Amsterdam-Noord begint aan zijn toekomst te bouwen Ondergang van trawler Soerabaia Veteranen van Kaap Hoorn in Hamburg en Bremen bijeen ISRAELS ALTERNATIEF VOOR SUEZ: ELATH Nasser verscherpt de blokkade op een voor hem zeer gunstig tijdstip 7 H. Zwart te IJmuiden Belgisch vice-consul Nieuwe Argentijnse regering onder Alvaro Alsogaray Italiaanse arbeider bij Hoogovens gewond Staking op de Antwerpse schippersbeurs Gevaar voor ijsbergen in de Atlantische Oceaan Italiaanse schepen worden in Australië geboycot Ds. J. van der Wiel overleden Vijfhonderd zeilvaartkapiteins uit negen landen Watersnood in China heeft 187 mensenlevens geëist Uitspraken Haarlemse rechtbank „Vergeten stadsdeel" wordt een moderne woon- en werkstad DoIIemanstit kostte twee bromfietsers het leven L v> L n i) A G 25 JUNI 1959 De heer H. Zwart te IJmuiden is bij Ko ninklijk Besluit van de Belgische Koning met ingang van 5 juni 1959 benoemd tot vice-consul van het koninkrijk België in IJmuiden. De consul-generaal van België in Nederland, de heer De Vleeschhouwer, kwam woensdagmiddag deze benoeming officieel bevestigen. De heer Zwart vertegenwoordigt België al twaalf jaar. Hij heeft niet alleen een zaak in Zeebrugge, maar ook komen er regelmatig Belgische schepen bij zijn ma chinefabriek voor onderhoud en reparaties. Zo is juist de „Zeebrugge 212" van een nieuw 400 pk. Bolnesmotor voorzien, en van de Z. 444 de motor nagekeken. Daar door zijn zeer vele contacten met Belgische scheepvaartkringen ontstaan, die er toe leidden, dat de heer Zwart al twaalf jaar vertegenwoordiger van de Belgische han dels- en scheepvaartbelangen was. De laatste vier jaar deed hij dit werk op offi ciële basis, daar hij aangesteld werd tot consulair agent. De benoeming tot vice- consul is een belangrijke promotie voor de heer Zwart, waaruit duidelijk blijkt, welke een waarde België hecht aan de dienst die hij dit land bewijst. BUENOS AIRES (UPI) De nieuwe regering, welke president Frondizi van Argentinië woensdag heeft samengesteld is naar alle uiterlijke kenmerken een ka binet van zakenlieden. Het particulier ini tiatief, aantrekking van buitenlandse in vesteerders en ontwikkeling van de laten te krachtbronnen speciaal de olie staan bovenaan de lijst van werkzaamhe den welke de nieuwe ministerraad hoopt af te werken. Het politiek zwaartepunt is thans van links van het midden verscho ven naar rechts. De premier, Alvaro Alsogaray. die te vens minister van Economische Zaken en van Arbeid is, wacht geen lichte taak. De begroting voor het dienstjaar 1958-'59 moet nog ontworpen en besproken wor den, terwijl de schatkist al een tekort van zeventienmiljard pesos heeft. De spoor wegen en enkele andere staatsbedrijven werken met steeds groeiende verliezen. Een oude bekende in IJmuiden is onder gegaan. In 1956 verkocht de IJmuidense rederij Medan een trawler naar Canada. Dat was de Soerabaia, IJM 79. De nieuwe thuis haven, van het schip werd Saint Pierre. Er hangt een dichte mist boven de zee voor Saint Pierre. Voorzichtig nadert de trawler Savoyard de haven. Nog even dan is deze martelende kruiptocht door de mist afgelopen. Een geweldige schok werpt plot seling de mannen op de brug van de been. Het schip siddert en ligt dan doodstil. Al leen het laatste gesputter van de motor en het geluid van binnenstromend water is hoorbaar. De trawler is op de rotsen ge lopen. De romp is volkomen opengereten. Langzaam zakt het schip achterover. Die rotsen maken deel uit van een klein eiland waarop een lichtbaken van de haven van Saint Pierre staat. De bemanningsleden, allen ongedeerd, laten zich op het eiland je zakken. Later worden zij gered. De Savoyard is totaal verloren. Ver van zijn geboorteland is de voormalige IJm. 79 on der gegaan. Vannacht raakte de Italiaanse arbeider P. D. uit Haarlem in Je sinterfabriek van de Hoogovens te IJmuiden met zijn lin kerarm tussen een geleiderol en een trans portband. Door ingrijpen van een collega en snelle verdere hulp op het alarmsignaal is een en ander nogal meegevallen, al moest de heer D. met schaafwonden en diverse kneuzingen van de linkerbovenarm naar bet Rode-Kruisziekenhuis te Bever wijk worden vervoerd, waar hij is opge nomen. Burgemeester Bruinsma met vakantie Burgemeester J. G. S. Bruinsma'van Be- venyijk zal van 27 juni tot -23 juli wegens vakantie niet in de gemeente zijn. Gedu rende deze tijd zal hij dus geen spreekuur kunnen houden. Het eerstvolgende spreek uur van de burgemeester is op 25 juli. Ge durende deze tijd zal wethouder Vessies het spreekuur van de burgemeester waar nemen en wel op woensdagmiddag van 14.00—15.00 uur. ANTWERPEN (Belga) De staking op de Antwerpse schippersbeurs duurt voort. De besturen van de nationale schippers- bonden hebben overleg gepleegd. Zij wen sen intrekking van het besluit waarbij de tarieven voor graanvervoer vrijgelaten worden, alvorens met nieuwe onderhande lingen begonnen wordt. De vertegenwoor diger van minister Segers verklaarde zich bereid de wens aan de verkeersminister over te brengen. De schippers weigeren alle vrachten. Uitbreiding van het conflict naar andere centra van de binnenscheep vaart. wordt niet uitgesloten geacht. NEW YORK (UPI) De ijs-condities in het gebied van het noorden van de Atlan tische Oceaan zijn de slechtste sedert hij zich kan heugen, aldus de kapitein van hei passagiersschip „Bergensfjord". „Wij zagen twee ijsbergen op onze radar in het gebied van Cape Race", zei kapitein Olaf Bjorn- stad. „De ijsbergen zijn verder westelijk dan ooit tevoren." MELBOURNE (UPI) De staking van Italiaanse zeelui heeft woensdag geleid tot ongeregeldheden in de Australische ha venstad Melbourne. Toen het Italiaanse lijnschip „Sidney" aankwam, werd het be stormd door de bemanningen van twee Italiaanse schepen die sinds de staking in de haven liggen. De bemanning van de „Sydney" weigerde echter zich bij de sta king aan te sluiten, omdat zij behoort tot een concurrerende vakbond. De wel sta kende Italianen stelden zich in verbinding met het Australische vakverbond, dat zijn leden hierop verbood lading aan boord van de „Sydney" te brengen. Niet-vakbonds- leden brachten nog wat fruit en groente naar de kade, maar toen de bemanning van de „Sydney" dit aan boord wilde brengen kwamen wachtposten van de stakende Ita lianen en het Australisch vakverbond in het geweer. Er vielen klappen en de politie rnoest tussenbeide komen. Dezelfde moeilijkheden worden ver wacht, als de „Sydney" aankomt in de vol gende Australische haven, Sydney. n de leeftijd van ruim tweeënvijftig jaar is dinsdag in het Diaconessenhuis te Lei den overleden ds. J. van der Wiel uit Lei den, predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk, die van 1946 tot november 1950 predikant te IJmuiden-Oost is ge weest. (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeind zijn te Bremen en te Hamburg vijfhonderd oude zeilvaart kapiteins uit negen landen bijeen geweest, allen leden van de Kaap Hoorn-club. Hun aantal neemt met het jaar af, om de een voudige reden dat er geen zeilschepen meer om Kaap Hoorn varen. Kaap Hoorn is in de oude zeemanswereld een afschrik wekkend begrip. Het waren de Nederlan ders Schouten en Le Maire, van wie de eerste afkomstig was uit de Noordholland se stad Hoorn, die deze zuidelijkste kaap van Zuid-Amerika in 1616 ontdekten. Rond de 150 meter hoge rots spookte het het hele jaar door: bijna altijd waait hier een westenwind, die het voor zeilschepen bij na onmogelijk maakt naar het oosten, naar Chili, te varen. Diverse zeilschepen hebben twee tot vier weken nodig gehad om rond Kaap Hoorn te komen. Wat men, zo zeiden de oude rotten te Bremen en Hamburg dezer dagen, in da genlange gevechten met de storm won, dat verloor men soms in een paar uur weer. Men was daarenboven vaak ge dwongen dagenlang stil te liggen, omdat men geen meter vooruit kon komen.. Thans vaart nauwelijks nog een vracht- of passagiersschip rond Kaap Hoorn. Men neemt de veilige weg via het Panamaka- naa) en kan daardoor de gehele oostkust van Zuid-Amerika bereiken. Slechts nu en dan varen hier nog Chileense of Argentijn se regeringsscheepjes voor controle of om op eilandjes wat levensmiddelen voor de schaarse bewoners te lossen. „Dat. was in onze tijd anders" zo hoorde men op het congres van „L' Amicale inter nationale des capitaine. au long-cours Cap-Horniers te Bremen en Hamburg. Zij vertelden daar hun avonturen en waren er trots op tot de uitverkorenen te behoren die op een zeilschip de moeilijke Kaap Hoorn „genomen" hebben. Meer had dit treffen niet ten doel. Men wilde in de Noordduitse Hanzesteden zo maar eens wat vertellen over „vroeger". Men zag er de, 81-jarige president van de Kaap-Hoorn-broederschap, kapitein Mengvy, thans burgemeester van het Franse havenstadje St. Servan. Er was de befaamde „Seeteufel" Felix graaf Luëk- ner, die tijdens de eerste wereldoorlog een beroemd zeeheld was. Zij allen, met hun collega's uit Amerika, Zweden, België, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Duitsland en Frankrijk zijn lid van de Kaap-Hoorn-broederschap. Twee klassen De vereniging werd in 1938 in de Fran se haven St. Malo opgericht door Franse oud-zeilschip-kapiteins. Zij stelden voor het lidmaatschap twee voorwaarden: ten eerste moest men kapitein op de grote handelsvaart zijn geweest, ten tweede moest men tenminste eenmaal om Kaap Hoorn gezeild hebben. Later stelde de Kaao-Hoorn-club twee klassen: in de hoog ste „orde" vormt die der „Albatrossen" Op de bijeenkomsten te Bremen en Ham burg zag men dan ook vele van de 500 van de in totaal 1008 Cap-Horniers met een klein albatrosje op hun revers, zinne beeld van de beruchte kaap. Albatrossen onder de Cap-Horniers kunnen alleen zij worden, die als kapitein per zeilschip rond de Kaap zijn gevaren. De tweede klasse vormen de „Malamocks": zij die als stuur man of als matroos de tocht per zeilschip hebben gemaakt. Een Malamock is een kleine albatros. De club der Cap-1-Iorniers heeft slechts vijftig „albatrossen" onder haar leden. Onder de albatrossen is de man met de grootste ervaring de 81-jari- ge Sleeswijkholsteinse ex-kapitein Peters, die 53 maal om Kaap Hoorn zeilde.. De Cap-Horniers zijn uitermate streng op hun regels: toen de Britse sectie van de broederschap poogde de hertog van Edin burgh tot haar president te maken, werd dat van St. Malmo uit verboden. Prins Philip was nooit om Kaap Hoorn gezeild. PEKING 'Reuter) De overstromin gen die zich deze maand nabij Kanton in China hebben voorgedaan, hebben aan ten minste 187 mensen het leven gekost. Er worden nog 29 mensen vermist en er zijn 204 gewonden, zo meldt het officiële persbureau „Nieuw China". In Assam (India) zijn in de afgelopen vier dagen twintig mensen door overstro mingen om het leven gekomen In de Zuid-Chinese provincies Kwan- toeng en Kanton zijn honderdduizenden arbeiders, intellectuelen en militairen ge organiseerd in grote groepen die met spoed de dijken versterken. Eenheden van het Indische leger zijn de deelstaat Assam binnengetrokken om het burgerlijk bestuur bij te staan in het bestrijden van de overstromingen waar door bijna een miljoen mensen werden ingesloten. Het water is afkomstig van de Brahmapoetra die op vele plaatsen bui ten haar oevers trad. Duizenden zitten hulpeloos op daken, in boomtoppen en op heuvels. Zij zijn reeds acht dagen geïso leerd en worden met de hongerdood be dreigd indien niet spoedig hulp wordt ge boden, aldus persberichten. (Van onze correspondente te Israel) Het Deense vrachtschip de „Ingertoft" is het derde schip in de afgelopen maan den, dat zijn Israëlische lading niet door het Suezkanaal mag veevoeren. Kolonel Nasser heeft besloten de economische blokkade tegenover Israël te verscher pen in een periode, dat Israëls vriend schapsbanden met nieuwe handelspart ners in Afrika en Azië grote economische perspectieven openen. Het tijdstip voor een verscherping der blokkade heeft Egypte trefzeker en met politieke intuï tie gekozen. Sedert de Egyptisch-Israë- lische oorlog van 1956, heeft Egypte de doorvaart van Israëlische goederen door het Suezkanaal oogluikend toegestaan. Blijkbaar acht kolonel Nasser het politie ke tijdstip nu gunstig, aangezien geen der grote mogendheden Nasser door een berisping in de armen van Rusland zou willen drijven. Sedert de Sinai-oorlog van 1956 ontwik kelde Israëls zuidelijkste gelegen koloni- satiepunt aan de Rode Zee zich van een militaire voorpost tot een havenstadje met ruim zesduizend inwoners. Slechts tien kilometer grondgebied bezit Israël aan de oever van de Rode Zee, juist vol doende om te zamen met Jordanië, Saoe- di Arabië en Egypte een rechtstreekse zeeweg naar de Atlantische en Indische Oceaan te bezitten. Akkaba, het Jordaan se havenplaatsje aan de Rode Zee ligt op ruim een halve kilometer afstand van Elath aan de baai, welke de Israëliërs met chauvinistische trots de baai van Elath noemen. Elath's haven kan sedert kort tegelij kertijd twee schepen, van respectievelijk 3500 ton en 75000 ton bedienen De na de Sinai-oorlog aangelegde olie-pijpleiding van acht centimeter middellijn, welke de olie van Elath naar Beersjeba en van daar uit naar de olieraffinaderijen van Haifa pompt, zal binnenkort worden ver vangen door een leiding van zestien cen timeter. Sinds 1956 zijn ruim vijftig mil joen Israëlische ponden (meer dan hon derdmiljoen gulden) in Elath geïnves teerd. Het onlangs door het parlement goedgekeurde vijfjarenplan voor Elath slaat alle tot dusverre goedgekeurde ont wikkelingsplannen. Desondanks heeft premier Ben Goe- rion in de afgelopen weken zowel sterke diplomatieke als politieke druk uitge oefend teneinde de Egyptische economi sche blokkade te doorbreken. Hij heeft zelfs op tegenacties gezinspeeld, welke verstrekkende militaire gevolgen kunnen hebben. Gaat het hier om een politiek steekspel, als onderdeel van het Egyp- tisch-Israëlische dispuut, of heeft de blok kade van het Suezkanaal voor Israël gro te nadelige gevolgen zowel op politiek als economisch gebied? De haven van Elath is nog niet in staat van Haifa die goederen over te nemen, welke via het Suezkanaal naar de Afro- Aziatische wereld onder neutrale vlag vervoerd kunnen worden. De blokkade torpedeert derhalve menig handelspro ject voor Israël. De greep van een alge mene Arabische economische blokkade is opnieuwbenauwend sterk. Dank zij de hernieuwde economische blokkade, zal Elath echter zonder twijfel in verbazing wekkend tempo als Israëls troef tegen Egypte worden uitgespeeld. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 45-jarige autorijschoolhouder ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De offi cier van Justitie, mr. H. Lagerwaard eis te veertien dagen geleden een jaar gevan genisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, met aftrek en toezicht van het Leger des Heils. De man droeg een scooter en een motorfiets die hij zich in huurkoop had aangeschaft, in eigendom over aan een financieringsbank voordat ze waren afbetaald. Een 65-jarige Heemsteedse directeur van een n.v. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een maand en een boete van f 10.000 subsidiair vier maanden hech tenis, omdat hij als bestuurder van de vennootschap over 1955 opzettelijk f 13216. voor de vennootschapsbelasting aangaf, terwijl dit bedrag tien mille hoger had moe ten zijn. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had drie maanden ge vangenisstraf en f 8000 geëist. De raads man, mr. O. H. van Wijk, had te berde gebracht dat naar zijn mening zijn cliënt niet eens rechtsgeldig directeur of be stuurder van de n.v. was. De rechtbank veroordeelde een 19-jarige stratenmaker uit Haarlem tot een gevan genisstraf van een jaar door te brengen in de gevangenis voor jongelieden te Zut- phen en een 25-jarige timmerman tot een straf van twaalf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zij braken in oktober en december van het vorig jaar meermalen in Haarlem in en maakten onder meer een schrijfmachi ne en elektrische apparaten buit. De eis luidde tegen de stratenmaker een iaar en tegen de timmerman een jaar en drie maanden jeugdgevangenis. Elath's bestaan is mede afhankelijk van zijn verbinding met het noorden: Elath's achterland in Israels barre Negeb-woes- tijn, die 57 percent van Israels totale op pervlakte beslaat en waar slechts 0.7 per cent van de bevolking woont. Zonder de kolonisatie van de Negeb, zijn de kosten van een spoorlijn tussen Israels woestijn hoofdstad Beersjeba en het 237 kilome ter verwijderde Elath niet lonend. Zonder de spoorwegverbinding met Elath's ach terland, blijven de ontwikkelingsmogelijk heden voor Elath's haven echter gering. De Negeb is waarschijnlijk het enige ge bied ter wereld, waar bodemschatten zo als bromine, chlorine, magnesium, fosfa ten en potas in grote hoeveelheden geza menlijk voorkomen. De exploitatie is zon der kolonisatie van de Negeb onmogelijk, de industrialisatie zonder de spoorlijn, te vens niet lonend. De vicieuze cirkel rond om Elath leek eindeloos om zijn eigen as te blijven draaien. Egypte's hernieuw de blokkade van het Suezkanaal. heeft de regering doen besluiten, die cirkel te doorbreken en als uitgangspunt aan te ne men, dat wonderen niet onmogelijk zijn. De volgende prestatie werd in februari geleverd teneinde Japan te tonen, dat in dien een geregeld vervoer gegarandeerd Elath's smalle kuststrook aan de Rode Zee zou zijn, de aankoop van fosfaten in Egyp te niet nodig en het vervoer van potas en fosfaten niet door het Suezkanaal maar via Elath, sneller en goedkoper is. Een ka ravaan van vrachtwagens vervoerde meer dan duizend ton potas van Sodom (aan de Rode Zee) naar Elath. Iedere vrachtwa gen, met een capaciteit van 53 ton, werd in vijf minuten volgeladen. Het vrachtschip had een drie dagen korter, en door het ontbreken van de havenbelastingen in Egypte, ook een goedkoper, traject naar Japan. De karavaan van vrachtwa gens verhoogt de ontwikkelingsmogelijk heden van Elath. Het aantal in vaste dienst werkende havenarbeiders is sedert de blokkade van tachtig tot honderd ver hoogd. Drie kwart miljoen pond kosten de nieuwe haveninstallaties, die binnen een jaar in bedrijf zullen komen. Een nieuwe steiger voor schepen van twaalfduizend ton capaciteit is in aanbouw. Binnen vijf jaren hoopt men het inwonertal van Elath tot vijftienduizend op te voeren. „Neemt de regering niet al te grote ri sico's? Uiteindelijk kunnen Saoedi Ara bië of Egypte de vrije doorvaart van Is raëlische schepen door de Rode Zee gemak kelijk verhinderen", zo vroegen wij een hooggeplaatste regeringsambtenaar. „Dat is dan oorlog" luidde het antwoord. „Maar sinds wanneer beschouwt u Elath eigenlijk als Israels grote troef tegenover Egypte", hielden wij vol. „Sedert giste ren". was het lakonieke antwoord. En daarmede gaf de Israëliër te kennen, dat de politieke slag om het Suezkanaal Israel deed besluiten in Elath binnen afzienbare tijd het schijnbaar onmogelijke te berei ken. (Van onze Amsterdavise redacteur) In Amsterdam-Noord zijn twee enorme zandzuigers aangekomen. Er is geen aan dacht aan geschonken: er waren geen toe spraken en er wapperden geen vlaggen. Maar toch is het een .feit, waarop de ge hele bevolking van dit stadsdeel heeft ge wacht. Het opspuiten van de weilanden bij Buiksloot en Nieuwendam is het begin van de uitvoering van een groots uitbreidings plan, dat van Amsterdam-Noord een stad van 100.000 inwoners moet maken. De overkant van 't IJ is een merkwaar dige buurt. Enkele honderden jaren gele den stonden hier de galgen, waarmee de misdadige Amsterdammers werden te rechtgesteld. Daarna bracht de hoofdstad er zijn vuilnis heen en pas in het begin van deze eeuw ontdekte men. dat men in dit landelijke Amsterdam kon werken en zelfs wonen. De scharenkoopman Bastet uit de Kalverstraat bouwde er een villa en ondernemende nijverheidslieden brachten werkplaatsen naar de verlaten noordoever van het IJ. Er zijn weinig villa's gebouwd, maar de industrie vond er een ruime plaats. Hon derden bedrijven kan men er thans vin den de grootste geven tezamen werk aan ruim 27.000 arbeiders. Noord werd een fabrieksstad, maar Noord werd nooit Am sterdam. De bevolking er wonen nu ruim 60.000 mensen vormt een aparte gemeenschap. Tussen hen en overig Am sterdam ligt een honderden meters brede barrière: het IJ. Die waterbarrière is er ook de oorzaak van geweest dat Noord een „vergeten stadsdeel" werd. Het gemeentebestuur wist er eigenlijk niet goed raad mee. Het griefde de „Overijers", dat het grote uit breidingsplan, dat Amsterdam in 1935 pu bliceerde, geen enkele vernieuwing voor het noordelijk stadsdeel bevatte. De toen malige directeur van Publieke Werken gaf als zijn mening te kennen, dat Noord eigen lijk een stedebouwkundige fout was en dat het niet verder mocht uitbreiden. Hij bleek zelfs tegenstander van een IJ-tunnel, om dat deze de verdere ontwikkeling van dit stadsdeel in de hand zou werken Wat dit laatste betreft had de gemeenteraad een andere mening: de directeur kreeg op dracht alsnog de bouw van een tunnel in het plan op te nemen. Tunnel Maar het zou nog twintig jaar duren eer de „Overijers" gehoor zouden vinden op het stadhuis Reeds vóór de oorlog had de strijdbare houtindustrieel T. C. Groot vele aanhangers die hem steunden in de actie voor de bouw van een tunnel, die door de heer Groot zelf was ontworpen en die buiten Amsterdam alle sympathie had maar die Amsterdam om allerlei techni sche redenen niet wenste. Na 1945 kwam de heer Groot opnieuw met zijn, inmiddels verbeterd tunnelplan. Opnieuw sloeg Amsterdam het aanbod af. Het hield zich bij het eigen plan, dat in middels gereed was. De regering haalde echter een streep door de rekening. Het werk aan de IJtunnel ligt stil. De tunnelstrijd heeft de Noordamster dammers destijds in beweging gebracht. Zij sloten zich aaneen in de Belangenge meenschap Amsterdam-Noord en vorm den later een IJtunnelcomité en een wijk raad. En al deze instanties bekogelden het gemeentebestuur met wensen en ver langens, welker verwezenlijking van Noord een volwaardig stadsdeel moest maken. Men vroeg niet alleen een autotunnel, een tunnel voor wielrijders en voetgan gers, maar ook een zwembad, eeri zieken huis, een schouwburg, verenigingsgebou wen en woningen. Vooi'al woningen, op dat de arbeiders van de bedrijven zich in Noord kunnen vestigen en niet van de tijd rovende IJpontverbinding gebruik behoe ven te maken. Het antwoord van het stad huis op al die vragen was welwillend, maar vaag. Ten slotte vormden de Noordamster dammers een studiecommissie, waarin on der meer een stedebouwkundige en de heer T. C. Groot zitting hadden. Die com missie vatte alle wensen van Noord sa men in een uitbreidingsplan en bood dit de gemeente aan. Men vond nu een gewillig oor: de dienst van Publieke Werken nam het plan in studie en kwam in zeer korte tijd met een geheel nieuw uitbreidingsplan waarmee iedere „Overijer" zich kon ver enigen. De schouwburg, de middelbare scholen, het ziekenhuis en het zwembad, zij staan er alle op. En er komen winkels en woningen en clubhuizen. Wanneer? Het zal wel een kwestie zijn van een genera tie of langer. Maar eens zal het er alle maal zijn en wat het voornaamste is: er kan worden begonnen met aan de toe komst te bouwen. Er is thans begonnen. Door die twee zandzuigers. Straks komen er meer en dan zal er totaal acht miljoen kubieke meter zand op de drassige bodem van Waterland worden gebracht. Hierop zal Nieuw-Noord rusten. De tunnel is er nog niet, maar de ver bindingen zijn de laatste jaren aanmerke lijk verbeterd. Er is een derde pontver binding gekomen en de brug over het Bui- ten-IJ heeft Noord zelfs dichter bij de stad gebracht. Een aannemer uit Someren had eind mei van het vorige jaar in een café in zijn woonplaats tegen een motorrijder zit ten opsnijden over de snelheid van zijn auto. Het resultaat was een weddenschap om tien borrels, waarvoor meteen een snelheidsrace tussen de automobilist en de motorrijder begonnen werd. Juist nadat de aannemer de motorrijder had inge haald. reed hij in op twee bromfietsers, die rechts van de weg reden en bij de aanrij ding zodanig werden gewond dat zij ter plaatse overleden. Door de rechtbank in Den Bosch is de aannemer onlangs tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs veroor deeld. Voor het Bossche hof diende zijn zaak thans in beroep. Verdachte meende ook nu te kunnen volhouden, dat hij „slechts" met een vaart van 110 kilome ter had gereden, doch de motorrijder ver klaarde voor het hof, dat hij zeil 140 kilo meter had gereden en de snelheid van zijn partner zeker 160 km. geweest is. De procureur-generaal, mr. De Vries noemde iemand die zo met het leven van anderen speelt, een potentiële moorde naar, die zo lang mogelijk van de weg verwijderd dient te worden. Hij vroeg be vestiging van het rechtbankvonnis met in trekking van het rijbewijs yoor de maxi male termijn. Arrest op 8 juli

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3