Horen en zien De man aan de top „TSJIK, TUK1E EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem U R Dit jaar meer dan één miljoen bromfietsen Huidgenezing 4 radio telei$me'jk •MNKONDI^^^ÈN;- .NABESCHOUWINGEN Goed amusement „Kalebas", opera van Jurriaan A ndriessen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma N.T.S. zendt Amsterdam- Real Madrid uit Achtervolgde inbreker schoot op zichzelf Tien inbraken in Santpoort opgehelderd Organisator van de „Firato" overleden Snelle toeneming van alle soorten motorrijtuigen Woudrichem heeft een college van vrije poorters Twee slachtoffers bij vliegtuigongeluk Kerkelijk Nieuws BRITSE NATIONALE DAGBLADEN OOK DOOR STAKING BEDREIGD Conflict in de drukinkt-industrie de aanleiding Oud-strijders herdachten de gevallenen Aantal nieuwe tbc-gevallen neemt niet meer af Bestrijding moet ook gericht zijn op het opsporen der besmetting door Cameron Hawley Gaat u met vakantie? MAANDAG 29 JUNI 1959 Na een prettig openingspraatje door prof. dr. L. J. van Holk presenteerde de VPRO zaterdag „Bleu Skies" een zoetge vooisd vakantieprogramma van Jim Al bright, waarin aardig gedanst werd op muziek van een prima trio en waarin „The vocal Group Modern Five" knappe samen zang liet horen. In De Oude Draaidoos presenteerde Simon van Collem films van Joris Ivens, die in de studio meedeelde een nieuwe film te gaan maken over de invloed van de mistral op mens en dier in Zuid- Franrkrijk. „Bonsoir Paris" was een recht streeks uitstaptje naar de Butle-Montmar- tre, dat door technische storingen soms wat schokkend verliep, maar door de liedjes van Cora Vaucaire, Janine en Nico Knap per en vele anderen zorgeloos genoeg was om kleine technische- en regiefoutjes met de Franse slag te doen te nemen. Al bij al een geslaagd zaterdagavondprogramma. De tragiek van de menselijke ouderdom, zoals zij door velen als een bittere reali teit. werd en nog steeds wordt ervaren, is in de loop der eeuwen talloze keren als stof voor een roman, toneelspel, opera of een andere kunstvorm gekozen. In allerlei varianten is de figuur van de vei-grijsde mens, die naast het leven kwam te staan als overgang tot het definitieve afscheid, belicht en het lijkt niet meer mogelijk om een nieuw aspect te ontdekken. Het dra matische verhaal, dat Tsjechof onder de naam „Een zwanezang" scheef over een oude, uitgerangeerde acteur, had mogelijk voor de negentiende-eeuwse generatie, die het zag verschijnen, nog enige spannende aantrekkingkracht. Maar voor onze tijd geeft het slechts afgezaagde romantiek, zelfs niet vrij van de invloed van het draken-klimaat. De Nederlandse componist Jurriaan An- driessen koos Tjechows verhaal als on derwerp voor een opera, „Kalchas" ge naamd, die hij schreef in opdracht van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Het werk dingt als Ne derlandse inzending mee naar de opera- prijs van de stad Salzburg 1959. Het lijkt een raadsel, dat de jonge componist zich tot deze van negativismen doortrokken, uitzichtloze en van ellendige ondergang getuigende geschiedenis aangetrokken heeft gevoeld, een stuk levensleed dat als gesproken toneelstuk de sublimerende sfeer van stille weemoed der herinnering aan gelukkiger jaren aangrijpender had kun nen vertolken dan nu met de muzikale chargering van de dramatische situatie tot stand kon komen. Trouwens de uitnemen de vertaling van Charles Timmer is geen opera-libretto en het is opvallend, dat de relatie van tekst en muziek niet voóEtr durend te bestendigen was. Zondagavond werd Andriessens opera door de Nederlandse televisie uitgezonden. De indrukwekkende bas Guus Hoekman vervulde de hoofdrol in dit in wezen zo primitieve spel en hij deed dat met een inderdaad dramatische en tragische expres sie en actie, mimiek en stemklank. Chris Taverne was op de hoogte van zijn taak bij het uitbeelden van de souffleur. Henk Angenent had als de toneelknecht slechts een zeer bescheiden rol. De muziek van Andriessen weerspiegelde met suggestieve macht de sfeer der toneelsituatie en der psychische emoties en zij werd zo als or- chestrale zelfstandigheid van groter be tekenis dan als partner van het gezongen woord. Voor de camera-regie kon men respect hebben evenals voor de decors. Beeld-schermer Advertentie Huidzuiverheid-Huidqezondheid Voeten en oksels fris door Furol-poeder. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voorde vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Het lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Dans- muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte muz. 15.05 Gram. 15.45 Friese liedjes. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Plan tengroei op de Benedenwindse eilanden, door dr. A. L. Stoffers. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Vakantie-(wetensw)aardigheden. 20.40 L'assassino nella Cattedrale, opera. 22.05 Sport. 22.10 Cello en piano. 22.35 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianomuz. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Pianomuz. en zang. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- rubr.: Het landbouwkundig weeroverzicht. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.35 Gram. 15.05 Delos, Delphi en de zeven wijzen, caus. 15.20 Piano en vioolmuz. 15.45 Gram. (Interm.: Tour de France). 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de Fran ce. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Lichte muz. 19.40 Tenniskamp. Wimbledon. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nieuws. 20.05 Eens komt de kans, radio-operette. 21.40 Tour de France. 21.50 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Sopraan en pianomuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.22— 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Saxofoonkwartet., 15.30 Om- roepork. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbeschr. 19.40 Gram. 19.50 Voor de middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroepork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Plano en zang. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Teken film. 20.30 Filmprogr. 20.40 Documentaire. 21.00 Speelfilm. De NTS heeft heden toestemming ont vangen voor een rechtstreekse uitzending van de voetbalwedstrijd Amsterdam— Real Madrid, welke morgenavond in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt gespeeld. De uitzending duurt van 19.55— 21.45 uur. Leo Pagano verzorgt het com mentaar. De Vlaamse televisie neemt de voetbalreportage over. Het aangekondigde filmprogramma van dinsdagavond komt te vervallen. Het jour naal en weeroverzicht wordt uitgezonden van 21.4522.05 uur. In Maastricht is 's nachts na een sen sationele achtervolging, een 29-jarige in breker uit Rijswijk onder nogal merk waardige omstandigheden aangehouden. Omstreeks kwart over drie werd de po litie telefonisch gewaarschuwd, dat in het restaurant van het stadspark was inge broken. Een radio-auto van de politie was spoedig ter plaatse, maar de dief bleek gevlogen. De agententen waren nog bezig met het onderzoeken van het omliggende park, toen zij in de buurt schoten hoor den. Een patrouillerende agent die van de in braak niets afwist, zag een man lopen, die toen de agent op hem afkwam, er vandoor ging. Toen de agent na zijn sommaties en kele waarschuwingsschoten loste, bleef de achtervolgde plotseling staan, greep naar zijn borst, wankelde en kromp ineen. De toesnellende agent hoorde hem om een dokter roepen, maar toen de politieman zich over de „gewonde" heenboog, sprong deze plotseling overeind en gaf de agent met een klein koffertje een klap op het hoofd en een klap onder tegen de kin. De ze ging tegen de grond en verloor zijn pistool. De man greep dit en ging aan de haal. Even verderop liep hij echter een van de op het geluid der schoten toege snelde agenten in de armen. Deze trok zijn revolver en zo stonden achtervolger en achtervolgde oog in oog, ieder met het pistool dreigend in de hand. De agent sommeerde de man het wapen af te geven. Deze draaide zich bruusk om en schoot op zichzelf. Hij stond vlak bij een kanaaloever en viel na het schot in het water. De agent wist hem met. veel moeite te redden. De man werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar direct chirurgisch moest worden ingegrepen. Het bleek dat hij zichzelf in de buik ge schoten had. Zijn toestand was zo ernstig, dat hij niet door de politie kon worden verhoord. De inbreker had, naar later bleek, een hoeveelheid kleingeld en wat sigaretten uit de park-restauratie meegenomen. De agent, die met de inbreker slaags was ge weest, bleek door de klap met het koffer tje een hersenschudding te hebben gekre gen. Tien inbraken in Santpoort zijn zondag ochtend opgehelderd^doSUdeTarrestatie van een bij de politie berucht recidivist uit een dorp in dè nabijheid Van Leeuwarden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in Santpoort in enige villa's vier inbraken gepleegd. Een bedrag van 600 gulden werd vermist. De Velsense recherche was reeds geruime tijd op het spoor van een man die regelmatig inbraken in Santpoort pleegde. Zaterdagavond kon men tot arrestatie over gaan toen hij in zijn woning werd opge wacht en het in Santpoortgestolene op hem werd aangetroffen. De man heeft tien in braken in Santpoort bekend. In andere ge meenten blijkt men echter ook grote be langstelling voor hem te hebben. De heer H. J. Kazemier, accountant en belastingconsulent te Amsterdam, die met zijn vrouw, zijn schoondochter en zijn schoonvader met vakantie in Italië ver toefde, tijdens het besturen van zijn auto door een hartaanval getroffen en overle den. De heer Kazemier was de initiatief nemer en organisator van de jaarlijkse radio- en televisietentoonstelling „Firato" te Amsterdam. Het stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgebracht. De bestedingsbeperking heeft de groei van het Nederlandse motorrijtuigenpark vertraagd, maar sinds het begin van dit jaar is een krachtig herstel ingetreden, zo deelt de K.N.A.C. mee. Deze organisatie geeft de volgende schatting van de om vang van het Nederlandse motorrijtuigen- park op 1 april: bromfietsen 940.000, mo torrijwielen en scooters 180.850, personen auto's 447.500, vracht- en bestelauto's 129.550, autobussen 8.100, speciale voertui gen en trekauto's 11.000. Het aantal perso nenauto's is intussen de 500.000 royaal ge passeerd en het aantal bedrijfsauto's (in clusief de autobussen) zeker de 150.000. Het aantal bromfietsen zal dit jaar zeker het miljoen overschrijden, aldus de K.N.A.C. Vergelijkend met een schatting per 1 januari 1959 zijn er in de eerste drie maan den van dit jaar naar ruwe raming bijge komen: 30.000 bromfietsen, 2.050 motorrij wielen en scooters, 12.800 personen auto's en 2.130 vracht- en bestelauto's. In 1958 breidde het aantal bromfietsers zich uit met 110.000 (in 1957 kwamen er 155.000 bij). Het aantal motorrijwielen en scooters op de weg nam toe met 8.140 (in 1957 met 7.360), het aantal personenauto's met 41.300 (in 1957 met 47.900), het aantal vracht- en bestelauto's met 6120 (in 1957 met 3500). Met name ten aanzien van het personen wagenpark was er dus vorig jaar ten ge volge van de bestedingsbeperking nog weer een verdere afremming van de groei. In 1956 werd dit park uitgebreid met 57.900 wagens, in 1957, zoals becijferd, met 47.900 wagens en in 1958 met 41.300. Dr. W. Drees: Uniek initiatief Een vijftigtal vooraanstaande Neder landers is in een buitengewone openbare vergadering van de gemeenteraad van Woudrichem geïnstalleerd. De burgemeester, de heer A. G. A. Din- gemans Wierts, merkte op, dat het oude Woudrichem in een staat van verval was geraakt. De raad heeft evenwel de nood situatie onderkend en nu is de stad de weg omhoog ingeslagen. Thans wil de gemeente in brede kring belangstelling wekken. Daarom heeft men een aantal verdienstelijke Nederlanders het vrije poorterschap aangeboden. De vrije poorter heeft de plicht, de stad waar mogelijk te steunen. Voorts moet hij de stad tenminste twee keer per jaar be zoeken. Een der nieuwe vrije poorters, dr. W. Drees, noemde de instelling van het col lege een uniek initiatief, waardoor de publieke belangstelling op Woudrichem wordt gevestigd. Het college van vrije poorters toont een grote verscheidenheid van gaven en dr. Drees hoopte, dat het gemeentebestuur van deze verscheidenheid van kennis gebruik zal -kunnen maken in de^ivoKm van adviezen.-,-Namens de vrije poorters verzekerde hij het gemeentebe stuur van warme belangstelling en sym pathie. Een Piper Super Cub-vliegtuig van de basis Ypenburg is, zoals bericht werd, neergestort in de omgeving van Varsse- veld. Daarbij zijn de beide inzittenden, de 28-jarige eerste luitenant R. C. F. van der Touw uit 's-Gravenhage, die gehuwd was en één kind had, en de 24-jarige ongehuw de sergeant C. M. Schalks uit Katwijk om het leven gekomen. Aanvankelijk was gemeld, dat één der inzittenden het leven had verloren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Paesens (Fr.) (toez.) A. Hen nephof, kand. te Dordrecht te Ouden bosch W. Vons, vicaris te Capelle a. d. IJsel. Aangenomen het beroep voor het pasto raal verband „De Zeevang" ten behoeve van de dorpen Oosthuizen, Kwadijk en Middelie mej. I. C. Jansen, vicaris te Oost huizen. Geref. Kerken Beroepen te Schiermonnikoog J. A. A. de Boer, kand. te Naarden. Geref. Gemeenten Tweetal te Nunspeet P. Blok, kand. te Rotterdam-West en C. Wisse, kand. te Tholen. Beroepen te Nunspeet en te Wage- ningen P. Blok, kand. te Rotterdam-West. Beroepen te Waardenburg C. Wisse, kand. te Tholen. Tweetal te Arnhem en te IJsselmonde P. Blok, kand. te Rotterdam-West en C. Wisse, kand. te Tholen. Beroepen te Al- melo-Enter P. Blok, kand. te Rotterdam- West; te Zaandam C. Wisse, kand. te Tholen. Maar het ging niet, zoals ze bedoeld haddenMeneer Bonifas was blijkbaar niet gewend, paard te rijden. Hij klemde zich onbeholpen en krampachtig vast aan de hals van de hollende Toka. „Rechtop zitten, meneer Bonifas!", riep Tsjik waarschuwend. Maar hel ging niet goed. Opeens zagen ze meneer Bonifas zijn handen en benen in de lucht gooien enplof!daar duikelde hij van Toka's rug af in het. zand. Het was zo'n koddig gezicht, dat Tsjik en Tukie hun lachen niet konden houden.... 49—50 (Van onze correspondent in Londen) Het gevaar dreigt dat het drukkerscon flict zich deze week tot de nog verschij nende Britse dagbladen zal uitbreiden als gevolg van een verscherping van de si tuatie in de drukinktindustrie. Bij twee inktfabrieken is een deel van het perso neel in staking gegaan en bij drie andere hebben de arbeiders besloten het werk over een week neer te leggen uit protest tegen het ontslag dat een zesde firma haar personeel heeft aangezegd wegens de weigering om overuren te maken. De ze stakingsactie draagt nog een onofficieel karakter. Morgen zal het bestuur van de typografenbond beslissen of het de sta king in de inktmakerijen zal steunen. Indien dat gebeurt zal de Britse dag bladpers over enkele dagen van inkt verstoken zijn. Tot nu toe heeft de typo grafenbond de nationale dagbladen, waar mee een afzonderlijke overeenkomst be staat, die aan het eind van het jaar voor herziening in aanmerking komt, buiten het conflict willen houden. De afspraak tussen de nationale Britse dagbladen is, dat indien een hunner ge dwongen is te stoppen, alle andere zullen ophouden te verschijnen. Het is mogelijk, dat de regering, gezien de ernst van de toestand, in het dagbladbedrijf een be middelingspoging zal wagen. Er lijkt ech ter weinig hoop te bestaan op een spoedi ge oplossing van de moeilijkheden. Een voorstel van de Britse federatie van drukkerspatroo.is tot bemiddeling, door Op de algemene begraafplaats 'te Den Haag is zaterdag een plechtige bijeen- eenkomst gehouden, waarin de gevallen strijders uit de oorlog zijn herdacht. Op deze dag van de wereldfederatie van oud strijders, die vrijwel overal ter wereld gelijktijdig werd gehouden, werd voorts de lamp van de broederschap overgedra gen. Deze lamp wordt elk jaar tijdens een plechtigheid overgedragen aan een ande re gemeente. Het afgelopen jaar was de lamp in Rotterdam. Zaterdagmiddag droeg een Rotterdamse oorlogsweduwe de lamp over aan een Haagse oorlogswedu we. De vice-voorzitter van het Nederlandse comité voor „De Lamp van de Broeder schap", jhr. F. Beelaerts van Blokland, droeg de lamp over. een commissie uit de industrie onder een onafhankelijke voorzitter, is verworpen. De „Yorkshire Post" verschijnt met vier pagina's door vrijwilligers uit het personeel vervaardigd. Vorige week ver scheen het blad als één enkel gestencild velletje. De hoofdredacteur, Sir Linton Andrews, heeft gezegd, dat zijn blad zich tot het uiterste zal inspannen om de ge meenschap te blijven dienen. In de te Utrecht gehouden jaarverga dering van het Oranje-Groene Kruis, de bond van protestants-christelijke vereni gingen voor wijkverpleging in Nederland, heeft mej. dr. H. C. Hallo gesproken over de tuberculose in de toekomst. Dr. Hallo, die longarts is en leidster van het districtsconsultatiebureau Hilver sum, zei, dat het slagen van de tuberculose besti-ijding in Nederland afhankelijk is van de medewerking en het begrip van de bevolking, aangezien in ons land niet zoals elders dwingende bepalingen be staan ten aanzien van onderzoek en be handeling. De tuberculose is na de oorlog aanzien lijk afgenomen. Het aantal tb-stergeval- len vertoont nog steeds een dalende lijn. Het aantal nieuwe patiënten neemt ech ter de laatste jaren niet meer af en stijgt zelfs hier en daar. In de periode na de oorlog heeft men zich toegelegd op het opsporen van de ziek te, in de komende jaren zal men de aan dacht echter, volgens dr. Hallo, ook moe ten richten op het opsporen van de be smetting. Dr. Hallo verklaarde, dat het mogelijk is de mensen in te delen in een groep po sitieven en een groep negatieven. Wan neer de huidreactie positief is, betekent dit, dat de betrokken persoon reeds tuber kelbacillen in het lichaam heeft. Hij is dan niet ziek, maar hij heeft wel meer kans dan een ander, tuberculose te krijgen. Dr. Hallo kwam tot de conclusie, dat men de positieven moet opsporen en van jaar tot jaar moet onderzoeken, om te kunnen voorkomen dat de besmetten tot de zie ken gaan behoren. „Oost en West". Prof. mr. A. L. de Block heeft te kennen gegeven als alge meen voorzitter van „Oost en West" te willen aftreden. Het voorzitterschap wordt tijdelijk waargenomen door dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw- Guinea. Bezwaren. De Algemene Nederlandse Bond van Postorderbedrijven heeft in een adres aan de Staten-Generaal bezwaren geuit tegen het ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel. Enkele bepalingen acht de bond voor het postorderbedrijf desa streus. Vandaar dat hij de Kamers ver zoekt het ontwerp zodanig te amenderen, dat de wet niet van toepassing zal zijn op postordertransacties. Vlootbezoek. Van 1 tot 5 juli zal het Franse fregat „Alsacien" (1300 ton) een bezoek brengen aan Amsterdam. De be manning telt 11 officieren en 163 schepe lingen. Van 3 tot 5 juli zal het Zweedse marine-opleidingsvaarutig „Gladan" (220 ton) de hoofdstad een bezoek brengen. Dit schip heeft een bemanning van 3 officie ren en 33 schepelingen. Veroordeeld. Verdacht van valsheid in geschrifte en verduistering, heeft een 47-jarige accountant uit Rhenen terecht gestaan voor de politierechter te Arnhem. De verdachte gaf de feiten toe, maar voerde aan. dat niemand er door benadeeld was geworden. De officier van Justitie zei dat de verdachte had gehandeld in strijd met de eer en waardigheid van een ac countant. Hij eiste een gevangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de bevoegdheid het beroep van accountant uit de oefenen voor de tijd van twee jaar en zes maanden. De politierechter von niste conform de eis. dvertentie gaat natuurlijk mee... VAM HElUt WMUTO- IM TOFFUFAItlEUM M.V. 40. „Je moet het hele zaakje maar es opschrijven, Bill, zei hij voorzichtig. „Ik weet niet hoeveel we er tegen aan kunnen gooien, maar ik zal het es bestu deren". „Dat is reusachtig meneer dat is nou precies, wat Jim en ik wilden alleen maar de gelegenheid, dat u het eens zou bekijken. Misschien is het helemaal verkeerd, maar u kunt het beter beoordelen dan wij". „Is dit jouw straat?" „Tjee, ja. Ik was zo druk aan het kletsen, dat ik er geen erg in had". Lundeen wrong zijn lange benen uit de wagen. „Goedenavond meneer. Het spijt me, dat het verkeerd gegaan is". „Het is goed Bill. Het was jouw schuld niet. Goe denavond". Nee, het was Bill's schuld niet... en de zijne ook niet. De schuld lag maar bij één man... en die man was Loren Shaw. Hij draaide de volgende hoek om zonder op de straat naam te letten; een paar blokken verder kwam hij ineens verbaasd tot de ontdekking, dat hij voorbij het huis kwam, waarin hij en Mary dat eerste jaar in Mill- burgh gewoond hadden. Het was een oud, grijs land huis, dat in flats verdeeld was. Mr. Prescott, de eige naar lag op zijn knieën in de rozenbedden in de voor tuin en Don Walling hield zijn vaart in toen hij pas seerde en drukte op z'n claxon en wuifde. De oude man stond op, met stijve benen en gebogen rug, het weerzien deed hem kennelijk plezier. De Prescotts vormden een wonderbaarlijk paar, dacht Don, en toen grinnikte hij in zichzelf, omdat hij nu tegen wil en dank slachtoffer was geworden van dat grapje, dat Mary dat eerste jaar doorlopend placht te maken. Ze had zo dikwijls gezegd, dat de Prescotts „wonderbaarlijke mensen" waren, dat die uitdruk king hen altijd om een onnaspeurlijke reden aan het lachen maakte. De gedachte aan Mary de eerste gedachte aan haar sedert verscheidene uren was als een sleutel, die de ene deur sloot en de andere open de. De deur die openging overspoelde zijn geest met het bewustzijn, dat zij op hem wachtte, en de deur die dichtging, sloot alle dingen weg, die het ogenblik daarvóór nog onvergetelijk schenen. Don Walling's geest was daartoe in staat. Deze was onderverdeeld in afdelingen, die niet met elkaar in verbinding stonden en met het openen en sluiten van deze geestelijke deuren, kon hij bijna onmiddellijk zich van het ene onderwerp op het andere concentre ren. Hij had zich een dergelijke geestesgesteldheid aangemeten en hij had zich geleerd hoe hij deze moest gebruiken tijdens zijn eerste levensjaren, toen hij had ondervonden, dat de enige manier, waarop hij dingen kon doen, die hij graag wilde doen, was, er zich zó in te verdiepen, dat andere gedachten niet in zijn geest konden doordringen. Hij had in Rubble Hill ontdekt, dat hij niet de beste van zijn klas kon zijn, als hij zichzelf toestond de concentratie op zijn studie te laten doorbreken met de gedachten aan zich zelf als een ongewenst en verlaten kind. Dezelfde les had hij aan de universiteit gehad en later bij Karl Eric Kassei. Toen was echter zijn vaardigheid in het indelen van zijn geest en in het concentreren van zijn denken zó effectief geworden, dat hij enkele van zijn beste ontwerpen voor Kassei gemaakt had in per-ioden, waarin hij, als hij zijn persoonlijke gevoelens zijn werk had laten beïnvloeden, zijn potloden zou hebben weggesmeten en zijn papier verscheurd. Don Walling was zich niet precies bewust van de werking van zijn geest, maar hij besefte wel, dat die geest ervoor verantwoordelijk was, dat hij tegenover zijn vrouw een klein bedrog moest plegen. Mary placht altijd te vragen: „Heb je aan me gedacht vandaag?" en hij moest altijd zeggen: „ja natuurlijk", maar dat was meestal een leugen. En dat wist zij ook wel. Maar hij kon Mary niet laten beseffen, dat dat alleen kwam, omdat er uren waren, waarin het haar verboden was zijn geest binnen te dringen en dat er andere uren waren, waarin zijn geest alleen van haar vervuld was, alleen met gedachten aan haar en waarbij bijna alle andere dingen buitengesloten waren. Het was aan Mary en aan Mary alleen, dat hij dacht, toen hij Ridge Road indraaide en de weg naar boven opreed, die hem boven het vlakke gebied van de oude stad bracht. In de jaren na de oorlog had Millburgh zijn oude stadsgrenzen doorbroken. Er waren overal nieuwe woonwijken op het hoger gelegen land boven de stad gekomen. Ridge Road, die langs de rotsrand liep, was de hoofdweg van het nieuwe Millburgh. Laurel Heights was voor de nieuwe generatie, wat North Front voor de vorige was geweest. Op dezelfde wijze, waarop de sociale waarde van een North Front Street-huis eens was afgemeten naar de afstand, waarop het van Picca dilly Park verwijderd had gelegen, zo werden een massa lieden in Laurel Heights beoordeeld naar de afstand tussen hun huis en de Millburgh Country Club. Het huis, dat Loren Shaw gekocht had een misluk te bastaard van het „California Ranchhouse" en het „Pennsylvania Farmhouse" stond zo dicht bij het terrein van de club, dat als daar golf gespeeld werd, de ballen vaak in zijn voortuin belandden. Een paar blokken verder, veilig buiten schot, maar met het clubhuis nog juist zichtbaar tussen de bomen, stond het huis van Walter Dudley. Het was een „koloniaal" huis, van witgeverfde baksteen, met groen en wit ge streepte zonneschermen, een groot tegel-terras, dat omzoomd werd door enorme potten met zalmkleurige geraniums, die geleverd waren door Fowlers, „Mill- burghs meest vooraanstaande bloemist gedurende meer dan een eeuw". De zuidelijke grens van Laurel Heights werd gevormd door Grayrock Road De noor delijke kant van de weg lag nog binnen Laurel Heights, de zuidelijke erbuiten. Als je een huis had, dat vanuit het zuiden op Grayrock Road uitkeek, dan bezat je niet de beschaving van Laurel Heights. Mary had snel en onherroepelijk verklaard, dat die bescha ving de tweeduizend dollar, die ze bespaarden, niet waard was. Don's instemming was even snel en zeker geweest. Bovendien was het terrein, dat ze aan de zuidzijde gevonden hadden, zonder dat ze er een woord over hadden hoeven te wisselen, precies dat gene geweest, wat ze beiden wensten. Het was iets meer dan twee acres groot, een prachtige entourage voor het huis, dat Don al ontworpen had een gras perk, dat een plotselinge afwisseling vormde met de met kwarts doorspikkelde rotspartijen, en op de ach tergrond een bosschage van oude eiken, waaronder lau rierstruiken en rhododendrons bijna de hele grond be dekten. (Wordt vervolgd) en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Stadsschouwburg: Vandaag geen en dins dag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert orkestklasse van Toonkust. Dinsdag geen uitvoering. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Een vrolijk zomeravondamuse ment". Grote Kerk: Vandaag 19 uur: Excursie naar de beiaard. Dinsdag 20 uur: Orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Rivalen der ma nege", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Porte des Lilas", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tol en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Cocaïne smokkelaars", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Quo Vadis", 14 jr. Donderdag 14 en 20 uur: „De drie muske tiers", 14 jaar. Minerva Theater: Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Das MÈidchen Laila", 14 jr. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14,16.15, 19 en 21.15 uur: „Lief de zoals een vrouw begeert", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 4.30, 19 en 21.15 uur: ,L,uchtrovers", 14 jaar. Studio Theater. Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Toneel koorts", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 jaar, dinsdag tot en met donderdag 20 uur: „Das Dreimaderlhaus", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 13 juli dagelijks van 10-12.30 en 13.30-17 uur, zon dags van 14-17 uur: Expositie „Kunst zij ons doel". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van hedendaagse beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarem" van vrijda.- 26 juni).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6