Nieuwe hoofdinspecteur-directeur geïnstalleerd Goud in Lange Nieuwstraat Voeding van wereldbevolking wordt knellend probleem LINCO L0ENDERSL00T Havenberichten super convector Opbrengst collecte Aanmeldingsformulier DONDERDAG 25 JUNI 1959 5 ARBEIDSVOORZIENING NOORDHOLLAND A. 7. BRASSER Examens Autobestuurder rijdt op twee bromfietsers in VOORZITTER LANDBOUWSCHAP: Damkampioenen gehuldigd CSV lijdt 0-6 nederlaag tegen sterk Zweeds team Bravo!; straks Hoera ERIK Kom maar op! Maak draden vast! AURORA Onevenwichtig geheel Goede aardbeienprijzen op veiling in Castricum Castricum's brandweer moet tweemaal optreden Woensdag is mr. J. A. Snijders in het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Haarlem door de directeur-gene raal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, geïnstalleerd als hoofd inspecteur-directeur van de Arbeidsvoor ziening in Noordholland. Zoals wij reeds eerder berichtten volgt mr. Snijders in deze functie de heer J. C. Corver uit Heemstede op, die onlangs is benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Mr. Snijders was voorheen hoofdinspec teur-directeur van de Arbeidsvoorrziening in Utrecht. Mr. Jan Anthony Snijders werd in 1906 in Rijswijk (Z.H.) geboren. Na in de hoofd stad een lyceum te hebben doorlopen stu deerde hij rechten aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In 1932 werd hij benoemd tot attaché-honoraire aan het Nederlands consulaat-generaal in Parijs. In 1933 trad hij als rijkscontroleur in dienst van het ministerie van Sociale Za ken. Na diverse functies bij de rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling en de rijkscontroledienst te hebben bekleed, volgde in 1941 zijn benoe ming tot adjunct-directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Groningen. In 1942 werd mr. Snijders directeur van dit bu reau. Kort daarop kreeg hij als zodanig zijn ontslag en dook hij onder. Na de be vrijding nam hij de leiding van het G.A.B. in Groningen weer op zich.In 1946 werd hij benoemd tot directeur van het G.A.B. in Utrecht en in 1953 tot hoofdinspecteur-di recteur van het districts-arbeidsbureau in Utrecht. Het jaar daarop volgde zijn be noeming tot hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Utrecht. Mr. Snijders, die op het ogenblik in Drie bergen woont is lid van de Reclasserings- raad Utrecht en voorzitter van de afdeling Utrecht van „Pro Juventute". Voorts heeft hij zitting in het bestuur van de Kamer kring van de C.H.U. en is hij president kerkvoogd van de Hervormde gemeente in Driebergen-Rijsenburg. Van de Vereni ging voor Christelijk Hoger en Middelbaar Onderwijs te Zeist is hij president curator. Sedert 1958 maakt mr. Snijders deel uit Advertentie Spaart uw vitrage of overgordijnen tegen de hitte Wij tonen u de gehele kollektie LUXAFLEX ZONGORDIJNEN praktisch - degelijk - duurzaam. Woninginrichting KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN Telefoon 4540 Haarlem: In het gebouw van de Haar lemse Kegebond zijn dinsdag geslaagd voor het mulo-diploma a de dames A. Koe man, Velsen-Noord, B. van 't Hoff te Be verwijk, M. N. van den Heuvel, Beverwijk, J. P. Labbé, J. M. van der Baan, W. G. Kruijer, M. L. Nieuwenhuizen, A. P. Roo- senhart, allen Haarlem, D. W. Pauwels, Santpoort (die tevens slaagden voor het middenstandsdiploma), E. de Droog, W. F. Klinkenberg, Haarlem, N. J. Wolse, Zwa nenburg, A. Kruger, Velsen en A. B. Vis ser te Santpoort en de heren H. D. van der Kamp, Oegstgeest, A. Sijpestijn, R. Arends en H. J. Vossen te Haarlem (tevens met middenstandsdiploma), L. van IJsseldijk, H. J. J. van Zijl, R. de Jong te Haarlem, R. J. H. Glas te Santpoort-dorp, B. van Loo, K. Leijen, E. Hoef en A. F. de Koe te IJmuiden. Voor diploma b. zijn geslaagd mejuffrouw J. L. B. Westering te Sassen- heim en de heren E. F. van der Tang te Haarlemmermeer, W. N. Grimme te Lisse, H. J. de Graaf en P. Koning te Sassen- heim. Haarlem: In „Dreefzicht" zijn bij de mulo-examens geslaagd voor diploma B de heren S. Schaafsma, Velsen, S. Jonker, Hillegom, C. P. J. Lenshoek, Heemstede, A. Mastenbroek, Lisse, H. C. Honsbeek, Haarlem en de dames: M. Asjes, IJmuiden, G. Wagenaar, Nigtevegt. Voor diploma A slaagden de heren: H. v. Wolde, P. B. Windhorst, A. R. Maül, R. N. Warmerdam, J. C. Boschma, G. J. Derks, R. Broers, allen te Haarlem, A. P. G. Clee- ren, IJmuiden, L. Lieve, Amsterdam en de dames: B. E. Schaafsma, A. W. van Wijk, J. v. Oossanen, M. D. Bos, allen te Haar lem, R. Weygers, Heemstede, H. A. M. van Dullemen en H. Tibboel te Lisse. Dinsdag zijn geslaagd voor diploma B de heren: P. D. de Boer, Beverwijk, J. J. Dicke, Velsen, G. M. Coumou, J. H. L. L. v. d. Moer, H. B. Wesseling, F. Beunk, P. J. Veen, te Haarlem, H. Vis, Bennebroek, F. Beum, H. W. Verbeek Wolthuys te Velsen en mej. N. J. Hage te Haarlem. Voor diploma A slaagden de heren: H. Moedt, A. Deinum, B. W. Post, R. Sierag, J. W. Herben, M. B. de Braber te Haarlem, J. J. Timmermans, Beverwijk, A. v. Duyn, Haarlemmermeer, B. L. Berger, Halfweg en de dames: v. Heisterkamp, J. M. Assen delft te Beverwijk, M. C. Gehrels, G. A. Mastenbroek te Haarlemmermeer, C. D. Haasnoot, N. Djamil en M. de Vos te Haarlem. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond zijn geslaagd voor het mulo-examen di ploma a: de dames C. Plugboer, A. Koster. P. van den Brink, G. C. Boekhof, L. Silvis, J. Strij- bis, J. C. Visser, A. S. G. Abbink, H. de Groot, E. J. de Ruig, allen te Haarlem; J. van der Vaart, IJmuiden-Oost. Bovendien slaagden voor het middenstandsdiploma: de dames M. E. van dei- Wegen, Beverwijk; H. van der Mije, Zandvoort; N. J. Arentshorst, Sassenheim; C. J. Biemond, Haarlemmermeer en L. Samson, Velsen. Voor het diploma a slaagden de heren D. J. van der Zwan en J. J. Schotvanger, IJmuiden-Oost; M. A. Zijta, A. A. Scheelings, B. C. Nieborg en R. van Kraa lingen, Haarlem; L. C. J. Kok, Zwanenburg en J. Kort, Heemstede. Ook behaalden het midden standsdiploma de heren J. Wonink en R. C. van der Linde, Beverwijk; J. Wolzak, Velsen-Noord; F. E. van Caspel, Zandvoort; G. Kroon, Haar lemmermeer; D. J. I-Iubers en A. Keijzer, Sassen heim, Voor het diploma b slaagden de dames M Faber, C. Verschoor en L. J. Nijpjer, Haar lem en de heren M. W. Verwoerdt J. C. G. van Hemert en J. Immink, Haarlem. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen psychologie: J. Vastenhouw, Bussum (met lof). Kandidaatsexamen geneeskunde 2de deel: W. J. Botman, Amsterdam; mej. E. Freibrun, Amster dam; A. Jansen, Den Haag; H. Köhne, Heiloo; H. G. Kuik. J. Lindner en mej. A. J. M. Ostendorf, Amsterdam; K. J. Roozendaal, Ekhuizen; P. A. Ross, Djakarta: C. Smernoff, New York; M. stap per. Amsterdam; E. H. B. van Strien, Amsterdam; L. Waldman. Newark (V.S.); T. de Wever, Am sterdam; mej. J. den Bak, Amsterdam. van de gemeenteraad van Driebergen-Rij senburg. Op de Zeeweg te Bakkum is woensdag avond een Duitse autobestuurder met zijn wagen ingereden op twee bromfietsers, die in de richting van het Bakkummerstrand reden. De Duitse gast, verblijvende op het kam peerterrein en komende van het kamp wil de bij de theetuin de Johanna's Hofweg inrijden en deed dit zonder te letten op het verkeer van het fietspad dat hij moest oversteken. Het gevolg was dat de brom fietsers Kuil en Hourik kwamen te vallen en min of meer ernstig werden gewond. Een lid van de Castricumse E.H.B.O. ver leende de eerste hulp. Daarna is de 18- jarige Hourik op doktersadvies naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. H. bleek naast flinke verwondingen aan knieën en armen ook een ontwrichte schou der te hebben. Tegen de Duitse autobe stuurder werd proces-verbaal opgemaakt. AANBESTEDING 108 WONINGEN In liet raadhuis te Velsen is woensdag aanbesteed de bouw van 108 woningen, na melijk 30 etagewoningen aan het Pleiaden- plantsoen, 42 etagewoningen aan de Oran jestraat, 30 etagewoningen aan de Plane- tenweg en 6 woningen voor bejaarden aan de Schutterstraat. Laagste inschrijver was de Santpoortse bouwonderneming H. M. Koning met 1.598.000. Het bouw- en timmerbedrijf Nebo te Rotterdam was met 2.230.000 de hoogste inschrijver. De gun ningen zijn aangehouden. (Van onze Haagse redacteur) Bij het begin van de woensdag in Den Haag gehouden vergadering van het bestuur van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Lou- wes, woorden van medeleven gesproken tot de door de langdurige droogte ge troffen boeren. Het is moeilijk de schade bij benadering te schatten gezien het gecompliceerde karakter van de agrari sche produktie, zo zei de heer Louwes. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat aan het einde van het seizoen nog wel eens een compensatie wordt gevon den in de vorm van hogere prijzen en achteraf toch nog meevallende opbreng sten. Vervolgens gaf de heer Louwes een over zicht van de ontwikkeling van het land bouwbeleid in de laatste halve eeuw, bij v/ijze van introductie van de beraadsla gingen over het S.E.R.-advies waarbij hij vooral wees op de betrekkelijkheid van elk agrarisch beleid. Hij deed dit echter met meer nadruk omdat temidden van al de geleerdheid scherpzinnigheid en soms wijs heid, waarbij raden en deskundigen zich buigen over onze landbouwpolitiek, enkele elementen naar zijn mening toch over het hoofd worden gezien. Dat is in de eerste plaats het ontstellend perspectief van de voeding van onze wereldbevolking in verband met haar oversnelle toeneming of zoals Koningin Juliana eens heeft gezegd: „In deze wereld verliest de boer de strijd tegen de arts-'. Het zal wel eens kunnen zijn dat de verschrikkelijke gevolgen van die verloren strijd in de wereld spoedig openbaar worden en dat onze zo talrijke bevolking geconfronteerd wordt met die gevolgen. De vanzelfsprekende tijd van overvloed van landbouwprodukten in deze wereld zou wel eens zeer snel voorbij kunnen zijn, waardoor de wereld als geheel en ook ons volk worden geplaatst tegenover een we reldvoedseltekort. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 iaar ervaring Lange Niemvstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Anna Rehder van Wismar; Bina. Mantyluoto; Aarden- burgh, Antwerpen; Anna Elizabeth, Londen, walsmateriaal laden IJmuiden: Bussum, Rotter dam: Hinde, Londen; David Shoreham; Lotus, Londen, laden Wormerveer; Ville de Montreal, Hamburg; Berend N, Shoreham; Unitas S, Duis burg, bijlegger IJmuiden: Twee Gebroeders, Breinen; Maria Theresia, hopper, terug van proef vaart op de Noordzee; Memnon. Rotterdam; Del- finus, Rotterdam. Donderdag kwam in IJmuiden aan: Intrepide van Stettin, kalk lossen IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Tilly naar Gefle; Folcke de Jong Sr., Antwerpen; Aarden- burgh, Oskarshamn, bijlegger IJmuiden; Rautas, Lulea, ledig van IJmuiden; Betty Anne S, Huil, cacaoprodukten van Wormerveer; Alexander, Aarhus; Rijnstroom, Huil; Rane, Londen, wals materiaal geladen IJmuiden; Bengkalis, Genua; Pavonis, Antwerpen, ledig van Zaandam: Ponza, Oxelosund; Martha Ahrens, Hamburg; Wexford, Rochester, stijfsel van Koog aan de Zaan: Theano, Rotterdam; Stanislavsky, Rotterdam; Roelf, Le Havre; Ursula Parchmann, Cuxhaven; Manto, Rotterdam; Friedenau, Bremen; Vechtstroom, Bristol; Anna Rehder, Bremerhaven; Yewhill, Londen, walsmateriaal geladen te IJmuiden; Hec tor, Rotterdam; Pavo. Oxelosund: Wincester, Norfolk. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: IJssel naar Rotterdam; Fennia, Helsinki: Midas, Rotter dam: Stavik, Curasao: Adonis. Funchal; Morbi- han, Rouaan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat bel schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vergeleken met die problematiek zijn de vraagstukken in het kader van de Neder landse economie maar probleempjes, aldus de heer Louwes. Wat het landbouwprijs- beleid betreft meende hij dat de in 1956 met minister Mansholt overeengekomen punten nog steeds het uitgangspunt dienen te zijn voor een gezonde landbouwpolitiek. De heer Louwes besloot: „Ons land bouwbeleid moet er vooral van uitgaan, de boer en de tuinder in staat te stellen hun werk goed te doen door voorlichting, onderwijs en een redelijke maatschappe lijke welstand. Voor de ondernemers houdt dit ook in redelijke kansen voor hen die sociaal en economisch verantwoord wer ken, hun financiële zelfstandigheid te be houden, voor de arbeiders tenvolle de sta tus van geschoolde kracht met de daar mee verbonden maatschappelijke achting te bereiken". Castricum De Castricumse damclub heeft in hotel Funadama haar jaarvergadering gehou den, tijdens welke de kampioenen van het afgelopen seizoen werden gehuldigd. Zij konden tevens de .behaalde prijzen in ontvangst nemen. Het waren de heren B. Beentjes (damkampioen),F. Zonneveld k;artipioën van de afd. B en P. Nieuwen- huisen (jeugdkampioen), die respectie velijk een beker, een medaille en een me daille kregen aangeboden van voorzitter De Ridder. De scoreprijs in de bondscom- petitie werd respectievelijk behaald dooi de heren P. Ruiter voor A. en S. Groen tjes voor B. Over de afgelopen onderlinge competitie en bondscompetitie sprak de secretaris in zijn verslag en hieruit bleek dat beide een gunstig verloop hadden gehad. Helaas heeft men de deelneming aan het IJmond damtoernooi van Sportief on tijdig moeten beëindigen wegens te gerin ge animo bij de leden. Besloten werd met twee tientallen deel te nemen aan de ko mende bondscompetitie. terwijl zal wor den ingeschreven voor het Geuke jeugd- fietsdamtoernooi van de club Geuke uit Krommenie. Bij de bestuursverkiezing ten slotte werd de aftredende secretaris dank ge bracht voor zijn vele werk in het belang van de vereniging verricht. Hij zal wor den opgevolgd door de heer De Ruiter, die naast het penningmeesterschap nu ook het secretariaat op zich zal nemen. In september zal men een returnmatch spelen tegen de dammers van het provin ciaal ziekenhuis Duinenbosch. Het Castricumse CSV heeft woensdag avond een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de Zweedse club Lund'sboll- klubb uit Lund, een universiteitsstadje bij Malmö. De Castricummers kregen er dik van langs want slechts in de laatste mi nuten wisten zij dankzij een hen toegewe zen strafschop de eer te redden. Toen had den de gasten echter al een 6-0 voorsprong behaald. Zowel voor als na rust produ ceerde de snelle en uiterst gevaarlijke voorhoede van de bezoekers drie doelpun ten. Men gaf daarmede blijk van uitste kende techniek en tactiek. Na een welkomstwoord in het clubhuis, waarbij de heer Molvig uit Castricum als tolk optrad en waarbij de leider van de Zweedse ploeg L. Rumar de voorzitter van CSV, de heer P. L. Duinker, een fraai boekwerk aanbood, ontspon zich op de groene mat een fris partijtje. De gasthe ren werden daarbij van het kastje naar de muur gestuurd en hun defensie werd dus danig gedesorganiseerd, dat een doelpunt niet kon uitblijven. Achtereenvolgens scoorden de rechts- en linksbinnen Nilsson en Hakansson, terwijl even voor half-time midvoor Svensson voor de derde maal de bal achter De Heer in het net joeg. Een grandioze misser van De Heer in de eerste minuut na rust betekende 0-4 en kort daar op werd de stand door Nilsson en Hansson op 0-5 en 0-6 gebracht. Slechts door mid del van 'n strafschop, genomen door Stolk, konden de Castricummers de eer redden. JEUGDDIENSTCOMMISSIE HERVORMDE KERK In Heemskerk is een nieuwe jeugddienst commissie van de Ned. Hervormde Kerk gevormd. Deze bestaat uit nieuwe lid maten. Van de oude commissie bleef al leen de heer M. v. d. Weele over, die zorgt voor de continuïteit en voor het beheer van de penningen. Voorzitter wordt de heer J. C. Mourik, secretaresse mevrouw Mourik en als leden treden op de dames A. Winter, T. Nijman en L. Wentink. Bravo! schreven wij nadat op een avond, een dik jaar geleden bij een kop sterke koffie in een bouwkeet aan de Pegasusstraat we geluis terd hadden naar het sober verhaal van acht flinke man nen, die na een volle dagtaak, daar doende waren met het opzetten van hun eigen huis. Bravo! schreven we toen het blok onder de pannen stond en nogmaals Bravo! toen ze er onlangs in trokken, die acht „kerels" met hun ge zinnen. Aan het einde van vorige week heeft pater A. Kellner de nieuwe reeds be woonde woningen ingeze gend (de zelfbouwers daar in Duinwijk genoten de steun van de katholieke Internatio nale Bouworde). En nu hopen we voor die acht gezinnen dat zij voorlopig met rust zullen worden gelaten en volop zullen kunnen gaan ge nieten van een welverdiende vakantie. Tot de volgende gelegenheid dan omHoe ra! te schrijven; dat zou dan zijn als de eerste baby in dat zelfgebouwde blok aan de Pegasusstraat is geboren. De bordjes „Levensgevaarlijk., drijjzand!" zijn thans weg gehaald bij de enorge „zandtaf eiber g" aan de Strandweg, achter het marinekamp in IJmuiden. Die borden hebben anders niet veel kinderen kunnen weerhouden er toch op te klimmen. Waar het zand vandaan komt golft nu het water van de nieuwe Haringhaven. Het water uit het zand is nu weggezakt. Daarom zijn de borden verwijderd. Een groot gedeelte van de geweldige opspuiting is met helm be plant, opdat de bewoners in de omgeving en de industrieën ten westen van IJmuiden bij harde'wind minder last zullen hebben van het stuiven. liet zand blijft daar totdat hel geheel zoutvrij is en er liefhebbers komen opdagen. Giechelend liepen ze over de Lange Nieuwstraat, drie frisse meisjes van veertien jaar. Hun paardestaartjes wapperden in de wind, hun korte rokjes fladderden om hun prille benen. En het ge sprek ging, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, over jongens. Voor twee van haar bleek het onderwerp nog min of meer theoretisch. Maar de derde kon al op per soonlijke ervaring bogen. Ze vertelde tenminste tal van bijzonderheden over een zekere Erik, al waren die lang niet allemaal vleiend. Maar ten slotte kwam na tuurlijk de belangrijke vraag: „Heeft hij je al eens gezoend?" Het antwoord van het meisje was even duidelijk als snel: „Niks hoor, zo'n snot blaag zeker, hij is pas veer tien". „Erik mag dan een snot blaag lijken en je geen kus mogen geven, maar hij heeft een prima rapport, en om een vriendin ziet hij niet verle gen", klonk het van achter het drietal, dat omkijkende. Eriks pa herkende. De IJmuider schaakvereni ging Kij-Uit is deze zomer zeer actief. Het uitgebreide programma vermeldt don derdag ai het snelschaak- kampioenschapstoernooi van de vereniging, waarbij on getwijfeld fel om de „Zilve ren Molen" zal worden ge streden. De aanvang van dit evenement, bestaande uit „tien-minuten partijtjes" is gesteld op 8 uur precies. De maandag geeft de nieuwe clubkampioen van Kijk Uit, de heer Wolda, een simultaanséance. Alle schaakvrienden kun nen aan deze kamp tegen de nieuwe titelhouder meedoen, lid of geen lid. Men verwacht dan ook grote toeloop van huisschakers. De heer Walda vindt het allemaal goed. „Al komen ze met honderd bor den" moet hij zelfs gezegd hebben. Verder vertoont het pro gramma studie-bijeenkom sten en zomerwedstrijden. Deze laatste ontmoetingen zijn zeer origineel opgezet. Op elke donderdag zullen •groepên van vier worden ge formeerd. die uitkomen tegen een speler uit groep 1, die dus simultaan moet spelen, Beide partijen krijgen ander half uur bedenktijd. Kijk Uit speelt in het Cul tureel Centrum, maandags en donderdags. Aurora woninginrichting te Velsen-Noord heeft nu ook een filiaal in IJmuiden, aan de Lange Nieuwstraat 461 465. In twee ruime toonzalen zijn alle snufjes op het ge bied van de moderne wo ninginrichting en interieur verzorging te zien. Mozaïe ken, gordijnen en meubels in zware of zachte kleuren, in alle kleuren van de dageraad. Een kijkje in de zalen is de moeite best waard. Enige dagen gelden raakte een fietser met een voet verward in een loshangende draad van zijn fietsverlich ting bij het passeren van een andere wielrijder. Hij verloor daardoor de macht over het stuur en viel. In zijn val sleurde hij de andere wiel rijder mee. Dergelijke onge vallen kunnen worden voor komen door de draden van de verlichting goed met iso latieband aan het frame van de fiets vast te maken. Het zal nu niet lang meer duren of de Orionweg in IJmuidens nieuwe Duin wijk zal volgebouwd zijn. Koorts achtig werken de nijvere be kwame bouwvakkers aan de voltooiing van de laatste flat complexen aan de oostzijde van die weg en de eerste be woners zijn al in het eerste blok getrokken. Snel en mooi werk en het is een felicitatie •waard- deze "prestatie waar door zovele gezinnen aan een uitstekende woning kunnen worden geholpen. Toen de westzijde van de Orionweg vol was geloofde die weg het fraaiste voor beeld te zullen gaan tonen van moderne flat- en laag bouw. Maar het is nu duide lijk dat het geheel zo iets niet te zien zal geven. De ooste lijke blokken harmoniëren in het geheel niet met de mooie en rijk aandoende flatge bouwen en de vriendelijke, frisse lage woningen aan de overkant van dezelfde weg; vergeleken daarbij maken de bouwsels aan de westkant de indruk van minstens een klasse minder, hetgeen nog geaccentueerd wordt door de helle rode, gele en blauwe vlakken waarmee ze versierd zijn (een overigens alweer ouderwets geworden poging „Ik zat iedere dag voor het raam als Johan voorbij kwam, zegt metyouw Broer- sen, maar zonder bijbedoelin gen, hoor!" „Honderden keren passeer de ik dat huis in Oud-IJmui- den, we keken elkaar toen niet eens aan", voegt de heer Broersen er aan toe. Hij was toen 18 jaar en werkte op een ijsfabriek. Later ont moetten Aleda Broek en Jo han Broersen elkaar in een sigarenwinkel. Zij raakten aan de praat en zetten het gesprek op straat voort. Toen Aleda de volgende dag voor het raam zat groette Johan haar wel. Zij groette terug. Dat was het begin, meer dan vijftig jaar geleden. Zij maakten een afspraakje. Dat werd door vele andere ge volgd. De éne grote afspraak werd gemaakt op 1 juli 1909. Nu is de heer Broersen 71 jaar. zijn vrouw is drie jaar jonger. Ze hebben vier zoons en twee dochters, vijfen twintig kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Mevrouw Broersen is gebo ren en getogen in IJmuiden. Haar man werd IJmuidenaar toen Lij zes jaar was. Hij werd in Harenkarspel, ten noordoosten van Alkmaar, geboren. Op een enkele on derbreking na is hij vanaf zijn twaalfde jaar in de me- taaihandel geweest. Hij is er nu nog in en hij blijft er in om de eentonigheid van huurkazernes ietwat te bre ken). Neen, het is bepaald geen evenwichtig geheel gewor den daar! zolang hij kan lopen. Het is zijn leven, zijn enige liefheb berij. In de oorlog viel er natuur lijk geen metaal te verhan delen. „Ik werd palingvis ser". Ook werkte de heer Broersen nog bij een zanderij achter de Hoogovens. „De oorlog was voorbij en met honderd gulden moest ik op nieuw beginnen". Met een brok in de keel heeft het gouden echtpaar (alvast) de serenade van de IJmuider Harmonie aangeno- nomen en taarten, bloemen en geschenken in ontvangst genomen. „Het gaat niet om de grootte maar om het hart". Honderden mensen stonden omhoog te kijken naar het raam van het huis Lange Nieuwstraat nummer 400 en wuifden naar het echtpaar. „Wij waren volko men ondersteboven". Een versierd bord met 50 jaar erop hangt onder het raam. Woensdag 1 juli is het dé dag. Dan maken de kinderen een rondrit in een bus en gaan zij naar de speeltuin. Van vier tot zes uur woens dagmiddag is er receptie in De Griffioen aan de Tromp straat te IJmuiden. 's Avonds zijn de ouderen onder een muziekje gezellig bijeen, ook in de Griffioen. Het is acht uur, de televisie begint. Het vraaggesprek is afgelopen. „Circus en tele visie, daar zijn wij gek op". De in Beverwijk gehou den collecte, gevolgd door een speldjesdag, ten bate van „Herwonnen Levens kracht" heeft een bedrag op geleverd van 2250, Op de veiling van Ons Belang te Cas tricum werden woensdag zeer goede prij zen voor de aardbeien genoteerd. Er kwa men verschillende partijtjes, die voor meer dan 5 per slof van de hand gingen. Het was de soort Moulin Rouge, die deze notering te zien gaf. Daarnaast kwamen ook Climax en Talisman alsook frambo- zenaardbeien tot goede prijzen, want be neden de 3,50 ging geen mandje van de kar. Bij de groenten lag het even anders Liep in het begin de sla in prijs op, op het einde van de markt noteerde zij nog slechts 4 ct. per krop, terwijl ook enkele partijtjes tot doordraaien waren gedoemd. Doperwten bleven prijshoudend op 66 ct. en bloemkool kwam ook weer met goede noteringen uit de bus. Veel vraag was vooral naar boskrootjes, waarvoor tot 22'h. ct. per kg. werd betaald. De noteringen waren Aardbeien: Moulin Rouge 3,50- 5,10; Climax 3,60-4.60 Sengana f 3,80- 4,Frambozen-aardbeien 3,60-/ 4.30; IJmond 3,70; Talisman 4,10-14,90; Ro de bessen 2,90. Groenten: sla ƒ0,04- 0,1 IV2; bospeen 0,26-/ 0.32; rabarber (0,23; bloemkool 0,36-/ 0,55; tuinbonen ƒ0,27; doperwten 0,66-0,76; boskroten 0,20' j-'/ï/0,22'/2; peulen f 0,55. Heemskerk BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Hubertus J. M., z. van P. J. Huneker en H. A. van der Lem; Hendrika, d. van J. Venema en A. v. d. Laten; Robert, z. van P. Blom en M. A. Boogaard te Be verwijk; Mary E., d. van J. C. van den Bosch en A. de Groot te Velsen; Petronel- la M., d. van E. J. M. Crabbendam en C. M. Bosman; Gerardus C. M„ z. van J. Veld- huys en M. J. Baars; Johannes G„ z. van W. J. Klomp en J. M. van Loon; Catharina W. M„ d. van C. J. Jobse en C. M. T. Wei ten te Velsen; Bernardus M. H. z. van B. E. de Jong en M. P. Droomers; Hugo P. J„ z. van A. C. Groen en J. A. Koopman. GEHUWD: Adrianus G. van Tunen en Cornelia A. J. Rijs. Petrus C. van dei- Voort te Castricum en Geertruida E. PIoo- gewerf. Twee keer heeft de Castricumse brand weer de afgelopen dagen moeten optre den, toen er alarm werd gemaakt. Te Noord-Bakkum werd de brandweer ver wacht, omdat daar kinderen van de heer M. een grote hooiberg van de geitenhou der De G. in brand hadden gestoken. Men bleef het vuur bestrijden totdat het geheel was uitgedoofd omdat de aangrenzende hoenderparkhokken gevaar liepen. Slechts het hooi ging echter verloren en dat be tekent, omdat G. niet verzekerd was, een flinke strop. Woensdagmorgen was er brand in het hol van de leeuw, namelijk in de politie post te Castricum. Door onbekende oor zaak ontstond hier brand, vermoedelijk door kortsluiting. Het vuur greep snel om zich heen en verteerde een voor het raam hangend gordijn waarna het ook het hout aantastte. De dienstdoende agent wist PAT MAT SCHAAKTE WEER In de onderlinge competitie van de Ken- nemer schaakclub „Pat Mat" zijn thans bijna alle beslissingen gevallen. In groep 2 wordt nog felle strijd geleverd en hier zijn nog diverse mogelijkheden. De uitslagen waren: Afdeling 1 en 2: SoetemanSteeman remise; BannenbergSteeman remise; Steeman—v. d. Berg 1—0; SlingsSteeman remise; SoetemanHart 10. Afdeling 2 en 3: SteemanRodenberg afgebroken. Afdeling 3 en 4: De RuiterSchepel 1-0. met water uitbreiding van het vuur te voorkomen en de brandweer maakte een algeheel eind aan de vraatzucht der vlam men. Er ontstond echter een grote rook ontwikkeling, die de blussingswerkzaam- heden binnenshuis bemoeilijkte. Niette min wist men het vuur geheel te over meesteren, waardoor erger werd voorko men. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op IJlTÏUider COUrCUlt s f 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zfl die zich met ingang van 1 juli 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7