Twee weken ontzegging voor schipper van „Cornelia Maria" IJmuider Couranl 2. Kikvorsmannen volgden het treilnet op 20 meter diepte Adspirant-artiesten op bezoek in vriendelijk IJmuiden Havenberichten IJmond-agenda MARKTK00PJE Kapok gevulde SIERKUSSENS Aanmeldingsformulier KELTUM PLEET Avondpracht langs de kust 5 95 Urker jeugd ontketende rel tegen de politie Reddingssymbolen worden commercieel misbruikt Bronzen eremedaille voor twee VGZ-jubilarissen VISSERIJ-ONDERZOEK ONDER WATER Zeer veel vis ontsnapt wanneer het net van de zeebodem opgehaald wordt99 Juwelier DE BOER Betaling abonnementsgeld per giro Engelse vordering op de N.D.S.M. afgewezen Wet op waterverontreiniging nog niet rond WOENSDAG 24 JUNI 1959 Op 5 januari 1959 kwam de motorloggcr „Cornelia Maria" SCH 135, die varende was op de visgronden nabjj Dunmore in de Ierse Zee, in aanvaring met de Duitse treiler „Gustav Borgner". Als gevolg van deze aanvaring zonk de SCH 135. De raad voor de scheepvaart heeft de schipper van de SCH 135 gestraft door hem de be voegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van twee weken. De uitspraak luidde als volgt: Op 5 januari 1959 waren vele visserssche pen ter hoogte van Dunmore bezig met de haringtreilvisserij. De „Cornelia Ma ria" SCH 135, die pas te 9.00 uur daar mee was begonnen, moest te 10.30 uur haar net inhalen, omdat het was bescha digd. Het schip bevond zich toen juist in de buurt van een school haring, waarvan de aanwezigheid door middel van het echolood was vastgesteld. Op plaatsen, waar zeer vele vissers schepen op klein bestek bijeen zijn, is de behoefte ontstaan om, behalve de interna tionaal vastgestelde seinen, andere te ge bruiken om aan in de buurt zijnde schepen mee te delen, dat zal worden gehaald of het net zal worden uitgezet. Duitse sche pen geven dit aan door fluitseinen of door het ontsteken van lichten. Het bevreemdt de raad, dat de schipper van de SCH 135 deze geluidsseinen niet kende. Toen de SCH 135, noordoost voorliggend, te 11.00 uur haar net had ingehaald, voer voor haar langs de „Gustav Borgner", die toen niet vissende was, maar 400 m. na het voor overlopen haar manoeuvre begon het net over stuurboord uit te zetten. Zij draaide daarvoor eerst naar bakboord tot dat zij ongeveer noordwest voor kwam te liggen. Zij had haar manoeuvre aangege ven door het geven van één lange en één korte stoot op de fluit en door het ontste ken van lichten op de brug. Zoals daarbij de gewoonte is, werden, volle kracht sto mende, de vislijnen uitgevierd. De visbal werd gevoerd. De SCH 135, hoewel niet vissende, voer de dat teken ook, maar de schipper had, toen het net aan dek lag, de gewone navi- gatielichten ontstoken en aan boord van de „Gustav Borgner" heeft men dan ook overeenkomstig de bedoeling van de schip per aangenomen, dat de SCH 135 niet vis sende was. Op het Duitse schip mocht er dan ook op worden vertrouwd, dat, bij eventueel gevaar voor een aanvaring, de SCH 135 uit de weg zou gaan. Dat de SCH 135 niet aan deze verwachting heeft voldaan, moet aan verschillende fac toren worden toegeschreven. Terwijl de „Gustav Borgner" haar ma noeuvre uitvoerde totdat zij, noord-oost voorliggende, de lijnen uitstoomde, is de SCH 135 gedraaid van N.O. tot Z.O. De slagen van de machine waren geminderd tot 130, een vaart, waarbij normaal 3 a 4 mijl per uur door het water wordt ge stoomd. De schipper was van mening, dat, doordat het schip recht op de zee en de wind lag, het geen vaart door het wa ter maakte. Door dit aan te nemen, moest hij wel de wijze van varen van de „Gus tav Borgner" verkeerd beoordelen. Deze beoordelingsfout van de schipper moet in belangrijke mate worden toegeschreven aan het feit, dat hij, in strijd met de voor schriften, slechts alleen op de brug was. Aan het roer staande, is het niet moge lijk door buitenboord te kijken vast te stellen of het schip vaart loopt of stil ligt. Betrokkene heeft weliswaar verklaard, dat schepen daar in allerlei richtingen vis sen en dat hij daardoor niet wist in welke richting de „Gustav Borgner" zou gaan vissen, maar de raad neemt aan, dat toch wel meestentijds evenwijdig aan de diep- telijnen zal worden gevist. Voorts had betrokkene moeten beden ken dat de „Gustav Borgner" indien zij achter de SCH 135 langs zou zijn gegaan, zeer spoedig in de Ierse territoriale wate ren zou zijn gekomen. De SCH 135 had op grond van artikel 26 van het Zeeaanvaringsreglement als niet vissend vaartuig uit de weg moeten gaan voor de vissende „Gustav Borgner", in dit geval door volle kracht achteruit te slaan en daarbij 3 korte stoten te geven. Juist door volle kracht vooruit te slaan en haar draaien naar bakboord is zij voor de boeg van de „Gustav Borgner" geko men, die anders vrij zeker voor de SCH 135 langs zou zijn gelopen. Hoewel de schipper van de SCH 135 daarvoor aansprakelijk is, is de raad overtuigd dat de „Gustav Borgner" in belangrijke mate ervoor aansprakelijk is, dat de gevolgen van de aanvaring zo ern stig zijn geweest. De schipper van het Duitse schip heeft te laat het gevaar van de situatie inge zien. Hij heeft weliswaar verklaard, dat hij op het laatst volle kracht achteruit heeft geslagen en de remmen van de lie ren heeft vastgezet, maar uit de gevolgen van de aanvaring blijkt dat deze maat regelen veel te laat zijn getroffen en dat de „Gustav Borgner", volle kracht sto mende, de SCH 135 heeft geramd. De raad heeft geen opmerkingen over de maatregelen, na de aanvaring geno men. De raad spreekt zijn waardering uit voor het optreden van de stuurman van het Duitse schip en vooral voor dat van de 2de motordrijver van de Sch 135. De raad is van oordeel, dat beide sche pen schuld hebben aan deze aanvaring: de SCH 135 door niet tijdig uit de weg te gaan en de „Gustav Borgner" door, toen de aanvaring dreigde, niet tijdig de vaart eruit te halen. Bij deze aanvaring speelt een grote rol, dat op beide schepen bekend was, dat zij zich bevonden in de buurt van een school haring. Hun wens daarop te gaan vissen, deed hun de vereiste voorzichtigheid uit het oog verliezen. De raad straft op grond van het boven staande de schipper van de SCH 135 we gens zijn medeschuld aan de aanvaring en het verlies van zijn schip, door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van twee weken. Advertentie keuze uit leuke dessins per stuk MARKTPLEIN Op eerste kerstdag van het vorige jaar is het te Urk tot ernstige ongeregeldhe den gekomen, zodat de politie zich ge noodzaakt zag waarschuwingsschoten te lossen. Tegen de zes belhamels, die zich thans voor de rechtbank te Zwolle voor hun daden moesten verantwoorden, wer den forse straffen geëist. De veroorzaker van de rel was een 16-jarige timmer man, die zich op kerstavond met enkele vrienden in het clubgebouw van zijn voet balvereniging aan sterkedrank te buiten was gegaan. Zijn kornuiten brachten hem omstreeks negen uur naar hijs. Bij de Petrakerk, waar juist een dienst werd gehouden, maakte de jongen zoveel la waai, dat een wachmteester der rijkspo litie hem verzocht stil te zijn en naar huis te gaan. De jongen weigerde aan het verzoek te voeldoen, waarop de wacht meester hem mee naar het bureau wilde nemen. De jongen verzette zich hevig en riep zijn kameraden te hulp. Er ontstond een volksoploop, waarbij over en weer enkele rake klappen werden uitgedeeld. De twee wachtmeesters werden door de opdringende menige met de rug tegen een hek gedrukt, zodat zij zich nauwelijks meer konden bewegen. Pas nadat waar schuwingsschoten waren gelost, konden de politiemannen hun arrestant naar het bureau brengen. De officier noemde het optreden jegens de politie, die het in Urk toch al niet ge makkelijk heeft, ergerlijk. Uit vrees voor wraakneming durven vele goedwillenden geen verklaringen af te leggen over het optreden van de" zes jongelui. Hij eiste tegen de timmerman zes maanden voor waardelijke tuchthuisstraf en een boete van dertig gulden, tegen een 17-jarige visser en een 16-jarige landarbeider zes maanden voorwaardelijk en tegen een 19- jarige monteur, een 21-jarige timmerman en een 19-jarige landarbeider zes weken De verdediger vroeg zich af of het wel billijk is, de jongens „voor heel Urk" te straffen. Dit leek hem onrechtvaardig, omdat de jongelui min of meer het slacht offer zijn geworden van het tekort aan ontzag voor de politie bij de ouderen. De officier merkte op, dat hier niet „heel Urk" terechtstaat, maar enkele jongelui, die zich hebben misdragen. Uitspraak over veertien dagen. President Heuss: BREMEN (UPI) De Westduitse presi dent Theodor Heuss heeft gisteren een conferentie over de reddingsbotendiensl geopexxd waaran door achttien landen wordt deelgenoinen. Het staatshoofd oefende scherpe critiek uit op het commer ciële misbruik van reddingssymbolen. Hij zei dat stappen gedaan moeten worden om dei-gelijke dingen als de naam van een bierhal aan de Duitse Oostzeekust, de „S.O.S. Biei-kelder", te verwijdei-en. Ondergetekende: Naam: Straat: - Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op d f 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zil die zich met Ingang van 1 juli 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmen tot en met 30 juni 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen. Voor dc heren Th. W. van Son, wonen de aan de Munnikenweg te Beverwijk en G. Duineveld, wonende Acaciastraat 35 te IJmuiden-oost, is het dinsdag wegens de viering van hun veertigjarig arbeids- jubileum bij de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. respectievelijk als .laborant in het centraal laboratoi-ium en arbeider in de papierfabriek een ver heugende dag geworden. In tegenwooi'digheid van de chef van het centraal laboratorium dr. C. J. J. Ninclc Blok heeft Beverwijks burgemeester de heer J. G. S. Bruinsma dc heer Van Son in zijn woning een bezoek gebracht en daar meegedeeld, dat de jubilaris wegens langdurige trouw de koninklijke onder scheiding met de ex-e-medaille in brons, verbonden aan de erde van Oranje-Nassau is toegekend. Dr. Ninck Blok vertegenwoordigde de directie en heeft namens haar de heer Van Son hartelijk toegesproken om vervolgens de gebruikelijke cadeaus te overhandigen een schriftelijke felicitatie van de hoofd directie aan te bieden en de draagmedaille van het pas verworven eremetaal. Voorts ontving de jubilaris het vererend getuig- schrift van de maatschappij voor Nijver heid en Handel en de daarbij behorende gx-ote zilveren legpenning. De familie Van Son begaf zich daarna per auto naar ge bouw Concordia, waar een huldiging door het pex-soneel van het centraal labo ratorium geschiedde, die gepaard ging met vele goede woorden en geschenken. De heer Duineveld en zijn familie zijn dinsdagmorgen in tegenwoox-digheid van de heer J. H. Smidt. van Gelder jr. op het Velsense raadhuis ontvangen. Bui-gemees- ter mr. M. M. Kwint reikte aan deze jubi laris eveneens de bronzen eremedaille van de Oranje Nassau-orde uil. Op het direc tiekantoor is de jubilaris door de bedrijfs- dii'ecteur gehuldigd in aanwezigheid van staffunctionarissen van de papiex'fabriek en de voox-malige cellulosefabriek, omdat hij hier ruim acht en dertig jaar cellulose- wikkelaar is geweest. De heer Duineveld ontving van de di rectie dezelfde geschenken als de heer Van Son. Ook hem werd in gebouw „Concor dia" door leiding- en ploeggenoten van de papierfabriek hartelijke hulde gebracht onder aanbieding van geschenken. Het eex-ste visserijonderzoek door de treiler „Willem Beukelszoon" van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek dat mét behulp van kikvorsmannen op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden is ver richt, heeft naar het oordeel van de bio loog drs. M. Roessingh, de verwachtingen verx-e overtroffen. Dinsdagavond oirx zeven uur keerde de treiler in IJmuiden terug om de vier kikvorsmannen van de onder- waterjagersclub uit Amsterdam aan land te bx-engen. De treiler viste op 12 mijl ten Noordwesten van IJmuiden op zandspie- ring, schol, wijting, tong en poon. De diep te van de zee is daar 18 a 20 meter. Tij dens stil water tussen eb en vloed daal den de kikvorsmannen gistermox-gen voor de eerste keer ter oriëntatie naar de zee bodem af om de temperatuur van het zeewater aan de oppervlakte en op de zeebodem op te nemen. Deze temperatu ren bleken vrijwel gelijk te zijn. Het ho rizontale zicht op de bodem was zeer goed: van drie tot zes meter. Nadat eni ge oriënterende duiken waren gemaakt terwijl de treiler stil lag, werden px-oeven Advertentie Het moderne model „JEUNESSE" C nu ook in edelstaal U»"U per couvert KENNEMERLAAN 60 - 62 Dealer Kei turn Pleet te IJmuiden genomen met het .voortslepen van de kik- vox-smannen aan een lijn onder water. Ook deze proeven werden een succes. In de middag ging daarna het treilnet over boord en begon de Willem Beukelszoon mét de vissex-ij. Het net wex-d, met het oog op de veiligheid van de kikvorsman nen, met een snelheid van twee mijl per uur normaal 4'/s mijl voortgetx-ok- ken. Langs de sleeplijnen van het vissen de schip naar het treilnet lieten twee kik vorsmannen zich daarna naar 18 meter diepte zakken. „Wat wij daar zagen," aldus vertelde een van hen, „was verrassend. Terwijl wij ons aan de bovenkant van het net vast hielden en ons zo heten vooi-ttrekken, za gen we de visborden en de onderkant van het net over de zeebodem schuiven. De gedragingen van de vis voor het net wa ren goed te observeren. Het bleek dat de platvis op een afstand van ongeveer 20 cm. voor het net werd opgeschrikt van de zeebodem, iets omhoog zwom en daarna voor het net bleef uitzwemmen. Na enkele tientallen seconden gaven de vissen de strijd op en verdwenen in het net. Enige scholen zandspiering bleven even eens voor het net uitzwemmen, maar bij een grotere snelheid van de treiler waren deze ongetwijfeld ook verschalkt." De kikvorsmannen konden ook waarnemen hoe kleine vissen via dc mazen van het net ontsnapten. Voorts constateerden zij dat veel vis uit het net ontsnapt wanneer de treiler het net van de zeebodem aan boord trekt. Zij schatten het verlies op 20 pet. van de vangst. De vis die door de biologen gemerkt werd in dit geval werd wijting geno men bleek weer goed weg te zwem men wanneer ze met een emmer op gro tere diepte in de zee was teruggebracht. „Verdere plannen voor de onderwaterob servatie bij het visserijonderzoek zijn er nog niet," aldus dx-s. Roessingh, „De proef is geslaagd en vele punten zijn gevonden voor een nadex'e bestudering. Het gebruikmaken van de diensten van kikvoi-smannen bij het visserijonderzoek is niet nieuw. In Engeland heeft men er lang geleden al een proef mee genomen. Het initiatief is niet uitgegaan van het Rijksinstituut voor de Visserij te IJmui den, maar van de kikvoi-smannen, die in feite en in de eerste plaats meer bekend heid aan deze sport willen geven. De rechtbank te Amstex-dam heeft de Alvion Steamship Coi-poration te Londen een vox-dering van een half miljoen gulden op de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij té Amsterdam ontzegd en de Engelse rederij, eiseres in dit civiele px-o- ces, vei-ooi-deeld in de proceskosten. Voor de Engelse rederij trad mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en voor de N.D.S.M. mr. M. J. C. M. Kappeyne van de Coppello op. Het geschil tussen partijen was gerezen naar aanleiding van twee schepen, het m.s. „Alkor" en het m.s. „Alkaid", die dooi de N.D.S.M. in 1953 aan de Alvion zijn afgeleverd. Aanvankelijk was voor de bouw van deze schepen in Engeland staal besteld, maar door de steeds moeilijker wordende staalpositie in Engeland werd daarvoor geen expox-tvex-gunning verkre gen. Partijen sloten daarop een aanvullen de ovei-eenkomst af, waarin wei-d bepaald dat zo snel mogelijk Belgisch staal zou wox-den gekocht. Dit staal was aanzienlijk duux-der. Alvion ging er mee akkooi'd bijna een xniljoen gulden extra te betalen. Later slaagde de N.D.S.M. er toch nog in bij de Hoogovens tegen een voordeliger prijs een deel van het staal te verkrijgen. Deze kwestie was al eerder in Londen aan een ax-bitrage onderworpen, doch de arbiters van beide partijen konden niet tot overeenstemming komen. c&yyMyyttxo&ttzyxic&xcocttcrtt&yyyysyxttocccczcciO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Twee vissers in een schommelend bootje, een net, en een ondergaande zon achter de wolken, tezamen vormt het een stemmingsbeeld, zoals men dal vaak aan onze Nederlandse kusl kan zien. BURGERLIJKE STAND VELSEN GEBOREN: Z, G. Visser—Bilder, z., Iepenstraat 33, IJmuiden (oost)M. M. Paapvan Beusekom, d., Fahrenheit- stx-aat 31, IJmuiden; M. Th. L. HinKroon, d., Linnaeusstraat 103, IJmuiden; W. B* van GroenKuiken, d., Trompstraat 69, IJmuiden (oost); F. Cremei— Luttjeböér, d„ Watex-manstraat 13, IJmuiden; A. C. Swiervan Alphen. z.. Kromme Mijdx-echt- sti-aat 3. IJmuiden; M. M. Rosenbrand Duivestein. d., Rosestraat 374 b, Rotter dam; E. M. Hennevangei"Webbe, d., Zeeweg 238. IJmuiden (oost); A. van de PolVisser, z.. Slauerhoffstraal 39 hs, Haarlem; N. E. van der MeerMos, d., Trompstx-aat 105, IJmuiden (oost); A. E. Stax-inkBosch, d., Geleenstraat 14, IJmui den; L. W. Prinsvan der Wolde, d., de Savornin Lohmanlaan 7, Velsen (zuid); A. A. Sikking—Verweij, z., Maasstraat 95, IJmuiden; L. van Wassenaax-—Wiax-da, z., Kruisbeeklaan 21, Velsen (noox-d). OVERLEDEN: R. M. Zoutman, 15 d., d. van J. C. Zoutman en J. M. Vermast, Kon. Wilhelminakade 48 rd.. IJmuiden; M. Plok- ker, 92 j., weduwnaar van J. J. Hollaar, Gijzenveltplantsoen 49, IJmuiden; J. M. A. C. de Vries, 95 j., weduwe van D. A. A. Braakenburg, Bux-g. Enschedelaan 42, Santpoox-t; L. H. F. Leistikow, 74 j., echt genoot van A. Kobus, P. C. Hooftlaan 44, Driehuis; V. M. Róssing, 73 j„ echtgenoot van A. G. Placzek, Brederoodseweg 48, Santpoort; C. G. Kroone, 64 j., Platanen- sti-aat 23, IJmuiden (oost); R. Moi-s, 60 j., echtgenoot van R. M. Folker, Lange Nieuw- stx-aat 29, IJmuiden. Ze stonden overal langs de haven. Geor gette en Ii-a, Yvonne en Hommel, Pinky en Inge. Kees en Rolf en al de anderen. Met gespannen blikken volgden ze de con touren van trawlers en loggers, schatten de verhoudingen in de tuigage. Sommigen gingen er bij zitten. Ze zetten hun teken borden op, pakten hun potloden en pen nen en begonnen te schetsen. Anderen, en vooral de meisjes, zochten het verder. Ze klommen aan boord van schepen, maak ten zwarte vegen aan hun jurken en op hun gezichten en hadden veel plezier. Dat gold voox-al voor de meisjes, die op de Albertina Hendrika waxen geklommen, want, dit schip ging juist een px-oefvaart maken. Nieuwsgierige IJmuidenax-en bleven soms bij de tekenende jongelui staan. Ze zagen, dat het er wel veertig waren, en dat ze allemaal vol enthousiasme wex-k- ten. „Ja, we zijn van de kunstnijverheids school in Amstex-dam" vex-telde er een, terwijl hij zijn pen even neex-legde. „Van de voorbex-eidende klassen. We gaan lang niet allemaal later schilderen. Ik wil bij voorbeeld fotograaf worden. Maar deze ba sis moeten we allemaal eex-st hebben." „Ze vinden het hier stuk voor stuk px-achtig in IJmuiden" vertelde lei-aar Piet Klaassen later in de cafetaria aan de Trawlerkade, waar de leerlingen één voor één binnendruppelden. „Er is hier veel te zien". „En de mensen zijn hier ook vrien delijk," vex-telde een meisje, dat net de zwarte vegen van het gezicht had gewas sen en nu met het „fijnere" wei-k begon. „Ze zijn allemaal vol belangstelling, en niet vervelend, zoals toeschouwers ook wel eens kunnen zijn." De zaal was nu tjokvol. De geproduceerde tekeningen wer den op de vloer van de serre gelegd en daar bewonderd. Al bleven er ook wel te keningen achter. Ten slotte kan niet alles lukken, en waaroin zou je zo iets dan la ten zien'? En na de bespreking het zwem men. Want ten slotte is dat ook een van de aantrekkelijke zijden van IJmuiden. En vandaag is er weer veel te deen. Want visafslag en hoogovens staan ook nog op het px-ogx-amma. OPBRENGST K.W.F.-LUNAPARK 900.- Het lunapax-k, dat voor het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kanker- bestx-ijding vorige week gedurende vier dagen in Velsen-Noord is gehouden, heeft een totaal-bedx-ag van 900,voor het goede doel opgeleverd. Dit cijfer zou aanmerkelijk hoger zijn geweest als de bijzondere avond in het Beverwij kse Kennemertheater voor de verkiezing van Miss Lunapark 1959 niet een financieel tekort van bijna tweehon derd gulden had belopen. Desondanks hebben de heren ox-ganisa- tox-en van het Velsennoordse comité en speciaal de heer W. P. J. Mudde nun moeiten toch wel beloond gezien, al heeft Velsen-Noord voox-heen hogere kermisop- brengsten gekend. Maar toen bestond ook het voordeel de kermis en wat voor kermis op een veel gunstiger, centraal gelegen plaats te houden. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. yxxccoccccccccccccccccc cccccoaxooco De minister van Landbouw en Visserij laat nagaan, van welke omvang de schade aan de visstand is geweest en in welke mate herstel langs natuui-lijke weg plaats vindt. Zodra het resultaat van dit onder zoek bekend is, zal hij overwegen of, en zo ja, welke, maatregelen er genomen moeten worden om de gevolgen van de schade zo gering mogelijk te doen zijn. Van enige schade aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is niet gebleken. De ministers van Vex-keer en Waterstaat, en Landbouw en Visserij hebben dit ant- woox-d op schriftelijke vragen van het P.v.d.A. Tweede-Kamerlid dr. W. H. Ver- mooten over de vergiftiging van de Zuid hollandse binnenwateren. Het zelfreinigend vex-mogen van de Hol landse IJsel is in het algemeen niet vol doende gi-oot om vex-ontreiniging van de rivier, vooral veroorzaakt door de stad Gouda, in bevredigende mate op te hef fen. Dit heeft herhaaldelijk aanleiding gegeven tot vissterfte, ten gevolge van zuur stofgebrek. Deze visstex-fte is echter steeds van lokale betekenis geweest. In dit jaar is echter enkele malen nabij Goudex-ak stex-vende vis waargenomen, terwijl bij onderzoek voldoende zuux-stof in het water aanwezig bleek te zijn, de verschijnselen wezen op vex-giftiging zonder dat dix-ect een bepaalde oorzaak was aan te wijzen. Overigens trad de vissterfte ook in deze gevallen lokaal op. De minister van Verkeer en Waterstaat, overtuigd van het belang van een spoe dige totstandkoming van een wet op de waterverontreiniging, doet opmerken, dat zulk een wet niet de zekei-heid kan bieden, dat vex-giftiging van het water als thans is voorgekomen niet zou kunnen optreden. Naar zijn oox-deel is men zich nog onvol doende bewust van de zeer grote zox-gvul- digheid die betraqht dient te worden in het omgaan met moderne giftige stoffen, zoals ook elders kan worden geconsta teerd. Over het ontwex-p van wet op de water verontreiniging is nog overleg gaande, in het bijzonder met betrekking tot de finan ciële aspecten. Een spoedige indiening zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Pergo van Abo: Plover, Londen: Duvelsbek. Mantyluoto: Sparta, Karlsberg, bijlegger IJmuiden: Artura. Ivolka: Fivelborg, Duinkerken, laden zoutindu- strie: Flevo. La Pallice; Concordia, Helsinki, props \oor Velsen: Duke of Lancaster, Ostende; Tar- penbek, Antwerpen; Rautas. Lulea, erts voor Hoogovens; Adriana. Rochester, laden Hoogovens: Manaeck. Lissabon: Saint Thomas, Le Havre; IJsselborg, Little Hampton, zout laden IJmuiden: Bloemgracht, Mant.vluoto, hout voor Zaandam; Ras El Had. Rotterdam; Autolycus, Le Havre; Wexford. Boston, ledig n. Wormerveer; N. Gior- gios. Corpus Christi; Rokin. Waja; Zaanstroom, Londen; Narwal, Turku, Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Brage van Rotterd.: Buccamar, Kalundborg; Barken, Calais. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Jonrix naar Blyth: Bennekom. Antwerpen; Lanlyclyde, Bre men; Volharding. Vlaardingen; Otava, Rotterdam, ledig van Velsen: Europa, Dagenham, walsmate- naal van Hoogovens: Fivelborg, Uddevalla, zout van IJmuiden; Stalinabad, Spitsbergen; Koningin Juliana. Gothenburg, bijlegger IJmuiden: Plover, vlaardingen: Sparta, Southampton, bijlegger IJ muiden; Louise Emili. zout van IJmuiden; Heriot, Leith: Gerd, Londen; Binna, Antwerpen: Gabon- kust. Bordeaux; Clangula, Rotterdam; Oranje Nassau. Hamburg; IJstroom, Shoreham; Lizard. Lonoen: Orion, Rotterdam; Luise Schupp, Odda; Kastanjesingel, Rotterdam; Herries Dale, Ham burg; Amstelstroom. Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Artura naar Rotterdam: Tarim, Mena Al Ahmadi; Wim 1 Savona: Usolje, Rotterdam; Mariaeck, Hamburg! (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). VELSEN WOENSDAG 24 JUNI Thalia: „Op hoop van zegen", 20 uur. Rex: „Chirurg (wanhopig afscheid)", 20 uur. Pietcr Vermeulenmuseum: geopend van 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 25 JUNI Thalia: „Gevaren der jeugd", speciale voorstelling, 20 uur. Rex: Als woensdag. Raadhuis: van 11 tot 12 uur spreekuur wethouder van openbare werken. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstr., van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: La Gargonne. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Verbo den liefde. DONDERDAG 25 JUNI Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Verbo den liefde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9