Borsumij. boekte verlies Panda en de Gouden Fa. B, ENGELENBERG VACANTIEKLEDING HENSEN Wereldnieuws Kans op een bui neemt toe 2 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kapitaalsuitbreiding bij de gemeentebank Lager dividend Ver. Industrieën Rotterdam Thee uit Indonesië naar Antwerpen Jaarvergadering Maintz Levensonderhoudskosten licht gestegen Bijeenkomst van drukkers van bankbiljetten Hoger dividend bij de Curaeaosche Handelmij Fa. EVERTS bedrijf 12.50 8.75 d.25 natuurlijk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Amsterdam richt een standbeeld op voor dr. Wibaut Wetsontwerp tot verplichte registratie van accountants Verhoogde beloning voor extra lesuren Funke's Roggebrood FUNKE Toch ió het zo TERMIETEN VANGERS Twee Zwitsers ontsnapten uit Huis van Bewaring Tegen A msterdamse bewa ker boete en voorwaarde lijke celstraf geëist DONDERDAG 25 JUNI 1959 Blijken de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1958 van de n.v. Borneo Sumatra Handel Maatschappij te 'sGravenhage hebben de bedrijfsresultaten 11.520.555 bedragen 11.888.802). De diverse baten brachten 459.692 549.597) op. De algemene kosten vergden 11.147.731 11.486.827). Na afschrijvingen ad 832.516 951.572), bedraagt het verlies 333.208. Zoals bekend, wordt wederom geen divi dend uitgekeerd. Hoewel de algemene onkosten blijkens het verslag als gevolg van de doorgevoerde reorganisaties met ruim 2 miljoen teruggebracht konden worden blijft de directie er terdege van doordrongen, dat het voor de vennootschap met haar relatief nog jonge vestigingen buiten Indonesië, geen eenvoudige opgaaf zal zijn een goed rendement te behalen. De ontwikkeling van de goederenhandel in Europa ver loopt gunstig. De in- en exportomzetten van het kan toor te Den Haag werden gedurende het tweede half jaar nog verder opgevoerd, waardoor het verminderde zakenvolume met Indonesië grotendeels werd gecompen seerd. Het resultaat van de produkten- handel bleef bevredigend. De dochtermaat schappij en textielgroothandel n.v. Han delmaatschappij v./h. Herman Hijmans en o. slaagde erin 1958 met winst af te sluiten. Voor 1959 worden de resultaten met ver trouwen tegemoet gezien. De Pharmaceuti- sche Fabriek en Groothandel Reese en Beintema-Interpharm n.v., waarin voor 50 percent wordt deelgenomen, gaf een goed rendement. De directie zegt het grootst mogelijke aanpassingsvermogen in Indonesië te moe ten opbrengen, hetgeen ondermeer impli ceert, dat moet worden medegewerkt aan de overdracht van de fabrieksvertegen- woordigingen aan de Indonesian Develop ment Industrial and Trading Corporation Ltd. (Indevitra). De eigen bankfaciliteiten behoefden tegen het einde van 1958 nau welijks meer te worden gebruikt, terwijl bovendien van leverancierskredieten in sterk afnemende mate gebruik werd ge maakt. De directie verwacht dat aan In devitra als nationaal bedrijf expansiekan sen zullen worden geboden welke voor de Borsumij de laatste jaren niet meer waren weggelegd; de financiering hiervan zal geschieden door middel van door Indevi- thra zelf te verkrijgen bank- en andere faciliteiten. In Singapore en Malakka bleven de om zetten gedurende het gehele verslagjaar beneden de verwachting. De Japanse orga nisatie slaagde erin haar omzetten op te voeren. De Hongkongvestiging werkte nog met verlies, maar het Bangkokkantoor Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „SICOVA" MENIEVERVEN In de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Bank voor Neder- landsche Gemeenten werd door de verga dering het voorstel van de raad van com missarissen tot wijziging der statuten aan vaard. Het voornaamste punt van dit voorstel heeft betrekking op het maat schappelijk kapitaal. Het voorstel strekt tot uitbreiding van dit kapitaal van 10 tot 100 miljoen gulden en wel in dier voege, dat de thans uitstaande, volgestorte, aan delen, ten belope van 7 miljoen worden tot aandelen A, terwijl gecreëerd worden aandelen B tot een bedrag van ƒ93 mil joen met een bij plaatsing verplichte stor ting van 10 percent. De vordering op gemeenten (96 percent van het totaal) zijn wettelijk verplichte uitgaven en bezitten waarborgen welke 't risico minimaal doen zijn. Gecombineerd met het aandelenkapitaal en de reserves vormen deze waarborgen een verantwoor de dekking van de verplichtingen uit hoofde van zowel het lange als van het korte kredietbedrijf van de bank. Toch is voor de enorme groei van het leningsbe- drijf der bank een situatie ontstaan, waar bij het totaalbedrag van het eigen kapitaal en de reserves tegenover het bedrag der opgenomen leningen aanmerkelijk aan be tekenis heeft ingeboet. Juist omdat de bij zondere aard van de hierboven vermelde vorderingen op gemeenten en dergelijke uit de balans niet naar voren kan komen, blijkt steeds meer de behoefte aan een zodanige kapitalisatie, dat het zonder toelichting voor een ieder duidelijk is, dat voor alle verplichtingen van de bank te allen tijde een dekking aanwezig is, welke aan hoge eisen voldoet. Deze wenselijkheid is geleidelijk sterker naar voren gekomen, naarmate het aantal bezitters van obliga ties en rentespaarbrieven van de bank en van schuldbekentenissen wegens onder handse geldleningen uitbreiding onderging. Het saldo exploitatierekening over 1958 van de n.v. Vereenigde Industrieën Rotter dam v/h Ph. Verhagen en Zoon Rotterdam heeft 109.744 bedragen 535.369). Uit interest en dividenden werd 174.023 85.718) verkregen. Uit de reserve voor prijsdaling van goederen en grondstoffen wordt 360.000 naar de verlies- en winst rekening overgebracht 150.000). Na af schrijvingen op onroerende goederen, fa brieksgebouwen etcetera resteert een saldo winst ad 113.708 163.671). Voorgesteld wordt een dividend van 6 percent (7 per cent). Het saldo exploitatierekening bleef beneden de verwachtingen ten gevolge van een inzinking op de textielmarkt en moei lijkheden welke werden ondervonden om voor de gloeilampenfabriek het door de stagnatie van de produktie verloren ge- gane afzetgebied te herwinnen. Voor de naaste toekomst deelt de directie mede, dat voor de tricotfabriek de omstandigheden zich gunstiger laten aanzien dan het vorig jaar en dat het gloeilampenbedrijf zich in een opgaande lijn bevindt. Voor het lopen de jaar worden betere resultaten verwacht. Volgens radio-Djakarta zijn 3.000 kis- Len thee van Tandjong Priok verscheept naar Antwerpen. Naar werd medege deeld zal de thee daar in plaats van in Amsterdam worden geveild. sloot het jaar af met een gunstig resultaat Over de ontwikkeling van de dochter maatschappij in Lagos, Nigeria en die in Peru, is de directie tevreden. De vestiging in Kongo sloot 1958, zoals verwacht, met een negatief resultaat af. Ook het eerste kwartaal van 1959 moest nog met verlies worden afgesloten. Het kantoor te Durban werd begin 1959 opgeheven. De dochter onderneming in New York werkte bevre digend, die in Canada daarentegen nog ver lieslatend. De Australische dochtermaat schappij slaagde erin door opvoering van de omzetten een gunstig resultaat te boe ken. In de jaarvergadering van de n.v. Han delsvennootschap v/h Maintz en Co. zijn de jaarstukken met algemene stemmen goed gekeurd en is het dividend bepaald op 8 percent. Een aandeelhouder meende dat de door de vennootschap te betalen belastin gen in verband stonden met. de grootte van het dividendpercentage. Daarom had hij persoonlijk geen bezwaar tegen een ver laging van het dividend tot 5 percent en het in bedrijf houden van het resterende. De directie antwoordde aandeelhouder dat het bedrag dat door de fiscus gevorderd wordt niet van de dividenduitkering af hankelijk is, maar geheven wordt naar de gemaakte winst, ook al wordt deze in be drijf gehouden. Of de overige aandeelhou ders een dividendverlaging prettig zouden vinden, meende zij voorts te moeten be twijfelen. Desgevraagd deelde de directie verder mede dat de reserve divei-se belan gen ad ƒ2.176.647 geheel vrij is, maar wel mede dient ter dekking van het risico dat schuilt in het saldo vermogen in Indonesië, dat op de balans paraisseert met 1.604.590. In feite is de reserve dus aanmerkelijk kleiner. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maande lijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, gaf van medio april tot medio mei een lichte stijging te zien. Het indexcijfer inclusief A.O.W. steeg van 120 in april tot 121 in mei. Het index cijfer exclusief A.O.W. bleef in verband met afronding der cijfers onveranderd staan op 116. De belangrijkste verande ringen geschiedden in de sector voeding. Binnen deze sector van de gezinsuitga ven daalde het indexcijfer voor aardap pelen en voor fruit. Voor groenten nam het indexcijfer daarentegen toe: terwijl voorts de prijzen stegen voor rriargariné, vlees, kaas en eieren. Buiten de voedings sector daalde de prijs voor antraciet en steeg hij voor schoeisel en schoenrepara tie (stijging van de leerprijzen) Onder auspiciën van de Nederlandsche Bank en de Grafische Inrichting n.v. Joh. Enschedé en Zonen wordt te Haarlem dit jaar van 29 juni tot en met 3 juli in Am sterdam en Haarlem de bijeenkomst ge houden van de Banknote Printers Confe rence. Deze bijeenkomsten welke voor al de uitwisseling van technische kennis beogen worden jaarlijks in één van de twaalf deelnemende Europese landen ge houden. De Curagaosche Handel Maatschappij te Amsterdam stelt voor het dividend over 1958 te bepalen op 10 percent in contanten (v.j. 9 percent, waarvan 4 percent in con tanten en 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve). Advertentie Advertentie r« k curntc loodgieters- Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES SPORTPANTALONS ook met smalle pijpen in Khaki en Grijs SHORTS Khaki - Grijs en Wit HEREN-KAMPHEMDEN Grote sortering ruiten vanaf Sportief gekleed. Exportfinanciering in België De Belgische minister van Buitenlandse Handel Van Offeren heeft nieuwe maatregelen aange kondigd op het gebied van de exportfinanciering. Binnenkort zal een vereniging zonder winstdoel Credit-Export genaamd worden opgericht, welke een vlotter verloop van de exportfinanciering dan thans mogelijk zal moken. De nieuwe orga nisatie zal te allen tijde over gezamenlijke kre dietmogelijkheden van 4750 miljoen frank be schikken. Van dit bedrag zal 2750 miljoen frank worden verschaft door semi-overheidsinstellin- gen en 2 miljard frank door particuliere banken. De werkloosheid in Engeland Op de jaarbijeenkomst van het nationale ad viescomité van vrouwelijke conservatieven heeft de Britse minister van Arbeid medegedeeld, dat het aantal werklozen in Engeland thans slechts 2,2 percent van het totale aantal ingeschreven werkenden bedraagt. Nadat dr. F. M. Wibaut gisteren in de Amsterdamse gemeenteraad was herdacht werd unaniem besloten tot het oprichten van een standbeeld voor deze magistraat in het plantsoen aan de naar hem genoem de straat, de Wibautstraat, tussen de Pla- tanenweg en de spoorbaan naar Utrech. De raad voteerde hiervoor zestigduizend gulden. Een ontwerper voor dit stand beeld zal nog nader worden aangewezen. Waarborg voor deskundigheid Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van „wet op de registeraccoun tants". Zij voorziet in de instelling van een orde van registeraccountants, een pu bliekrechtelijk lichaam van beroepsgeno ten onder de naam „Nederlands Instituut van Registeraccountants". Deze orde zal alle accountants omvatten die ingeschreven zijn in een eveneens bij deze wet in te stellen accountants- register. Voor inschrijving in dit register komen degenen in aanmerking, die onder meer aan de bij de wet gestelde eisen van deskundigheid voldoen. Van de gega digde wordt door deze wet verlangd, dat hij een academisch accountantsexamen of een gelijkwaardig op grond van deze wet afgenomen examen heeft afge legd. Met dit stelsel wordt beoogd, de moge lijkheid te verzekeren, dat in de gevallen, waarin beheofte bestaat aan de diensten van een hoog gekwalificeerde accountant, deze laatste kan worden onderkend. Het schept de nodige formele waarborgen van deskundigheid en betrouwbaarheid. Ander zijds strekt de voorgestelde regeling er niet toe, de vrijheid van uitoefening van het accountantsberoep en het gebruik van de accountantstite] aan banden te leggen. Tot nu toe kon iedereen, ongeacht zijn bekwaamheden of zijn betrouwbaarheid, zich accountant noemen en dit beroep uit oefenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten voor het komende cursusjaar de bedragen voor extra lesuren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het kweek- schoolonderwijs vast te stellen op mini mum f 19 en maximum f 39 per extra uur per maand. De grootte van het be drag zal afhangen van de salarisanciënni- teit van de betrokken leraar. Voor direc teuren en rectoren wordt de beloning vast gesteld per wekelijks extra lesuur op f 37 indien zij niet, en op f 39 indien zij wél gepromoveerd zijn. De minister heeft de bedragen verhoogd omdat in de komende jaren een toenemend beroep op de lera ren zal moeten worden gedaan het geven van extra lessen op zich te nemen. Voor het vak lichamelijke oefening zijn de be dragen per extra lesuur gesteld op mini mum f 16 en maximum f 34. De beloning van extra lesuren wordt niet in de pen sioengrondslag opgenomen. Advertentie Sinds 1834en nog steeds stukken beter. Hofleverancie r~ ZOALS bij ons het rattenvangen tot. een zij het dan wat uitzonderlijk beroep .wordt gerekend, zo kent jnen in Zuid- Afrika de „termietenvdngéfs". Dat' zijri dan' mensen die op zich nemen de tuin of het huis van termieten te zuiveren. Dat lijkt op het eerste gehoor een zware opdracht, want termietenkolonies tellen vaak vele honderdduizenden, of nog meer, indivi duen. Maar termietenvangers laten zich door grote getallen niet zo gemakkelijk uit het veld slaan. Eerlijk ge zegd, kan het hun weinig schelen, of de termietenstaat door honderdduizenden, of door miljoenen termieten is bevolkt. Zij proberen namelijk niet al deze afzonderlijke diertjes te vernietigen, maar halen eenvoudig de koningin uit het nest (waarvoor zij dan een beloning van een paar pond ontvangen, waaruit blijkt, dat het niet zo héél gemakkelijk gaat) en daarmee is de zaak bekeken. Want alle termieten van de koninginloze ter mietenstaat gaan subiet dood. Hoewel we niet kunnen zeggen, waaraan deze doods oorzaak is toe te schrijven, krijgen we toch niet de indruk hier voor een onbegrijpelijk probleem te zijn geplaatst, want het zou best kunnen, dat de termieten nu geen doel meer hebben en door de desorgani satie, waaraan zij ten prooi zijn, op den duur sterven. Toch schijnt de zaak aan zienlijk ingewikkelder, want als we een ijzeren plaat dwars door een termieten nest steken, zodat een gedeelte van de nestgenoten volkomen van de koningin zijn afgesloten, kunnen we een merkwaar dig feit beleven. Wordt onder deze om standigheden de koningin gedood, dan sta ken de werkers aan beide zijden van de plaat bijna ogenblikkelijk hun werk. Hoe wel de 'termieten in het afgesloten ge deelte op geen enkele wijze van het treu rige feit hebben kunnen kennisnemen, ge- dragen zij zich desondanks alsof zij in 'regelrechte communicatie met de koningin stonden. De dwars door het nest gestoken plaat' is op'zichzelf geen beletsel óm nor maal aan de arbeid te blijven, want ter mieten kunnen maandenlang in het nest van de koningin afgesneden zijn en ver richten dan normaal hun werkzaamheden. Zodra echter hun koningin, die zij niet kunnen zien of horen, wordt gedood, of uit de koninginnekamer wordt wegge- nomen, wordt het werk ogenblikkelijk neergelegd. Het merkwaardige is, dat ook termieten in nabij gelegen nesten „weten" dat de ko ningin van een andere staat gedood is. Wanneer namelijk na een paar dagen de ko- ninginloze termieten bij een vreemd nest komen aanzetten, worden zij daar als nieuwe burgers in de staat aan vaard (en in dat geval blijven zij ook in leven). Zouden de termieten echter komen aankloppen terwijl hun koningin nog in leven was, dan zouden zij ogenblikkelijk worden aangevallen. Door deze merkwaar dige ervaringen hebben sommige biologen gemeend te moeten aannemen, dat van de koningin een psychische invloed op haar onderdanen uitgaat, die op ons onbe kende ivijze door ieder individu afzon derlijk kan worden waargenomen. Dit zou wellicht ook kunnen verklaren, hoe het komt dat zoals wij de vorige maal ver telden aan weerszijden van de door het nest gestoken ijzeren plaat precies hetzelf de bouwwerk wordt opgetrokken. We zullen u nu ook eens met een raad selachtig verschijnsel doen kennismaken, dut de laatste jaren op normale wijze verklaard is kunnen worden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 64. „Die arme Joris!", zuchtte Panda. „Waarom ging hij nu terug naar het in- dianenkamp? De wilden zullen hem vast en zeker kwaad doen. Denkt u ook niet?" „Ja", mompelde de ontdekkingsreiziger, „de indianen willen hun land nu natuur lijk gaaneh.... zuiveren van alle vreemdelingen en na de heer Goedbloed zullen wij aan de beurt zijn. Laat ons daar om spoed betrachten, want ik vrees, dat men inmiddels uw vriend wel heeft ehopgeruimd". Joris was inderdaad opgeruimd, maar op een andere manier. Er was maar één persoon, die hem niet mocht en dat was de medicijnman Voedoe- hoedoe. Maar bij Ammezole en de andere indianen stond Joris thans in hoog aanzien. En toch overwoog hij net als de ont dekkingsreiziger om dit land zo spoedig mogelijk te verlaten. „Deze lieden zijn heel aardig voor me geweest", peinsde hij. „Daarom zal ik bij mijn vertrek de Gouden Bijl als aandenken meenemen. Die onge repte natuurkinderkens kunnen de waarde ervan toch niet op de juiste prijs stellen. Hun gevoelens mogen echter niet gekwetst wordenevenmin als de mijne". Hij dacht koortsachtig na, toen trad hij met enkele magische danspassen naar voren en riep: „Wakkere wilden, ik ga nu een toverkunst vertonen, die op u een ver pletterende indruk zal maken! Let op De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft 50.- boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 51-jarige gevangenbe waarder, die in het Huis van Bewaring te Amsterdam op 8 april belast was met de bewaking van de luchtkooien, waaruit die ochtend twee Zwitserse gevangenen wis ten te ontsnappen. De officier achtte de be waker schuldig aan overtreding van arti kel 367 van het Wetboek van Strafrecht, volgens hetwelk een bewaker aan wiens schuld een ontsnapping te wijten is ge straft kan worden. De verdachte hield vol op de normale wijze zijn bewaking te hebben uitgevoerd. De twee ontsnapte Zwitsers die zich in het Huis van Bewaring bevonden in afwach ting van hun uitlevering naar Zwitserland, werden nog dezelfde middag gearresteerd. De officier was van oordeel dat nog en kele personeelsleden van het Huis van Be waring verwijten mochten worden ge maakt. Zo waren de beide Zwitsers samen in één cel opgesloten, hetgeen tegen de re glementen is. De een had een brief naar zijn broer in Zwitserland gestuurd en daar in in dialect een paar zaagjes en geld ge vraagd. Deze brief was door de gevange- niscensuur geslipt. De broer zond alles in een paar schoenen op. De zaagjes waren in de zolen onzichtbaar weggewerkt. Het geld zat in een uitholling van de hak. Op 7 april begon de ene Zwitser tijdens het luchten een tralie van de luchtkooi door te zagen. Zijn maat waarschuwde als de bewaker op zijn ronde langs kwam. Na tien minuten was de tralie voor één derde doorgezaagd. De volgende ochtend kwam het tweetal samen in dezelfde luchtkooi. Er zijn er acht naast elkaar, waarover één bewaker de wacht houdt). Drie minuten vóór zij naar hun cel zouden worden terug gebracht was de tralie doorgezaagd. Zij bo gen deze om en wisten vliegensvlug door het bijzonder kleine gat te ontsnappen. Al had de bewaker dit terstond gezien, dan nog zou hij deze ontsnapping niet hebben kunnen tegenhouden, aangezien hij te cor pulent was om zich door het gat te wringen. De Zwitsers hadden tevoren van ge scheurde lakens een klimstreng gemaakt en uit hun cel een klerenhaak meegeno men, die de een, op de schouders van de ander staande, aan de bovenkant van een drie meter hoge muur bevestigde. Ze klau terden aan de lakens de muur op, daarna werden de lakens aan de andere kant naar beneden gehangen en lieten zij er zich aan zakken. Via de tuin van de directeur be reikten zij de Amstelveenseweg. Ze werden wel opgemerkt, maar aangezien ze bur gerkleding droegen hield niemand hen te gen. Een hoofdbewaarder had hen zelfs goedenmorgen gewenst. De verdediger, mr. J. K. M. Mathui zen, zei onder meer dat volgens de regle menten de bewakers steeds voor het luch ten de acht cellen moeten inspecteren. Maar daartoe stonden hun slechts 5 mi nuten ter beschikking. Van geen enkele bewaker kan men verwachten, dat hij da gelijks de 182 tralies van de acht cellen gaat onderzoeken. Bovendien is een voor één derde doorgezaagde tralie moeilijk te ontdekken. De rechtbank zal op 8 juli uitspraak doen. Advertentie '7 is wéér BicjBen-weer! plastic jassen v.a. 6.®° Gereserveerd. Zes bioscopen in Bermuda zijn voor onbepaalde tijd gesloten, na dat zij door de kleurlingen waren geboy cot omdat twee theaters hun balkons hadden gereserveerd voor blanken. De boycot wordt georganiseerd door „een progressieve groep", die elke avond voor de zes bioscopen liet betogen. Handdruk. Bondskanselier Adenauer, en diens minister van Economische Zaken, Erhard, hebben elkaar woensdag voor het parlementsgebouw te Bonn de hand gedrukt nadat de socialistische opposi tie er op had aangedrongen dat zij in het openbaar blijk zouden geven van hun eenheid. De socialist Mommer had een daartoe strekkende motie bij de Bonds dag ingediend die met behulp van en kele christen-democraten werd aange nomen. Overeenkomst. Vertegenwoordigers van Japan en Noord-Korea hebben in Genè- ve een overeenkomst goedgekeurd die voorziet in repatriëring van zeshonderd duizend Koreanen uit Japan naar Noord Korea. Zuid-Korea heeft, uit protest tegen de verwachte overeenkomst, de handelsbetrekkingen met Japan afge broken. De Zuidkoreanen hebben voorts gedreigd dat zij met alle midde len zullen proberen de repatriëring der Koreanen te verhinderen. Het Interna tionale Rode Kruis te Genève tracht Ja pan en Zuid-Korea tot een vergelijk te brengen. Waarschuwing. De bij het socialistische vakverbond aangesloten Belgische amb tenaren hebben woensdag het werk een uur neergelegd bij wijze van waarschu wing om de aandacht te vestigen op looneisen. Ook de socialistische spoor wegbeambten hebben aan de staking deelgenomen. Dit heeft echter op het treinverkeer vrijwel geen invloed ge had. Verbinding. Op 1 juli zal een radio-tele foonverbinding tussen Rusland en In donesië officieel worden geopend. Da gelijks zal de verbinding een uur wor den onderhouden Ongewenst. Zwitserse regeringsfunctiona rissen hebben verklaard dat Zwitser land niet voornemens is vestigingsver gunningen te geven aan de afgezette La tijns-amerikaanse dictatoren Perón van Argentinië en Fulgencio Batista van Cu ba. Aanranding. Te Bartow, in de Amerikaan se staat Florida is een 31-jarige han delsreiziger gearresteerd, verdacht van ontvoering en poging tot aanranding van een 21-jarig negermeisje. Vierling. Een vierling, drie jongens en een meisje, is geboren in het marine-hospi taal op Staten Island (New York). De moeder, de 26-jarige mevrouw Bessie Kojouras, vrouw van een student in de rechten op de universiteit van Columb maakt het goed, evenals de zuigelingen, die zich in incubators bevinden. Ondergronds. In 'n Schotse kolenmijn hou den 58 mijnwerkers ondergronds een zitstaking, waarmee ze willen proteste ren tegen een besluit van de Schotse ko- lenraad om enkele onrendabele mijnen te sluiten. Zestienduizend mijnwerkers in 27 mijnen hebben uit sympathie met de 58 het werk neergelegd, en men vreest dat alle Schotse mijnwerkers gaan sta ken als er niet spoedig een oplossing komt. Keizer-kolonel. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in Cairo een particulier bezoek gebracht bij kolonel Nasser thuis, voordat de president met hem aanzat aan een officieel diner. De Ethiopische keizer brengt een officieel bezoek van vijf dagen aan Cairo. Moordenaar. De 21-jarige Oostduitse vluchteling Heinrich Pommerinke heeft tegenover de politie van Frei burg West-Duitsland) bekend vier vrouwen te hebben vermoord en schul dig te zijn aan dertien aanrandingen of pogingen tot aanranding. Geen geld. De Britse ruimtevaartdeskun dige, professor Massey, heeft in Wash ington verklaard dat Groot-Brittannië niet werkt aan plannen voor bemande ruimtevaartschepen „omdat het geen geld heeft". De hoogleraar zei dat de eerste Britse aardsatelliet vermoede lijk van het rakettenproefterrein bij Woomera (Australië) zal worden ge lanceerd. Ruimtevaart. De Verenigde Staten zijn van plan in de helft van 1960 een ruimteobservatorium naar de om streken van de maan te zenden. Het observatorium zal een nuttige lading van ongeveer 350 kilogram mee kun nen nemen, waaronder verrekijkers en radiozenders. Voor de lancering zal gebruik worden gemaakt van het ruim tevaartuig „Vega" dat misschien ook zal worden gebruikt als ruimtelabora torium voor twee mannen. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De onweer storingen in Frankrijk hebben voorname lijk bij het Kanaal en in de omgeving van Parijs enige regen veroorzaakt. In België kwamen ook enkele buien voor, maar de ze waren van weinig betekenis. Het hoge- drukgebied boven Scandinavië, waarom- oen Helder heen droge lucht over Duitsland naar ons Ypenburg land stroomt, verplaatste zich de afgelo- Vlissingen pen 24 uur naar het westen en breidde Eelde zich over Groenland uit. De depressie op oe gilt de oceaan vulde op, maar een nieuwe de- Twente pressie, die bij Newfoundland ontstond, Eindhoven neemt haar plaats in. Het front van de zd Limbur° oude depressie is tot de ingang van het Kanaal gevorderd, maar is weinig actief. Helsinki In Nederland is het gedrag van het lage- Stockholm drukgebied boven Frankrijk voor het weer Oslo van de komende 36 uur van belang. Het Kopenhagen breidt zich langzaam in noordelijke rich- Aberdeen ting, uit waardoor het weer over het al- Londen gemeen minder zonnig zal worden en de Amsterdam kans op enkele buien groter wordt. Er Brussel komt echter nog niet veel verandering in Luxemburg de temperatuur. Parijs Eordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Lissabon Mallorca Belgrado WERKRAPPORTEN QO SS S 'i-u 2 O 20 ono 22 ono 28 o 24 o 28 ono 27 ono 29 ono 28 nno 22 nnw 24 windst. 28 ono 21 Vrijdag 26 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op uur, onder 11.16 uur. 27 juni Maanstanden 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 juni Hoog water 6.46 en 19.14 uur. Laag water 2.26 en 14.46 uur. Vrijdag 26 juni Hoog water 7.35 en 20.01 uur. Laag water 3.11 en 15.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Athene licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zo 17 geheel bew. windst. 27 licht bew. ono 26 licht bew. windst. 29 licht bew. no 26 onbewolkt wzw 29 geheel bew. w 26 zwaar bew. windst. 29 onbewolkt nnw 24 zwaar bew. o 24 onbewolkt nno 28 onbewolkt windst. 23 zwaar bew. windst. 25 licht bew. zzo 25 zwaar bew ozo 26 onbewolkt windst. 23 zwaar bew. windst.-26 licht bew. windst. 31 onbewolkt ono 26 geheel bew. windst. 33 licht bew. nw 25 licht bew. windst. 30 onbewolkt windst. 21 onbewolkt nw 32 21 Sa o o o o o 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 4 0 0,1 1 0 0 0 0 0,4 20 0 1 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2