Tweede etappe, waarin Favero won, bracht weinig wijzigingen teweeg Johansson's rechtse vloerde wereldkampioen Patterson Belgische renners waren de grote verliezers gisteren De tour in cijfers Met wat geluk wint Jamin Grote Prijs op Duindigt Marian Moritz kreeg geducht lesje van Angela Mortimer Charly Gaul maakte een kostbare vergissing Scheidsrechter staakte ongelijke strijd in de derde ronde Applaus voor veteraan Gardnar Mulloy ZATERDAG 27 JUNI 1959 Van der Kuil het volgend seizoen bij PSV Transfersom 130.000 Feijenoorders bicven in Rotterdam Botafogo de baas: 3-1 WIMBLED ON-KAMPIOENS CHA PP EN Amsterdamse Sportweek heeft geldgebrek SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Geheel tegen de traditie van de laatste jaren, die wil dat de eerste etappes van de Ronde van Frankryk in een geweldig hoog tempo worden afgelegd, is de tweede etappe van Metz naar Namen over een afstand van 240 km bijzonder kalm gereden. Toen de renners vertrokken regende het flink, maar al na 40 km werd het droog en brak de zon met tussenpozen door. Na 19 kilometer moest Louison Bobet, die last heeft van een onwillige knie, van de fiets om zich te laten verzorgen, maar het tempo van het peloton lag zo laag, dat hij met beh'tilp van zijn ploeggenoten Sta- blinski en Everaert gemakkelijk terug kon komen. De eerste ontsnappingspoging werd ondernomen door Gauthier en Forestier, die bij Mondorf (na 48 km) de benen namen. Snel werden zij echter teruggehaald en na een tamelijk lange periode van rust, waarin een achterstand op het tijdschema ontstond, ging De Groot (Nelux) op avontuur, maar ook hy werd snel tot de orde geroepen. Na 102 km ont snapte de Franse regionaal Queheille en gesteund door Gazala en de Belg Adriaens- sens nam hij 30 seconden voorsprong op liet peloton. Maar ook deze poging haalde niets uit, na 124 km lagen alle renners weer dicht bijeen. Hoe rustig hel allemaal wel ging bleek uit het feit dat Ktablinski, die na een val 2 minuten achter lag, niet veel moeite had om aansluiting te krijgen. Intussen was uit het verbrokkelde peloton een groepje van drie renners ontsnapt, dat een betere kans scheen te maken eerste in Namen aan te komen. Het waren Buysse (België), Gismondi en Annaert. Zij namen zelfs een voorsprong van bijna 2 minuten, maar toen Bahamontes de achtervolging inzette, kreeg hij de gehele kopgroep aan zijn wiel en by de doortocht van Dinant werden de drie dapperen ingelopen. By de afdaling naar de Maas ontstond er een massale valpartij waarbij ook de Nederlander Kool betrokken was. Van de verwarring maakte de Italiaan Falaschi gebruik om alleen op de finish af te gaan. Een gecombineerde tegenaan val maakte een einde aan zyn vrijheid op 16 km voor de eindstreep. Op de laatste 5 km. probeerde de Ier Elliott nog alleen weg te komen, maar ook hem werd de eer niet gegund. Gaul voerde het peloton aan, dat aan de laatste beklimming begon, de weg naar de Citadel van Namen. Bijna aan de top nog lag de Luxemburgse klimspecialist aan de kop met Darrigade aan zijn wiel. Voor hen reed een volgwagen en deze was de oorzaak van de vergissing die Gaul waarschijnlijk de zege kostte. Want door een agent werd de auto vlak voor de top een poortje ingestuurd, welke richting ook door Gaul, Darrigade en nog twee ande ren werd ingeslagen. Te laat bemerkten zij echter, dat zij fout reden en toen het viertal omkeerde was het peloton al bijna bovenaan. Daarin bevonden zich Rivière, Anquetil, Bobet en Bahamontes. Maar niet één van hen, doch de Italiaan Favero het vorig jaar de revelatie van de Tour ging met de etappezege strijken. Op het laatste rechte eind werkte hy zich zonder moeite langs de grote kansheb bers, die elkaar nauwlettend zaten te beloeren. De eerste zege van de squadra was een feit. Gaul met zyn trouwe dienaar Ernzer aan Het klassement van de tweede etappe, van Metz naar Namen over een afstand van 240 km luidt: 1. Favero (It.) 6 uur 25 min. 2 sec (met bon. 6.24.02; 2. Gainche (West-Zuid-West) z.t., met bonificatie 6.24.32; 3. Dejouhannet (Centr. Z.-Frarikr.) z.t.; 4. Rivière (Frankr.) z.t. 5. Van Geneugden (België) z.t. 6. Robin son (Int. ploeg) z.t. 7. Anquetil (Frankr.) z.t..; 8. Baldini (It.) z.t.; 9. Bahamontes (Spanje) z.t.; 10. Elliott (Int. pl.) z.t.; 11. Reitz (Zwits.- Duitse pl.) z.t.; 12. Thomin (West-Zuid-West) z.t.; 13. Bobet (Frankr.) z.t. 14. Gaul (Nelux) z.t.: 15. Emzer (Nelux) z.t.; 16. Pavard (Parijs N.O.) z.t.; 17. Mahé (West-Zuid-West) z.t.: 18. Vermeulin (Parijs N.O.) z.t.; 19. Suarez (Sp.) z.t.; 20. Darrigade (Frankr.) 6.25.15; 22. Robic (Parijs N.O.) 6.25.16; 23. De Groot (Nelux) z.t.;33. 33. Bolzan (Nelux) 6.25.21; 37. Damon (Nelux) z.t.; 53. Van Est (Nelux) z.t.; 73. Van den Borgh (Nelux) 6.25.35; 79. De Jongh Nelux z.t.; 84. Kool (Nelux) 6.25.48: 90. Kersten (Ne lux) z.t.; 93 Brankart (België) 6.26.11; 97. Voorting (Nelux) 6.26.17; 100 Hoevenaers (Belg.) 6.26.25; 102. Christian (Int. pl.) z.t.: 104. Schmitz (Nelux) 6.26.38. De 120 renners kwamen allen voor het slui ten van de tijdcontrole binnen. Het ploegenklassement. van de tweede etap pe luidt: 1. Italië (Favero. Baldini, Fabbrii 19 uur 14 min. 20 sec.; 2. West-Zuid-West 19.14.36; 3. Frankrijk 19.15.06: 4. ex aequo. Nelux (Gaul, Ernzer en De Groot) 19.15.20: Parijs Noord-Oost z.t.: 6. ex aequo: Internat, ploeg 19.15.25; Spanje z.t.: 8. cx aequo: Centr. Zuid-Frankrijk 19.15.39; Zwits./Duitsland z.t.: 10. België 19.15.44. Na de tweede etappe luidt het algemeen klassement: 1. Darrigade (Frankrijk) 11.58.00: 2. De Groot (Nelux) 11.58.31 op 31 sec.; 3. Ba hamontes (Spanje) 11.58.47 op 47 sec.: 4. ex aequo Graezyk (Frankr.), Gauthier (Centraal Z.-Frankr.), Fabbri Ut./ allen 11.59.01 op 1 min. 1 sec.; 7. ex aequo: Graf Zwits./Duitsl.), Bergaud (Centr. Z.-Frankr.), Van Est (Nelux), De Bruyne (Belg.) allen 11.59.06 op 1 min. 6 sec.; 11. Dejouhannet (Centr. Z.-Fr.) 11.59.14 op 1 min. 14 sec.; 12. Favero (It.) 11.59.16 op 1 min. 16; 13.,ex aequo: Meneghini (Par. N.O.) Manzaneque (Sp.), Baffi (It.), Cestari (It.); 17. Kersten (Nelux), Kool (Nelux) allen 11.59-33 op 1 min. 33; 19. Cazala (Frankr.) 11.59.34 op 1 min. 34: 23. ex aequo: o.a. Rivièe (Frankr.) 12.00:16, Baldini (Italië) z.t., Anquetil (Fr.) z.t.; Gaul (Nelux) z.t., Ernzer (Nelux) z.t., Bobet (Frankr.) z.t., Elliot (Int. ploeg) z.t.; 40. ex aequo: o.a. Bolzan (Nelux) 12.00.35, Damen (Nelux) z.t., Geminiani (Frankr.) z.t.; 65. ex aequo: o.a. De Jongh (Nelux) 12.00.49; 93. ex aequo: Van den Borgh (Nelux) 12.01.25, Brankart (België) z.t.: 96. ex aequo: Bono (It.) 12.01.31, Voorting (Nelux) z.t.: 102. ex aequo: Schmitz (Nelux) 12.01.52, Champion (Parijs Noord-Oost) z.t. Het algemeen ploegenklassement na de tweede etappe luidt: 1. Frankrijk (Darrigade, Graezyk en Cazala) 35 uur 56 min. 35 sec.; 2. Nelux (De Groot. Van Est en Kersten) 35.57.10 op 35 sec.: 3. Centraal Zuid-Frankrijk 35.57.21; 4. Italië 35.57.37: 5. Spanje 35.58.23: 6. België 35.59.15: 7. ex aequo: Zwitserl./Duitsl. 35.59.52; Parijs Noord-Oost z.t.; 9. West-Zuid- West 36.00.32; 10. Internationale ploeg 36.01.07. Het puntenklassement na de tweede etappe ziet. er als volgt, uit: 1. Darrigade (Frankr.) 106 pnt.; 2. Favero (It.) 100 put.; 3. De Groot (Nelux) 83 pnt.; 4. Gainche (West-Zuid-West) 81 pnt.; 5. Dejouhannet (Centr. Zuid-Frankr.) 67 pnt.; 6. Meneghini (Parijs Noord-Oost) 60 pnt.; 7. ex aequo: Baffi (It.) en Rivière (Fr.) beiden 50 pnt.; 9. Van Geneugden (België) 46 pnt.: 10. ex aequo: Hoevenaers (België) en Bahamontes (Sp.) beiden 40 pnt.; 12. ex aequo: Van Est. (Nelux) en Robinson (Int. ploeg) 35 pnt.; 14. ex aeque: Kersten (Nelux), Anquetil (Fr.) en Graezyk (Fr.) elk 30 pnt.; 19. ex aequo: Kool (Nelux) en Elliott (Int. ploeg) beiden 21 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner ging naar de Franse regionaal Annaert (Pa rijs Noord-Oost), die bij de stemming 41 pun ten behaalde voor Gismondi (It.) 21 en Fala schi (It.) 13 punten; de prijs voor de pech vogel werd toegewezen aan de Duitser Alt- Weck. die na 197 km een zware val maakte, waarbij ook de Nederlander Kool betrokken was. zijn zijde, werd als veertiende geklasseerd in dezelfde tijd als Favero. In de laatste klim was het leidende pe loton in twee groepen uiteengevallen. En natuurlijk won Darrigade, wederom met de medewerking van Graezyk, van deze groep de spurt, slechts dertien seconden achter de winnaar, zodat de Franse natio naal ruimschoots in het bezit van de gele trui bleef. Daan de Groot werd 23ste en bleef in het algemeen klassement op de tweede plaats. De grote verliezers van deze etappe wa ren de Belgen. En wel op twee fronten. Want niet alleen slaagde de equipe van Jean Aerts er wederom niet in op eigen bodem voor een succes te zorgen, maar bovendien liep de aankomst door de slech te organisatie in het honderd. Boven op de Citadel, op nog geen veertig meter van de eindstreep, leidde het parkoers de laat ste rondi^ in., Van een uitloop naar de finish was geen sprake en waarschijnlijk daardoor ontstonden er twijfelgevallen in de klassering. Damen bij voorbeeld, die in de derde groep aankwam, was in de uitslag niet onder de eerste tachtig te vinden. Later werd deze fout hersteld. Men had Schmitz die in werkelijkheid als 104ste binnenkwam voor de Brabander aangezien en had hem op de 37ste plaats geklasseerd. Bolzan en Piet van Est eindigden in de groep van Damen, Martin van der Borgh, Piet de Jong. Bram Kool, die betrokken was ge weest bij een valpartij, en Jaap Kersten kwamen 14 seconden later binnen, terwijl Gerrit Voorting, die viermaal van de fiets had gemoeten wegens pech, 97.ste werd met een achterstand van 1 min. en 15 sec. op Favero. Geen schokkende wijzigingen Het resultaat van dit alles was, dat er in de klassementen geen grote verschui vingen kwamen. Daan de Groot verloor slechts een seconde op Darrigade, Piet van Est staat nu zevende, Bram Kool en 28JUMKPETAPPE 230KM Kersten delen de zeventiende plaats, Gaul en Ernzer bevinden zich in het gezelschap van Baldini, Rivière, Anquetil en Bobet in de groep, die als 23ste geklasseerd staat met een achterstand van slechts twee mi nuten en zestien seconden en ook de an dere leden van de Neluxploeg hebben nog geen achterstand van enige betekenis op gelopen. Gerrit Voorting bij voorbeeld is 96ste op 3 min. 37 sec. van de leider en Schmitz is de slechtst geplaatste van de Neluxploeg op de 102ste plaats met een achterstand van 3 min. en 52 seconden. Dit zegt genoeg. Bezoek van Philippijnen Vergezeld van hun gades hebben twee Philippijnse heren, René Khan en Gerun- cio Lacuesto een bijna 2000 km. lange reis ondernomen om een studie te maken van de Tour de France, één der grootste, be langrijkste en zonder twijfel best georga niseerde sportevenementen ter wereld. De heren zijn namelijk van plan op het hoofdeiland der Philippijnen Lucon een wielerronde te organiseren en nu lopen zij elke dag rond bij start, ravitaillering en aankomst, in de permanence, de persza len en in de hotels van officials en deelne mers om alles te noteren, te fotograferen en te filmen wat hun voor ogen en lenzen komt. Zij bekijken de ploegleidersauto's, de liaisonwagens, zij betasten de bidons, de truien en de etenszakjes en zij hebben van Jacques Goddet de toezegging gekregen, dat zij van al die artikelen een exemplaar mee naar huis mogen nemen. Hun tour op het eiland Lucon over ruim 1600 km. zal volgend jaar worden gehouden en zon der twijfel zullen enkele Europese ren ners daarvoor worden uitgenodigd. Jacques Goddet is een matig man. Hij eet weinig, drinkt weinig en rookt hele maal niet. Een van de vaste stelregels 29JUNI-5eETAPPE-286KM van de Tourbaas is, dat hij tijdens de rit niets eet. Het was voor de oud-gedienden in de karavaan dan ook een bijzonder vreemde aanblik toen zij bij het passeren van de rode directeurswagen de grote man bezig zagen een kippeboutje af te kluiven. Goddet zag die verbaasde blik ken. Hij boog zich uit de auto en verklaar de met een verontschuldigende glimlach: „Een renner heeft mij bij het passeren dit ding in de schoot geworpen en dan mag ik zo'n hartelijke geste toch niet negeren wel?" De finish van de tweede etappe in Namen; n.l.n.r.: Favero, Gainche, Dejouhannet. (Telefoto) Voetbal De Ajax-rechtsbuiten Piet van der Kuil zal het volgend jaar uitkomen voor de Eindhovense eredivisieclub PSV. Geheel onverwacht vernamen wij vrijdagavond dal de besturen van beide verenigingen overeenstemming hebben bereikt over de transfersom. Genoemd wordt een bedrag inclusief kosten van meer dan 130.000,Piet van der Kuil, voor wie ook belangstelling bestond by Feyenoord, zal in Eindhoven gaan wonen. De 25-jarige Van der Kuil begon zijn voetballoopbaan bij VSV (Velsen) en debuteerde op 19-jarige leeftijd in net Nederlands elftal. Sindsdien speelde hij 26 interlands steeds op de rechtsbuiten plaats. De Rotterdamse eredivisieclub Feijen- oord heeft vrijdagavond in het Feijenoord- stadion voor 45.000 toeschouwers met 31 gewonnen van de Braziliaanse club Bota fogo. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Rotterdammers. De Braziliaanse club met sterren als Garrincha en Didi, die op haar trip door Europa slechts zelden had verloren, maak te tegen een geladen Feijenoord geen ge weldige indruk. In de aanval miste vooral Garrincha op veelal simpele wijze goede kansen en in de verdediging kon rechts achter Borges de snelle Moulyn slechts met veel moeite de voet dwars zetten. De Zweed .Ingemar Johansson heeft een verrassende overwinning behaald op de Amerikaan Floyd Patterson en daarmee de wereldtitel in het zwaargewicht op zijn naam gebracht. De referee maakte in de derde ronde een einde aan het gevecht, toen Patterson enige malen neergesla gen was geweest en niet meer in staat was zich te verdedigen. Voor het gevecht was Patterson favo riet geweest voor de meeste deskundigen bij wie Jack Dempsey en Rocky Marcia- no. Maar allen hadden rekening gehouden met de mogelijkheid van een verrassing in verband met de grote stootkracht van de Zweed wiens „mystery right" (die hij tijdens de training verborgen had gehou den, maar waarmee hij o.m. in één ronde van Eddy Machen had gewonnen) dan ook inderdaad de beslissing heeft ge bracht. Boksen Het is voor de eerste keer dat de kroon bij de zwaargewichten door een Zweed wordt gedragen, en het is de derde maal dat deze eer aan een Europeaan te beurt valt. Johansson probeerde die rechtse een en kele maal tijdens de eerste ronde, maar zonder er kracht achter te zetten. Deze eerste ronde bracht weinig krachtsver schil, maar de ringexperts schreven haar op rekening van Johansson, die met zijn linkse -de meeste treffers had geplaatst. De tweede ronde was volgens sommigen gelijk, doch verliep iets in het voordeel van Patterson. Het einde kwam, voor ieder onver wacht, in de derde ronde toen Johansson, In 1876 legde Jacques Olry de grondslag voor het befaamde Haras „Rouge Terre" aan de Orne in Frankrijk en sindsdien heeft deze ruim 300 ha omvattende stoete rij een leidende rol gespeeld in de Franse draverfokkerij en drafsport. Zouden vroe ger de internationale contacten al zo stevig en uitgebreid zijn geweest als nu, dan zou deze grootste draverfokkerij in Frankrijk al veel eerder internationale bekendheid hebben gekregen. Paarden als Bémécourt, Louvois, Phoenix, Ergoline, die 31 keer achter elkaar won, en vele anderen, zouden in die dagen een zeker even grote rol in het rijk der dravers hebben gespeeld als thans Jamin. Paardesport Met Gélinotte scheen er in Europa een draver te zijn, die in tientallen jaren niet meer overtroffen zou kunnen worden. Goed drie jaren later al diende Jamin zich al aan en wie nu vergelijkingen trekt tussen beide dravers komt onomwonden tot de conclusie, dat Jamin nog weer beter is. Dit wonderbaarlijke paard, dat reeds meer dan 800.000 won en waar hij ook in Europa draaft aan de lopende band wereldprestaties blijft leveren, staat zon dagmiddag op Duindigt in de Grote Prijs der Lage Landen voor één van zwaarste taken uit zijn geweldige carrière. Zwaar, niet omdat de Nederlandse paarden zo sterk zijn, maar door het feit, dat hij het in deze draverij moet opnemen tegen Icare IV en de onder Nederlandse kleuren lopende Hairos II, die hem beiden met tijden van 1.15,8 en 1.15,9 op zijn Europees record van 1.15.6 volgen. Deze verschillen zijn zo gering, dat de positie in de koers van zondag een beslissende factor zal zijn. Wie het voordeel heeft het eerst, uit het gedrang van de koppaarden te zijn. zal een wellicht, beslissend voordeel op zijn con currenten kunnen behalen. Geersen zal hierin met Hairos II het eerste slagen, om dat hij van beide cracks 20 m voorgift krijgt. De hengst, is echter geruime tijd ernstig ziek geweest en het is voor de eerste maal na een periode van 6 maanden, dat hij voor een werkelijk keiharde koers wordt gesteld. De verwachting is dan ook dat hij nog niet in staat zal zijn in de slot fase van dit gevecht de kracht te vinden Jamin en Icare IV te weerstaan. Jamin is derhalve de favoriet, maar of hij wederom de roem van het aloude „Rou ge Terre" zal verbreiden, blijft een open vraag, waarop zondagmiddag na slechts drieënhalve minuut van spanning het ant woord gegeven zal worden. Een overwinning van de overige paar den zou een enorme verrassing betekenen. Slechts de door Duitsland geïmporteerde Franse hengst Ivacourt, die door de mees terlijke rijder Gerhard Krüger bestuurd zal worden, zouden bij een voor hen ge lukkig koersverloop nog een rol in de eind strijd kunnen spelen. In de omlijsting van de Grote Prijs dei- Lage Landen, zijn er nog twee internatio nale nummers. In de Peterhofprijs is het internationale element eveneens sterk vertegenwoordigd, maar of de Fransen Hippogriffe. Hé Lui, Hetman en Iniopile het kunnen bolwerken tegen de Neder landse cracks, die deze korte afstand ko zen boven de 2600 m. van de Grote Prijs der Lage Landen, blijft de vraag. Theo Messidor loopt in grote vorm en moet in staat geacht worden Hippogriffe achter zich te houden. De derde kandidaat is Double Six M. In de internationale autostartkoers krijgt Thea Cornelia het zeer zwaar, daar zij door haar reeks overwinningen thans tot in de goede klasse is doorgedrongen. Haar kwaliteiten zijn echter zo groot, dat zij opnieuw als favoriet mag worden be schouwd. vóór Sunny Williams en Urania. Bij de amateurrijders zijn in een zeer groot veld vele mogelijkheden, doch daar Vivant Hollandia blijkbaar toch zijn grote beloften gaat inlossen mag hij ondanks zijn zware handicap toch als de winnaar worden gezien. Outsiders zijn de sterke Victrix V. Vlekloos Hanover en Quadru- pes. Een enorm groot veld opent de dag. In de kopgroep zijn weinig paarden van be tekenis, waardoor de gehandicapte paar den slechts voor de moeilijkheid staan veel buitenom te moeten doen. Walküre heeft daarvoor de meeste snelheid en zij zal daarbij in de eindstrijd gezelschap krij gen van Winston Hanover en Wally Pari- sien. De stayer Umberto kan zich weer uitleven in de 2500 m. lange O Marijke- prijs, waarin hij Vrijdag maar net zal kunnen kloppen. In de Roland-prijs gaat de voorkeur naar X Hanover, die dank zij zijn gunstige startpositie de baas kan spe len over Xuthus T en Xuthus Hollandia. De rol van het 16-,jarige Nederlandse meisje Marian Moritz in het toernooi om het Wimbledonkampioenschap dames en kelspel is uitgespeeld. In de derde ronde kreeg zy de sterke Engelse speelster An gela Mortimer, die als nummer twee was geplaatst, tegenover zich en dat was haar kennelijk te veel. De eerste set heeft slechts 15 minuten ge duurd. Marian won geen enkele game en zo ging deze met 60 naar Angela Morti mer. Voordat de Nederlandse een game op haar naam bracht, had haar Engelse tegen standster reeds 9 games gewonnen. Het zou de enige gewonnen game voor onze landgenote worden, want de tweede set eindigde in een 61 overwinning voor de Engelse. Onze landgenoot Willem Maris en de Britse speelster Elaine Shenton begrepen elkaar niet. En dat was de reden waarom zij de eerste set van de partij tegen de Zuidafrikaanse Sandra Reynolds, die met de Australiër Emerson een paar vorm de, met 60 verloren. Later ging het beter. Zij raakten op elkaar ingespeeld en hier door werd het mogelijk, dat een opgelo pen achterstand enkele malen werd weg gewerkt.. Toch ging ook de tweede set te loor. Maar nu met niet zoveel verschil: 8—6. Fredy Marinkelle en Marian Moritz heb ben de partij tegen de Spaanse speelsters Alicio Guri en Pilar Barill bepaald niet cadeau gegeven. Na een langdurige eerste set, die met 1210 naar het Spaanse paar ging, verkregen onze landgenootjes in de tweede set een 41 voorsprong. Hun tegenstandsters slaagden er weliswaar in de partijen op gelijke voet te brengen (44), maar de set kwam toch op naam van de Nederlandse meisjes te staan: 75. Jammer was het, dat Marian Moritz in de derde en tevens laatste set haar service- game verloor. De Spaanse doorbraak heeft een ongunstige invloed op het spel van de Nederlandse meisjes gehad. Ook Fredy verloor haar servicegame en zo gingen onze landgenootjes met 62 ten onder. T en nis De geplaatste speelsters hebben zich ge handhaafd, hoewel hel bij enkele van hen met moeite is gebeurd. De Amerikaanse Beverly Fleitz heeft in de partij tegen de Belgische Christine Mereelis 80 bange minuten doorgemaakt. Zij begon met een verloren set: 64 voor mej. Mereelis. De grotere ervaring heeft de Amerikaanse toch de zege gebracht. Met een enorme spreiding verraste zij haar tegenstandster, die fel terugvocht; met 61, 64 klas seerde zij zich bij de laatste 16. De Braziliaanse Maria Esther Bueno heeft ook alle zeilen moeten bijzetten om een plaats in de kwart finales te ver overen. De Amerikaanse Mimi Arnold gaf zich maar niet zo gewonnen. De eerste set verloor het Braziliaanse meisje met 75. Met een grote variatie in haar spel bracht Maria Esther Bueno het Amerikaanse meisje volkomen van de wijs: 63, 61. Een enorm applaus viel de 45-jarige Amerikaan Gardnar Mulloy na afloop van zijn partij tegen de 18-jarige landgenoot Earl Buchholtz ten deel. De geroutineerde advocaat uit Miami had zijn veel jongere tegenstander de les gelezen. In straight sets 64, 75, 64 zegevierde hij over Buchholz, die in de vorige ronde nog lau weren had geoogst met een overwinning op de Zuidafrikaanse crack Forbes. Patterson (links) en Johansson voor de strijd, die in zo'n duidelijke zege voor de Zweed zou eindigen. (Telefoto) na eerst enkele linkse halfarmstoten te hebben geplaatst, plotseling een formida bele rechtse op het gezicht van Patterson plaatste terwijl deze zich heen en weer be woog om te trachten de linksen te ont gaan. De stoot had zoveel kracht dat deze Pattersons weerstandsvermogen totaal ondermijnde. Hij kwam na „zeven" over eind, maar de scheidsrechter had op dat moment al een einde kunnen maken aan het gevecht, want de kampioen was niet meer in staat partij te geven. Een linkse en een rechtse hoek zonden hem ander maal voor negen tellen naar het kanvas. Hij stond met moeite op, trachtte op zijn beurt de Zweed te treffen, maar werd nog vier maal gevloerd door zijn oppermach tige tegenstander. Toen maakte de scheidsrechter er een einde aan. De derde ronde had toen 2 minuten 3 seconden geduurd, en in totaal was Pat terson 46 seconden neer geweest. Hij bloedde uit de neus, terwijl Johansson vrijwel geen sporen droeg van de strijd, behalve wat rode plekken op de borst en bij de neus. Onmiddellijk nadat Johansson tot we reldkampioen was uitgeroepen werd de ring bestormd door honderden bezoekers, meest Zweden die met vlaggetjes zwaai den. De Zweed verklaarde na afloop: „Ik ben blij te hebben bewezen dat mijn rechtse geen sprookje is maar harde werkelijk heid. Die eerste rechtse is de beste die ik ooit gegeven heb, recht op de kin, langs de kortste weg. Het verwonderde me niet dat Patterson neer ging, want met ande ren is hetzelfde gebeurd. Toen hij opstond zag ik dat hij groggy was. Mijn rechtse had gedaan wat ik ervan verwacht had". Johansson kon zich niet'"herinneren hoe vaak hij Patterson had neergeslagen, vijf keer volgens sommigen, zes keer volgens anderen. Patterson gaf na afloop van het gevecht geen blijken van bitterheid of teleurstel ling. Hij zei: „Ik heb die eerste rechtse niet zien aankomen en weet niet waar de stoot mij getroffen heeft. Ik herinner me ook niet wat ik gedaan heb nadat ik voor de derde keer gevloerd was". De verslagen kampioen noemde Jo hansson inderdaad een goed bokser en hij zeide voorts, dat hij bereid was zijn op volger in een revanchewedstrijd, waar voor de contracten getekend zijn, te ont moeten. De nederlaag van Patterson, met 51 favoriet vóór het gevecht, was de grootste sensatie in de boksgeschiedenis der zwaar gewichten sinds 23 jaar geleden Max Schmeling door een k.o. won van Joe Louis, toen nog geen wereldkampioen. Volgens de organisator van de wedstrijd bedroeg de recette 425.000 dollar bruto en 365.000 dollar netto. De t-v.-opbrengst zou ongeveer 1 miljoen dollar bedragen. Naar verluidt zou de beurs van Patterson .560.000 dollar en die van Johansson 248.000 dollar bedragen. Ook dit jaar heeft de Amsterdamse Sportweek weer gebrek aan geld. „Met de tienduizend gulden die we kregen, kun nen we eigenlijk niet toekomen", aldus een mededeling van de heer R. J. Krudop van Ruwiell. „Toch hebben wij dit jaar, dankzij de medewerking van een zestal wijkcentra 130 demonstraties, tegen 120 in 1958". KORFBAL Op het HKV-terrein aan de Steenwijk- laan in Den Haag, wordt zondag van twee tot vier uur de belangrijke korf bal wedstrijd HKVRohda gespeeld voor de landstitel. Afgelopen zondag won Rohda min of meer verrassend met 7—6 van HKV in Amster dam. Indien de Amsterdammers dus ten minste gelijk spelen, leggen zij beslag op de hoogste korfbaltitel. Met de leiding van de wedstrijd is be last de Haarlemse arbiter H. Arends. Van 10—4 uur vindt op het Aurora-veld een jeugdtoernooi plaats, waarvoor 14 ploegen hebben ingeschreven. ZWEMMEN In de zwemvijver Groenendaal in Heem stede worden zondagmiddag (aanvang twee uur) door de Heemsteedse zwem- en polo club HPC zwemwedstrijden gehouden met als inzet de kampioenschappen van de Kring Haarlem KNZB. CRICKET In de eerste klasse van de cricketcom petitie speelt Rood en Wit zondag haar eerste thuiswedstrijd. De tegenstander is Hermes DVS, dat verleden week met groot vertoon van ACC won. Rood en Wit is evenwel weer volledig nu de voetbalspe- lende cricketers ook weer present zijn, zo dat een zege verwacht mag worden. In de eerste klasse B gaat Haarlem an dermaal een overwinning tegemoet in de uitwedstrijd tegen Excelsior. De overige wedstrijden zijn: SCHC— Rood en Wit II (2A), HilversumR. en W; III (23), Ajax (L.)—R. en W. IV, CVHW-i BMHC en Haarlem IIConcordia (2E)>

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9