Horen en zien „TSJIK, TUK1E EN TOKA" man aan de top Agenda voor Haarlem Grote meerderheid bejaarden heeft geen problemen Sneller en veiliger bruin met... Opneming in bejaardentehuis moet geen regel maar uitzondering zijn DONDERDAG 2 5 JUNI 19 59 11 radio P AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Lichte kost De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Gunstiger regelingen voor bejaarden gevraagd MINISTER KLOMPE: Tweedaags bezoek van Australische premier Russisch-Nederlands genootschap in Moskou Voor een miljoen mark gezouten haring naar Duitsland Duitse trawlers naar Nederlandse havens? Te ver gaande bepaling in politieverordening? Uitvinding van Ierseker is een wereldprimeur Conserven onder lage druk in plastic ZONNEBRANDMIDDELEN „lil KWtA ZONNEBRAND CREME V.A. F. 1.- ZONNEBRAND OLIE Y.A. F. 0.95 ZONNEBRAND LOTION Y.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY V.A. F 5.30 door Cameron Hawley Recordbedragen verwacht op veiling bij Sotheby „Piste", het internationale variétépro gramma dat Jos van der Valk gister avond tijdens het KRO-televisieprogram- ma presenteerde had wel vaart; de ver schillende nummers wisselden elkaar vlug af. Naast „The Tracy Sisters", die liedjes zongen met begeleiding van een trombone zag men onder andere „De Os mani's" uit Nederland, drie meisjes en een jongen, die grondgymnastiek deden en „The Rollwinds" uit Duitsland, een danspaar dat enige gewaagde staaltjes op de rolschaatsen liet zien. Naar aanleiding van de aanstaande pre mière in Nederland van de Duitse film „Ein Lied geht um die Welt", over het leven van Joseph Schmidt, had Fred Bredschneijder een programma samen gesteld, dat met behulp van foto's, film fragmenten en grammofoonplaten de fi guur Joseph Schmidt nog eens extra be lichtte. Het was een goed geheel, mede door het voortreffelijke commentaar van Peter Aryans. Minder goed was het optreden van de oud-leerlingen van de Maastrichtse To neelacademie, dat hierop volgde. In de eer ste plaats was dat waarschijnlijk te wij ten aan het bijzonder zwakke stuk „Mor gen gaat er een betere trein" van dr. Jan Starink, maar bovendien konden de vier kandiaten Jan van Kasteren, Marie-José Nijsten, Wim de Meyer en Tatiana Ra dier, ons ook niet erg van hun talent over tuigen. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM T. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 I'ranse muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Operaconcert. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. (Tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Bariton en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Tenniskamp. Wimbledon. 18.50 Regeringsuitzend.: Emigratierubriek door H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D., pol. caus. 19.30 Rep. Tour de France. 19.45 Verz.progr. voor de militairen 20.30 25 jaar Kilima Hawaiins. 20.55 Rep. Tour de France. 21.05 Amus.muz. 21.35 Pia norecital. 22.00 Gram. 22.05 Gezinnen en onge- huwden, causerie. 22.15 NATO-taptoe te Arnhem. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Het kind bij Hella Haase, caus. 10.00 Morgenwijding: VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubr.: Het oogsten van vlas. 12.30 Land- en tuin bouwmeded. 12.33 Sporten prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Wool en pia no. 14.25 Voordracht. 14.45 Koorzang. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz.caus. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Pianorecital. 20.35 Euro pees comm. 20.45 Daar gaat een dominé voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenlands weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Bariton en piano. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Bazuinkwart. 14.35 Gram. 15.00 Idem. 16.00 Koer sen. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France). 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. (verv.). 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 20.00 Int. wedstr. voor viool. (In de pauze: Kunst- kaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Strijktrio. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 16.15—17.00 Eurovisie: Tour de France 1959, reportage. 20.00 Weekjournaal. 20.30 Opening St. Lawrence-zeeweg. 21.00—22.00 Intern, biljart- loernooi in Amersfoort. Advertentie Van Nelle bestellen Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties, waarin drie bonden van ouden van dagen en van gepensioneerden samenwerken, heeft de ministerraad ver zocht gunstiger regelingen vast te stellen voor bepaalde groepen bejaarden met be trekking tot de inkomstenbelasting en tot de hoogte van de verplichte ziekenfonds- verzekeringsgrens. Een echtpaar van 65 jaar en ouder heeft in de tweede categorie van de inkomsten belasting recht op een aftrek van 624. van het belastbaar inkomen. Wanneer ech ter een van de echtelieden komt te overlij den vervalt deze aftrekfaciliteit geheel. I-Iet komt hef COSO billijk voor wanneer dan tenminste de helft van het voorheen af te trekken bedrag in mindering op het belastbaar inkomen mag worden gebracht. Verder breekt het COSO een lans voor het 65-jarige echtpaar dat behalve de A.O.W. nog een uitkering ontvangt krach tens de Invaliditeitswet of de vrijwillige ouderdomsverzekering. Zulk een echtpaar valt buiten de grens voor bejaarden, waar binnen ziekenfondspremie moet worden betaald. Het echtpaar zou dus, ondanks de offers die voor de V.O.V. getroost zijn, eigenlijk verplicht zijn als vrijwillige ver zekerde tot een ziekenfondspremie toe te treden, hetgeen een aanmerkelijke verho ging van premie betekent, aldus het COSO. Daarom wordt de ministerraad verzocht de ziekenfondsgrens voor bejaarden te ver hogen tot 4470. Advertentie Van Nelle bestellen De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, heeft tijdens de jaar vergadering van de Vereniging Katholieke Bejaardentehuizen, die in Utrecht is ge houden, gezegd dat het aantal Nederlan ders, dat de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, dit jaar het miljoen heeft overschreden. Tezamen vormen deze 65-jarigen en oude ren negen percent van de bevolking. De minister vestigde er de aandacht op, dat de grote meerderheid der bejaarden niet méér persoonlijke problemen heeft dan jongere mensen. Men wil dit nog wel eens over het hoofd zien en is dan teleur gesteld over het resultaat van bepaalde activiteiten. Men moet bij voorbeeld niet. ontgoocheld zijn als men in een bepaalde wijk een bejaardensociëteit heeft gesticht en het blijkt dat 75 pet, van de bejaar den deze sociëteit niet bezoekt. Op reden voor dit wegblijven is dan dat die 75 pet. nu eenmaal geen behoefte heeft aan een sociëteit en er dan ook terecht weg blijft. Maar als de grote meerderheid van boven 65-jarigen niet met bijzondere pro blemen worstelt, is er een minderheid, waarbij dit wel het geval is. Deze minder heid beweegt zich rond de 25 pet. Relatief is dit niet zoveel, een op de vier, maar in absolute cijfers is het toch een indrukwek kend getal, 250.000. De minister zei verder, dat de banden tussen ouders en kinderen over het alge meen veel hechter zijn dan men geneigd is aan te nemen. Het wederzijds hulpbe toon tussen ouders en kinderen behoedt ve len ervoor een beroep op de gemeenschap te doen. Maar als dit hulpbetoon ont breekt, moeten voorzieningen werden ge troffen. Er schijnen heden ten dage nog mensen te zijn. zo zei minister Klompé, die dan maar één oplossing weten: het bejaardentehuis. Op 29 en 30 juni zal de minister-presi dent van Australië, de heer R. G. Menzies, vergezeld door zijn echtgenote, een bezoek aan Nederland brengen. De heer Menzies komt op 29 juni om halftwaalf met een speciaal vliegtuig uit Londen naar net vliegveld Welschap bij Eindhoven. Daarna zal hij een bezoek brengen aan de Philipsfabrieken. Om half- zes arriveert de Australische minister president per vliegtuig op Ypenburg bij Den Plaag. Des avonds biedt de ministei-- president, prof. De Quay namens de Neder landse regering een diner aan in Scheve- ningen. Op 30 juni zal de heer Menzies in de ochtenduren een bezoek brengen aan de minister-president, waarna de lunch zal worden gebruikt bij de Australische am bassadeur. In de middaguren ontvangt de Koningin de Australische minister-presi dent in paleis Soestdijk; 's avonds biedt de Australische ambassadeur een diner aan. Woensdagmorgen 1 juli vertrekt de heer Menzies van Schiphol naar Zürich, waar hij minister mr. Luns zal ontmoeten, die voor de vei-gadering in Genève van de Economische en sociale raad van de Ver enigde Naties in Zwitserland vertoeft. De minister betoogde dat in zulk een te huis slechts behoren diegenen voor wie op neming werkelijk de enige opiossing is. Zij stelde dat een der uitgangspunten van het maatschappelijk werk is, dat niet de cliënten zich hebben te richten naar de aanwezige hulpdiensten, maar andersom. Zij merkte voorts op, dat juist het belang van de bejaarden ermee gediend is, indien een ingrijpende maatregel als de opne ming in een tehuis is, kan worden voorko men, omdat de meest volmaakte inrich ting het natuurlijke leefmilieu van de mens nooit kan vervangen. Het zou funest zijn, zo vervolgde zij, als we de bejaarden apart zouden gaan zetten. De bejaarde kan de gemeenschap met zijn hulp dienen en daarom dienen de generaties niet geschei den te worden gehouden, doch door elkaar heen geweven te blijven. Het bejaarden tehuis zal geen regel, maar uitzondering moeten zijn. Minister Klompé besprak vervolgens de vraag of alle bejaarden die dit nodig heb ben inderdaad wel een plaats in een be jaardentehuis kunnen krijgen. Zij zei daar bij vooral te denken aan diegenen, die, ook al hebben zij voldoende voorzieningen voor hun oude dag getroffen, toch de extra kosten welke het verblijf in een tehuis mee brengt, niet kunnen dragen. Zij noemde het feit, dat deze zich in dat geval tot de instanties, aangewezen door de Armenwet kunnen wenden, een psychologisch zwaar te verteren zaak. In vergelijking met de uitkeringen ingevolge de A.O.W. die dicht tot het miljard gulden per jaar zijn genaderd zijn de extra lasten die het in bejaardentehuizen plaatsen van die be jaarden die het zelf niet kunnen bekosti gen, onbeduidend. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. J. OERLEMANS Med. gedipl. haarkundigc GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 40589 Er is woensdag te Moskou een genoot schap Sovjet-UnieNederland opgericht. De wereldkampioen schaken, Botwinnik, werd tot voorzitter gekozen. Botwinnik wees in een toespraak op de langdurige culturele, handels- en wetenschappelijke banden tussen de twee landen. Op de oprichtingsbijeenkomst werd een resolutie aangenomen waarin wordt ge zegd dat de oprichting van het genoot schap in overeenstemming is met de op rechte wens van het Russische volk de vriendschappelijke contacten met het Nederlandse volk te versterken. De tweede secretaris van de Nederlandse ambassade te Moskou, de heer K. W. Reinink, heeft de aanwezigen dank gezegd voor de vriendelijke woorden aan het adres van Nederland. De Duits-Nederlandse handelsbesprekin gen over de visuitvoer in Den Haag blijken niet ongunstig te zijn verlopen. Er mag voorlopig voor een miljoen mark aan ge zouten haring uit Nederland in Duitsland worden ingevoerd. Tijdens de' besprekingen werden talrijke visserijzaken, de beide landen betreffende, onder de loep genomen. In de toekomst zal de uitvoer van vis uit Nederland naar Duitsland met uitzondering van gezouten haring zonder enige beperking mogelijk zijn. De export van vis uit Duitsland naar Nederland heeft zich volgens de Duitse deelnemers bevredigend ontwikkeld. Een stemmig kwam de wens naar voren om ook na het vervallen van de contingen- tering de samenwerking voort te zetten. Vooral in de Euromarkt zullen er voort durend vragen rijzen, die besprekingen tussen deskundigen noodzakelijk zullen maken. Men denkt bij voorbeeld aan de moge lijkheid. dat straks Duitse trawlers hun vis in Nederlandse havens kunnen aanvoe ren, evenals Nederlandse trawlers dat dan zullen kunnen doen in Duitse havens. In de herfst van 1959 zullen de deel nemers aan deze besprekingen in Duitsland bijeenkomen. De besprekingen werden van Nederlandse zijde gevoex-d door 't Produkt- schap voor Vis en de Nederlandse Bond van Haringhandelaren. De kantonrechter te Bergen op Zoom heeft op 9 april een Amsterdamse student vex-oox-deeld tot een boete van elf gulden, omdat hij eind vorig jaar op de Markt in Roosendaal zijn auto parkeex-de, zonder deze af te sluiten. De politieverordening van Roosendaal bevat een bepaling, dat bij het parkeren van auto's de portieren met een slot of op andere deugdelijke wijze moeten worden afgesloten om diefstal en joy-riding zoveel mogelijk tegen te gaan. De K.N.A.C., die deze zaak van princi- pieel belang acht, heeft voor het kanton gerecht te Bergen op Zoom aangevoerd, dat aan de sportwagen van de verdachte deursloten ontbraken en dat het aanbren gen daax-van niet gevergd kan worden, omdat het Wegenverkeersreglement zulke sloten niet voorschrijft. In dit reglement is vastgelegd, op welke wijze een motox-- rijtuig geparkeerd mag staan en de ge meentelijke wetgever heeft volgens de K.N.A.C. geen vrijheid, deze materie nader te regelen. Volgens de Wegenverkeex-swet is de gemeentelijke wetgever alleen be voegd regelen te stellen nopens het ver- keer op de wegen, voor zover het betreft punten, waaromtrent in de wet niet is voorzien. De gewraakte Roosendaalse bepaling geeft echter geen regelen „nopens het ver keer np de wegen", maar alleen ter voor koming van diefstal en joy-riding, onder werpen van geheel verschillende .aard. De student is tegen het vonnis in beroep gegaan, zodat de rechtbank in Breda nu over deze kwestie moet beslissen. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Juffrouw Amelida plukte een grote bloem uit het perkje. „Hier, meneer Bonifas", zei ze. „Die zal ik in uw knoopsgat steken!" Ze stak hem de bloem netjes op de borst en knikte tevreaen. „Dat staat echt feestelijk!", vond ze. „Ja, beaamde het heertje, fier naar zijn jas kijkend. „Het staat wel goed, hè? Dank u wel, mijn beste juffrouw Amelida!" Het dametje kreeg er een kleur van „Wij zijn goede buren, zie je!", verklaarde ze Tsjik en Tukie 4344 (Van onze Zeeuwse correspondent) De eigenaar van een machinefabriekje te Ierseke, A. Hovestadt, heeft met een uitvinding zoveel succes geboekt, dat thans fabrikanten uit alle werelddelen in het vissersdorpje zijn deux- plat lopen. De ma chine doet onder lage druk polythileen, een soort plastic, vier essentiële bewerkingen ondex-gaan met als resultaat, dat men aan de ene kant jam, vleesgerechten, mosse len, stroop, augurken of zelfs geheel vloe,- bare stoffen in de machine kan laten lo pen, waarna dit produkt luchtdicht gecon serveerd in een doorzichtig plastic omhul sel er uitkomt. Proeven hebben uitgewe zen, dat de inhoud langer dan een jaar goedblijft. Het plastic omhulsel, met een inhoud van 50 tot 150 gx-am, is nog goedkoper dan de bekende geparafineerde bekertjes. Uit alle delen van de wereld zijn reeds zakenmensen naar Iex-scke gekomen. De dii'ecteur van een grote consexwenfabriek in Montreal, die van de uitvinding las. kwam meteen per vliegtuig naar Neder land en was de volgende morgen al bij de 37-jarige Zeeuwse uitvinder. Eén demon- sti-atie was al voldoende om hem zijn dol lars te doen neertellen en met een machi ne reisde hij naar Canada terug. Deze week kwam ook een Venezolaan speciaal naar Nederland gevlogen: hij keek en kocht, evenals de zakenmensen uit Bel gisch Kongo en Noorwegen, die eveneens naar Ierseke kwamen. De uitvinder, die in 1947 een fabriekje van grafische machines begon, is zo ver rast door het overweldigende succes van zijn vinding, dat hij zich bijna geen raad weet. Al experimenterende kwam zijn ma chine tot stand, na een jaar van zwoe gen. Volgens deskundigen is de heer Ho vestadt de eei'ste aan wie het gelukt is een rendabele methode te vinden voor het in hoog tempo ver- en bewerken van polythi leen onder lage druk. In Ierseke bestaan reeds plannen om de moeilijk houdbare mosselen ook in de han del te brengen in een aantrekkelijke ver pakking die het produkt zeker een jaar goed houdt. Advertentie Minn HIVE A 37. „Maar dat isja, het Chippendale Building ja, ik begrijp hetjaneeja. Ik kom wat?O.Kvijf minuten? Ja, dan ben ik klaar". Hij hing op, zijn hand bleef op het toestel liggen, als of hij zich zo moest steunen. „Alex, wat is er?" Zijn hoofd dx-aaide zich traag om, hij aarzelde vóór hij sprak. „Avery Bullard is dood". „O nee!" „In elkaar gezakt vanmiddag voor het Chippendale Building. De politie is nog steeds bezig geweest met de identificatie". „Moet je erheen?" „De politiewagen pikt me over vijf minuten op". „Misschien is het Mr Bullard niet. Misschien is het wel iemand anders?" „Nee. Alles klopt. Chippendale Building daar heeft ie geluncht met Steigel en Pilcher, dat weet ik. De beschrijving klopt volkomen. Kan niemand anders zijn". „Eet af, lieve", zei ze zacht. „Je kunt toch niets doen, vóór de wagen hier is". Hij scheen haar niet gehoord te hebben. „Ik moet direct Millburgh bellen". Hij nam de hoorn van de haak en legde hem dan weer neer. „Maar wie voor de duivel zal ik bellen?" Het was een vraag, die niet om een antwoord vroeg, maar ongerustheid over zijn gespannenheid deed haar zeggen: „Ik zou denken, dat je Shaw moest bel len, als hij toch Ze wilde zeggen: „als hij toch de nieuwe plaats vervangend directeur wordt", maar ze hield bijtijds op, zich realiserend, dat alles nu was vex-anderd. „Ik denk Walt Dudley", zei Alex tegen zichzelf. „Hij is de onderdirecteur, met wie ik me altijd in verbinding moet stellen. Neewas ik vergeten Walt zal wel al weg zijn naar Chicago. Ik sprak hem vanmorgen door de telefoon en hij zei, dat ie een vroeg vliegtuig zou nemen. Dan maar Alderson of Jesse Grimmmaar wie?" Ze wist niet, wat hij besloten had, tot ze hem hoor de zeggen: „Ik wil spreken met Don Walling in Mill burgh, Pennsylvania. Ja... persoonlijk... mr. Don Walling". Hij gaf geen nadere uitleg, maar ze begi-eep, wat hij gedaan had. Ze had zelf eens iets dergelijks ge daan bij een dinertje, toen zich een onoplosbaar pi-o- bleern betreffende de voori-ang had voox-gedaan. Niemand kon er bezwaar tegen maken, dat de om streden voorrang gegeven werd aan een buitenstaan der, zodat het niet beschouwd kon worden als een spe ciaal bewijs van onderdanigheid of eerbetoon. HOOFDSTUK 6 Millburgh, Pennsylvania 6 u. 56 n.m. De weg naar Maryland lag recht in het verlengde van South Water Street, maar Jesse Grimm had de linkerzijweg genomen en was Pike Street ingereden. Hij had zichzelf wijsgemaakt, dat het daar niet zo druk zou zijn, een onschuldig staaltje zelfbedrog om de mijl omrijden te excuseren, waardoor hij nog eens neer kon kijken op de fabriek in Pike Street vanaf de hoge x-ots bij de hoek van Ridge Road. Schoonheid is afhankelijk van degene, die ex-naar kijkt, en voor Jesse Grimm was de fabi'iek aan de Pike Street het mooiste, wat er ter wereld bestond. Op die avond, dat het nieuws bekend geworden was, dat de atoombom op Hiroshima gevallen was, had Avery Bullard gezegd: „Dit is het einde Jesse, grijp je kans nog. Neem dat. stuk land aan de Pike Stx-eet en bouw je de mooiste van alle fabrieken van de hele industrie". En Jesse Grimm had dat gedaan. Hij wist, dat hij geslaagd was. Ax-chitecten en ingenieurs vanuit het hele land waren komen kijken en hadden de fabriek bewonderd en zijn ideeën nageaapt. Voorzichtig had hij hun uitbundige lof aanvaard; nooit had hij zich zelf toegestaan dat deze ook maar de geringste breuk teweeg bracht in het beschermende schild van zijn bescheidenheid; toch bewaax-de hij de woorden zoals een vrek een kostbare schat wegbergt. Hoezeer hij heimelijk ook de loftuitingen waardeer de, toch had Jesse Grimm's grootste voldoening gele gen in iets, dat hij nog' heimelijker had gehouden nl. de manier, waarop hij erin geslaagd was Don Walling weg te houden van welk onderdeel van het plan ook. Vanaf het moment, dat Avery Bullard or der gegeven had met het werk te beginnen, had Jesse Grimm voortdurend in angst gezeten, dat Walling, omdat hij een gegradueerd architect was, zich ermee zou mogen bemoeien. Het feit, dat het hem vex-hinderd was geweest om zulks te doen dat Walling in Pitts burgh gehouden was tot de fabriek vergenoeg gevor derd was, dat er toch niets meer aan de plannen ver anderd had kunnen worden was de bron van Jesse Grimm's warmste respect voor Avex-y Bullard. Hij verminderde vaart en stopte op de parkeerplaats voorbij de bocht; Jesse Grimm gleed over de zit plaats naar de andere kant van de wagen en keek neer op de fabriek. Direct beneden hem was de zwarte vlakte van het witomlijnde parkeerteri-ein. waar nu alleen maar hier en daar een auto stond aan het an dere eind, een hex-innering aan het feit, dat Walling vanavond bezig was met z'n nieuwe gietproces. Loerend ontdekte hij Walling's zandkleurige Buick en toen, juist op het moment, dat hij de wagen hei-ken de, zag hij dat ie begon weg te rijden. Twee andere wagens zochten eveneens hun weg. Een ander maak te zich los uit de rij in Pike Street. Het was wel dui delijk, dat de proef mislukt was. Als dat niet het ge val was geweest, zou Walling niet zo vx-oeg zijn weg gegaan. Jesse Grimm inhaleerde traag. Het vuur in de kop van zijn pijp gloeide op en hij liet de warmte diep in zich doordringen, dieper en dieper, tot deze doordrong tot in de duisterste grotten van zijn be wustzijn. En het was daar, dat hij het verborgen had dieper verscholen dan enig andere gedachte of herin nering die ooit door zijn geest gegaan was: zijn x-eeds lang gevoelde wrok tegen Don Walling. Hij wist dat er geen reden voor was. Maar dat ver anderde er niets aan. Het was als een geheime fout, die schaamte veroorzaakte, maar die hem niet noopte een einde aan zijn wrok te maken; het was als een diep-ingevreten kanker, die niet minder krachtig werd omdat de diagnose vastgesteld was. Jesse Grimm was het dichtst bij een verklaring ge weest voor de wijze, waarop hij tegenover Don Walling stond, in die eerste maanden in Pittsburgh, toen Wall ing getracht had zich als een tweede Bullard voor te doen. (Wordt vervolgd) Advertentie Van Nelle bestellen Bij Sotheby in Londen wox-dt op 1 juli een kunstveiling gehouden waarvan men verwacht dat zij het hoogste verkoop cijfer van na de oorlog zal oplevex-en. Er komen in totaal honderdeenenveertig schilderijen aan bod, acht Renoirs, drie Cézannes, vijf Picasso's, drie Van Goghs, en verder een of meer werken van Tou louse-Lautrec, Matisse, Bx-aque, Pissarro, Monet, Gauguin, Degas, Corot, Utx-illo en vier beeldhouwwerken van Rodin. Vier enzestig van de wei-ken zijn afkomstig uit de collectie van de Amex-ikaanse automagnaat Walter P. Chrysler jr., die thans bezig is aan een nieuwe compositie van zijn kunstbezit. De hoogste prijs wordt verwacht voor Cézanne's „Portret van mevrouw Cézanne". Daax-opvolgend in waarde zijn waarschijnlijk vier Re noirs, waaronder „De Fazant" en het por tret van Ambroise Vollard als stieren vechter. (UPI) Stadsschouwburg: Vandaag geen en vrij dag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Zo- merconcert N.Ph.O. Vi-ijdag geen uitvoe ring. Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaai'd- concert Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: ..De hofnar", alle leeftijden. Vx-ijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Rivalen der manege", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Porte des Lilas", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Voor het vuurpeloton", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14 en 20 uur, zondag 14, i7 en 20 uur en maandag tot en met donder dag 14 en 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Casablanca", 18 jaar. Vrijdag tot en met zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Song of India", 14 jaar. Maandag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Cocaïne smokkelaars", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het zesde continent", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Bastog- ne", 14 jaar Maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Quo Vadis", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De drie muske- tiers", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: ..Hellzapoppin", alle leeftijden. Vrijdag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De graaf van Luxemburg", alle leef tijden. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „Toya, het weesmeisje", alle leef tijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Das Madchen Laila", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Vrouwen zonder mannen", 18 jaar. Vx-ijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde zoals een vrouw be geert", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De ver overing van de Mount Everest", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De scalpenjagex-", 14 jaar. Vrijdag en za terdag 14.30, 19 en 21.15 uur; zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Grenspii-aten", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Luchtrovers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 jaar. Vx-ijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „To neelkoorts", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Meisjes in uniform", 14 jaar. Vrij dag tot en met maandag 20 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: Lopen of liften naar Pax-ijs", alle leeftijden. Dinsdag tot en met donderdag 20 uur: „Das Di-eimaderlhaus", alle leef tijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseuin: Tot 30 juli op werk dagen van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1: Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli wei-ken van hedendaagse beeldhouwex-s. DIVERSEN Ceramstraat 4: Vandaag 20 uur: Concert gitaax-accordeonbx-igade Leger des Heils. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 19 juni). Advertentie Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13