Hoe de duiven vlogen IJmuider Couranl HANDSCHOENEN BI IflB De „Sibajak" aan zijn laatste passagiersreis begonnen Havenberichten IJmond-agenda DAVO-haarden Voor wasmachines en centrifuges Fa. DE VILDER Aanmeldingsformulier Het schip brengt emigranten naar Australië en gaat dan naar Hongkongwaar de sloper wacht LOENDERSLOOT Examens Registratie stofschade aan kassen in IJmond Modeshow en dansen voor Kinheim Betaling abonnementsgeld per giro Plan voor nieuwe veiling Speeltuinband stimuleert anjercollecte Watervliet twee keer tweede bij Aurora Engelhart beste visser bij de Noordersluis BRANDWIJK NYLON I. 98 i*f 133333 „Buienradar" op Schiphol Verdiepingsochtend voor r.-k. handballers Marie Holtrop vierde haar zeventigste verjaardag <r DINSDAG 23 JUNI 1959 Vandaag heeft de „Sibajak" voorgoed afscheid genomen van Rotterdam, want het ruim 30 jaar oude schip, dat in zijn lange loopbaan ongeveer een kwart mil joen passagiers over de wereldzeeën ver voerde, is aan zijn laatste reis begonnen, die zal eindigen bij de sloper in Hong kong. Maar eerst zal alles nog gewoon zijn: de gezagvoerder en de verschillen de diensten aan boord zullen zich ook nu inspannen om de ongeveer 900 passa giers, die de laatste reis van het schip meemaken, een prettige overtocht naar hun nieuwe vaderland, Nieuw-Zeeland of Australië, te bereiden. Vervolgens vaart de „Sibajak" naar Surabaia, om de onge veer 150 Indonesische bedienden van het schip „thuis" af te levei-en. Hierna zal Singapore nog worden aangelopen, in wel ke haven 56 Nederlandse opvarenden het schip zullen verlaten om, voorzover zij daar niet als aflossers op andere schepen worden geplaatst, per gecharterd K.L.M.- vliegtuig naar Rotterdam terug te keren. Met ongeveer 60 opvarenden aan boord, die daarna eveneens per vliegtuig zullen repatriëren, zal het schip dan haar laat ste vijf zeedagen volbrengen, van Singa pore naar Hongkong, waar de slopersha mer wacht. De levensloop van de „Sibajak", die in dertijd werd gebouwd door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen, kenmerkt zich niet door emotionele gebeurtenissen. Zelfs de oorlogsjaren, ge durende welke het schip, hiertoe ver bouwd tot troepentransportschip, ruim 75.000 militairen naar en van de verschil lende oorlogsfronten vervoerde en daar bij rond 410.000 mijlen (760.000 km: pre cies 19 maal rond de aarde) aflegde, ver liepen zonder noemenswaardige inciden ten. Er zullen weinig schepen op de wereld zeeën varen en hebben gevaren, die zo veel verschillende categorieën passa giers hebben vervoerd als de „Sibajak": vóór de oorlog gouvernementsambtena ren en voor particuliere rekening reizen de passagiers naar en van het toenmali ge Nederlands Oost-Indië en Malakka; geallieerde troepen in de oorlog; na de oorlog slachtoffers van de Japanse kam pen in het Verre Oosten, waarbij de „Si bajak" in juni 1948 het laatste repatrië ringsschip was; Nederlandse militairen tijdens de politiële acties in Indonesië, en in het laatste decennium repatriërenden uit Indonesië en emigranten naar Austra lië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afri- ks De „Sibajak" was derhalve in de laat ste jaren voor tienduizenden Nederlanders het laatste stukje vaderlandse bodem, voordat zij voet aan wal zetten in hun nieuwe land, en voor duizenden Indische Nederlanders de eerste kennismaking met het moederland. Hoogtepunten. Natuurlijk kende ook het weinig-bewo gen leven van de „Sibajak" wel hoogte punten. Zo bezocht de Koningin in de laatste jaren twee keer het' 'schip, toen het met repatriërenden uit Indone sië in Rotterdam terugkeerde. De laatste keer was dat, toen de „Sibajak" in janua ri 1958 als eerste schip met evacués, die door de maatregelen van december 1957 der Indonesische regering dat land moes ten verlaten, in Nederland aankwam. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen: mej. N. H. Voltelen, P. H. van Westendorp en A. Darsono, allen Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: E. J. Goudsmit, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde 2de deel: rr.ej. J. C. Maas, Hoek van Holland: P. H. Drabbe, Laren (N.h.); O. M. J. Driessen, Heeren; F. Ei kerbout, Voorschoten; J. J. W. van Haga, Rotter dam; F. Roelfsema, Den Haag; A. R. Wintzen, Den Haag; J. J. van Zanten, Scheveningen. Semi- artsexamen: P. K. Pel, Den Haag; G. Schoema- ker, Den Haag; C. P. Schouwstra, Eindhoven. Artsexamen: mevr. M. K. de Soto-Hartgrink. Eg- mond aan Zee; W. J. Franke. Den Haag; J. F. A. ldema, Leidschendam; H. Knape, Warmond; K. S Lauw, Leiden; W. H. Manger, Delit; F. P. Slapert. Sittard. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a: mej. H. B. M. Groen, Haren (Gron.); mej. H. J. Seldenrath, Rijswijk; J. Veenstra, Opeinde. Kan didaatsexamen tandheelkunde: W. F. J. Besling, Deventer. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A: Truus Cor- nelissen, Klaas Huisman, Janna Kooij, Tsjalling Jonkhoff, Irene Plantinga, Lydia Rietveld, Ber- öien de Ruig. Gerrit Schaeffer. Gymnasium B: Emo Bos, Anja van Ditmarsch, Jetske Jonkhoff, Eduard Toornvliet. Huib van Veelen. Twee kan didaten werden afgewezen en met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Haarlem. Voor het eindexamen afdeling gym nasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor diploma A: de dames Y. Boo mer en E. J. Bromelow, Haarlem, Afgew. geen. Geslaagd voor diploma B: P. J. Smith en D. G. Vonk. Haarlem; G. W. van Apeldoorn en R. van Dijk, Heemstede; G. Versluys, Hillegom. Afgew. 2. Het schip vervoerde ook wel enige bij zondere passagiers, want zowel de 50.000e Nederlandse emigrant naar Australië, als de 33.333ste Nederlander, die van Rot terdam uit daarheen emigreerde, reisden met de „Sibajak". Het schip bracht nog onlangs een 103-jarige passagier uit In donesië naar Nederland, die bij aan komst in Rotterdam door minister mej. Klompé werd welkom geheten. In het be gin van dit jaar vertrok de eerste groep min of meer invalide vluchtelingen uit Hongarije en Joegoslavië, onder auspi ciën van de I.C.E.M. (Intergovernmental Committee for European Migration) te Genève, met de „Sibajak" naar Nieuw- Zeeland. Na de oorlog, toen het schip door het intensieve gebruik ervan gedurende de oorlog wel een extra beurt nodig had, werd de „Sibajak" ingrijpend verbouwd om het weer tot een geriefelijk passa giersschip te maken. Op de eerste reis na de grote verbou wing in 1951-1952 gaven de passagiers blijk van hun waardering door het aan bieden van een verzilverde koperen ge denkplaat, met een ingelegde tekst, ver sierd met palmtakken, het geheel gemon teerd op een beukehouten rand. Deze plaat heeft als opschrift: „Op de 125e reis van het schip, tevens de le emigran- tenreis naar Nieuw-Zeeland, aan Gezag voerder en Bemanning door de passa giers 'aangeboden". Deze plaat zal als een kostbaar kleinood in het archief van de Lloyd bewaard blijven! Tot april 1957 voer de „Sibajak" nog in huur van de Nederlandse regering, ach tereenvolgens als evacuatie-, troepen-, re- patriërings- en emigrantenschip. Daarna heeft de Koninklijke Rotterdamsche Ll'oyd het schip weer voor eigen rekening in de vaart gebracht en er een nieuwe rond-de-wereld-passagiersdienst mee ge opend, waaraan nu sinds kort ook de „Willem Ruys" deelneemt. Advertentie het veiligst en voordeligst adres VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 EEN GEWELDIGE KEUZE. Betaling in overleg. Tussen industrieën in de IJmond én de gewestelijke Raad voor Noordholland van het Landbouwschap is. evenals vorig jaar, overleg gepleegd over de stofschade, welke de tuinbouwbedrijven in de IJmond onder vinden. Dit overleg heeft ertoe geleid dat weder om de mogelijkheid is geopend om alle tuinbouwglasopstanden, welke zich in het stofschadegebied bevinden, op kosten van de industrie te laten schoonmaken. Tuinders die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen een aan vraagformulier in te zenden aan de proef tuin „De Duinstreek van Holland", Rijks straatweg lc, Heemskerk. Deze formulie ren zijn verkrijgbaar bij deze proeftuin en bij de veilingen. De stofschade aan de gewassen in de open grond zal weer worden geregistreerd. De tuinder dient hiertoe onmiddellijk na het optreden van deze schade een bij de veilingen verkrijgbaar formulier in te vul len. Dit formulier dient voordat het pro- dukt wordt geveild, te worden ingeleverd bij bovengenoembde proeftuin. Indien de industrieën van oordeel zijn dat de stof schade vermoedelijk door hen is veroor zaakt en geen bijzondere omstandigheden op het geval van toepassing zijn, zal het bedrag van de schade voor de verschillen de produkten worden vastgelegd en een tegemoetkoming worden uitgekeerd. De commissie, die enige tijd geleden in het ieven is geroepen ter voorbereiding van het veertigjarig bestaan van de voet balvereniging Kinheim, pakt haar zaken flink aan om in april 1960 goed voor de dag te kunnen komen. Opdat de inwoners van Velsen-Noord hieraan financieel meewerken wordt za terdagavond 27 juni op het plein van de Watervlietschool een dansavond gehouden. Het plein zal met rietmatten worden af geschut. Een illuminatie van gekleurde lampen en schijnwerpers zal worden aan gebracht. In het gymnastieklokaal van de school wordt om acht uur een modeshow van da mes- en herenkleding gehouden, die ver zorgd wordt door het modehuis Kemp en Herbert Blom, beide uit Beverwijk. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren od 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij die zich met Ingang van 1 juli 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de trammen tot en met 30 .juni 1959 gratis. Dit geld? alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niei voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van le krant vermelden? voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. yzccao&xzyyyxcccccccttxc&x&sccccccccccccccccix/yxxxxiï. Maandagavond hebben de leden van de bloemenveiling vereniging het „Centrum" tijdens een buitengewone ledenvergade ring, het bestuur volmacht gegeven om over te gaan tot de bouw van een nieu we veiling. Hierbij ging men ermee akkoord dat de veiling zou worden geplaatst aan de Paral lelweg in de Polder. Het bestuur kan hier voor nu de ruim 2000 m2 benodigde gron den aankopen. Architect De Heer uit Rotterdam zal een ontwerp voor de nieuwe veiling maken. Er werd besloten om het bestuur en de bouwcommissie uit te laten maken of men de nieuwe veiling in het openbaar ofwel onderhands zal laten aanbesteden. Het bestuur kreeg het fiat der leden om de oude veilinggebouwen te verkopen. Er hebben zich reeds verschillende kandida ten gemeld. Hoewel men over een deel eigen kapi taal beschikt, kreeg het bestuur toch vrij mandaat om vreemd kapitaal aan te trek ken. Voorzitter Hilbers gaf aan het slot nog een toelichting op de tekeningen, waar men de indeling der gebouwen zag. Grote investeringen vragen de parkeer terreinen, maar de gemeente Bever wijk heeft hiervoor haar volle medewer king toegezegd. „Als u de collectanten, die belangeloos hun Avêrk doen, ziet, doe dan niet 'of u ze niet ziet, maar geeft met gulle hand. Dan helpt het Anjerfonds de verenigingen hier en in het land", zo heeft de heer H. An drea, afgevaardigde van het comité voor Velsen-Noord van het Prins Bernhardfonds alle inwoners van „Noord" schriftelijk verzocht. In zijn geschriftje illustreert de heer Andrea hoe ook verschillende verenigin gen in „Noord", zoals muziek- en zang verenigingen, instuif- en jeugdwerk door offervaardigheid een uitkering voor de in standhouding van hun werk ontvangen van het Anjerfonds, het enige cultuurfonds in ons land. In tegenstelling tot vorige jaren wordt thans met een lijst gecollecteerd. Het Anjerfonds heeft een prachtige me dewerker gevonden in de speeltuindrum band „Schulpen-de Meerweiden", die ook belangeloos de collecte voor het fonds sti muleert. Maandagavond heeft de band door een deel van Velsen-Noord een rond gang gemaakt. Drie twaalftallen van de korfbalvei-eni- ging Watervliet hebben zondag in Haar lem ter gelegenheid van de door Aurora gehouden jubileum-seriewedstrijoen gede monstreerd nog flink geoefend te zijn. De Watervlieters behaalden twee tweede plaatsen. Het toernooi was uitstekend ge organiseerd en is volledig geslaagd. In de ere-afdeling speelden de eerste klas- sers Blauw-Wit en Luto uit Amsterdam, Sportlust uit Eindhoven en Ons Eibernest uit Den Haag. Het talrijke publiek heeft dikwijls genoten van prima korfbalspel. Ons Eibernest werd eerste met één punt voorsprong op Luto, terwijl Sportlust en Blauw Wit gelijk eindigden. De Amster dammers wonnen het strafworpen-duel. In de eerste afdeling moest de laatste wedstrijd AuroraWatervliet de beslissing brengen. Uit de drie voorgaande wedstrij den behaalden de Haarlemmers vijf pun ten en Watervliet vier punten. De Velse- naren speelden gelijk tegen Ons Eiber nest 2 (2-2) en Oosterkwartier (1-1), waar na van Crescendo met 3-0 werd gewonnen. Tegen Aurora kwam Watervliet na een zeer spannende strijd niet verder dan een 5-5 gelijk spel. Aangezien Watervliet juist niet tot winst kwam eindigde Aurora als eerste. In de tweede serie strafworpen om de tweede plaats tussen Oosterkwartier en de Vel- senaren verdiende Watervliet de tweede prijs. Watervliet 2 verloor na een onfortuin lijke strijd van DSV met 2-1, maar won van Blauw Wit en Oosterkwartier met res pectievelijk 2-0 en 3-0. Doordat DSV ook een wedstrijd verloor moesten ook nu strafworpen tussen DSV en Watervliet 2 de beslissing voor de eerste en tweede plaats brengen. DSV benutte de kansen het meest. Het derde Watervliet twaalftal was in een vrij zware afdeling ondergebracht en kwam slechts tot een enkel punt uit vier wedstrijden. „Vreemde" teams als Kwiek en Houtsnippen uit Den Haag en Amster dam waren sterker. Zondagmorgen heeft de hengelsportvereniging .Velsen de tweede wedstrijd gehouden in de com petitie om de Schillingbeker. Ditmaal werd ge vist nabij de Noordersluis. Het weer was zonnig. Dat was wel prettig maar de vrij sterke wind was niet zo aangenaam. Over het geheel genomen was de vangst zeer matig. De 31 deelnemers vin gen tezamen 80 bovenmaatse vissen. Hiervan had de heer A. Engelhart de meeste, namèlijk 12 stuks en de heer A. E. Jensen de grootste, een brasem van 41 cm. De verdere uitslag werd: A-klasse: 1. A. Engelhart 12 stuks 24 pnt.: 2. R. Bosma 10 st. 22 pnt.: 3. A. Post 8 st. 20 pnt.; 4. P. Wennis 7 st. 18 pnt.; 5. H. Bruinenberg 6 st. 16 pnt.; 6. J. Noortman 4 stu. 14 pnt., A. E. Jensen 4 st. 14 pnt.; 7. A. v. Vliet 2 st. 12 pilt., H. v. Deijck 2 st. 12 pnt., W. A. Aardenburg 2 st. 12 punt., A. Blom 2 st. 12 pnt.; 8. J. Smid 1 st. 10 pnt. B-klasse; 1. H. Vermaat 6 stuks 16 pnt.; 2. Pb. Krab 4 st. 14 pnt., M. Overdorp 4 st. 14 pnt.; 3. J. Walters 2 st. 12 pnt.. A. Jongejan 2 st. 12 pnt 4. I. Hes 1 st. 10 pnt.. G. Schilling 1 st. 10 pnt. De stand na twee wedstrijden is nu: A-klasse: 1. A. Engelhart 16 vissen 38 pnt.: 2. H. Bruinenberg 14 v. 33 pnt.; 3. A. v. Vliet 12 v. 36pnt.: 4. A. Post 12 v. 34 pnt.: 5. A. E. Jensen 11 v. 34 pnt.; 6. J. Noortman 9 v. 30 pnt. 7. P. Wennis 8 v. 26 pnt.; 8. H. v. Deijck 5 v. 24 pnt.; 9. W. H. Aardenburg 5 v. 24 pnt.; 10. R. Bosma 10 v. 22 pnt. B-klasse: 1. Ph. Krab 8 vissen 28 pnt.; 2. H. Vermaat 7 v. 24 pnt.: 3. M. Overdorp 5 v. 22 pnt.: 4. G. Schilling 2 v. 18 pnt.; 5. H. v. Roon 5 v. 16 pnt.; 6. J. Walters 2 st. 12 pnt.; 7. A. Jongejan 2 v. 12 pnt.; 8. J. v. Ribbens 2 v. 10 pnt.; 9. G. Vrijhoef 2 v. 10 pnt.: 10. M. v. Es 2 v. 10 pnt. WINTERGROENTEN DUUR Hoewel men maandag van een zomerse dag kon spreken had men op de groente markt heel veel belangstelling voor de winterprodukten. Zo werd voor de eerste rode kool maar liefst tot 39 cent per kilo betaald. Nog erger was het met de bos- bieten, een klein bosje met 5 rode bietjes er in bracht maar liefst 38 cent op en dan te weten dat de oude voorraad nog niet eens is geruimd! MARKT BEVERWIJK 22 juni: aardbeien 130490, bloemkool 2370, spinazie 1350, postelein 2350, bospeen 2236, waspeen 1843, doppers 6795, rabarber 1226. sla 413, rode kool 3539, bosbieten 2338. Maandag aangekomen in IJinuiden: Energie van Varberg; Kaethe Ritscher, Kalmar; Tabian, Genua; Yew Hill, Fowey; Clangula. Liverpool; Bomma, Drammen; Texelsctroom, Liverpool; Pa- vonis. Kalmar. hout voor Zaandam; Hispania, Archangel: Frans W, Fowey, bijligger; Kaap Fal- ga, Kalmar, hout voor Zaandam; Herries Dale, Rouaan; Orion, Oran; Laumuhlen, Vestervik; Ko ningin Juliana, Parijs, bijligger; Rijnstroom, Huil; Kastanjesingel, Swansea; Maja, Kotka; Cormo- ran 2, Kalingsand; Ursula Block G, Christina- hamn; Anne Louise, Leningrad; Chios, Hampton Roads; Freja, Stockholm; Midas, Rotterdam: Theano, Dublin; Harold, Noordzee, man van boord; Nero, Anwerpen. Maandag vertrokken uit IJmuidenMaria The resa naar Den Helder: Tabinta, Antwerpen; Na- vidad. Rotterdam, ledig IJmuiden; Militence, Lon den; Joost,, Dompsö; Stella Maris, Varberg; Not tingham. Harlingen; Frans W, Lübeck: Bullfinch, Harlingen: Neth. Coast, Rotterdam; Wikla, Rot terdam; Phoenix, Partienimie; Hada 2, Rotter dam; Jubilence. Rotterdam; Jan Kreumer, Kor- soe; Heyo, Kopenhagen; Vezta, Stockholm; Seiho Mam, Perzische Golf. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Pacific naar Basse Indre: Kolomna, Rostok; Valga. Gdynia; Harold. Noordzee; West Falia. Narvik; Olaf. Hamburg, walsmateriaal IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan Advertentie Advertentie Wij maken wasbare CEINTUURS, Knopen en knoopsgaten KENNEMERLAAN 155 Voor al onze damesklanten, die zich een paar Handschoenen willen aan schaffen, liggen er een paar klaar. die normaal 3.90. 2.95 of 2.75 kosten, ga- -» nu voor zeer lage prijs de deur uit. NYLON STRETCH en NYLON SIMPLEX geweven in alle mode-kleuren, o a wit, crème, beige, bruin, zwart, lip stick, geel, oranje, licht en marine blauw, lila. grijs en rood, altijd pas send en blijvend sluitend, staan altijd chique en charmant. WOENSDAGMORGEN om half 9 begint de grootste HANDSCHOENEN VERKOOP die wij ooit hielden. Nuallen doorelkaar voor ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 Ten behoeve van de meteorologische dienst voor de burgerluchtvaart is op Schiphol door het K.N.M.I., in samenwer king met de Rijksluchtvaartdienst, een radarinstallatie in gebruik genomen, waar mee men tot op een afstand van 450 kilo meter wolkenformaties, die neerslag geven, kan registreren. Deze „buienradar" is de eerste in Nederland. Een draaiende antenne is op hangar 6 geplaatst. De gegevens worden zichtbaar op een panoramascherm in een der lokalen van de meteorologische dienst in het sta tionsgebouw. De draaiende antenne zendt elektrische golven uit, die door voorwerpen in de om geving worden teruggekaatst in de rich ting van de antenne. Deze worden na ont vangst zichtbaar gemaakt op het scherm. De posities en de verplaatsingen van wolkenformaties kunnen thans tot in de wijde omgeving van Schiphol nauwkeurig worden bepaald en aan de vliegers worden doorgegeven. Er zal nog worden onderzocht in hoe verre de gegevens van dit apparaat even tueel ook gebruikt kunnen worden voor weervoorspellingen in het algemeen. C astricum In het jeugdhuis aan de Overtoom te Castricum is zondag weer de jaarlijkse verdiepingsochtend gehouden van het handbaldistrict Kennemerland. Er waren slechls weinig vertegenwoordigers van verenigingen, die deze altijd weer leer zame ochtend meemaakten. Rector van der Zalm droeg eerst een Mis op en hield hier onder een korte toespraak tot de aan wezigen. De heer Van Turnhout sprak vervolgens, na een goed verzorgd ontbijt, over de pro blematiek die na de fusie met het Neder lands Handbalverbond is ontstaan. Als voorzitter van het district belichtte hij hiervan verschillende facetten die, naar hij meende, echter ook met veel goede wil en samenwerking tot een oplossing konden worden gebracht. De voorzitter van het gewest der NKS, de heer Dorpmans, spoor de de verenigingen aan toch vooral de richtlijnen van de NKS op te volgen en verbond hieraan de wens dat velen zullen deelnemen aan de cursus voor jeugdleiders die spoedig zal starten. Rector van der Zalm maakte hierna de opmerking dat een dergelijke cursus eigen lijk allang op volle toeren had moeten draaien maar hij was blij dat men nu eindelijk ging starten. GEEN SLECHTE PRIJZEN Op de eerste veilingdag der week werden op de veiling van Ons Belang te Castricum voor aardbeien en groenten geen slechte prijzen betaald. De soorten Moulin Rouge en Talisman brachten het zelfs tot 4,10 per mand en ook de andere soorten kwa men vrijwel niet beneden de prijs van 3,Bij de groenten leek het er aan vankelijk op, dat de sla een lage notering te zien zou geven maar al spoedig liepen ook hiervoor de prijzen op en gingen de meeste partijen voor 13 cent per krop van de kar. Vooral ook de bloemkool en sper ziebonen waren gewild hetgeen uit de no teringen wel bleek. De prijzen van maandag waren: aard beien; Moulin Rouge f 3-f 4,10; Climax 3—3,20; Sengana 2,90—3,10; Talis man 4,104,40; IJmond 3,20; fram- bozenaardbeien 3,10 en per doosje 0,45. De groenteprijzen waren: bloemkool 0.29—0,54; sla 0.04V2—0,13; peulen 0,951,60; bospeen 0,29; peterselie f 1,101,15 per kistje; sperziebonen f 1,70. BRUILOFT Het echtpaar W. Imming-Put heeft maandag het 55-jarig huwelijksfeest ge vierd. Te midden van kinderen en klein kinderen is het voor het echtpaar een grole dag geworden. Talrijke bloemstuk ken en evenzovele schriftelijke gelukwen sen bereikten de echtelieden in hun wo ning aan de Burgemeester Mooystraat. waar het de gehele dag zeer druk is ge weest. VELSEN DINSDAG 23 JUNI Thalia: „Op hoop van zegen", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 24 JUNI Thalia: „Op hoop van zegen", 20 uur. Rex: „Chirurg (wanhopig afscheid)", 20 uur. Raadhuis: van 10 tot 12 uur spreekuur wethouder van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. BEVERWIJK DINSDAG 23 JUNI Luxor Theater: „Vei-boden liefde". Kennemer theater: „La Gargonne". WOENSDAG 24 JUNI Luxor theater: „Verboden liefde". Kennemer theater: „La Gargonne". De Luchtpost Van de postduivenhoudersver. ..De Luchtpost" te Castricum namen dit weekeinde 47 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux af over een afstand van 674 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.15 uur. Een duif van J. Zentveld bereikte zaterdag als eerste liet hok om 20.42.12 uur, de laatste prijsduif zondag om 10.55.05 uur. Het was voor de duiven een zeer zware vlucht en vele zijn dan ook nog niet op hun hokken teruggekeerd. De uitslag was als volgt: zaterdag; 1. J. Zentveld 20.42.12: zondag; 2. A. Metselaar 7.01.21; 3. A. Peeters 8.12.14: 4. .1. Roskam 8.33.29; 5. J. Beentjes 9.30.05; 6. N. Hollenberg 10.42.26; 7. G. Aardenburg 10.5o.05. Ook nam zij deel met 89 duiven aan de vlucht van Roosendaal af. De uitslag hiervan was: 1. B. Heistek/J. Lust 10.51.39; 2. P. Verdonk 10.57.19; 3. J. Houtenbos 10.56.26; 4. J. Beentjes 10.57.02; 5. A. Peeters 10.58.49; 6. G. Klaasse 10.59.19; 7. J. Zent veld 11.00.33; 8. A. Metselaar 10.59.49; 9. N. Hol- denberg 11.01.38; 10. G. Aardenburg 11.02.07 11. J. Roskam 11.02.53; 12. G. Tromp 11.03.18; 13. H. San ders 11.11. 28; 14. pastoor Minnebo 11.12.09; 15. J. Vonk 11.16.34. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau'' te IJmuiden namen dit weekeinde 68 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux at over een afstand van 662 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.15 uur. Een duif van J. Kraayenoord bereikte als eerste liet bok zater dag om 20.43.46 uur, de laatste zondag 19.45.43 uur. De eerste twee duiven zijn zaterdagavond getoond bij J. Kraayenoord. De andere zijn zon dagmorgen getoond, de laatste duif was om 19.46.43. De uitslag was als volgt: J. Kraayenoord 1 2 6 7 14; J. Sikkelerus 3 3; A. de Waard 4 9 16; A. Gravenmaker 5 13 15 17: Ch. Prins 10; C. Gei- tenrnan 11 12. De IJmond en Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen dit weekeinde 46 duiven deel aan een wedvlucht van Furth af over een afstand van 558 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van Borgart bereikte als eerste het hok om 14.53 uur. de laatste prijsduif om 15.32 uur. Mooie rondvlucht met een regelmatig verloop. Praktisch geen verliezen. Borgart klokte voor de derde ach tereenvolgende keer de eerste. De uitslag was als volgt: Borgart 1 12; mevr. De Boer 2 3: Visser 4 10: Suurmond 5 7 8 11; Klungel 6 9. De Atoom Van de postduivenhoudersver. „De Atoom" te Velsen-Noord nam dit weekeinde een betrekke lijk kleine koppel duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux af over een afstand van 655 km De lossing van de duiven geschiedde zaterdag tijdens noordoosten wind om 18.15 uur. Een duif van J. Schoo bereikte als eerste het hok zondag om 6.33.45 uur, de laatste prijsduif om 15.00.32 uur, een aanwerkelijk verschil in aankomsttijd. De heer J. Schoo beeft met deze vlucht wel zeer veel succes gehad van zijn vogels. Hij had drie duiven ingebracht en viel met alle dieren in de prijzen. Een ongekend resultaat op zulk een lan ge vlucht was voor de heer Schoo tevens, dat twee van zijn drie vogels de eerste en tweede plaats innamen. Vele goede Atoom vliegers waren nog achter. De uitslag was als volgt; J. Schoo 1 2 6; A. de Bot jr. 3: D. v. d. Linde 4; L. Veldt 5 8; J Vink 7; P. v. d. Wiele 9 10; Ph. F. Martini'us 11. MAANDAG VIERDE de Nederlandse oud-actrice Marie Holtrop-Brokhorst in Zwitserland haar zeventigste verjaardag. Haar in Haarlem aan de Beelslaan woon achtige moeder, die tweeënnegentig jaar is en zelf ook actrice is geweest, heeft ons in een onderhoud wat over haar dochter en zichzelf verteld. Mevrouw Holtrop heeft tegenwoordig weinig gelegenheid om over haar grootste hobby, het toneel, te praten, maar als ze haart hart weer eens uit wil storten, schrijft ze gauw een grote brief aan haar dochter, die dan onmiddellijk terugschrijft. De twee jaar geleden over leden Emma Morel placht indertijd nogal eens een praatje met mevrouw Holtrop te maken. En Rika Hopper bezoekt haar oude lerares nog steeds. Mevrouw Holtrop zit kaarsrecht in haar stoel en vertelt met grote charme. Haar stem is krachtig en elk woord articuleert zij duidelijk. Men kan haar leeftijd niet gissen, zoals zij daar zit te praten en plot seling haar vuisten balt als zij zich de toneelstaking van 1920 weer voor de geest haalt. „Toen ben ik met toneelspelen op gehouden. Ik vind dat toneelspelen en sta ken eenvoudig niet samen kunnen gaan. En daarna lukte het eigenlijk niet goed meer op de planken. Het is net als een spel kaarten dat tè goed geschud wordt. We vonden elkaar niet meer terug op het to neel. Er kwamen daarna ook andere to neelleiders, die met jongere krachten wil den werken. Ik was toen al even in de vijftig. Ze hebben me gevraagd voor het bestuur van de commissie van toezicht van De Toneelschool. Daar heb ik jaren ingezeten. Bovendien was ik zevenentwin tig jaar lerares aan de Toneelschool in Amsterdam, wat een tijd hè?" De Nederlandse oud-actrice Marie Holtrop. We tonen mevrouw Holtrop_een foto van haar dochter. Ze bekijkTTïem nauwkeu rig en een beetje streng. Maar dan glim lacht'ze: „Ja het is haar,-het is Marietje. Nu zult U het wel wat gek vinden, maar ik zal echt niet zo heel veel over haar car rière kunnen vertellen. Kijk, ik zat name lijk altijd in Amsterdam, omdat ik een contract had bij de Koninklijke vereni ging „Het Nederlands Toneel" en zij zat altijd in Rotterdam, bij het „Rotterdams Hofstadtoneel". Zelden hadden we eens tegelijkertijd vrij. Ik herinner me dat ze nog bij „Het Masker" met Ko Arnoldi speelde en later bij Cor van der Lugt Mel- sert. Maar ja, al die rollen. Het waren er zó veei. En Marietje speelde ze alle maal prachtig!" We brengen het gesprek weer op haar zelf en mevrouw Holtrop lacht wat. In het gladde voorhoofd verschijnen ineens een heleboel rimpeltjes. „Ik speelde van alles. Ik kan moeilijk zeggen waar ik de voor keur aan gaf. Op het laatst was iedere rol een stukje van mezelf. Maar ik kan ze echt niet allemaal meer opnoemen. Ge tallen zeggen me trouwens haast niets." „Als lerares aan de Toneelschool heb ik ook heerlijke jaren beleefd. Marie mijn dochter was het ook acht jaar, maar heus niet door mijn toedoen hoor! Even is ze dan weer kwaad. Haar stem schiet een beetje uit. Maar dan gaat ze gewoon ver der. „Onder mijn oud leerlingen had ik veel vrienden. Weet u wie hier nu nog wel eens komt, Rika Hopper. En ook Emma Morel helaas is ze twee jaar geleden overleden kwam. hier dikwijls. En dan gingen we met zijn drietjes in de serre zit ten en dan praatten we over toneel, uren lang. En heus niet alleen over het toneel van vroeger, nee ook over de groten van nu. Elisabeth Andersen, Ko van Dijk en Paul Steenbergen". „Nu zit ik ook wel in de serre en dan praat ik wat met d« lieve mensen hier uit huis. Maar dan is het zo maar, over koe tjes en kalfjes, en niet over mijn grootste tiobby. Beverwijk PRIJZEN OMHOOG Wat eigemijk niemand had verwacht is maandag op de aardbeienveiling gebeurd. De prijzen liepen met sprongen omhoog, zodat bij het begin en het einde der markt het verschil ruim een gulden per slof be droeg, bij het scheiden van de markt werd voor de laatste wagen bijna vijf gulden per slof betaald. De aanvoer was aan de ruime kant, wat met het mooie weer te begrijpen is. Er waren een goede 15.000 manden. Dat de prijzen omhoog gingen is wel te wijten aan het feit, dat er heel wat aardbeien voor export naar Duitsland wer den gekocht. De goede kwaliteit werd al direct rond 3,per mand verkocht, maar gaande weg liepen de prijzen op tot rond 4,de mand. Tegen het einde der markt werd voor de eerste kwaliteit nog 4.90 per mand betaald. De tweede kwaliteit kon men ook heel best verkopen, hiervoor be taalde men nu tussen de drie en vier gul den per mand. De aanvoer van doosjes was niet zo heel groot, er werd tot 54 cent per doosje van een half pond inhoud betaald. Men verwacht deze week nog een vrij be hoorlijk aanbod, daarna zullen de aan voeren snel af gaan nemen zodat men reeds begin juli een streep onder de cam pagne kan gaan zetten. Tenzij men nog regen krijgt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9