Arbeidsonrust in Spanje een teken aan de wand lichaamsgeur f BADCOSTUUMS Lloyd is minder optimistisch over Genève dan Macmillan Groene ogen Wat Franco „groeistuipen" belieft te noemen duidt op wassende oppositie geen last meer van VOGELZANG Hst was opeens over Prins Albert krijgt dotatie van 3^2 miljoen frank BRITSE SOCIALISTEN HANDHAVEN VOORLOPIG DE WATERSTOFBOM Mogelijkheid van eenzijdig opgeven opengelaten Italië dringt aan op NA VO-beraad voor 13 juli Starkweather geëxecuteerd op de elektrische stoel Minder militaire hulp voor Azië aanbevolen in Amerika Uitbundige ontvangst voor De Gaulle in Rome Hammarskjoeld naar Cairo 0p de '^raatótosL I) O N D L R DAG 25 JUNI 1959 Van onze correspondent in Madrid) Het is iedereen duidelijk, dat er in Spanje iets moet gebeuren om een uit barsting te voorkomen. Dat de algeme ne staking van onlangs vrijwel geheel is mislukt, behoeft met te worden gezien als een teken van kracht van het Franco regime. Bovendien heeft de mislukking de arbeiders een zo langzamerhand nood zakelijk geworden vorm van stoomafbla- zen onthouden. De minister van Handel Ullastres heeft een plan ontvouwd waar door de economische achterstand op de rest van de wereld moet worden inge haald. Het is voor de arbeiders èn voor Senor Don Ullastres te hopen, dat de re sultaten daarvan spoedig genoeg komen, om de explosie tegen te houden. Gedurende winter en voorjaar heeft er een sfeer van onrust geheerst in Spanje. Het was een toestand, die door Franco tegenover een Mexicaanse journalist maar zeer onvoldoende werd omschre ven met „groeistuipen". In ieder geval waren de geesten rijp voor een algeme ne staking en toen het parool daartoe voor ongeveer half juni uitging, was er alle kans van slagen. Dat het toch een misluk king is geworden, komt alleen omdat de deelnemende groepen en al is dan offi cieel alleen de Falange toegestaan, deze illegale groepen, zoals socialisten, repu blikeinen, monarchisten en anarchisten bleken de laatste jaren verrassend sterk gegroeid zich niet konden, en wilden, onderwerpen aan de vooral uit Frankrijk opererende Spaanse communistische par tij, die zoals steeds alle leiding en eer voor zich opeiste. Al is het vrijwel zeker, dat de nu ge dwongen ultra-rechtse politiek in Spanje, na het verdwijnen van Franco zal door slaan naar linksere politieke richtingen, een overvloed van liefde voor de commu nistische partij is er in Spanje niet. Daar voor herinnert men zich nog te goed de burgeroorlog. Het geblaat van radio-Mos kou waarbij zelfs de eens befaamde communiste Dolores Ibarruri „La Passio- naria" zich niet onbetuigd liet en de toon van de verspreide pamfletten, werk ten averechts. Te elfder ure werd het sta kingsparool door de niet-communistische groepen ingetrokken. De politie, die in alarm toestand was gebracht, maar niet behoefde op te treden, ging haastig tot arrestaties over. De arbeiders wachten nu op een volgen de gelegenheid om hun verbitterde gevoe lens te uiten. Deze verbittering wordt nog verscherpt nu in de industriegebieden van Catalonië en Noord-Spanje ettelijke tien tallen industrieën zijn overgegaan tot het ontslaan van arbeiders. Deze ontslagen konden alleen worden gegeven met toe stemming van de regering en die vergun ning door minister Ullastres zelf gegeven in een rede voor een verzameling Cata laanse industriëlen in Barcelona. De mi nister voorspelde werkloosheid, stijging van de prijzen en vermindering van pro- duktie, toen hij het nieuwe regeringsplan tot sanering van de economie ontvouwde. Dat plan is mede gebouwd op een rap port van de Organisatie voor Europese Samenwerking, voor welke instelling voor het eerst in Franco-Span je volle dige opening der boeken is gegeven. De deskundigen moesten vaststellen, dat in het verleden te ondoordacht is geïnves teerd, dat de overheid zich in die investe ringen moet beperken en dat de produk- tiviteit nog fors zal moeten stijgen, als het land zich wil openstellen voor wer kelijke Europese economische samenwer king. Ullastres zei wat iedereen al wist: dat de inflatie tot iedere prijs moet wor den tegengegaan. Maar hij zei ook, dat er meer lijn zal komen in de woningbouw, de industrialisatie, dat de overheid min der zal uitgeven en dat het afgelopen zal ziijn met het drukken van bankbiljetten, dat de peseta gedevalueerd moet worden en dat, de ingewikkelde deviezenbepalin- gen moeten worden vereenvoudigd. Het is niet de eerste keer, dat dergelij ke grootscheepse plannen worden ont vouwd en op het laatste, of eerste, ogen blik liep alles stuk op corruptie en gebrek Advertentie Mevrouw E. Bckkum, Bischopweg, Amersfoort, schrijft: ..Nier.jnd nam meer notitie van me Opeens bedacht ik me dat hot wel eens door mijn transpiratie kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrid en was stomver baasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daaipm het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kledinguw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. (Van onze correspondent in Brussel) Volgens geruchten zouden Prins Albert en prinses Paola een jaarlijks inkomen van drie en een half miljoen frank ontvan gen. Om het jonge paar een onafhankelijk huishouden te garanderen in het kasteel Belvedère te Laeken is een van de konink lijke „civiele lijst", zoals de jaarlijkse ver goeding voor de koninklijke familie in België wordt genoemd, afzonderlijke do tatie noodzakelijk. Koningin Elisabeth van België heeft een dotatie van vier miljoen frank, evenals prins Karei, de gewezen re gent. De lijst van koning Boudewijn be draagt 46 miljoen frank (3'/2 miljoen gul den). Prins Albert zal zich voornamelijk bezighouden met het Rode Kruis van Bel gië, waarvan hij sedert enkele maanden de voorzitter is en met de Belgische spaar en lijfrentekas, de rijksspaarbank. aan daadkracht. Het vereist heel wat, ook politieke moed, om door het verminde ren van de overheidsuitgaven vele hon derdduizenden arbeiders op straat te zet ten of om bevoorrechte groepen hun voor delen te ontnemen. Dat dit wel kan, is be wezen, toen in het begin van dit jaar 1400 Spanjaarden werden beroofd van hun de- viezenrekeningen op Zwitserse banken. Nu de nood zo nijpend wordt, is men wel gedwongen iets te doen en Ullastres is een van die mensen, die het zou kunnen. Het is niet aan te nemen, dat de onrust meteen verdwijnt. Integendeel, daarvoor gaan de grieven te diep en is te weinig gedaan. Op een van die oude grieven is gewezen in een adres van enkele tiental len schrijvers cn intellectuelen, waarin Franco is gevraagd om amnestie voor po litieke gevangenen en ballingen. Een klein bewijs voor de stelling, dat de toe stand in dit Spanje zo verknoopt is geraakt dat er bijna bovenmenselijke kracht nodig is om zelfs maar een begin van een op lossing te maken. Advertentie 19.75 -59.75 Exclusieve modellen, zowel in lastex als In coton-imprimé. Import uit Zwitserland, Frankrijk en Israël. n.v. modemag. - gr houtstr. 26-30 - haarlem De crisis in socialistische kring over de waterstofbom is voorlopig afgewend. La bours partijbestuur en de algemene raad van het Britse vakverbond (T.U.C.) heb ben gisteren de nieuwe socialistische po litiek inzake kernwapens goedgekeurd. Deze spreekt zich uit tegen eenzijdige af schaffing van kernwapens. Als een com promis, dat vooral met het oog op de na derende verkiezingen ten doel heeft de eenheid in eigen rangen te bewaren, spreekt het plan zich uit voor een even- (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die gisteren in het Lagerhuis verslag uitbracht over de con ferentie van Genève, verklaarde dat er geen sprake van is, dat de besprekingen zouden zijn mislukt. Hij liet zich echter niet zo optimistisch uit over de gang van zaken als premier Macmillan daags tevo ren had gedaan. Selwyn Lloyd houdt zijn hoop gevestigd op het bereiken van een vergelijk inzake Berlijn als uitgangspunt voor verdere overeenstemming. Zijn ge degen uiteenzetting maakte diepe indruk. Opnieuw bleek, hoe Selwyn Lloyds aan zien de laatste maanden is gestegen. Lloyd betoogde, dat er elementen in sommige voorstellen van Oost en West waren, wel ke voor de tegenpartij aanvaardbaar bleken. De kloof is echter nog groot. Wat Berlijn betreft, waarschuwde Lloyd, dat het zelfbedrog zou zijn te menen, dat ge makkelijk overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Hij acht het juist dat er thans een pauze is in de besprekingen, zo dat beide partijen in staat zijn de inven taris op te maken. Lloyd gaf toe, teleur gesteld te zijn dat er tot dusver geen over eenstemming mogelijk bleek. Van Lloyd hoorde men niet de bemoe digende opmerkingen, welke Macmillan zich liet ontvallen, maar ook hij gaf uiting aan de hoop, dat er een topconferentie zou komen. De grappenmaker van bet Lagerhuis, het Labourlid Emrys Hughes, vroeg Lloyd onder groot gelach, of het Times- bericht waar was, dat Macmillan hem bij de arm had genomen en op vaderlij ke wijze ingefluisterd, dat de tijd voor Lloyd was gekomen om heen te gaan. Lloyd antwoordde onder voortgezet ge lach, dat hij had bespeurd, dat Hughes tijdens zijn afwezigheid een poging had gedaan tot het nemen van een wetgeven de maatregel. Lloyd doelde hier op Hughes' schertsvoorstel om de Times te nationaliseren. ROME (Reuter) Italië heeft ver zocht een bijeenkomst van de NAVO-raad te beleggen, voordat de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" op 13 juli hun conferentie te Genève her vatten. Politieke waarnemers te Rome wijzen erop, dat Italië altijd voorstander is geweest van nauwer overleg tussen de NAVO-landen, alvorens er door enkele le den besluiten worden genomen die alle leden raken. BONN (UPI) Westelijk topoverleg voor de hervatting van de ministersconfe rentie is onwaarschijnlijk, aldus heeft de perschef van de Westduitse regering Von Eckardt verklaard. Hij zei dat tot op he den niemand het initiatief heefi genomen voor een westelijke topconferentie, en dat de kwestie zelfs nog niet „grondig is besproken". Bondskanselier Adenauer heeft onlangs in vraaggesprekken een westelijke top conferentie bepleit om meningsverschil len uit de weg te ruimen. LINCOLN (UPI) Charles Stark weather, de twintigjarige Amerikaan die elf mensen vermoordde, is de afgelopen nacht in de gevangenis van Lincoln op de elektrische stoel terechtgesteld. Een mi nuut na middernacht werd hij naar de te rechtstellingskamer gebracht. Vier minu ten late)- werd zijn dood geconstateerd. Vier keer waren hij en zijn familie erin geslaagd door middel van beroepen uit stel van de executie te verkrijgen. Gister avond laat werd het laatste verzoek om uitstel door de Hooggerechtshoven van Nebraska en Washington afgewezen. De veroordeelde bracht de drie laatste uren voor zijn dood door met de gevangenis aalmoezenier. Hij was uiterlijk volkomen rustig naar de stoel gegaan. De gevangenisarts, die de dood zou moeten constateren, kreeg kort voor de executie een hartaanval en overleed ter plaatse. tueel opgeven door Groot-Brittannië van de waterstofbom, gezamenlijk met de op kerngebied bezitloze mogendheden. In dat geval zouden de Britse waterstof bom voorraden, volgens Bevan, worden vernietigd. Gaitskell drukte zich echter voorzichtiger uit, toen hem hierover op heldering werd gevraagd. Hij sprak van demontering der waterstofbommen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de Britse wa terstofbommen aan de Verenigde Staten zouden worden overhandigd. Deze denkbeelden gaan in tegen de op vatting der conservatieven, die destijds juist de waterstofbom hebben toegejuicht als een middel om militair en politiek niet geheel van de VerenigdeStaten afhankelijk te zijn. Het gaat volgens de Britse rege ring niet aan dat Groot-Brittannië zich, zo als Labour wil, achter de Verenigde Sta ten verschuilt. Het Labourplan, dat giste ren werd gepubliceerd, wil uitdrukkelijk de Amerikaanse bases in Groot-Brittannië handhaven. Indien dit niet het geval was, zou het plan neerkomen op een loslaten van de NAVO. „Niets zou gevaarlijker zijn dan dit", zegt het Labourdocument veelbe tekenend. Labour onderstreept echter het gevaar dat andere landen, in de eerste plaats Frankrijk, als onderdeel van een nieuwe kerndiplomatie, waterstofbommen willen aanschaffen. Daarom willen de so cialisten dat Groot-Brittannië stappen doet om verscherping van de internationale toe stand te voorkomen. Frank Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersunie, de groot ste Britse vakbond, heeft zich gisteren op nieuw tegen het socialistische plan verzet, omdat hij wil dat Groot-Brittannië de wa terstofbom zonder meer opgeeft. LONDEN (Reuter) De voorzitter van de Britse conservatieve partij, Lord Hailsham, heeft verklaard dat zijn partij de waterstofbom wenst af te schaffen maar dat het dwaasheid zou zijn dat te doen anders dan bij internationale over eenkomst. De landen van West-Europa zouden anders in dezelfde positie komen als Tibet en Hongarije. De kwestie van de waterstofbom kon niet los worden gedacht van een algemene ontwapening, aldus Lord Hailsham. WASHINGTON (UPI) De commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft voorgesteld de Amerikaanse militaire bijstand aan landen in Azië en het Nabije en Midden-Oosten drastisch te verminderen en met hetgeen op deze wijze vrijkomt de hulp aan de NAVO-landen uit te breiden. De commisie acht een half miljard dollar voldoende voor de militaire bijstand aan landen buiten de NAVO. Voor de NAVO- landen wordt 1,1 miljard aanbevolen. In de aanbeveling van de senaatscommissie wordt opgemerkt dat het onjuist is in onderontwikkelde landen grote strijdmachten te willen onderhouden. Adxwrtentie ROME (Reuter) President De Gaulle van Frankrijk is woensdagavond uit Mi laan in Rome aangekomen. Een enthou siaste menigte omstuwde de auto waar mee De Gaulle en president Gronchi het station verlieten. Een jonge Italiaan die in de auto wilde stappen, werd door de poli tie aangehouden. Volgens de politie had de man een brief willen overhandigen. De brief werd aan een lid van De Gaulle's gevolg der hand gesteld. Woensdag is voor president De Gaulle een banket in de stijl van een eeuw gele den gehouden nadat hij een bezoek had ge bracht aan het slagveld van San Martino en Solferino het toneel van twee Frans- Italiaanse overwinningen op de Oostenrij kers in 1859. Het originele banket werd destijds gehouden in de villa Pastore Sili- prandi, te Cavriana, waar Napoleon III koning Victor Emmanuel II van Piemont na de overwinningen in Lombardije ont moette. Toen de Franse troepen in 1859 President De Gaulle van Frankrijk, die een officieel bezoek aan Italië brengt, heeft in de buurt van Milaan de krypte van. Magenta bezocht. Voor president Gronchi van Italië verlaat De Gaulle de krypte, waarbij hij een schildwacht passeert, die napoleon tisch uitgedost is. Geheel links de burgemeester van Magenta. de villa binnendrongen vonden zij daar de tafel gedekt voor de Oostenrijkse keizer Franz Jozef, die op de overwinning had gerekend. Het banket werd echter niet door hem maar dcor Napoléon en diens bondgenoot genoten. De Gaulle wandelde tussen juichende menigten de heuvel op naar de plaats waar het gebeente van zevenduizend Franse en Oostenrijkers een rustplaats heeft gekre gen. Op de terugweg moest de politie hem de al te enthousiaste menigte van het lijf houden. Het onafhankelijke Oostenrijkse dagblad „Neuer Kurier" schrijft dat Italië en Frankrijk Oostenrijk aan hun hernieuwde vriendschap „opofferen". „Indien de Fi-anse en Italiaanse militairen indertijd even weinig moed aan de dag hadden ge legd als de propagandisten dezer landen het thans doen, zou de uitslag van de sla gen van Magenta, Solferino en San Marti no anders zijn geweest", aldus het Ween- se blad. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal vat. de UNO, Dag Hammarskjoeld zal de volgende week een bezoek van drie dagen aan Caïro brengen voor bespre kingen met functionarissen van de Ver enigde Arabische Republiek over de hui dige problemen van het Nabije Oosten met inbegrip van de kwestie van de doorvaart van Israëlische schepen en ladingen door het Suez-kanaal. Hammarskjoeld onderhoudt reeds enke le weken contact met de regering van de V.A.R. over het aan de ketting leggen van het Deense vrachtschip „Ingertoft" die met een lading Israëlische goederen op weg was naar het Verre Oosten via het Suezkanaal. De Egyptische autoritei ten hebben krachtens de staat van oorlog beslag gelegd op deze lading Men behoeft niet gepensio neerd, gedesillusioneerd of ge ïrriteerd te zijn om op zeker moment het nette pak te ver ruilen voor iets slobberigs en groezeligs en de handen aan het tuingereedschap te slaan. Naar alle waarschijnlijkheid broeit in ieder mens nog" het kruipend vuurtje van zijn her komst uit de pure aarde hoever hij zich maatschappe lijk ook heeft verheven boven de barre grond. Zoals wij altijd weer om laag getrokken worden naai de diepte van de aardlaag wanneer wij althans niet met mechanisch vernuft gezorgd hebben dat zich iets stevigs tussen ons en de grond be vindt zo trekt de aarde ons innerlijk aan haar kluitige boezem en dat geldt zeer zeker niet alleen voor landbouwers, schatgravers en grondwerkers. Het geldt zelfs niet alleen voor volwassenen, want in geen enkele materie kan een kind zoveel vreugden vinden als in doodgewoon, smerig zand. Wanneer mij kleine zoon in zijn nieuwe zomerkledij naar buiten stapt, is zijn scho ne glans reeds belangrijk ver doft als hij tien meter verder is. Dan kleeft al hier en daar het zwarte zand aan zijn huid, haar en textiel, zonder dat hij daarvoor ogenschijnlijk enige moeite hoeft te doen. Wanneer wij hem een wit pakje aantrekken, komt hij zwart thuis. Draagt hij daar entegen zijn zwarte wollen broek, dan is de verontreini ging wit. Waaruit blijkt dat kinderen en aarde van elkander houden om hun beider contrasten zoals vele mensen elkander toegewijd zijn om de dingen die zij niét gemeen hebben. De aarde trekt en wij doen ons best, haar te ontvluchten. Wij hebben daartoe motoren en raketten ontwikkeld, om van luchtballonnen nog niet te spreken, wij hebben de trap pen uitgevonden en de liften en een massa dingen die tus sen ons en de aarde de af stand kunnen handhaven. Doch op zeker moment over wint zij toch. Dan buigen wij ons over haar. En dan gaan wij tuinieren. Wroeten in de zwarte grond, zaadjes neerleggen en toedek ken, sprietjes bestuderen en koesteren, zwakke stengels steunen met een stokje, on kruid nijdig vermoorden en vreugde voelen als uit groene onooglijkheid een bloem zich ontvouwt dat zijn de teder heden die wij met de aarde wisselen en het is een luchtige vrijage veel meer dan een strenge en plichtsgetrouwe verbondenheid. Want de man met het stadstuintje is geen trouwe minnaar van de aarde. Hij knielt in opwellingen bij haar neer, doet alsof hij haar nooit meer zal verlaten en of fert haar ogenschijnlijk al zijn kunstmatige maatschappe lijkheden. Doch als de opwelling voor bij is en het zaadje gezaaid, kijkt hij weken lang niet meer naar haar om. Misschien geeft hij zijn enkele vierkante me ters nu en dan een stortbad met de tuinslang en steekt hij zijn neus eens in een ontlui kende roos, maar hij bedriegt de aarde meestentijds met andere vriendinnen: voetbal, biljarten, luieren, bioscoop, televisie en culturele bijeen komsten. De aarde trekt, maar zij heeft het moeilijk in de stad. Er kwam in het voorjaar een slome man aan de deur, die met een schuin hoofd vriendelijk lachte en met een kromme wijsvinger aan zijn pet tikte. Hij bood een tiental zaden te koop aan, die de ganse zomer schitterende bloe men zouden geven. Het enige wat men te doen had, zei hij, was een bloempot vullen met zwarte aarde en de zaden daarin aan hun lot overlaten. Een gering offer, een rijke beloning. Natuurlijk kocht ik de za den. Ze zagen eruit als ver droogde garnalen en leken daardoor een beetje op de ver koper zelf. Doch met mensen is het anders dan met zaden. Zij be loven nooit méér dan hun uiterlijk toestaat terwijl zaden ongedachte schoonheden verbergen, die omgekeerd evenredig zijn met hun uiter lijk. Ik stopte de zaden in zwarte aarde en een tijdlang deden zij, alsof zij inderdaad ver droogde garnalen waren. Doch op zeker moment schemerde als een voorzichtig geopend oog boven een beddedeken een glanzend knopje door de aarde heen en niet lang daarna keken tien ogen mij aan, vol belofte voor de lange, komen de zomer. Uit de ogen groeide groen. Groene ogen zijn de mooiste ogen ter wereld, omdat zij alle kleuren kunnen vangen zon der zichzelf te verloochenen. En omdat zij altijd kunnen lachen, ook al glinsteren zij door tranen. Het groen 's de kleur der natuur, der oorspronkelijkheid en der totale overgave. De natuur is groen, omdat zij geen andere gedachten heeft dan die welke zij openbaart: zij geeft haar binnenste zonder voorbehoud, omdat haar bin nenste haar enige natuur is. Doch, al werden de tien ge heimzinnigheden in de bloem pot zo groen als de natuur zelf, van bloemen kwam niet veel. Want op de zwakke sten geltjes ontstonden nieuwe stengeltjes in waaiervorm en uit de waaiers groeiden nieu we waaiertjes, waarna de onderste geel werden en af stierven. De plantjes werden planten, ik moest ze steunen omdat ze uit hun krachten groeiden. Doch bloemen voor de ganse zomer? Niet een schaduw of schijn ervan. Een bloempot vol onkruid van wanstaltig gewoeker was het resultaat, waarbij ik ech ter halsstarrig de wacht hield in een ongemotiveei-de hoop. Misschien komt er ten slotte toch nog één bloem pje. De man met de kromme wijsvinger kwam opnieuw aan de deur, doch thans met héél iets anders: plantenmest in kleine, vieze flesjes. Planten- voedsel noemde hij het, waar van één druppel wonderen zou doen. Ik liet hem zijn wonderen houden en hield hem boosaar dig de bloempot met het on kruid voor. „Dat ik opgelicht ben wil ik niet beweren," zei ik. „Doch dat het er veel op lijkt, wél." De man stond in diepzin nige contemplatie minutenlang naar het onkruid te staren. Wellicht schold hij zichzelf in stilte voor steenezel, omdat hij dit reeds bewerkte adres niet had vei-meden. Doch toen zei hij: „Hoe dan ook, het is een wonder dat al dat groen uit zo'n rotzaadje is gekomen." Ik heb hem in vrede laten gaan. Hij had immers gelijk. Het zaadje was goed het was zo eerlijk en zo nijver en zo opgewekt aan het kiemen gegaan en het had zijn pure karakter van onveiwalst on kruid zo trouwhartig ont vouwd. En die bloeinen nou ja. Groen is tenslotte de mooi ste kleur ter wereld. Als ik naar mijn vei'wilderde bloem pot kijk, die steeds warriger en steeds groener wordt, weet ik dat ik ondanks alles toch nooit die groene ogen zal kunnen vergeten. Groene ogen, ondeugend ge opend boven de beddedeken J. L. Groot gezin mag zwemmen In Do,kar, de verrukkelijke hoofdstad van Frans West Afrika, kan men zwem men als nergens ter wereld. Kilometers strand zijn er aanwezig voor wie van het strandleven houdt, al zijn er wel degelijk stranden waar „men" w el of beslist niet kan zwemmen. Een van die stranden ligt onder de corniche. Plet is er erg netjes en vol mooie vrouwen. Grote zeedennen be schermen het tegen de tropenzon, er zijn weinig rotsen en er is heel veel zand. En daar de zee er niet veel dieper is dan een halve meter is het er ideaal voor kinderen. Maar dit mooie strandje stelt een vreemde eis aan aspirant zwemmers. Een groot bord met heel duidelijke letters vertelt, dat wie niet over kinderen beschikt hier per se niet terecht kan, moet doorlopen en zijn heul elders moet zoeken. De eerste maal trap je daar in, want als Hollander ben je nu eenmaal altijd gewend de zaak veel te letterlijk op te vatten. Het wriemelde er trouwens van de kinderen, die elkaar zoen den of met elkaar speelden. Franse kin dertjes hebben een passie voor zoenen en handjes geven. Maar toen zagen we een allerliefst jong meisje gekleed in een beslist roekeloos bikinitje. Ze was bruin als een okkernoot en zelfs het meest nauwgezette onderzoek onthulde geen spoor van moederlijke eigenschappen. Toen we beter keken, za gen we die meisjes bij dozijnen, allemaal donkerbruin, allemaal heel erg pril, maar toch beslist te groot om „kind" te zijn. Toen zagen we de jongemannen. Het waren van die Apolloachtige figuren zoals ze voorkomen op blaadjes over body building, met negatieve heupen, middeltjes ivaar een servetring omheen kon, borst kassen als wasmanden. Ze liepen rond en bliezen hun spieren op alsof het ballonne tjes waren. Ze knielden neer en namen schilderachtige poses aan. (Vind jij dat die er uitzien als huis vaders?" vroeg ik mijn man. ,Ze zien er niet naar uit dat ze zelfs maar wéten wat een kind is," antwoordde deze peinzend. „En toch zitten ze hier op het kinder- strand." „Zij wel" zei mijn echtgenoot somber en staarde naar de Apollo's. Laten we het eens in het restaurant vragen," hakte ik de knoop door. Dat restaurant, heel elegant, heel ge zellig en heel erg duur, ligt op een knus piertje. De restaurateur keek ons aan alsof we getikt waren toen we hem onze vraag voorlegden. Heeft u geen kinderen?" vroeg hij. ,Drie!" zeiden we niet zonder trots, want zelfs met ons kale drietal zijn we in Frankrijk nog altijd een „familie nom- breuse". „Nou dan," zei de restaurateur. „Maar we hebben ze niet hier," zeiden wij, onnozele bloeden. „Waar hebt u ze dan?" vroeg de restau rateur, die er nog steeds niets van snapte. „En Hollande," zeiden we. „Nou en zei de restaurateur. „U hèbt ze toch. Wat wilt u dan? Dan kunt u toch zwemmen?" „O," zeiden we, nog wel wat beduusd. .O ja, we hebben ze. Inderdaad. En Hol lande. En dus mogen we zwemm.en op het kinder strand van Dakar. Eigenaardig Maar welbedankt, m'sieu." En ook wij gingen ons bruinbakken te midden der kleuters. Sporry Advertentie insektenverdelger I uchtverve rse r in één VLIDO spuitbus Nu met één vingerdruk een dubbele weldaad: wég mot ten, muggen, vliegen... wég hinderlijke luchtjes! Gagauw zo'n grote voordelige bus halen! K,,,f 'n Erdal produkt, •dus goed! niniinML A'ooit colleges gevolgdcum lande gepromoveerd Zondag zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. A. Wijnberg, thans wonend te Aalsmeer, aan de Technische Hoge school te Delft cum laude promoveerde tot doctor in de technische wetenschap op het proefschrift „Over rietwas en de mogelijkheid zijner technische winning". Dr. Wijnberg heeft, omdat hij in zijn studietijd moest werken voor zijn levens onderhoud, nimmer college kunnen lo pen. Hij placht zijn dictaten een keer per week te halen bij een medestudent, die later, hoogleraar geworden, zijn promo tor zou zijn: prof. dr. G. van Iterson, thans wonende te Wassenaar. Dr. Wijn berg was de eei-ste promovendus van prof. Van Iterson en de promotor was jonger dan de promovendus. Dr. Wijn- bei-g wordt vrijdag 81 jaar en de profes sor zal die leeftijd op 19 augustus berei ken. Dr. Wijnberg heeft de wens te kennen gegeven, zijn doctorsjubileum ongemerkt voorbij te doen gaan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5