Woensdag wordt de Westduitse president in Berlijn gekozen Dertig jaar S.S.H. op „Watervliet" Ds. J. B. Assendorp nam afscheid van Vrijzinnig Hervormden in IJmuiden IJmond-agenda Demonstratie van turnvereniging Santpoort in openlucht Havenberichten CDU-CSU-kandidaat Lübke komt voor de eerste ronde drie stemmen tekort Examens G ymnastiekdemonstr aties door en voor jong en oud Rijks-HBS Velsen Tuinfeest binnenshuis FELTA lus Bouclé Heffing van havengelden te IJmuiden Kamercommissie is van de noodzaak niet overtuigd Loggers mogen alle haring gezouten aanvoeren VZV won met drie-één in Den Haag van Vitesse Kinheim groeit Dertigste jaarvergadering van V.V.B. Aardbeien MAANDAG 29 JUNI 1959 5 (Van onze correspondent in Bonn) In de grote jaarbeurszaal bij de radiotoren in West-Berlijn komen woensdag om 11 uur 's morgens 1.038 kiesmannen bijeen onder voorzitterschap van Bonds- dagvoarzitter dr. Eugen Gerstenmaier om de nieuwe Westduitse bondspresident, de opvolger van professor Heuss, te kiezen. Deze bondsvergadering heeft de keus uit drie kandidaten. Geen van hen is bij voorbaat als kansloos te be schouwen, geen van hen kan echter reeds staat maken op een meerderheid, die hem van verkiezing verzekert. De strijd om het presidentschap en het kanse lierschap van de afgelopen maanden heeft de verkiezing volkomen open ge maakt, al maakt de C.D.U.-C.S.U.-kandidaat, dr. Heinrich Lübke, minister van voedselvoorziening, Landbouw en Boswezen, de beste kans, en al kan de Tübingse hoogleraar en Bondsdag-vice-voorzitter, de S.P.D.-er professor Carlo Schmid, geen staat maken op C.D.U.-stemmen. Maar zelfs cle derde man, de F.D.P.-er en Bondsdag-vice-voorzitter dr. Max Beckern maakt een goede kans. In de Weimar-republiek (1919-1933) koos het Duitse volk de president rechtstreeks. Men is van deze directe verkiezing terug gekomen, voornamelijk omdat bij een der gelijke methode ongewenste politieke in vloeden een rol kunnen spelen, die niet in overeenstemming zijn met het hoogste ambt in de staat. Dit is in 1925 en 1932 met Hindenbm-g gebeurd, hetgeen de in leiding tot Hitier vormde. Artikel 54 van de Westduitse grondwet zegt nu, dat de bondspresident gekozen wordt door de Bondsvergadering. Iedere Duitser, die het kiesrecht heeft en veertig jaar of ouder is, mag gekozen worden. De ambtstermijn is vijf jaar. De president mag slechts een maal worden herkozen. Dat is met Heuss gebeurd, die op 12 september 1949 te Bonn voor de eerste keer werd gekozen en op 17 juli 1954 te West-Berlijn werd herkozen. De samenstelling van de bondsvergade ring is ditmaal van bijzonder belang, om dat daarin de C.D.U.-C.S.U. juist drie stemmen te kort komt voor de volstrekte meerderheid. De 1.038 zetels zijn namelijk als volgt over de partijen verdeeld: C.D.U.- C.S.U. 517, S.P.D. (socialisten) 386, F.D.P. (liberalen) 85, Deutsche Partei 24, B.H.E. (Vluchtelingenpartij) 20, Beierse Partij 6. De C.D.U.-C.S.U. kan de absolute meer derheid voor haar partijgenoot Lübke al leen bereiken, wanneer zij de steun krijgt van de Deutsche Partei, coalitiegenoot in de regering-Adenauer. Want het grond wetsartikel zegt, dat diegene president wordt, die bi; de eerste of tweede stem ming de absolute meerderheid, 520 stem men, haalt. Gebeurt dat voor geen enkele kandidaat, dan beslist de derde stemming. Wie in die derde ronde de meeste stemmen op zich verenigt, wordt tenslotte president. De C.D.U.-C.S.U. heeft het in de Bonds vergadering niet voor het zeggen. De bondsvergadering bestaat uit de 519 Bonds dagleden, de Tweede Kamer-leden uit Bonn, en daarnaast evenveel kiesmannen, aangewezen door de parlementen (de „Landdagen") van de elf deelstaten. Van deze „provinciale" kiesmannen benoemt Noordrijn-Westfalen er 147, Beieren 88, Neder-Saksen 62, Berlijn 21, Bremen zes, Hamburg zeventien, Baden-Württemberg zeventig, Hessen 44, Rijnland-Palts 32, Saargebied tien en Sleeswijk-Holstein 22. De stemming in de Bondsvergadering is geheim. Het is dus theoretisch mogelijk, dat C.D.U.-C.S.U.-klesmannen, die tegen Haarlem. Te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-diploma a de dames C. B. van den Broek, M. Doorn, E. G. Freij, W. van Heun, E. E. Altman, C. A. Bos, M. Bus- sem, M. Bakker, L. Dekkers, E. W. Stol, F. Rasmussens, H. Aarts, A. W. F. Hermse, S. M. A. Franse, allen te Haarlem, M. L. Bruns te Bloemendaal, J. Beetstra, IJmuiden, N. Hoekstra, Overveen, A. C. G. Nuis, Abbenes, G. J. Vercouteren, J. van Waardenburg, A. de Wit te Sassen- heim en S. C. van Zanden te Hoofddorp en de heren A. Kalkman, G. Guijt, J. M. van Dongen, R. E. Brilman te IJmuiden, F. W. Zonneveld, H. Overbeek, B. J. van der Molen. R. van Dansik, J. van Dijck, T. A. Boer, H. Zeulevoet, H. A. J. Niemeijer. H. Sepp en R. de Waard, allen te Haarlem, E. de Vries te Bloemendaal, K. Tamboer te Haarlemmermeer, J. P. Oudshoorn te Sas- senheim en C. G. de Vries te Halfweg. Voor diploma b zijn geslaagd de heren S. W. B. Jonker, S. van Dijken, A. A. Spaar garen, H. R. Boddendijk, H. van Dantzig, G. W. H. Eling en G. J. de Zwart, allen te Haarlem, J. de Jong en C. Koffeman te Velsen. A. C. Engel en A. G. Klootwijk te Hillegom, J. A. Disma, C. P. Schreuder. C. G. Bruin, E. J. Dernier, E. A. Hillecamp te Velsen. B. J. Lindeman te Bloemendaal. Haarlem. Bij de gehouden eindexamens aan de afdeling h.b.s. a van het Triniteitslyceum behaal de de volgende kandidaten het diploma: B. C. Alkemade, L. N. Bijl, F. B. W. Dieben. P. J. M. Kleijs en A. Rietvink te Haarlem; F. van Rhee- nen, Bloemendaal en J. van Hensbergen, Noord- wijkerhout. Een kandidaat werd afgewezen. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium B: de dames Marijke M. Jones en Marjan Oeenasek. Haarlem. Bij het eindexamen afdeling middelbare school voor meisjes van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem zijn geslaagd: de dames A. R. Everaars, M. I. L. van Maarseveen, M. Plantinga, A. M. R. van Ravenstein, E. W. M. C. Renkema, M. van Stijn, L. Struyk, M. van Raalte, A. C. Verduyn te Haarlem, E. Kepper, J. Th. van Oldenborgh, F. G. Oskamp, I. Roosma, S. J. B. de Ruiter te Heemstede, G. J. A. van Bruggen te Aer- denhout. C. A. Pruijs te Bloemendaal, J. v. d. Beid te Amsterdam, H. Biesheuvel te Hoofddorp. C. v. d. Mark te Overveen, D. Darlevliet te Driehuis, G. Schoemakers te Zandvoort, P. Kat te Velsen, B. J. Ko- ger en M. C. H. Palm te Beverwijk, M. M. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom, J. M. Blasius le Jay te Leiden. Afgewezen: 5 kandidaten. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen Duits: H. W. Feitkamp, Leiden; E. Th. Scheltinga Koopman, Amsterdam en met lof R. de Boer, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: M. Ak ker, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: H. J. Tulp. Amsterdam. Kandidaatsexamen Frans: S. Spoelstra en N. J. J. de Geus, Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde mej. S. M. Lucardie, Leiden en mej. E. H. W. Wijnmalen, Degstgeest. Doctoraalexamen Nederlands recht: A. A. G. Peters, Den Haag: M. van den Most, Hengelo; B. Verbeeke. Den Haag; W. H. C. Boellaard, De Bilt en A. Q. C. van Ruiten, Gouda. Adenauer zijn hun stem zullen geven aan Schmid of Becker. Zij kunnen daarnaast blaco stemmen, maar mogen geen vierde kandidaat tenzij die te elfder ure offi cieel wordt voorgedragen en deze zijn schriftelijke toestemming heeft gegeven aanwijzen. Dat kon in 1954 nog wel, toen er kiesmannen waren die hun stem gaven aan.... Adenauer, „Grootadmiraal" Dö- nitz, prins Louis Ferdinand von Hohen- zollern, hertog Ernst-August van Bruns- wijk en het 74-jarige Bondsdaglid me vrouw dr. Lüders. Degene, die verkozen wordt, moet de verkiezing binnen twee dagen schriftelijk aanvaarden. Pas dan wordt de deur naar de villa Hammerschmidt, de presidentiële ambtswoning te Bonn, voor hem geopend. Het zijn drie eerbare mannen, die in aan merking komen voor het hoogste ambt in de bondsrepubliek. Twee van hen steken boven de middelmaat uit op politiek niveau: Schmid en Becker, terwijl Lübke, ondanks zijn vooraanstaande plaats in de Westduitse en de Europese landbouwpoli tiek, de twijfelachtige eer geniet een com promisfiguur in de eigen partij te zijn. Anti-semitisme LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft in een Engelse uitzending verklaard dat West-Duitsland zich schuldig maakt aan een grove en gevaarlijke provocatie wan neer de presidentsverkiezingen in West- Berlijn doorgaan. „Als de westelijke landen niet bij machte zijn deze provocatie te verhinderen zullen zij het bewijs hebben geleverd van het feit dat de militaire be zetting van West-Berlijn niet kan worden voortgezet", aldus radio Moskou. Als de westelijke landen dr. Adenauer niet onder druk hebben gezet, dan geven zij daarmee hun goedkeuring aan wat in alle Europese hoofdsteden een schandalige sabotage van de Geneefse besprekingen wordt genoemd", aldus radio-Moskou. Bij gelegenheid van de dertigste verjaar dag gaf zondag de gymnastiekvereniging S.S.H. in het sportpark Watervliet een gymnastiek-demonstratie. Het is, ondanks de harde wind en de dreigende regenlucht een aantrekkelijk schouwspel geworden voor een groot aantal toeschouwers. De medewerking van het KTK-dameskorps, onder leiding van F. Guit en van het KTK-herenkeurkorps, onder leiding van H. Mok, heeft niet weinig bijgedragen tot het welslagen van dit sportfeest. Het zeer verraste en opgetogen publiek applaudi- seerde enthousiast voor de frappante pres taties van Bep Ipenburg-Drommel en Nel Fritz en voor de leden van het Nederland se jeugdkeurkorps KNGV Henk de Groot en Cees de Wolf. Ir. W. Singer, voorzitter van S.S.H. kon, na een pittige mars van de S.S.H.'ers door Velsen-Noord, waarbij het volledige drum korps van de Hoogoven Harmonie vooraf gingen na de vlotte opmars op het fraaie „Watervlief'-terrein, de talrijke gasten be groeten onder wie de heren A. J. Fortgens, voorzitter van de KTK en drs. A. Dem- mers, erelid. Nadat de turnmars was gespeeld, liet leider H. van Wijnen, het uitgebreide pro gramma „op rolletjes lopen". Al meteen werd de aandacht gevraagd voor de openbare les -voor-de-kleuters,- waarna keurig ringenwerk door jongens van 12 tot 15 jaar werd gedemonstreerd. Verbluffend waren de staaltjes die de KTK-heren op de lange mat te zien gaven. De dames weerden zich dapper met over slag; radslag, flikflak en dubbele salto's Ook het werk aan ringen, evenwichtsbalk en brug van de KTK-dames, oogstte veel applaus. De KTK-heren werkten stijlvol aan hoogbrug, hoogrek en ringen. Het keurige werken van S.S.H.-meisjes (8-9 jaar) aan brug en de vrije oefening werd evenals het werk van de dames senioren zeer gewaardeerd. Voor het toelatingsexamen Rijks-HBS, afdeling B te Velsen zijn geslaagd: S. Leemhuis, C. J. Groenenboom, K. Schip pers, B. E. Sluis, N. J. Lustig, E. A. C. Po ver, M. W. van Druten, D. Prins, H. Katers, K. Bos, M. Nonhebei, A. Kalkma, G. Ocke- loen, G. P. Cremer, G. Siegers, A. G. Gor ter, A. C. Grootenboer, R. J. Lampers, F. H. J. le Fèvre, H. van Dorp, H. Dirckx, C. Eelma, C. A. F. Lavies, J. C. Eriks, R. Brun- tink, J. W. Smit, L. A. Huisman, P. A. Th. Eberle, E. Meijer, IJ. A. de Jong, M. A. E. van Dam. W. Kleist, A. G. Aberson (allen van Velsen); H. M. J. P. Klokman, M. J. Ingen-Housz, M. Nathans, W. J. de Boer, F. C. Bos-Waalwijk, R. Eikel, J. G. Fre- richs, R. J. Honing, F. Lenderik, J. R. Mo lenaar, H. Roos, M. D. Schipper, J. Reinier- se, H. P. van Heijnsbergen, N. J. van der Heul, L. A. Hennen, T. Rijkeboer, K. Kleijn. J. B. W. Jansen, W. L. van den Berg, L. M. Bleumink (allen te Beverwijk); M. E. Klein, J. van der Wel, K. Tolk (allen te Wijk aan Zee); Jaen Heijer, G. H. Kruyer, Th. Mulder (allen te Heems kerk); L. J. Duinker, J. G. Bedeke, M. S. Dekkers, J. W. Cappel, R. J. Mol, J. L. de Boer, A. F. van der Snoek, C. D. Ronk, J. J. J. van Hoven, F. P. Westerma, R. A. Webster, H. A. Poeze, M. van Tergouw, I. M. Stolk, R. A. Gallenkamp, J. H. Baars, S. Zwaan, T. C. Schipper (allen te Bak- kum); A. L. Duijvenvoorde (Haarlem) en C. W. G. vand er Giesen (Alkmaar). Voor het eindexamen afdeling A zijn ge slaagd: I. Blok, J. Portegies, S. Stadtman, R. Stevens, D. Tjeerds en J. Visman. De Watervlietschool en het schoolplein in Velsen-Noord waren zaterdagavond de aangewezen plaatsen voor het groots voor bereide tuinfeest met. modeshow als voor proefje van de voorgenomen viering van Kinheim's veertigjarig bestaan in 1960. De jubileumcommissie had zich hiervoor van veler medewerking verzekerd, maar heeft die niet mogen ondervinden van cle zijde der weergoden. Hec grote gymnastiek lokaal bracht uitkomst, de dansvloer werd naar binnen gebracht. De heer J. Grootveld, voorzitter van de jubileumcommissie, begroette de gasten. Hij vond het jammer dat door de weers omstandigheden velen het hadden laten afweten, doch verheugde zich er over toch nog zo vele Kinheim-enthousiasten bijeen te zien. Voor de medewerking van de mo dehuizen was hij zeer erkentelijk. De mo deshow van de twee Beverwijkse firma's, die gehouden werd op een verhoogde loop- tafel, viel zeer in de smaak van de aan wezigen. De mannequins kregen bloemen aange boden. Dank zij een geïmproviseerd buffet in de zaal bleef het geen „droge" avond. Als sluitstuk van de veertien nummers kreeg men een prachtige knotsoefening van de S.S.H.-meisjes en dames te zien. Ir. Singer, sprak bij de sluiting de hoop uit dat de turnprestaties van de KTK-da mes en heren de S.S.H.'ers zouden inspire ren tot nog betere prestaties. Alle KTK-medewerkers(sters) kregen 'n fraai, kleurig herinneringsvaantje. Advertentie ONS GROTE SUCCES Hof taniit v/oor jaren per vierkante meter -A ,!^^vr>/kooo 3 a, Marktplein In het Voorlopig Verslag dat de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer heeft uitgebracht over het wetsontwerp betreffende de regeling voor het heffen van havengeld in de ha vens van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, wordt gezegd dat men van ver schillende zijden voorshands nog niet over tuigd was van de noodzakelijkheid om thans voor bepaalde categorieën van scheep vaartverkeer over te gaan tot het heffen van havengeld. Men wees erop, dat dit ook weer aanzienlijke kosten met zich zal bren gen, zodat slechts een redelijke omvang van het betrokken scheepvaartverkeer de heffing van havengeld zal kunnen recht vaardigen. Men zou dan ook gaarne nadere inlichtingen ontvangen over deze omvang. „Is het juist", zo werd gevraagd, „dat het bedoelde scheepvaartverkeer zich eigen lijk meer richt op de ingang van de haven dan op de haven zelf?" Wat de hoogte van de tarieven van het te heffen havengeld betreft, vroeg men zich af, of het wel gewenst is, hierbij zo veel mogelijk aansluiting te zoeken bij de tarieven van de Amsterdamse en Zaan- dam.se havenbedrijven. „Zijn de haven installaties te IJmuiden wel voldoende uit gerust voor het bedienen van andere dan vissersschepen?", zo werd gevraagd. Ook vroeg men of geen vertegenwoordiger van de industrie zal moeten worden benoemd in de commissie van advies, wanneer an dere dan vissersschepen havengeld moeten betalen. Met ingang van heden is de regeling, waarbij de haringloggers 25 percent van hun vangst in verse toestand en 75 per cent als gezouten haring moesten aanvoe ren, opgeheven. De loggers mogen dan hun gehele vangst gezouten aanvoe ren. Dit gebeurt om de handel in staat te stellen voorraden in de koelhuizen te vormen voor de export naar het buiten land. Er is een zeer grote vraag naar deze gezouten haring. De prijzen liggen echter te hoog voor de handel om met succes ,p de buitenlandse markt te kunnen con curreren. Het gevolg van het opheffen van ae percentage-regeling zal ongetwijfeld een verlaging van de haringprijzen zijn tot een peil waarop ooslag in de koelhuizen voor voorraadvorming mogelijk en verant woord zal zijn. Voor de derde klasse B dames van de zomercompetitie KNZB heeft VZV in Den Haag gespeeld tegen Vitesse en een 3-1 overwinning geboekt. VZV heeft nu de eerste helft van de competitie afgesloten met acht punten uit vier wedstrijden. VZV-heren trok ten strijde tegen LZC in Leiden voor de tweede klasse B heren. Het was. de vierde ontmoeting en ook de vier de nederlaag voor de Velsenaren. LZC ze gevierde met 4-3. In de reserve tweede klasse B-heren kreeg HP C2 De Robben 3 op bezoek en moest met 2-1 de eer aan de gasten laten. SVH won met 5-2 van Haarlem 2. Voor de competitie Kring Haarlem werden ge speeld: dames eerste klasse: NV AHPC 2 7-0, afdeling AJ II: NVA—HPC b 9-1. De bestuursleden van de turnvereniging „Santpoort" zullen zaterdag stellig meermalen met bedenkelijke gezichten het luchtruim hebben gadegeslagen, waar grauwe regenwolken voor de avond weinig optimisme rechtvaardigden. Er stond immers een openlucht-turndemonstratie op het programma, die in het Burgemeester Rijkenspark zou worden gehouden. Maar gelukkig zijn de weers omstandigheden, hoewel niet ideaal, dan toch redelijk gebleven, zodat de aan gekondigde gymnastiekuitvoering doorgang heeft kunnen vinden. De demon stratie, die van de zijde van het publiek een bevredigende belangstelling had getrokken, begon stipt op de vastgestelde tijd met de traditionele opmars van alle deelnemers, waaruit bleek dat de turnvereniging „Santpoort" zich in het bezit van een bijzonder groot aantal actieve leden mag verheugen. Vooral de jongere en jongste garde is hierbij in ruime mate vertegenwoordigd, hetgeen voor de toekomst een gezonde basis inhoudt. De heer G. Hop sprak als voorzitter het gebruikelijke welkomstwoord, waarbij hij eraan herinnerde, dat een dergelijke turn- demonstratie thans voor de tiende maal zou worden gehouden. Men verkeerde daarom enigszins in feeststemming, waar het bestuur in de eerste plaats uitdruk king aan heeft willen geven door de heer H. Bruns, die zich steeds zulk een voor treffelijk leider heeft getoond, in het open baar voor zijn animo en enthousiasme te bedanken. Het was spreker dan ook een genoegen de heer Bruns namens alle le den, van kleuter tot senior, als blijk van grote waardering een souvenir te mogen aanbieden. Ook de heer H. Brouwer, die als pianist op geen enkele oefenavond ont breekt en daarom volgens spreker als „een meubelstuk van de vereniging" wordt beschouwd, ontving een geschenk. Ten slotte wilde de heer Hop niet na laten het gemeentebestuur van Velsen zijn grote erkentelijkheid te betuigen, voor de spontane wijze waarop men dit fraaie park voor deze avond heeft willen afstaan. In het bijzonder gold de dank van de ver eniging wethouder PI. de Boer, die het haar mogelijk maakte gebruik te maken van een kostbaar toestel als de brug met on gelijke leggers. Onmiddellijk na dit openingswoord werd een aanvang gemaakt met de demonstra tie, welke in een onberispelijk tempo ver liep. Een der aardigste nummers hiervan bestond uit een spel door meisjes van vier tot zeven jaar, waarin haar werd voorge schreven op de letters van het alfabet een aantal eenvoudige oefeningen uit te voe ren. Op bijzonder originele manier waren hierin de elementen gymnastiek en spel samengevoegd, zodat deze kleuters waar lijk spelenderwijs de elementaire beginse len van het turnen worden bijgebracht. Uiteraard bestond de grootste charme van dit nummer ook nu weer uit de 't publiek vertederende en lot mislukking gedoem de pogingen, welke door een aantal gym nast j es van de spreekwoordelijke drie- turven-hoogte werden uitgevoerd, om de voorgeschreven oefeningen tot het ge wenste einde te brengen. Tot de beste nummers van deze avond behoorden verder de hoepel-oefeningen en de slotdans door de dames, waarin de turnsters blijk gaven van veel gevoel voor stijl en samenhang. Overigens bleken de dames, op enkele uitzonderingen na, „ster ker" dan de heren, getuige haar soepele prestaties aan ringen en brug met onge lijk gestelde liggers. Bij de heren ontbrak het nog al eens aan de noodzakelijke vloeiende afwerking der oefeningen. Doch dit neemt niet weg dat hier sprake is ge weest van een geslaagde turndemonstra- tie, die ook uit propagandistisch oogpunt voor „Santpoort" van betekenis zal zijn geweest. Het gaat goed met. de voetbalvereniging „Kinheim"; niet alleen gezien de gunstige resultaten van de lagere elftallen, waarbij vergeleken die van het eerste team wel wat te kort komen, doch ook en vooral wegens de flinke groei, volgens het jaarverslag van de heer C. Berrevoets, secretaris, van het aantal leden: in het verslagjaar kwa men er honderd bij! Natuurlijk verheugde voorzitter W. Louwman zich over deze gang van zaken. Vier afdelingselftallen behaalden het kam pioenschap. Het. jaarverslag gaf voorts uitvoerige bij zonderheden over de zeer geslaagde fa miliedag en de door Kinheim gehouden en bezochte toernooien. De Denningmeester kreeg hulde voor zijn financieel beleid; er is een batig saldo. De elftalcommissie bleef ongewijzigd; de jeugdcommissie is uitgebreid. Voor de af tredende heer G. Schrödeur is voorlopig nog geen nieuwe bestuursfunctionaris ge kozen. Ten slotte werd de heer Hooydonk, de nieuwe oefenmeester van Kinheim, die voorheen de v.v. Assendelft, trainde, aan de leden voorgesteld. „VIRGILATE ET ORATE (Waakt en bidt), opdat gij niet in verzoeking kome"; deze spreuk uit het Gethsemanéverhaal vormde het uitgangspunt voor de af- scheidspredikatie, welke ds. J. B. Assendorp zondag tijdens de ochtenddienst in het gebouw aan de Abelenstraat heeft gehouden voor de leden van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden in ij muiden-Oost. Zoals bekend, werd ds. Assendorp onlangs beroepen tot predikant in Zierikzee, zodat hij deze dag voor het laatst als voorganger in deze gemeente heeft gefungeerd. Ds. Assendorp begon zijn afscheidstoespraak met de verzekering dat de periode, waarin hij in IJmuiden het Evangelie heeft mogen verkondigen, voor hem van bijzonder grote betekenis is geweest. Vandaar dat het „Partir, c'est mourir un peu" op hem eveneens volledig van toepassing kan worden gebracht. Spreker hoopte dan ook dat het element van waardering wederkerig zou zijn, zodat hij deze gemeente zal kunnen verlaten als een dankbaar en innerlijk verrijkt mens, die bij zoveel betoonde welwillendheid en rijkdom meermalen beschaamd is geweest. Ds. Assendorp vervolgde met te verkla ren, dat hij het „Virgilate et orate" steeds heeft beschouwd als de samenvatting van de godsdienstige boodschap der eeuwen, waarvan hij nu bijna acht jaar in IJmui den naar beste vermogen getuigenis heeft willen geven. Het godsdienstig beginsel, dat gloeit en glanst in de bijbel, door mid del waarvan God tot de wereld heeft ge sproken. Een wonderlijke wereld, vol vreugde, verdriet en mysteries, waarbij zelfs de meest simpele zaak de gedachte nog te boven gaat. Daarom oordeelde spreker het godsdienstig nadenken brood nodig, ofschoon het bedrijven van dogma tiek toch nimmer tot dogmatisme zal mo gen leiden. Verheugend is het ook, dat de Hervormde Kerk te midden van deze tijd staat als een revolutionaire kerk met een open oog; niet handelende volgens anar chistische willekeur, doch met de vrijheid van Jezus Christus. Er zijn stemmen die menen, dat de godsdienst zich niet op we relds gebied mag laten gelden, doch spre ker was ervan overtuigd, dat een leven de godsdienst een dergelijk standpunt nim mer zal mogen aanvaarden. Want het evangelie predikt ook op aarde gerechtig heid en naastenliefde, welke motieven op geheel eigen wijze kunnen worden gerea liseerd. Wat deze gemeente betreft was ds. As sendorp buitengewoon dankbaar voor het geen in de afgelopen jaren is gegroeid en tot stand gekomen. Dankbaar omdat hij mede het standpunt van de Hervormde Synode met betrekking tot Nieuw-Guinea en de atoomproeven heeft mogen verde digen. Want niets wat in de wereld gebeurt kan de waarheid van het Evangelie en de beginselen van het Christendom in het on gelijk stellen: immers mensen komen en geslachten vergaan, maar Gods woord is eeuwig, aldus ds. Assendorp. Ds. Assendorp besloot zijn afscheidspre- dikatie met een kort persoonlijk woord tot de gemeente, waarbij hij de leden ver zocht zijn opvolger in hun midden op te nemen op dezelfde wijze, zoals zij hem tegemoet waren getreden. Deze toespraak werd besloten met het gezamenlijk zingen van de vier verzen van psalm 165, het- Advertentie TEL. 6000 DAG EN NACHT Op de dertigste jaarvergadering van de voetbalvereniging Breesaap is aan twee zeer getrouwen van V.V.B. extra hulde gebracht. Wegens buitengewone verdiens ten is benoemd tot erelid drs. A. Demmers, adviseur van Kennemerstaten. die ook voorzitter is van de Velser Sportstichting. De heer L. Spruit te IJmuiden, die van 1937 af bestuurslid en gedurende vijftien jaren secretaris is, is benoemd tot lid van verdienste. Voorzitter W. M. Zand spelde respectievelijk de gouden en zilveren club- spelden op. Het jaarverslag gaf uitvoerig de ver richtingen van de elftallen weer. Het be steedde ook aandacht aan het plotseling verscheiden van de vroegere voorzitter, de heer W. F. Veneberg, die in eerbied werd herdacht. Er is een stijgend ledental en ook het aantal donateurs is groeiende. Voor de bestuursverkiezing waren aftredend de heren R. de Ruiter. G. van Steinvoort en L. Spruit, van wie de laatste twee niet herkiesbaar waren. Eerstgenoemde werd bij acclamatie herkozen. De heren J. van der Linde en J. de Ruiter werden nu definitief in het bestuur gekozen. Het be stuur werd aangevuld met de heren C. Paay en C. Hoen. De heer Hoen, Alkmaar- seweg 13 a te Beverwijk is secretaris. De heer J. Minnes, verzorger van de voetbalpool kreeg veel dank. Penning meester M. Meyer kon. dank zij de pool, zijn uitgebreide verslag met een batig saldo beëindigen. In de elftalcommissie hebben zitting ge nomen de heren: W. Bakker, A. Loos, P. Vlietstra, P. v. Vuuren en P. de Boer, welke laatste VVB in plaats van de heer J. Muskee zal gaan oefenen. Voor het jeugd werk wordt de commissie gevormd door de heren C. Plooy, voorzitter, D. Aafjes, A. de Boo. G. Duineveld, J. Hoogendijk, W. M. Boerebach en F. Kooimans. Op de zaterdag te Beverwijk gehouden aardbeienveiling is de matige aanvoer voor uitstekende prijzen verkocht. De meeste partijen draaiden rond de 4 per mand, de extra kwaliteit noteerde 4,50 of iets hoger. De tweede kwaliteit varieerde van 2,80 tot 3,70 per mand. Zomerschouw Op donderdag 2 juli zal de jaarlijkse zomerschouw worden gehouden over de polderwateringen en schouwsloten in de polder „De Uitgeester- en Heemskerker broek". zelfde lied dat bij de intrede van ds. As sendorp was gezongen. Dankbare gemeente Hierna sprak de heer C. de Klerk als ver tegenwoordiger van de gemeente en het kerkbestuur, waarbij hij de scheidende predikant verzekerde dat alle leden hem buitengewoon dankbaar zijn. Vooral om dat men zich realiseerde welk een moei lijke en veelomvattende taak ds. Assen dorp hier in IJmuiden heeft vervuld. Spre ker eindigde zijn korte toespraak met de wens dat het de predikant en zijn gezin in hun nieuwe gemeente goed zou mogen gaan en hij vroeg Gods beste zegen over het hem wachtende werk. Als blijk van grote waardering overhandigde hij een bloemstuk aan mevrouw Assendorp. Ds. Assendorp kreeg een fraai boekwerk over de bijbelse archeologie aangeboden. Na het slotgebed en de zegen begaven ds. Assendorp en zijn echtgenote zich met de nieuwe predikant naar het achtergedeel te van de zaal, waar de leden aldus in de gelegenheid werden gesteld met een hand druk van de vertrekkende predikant af scheid te nemen en met zijn opvolger ken nis te maken. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Lisa Essberger van Brunsbuttel; Tranenland, Rotterdam: Rudolf Schepers, Sundsval; Ardito, Londen; Bab, Hudiksvall, hout lossen Zaandam; Drie Gebroeders, Lon den, zout laden IJmuiden; Zuiderkruis, Las Palmas; Jonet, Londen, walsmateriaal laden IJmuiden; Gerd, Londen; Vliestroom, Goole; Mentor, Rotterdam; Lucas Bols 1, Karlsvik. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hoff- nung van Kristinasund; Solon, Antwer pen; Neuwied, Rotterdam; Grethe Hau- schildt, Mantyluoto; Staffen, Karlstadt; Oosterburgh, Paskalavik; Almkerk, Ant werpen; Osric, Mariestad; British Duke, Grangemouth; Lizard, Londen; Gouwe- borg, Londen, zout laden IJmuiden; Lireco, Antwerpen, zout laden IJmuiden; IJ- stroom, Shoreham; Hei-roe, Kotka; Fortu- na, Soedertalje, hout lossen Zaandam; Rrein. Rao: Rigel, Kotka; Bullfinch, Lon den; Wexford, Rochester, laden Wormer- veer en Koog aan de Zaan; Foxfield, New castle, cokesgruis lossen PEN, IJmuiden; Neth. Coast. Newcastle; Draco, Aarhus; Leonidas', Kopenhagen; Strabo, Hamburg; Rijnstroom. Hull; Heriot, Grangemouth; Bern Wesch.'Véilsyluoto; Puck, Gefle; Stad Amsterdam, Pepel, erts lossen IJmuiden; Walma, Kotka, cellulose lossen IJmuiden; Rien Teekman, Mantyluoto, hout lossen Zaandam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: La botas naar Kopenhagen; Memnon, Barbe- dos; Flevo, Odense; Kora, Dagenham, wals materiaal geladen IJmuiden; Frieda, Carl- vik, zout geladen IJmuiden; Escat, Stock holm; Gila. Frederiksvaerk; Chios, Phila delphia; Tabian, Bremen; Royal Arrow, Ras el Tanura; Argo, Sarpsborg; Alcetas, Rotterdam; Pamela, Hamburg; Manga- rella, Frederikstad; Jans, Londen; Adel- heid. Helsinggoer; Tor, Malmoe; Hoog- Thomas, Duinkerken; Brage. Antwerpen; Freja, Londen; Hinde. Londen; Lulua, Santos; Eemstroom. Leith; Hammersborg, Rotterdam; Darlington, Goole; A. Andreev, Leningrad; Hontestroom, Huil; Geert, Karlstad. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Linge- stroom naar Londen; Nordboe. Menah al Ahmadi; Immen. Wienersee; Prinses Wil li elmina. Antwerpen; Delfinus. Stavanser; Riouw. Marseille; Corstream, Cevita Veg- gia; Henriette-B. Londen, met walsmate riaal uit IJmuiden; Lisa Essberger, Bre men: Art.illero. Duinkerken; Hera, San •Tuan de Porto Rico; Soss Hill. Shellhaven; Haarlem. Curacao. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Am- stelstroom van Londen; Bolt, Drammen; Urania, Bremen: R. L. Russ, Bremen; Pa ris. Rouaan, IJmuiden te provianderen, bijlegger. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). VELSEN MAANDAG 29 JUNI Thalia: „Moordenaar aan boord". 20 uur. Rex: „Madeleine, tel. 136211", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: open van 14 tot 16.30 uur. Santpoort, Burgemeester Rijkenspark, 19.30 uur: openluchtconcert door fan farekorps Wilhelmina. DINSDAG 30 JUNI Thalia: „Moordenaar aan boord", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: open van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreekuur. Raadhuis: 19.30 gemeenteraadsvergade ring. BEVERWIJK MAANDAG 29 JUNI Kennemer-theater: 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde". Luxortheater: 19 en 21.15 uur: „Als mannen begeren". W.B.-theater: 20 uur: „Gangstervijand no. 1". Hotel Parkzicht: 20 uur: ledenvergade ring „Vogelvreugd". Wykgebouw Wit-Gele Kruis: 20 uur: Jaarvergadering r.k. -E.H.B.O.-vereni ging. DINSDAG 30 JUNI Kennemer-theater: 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde". Luxor-theater: „Als mannen begeren".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9