Russisch protest tegen de verkiezing in Berlijn HET WEER Jarige Prins op inspectie Wijziging verwacht in Britse bewapeningspolitiek Protesten tegen sluiting van Duitse „botergrenzen" Gerard van Praag zomerkleding MAANDAG 29 JUNI 1959 44© JAARGANG NUMMER 197 Nederlandse assistentie me lYlUKWó w/oreifouviuf! Deutsche Partei tegen CDU-CSU-kandidaat Lübke Premier Ben Goerion dreigt met zijn aftreden Hij wil wapenleveringen aan Bonn niet opgeven Noordwestelijke wind Voorrang voor oorlogsvloot met atoomschepen In de krant van heden Kozlov reisde non-stop van Moskou naar New York Zijn TU-114 deed er elf uur en zes minuten over A lie reden tot lachen Het woord is aan Proteststaking in Kerala Irak zal deelnemen aan de Arabische topconferentie Drie doden in het verkeer Nieuwe C.A.O. in de grafische industrie Vragen aan minister Gevolgen van de droogte geheim? Enorme kollektie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 én 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman J,:-"-;:':-" Hf mM - Twee Nederlandse sleepboten, de „Maas" en de „Zeeleeuw"zijn het brandende Britse vrachtschip, de „Staniel" (628 ton), dat op het strand bij Pakefield aan de grond was gezet, te hulp gekomen. Terwijl honderden vakantiegangers van het strand toekeken gingen Nederlandse deskundigen aan boord om de schade op te nemen. Uit de ruimen van het brandende schip stegen nog rookwolken, maar men neemt aan dat het vuur onder controle is gebracht. Het schip was van Boston op weg naar de Kanaaleilanden met een lading, die balen hooi bevatte. De bemanning sprong over boord en werd door reddingsboten uit Lowestoft opgepikt (zie de telefoto). De Nederlandse deskundigen zijn voornemens de ruimen vol water te doen lopen, deze uit te pompen en vervolgens te trachten het schip weer vlot te krijgen. Zij zeiden dat het schip ernstig beschadigd is, maar dat de machinekamer en de brandstoftanks niet door het vuur zijn aangetast, dank zij de duizenden liters water die in het schip zijn gepompt. De „Maas" en Zeeleeuw hebben vanmorgen vergeefs getracht de „Staniel", die ongeveer drie meter diep in het zand vast zit, los te trekken. De sleep boten zullen vanmiddag bij hoogtij op nieuw een poging wagen. Ook de Duitse sleepboot Wotan, d,ie onlangs bekendheid kreeg met de berging van het Britse schip „Ocean Layer" had assistentie aangeboden Advertentie BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAU (Bi) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN JERUZALEM, (Reuter/AFP) Premier Ben Goerion van Israel heeft zondagavond op een bijeenkomst van zijn arbeiderspar tij „Mapai" verklaard: „Indien een lid van de coalitieregering tegen mij stemt of zich onthoudt, zal hij moeten aftreden. Indien ik in dat geval binnen veertien dagen geen nieuwe regering kan vormen, ga ik heen". Het Israëlische kabinet is zondag acht uur bijeengewest om te trachten overeenstem ming te bereiken over de verkoop van wapens aan West-Duitsland. De ministers zullen de kwestie vandaag verder bespre ken. Het Israëlische parlement heeft, voor vandaag een motie van de communisten waarin wordt gezegd dat het parlement geen vertrouwen heeft in de regering Ben- Goerion, en een motie van de rechtse He- roet-partij waarin wordt verzocht om een debat over de verkoop van wapens aan de Duitse bondsrepubliek, op zijn agenda staan. Waarnemers zijn van oordeel dat de twee moties kunnen leiden tot een krachtmeting in het parlement waarin de huidige coa litieregering kan vallen. De 73-jarige pre mier is van plan wapens aan West-Duits land te blijven verkopen en de tegenstan ders van die transacties in de coalitie, na melijk de linkse Ahdoet Avoda-partij, uit de regering te stolen. Om dit te doen staat Ben-Goerion geen andere weg open dan het ontslag van het kabinet in te dienen. De Heroet-partij tracht andere partijen ertoe te brengen zich bij de stemming over de communistische motie tegen Ben-Goe rion uit te spreken. (Van onze correspondent in Berlijn) De Sovjet-Unie heeft het afgelopen weekeinde in een nota geprotesteerd te gen het voornemen om de Westduitse pre sidentsverkiezingen woensdag te Wesfc- Berlijn te houden. Noch te Bonn noch te West-Berlijn zal dit Russische protest iets veranderen aan de voorbereidingen die voor déze verkiezingen worden getroffen, zo is officieel bekend gemaakt. In dc Russische nota, die onder meer ook naar Washington is gestuurd wordt herhaald, dat de verkiezingen te Berlijn een „provocatiedaad'' zijn. De president van de Bondsdag, Gersten- maier, die verantwoordelijk is voor deze verkiezingen, heeft verklaard dat hij geen enkele aanleiding ziet om zijn plannen te wijzigen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn gelooft evenmin dat de Russische nota invloed zal hebben op tijd stip en plaats van de verkiezingen. Dit maal zijn regering en oppositie het volko men eens, zoals blijkt uit een commen taar van S.P.D.-leider Ollenhauer, die ver klaarde, dat niemand hier van een provo catie kan spreken, omdat ook de herver kiezing van president Heuss in 1954 in Berlijn geschiedde. Men gelooft in Berlijn zelf dat de Russen of de Oostduitsers verder niets zullen on dernemen tegen de verkiezingen. Eerder ziet men hier de Sovjet-nota als een stap om te laten zien dat men het geval niet zonder meer kan laten gaan, maar zich er ten slotte rustig bij zal neerleggen. De coalitiegenoot van de C.D.U.-C.S.U. in de regering-Adenauer, de kleine recht se Deutsche Partei, heeft gisteren op een partijcongres te Bremen bekend gemaakt dat zij alie drie kandidaten voor het presi dentsambt, de C.D.U.-er Lübke, de socia list Schmid en de F.D.P.-er Becker af wijst. Evenmin is zij van plan een eigen kandidaat te stellen. De Deutsche Partei die, met haar 24 stemmen in de Bonds vergadering, juist de C.D.U.-C.S.U. met haar 517 stemmen zou kunnen helpen aan een volstrekte meerderheid voor Lübke van 520 stemmen spreekt van een staats- crisis rond het presidentiële ambt, en van een partijpolitiek spel. De D.P.-leden in de Bondsvergadering zullen, of zich allen van Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. stemming onthouden of daar de stemming geheim is, of zich van het partijbesluit niets aantrekken en naar eigen wil hun stem geven aan de man, die zij het meest vertrouwen, waarschijnlijk Becker. Hier door staat het wel vast dat Lübke er woensdag bij de eerste en tweede ronde waarbij een meerderheid van 520 van de 1.038 stemmen noodzakelijk is niet zal komen. De derde ronde, waarin een gewone meerderheid voldoende zal zijn, zal de beslissing moeten brengen. De C.D.U.- C.S.U. is bezig de zes stemmen van de Beierse partij aan te trekken. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft het Russische protest tegen het voornemen de Duitse bondspresident in West-Berlijn te kiezen van de hand gewe zen pag. Weerrapporten 1, 2 Van dag lot dag 3 Economisch nieuws2 „Toch is het zó' 2 „Op de Praatstoel"3 Uit stad en omgeving5, 6 Agenda 5 Radio en Televisie 4 Feuilleton4 Beurs 6 Kunst 7 Sport 9, 10 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Volgens de „Sunday Times" zou de Brit se regering in haar nieuwe vijfjarenplan voor de defensie de hoogste voorrang ge ven aan de door kernenergie voortgestuw de oorlogsvloot. Ook de koopvaardij, wel ke bij deze ontwikkeling zou worden be trokken, zou hiervan groot profijt trek ken. Bij de Britse bewapening ligt de na druk sinds enige jaren op de raketten- bouw. De Britse regering zou thans ech ter streven naar een beter evenwicht tus sen kern- en andere wapens in een gelei delijk tot een geheel groeiende strijd macht, in het bijzonder door de voorzie ning van het leger met atoomgranaten. De „Sunday Dispatch" maakt melding van een opzienbarende uitvinding door een groep Britse atoomgeleerden, onder leiding van Sir William Penney, de uit vinder van de Britse waterstofbom, waar door de verdedigingskosten ingrijpend zouden kunnen worden verlaagd. Men zou er in geslaagd zijn plutonium, de grond stof voor de kernwapens, veel goedkoper te produceren dan oorspronkelijk bere kend was. Deze ontdekking zou ook de spoedige invoering van atoomartillerie mogelijk maken, waardoor andere wapens belangrijk zouden kunnen worden inge krompen. Ook zou een snelle bouw van door kernenergie gedreven onderzeeboten en koopvaardijschepen mogelijk worden. De dag dat atoomtremen, atoomauto's en atoomvliegtuigen hun intrede zullen doen, zou eveneens belangrijk naderbij zijn ge bracht. Deze week zal de Labour-oppositie in het Lagerhuis de regering vragen stellen over de op handen zijnde wijziging in de Britse bewapeningspolitiek. WASHINGTON (UPI) Volgens de Amerikaanse minister van Defensie, Mc- Elroy, liggen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten „nek aan nek" in de wed loop wie het eerst intercontinentale pro jectielen in voldoende mate gereed heeft voor operationeel gebruik. McElroy deel de mede dat de proefnemingen met „At- las"-projectielen wegens voortdurende mislukking voor ten minste zestig dagen zijn gestaakt. De deskundigen menen te weten waar de fout ligt. Ook de Russische experts hebben „ernstige moeilijkheden" gehad bij de ontwikkeling van interconti nentale projectielen, aldus McElroy. NEW YORK (AFP) De Russische eerste plaatsvervangende minister-presi dent Kozlov is zondag per vliegtuig te New York aangekomen. Zijn vliegtuig, een TU-114 legde de afstand Moskou—New York zonder tussenlandingen af. Kozlov zal in New York een Russische tentoonstel ling openen en besprekingen voeren met president Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Zaken Herter. Kozlov legde een verklaring af waarin hij sprak over een indrukwekkende vlieg reis van elf uur en zes minuten zonder tussenlanding. Hij sprak de hoop uit dat zijn bezoek zal leiden tot verbetering van het begrip tussen het Russische en het Amerikaanse volk en dat de tentoonstel ling zal bijdragen tot een beter begrip bij de Amerikanen van de levenswijze en de prestaties van het Russische volk. President Eisenhower zal vanmiddag een onofficieel bezoek brengen aan de expositie. De bekende jazz-trompettist Louis Armstrong, die enkele dagen geleden ernstig ziek was opgenomen in het ziekenhuis van Spol.eto in Italië, heeft weer reden tot lachen. De crisis is voorbij. Armstrongs lijfarts heeft ver klaard, dat „Satchmo" binnen twee a drie dagen weer geheel de oude zal zijn. Op de foto ziet men hoe een over gelukkige Armstrong zijn vrouw, Lucille omhelst. Louis Armstrong heeft, vanochtend het ziekenhuis van Spoleto verlaten* (Van onze correspondent in Bonn) De minister-president van Sleeswijk-Holstein, Von Hassel, heeft het afgelopen weekeinde in een brief aan de Westduitse minister van Landbouw, Lübke, gevraagd om de zogenaamde botergrenzen van Duitsland met Denmarken en Nederland niet verder te sluiten. Hij eiste dat in het gewone reisverkeer en het kleine grensverkeer de boterinvoer uit beide nabuurlanden niet beperkt zal worden van 1 kg tot 250 gram per persoon. Minister Lübke wil onder de druk van de Duitse zuivelindustrie ertoe overgaan om met ingang van 1 juli zowel de invoer van boter als van suiker in te perken. Een jaar geleden was hij er reeds toe over gegaan de boterinvoer in het kleine grensverkeer te verlagen van 2,5 tot 1 kg per persoon. Desondanks kochten particulieren langs de grens in Nederland en Denemarken het afgelopen jaar een hoeveelheid boter van ongeveer 12.000 ton. Minister-president Von Hassel meent evenwel dat een verdere beperking tot 250 gram per persoon een ietwat kleinzielige zaak wordt zowel voor Denen en Nederlanders als voor de Duitsers zelf. Het gaat hier overigens voor de econo mieën van de drie landen wel zeker om belangrijke hoeveelheden en bedragen. Een invoer in Duitsland van 12.000 ton bo ter door particuliere kleine inkopen komt neer op een invoer van 650 goederenwa gons. De normale boterinvoer per jaar uit Denemarken en Nederland in de Bonds republiek bedraagt evenwel slechts 5.600 ton: dat is 280 goederenwagons. Te Bonn zegt men dan ook dat het hier al lang niet meer gaat om klein grensverkeer wat de particulieren aankopen van 12.000 ton aan gaat. Miljoenen marken Blijkens een artikel in het Hamburgse weekblad „Die Zeit" hebben van januari 1958 tot maart 1959 bij de Duitse douane kantoren tussen Aken en Elmpt bij de Limburgs-Gelders grens 17,8 miljoen men sen 10 miljoen pond boter ingevoerd uit Nederland. Zij betaalden voor deze boter en andere levensmiddelen aan invoerrech ten 11,5 miljoen mark, hetgeen erop neer komt dat zij in Nederland in die periode aan levensmiddelen hebben gekocht voor een waarde van circa 80 miljoen mark. Hiervan komt alleen al voor een waarde van 20 miljoen mark over de grens bij Vaals in Zuid-Limburg, in welke plaats van 6.000 inwoners per week meer boter aan Duitsers wordt verkocht dan in Am sterdam aan de gehele bevolking. Vaals is met de tram van Aken uit heel vlug en eenvoudig te bei-eiken. In Venlo komen iedere vrijdag en zaterdag 40.000 Duitsers, die per persoon voor gemiddeid 15 mark aan Nederlandse levensmiddelen kopen, hetgeen erop neerkomt, dat in het 40.000 mensen tellende Venlo de omzet van de winkeliers per week tweemaal zo groot als normaal is. Men gelooft in de grensgebieden niet, dat een verlaging van het vrij in te voe ren botercontingent tot 250 gram per man ertoe zal bijdragen dat het vrije grensver keer met Nederland en Denemarken zal afnemen. De prijzen in ons land en Dene marken van boter en andere levensmid delen zijn nu eenmaal bijzonder laag voor de Duitsers en men zal van Duitse zijde dan ook hoe laag de vrije hoeveelheid ook wordt blijven inkopen zowel in Ne derland als in Denemarken. De minister woont in Quantico (Virginia) een vergadering van de commissie van chefs van staven bij, waarop is besloten een speciale staf op te richten voor lucht verdediging, in het bijzonder tegen raket- wapens. Wellicht hebben zowel de Sovjet- Unie als de Verenigde Staten elk tien in tercontinentale projectielen voor gebruik gereed. Met honderd projectielen zou de Sovjet-Unie een effectieve aanval kunnen doen, aldus McElroy. De voornaamste militaire leiders hebben in geheime zittingen overleg gepleegd met geleerden en diplomaten met, het doel de Amerikaanse strategische defensie plannen te coördineren. (Zie ook pagina 3) Smiles: Ontspanning is: Verandering van in spanning. TRIVANDUM (AFP) De grote meer derheid van de fabrieksarbeiders in de Indische staat Kerala heeft vandaag te Trivandrum het werk neergelegd. Deze actie van de niet-communistische vakbon den maakt deel uit van de campagane tegen het communistische bestuur van de staat. Zowel in de particuliere als de over heidsbedrijven ligt het werk stil. De sta kers hebben een mars door Trivandum gemaakt. Het cadettenïamboercorps „Prins Bern- hard" van de Koninklijke Militaire Aka- demie te Breda, heeft Prins Bernhard van morgen de traditionele verjaardagsaubade gebracht. Klokslag 11 uur betrad de Prins CAIRO (Reuter/UPI) De secretaris generaal van de Arabische Liga, Hassoe- na, heeft bekendgemaakt dat Irak heeft ingestemd met het houden van een Arabi sche topconferentie over de Palestijnse kwestie en het vraagstuk van de joodse immigratie in Israël. Op Tunesië en Ma rokko na hebben alle Arabische landen nu met de conferentie ingestemd. Deze stap brengt Irak weer terug bin nen de beraadslagingen van de Liga, na dat de betrekkingen tussen Cairo en Bag dad lange tijd erg waren „verkoeld". De Iraakse communistische partij heeft al haar leden verzocht „zich paraat te houden", nu haar betrekkingen met het Iraakse leger „een kritiek stadium" door maken, aldus meldt het Libanese blad „As-Sahafah". Er hebben nieuwe arres taties plaatsgehad in het Iraakse leger en de beweging van het (communistische) volksverzet, zo bericht het dagblad „Al- Jamaheer" te Damascus. Zaterdagavond is de 30-jarige Amster damse gemeentwerkman J. A. Hagemann, op de rijksweg bij Eemnes bij een poging een lift te krijgen door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De heer Hagemann had met zijn broer per motor fiets de TT-races in Assen bezocht. Op de terugweg kregen zij bij Meppel pech met de motor. Liftend waren zij tot Eemnes gekomen. Daar probeerde J. A. Hagemann opnieuw een lift te krijgen. Toen hij mid den op de weg liep, werd hij door een auto aangereden. In Valthermond stak de 4-jarige Trijn tje Dol uit Emmercompascum plotseling de weg over. Het kind werd aangereden door een personenauto. Het was op slag dood. In Rotterdam is de 7-jarige Theo van Os op de Oldegaarde aangereden door een personenauto. De jongen werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij korte tijd later :s bezweken. Arbeidstijdverkorting tot 45 uur (Van onze Haagse redacteur Er is in de grafische industrie overeen stemming bereikt over een nieuwe arbeids overeenkomst, waarin ondermeer een ver korting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week, verspreid over een periode van drie jaar, is opgenomen. Voorts is overeenstemming bereikt over een dienst tijd-toeslag van 2 cent per uur voor werk nemers, die minstens 12'A jaar bij een werkgever hebben gewerkt, van 4 cent als het dienstverband 25 jaar heeft geduurd. Voor arbeiders, die meer dan 25 jaar en 40 jaar bij een patroon hebben gewerkt, is een bepaling inzake extra-vakantiedagen opgenomen. Over loonsverhoging is geen beslissing genomen. het bordes, waarboven zijn standaard wapperde. Hij was in gezelschap van de gouverneur van de K.M.A., de kolonel der cavalerie W. Kloppenburg, de eerste offi cier der K.M.A., de majoor der cavalerie J. Ph. van Iepenbrugge, en de adjudant van de gouverneur, de kapitein der infan terie C. van der Kun. Het cadettentam- boercorps marcheerde onder het spelen van „In naam van Oranje doe open de poort" de paleistuin binnen. De tambour- maitre, de cadet-sergeant A. J. Dresens, meldde zich bij de Prins, die daarna de trappen van het bordes afdaalde voor de inspectie. Het corps bracht vervolgens het „Wilhelmus" en enige marsen ten gehore. Bij het afmelden stolde de sergeant Dre sens de traditionele vraag of Prins Bern hard het cadetten-tarnboercorps nog waar dig acht zijn naam te dragen. De Prins beantwoordde deze vraag met een volmon dig ja, waarop het corps met slaande trom afmarcheerde. De viering van de 48ste verjaardag van Prins Bernhard werd vanmiddag in be sloten kring voortgezet met een tuinfeest. Het lid van de Eerste Kamer ir. Geuze (C.H.) heeft de minister van Landbouw en Visserij gevraagd of het juist is, dat aan ambten-ren van zijn ministerie, met name aan de landbouwconsulenten, verboden is aan de pers inlichtingen te verstrekken over de gevolgen van de langdurige droog teperiode. Als deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, dan verzoekt ir. Geuze de minister, dit verbod op te heffen. Onze Haagse redacteur verneemt, dat er geen sprake is van een absoluut verbod aan de landbouwconsulenten, om inlich tingen over de droogte en de daardoor veroorzaakte schade te verstrekken aan de pers, zoals men uit de door ir. Geuze aan de minister gestelde vragen zou kunnen afleiden. Op het ministerie van Landbouw heeft men ons namelijk medegedeeld, dat aan de landbouwconsulenten slechts ver zocht is, geen financiële cijfers omtrent de door de droogte veroorzaakte schade te verstrekken. Dit is niet gebeurd om de omvang van de schade te verdoezelen, maar omdat deze cijfers op dit ogenblik onmogelijk be trouwbaar kunnen zijn, terwijl anderszijds het gevaar niet denkbeeldig is, dat deze getallen later, bij eventuele schadeclaims, bij wijze van officiële gegevens gehanteerd zouden worden. Er bestaat echter geen enkel bezwaar tegen, dat landbouwconsulenten mede delingen doen omtrent de door de droogte veroorzaakte schade in percentages van de oppervlakte der akkers en dergelijke illustratieve gegevens verstrekken. Tenslotte herinneren wij eraan, dat ook de voorzitter van het landbouwschap zich in zijn jongstleden woensdag uitgesproken rede zeer voorzichtig heeft betoond in het schatten van de omvang der schade. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1