ïn de vishal en op zee Amerikaanse gezondheidszorg ten voorbeeld aan de wereld Rusland zou spionnen opleiden in een „Amerikaanse" stad Brugs Begijnhof in oude luister Amsterdamse Beurs 11 Europeanen vinden de hygiëne soms overdreven Hongaarse boerenleider Bela Kovacs overleden Europese PTT-conferentie in Montreux geopend Russische ontkenning van Zweedse publikatie Frankrijk heeft een eigen atoombom op stapel staan Bijna drie miljoen gulden voor altaarstuk van Rubens L. H. F. Leistikow overleden Twee miljoen stakers in Italië De beurs van gisteren - Scheepvaart WOENSDAG 24 JUNI 1959 (Van onze correspondent in Washington) Te Washington is een conferentie gehou den over de lichamelijke gezondheid van de bewoners dezer aarde. De Amerikaan se commissie die het werk van de We reldgezondheidsorganisatie (World Health Organisation) steunt, had deze serie bij eenkomsten belegd. De vele Amerikanen, die aan deze conferentie deelnamen, moes ten met voldoening vaststellen, dat de ge zondheidszorg in hun land zeer gunstig af steekt bij vele andere landen, en daar ve len van hen idealisten zijn, zullen zij pro pageren, dat de medische zorg in het niet- Amerikaanse deel van de wereld krachtig bevorderd zal worden. De wereld kan stel lig profiteren van veel wat in de Verenig de Staten op hygiënisch en medisch ge bied tot stand is gebracht. Wanneer wij hier dan ook iets laten mer ken van de ironische houding, die aan vele niet-Amerikanen eigen is ten aanzien van wat zij beschouwen als „overdreven" hygiëne en angstvallige medische zorg in de Verenigde Staten, dan betekent dat niet dat wij niet zouden erkennen, dat de Ver enigde Staten het ver gebracht hebben in hun zorg voor het menselijk lichaam. Soms wordt vooral de hygiëne naar de smaak van niet-Amerikanen wel wat ver gedreven. Bij het Avondmaal in de kerken bij voor beeld vindt men het onhygiënisch uit e e n beker te drinken. Vandaar dat men in de kerk een soort dienblad laat rondgaan waarop voor ieder afzonderlijk een glaasje met druivensap staat. Misschien vindt de ze methode geleidelijk ook in Europa na volging. Zij mag dan redelijk zijn, maai er wordt op die manier toch veel symbo lische waarde geofferd aan benepen aan doende voorzichtigheid. „Verzegeld" Een heel andere plaats waar de hygiëne op de spits gedreven wordt is het Ameri kaanse motel. Het is plezierig, wanneer zulk een logeergelegenheid goed schoon is, maar vaak drijft men de hygiëne wat ver. De glazen zijn „voor uw gezondheid" in cellofaan gewikkeld, in de badkamer vindt iedere nieuwe gast een nieuw papie ren matje teneinde geen infectie aan de voeten op te doen en een bepaald soort zetel in die badkamer is na te zijn schoongemaakt „verzegeld" met een papieren band, zodat een nieuwe gast, na het zegel te hebben verbroken, zich daar met een gerust hart kan neerzetten. Vele Amerikanen trekken gedurende de weekeinde de natuur in, maar zij blijven op hun hoede. Zij nemen vrijwel altijd een plastic kleed mee om de houten picnic- tafels te bedekken en het zijn meestal de „primitieve" Europeanen, die het risico nemen water te drinken uit een helder bergbeekje. Een Amerikaan zal dat water liever koken, maar de niet-Amerikaan is blij eindelijk water te drinken zonder de chloorsmaak van de stadswaterleiding. Maar, er wordt hier goed voor het menselijk lichaam gezorgd. In de Ver enigde Staten is e e n arts op iedere 790 in woners en een verpleegster (al acht men deze te schaars) op iedere 500. Er zijn nog altijd delen van de wereld, waar maar een dokter is voor vijftigduizend mensen en in Azië of Zuid-Amerika komt het voor, dat er slechts een verpleegster is op vier duizend inwoners. Jaarlijkse contröle Veel vaker dan in West-Europa laten de Amerikanen zich van top tot teen me disch onderzoeken. Zulk een onderzoek duurt ongeveer anderhalf uur. De arts en zijn assistente maken een cardiogram en een röntgenfoto van de patiënt en in Wash ington betaalt men veertig dollar voor zulk een onderzoek. In Nederlands geld is dat ongeveer 150 gulden. Vele artsen raden hun oudere patiënten aan zich ieder jaar op die manier te laten onderzoeken en leg gen er de nadruk op, dat het van groot be lang is om bepaalde ziekten, bi] voorbeeld kanker, zo vroeg mogelijk te ontdekken. Velen redeneren hier: „Als ik mijn auto ieder jaar gx-ondig laat nakijken, dan moet Wenen (Reuter-UPI). Bela Kovacs, minister van Landbouw in het revolutio naire kabinet van Imre Nagy tijdens de Hongaai'se opstand in 1956, is zondag na een langdurige ziekte op 65-jarige leeftijd te Pees overleden, meldt radio-Boedapest. Hij was secretaris-genei-aal van de partij van kleine boeren na de tweede wereld oorlog en minister van Landbouw totdat hij in 1948 na de communistische staats greep naar de Sovjet-Unie werd gede porteerd. In 1953, na de dood van Stalin, keerde hij naar Hongarije terug. In okto ber 1956 verscheen hij weer in het open bare leven. De kleine boerenpartij was kort na de oorlog de grootste politieke groepering in Hongarije. In oktober 1958 werd hij op nieuw in het parlement gekozen. Ekele maanden later trad hij af, de re gering dank zeggend voor de „normalise ring" van het leven in Hongarije. Hij ver klaarde tevens dat het volksfront de meest geëigende bestuursvorm voor het land is en sprak zich uit voor collectivisa tie van de landbouw. MONTREUX (UPI) De Zwitserse mi nister van Postex-ijen en Spoorwegen dr. Lepori heeft in Montx-eux een Europese PTT-conferentie van een week geopend, waaraan wordt deelgenomen door negen tien landen, waaronder Nederland. In zijn openingswoord wees dr. Lepori op de nood zaak internationale oplossingen te vinden voor de hedendaagse problemen van ver voer en verbindingen. Tot de te behandelen problemen behoren: het gebruik van gemeenschappelijke postzakken en postrijtuigen in het inter nationaal verkeer, eenvoudiger formali teiten voorgrensoverschrijding en telecom- municaties, groter mechanisatie en auto matisering, wederzijdse financiële en technische hulp bij de bouw van com municatie-faciliteiten, oprichting van een permanent net voor de goedkope uit wisseling van televisieprogramma's, als mede standaardisering van onderdelen en tarieven. ik dat toch zeker ook met mijn lichaam doen". Het is heel logisch en waar, en toch kan een Eux-opeaan er vaak nog moeilijk aan wennen, dat zijn lichaam als een soort auto nu en dan met behulp van allerlei schitte rende toestellen wordt „getest". De arts leest af wat die machines vertellen, hij verdwijnt soms als het ware achter zijn toestellen en het menselijke contact kan daaronder lijden. Ook de nieuwe zieken huizen hebben pi-achtige apparatuur, maar als wij daar nu en dan vrienden be zoeken, lijkt ons de sfeer aldaar niet be vorderlijk voor het herstel van een pa tiënt; geen buitenlucht, hoge temperatuur, deur naar de gang altijd open en voortdu rend door luidsprekers oproepen aan doktoren. Naar onze smaak niet de juiste sfeer voor wie koorts heeft of zich zwak voelt. De Amerikanen lijken minder last van zulke dingen te hebben en kunnen er met voldoening op wijzen, dat de gemid delde leeftijd in hun land gestegen is tot zeventig jaar. Dat hax'tziekten en kanker betrekkelijk sterk zijn toegenomen in de Verenigde Staten laat zich ten dele ver klaren uit het feit, dat de mensen tegen woordig zoveel ouder worden. Sommige maag- en hartpatiënten moeten hun ziek ten toch wel wijten aan het geforceerde levenstempo en aan het soms overdadige voedsel. Er is veel te zeggen voor het leven in Amerika, maar ook wel iets ex- te g e n. Het beroemde Prinselijk Begijnhof te Brugge is weer geheel hersteld in zijn middeleeuwse schoonheid. Restauratie werkzaamheden, uitgevoerd naar de oudst bekende documenten, zijn thans voltooid. Het Begijnhof in de on middellijke nabijheid van het Minne water te Brugge dateert van 1245. Het heeft vooral in de vijftiende en in de achttiende eeuw tijden van voor spoed gekend, maar in de negentiende eeuw geraakte het langzamerhand in verval. Ongeveer vijfentwintig jaar geleden stierven de laatste begijnen. Toch is men er in geslaagd, dit hof te behouden. Een kloostergemeenschap van Benedictinessen kwam zich in de verlaten huisjes vestigen en de restau ratie van de vervallen gebouwen werd ter hand genomen. Ook werden ont sierende elementen, die in de vorige eeuw aan het hof waren toegevoegd, verwijderd. Thans is het Brugse Begijnhof met zijn rijen witgekalkte geveltjes en de kerk weer een oord van voorname riLSt en ingetogenheid. Een bescheiden verlichting maakt ook een bezoek bij avond mogelijk. Bij hun komst in het hof hebben de Benedicti nessen de klederdracht va.n de begijnen uit de vijftiende eeuw aangenomen. (Van onze correspondent in Stockholm) Het Zweedse tijdschrift „Kontakt med Krigsmakten" wijdt een artikel aan de opleiding, die Rusland zyn spionnen geeft. In het artikel wordt ondermeer meege deeld, dat Russische spionnen lange tijd in een „Amerikaanse" stad in de Oekraine vertoeven, alvorens te worden uitgezonden. Gevluchte Russen hebben verteld, dat zij enkele weken, soms echter ook maan den en jaren zijn opgeleid. In enkele ge vallen heeft de opleiding tien tot dertien jaar geduurd. De Russische deskundige van de ambas sade te Ottawa, Gouzenko, die in 1946 overliep, vertelde dat hij was onderwezen in Amerikaanse manieren. Hoewel hij geen spion was, moest hij zich toch geheel Amerikaans kunnen bewegen, alvorens te worden uitgezonden. De hogeschool voor de Russische Amerika-spionnen ligt in het stadje Winniza in Zuid-Oekraine. Slechts de beste studenten worden daar toegelaten. Eerst leert men vloeiend Engels spreken alsmede enkele Engels-Amex-ikaanse dia lecten. Men leeft er in zuiver Amerikaanse stijl. De geschiedenis der Verenigde Staten wordt bijzonder uitvoerig behandeld en men geeft deze lessen volgens Amerikaanse inzichten, zonder communistische gezichts punten. Dan komt de praktijk. Men moet bijvoorbeeld weten hoe men in Boston twee bioscoop-plaatsen bespreekt. De spionnen moeten ook op de hoogte van het base-ball-spel zijn. Over filmsterren moet de spion-in-opleiding kunnen vex-tellen als of hij zou zijn onderwezen door Elsa Max well péx-soonlijk. Origineel Onder elkaar bespreekt men de binnen- en buitenlandse politieke px-oblemen uit het oogpunt van de gemiddelde Ameri kaanse familie. In Winniza is alles tot in de kleinste details Amerikaans. Er is een Texas-bax-, en een Amerikaans restaurant zoals het ook in San Fx-ancisco, Cfiicago of New York zou zijn. In de bioscoop worden uitsluitend Hollywood films vertoond en in de wax-enhuizen worden ox-iginele Ameri kaanse produkten verkocht, om het even, of het confectie, scheex-toestellen of kauw- gummi is. Er rijden zelfs Amerikaanse auto's in Winniza, terwijl de rijlessen vol gens Amerikaans systeem worden gegeven. Ook de vx-ouwen hebben in deze school de Amerikaanse stijl moeten aanneirxen. Niets, ook niet de minste kleinigheid, is vergeten. Het aantal studenten op deze „spionage-universiteit" wordt door de westelijke geheime dienst op duizend tot dertienhonderd geschat. Men weet in de Verenigde Staten dat de opgeleide agenten tot de gevaarlijkste wapens van de Sovjet- Unie behox-en. Vaak heeft men zich in West-Europa verwonderd over de stx-enge immigratie bepalingen. „Winniza" is echter wel een verklaring voor deze veiligheidsmaat regelen. Vrouwen De Amerikaanse contra-spionage heeft nu ook inlichtingen over de opleiding van vrouwelijke spionnen. Men heeft goede in formaties aangaande de grootste school voor spionnen te Mariënbux-g in Sachsen, die is gecamoufleerd als een dans- en gymnastiekschool voor dames. De meeste scholieren worden volgens Amerikaanse inlichtingen naar plaatsen in West-Duits- land gestuurd, waar Amerikaanse soldaten zijn gestationeei'd. Men neemt aan dat enkele honderden vrouwen als spionne wei-kzaam zijn. De keus is zeer streng. Schoonheid is de belangrijkste vereiste, want de aanstaande agenten moeten over veel charme beschik ken De kunst der vei'leiding staat dan ook boven aan op het rooster. De scholieren leren alle trucs welke van nut kunnen zijn PARIJS (AFP/Reuter) De Franse minister voor het Leger, Guillaumat, heeft op een persconferentie in Parijs verklaard dat de eerste Franse atoombom binnen kort tot ontploffing gebracht zal worden. Hij wilde geen datum noemen. Als wij er in zullen slagen de bom alleen met Franse middelen tot ontploffing te brengen, zal dit des te belangwekkender zijn, aldus Guillau mat, die hier aan toevoegde dat de Franse regering een fout zou gemaakt hebben zo zij om hulp gevraagd had voor de eerste explosie. Op de vraag of Frankrijk zijn kernproe ven zou staken als Rusland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zouden beslui ten deze proeven stop te zetten, antwoord de de minister: „Om deze proeven te kunnen staken moet men ermee begonnen zijn". om een man te behagen. Van belang zijn ook de taallessen. Frans is minder belang rijk dan Engels. Daarentegen worden de verschillende Amerikaanse dialecten uit voerig behandeld. Amerikaanse soldaten in Europa hebben veel last van heimwee. Men heeft vastgesteld dat zij zeer openhartig zijn tegenover meisjes die juist uit hun buurt komen. De prominentste leerling van deze school is Irmgardt Schmidt geweest, die in 1955 werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenis. Haar opdracht luidde destijds: met hulp van haar charme de leider van het Ameri kaanse bureau in Berlijn, overste Hayes, materiaal aangaande het Amerikaanse sv,: ana ge-systeem in Midden-Europa te ontlokken (Van Russische zijde is, naar aanleiding van het artikel in het Zweedse militaire tijdschrift, het bestaan van een „Ameri kaanse" stad ten stelligste onkend. - Red.) Een Londense kunsthandelaar heeft van daag de „Aanbidding der wijzen", een al taarstuk van Rubens, gekocht voor het recordbedrag van 275.000 pond (bijna 2.900.000 gulden). Het altaarstuk, behorende tot de nalatenschap van wijlen de hertog van Westminster, werd in de veilingzalen van Sotheby verkocht De koper was Leonard Koetzer, die bood in opdracht van een onbekende. Het bie den begon met 2000 pond. waarop iemand onmiddellijk een bod van 100.000 pond deed. Dit bedrag steeg snel tot 275.000. Het vorige recordbedrag dat voor een kunst werk werd neergeteld, was 220.000 pond voor een Cézanne uit de Collectie Gold smith. die vorig jaar oktober geveild werd. Koetzer, die een zaak heeft in de def tige Duke Street, 1 ocht ook een El Greco. ..De aoostel Jacobus", voor 72.000 pond (756.000 gulden). Onder de aanwezigen be vond zich de hertogin van Westminster, die haar schilderijen deed veilen om de exorbitant hoge successie-rechten te kun nen betalen. Woensdag aan de markt Er was woensdag aan de veiling te IJmuiden een aanvoer van in totaal 2100 kisten, namelijk 460 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 210 kisten gul en kabel jauw, 20 kisten koolvis, 160 kisten haring, 220 kleine kisten haring, 880 kisten ma kreel, 110 kisten schol, 200 kisten varia, 850 stuks stijve kabeljauwen en 1500 kilo tong. De IJM 32 Elie Chénévière (van 11 juni) zorgde voor een aanvoer van 180 kisten schelvis, 80 kisten haring, 370 kisten ma kreel 20 kisten wij ting, 110 kisten gul en kabeljauw. 10 kisten koolvis. 30 kisten diversen en 100 stuks stijve kabeljauw. De IJM 57 Medan (11 juni) kwam aan de markt met 150 kisten schelvis, 80 kisten haring, 340 kisten makreel, 10 kisten wij ting, 110 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 30 kisten diversen. 200 kleine kis ten haring, en 25 kantjes. De KW 82 Stad Enkhuizen was 15 juni pas vertrokken en heeft dus maar een kort reisje gemaakt. In die tijd wist de Stad Enkhuizen behal ve een behoorlijke hoeveelheid kisten ook nog vierhonderd stijve kabeljauwen buit te maken. De vangst bedroeg 130 schelvis, 160 makreel, 130 wijting. 90 gul en kabel jauw, 70 diveriln en 400 stijve kabel jauwen. De KW 75. een haringtrekker, kwam in de thuishaven met 80 kisten ha ring, 45 kisten diversen en 25 stuks stijve kabeljauwen. De Esbjerg 214. een Deen, kwam aan de markt met 300 kisten ijs- kabeljauw en 20 kisten diversen. Naar het buitenland De buitenlandse handel betaalde woens dag in guldens voor: grote rijen kabel jauw 90110. kleine rijen kabeljauw 45—50. kisten grote kabeljauw 71—92, jumbo's 55, grote schelvis 3049. groot middel schelvis 27—40, grootmiddel tong 3.503.70. kleinmiddel tong 3.403.70. tong 1 3,20—3.50. slips 2.50—2.80, zetschol en schol 1 4248. Voor het binnenland De binnenlandse handel betaalde in gul dens voor: kleinmiddel schelvis 2230, pennen 1626, braad 1224, wijting 1015, kisten kleine kabeljauw 6387, grote gul 2432, middel gul 2028, torren 1526, zwarte koolvis 6377, koolvis 1 2426, koolvis 2 1822, witte koolvis 6777, len gen 5560, grote tong 4.404.50, schol 2 3746. schol 3 2431, makreel 1723, haring 1627. Wat er komt Donderdag komt de Vios na langdurige afwezigheid weer thuis. De vangst van het schip is 425 kisten schelvis. 40 kisten ma kreel, 25 kisten wijting, 90 kisten gul en kabeljauw, 15 kisten koolvis. 40 kisten diversen, 140 kisten haring, 20 kantjes. De VL 84 komt de volgende vangst afleveren: 126 kisten haring, 120 diversen, 240 kisten kleine haring en 345 kantjes. Er is een kans, dat ook de Maria van Hattem zal markten, maar het is waarschijnlijk, dat dit pas vrijdag het geval zal zijn. Oudste schepen De oudste schepen zijn nu de volgende: 11 juni Wiron 2, 12 juni Maria van Hat tem, 13 juni VL 110 en SCH 117, 15 juni KW 99 en VL 153, 16 juni IJM 154 Pro- tinus. Ongeval Woensdagmorgen vroeg is de Volendam- mer kustkotter Volendam 9 in IJmuiden binnengelopen met een gebroken voor mast. De schipper, die de mast op zijn rug had gekregen, moest naar het ziekenhuis worden gebracht, voor observatie. Besommingen van woensdag Eén trawler met f 18.800. KW 75 f 2500, IJM 32 f 18.000, KW 82 f 15.600, KW 9 f 1550, E 214 f2100. WR 28 f760. WR 15 f 1300, WR 129 f710, WR 18 f 1050. WR 76 f850, WR 54 f1210. WR 124 f570, WR 83 f640, KW 35 f850. KW 56 f710, KW 60 f640, RO 29 f 1040. En op zee Het goede weer maakte, dat ook de vis serij goed was. Alle trawlers vissen nu op haring en gemiddeld bemachtigde men 60150 kantjes Der dag, waarbij nog 60— 100 manden bij vis boven water werden gehaald. De Emma saf een trek door van 60 manden hoops, de Postboy een trek van 90 manden hoops, de Haarlem gaf een dag van est door van 70 kantjes, 100 manden vis. De Torina meldde een dagvangst van 150 kantjes en. 60 manden vis. Op het Zandt waren de resultaten niet zo best. want hier gaven de loggers en kotters dag vangsten door van slechts 40 tot 60 man den ccheU'is. wilting en gul en slechts een enkel schip ving daar 10—16 stuks kabel jauw bii De '"«Jvissers saven dagvahesten op van 80—1''o kilo tong en 10—15 man den schol Weer naar zee zijn vertrokken de Job Gouda, de Curacao. Deining en Golfstroom. De haringvangsten liepen weer erg uiteen bij de Katwijkse en IJmuider log gers. Het beste x-esultaat werd geboekt dour de KW 110. die 90 kantjes vi xg Het slechtste resultaat was voor de KW 38. die helemaal geen haring wist te bemachtigen. De gemiddelde vangst van de Katwij- kers was 11, in Scheveningen22. KW 2—2, KW 5—1, KW 6—4, KW 23—10. KW 25—2, KW 73—4, KW 138—5, KW 147-4. KW 16—3, IJM 283—8. KW 19—2 KW 27—4, KW 54—5, KW 70—3. KW 140—4 KW 170—8. KW 20—36, KW 41—11, KW 74—10, KW 78—50, KW 15—40. KW 43—17 KW 44—10, KW 85—5, KW 97—10, KW KW 45~8, KW 175~60. KW 18—5, KW 38 geen vangst. Katwijk 48—3 KW 37—1, KW 151—10 en KW 163—5. In Driehuis is op de leeftijd van vieren zeventig jaar overleden de heer L. H. F. Leistikow, gepensioneerd kapelmeester der Koninklijke Marinekapel in Den Helder en tussen 1947 en 1951 dirigent van de har moniekapel van de Koninklijke Papier fabriek Van Gelder en Zonen. De thans overledene ging als jongen van veertien jaar naar de muziekschool in Leipzig en hij bekwaamde zich verder als violist, clarinettist en cellist in verschei dene orkesten. Hij vestigde zich als muziek leraar in Amersfoort en tijdens de mobi- satie van 1914 werd hij kapelmeester bij het 16e Regiment Infanterie. In 1920 ging hij over naar de kapel der Koninklijke Marine in Den Helder. Uit 47 kandidaten werd hij in 1924 na een vergelijkend exa men benoemd tot eerste kapelmeester als opvolger van de heer Hazebroek. De heer Leistikow verwierf grote be kendheid als componist en arrangeur van symfonieën, symfonische werken, marsen en walsen. Zijn fantasie „Ons Vorstenhuis" werd zeer populair. De „Prins Bernhard- mars" opgedragen aan Prins Bernhard, werd eveneens in dank aanvaard. Zijn mu zikale talenten zag hij gewaardeerd onder meer door de onderscheiding met de gou den eremedaille van de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden en zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Leopold II van België. Vandaag is zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats in Haa.rlem ter aarde besteld. ROME (Reuter) De stakingsgolf die over Italië slaat en die al het passagiers vervoer per schip heeft lamgelegd, be dreigt nu ook het bankbedrijf. Men schat het aantal arbeiders dat staakt of heeft gedreigd in de eerstkomende dagen te zullen staken, op twee miljoen. Ongeveer dertigduizend arbeiders, werkzaam in de steengroeven, zijn dins dag in staking gegaan. Vijfduizend arbei ders die werken in de door de Italiaanse staat gemonopoliseerde bedrijven, zul len de volgende week een algemene sta king beginnen als hun eisen niet ingewil ligd worden. Dinsdag was het de tweede dag van de staking der metaalarbeiders. Zij willen geen overwerk meer verrichten en heb ben verklaard dat men hun staking slechts als een inleiding tot een algemene sta king moet beschouwen, zo er in de eerst komende dagen geen overeenstemming met de werkgevers wordt bereikt. De Italiaanse regering die drie dagen geleden drie schepen heeft gevorderd om de verbindingen tussen het vasteland en Sicilië en Sardinië te beveiligen, was er dinsdagavond nog steeds niet in geslaagd om de schepen te laten uitvaren. De stakingsleiders, die verklaarden na mens honderdduizend zeelieden te spre ken, hebben gedreigd drastische maatre gelen te zullen nemen, zo de regering blijft trachten schepelingen te monsteren voor deze drie schepen. AMSTERDAM Hoewel de handel niet groot was, ging er meer om dan de vox-ige dag. Van een „flauwe dinsdag", waar men maandag voor vreesde, was beslist geen sprake. De stem ming was weliswaar niet vast doch bij op lopende koersen kwaiuen de noteringen behoorlijk boven de vorige slotprijzen te liggen. Het niet doorzetten van de daling in Wallstreet gaf Amsterdam een kleine stimulans en het publick, de beroepshan- del en ook de ax'bitrage waagden zich aan nieuwe posities en namen de stukken uit de markt. De berichten uit het bedrijfs leven in Nederland zijn zeker niet ongun stig'en in Amerika gaat het de maatschap pijen, blijkens de berichten, nog steeds zeer goed. De internationale waarden lagen goed in de markt onder leiding van de Philipspapiei-en. Deze aandelen stegen op buitenlandse vraag van 617 tot 624V2 tegen als vorige slotprijs 616. Unilever verbeter de op 551 ruim vijf punten, AKU was ruim twee punten hoger terwijl aandelen Kon. Olie goed prijshoudend tevoorschijn kwa men. De KLM-aandelen kwamen 3/8 dol lar hoger af uit New York en ontmoetten in Amsterdain enige vraag. Een stijgende tendentie voor deze aandelen kan alleen maar gunstig zijn in verband met de aan staande emissie. Van de scheeepvaarten viel wederom niet veel te vertellen zij het, dat de stem ming, bij zeer gunstige affaire, goed prijs houdend was. In de cultuursector was Am sterdam Rubber gevraagd en een paar punten hoger. Deli veranderde niet veel. HVA was ongeveer 1 punt hoger. Staats fondsen waren uiterst kalm met weinig veranderingen. In aandelen Albatros- en Amsterdam- sche Superfosfaatfabrieken kwam op last van het beursbestuur geen notering door de overname van deze aandelen door de Koninklijke Zout Industrie. Maandag 6 juli stellen enige banken de inschrijving open op 1969 aandelen elk groot nominaal f 1.000 in de Verenigde Industrie- en Han demaatschappij Vihamij te Amsterdam tot de koers van 100 percent. Het is een emis sie met claimrecht. Claims Gebr. Van Heek werden op 170 a 175 161) geadviseerd Prolongatie 3 percent. (ANP). New York Er ontstond pas laatbeurs vraag, die goede winsten bracht voor geselecteei'de industriële fondsen, waarbij American Caynamid. American Motors, Aluminium Reynolds Metals, Alcoa en American Tele phone. Een aantal fondsen kwam omhoog van een laagtepunt. Cyanamid was de „ster van het veld" juist voor sluitingstijd Oving kwam 4 dollar omhoog. Niettemin beïnvloedden grote verliezen in Owens- Illinois Glass en International Harvester het industriële gemiddelde, dat van 631,71 tot 630.73 daalde. De Olies waren de zwak ke broeders. Elektronische waarden gaven een gevarieerd beeld te zien. Specialiteiten hadden verliezen en winsten, die meer dan een dollar bedroegen. De aandelenomzet bedroeg 2.600.000 aandelen. Van het totaal van 1210 aandelen, die vei'handeld werden waren er 398 hoger en 565 lager. Het Spoor weggemiddelde bleef 164,79; dat voor open bare nutsbedrijven kwam van 85.90 op 85,60. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gistei'en koex-sen 3-3'/2°/o Nederl. 'x7 93 3% Nedl. 1962 64 98% Woningbouw 6 °/o 112 Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II.. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. 88V» Pr. R'dam '57.... 97% A.K.U 344 343 Calvé Delft 534 Van Gelder Zonen 223' K. N. Hoogovens 499 Nederl. Ford 310 N. Kabelfabriek 374 gew.Philips Gloeil 626 623 Pref.PhilipsGloeil. 236 Unilever 554 553 Wilton Fyenoord 204% Werf Gusto 149 Dordtsche Petrol. 703VÏ Kon. Petroleum. 157. 154,50 Billiton 253 A'dam Rubber 95% K.L.M 127.— Holl. Amer. Lijn. 152 K.N.S.M 148 N. Scheepv. Unie 136% v. Nievelt Goudr. 122Vi Phs. v. Ommeren 243 H.V.A 148% Delimaatschappij f 164.50 Amsterd. Bank 284 Nat. Handelsbank. 150 Ned. Handel Mij 220 Rotterd. Bank.. 2571/* Twentsche Bank. 237 Anaconda Copper 63 Bethlehem Steel. 539/is U.S. Steel- 97% General Motors- 49% Shell Union.. 77% Tidewater. 25% Aalsdijk, 23 450 m. w.n.w. Fayal n. Halifax. Aardijk, 23 te Massawa. Abida, 23 v. Ardrossan n. Curacao. Acila, 23 te Trinidad verwacht v. Avonmouth. Aegis, 23 480 m. w. Kp. Finisterre n. Amsterdam. Alcor, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alphard, 23 140 m. z. Kp. Verd. eil. n. Santos. Ameland, 23 te Buenos Aires verwacht. Ampenan, 24 te Penang. Amstelkroon, 23 70 m. n. P. Mozamb. n. L. Marques. Amstelpark, 23 200 m. z.o. K. Race n. Vizagapatn. Amstelsluis, 24 te Nahodka verw. v. Vancouver. Andijk, 24 450 m. n.o. Flores n. Houston. Angolakust, 23 te Le Havre. Annenkerk, pass. 23 Ouesant n. Antwerpen. Area, 23 te San Francisco v. Curacao. Arendskerk, 23 240 m. n.o. Chagos eil. n. Aden. Argos, 23 te Haifa. Asmidiske, 23 v. Newport News n. Amsterdam. Asterope, 23 v. Hampton Roads n. Holland. Bali, 23 v. Surabaja n. Penang. Banggai, 23 v. Manilla n. Balboa. Batu, 25 te Houston verwacht. Bawean, 23 300 m. z.z.o. Suez n. Aden. Bennekom, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. Billiton. 23 te Karachi. Bintang, 24 te New York. Blitar, 23 660 m. n.w. Cocos eil. n. Fremantle. Bloemfontein, 23 te Karachi. Bussum, 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Calamares, 24 v. Armuelles n. Balboa. Caltex Arnhem, 23 200 m. n.n.o. Finist. n. Sidon. Caltex Eindhoven, pass. 23 Gibralt. n. Rastanura. Calt. Nederl. 23 250 m. w.z.w. Ouess. n. P. Arthur. Caltex Pernis, 24 te Rotterdam verwacht. Caltex Rotterdam, 23 te Suez. Calt. The Hague 23 340 m. w. Bombay n. Bahrein. Camerounkust, 24 v. Antwerpen n. Freetown. Cartago, pass. 24 Kp. Henry n. Charleston. Casamance, pass. 23 Kp. Finisterre n. Dakar. Castor, 23 1100 m. z.w. Flores n. Barbados. Celebes, pass. 23 Sabang n. Singapore. Charis 22 v. Curacao n. Miragoane. Cinulia, 23 v. Curacao n. Punta Cardon. Cities Service Valley Forge, 23 500 m. n.w. As cension naar Philadelphia. Clavella, verm. 23 v. Rotterdam n. Stockholm. Concepcion, 22 v. Las Palmas n. Itajai. Corilla, 24 te Singapore. Cradle of Liberty. 23 350 m. n.o. Lorenco Marques naar Philadelphia. Crania, 23 70 m. z.z.o. Gavdo eil. n. Rotterdam. Dalerdijk. 23 v. Los Angeles n. San Francisco. De Eerens, 24 v. Basrah n. Bahrein. Delfshavcn, 23 te Jacksonville v. Duinkerken. Delft, 23 325 m. n.o. Fayal n. Emden. Drente, 23 250 m. w. Colombo n. Calcutta. Eemdijk, 23 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Eenhoorn, 24 te Hamburg verwacht. Eos, 23 95 m. z. Finisterre n. Tripoli. Esso Amsterdam, 23 te Aruba. Friesland SSM, 23 v. Setubal n. Vlaardingen. Gaasterland, 23 te Vitoria verw. v. Rio de Jan. Gabonkust, 23 v. Amsterdam n. Bordeaux. Geertje Buisman, 23 te Gdynia. Giessenkerk, 24 te Shanghai verwacht. Gooiland, 23 v. Rio Grande n. Itajai. Groote Beer, 23 v. Halifax n. New York. Guineekust, 23 te Dongala verwacht v. Lagos. Haarlem, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Heemskerk, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Helena, 24 te Santiago de Cuba verwacht. Hera, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Holland, 24 te Durban. Isis, 23 v. Philadelphia n. New York. Jacob Verolme, 23 v. Seven Islands n. Baltimore. Jason, 22 300 m. n. Curacao n. Curacao. Kabylia, 23 320 m. w.z.w. Ouessant n. Stockholm. Khasiella, verm. 24 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kalydon, 23 360 m. n.o. Azoren n. Curacao. Kara, 23 220 m. n.n.w. Fortaleza n. Buenos Aires. Karachi. 24 ten anker Belawan. Karakorum, 23 70 m. w. Napels n. Genua. Karimun, 23 v. Akaba n. Damman. Karsik, 23 v. Saigon n. Singapore. Kenia, pass. 23 Ouessant n. Thames. Kerkedijk, 23 te Bremen verw. v. Hamburg. Kermia, 23 v. Aden n. Suez. Kertosono, 23 ten anker Suez. Kinderdijk, 23 360 m. w. K. Finist. n. Vera Cruz. Koningswaard, 24 te Rotterdam. Koratia, 23 1100 rn. z.w. Azoren n. Landsend. Korenia. 23 90 m. o. Billiton n. Balikpapan. Kosicia, 23 te Purfleet. Krebsia. 23 105 m. n. San Juan n. Nynashamn. Kreeft, 23 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos. 23 te Hamburg v. Pernis. Kylix, 23 60 m. o. Belawan n. Balikpapan. Laarderkerk, 24 te Rotterdam. Langkoeas, 23 78 m. n. Billiton n. South-Siam. Leiderkerk. 23 v. Genua n. Port Said. Lekhaven, 23 660 m. z.z.w. L. Palm. n. L. Palmas. Leto, 23 v. Bremen n. Antwerpen. Loenerkerk, 23 dw. Alderney n. Rotterdam. Lombok, pass. 24 Panama n. St. Nicolas. Loosdrecht 23 70 m. w. Djeddah n. Suez. Loppersum, 23 300 m. z. Halifax n. Le Havre. Maas, 23 30 m. n.w. Bone n. Cartagena. Maaskerk. 23 v. Stettin n. Bremen. Maaslloyd, 23 te Houston verwacht. Macoma, 23 v. Tandjong Priok n. Balikpapan. Malea. 23 280 m. o. Saigon n. Manilla. Mariekerk, pass. 23 Messina, 25 te Genua verw. Maron, 23 te Puerto Cabello. Mataram, 24 te Singapore verwacht. Memnon. 24 te Rotterdam. Minos, 23 dw. Oxelosund n. Abö. Molenkerk, 23 v. Chittagong n. Madras. Montferland, 24 te Buenos Aires. Moordrecht, 23 v. Bandar Mashur n. Kwinana. Muiderkerk, 23 te Karachi verwacht v. Bombay. Mylady, 24 te Hamburg verwacht. Naess Comm., 23 120 m. w.z.w. Gavdo n. Fawley. Naess Tiger. 23 120 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Neder-Elbe, 24 te Aden verwacht. Ommenkerk, 23 v. Cadiz n. Rotterdam. Oostkerk, 24 v. Aden n. Suez. Oranje, 24 te Genu. Oranjefontein, 23 250 m. z.w. L. Palm. n. L. Palm. Oranje Nassau 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad, 23 v. Lissabon n. Madeira. Orion, 23 v. Amsterdam, 24 te Rotterdam. Osiris. 22 v. Pointe a Pitre n. Trinidad. Ossendrecht, 22 te Baltimore verw. v. Triëst. Perna, 23 80 m. o. Singapore n. Pladju. P. G. Thulin, pass. 23 San Salvador n. Ph.delphia. Fhilippia, 1/7 te Rotterdam verwacht. Polyphemus, 23 v. Norfolk n. Albany. Pr. Fred. Willem, pass. 23 Belle Isle n. Montreal. Pr. Will. George Fred.. 23 v. Hamilton n. Cleveland. Pr.ins der Nederl., 23 v. Aruba n. Port Au Prince. Prins Alexander, 23 te Genua. Prins Johan Willem Friso 23 190 m. n.o. Fayal naar Montreal. Prins Willem van Oranje, 23 130 m. w.n.w. Lands- end naar Montreal. Prins Willem V. 24 te Antwerpen. Pygmalion, 23 475 m. w. Ushant n. Cd. Trujillo. Radja, 23 op Hoogly-rivier n. Vtzagapatnam. Rempang, pass. 23 Ide De Hatz n. Antwerpen. Roebiah, 23 v. Bremen n. Hamburg. Roggeveen, 23 23 m. n.w. Kp. York n. Bangkok. Rondo, 23 v. New York n. Los Angeles. Rijndam, 23 430 m. z.o. Kp. Race n. Quebec. Rijnkerk, 293 110 m. w. Oporto n. Las Palmas. Ruys, 22 v. Baires n. Santos. Sabang, 25 te Singapore verwacht v. Bangkok. Salatiga, pass. 23 Kreta n. Napels. Saloum, pass. 23 Finisterre n. Nantes. Sarpedon, 23 v. Puerto Limon n. Jacksonville. Scherpendrecht, 23 130 m. z. Kaap Matapan naar Houston. Sehie, 23 te Beyrouth verwacht. Senegalkust. 23 v. Bremen n. Hamburg. Siaoe, 23 v. Penang n. Calcutta. Sibajak, 23 v. Rotterdam n. Sydney. Sibigo, 23 220 m. w. Kp. York n Brisbane. Sliedrecht, 23 50 m. n.n.w. Bona n. Wismar. Siolerdijk, 23 80 m. o. New York n. Philadelphia Soestdijk, 23 600 m. o. New York n. New York. Solon, 23 320 m. n.n.o. Azoren n. Antwerpen. Stad Amsterd-, 23 135 m. z.z.w. Finist. n. Freetown. Stad Arnhem, 23 te Gent. Stad Leiden, 24 te Las Palmas. Stanvac Benakat, 23 v. Buatan n. Sungeigerong. Stan vac Talangakar, 23 te Sungeigerong. Statue of Liberty, 23 90 m. n.w. St. Helena naar Philadelphia. Steenwijk, 23 125 m. n.n.o. K. Finist. n. Casablanca. Straat Madura, 23 v. Mauritius n. Pt. Elisabeth. Sumatra, 23 te Semarang. Sunetta, 23 te Beira verwacht. Tahama, 24 te Finnart verwacht. Tara, 23 te Hoek v. Holland verw. v. Antwerpen. Taria, pass. 23 350 m. o. Zanzibar n. Abadan. Teiresias, 23 35 m. n. Algiers n. Port Said. Texel. 23 108 m. o.n.o. Massawah n. Dubai, fhemis, 24. te Maracaibo. Theobaidius. 23 v. Maracaibo n. Curacao. Tiba. 23 270 m. z.w. Vincent n Rosario. Tibia, 23 v. Stanlow n. Belfast. Tjipondok. 24 le Belawan verwacht. Van Cloon. 24 v. Dunedin n. Mount Maunganai. Van Heemskerk, 24 te Duala. Van Neck, 24 te Shanghai. Van Noort, 23 160 m. o. Morotai n. Suva. Van Spilbergen, pas. 23 Mauritius n. Penang. Vasum, 23 400 m. n.w. Flores n. Rotterdam. Vivipara, 23 250 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar. Waal, 23 v. Lattakia, 24 te Iskenderun. Waterland, 23 240 m. w. Las Palmas n. Santos. Waterman, 23 520 m. o.z.o. Kp. Race n. N. York. Westland, 23 500 m. z.z.w. Kp. Verde n. St. Vine. Westertoren 23 240 m. o. Bahrein n. Mena. Willem Ruys, 23 1000 m. z.w. Tahiti n. Balboa. Willemstad, 23 30 m. z.z.o. Barbados n. Madeira. Witmarsum, 23 v. Bremen n. Hamburg. Woensdrecht, 23 75 m. z.o. Little Quoin na Fao. Wonosari 23 75 m. w.n.w. Djeddah n. Suez. Zaankerk, pass. 24 Gibraltar n. Antwerpen. Zonnewijk, 23 te Antwerpen. Zwijndrecht, pass. 23 Miami n. Corpus Christi. SLEPVAAR'i' Barentsz Zee, pass. 20 Panamakanaal n. Osaka. Clyde, pass. 19 Gibraltar n. Rotterdam. Cycloop, 22 125 m. z.w. Napels n. Marseille. Friesland, 20 v. Vlissingen te Honfleur. Heceor, 22 v. Bremerhaven te IJmuiden. Hudson, 22 v. Teneriffe n. Marseille. Loire, 22 v. Nantes te Maassluis. Oostzee, 22 v. Las Palmas te Boma. Schelde, 22 v. Rotterdam n. Aruba. Stentor, 23 v. Bremerhaven te Blyth. Thames, 20 v. Trincomalee n. Singapore. Titan, 19 v. Istanbul te IJmuiden. Zeeland, 21 170 m. n.w. Acapulco n. Osaka.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3