwanytsj (Chris Taverne), die clan destien in de schouwburg slaapt, komt er op af en stelt vergeefse pogingen in het werk om de oude toneelspeler weer een gevoel van eigenwaarde bij te brengen door al zijn oude successen in herinnering te brengen. De derde optredende is de toneel knecht Jegorka (Henk Angenent). De in 1925 in Haarlem geboren compo nist Jurriaan Andriessen heeft reeds een omvangrijk en zeer verscheiden oeuvre op zijn naam staan. Hij componeert thans hoofdzakelijk toneel-, film- en radiomu- ziek. De muziek voor de opera „Kalchas" werd uitgevoerd door het Promenade Orkest onder leiding van zijn bekwame dirigent Benedict Silberman. Ton Lutz tekent voor de regie. Voor de televisiepresentatie wordt hij bijgestaan door Ben Mettrop. De ope ra wordt voor de camera's gebracht met toepassing van het play back-systeem. Het optreden van Maria Menighini Cal- las op 10 juli in het kader van het Holland Festival zal rechtstreeks worden uitgezon den door de KRO. Met ingang van 1960 zal de Franse tele visie een tweede programma uitzenden en geen gebruik maken van reclame, aldus een mededeling van de algemeen-direc teur, Chavanon, aan de Figaro. Chavanon is van mening dat de kwaliteit van de pro gramma's eronder te lijden zou hebben en dat voorts de regering moet waken voor de onafhankelijkheid van de publiciteits media. Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork. en solist. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. la.30 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Amus.muz. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. or ganisatie- en verenigingsleven, .caus. 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Enkele stromingen in de Japanse cultuurgeschiedenis, door J. Fon tein. Derde lezing: De betrekkingen tussen Japan en Nederland, 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.20 Kamermuz. 21.00 De St. Lau rens zeeweg-dijken, dammen en dollars, klankb. 21.30 Muz. luisterwedstrijd. 22.00 Dagboek uit de wildernis, rep. 22.15 Promenade-orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: William Shakespeare, de grote onbekende, door mej. C. A. Eijken. Der de lezing: De onsterfelijke William. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.30 Hammondorgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 In de wolken, report. 14.00 Gram. 14.30 Muz.caus. 15 00 Voor de jeugd. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee. Wat betekent sociogra fie voor Suriname, door Edgar' Tjoe-Ny en Rudy R. Bedacht. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 1.900 Voor de kinderen. 19.10 Het kabinet der houthakkers, toespr. 19.25 VARA-va- ria en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Tour de France. 20.15 Metro- pole-ork. en soliste. 20.45 De wonderschoenen van Henk Triepelmans. hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.20 De weg naar volwassenheid, caus. 22.35 Strijkork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgel spel. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. (12.55 Koersen. 12.30 Weerber.). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.45 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Muziek voor de jeugd. 16.30 Gram. 16.45 Muz. voor de jeugd (verv.). 17.00 Nieuws. 17.10 Polyfone muziek. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliede ren! 20.00 The Geisha, operette. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Houtbla zerstrio. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Gevar. progr. 21.10 Filmfragm. 21.30 Morgen vertrekt 'r een betere trein, TV-spel. Daarna: Epiloog. Advertentie Van Nelle bestellen I Spoleto (Reuter). De beroemde jazz- trompettist Louis Armstrong heeft dins dagmorgen een hartaanval gehad. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Armstrong vertoeft op het ogenblik in de Italiaanse plaats Spoleto. NEURENBERG, (UPI) In Neurenberg is zaterdag de „Internationale Orgelweek" begonnen waaraan wordt deelgenomen door bekende organisten uit Nederland, Frankrijk, Zwitserland, België, Noorwegen en West-Duitsland. Het festival begon zaterdagmiddag in de Karthaeuser Kerk in Neurenberg. Zater dagavond trad de „Muziekkring Obrecht" uit Amsterdam op met liturgische muziek uit de middeleeuwen. Het festival eindigt 28 juni. Advertentie Van Nelle bestellen Maandag is op eenenzestigjarige leef tijd in zijn woning in Den Haag de schrij ver van ruim honderdveertig kinderboe ken, Leonard Roggeveen, overleden. De schrijver Leonard Roggeveen. Tot voor enkele jaren was hij hoofdon derwijzer aan een Haagse school. Ook trad hij vele jaren in de jeugdprogram ma's van de AVRO op. Hij verwierf on der meer bekendheid met zijn boeken uit de Daantje- en Okkieserie. Leonard Roggeveen heeft vele boeken voor de jongere generatie op zijn naam staan. Sinds de verschijning van zijn eer ste boek „De ongelooflijke avonturen van Bram Vingerling", dat ruim dertig jaar geleden het licht zag, vloeiden de verha len voor kleine en grote kinderen uit zijn pen. Vele van die verhalen spelen in een wonderlijke fantasiewereld. Roggeveen was reeds een „science-fic- tion"-schrijver vele jaren voor dit genre zijn naam kreeg. Lang voordat iemand er serieus in geloofde schreef Roggeveen reeds een boek over de televisie („Draad loze ogen"), weldra gevolgd door een ver haal over een reis naar de planeet Mars („Woudstra knapt het op") en een fanta sie over het jaar 2000 („Wereldkampioen 2000"). In „Het geheim van het oude hor loge" anticipeert de schrijver op de ont dekking der kernenergie en in „Bram Vin gerling" speelt hij met de fantasie van het geheim der onzichtbaarheid en de op heffing der zwaartekracht. Op vele scholen worden zijn boekjes „Piet en Nel" bij het leesonderwijs ge bruikt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wétenschappen heeft aan de Haar lemse kunstschilder Kees Verwey op dracht verleend tot het schilderen van een portret van de toneelspeler Albert van Dalsum, die in januari zeventig jaar is geworden. Het is de bedoeling dat de re gering het schilderij in bruikleen zal af staan een de gemeente Den Haag, ter plaatsing in de Koninklijke Schouwburg. Advertentie op maat gezaagd voor TAFELBLADEN TOONBANKEN AANRECHTEN enz. Bruijnzeel keuken en kasten Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 NA EEN VOORSTELLING van „De stoelen" van Eugène Ionesco door het Théatre d'Aujourd'hui" in het Holland Festival van verleden jaar brandde het Kurhauspaviljoen te Scheveningen des nachts vrijwel geheel uit. Achteraf mag men daar blij om zijn, want hetzelfde ge zelschap kon gisteravond een niet alleen fleurig herbouwde maar vooral aanzienlijk verruimde zaal heropenen. Eerlijk gezegd heb ik het meeste genoegen beleefd tij dens de pauze in de wandelgangen met uitzicht op zee en de riante foyers met aan de muren reusachtige vergrotingen van oude prenten van visserij en strand- genot. Om de poëtische klucht „Protée" van Paul Claudel, geschreven in 1913, her zien in 1926, heb ik echt niet zo hard kun nen lachen als sommigen meenden te moe ten doen. Nu ja, er zijn een paar bijzonder amusante vondsten, men kan bewondering koesteren voor de virtuositeit in het be drijven van taaltruc9 met waterdieren, maar wij hebben al zoveel Griekse helden op moderne pantoffels in hun bespotte lijke hemden zien staan als toonbeelden tot lering en vermaak, dat men zich bij het uitvieren van deze speelse inval van de diplomatieke en wijsgerige eminentie onder de toneelschrijvers snel gaat afvra gen of het nu allemaal echt wel zo leuk is als de spelers ons Jean Sandray als Protée en Chantal Darket als Brindosier. CLAUDEL HEEFT voor zijn spel de mythologische kaarten aardig door elkaar geschud. Het is een fantastische parafrase geworden op twee thema's: het trans formatievermogen van Proteus, een zee god van de zesde klasse, benevens de ver wisseling van de Spartaanse en de Egyp tische Helena, welke laatste (eigenlijk een nimf. die genoeg heeft van haar balling schap op het eiland Naxos) de snoevende Menelaos naar huis vergezelt. De monu mentale schoonheid, om wie de oorlog met de Trojanen is gevoerd, wordt tot eeuwig schitterend sterrebeeld verheven. Men kan in deze wonderlijke geschiedenis naar diepe achtergronden zoeken en als men dat lang genoeg doet zal men die waar schijnlijk wel vinden ook, maar de hoofd zaak lijkt mij toch een nogal beminnelijke parodie op het bijgeloof aan de heerlijk heden der illusie. IN DE OPVOERING onder regie van Serge Ligier, die de dichterlijke vrijheden van Paul Claudel met zijn toneeltechni sche vrijheden nog overtroefde, ging dit element vrijwel geheel verloren. Men kan die opvatting, waarbij alle aanwijzingen voor de manier van vertoning radicaal werden genegeerd, gemakkelijk verdedi gen. Het bezwaar is alleen, dat er onvol doende resteerde om ons vrolijk bezig te houden. Alle komische effecten moesten nu immers komen van de bewust toege paste anachronismen met name van de ge dragingen van Menelaos als een soort koloniale jager op groot wild of materia listische ontdekkingsreiziger. Deze rol werd door Raymond Jourdan met verma kelijk pathos gespeeld. De beste prestatie werd geleverd door Jean Saudray als de titelheid in badjas en met zwemvliezen, hengelend naar goudvissen in een aqua rium, een acteur met een inderdaad humo ristische expressiviteit, die zelfs iets van wijsheid in onnozelheid wist te leggen. Bewegelijk van dictie en plastiek was Chantal Darget als de geraffineerde ge- daanteverwisselaarster, een leeghoofdig stuk marmer de „echte" Helena van Julia Dancourt. FRIS EN VAKKUNDG, met evident plezier ook, werd in deze vertoning de persiflage van de sprookjesachtige monte ringen van de spektakelstukken van vroe ger volvoerd op een klein plankier met palmen op verhogingen. Maar het raadsel van het waarom van de import van deze betrekkelijk flauwe aardigheid werd daar mee niet opgelost. Vandaag is er in dezelf de zaal nog één herhaling. David Koning De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald dat vervan ging van een onbevoegde onderwijskracht bij het v.h.m.o. achterwege kan blijven, indien deze in het bezit is van de akte m.o.-A, hij op 1 september 1959 de leeftijd van 55 jaar heeft bereikt en hij geschikt kan worden geacht voor het geven van onder wijs in het vak, waarvoor de akte geldt. Aan deze docenten zal wegens hun leef tijd niet de eis behoeven te worden ge steld, dat zij alsnog de studie ter verkrij ging van de B-akte beginnen. Bij het ne men van deze maatregel is de minister uitgegaan van de gedachte dat deze do centen tot de pensioengerechtigde leeftijd, dus maximaal tien jaar, bij l»et v.h.m.o. werkzaam kunnen zijn. Dat is globaal ge nomen gedurende de periode, dat het te-< kort aan bevoegde leraren bij deze tak van onderwijs nijpend zal zijn. De minis ter heeft voorts de mogelijkheid opengela ten dat deze regeling in incidentele ge vallen ook kan worden toegepast, indien de leraar niet de m.o.-akte A, maar wel een daarmede vergelijkbare akte of ge tuigschrift bezit. Mexicaanse kunst. Prins Bernhard zal aanwezig zijn bij de opening van de ten toonstelling „Dertig eeuwen Mexicaanse kunst", die zal geschieden op de avond van de 25ste juni door de ambassadeur van Mexico, Rafaël Fuentes. Deze expositie wordt van 26 juni tot 24 augustus in het Haagse Gemeentemuseum gehouden. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Vier filmregisseurs, na afloop van de forumdiscussie over „Nieuwe stromin gen in de film", die maandag in Arn hem is gehouden. V.l.n.r. Herman van der Hvrst, Bert Haanstra, Fons Rade makers en de Deen Gabriel Axel. „Wacht eensdat aardige paardje van jullie mag ik niet vergeten!", zei het dametje. „Ik zal hem ook iets lekkers brengen!" Ze pakte uit het keukentje een grote peen en hield hem Toka voor. Toka lachte dankbaar. Hap! deed hij, en begon smakelijk te knabbelen. Toen nam het dametje Tsjik en Tukie mee naar de tuin; ze liet hun de bloemen zien, die daar in bonte kleuren stonden te bloeien. „O, wat een beeldige bloemen!", zei Tukie bewonderend. „Ik zal er wat voor je plukken!", zei het dametje. Advertentie Van Nelle bestellen Er is een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot regeling van het voortge zet onderwijs op komst. De nota zal een der dagen bij de Tweede Kamer worden ingediend naar aanleiding van een op 25 maart gehouden gesprek van minister Cals met drie fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. Minister Cals heeft dit medegedeeld in anntwoor op vragen over deze kwestie door het Tweede-Ka merlid de heer Kleijwegt (P.v.d.A.). De minister heeft bij beze bespreking medegedeeld, in hoeverre op bepaalde punten wijzigingen voor hem persoonlijk al dan niet aanvaardbaar zouden zijn. Daar bij heeft hij zich in principe bereid ver klaard een wijziging in het wetsont werp aan te brengen, die door alle bij de bespreking betrokkenen principieel aan vaardbaar en niet in strijd met de Grond wet werd geacht. De minister meent, zon der overigens vooruit te lopen op het ver der met de kamer te voeren overleg goed te doen reeds thans de besproken wijziging in het wetsontwerp aan te bren gen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft thans de voorstellen ontvangen de subsi dies voor 1959/'60 aan de Nederlandse Opera en de Nederlandse Orkeststichting (het Concertgebouworkest) vast te stellen op respectievelijk 1.000.000 en ƒ715.000. Voor de orkeststichting vragen B. en W. bovendien een aanvullend subsidie voor 1958/'59 groot 57.000. i exlów 35. Nu wist zij, dat ze aan de dode man behoord had en, omdat zij ze gevonden en bewaard had, kon de politie hem niet identificeren. Haar pas-verwor ven wetenschap maakte het gewetensprobleem, waar in ze verwikkeld was, nog ingewikkelder. Tot haar bezoek aan dr. Marston had het geleken of de wan hopige ernst van haar toestand het houden van het geld had gerechtvaardigd. Toen was de hele situatie veranderd. Gedurende dit laatste uur, nu ze wist dat ze niet zwanger was, was ze niet in staat geweest ook maar een enkel argument te vinden, dat haar had kunnen overtuigen, dat het houden van het geld geen misdaad was. Ze herinnerde zich, dat een jongen, die naast de goederenopslagplaats van haar vader op de Third Avenue had gewoond, naar de gevangenis was gestuurd, omdat hij een tien-dollarbiljet had gestolen. Zij had vijfhonderd-vier-endertig dollar gestolen. De enorme afmetingen van haar misdaad gingen de nau we begrenzingen van haar verstand te boven, evenals de hoeveelheid straf, die men haar zou kunnen geven. Haar angst was nu zó groot geworden, dat de vreug de over de ontdekking, dat ze niet zwanger was, hele maal verstoord was. Op dezelfde wijze als een gevangene alles beziet of er een ontsnappingsmogelijkheid in zit, zo werkte Anne Finnick's geest, toen ze het bericht in de krant las. Tenslotte kwam ze tot de conclusie door haar hoop in een redenering om te zetten dat er niets verkeerds aan was om het geld te houden, daar de man, die de portefeuille verloren had, dood was. Zij werd bij het komen tot die conclusie geholpen door de herinnering aan haar oom Rudy, die gestorven was en haar vader vijfhonderd dollar had „nagelaten". De gelijke groot te van de bedragen vergrootten nog de waarde van de parallel. Als haar vader die vijfhonderd dollar van oom Rudy had genomen, vóór hij gestorven was, zou het diefstal geweest zijn. Na zijn dood was het in orde. Het geld was haar vader op dezelfde wijze „nagela ten" als de man, wiens initialen A. B.. waren, het geld aan haar had „nagelaten" door zijn portefeuille in de goot te laten vallen. De oplossing van dat probleem opende de weg tot een ander. Haar sentimentele gevoelens voor oom Ru dy, opnieuw tot leven geroepen door de herinnering aan zijn vriendelijke rosewassen gezicht als hij op keek naar haar vanonder zijn zijden pet, gaf haar een gelijk sentimenteel gevoel voor de vriendelijke, maar onbekende heer, die haar met zoveel geld begunstigd had. Ze wilde maar, dat ze naar zijn begrafenis kon gaan, en terwijl ze die mogelijkheid overdacht, werd de wens het traagontkiemende zaad, dat tenslotte uit groeide tot het besef, dat er geen bloemen op de be grafenis zouden zijn. De mensen zouden niet weten, welke naam ze op de linten van de bloemenkransen zouden moeten zetten. Niemand zou naar de begrafe nis toekomen, want men gaat nu eenmaal niet naar begrafenissen als men niet weet wiens begrafenis het is. Iedereen, die bij de begrafenis van oom Rudy was geweest, had geweten, dat de man in de kist Rudolf Finnick was. Toen ze nog een paar minuten nagedacht had, kwam ze tot een slotsom, die ontzettend simpel leek. Ze zou die krant opbellen en ze vertellen, dat de naam van de dode man Avery Bullard was en dat ie directeur van de Tredway Maatschappij was. Dat had immers ge staan op al die kleine kaartjes, die ze door de w.c. getrokken had. Dan konden ze tenminste z'n naam in de krant zetten en iedereen zou het lezen en het zou toch nog een aardige begrafenis worden. Het uitvoeren van haar plan was niet zo eenvoudig als het eerst geleken had. De telefoon was in een donkere hall; het elektrisch lampje was stuk en ze moest lucifers aansteken om het telefoonnummer van de krant te vinden. Toen ze eindelijk het nummer ge draaid had, had ze heel wat moeite de mensen te doen begrijpen, waarover ze het had, maar de man, die ze het laatst aan de telefoon kreeg, was erg aardig. Ze spelde de naam, precies zoals ie op de kleine kaart jes gestaan had en hing toen snel op. Toen ze het ach ter de rug had, voelde ze zich beter dan ze sedert lang gedaan had. Ze kon er nu zelfs aan denken hoe wonderbaarlijk het was, dat ze toch niet zwanger was. 6 u. 44 n.m. Als vrouw van de leider van het New Yorkse kan toor van de Tredway, wist Marian Oldham, dat ze bepaalde verantwoordelijkheden Bezat. Ze aanvaard de ze gewillig genoeg, maar het was niet gemakke lijk om eraan te voldoen. Er waren ogenblikken, waar op ze zich afvroeg of Alex werkelijk wel begreep hoe moeilijk haar positie was. Hij had natuurlijk gelijk als ie zei, dat ze een keukenmeisje behoorden te hou den om mensen te kunnen ontvangen, op de manier die zijn positie vereiste, toch betwijfelde ze het of hij begreep hoe moeilijk het was om in deze dagen een keukenmeisje te houden als je je niet aan de afge sproken uren voor de maaltijden hield. Alex liet een nieuw ijsblokje in zijn glas vallen en hij reikte opnieuw naar de fles whisky. „Lieve Alex," zei ze zachtjes. „Zou het nog lang duren voor je klaar bent om te eten?" Toen hij zijn gelaat naar haar toe wendde, zag ze, dat hij wit zag van uiterste vermoeidheid en ze wilde, dat ze hem die vrajig niet had hoeven te doen. „Het spijt me, lieve, maar ik beloofde Hilda, dat ze vroeg mocht weg gaan. Het is vrijdag en dan heeft ze haar clubbijeen komst." „O.K." zei hij en trok zijn hand van de fles terug. „Ach, ga je gang ook maar," zei ze plotseing be rouwvol. „Het geeft niet. Ik zal Hilda laten gaan en de rest wel zelf doen." „Nee, ik heb genoeg gehad. Ik geloof dat ik toch al teveel van die rommel drink." „Nee, dat doe je niet." Ze liep naar hem toe en reikte naar zijn hand. „Je hebt het nodig als je moeilijke dagen hebt." „Er zijn teveel moeilijke dagen de laatste tijd. Ze zijn allemaal beroerd." „Je kunt nu alles tenminste vertegen tot maandag, lieveling." „Ja." Het was alleen een bevestiging met de mond. „Laat het diner maar opdienen. Ik kom binnen een minuut." Ze s'.oeg hem gade toen hij door de gang liep en het toilet binnenging en ze vertelde zichzelf opnieuw, dat ze zijn moeilijkheden kon verlichten door ze met hem te delen. (Wordt vervolgd) Erelid. De heer D. A. van Houte, tandarts te Rotterdam, is in de buiten gewone algemene vergadering van de Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der tandheelkunde tot erelid gekozen. Het is de eerste keer sedert 1937, dat aan een Nederlander dit erelidmaatschap werd aangeboden. De heer Van Houte, die kort geleden als voorzitter der maatschappij af getreden is, viel deze eer te beurt op grond van zijn zeer grote verdiensten voor de maatschappij gedurende een meer dan tienjarig voorzitterschap. Toch een tunnel. Over een jaar hoopt Amsterdam een nieuwe toegangsweg naar de oprit van de brug over het Buiten-IJ gereed te hebben. De werkzaamheden die de brede verkeersweg door de Indische buurt, de Insulindeweg, aansluiting moe ten geven op het circuit bij de brug, zijn reeds begonnen. In de aansluitende weg komt een voetgangerstunnel. De buurt spreekt reeds over de „Buiten-IJtunnel". De enige Amsterdamse tunnel waartegen de regering geen bezwaar heeft Eigen huis. Het Nederlandse personeel van het Noors-Nederlandse Instituut voor Kernonderzoek te Kjeller in Noorwegen heeft een eigen tehuis in gebruik genomen, nadat het acht jaar lang min of meer ge- improviseerd onderdak had gevonden. Het nieuwe gebouw omvat zes moderne vier- kamerflats, een conversatiezaal en een re creatiezaal. De Noorse autoriteiten hebben het mogelijk gemaakt dat de Nederlanders een bouwterrein hebben kunnen kopen. Zij hebben hiervoor een uitzondering moe ten maken want krachtens de Noorse wet kunnen buitenlanders alleen grond huren en niet kopen. Koninklijk bezoek. De Koningin zal ter gelegenheid van het 69ste lustrum der rijksuniversiteit te Groningen op 25 juni een bezoek aan Groningen brengen. Voor het academiegebouw zal de pas geïnstal leerde studenten-erewacht opgesteld staan. De burgemeester van Groningen, tevens curator van de universiteit, zal de Koningin in het academiegebouw ont vangen. Na de lunch in het universiteits gebouw zullen vijf hoogleraren van de jongste ontwikkelingen in hun vak ver tellen. Des avonds zal de vorstin in de stadsschouwburg de galavoorstelling bij wonen van het toneelspel „Pouf" van Amand Salacrou, dat wordt gespeeld door het Groninger Studententoneelgezelschap. Opium. De recherche te Rotterdam heeft drie Turkse zeelieden aangehouden, die drie kilogram opium bij zich hadden. Zij hadden het voor 800.per kg. willen verkopen. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Stadsschouwburg: Tot vrijdag geen voor stellingen. Concertgebouw: Tot donderdag geen uit voeringen. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee met Haarlems Bach- ensemble. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „SI. Louis Blues", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De nofnar", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Voor het vuurpeloton", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De boom der gehangenen", 18 jr. Woens dag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Casablanca", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „The old man and the sea", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Minerva Theater. Vandaag 20.15 uur: „Het glazen muiltje", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Hell- zapoppin", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen zonder mannen", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De scalpen- jager", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met donderdag 20 uur: „Meisjes in uniform", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10-17 uur en zondags van 13-17 uud: Expositie „Haarlems Zilver". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van hedendaagse beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 19 juni).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6