Gevolgen van de droogte worden steeds ernstiger dra Ion Holland Festival défilizi Hoog tijd voor wetenschappelijk onderzoek van verkeersbestel Amadeuskwartet speelde werken van Purcell, Britten en Haydn HO 300 ontwikkelde. iiuiimiim Het Amadeuskwartet Filmprijs voor Van der Horst RECLAME pantalons VERSTOPPING? JAPON met JASJE f 39.75 Ook de melkopbrengst van het vee begint merkbaar te dalen De Hoogmis van Bach in Naarden Ministerie dient over een verkeers technische afdeling te beschikken DONDERDAG 2 5 JUNI 1959 Weer honderden hectaren bos en hei afgebrand Repatriëringsservice van A.N.W.B. uitgebreid Oudere wegenwachters krijgen bestelauto's A.N.W.B. ZEGT NOG EENS: „Radiodominee" dr. Fetter overleden Opnieuw onrust in Durban Lou Bandy overleden t Kon ongeveer een week geleden nog gezegd worden, dal niet gesproken mocht worden van een zorgwekkende toestand in de landbouw als gevolg van de droogte, thans moet worden vastgesteld, dat de situatie in de afgelopen veertien dagen be langrijk is verslechterd. De gevolgen van de droogte lopen plaatselijk uiteen, maar in het algemeen geldt, dat de oogstopbrengsten dit jaar aanzienlijk minder zullen zijn dan normaal, zo deelt het departement van Landbouw mee. Enige weken ge leden was de melkopbrengst van het vee nog normaal, maar thans begint deze merk baar te dalen. Op de hoge gronden zijn de weiden verbrand, zodat het vee wordt gevoerd met hooi, waarvan de opbrengst dit jaar echter de helft beneden normaal is gebleven. In de lage weidegebieden is de toestand uiteraard wat gunstiger, maar ook hier zijn de opbrengsten toch wel minder. De landbouwvoorlichtingsdiensten heb ben de boeren op de hoge gronden aange raden het vee in de eerste plaats oude voorraden hooi en ingekuild voer te geven. Daar bovendien de graanoogsten voortijdig moeten geschieden, wordt aangeraden op de dan vrijgekomen gronden ruwvoeders te verbouwen, waardoor een deel van de tegen de winter te verwachten voedermoei lijkheden zal kunnen worden opgevangen. Voorts wordt het advies gegeven ver schroeide weidegronden om te ploegen en ook daar ruwvoeder te verbouwen. Overi gens zal het resultaat van deze maatregelen afhangen van de weersontwikkeling. Zon der regen wil nu eenmaal niets groeien. Ook voor de akkerbouw is de toestand in de jongste periode slechter geworden. Om enige cijfers te noemen: de haver op de hoge zandgronden zal een opbrengst geven van 40 pet. beneden normaal, de aardap peloogst zal slecht zijn, de stand van de zomergranen is schraal. Om misverstand te vermijden legt het departement, van Landbouw er de nadruk op. dat hoewel hier en daar van een ern- stgie toestand voor de landbouw moet worden gesproken, er geen sprake is van 'n bedreiging van de Nederlandse voedsel voorziening. De droogte raakt in de eerste plaats de portemonnaie van de boer. Door de langdurige droogte is ook het prijsbeeld op de rundveemarkt sterk ge wijzigd. Het aanbod is groot en de prijzen zijn dan ook. al naar gelang de kwaliteit, gezakt met 30 cent en meer per kilo. De situatie zal bijzonder moeilijk worden, als Advertentie Opnieuw worden uit vele delen des lands bos-, hei- en andere „openlucht- branden" gemeld, waarbij wederom be langrijke stukken recreatiegebied en na tuurschoon verloren gingen. Tussen Hat- tem en Hattemerbroek sneuvelden vijf hectaren jonge dennen, vermoedelijk doordat vakantiegangers onvoorzichtig geweest zijn met vuur. In het Valtherbos bij Emmen (Drente) brandden vijf hec taren loofhout en struikgewas uit. Een hectare bos verkoolde bij Crailoo, tussen Hilversum en Bussum, op het landgoed Boekesteyn Ook op de Veluwe kraaide de rode haan weer victorie: zijn prooi be stond hier uit twintig ha heide nabij het Tweeduizend militairen assisteerden hier bij het blussingswerk de brandweren uit vijf omliggende gemeenten. De zwaarste tol betaalden gisteren de bossen van de hertog van Ahrenberg in het Duitse grens gebied bij het dorp Neu Rhede, waarvan meer dan veertig hectaren met zwaar loofhout verloren gingen na een urenlan ge verwoede strijd, waarbij ook de brand weren van de Groningse dorpen Bour- tange en Vlagtwedde assisteerden. In nog geen drie uur is gisteren voorts dicht bij de Nederlandse grens een groot gedeelte van het Gildehauserveen circa 25 hectare tussen Gildehaus en Gronau aan het vuur ten prooi gevallen. Er is nu haast geen heidegebied van betekenis in het grensgebied meer, waar nog geen brand heeft gewoed. Van Wielen tegen over Hardenberg tot Zwilbr'oek aan de grens van het Gelderse heeft een keten van vuur gelaaid (in het Amsteveén brandt het nog). De laatste schakel in die reeks was gisteren het Gildehauserven. Met zware berktakken werd getracht het vuur tot staan te brengen. Tal van vrij willigers, ook vrouwelijke maakten zich daarbij verdienstelijk, maar evenals el ders was het bijkans hopeloos. Waar het vuur aan de oppervlakte scheen gedoofd, woekderde het in het uitgedroogde veen- mos ondergronds verder om dan als het ware de blussers in de rug aan te vallen. Men kon dan ook niet veel anders doen dan het vuur lokaliseren en ten dele la- len uitwoeden tegen een weiland, waar gevaar voor uitbreiding uitgesloten was. Bosbranden In de Westduitse deelstaat Nedersaksen •'oedden woensdag bij elkaar 29 bos- en ieidebranden, die een gevolg zijn van de ianhoudende droogte. Bij de bestrijding van de branden zijn 2.500 militairen inge schakeld. De grootste brand woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de monding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vierkante kilometer in brand. In Denemarken dreigt door de aanhou- deze droogte nog langer voortduurt, omdat dan zowel de produktie als het prijsbeeld verstoord zullen worden. Dit deelde de voorzitter van het produk- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gisteren in de openhare bestuurs vergadering van het produktschap in Utrecht mee. De slagers volgen langzaam het zich wijzigende prijsbeeld op de rundveemarkt. De heer De Veer waarschuwde er overigens voor, dat er bij een zeer langdurige droogte wel eens een tekort aan rundvlees zou kunnen komen, waardoor de prijzen weer zouden stijgen. De export verloopt zeer bevredigend. In de afgelopen week werd 240 ton rund vlees en 380 ton kalfsvlees uitgevoerd. De import was vrijwel nihil, aangezien het prijspeil in Nederland ten opzichte van dat in de rest van de wereld momenteel zeer laag is. DE JAARLIJKS te rugkerende uitvoering van de Hoogmis van Bach, in de Grote Kerk te Naarden, door de Ne derlandse Bachvereni- ging, heeft ons woens dagavond weer eens de hoogte en de diepte laten peilen van dit grandioze boventijdelijke werk. De con frontatie met deze religieuze en artistieke abstractie hel geheel staat immers bui ten en boven elke liturgische gebonden heid is als een reinigend bad in de heilige wateren van de muziekstroom, waarin eens alle rivieren en kanalen der toonkunst gezeefd en gezuiverd uit mondden. En zo is Naarden een pelgrimsoord ge worden, waar men, dank zij het levens werk van Joh an Schoonderbeek en, na hem, van dr. Anthon van der Horst, deze Katharsis als een herkenning van Bachs wonderlijke grootheid kan ervaren. Het is goed, het is logisch en zelfs noodzakelijk, dat de kunst zich steeds vernieuwt en dat wij ons aanpassen bij haar evolutie; maar de wijsheid der bezinning op haar grond waarden is tevens noodzakelijk om niet verlox-en te lopen in een chaos van heil loze experimenten. En die bezinning op het kunnen en het wezen van Bach is bui ten kijf een beproefd recept om muzikaal gezond te blijven. Een pelgrimage naar Naarden, wanneer daar in uiterst verzorg de condities Bach's Hoogmis tot klinken wordt gebracht, is dan ook een verhelde rende tocht naar het licht der toonkunst, die geregeld door talloos velen onderno men wordt. De jongste uitvoering van de Hoogmis gebeurde weer voor een stamp volle kerk. Onofficieel werd zij ook bijge woond door Prinses Margriet. HET JARENLANGE CONTACT dat dr. Van der Horst met zijn koor en zijn instru mentale medewerkers onderhoudt en uit diept, heeft een levendige interpretatie Advertentie altijd messcherp in de vouw! van opperste schoonheid tot resultaat. Het is een herschepping geworden, die, met een volledig overwonnen uitvoeringstech niek, tot de ziel van het werk doordringt. Deze manifesteert zich even overtuigend in de majesteit van het Laudamus te-the ma van de hoge trompet, bespeeld door Wim Groot, als in de ontroerende Agnus Dei-solo van Annie Hermes in het daarbij begeleidende strijkorkest van het Concert gebouwensemble even verrukkelijk van klank in de obligaten voor viool, fluit en hobo d'amore van respectievelijk Jan Keesen, Hubert Bahnvasser, Haakon Sto- tijn en Leo van der Lek, als in de tot een heid versmolten koorstemmen met hun vlotte coloraturen, briljant opgestuwde polyfone complexen en niet te vergeten die aangrijpende vocale chaconne van het „Crucifixus". De sopraan Elly Ameling, de tenor Tom Brand, de bas David Hollestelle, zij pas sen in de sfeer van het geheel even over tuigend dienend als het tot een organisch geheel gegroeid apparaat, waarin de or ganist Albert de Klerk als 't ware de bin dende functie verricht. Maar de centrale ordenende en bezie lende kracht gaat uit van dr. Anthon van der Horst, de man die verantwoording kent aan hel hoogste wat de Westerse mu ziekcultuur vermocht te scheppen. Hij we- ze erom bedankt en geprezen. Jos. de Klerk (Van onze Haagse redacteur) De in 1958 door de A.N.W.B. ingestelde repatriëringsservice, waardoor honderd twintig ernstig onklaar geraakte auto's gratis uit alle delen van Europa naar Ne derland werden teruggesleept, wordt thans ook uitgebreid tot die gevallen waarin niet de auto, maar de bestuurder „defect" is geraakt. Wanneer men als houder van een A.N.W.B.-reis- en kredietbrief in het bui tenland door een ongeval of door ziekte wordt overvallen, zedat men naar het oor deel van de behandelende geneesheren niet binnen een week in staat is auto te rij den, wordt de auto met de eventuele in zittenden door een wegenwachter langs de kortste route naar de woonplaats van de betrokken automobilist in Nederland te ruggereden. Deze nieuwe dienstverlening gaat per 1 juli in. Voorts heeft de A.N.W.B. de verschillen de vormen van hulpverlening in het bui tenland in een handig foldertje opgesomd. Dit vouwblad maakt deel uit van een serie van vijfentwintig stuks, welke een handig overzicht bieden van de vele soorten van dienstverlening waarmede de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond zijn leden ter zijde staat. Een van die brochures somt onder de titel „Hebt u niets vergeten?" alle problemen en probleempjes op die zich bij. het vertrek met vakantie voor doen, van het afsluiten van de gaskraan tot het meenemen van vlekkenwater toe. De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal binnenkort niet alleen zijn taak vervullen met behulp van de bekende motoren met-zijspan, maar ook met, uiteraard eveneens in de gele herkenningskleur ge spoten, kleine bestelwagens van het type Citroen 2 CV. De A.N.W.B. blijft de voorkeur geven aan de motor-met-zijspan, die voor de wegenwacht een nauwer contact met de weg biedt en gemakkelijker wendbaar en hei-kenbaar is. Weliswaar heerst vaak de mening, dat het'rijden op deze motoren schadelijk voor de gezondheid zou zijn, maar de ervaringen hebben geleerd, dat het ziektepercentage onder het kantoor personeel hoger is dan onder de leden van de Wegenwacht en de inspecteurs van de Wegenwacht, die met bestelwagens de mo torrijders bevoorraden, zijn door de voort durende afwisseling tussen de warme ca bine en de koude buitenlucht eerder ten prooi aan griep en longontsteking dan de Wegenwachters, die bovendien door aller lei maatregelen tegen weersinvloeden zo goed mogelijk gewapend worden. Maar nu de Wegenwacht dertien jaar bestaat doen zich bij liet oudere personeel lichamelijke bezwaren van andere aard voor. die hel dienstdoen op een motor min der wenselijk maken. Vandaar dat de A.N.W.B. thans voor de Wegenwachters met meer dan tien dienstjaren deze be stelwagens heeft aangeschaft. Om de scha delijke invloed van de temperatuursver schillen te beperken zullen de cabines niet verwarmd zijn. Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt yen PHIIIPS-ROXAHE dende droogte een crisis in de veehoude rij. Vele boeren moeten hun dieren op rantsoen zetten en een deel van hun vee laten slachten. Als echter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, boter- en vleesproduktie in moeilijkheden komen. (Van onze Haagse redacteur) De directeur van de afdeling Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, heeft op de woensdagmiddag gehouden jaarlijkse persconferentie van de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond, nog eens gewezen op de noodzaak om tot een wetenschappelijk onderzoek van ons verkeersbestel te komen: Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat dient over een verkeerstechnische afdeling tc beschikken. Wordt in ons land een bepaalde ver keersmaatregel overwogen, dan spelen daarbij meningen, subjectieve indrukken en buitenlandse voornamelijk Ameri kaanse en tenslotte wederom meningen een rol. In 1950 constateerde men echter reeds in Engeland dat het verstandiger zou zijn over meer feiten te beschikken, welke belangrijker zijn dan meningen. Daartoe werd dan ook de Road Safety Re search Division van het Road Research Laboratory, dat een onderdeel vormt van het onafhankelijke Department for indus trial and scientific research. Daar werken alleen al aan de studie van verkeerspro blemen meer dan dertig academici. De heer Boost stelde vast, dat wij in Nederland vrijwel niets op dit gebied be zitten. „Wij zijn ver achter geraakt, om dat nog niet wordt ingezien, dat het ver keersprobleem te groot en te gecompli ceerd is voor „meningen", omdat wij er nog steeds geen bezwaar in zien zo maar een nieuwe schematische verkeersregel te maken met de opdracht aan een ieder om zich daar voortaan aan te houden. Van het gedragspatroon der weggebruikers weten wij echter niet veel, omdat het nog nim mer objectief en systematisch onderzocht is en toch is het gedrag der weggebruikers de sleutel tot het hele probleem. In 1951 heeft de A.N.W.B. reeds duide lijk gesteld, dat overleg op landelijk ni veau over alle verkeersveiligheidsvraag- stukken nodig is, dat aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat een verkeers technische afdeling wordt verbonden en dat het wetenschappelijk onderzoek ter hand wordt genomen. Tot nu toe is het bij het overleg gebleven door de instelling van de Commissie Veiligheid Wegverkeer. De A.N.W.B. acht het onverantwoord, wanneer thans niet met spoed wordt ge werkt aan de vervulling van beide andere wensen. Verkeersfatsoen De heer Boost legde bij zijn opmerkin gen over de verkeersveiligheid de nadruk op de noodzaak het verkeersfatsoen te ver groten en het verstandig interpreteren van de verkeersregels. Zo dient bij de be rechting van verkeersongevallen veel meer aandacht te worden geschonken aan de vraag of degene die recht op voorrang had soms is tekortgeschoten in het nako men van de verplichting zich ervan te ver gewissen of de ander hem heeft opge merkt en nog tijdig tot stilstand kon ko men. Wat de toepassing der inhaalregels be treft zal de autosnelweg tussen Den Haag en Rotterdam met zijn twee keer drie rijstroken straks een toetssteen vormen voor verkeersgedrag. Hierdoor immers zal men tot een verkeerssortering volgens snelheden kunnen geraken. De bestuur ders zullen moeten begrijpen op welke strook zij thuis horen en zorg dragen dat zij na inhaal-manoeuvres weer op hun eigen strook terugkeren. Maar ook de po litie zal de bedoeling van deze drie- strookswegen moeten begrijpen en niet, zoals onlangs eens gebeurde, een automo bilist bekeuren omdat hij op de midden- strook en dus niet rechts reed. In Den Haag is in de leeftijd van 73 jaar overleden dr. J. C. A. Fetter, remonstrants emeritus predikant. Dr. Fetter werd te Stadskanaal geboren. Hij studeerde theo logie in Amsterdam en in Leiden In 1917 werd hij doctor in de theologie aan de universiteit te Groningen. Van 1909-1913 was hij hervormd predikant te Schoorl en van 1913-1919 in Zutphen. Van 1920-1932 was dr. Fetter remonstrants predikant in Rotterdam. Daarna was hij in Den Haag tot 1950 predikant bij de remonstrantse gemeente. Vele publicaties zijn van zijn hand ver schenen: „Henrik Ibsen, zijn godsdien stig gemoedsbestaan en zijn verhoudin gen tot het christendom in de eerste perio de van zijn leven" (dissertatie in 1917); „Mensbeschouwing en zielzorg" (1934); „De betere wereld" (1937); „Nieuwe kracht uit het oude woord" (1940); „De Russen en hun kerk" (1947); „Dagopenin gen" (twee bundels) en „Paulus de gelo vige". Zijn „dagopeningen" sprak dr. Fetter gedurende vele jaren 's ochtends uit voor de V.P.R.O.-microfoon. Vooral in Den Haag en Rotterdam was dr. Fetter een zeer ge liefd predikant. De begrafenis heeft zaterdagmiddag plaats op „Westduin" in Den Haag. DURBAN (Reuter) Een menigte na- turellenvrouwen heeft vanochtend drie stadsbussen van Durban in het voorstadje Glevelands met stokken en stenen aange vallen. De politie arresteerde 23 vrouwen. Het in Engeland gevestigde Amadeus kwartet verleent ook dit jaar zijn mede werking aan het Holland Festival met enkele kamermuziekavonden, waarop de sterfdag van Joseph Haydn (31 mei 1809) officieel herdacht zal worden met de uit voering van enkele van de strijkkwartet ten van de grote Oostenrijkse componist. Op het eerste concert, van het Amadeus kwartet, dat woensdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam werd gegeven, kwam met deze in tentie Haydns strijkkwartet in F, opus 77 no. 2 tot uitvoering, het laatste van een uitgebreide reeks kwartetten, waarmede de componist de klas- J sieke strijkkwartet-stijl rnn-fliml kwam °P deze avond Ir STlV/il no§ tot eGn tweede her- WUli UI denking. Deze betrof de Engelse componist Hen ri' Purcell, die driehonderd jaar geleden geboren werd. Men herdacht hem met de uitvoering van drie Fantasieën van zijn hand en met de voordracht van Benjamin Brittens tweede Strijkkwartet, dat in 1945 geschreven werd ter herdenking van Pur- cells dood in het jaar 1695. De uitvoering van Brittens strijkkwar tet heeft niet geopenbaard, in welke rela tie de componist zijn werk tot dat van Purcell heeft willen brengen. Ik kreeg in de eerste plaats de indruk van een zelf standige compositie, grillig van bouw, rit miek, thema's en zelfs van instrumentatie In overeenstemming met het rapport tier desbetreffende jury heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de prijzen voor filmkunst 1959 als volgt toegekend: De eerste prijs is verleend aan Herman van der Horst voor zijn film „Prijs de Zee". De tweede prijs werd toegekend aan Charles Huguenot van der Linden voor zijn film „Tussen spel bij kaarslicht". De derde prijs ver kreeg Han van Gelder voor zijn film „Paleontologie". Voorts werden eervolle vermeldingen verleend aan: Rens Groot voor zijn expe rimentele film „In a mist", N.V. Filmfa briek Profilti voor haar „goodwilP'-film „Flying the Friendship" en haar instruc tiefilm „Asphaltbitumen in moderne mijnschachtbouw", alsmede aan de N.V. Carillon Films voor de artistiek verzorg de en technisch goed uitgevoerde achter gronden en de interessante elektronische muziek in haar film „Variations Electro- niques". Dr. J. Hulsker, chef van de afdeling Kunst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft na mens de minister de prijzen en eervolle vermeldingen uitgereikt tijdens de slot- voorstelling van de Internationale Film- week Arnhem 1959. Onze filmredacteur tekent hierbij aan: De bekroningen betroffen dus ditmaal alleen Nederlandse documentaires bij ge brek aan speelfilms. Dat Van der Horst met „Prijs de zee" als overwinnaar uit de strijd kwam lag geheel binnen de ver wachtingen, want wanneer men spreekt over een documentaire gaat dat zeker op vöor deze prachtige karakterisering van Nederland, die de toeschouwer over weldigt. Indertijd hebben wij reeds de lof trompet gestoken ovei dit brok machtige aandrift, dat, als ware het de eerste schep pingsdag, het Nederlandse land doet ver rijzen uit een baaierd van impressies. Het stemt tot voldoening dat Charles Hugue not ditmaal ook in de prijzen viel met zijn film over Van Tussenbroek. Dit werkstuk is van een minder geëmotioneerd karak- tei-, een dramatisering vol met overigens zeer te waarderen effectbejag-in-het-scho- ne. De artistieke kwaliteiten van Han van Gelders „Paleontologie", een constructief speels geval over de betekenis van de voorhistorische wereld voor de mens van nu, maakten een derde prijs zeer zeker gerechtvaardigd. Over de hoofdfilm, die gisteravond werd vertoond als sluitstuk van de Filmweek Herman van der Horst „Orfeu negro" van Marcel Camus, is het laatste woord nog niet gezegd. De film verwierf in Cannes de gouden palm. Die kan ze bij mij niet wegdragen. In de film rubriek van zaterdag zal er gelegenheid zijn op de kwaliteit nader in te gaan. De waarderingen liepen in Arnhem al bijzon der uiteen. Het frenetieke applaus voor de bekroonde film van Van der Horst maak te wel duidelijk, dat men het over deze onderscheiding in elk geval wel eens svas. in instrumentale effecten, zoals glissandi. De drie delen van het kwartet zijn zeer variabel ten aanzien van de zuiver muzi kale werking en expressieve verdieping. Vaak heb ik bij de mathematisch perfecte uitvoering moeten denken aan Brittens dramatische muziek, die haar volledige artistieke waarde ontplooien kan als dienstbaar element van zijn opera's. Nu, in haar zelfstandige positie duurde het dik wijls lang, voordat de muziek waarlijk tot een muzikale mededeling werd en op die hoogtepunten openbaarden zich Brittens buitengewone compositorische gaven in volle glans. De drie Fantasieën van Purcell boden de uitnemende instrumentalisten van het kwartet, de violisten Norbert Brainin en Siegmund Nissel, de altviolist Peter Schid- lof en de violoncellist Martin Lovett, geen moeilijkheden. Hun individueel en collec tief spel muntte uit door een ongerepte gaafheid, door een overwogen dynamiek, kortom door een technische perfectie en berekening, die een spontane, hartelijke bezieling slechts zelden toeliet. Voor de overwegend abstracte muziek van Britten was dit nog meer het geval. Als verheugende en verrassende uitzonde ring op dit interpretatieprincipe moet evenwel de fraaie, expressieve altviool solo in de Chacony genoemd worden. Kristallijne verfijning van abstracte klank hoorde men ook bij de uitvoering van Haydns strijkkwartet. En al even verfijnd en gaaf was de tekening van deze beweeglijke muziek, een technische pres tatie, waarvoor men, de ondraaglijk hoge temperatuur van de zaal in aanmerking genomen, extra bewondering kon hebben. Na het zeer evenwichtig en neutraal ge speelde Andante kwam eindelijk, in de Finale, de bevrijdende spanning van een spontaan en overtuigend musiceren, waar uit ook de oprechte taal van het hart ver nomen kon worden. Als begrijpelijke re actie volgden hierop de warme bijvalsbe tuigingen van een vrij talrijk auditorium. P. Zwaansivijk Bij het plotselinge overlijden van Lou Bandy gaan de gedachten terug naar de tijd, waarin het hoogtepunt van zijn car rière als kleinkunstenaar viel: de voor oorlogse periode, toen hij als revue-ster en variété-artiest triomfen vierde welke door geen zijner tijdgenoten werden ge ëvenaard. Weliswaar rees zijn ster vlak Lou Bandy in zijn glorietijd. Zingend, lachend en met zijn onafscheidelijke strohoed. na de oorlog opnieuw, doch slechts voor korte tijd. Zijn grootste levensvervulling vond hij in de jaren na dertig, toen zijn naam het ganse jaar door prijkte op de revue- en variété-affiches als vetgedrukte trekpleister voor de enorme schare bewon deraars en bewonderaarsters, die hem had leren kennen als de onnavolgbare toneel charmeur met de strooien hoed, wiens be moedigende levensliedjes voor ieder per soonlijk schenen bestemd te zijn. Dat is een van de geheimen van Lou Bandy geweest: zijn contact met het pu bliek. Lou Bandy kwam altijd over het voetlicht heen, ook al zette hij geen stap van het podium af. Zijn vlotheid en impro visatiekunst schiepen een sfeer van zorge loze vrolijkheid, zijn liedjes spraken de eenvoudige levensomstandigheden van het massale publiek vlijmscherp aan, zijn anecdotes werden gepresenteerd in een voor die tijd nieuwe conversatiestijl, die vaak geïmiteerd doch zelden overtroffen werd op het conference-niveau. Doch zijn tijd ging voorbij, en daarmee zonk zijn betekenis sneller en dieper dan met sommige andere groten van het klein- kunsttoneel het geval is geweest. Zijn ge brek aan ontwikkelend aanpassingsvermo gen was een gevolg van zijn sterke origi naliteit, doch het ontnam hem de kans in de slagorde der populariteit te blijven en zo is hij slechts voor de vorige generatie een ster geweest en voor de naoorlogse een enigszins tragische, niet zeer waar deerbare artiest geworden. Het is geen geheim gebleven, dat Lou Bandy sterk geleden heeft onder zijn ge dwongen afscheid van de planken en zich verloochend voelde in plaats van voldaan. Bij zijn overlijden past daarom temeer een woord van goede herinnering aan zijn prestaties, die wellicht in onze tijd niet de waardering hebben gekregen die zij on getwijfeld hebben verdiend. Advertentie van de in de maten 46 en 48 korenblauw - bleu - beige GENERAAL CRONJÉSTRAAT 120

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9