Shorts Panda en de Gouden Bijl Jaarvergaderingen Wereldnieuws Wat meer opklaringen Conjuncturele verbetering in het tweede kwartaal 1959 MARG0 SOAP 2 RAPPORT OVER DE E.E.G.-LANDEN Bod op aandelen Sick gunstig ontvangen Gestegen winst Mahez ondanks recessie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Franse invoerverruiming voor O.E.E.S-landen Neerland ia boekte hogere ""premie-ontvangst Borgstellingsfonds Middenstand in 1958 Gunstige spaarcijfers bij Rijkspostspaarbank Indonesische actie tegen Chinese zakenlieden NHM-directeur aanvaardt functie in Iran Drie „cilinderreizigers" in Rotterdam Brand maakte een eind aan tocht met „Diogenes" Kosten levensonderhoud DINSDAG 30 JUNI 1959 IN HAAR JONGSTE RAPPORT over de economische toestand van de gemeenschap in het tweede kwartaal van 1959 en de vooruitzichten voor het derde kwartaal constateert de commissie van de Europese Economische Gemeenschap dat tydens het eerste halfjaar van 1959 een duidelijke verbetering is opgetreden in het conjuncturele klimaat van de gemeenschap. Dit kwam het sterkst tot uitdrukking in de Bonds republiek, later volgden Nederland en Italië, vervolgens België en Luxemburg. In Frankrijk had een stabilisatie plaats. De conjuncturele ontwikkeling verschilt nog aanzienlijk van land tot land, maar in vergelijking met het vorige jaar zijn de ver schillen verkleind. Ook naar bedrijfstakken schijnt de ontwikkeling minder uiteen lopend te zijn. Tot de gunstige ontwikkeling van de economische toestand in de gemeenschap hebben ongetwijfeld een aantal bijzonde re factoren bijgedragen; voor de ijzer- en staalindustrie: het risico van een staking in de Verenigde Staten; voor de consump tiegoederenindustrie; de vroege Pasen en Pinksteren; voor de bouwnijverheid; de uitzonderlijk gunstige weersomstandighe den, waardoor in vergelijking met het vo rige jaar het seizoen een maand eerder Intrad. Verschillende conjuncturele omstandig heden droegen echter eveneens tot een opleving bij: de verbetering van de we reldconjunctuur; de beëindiging van de intering op grondstoffenvoorraden alsook op de voorraden eind- en halfprodukten en het begin van nieuwe voorraadvorming (staal, textiel); de toenemende vraag van derde landen naar industriële produkten; het hoge niveau van de overheidsinveste ringen en de kastekorten van de overheid; de grote bedrijvigheid in de bouwnijver heid in enkele landen; begunstigd door de lage rentevoet en de grote liquiditeit op de kapitaalmarkt; de minder snelle toe neming van de besparingen en het voort durend hoge niveau van de particuliere en overheidsconsumptie. Deze conjuncturele factoren zouden in de loop van het derde kwartaal een nog grotere invloed kunnen uitoefenen. Toch Blykens het thans verschenen bericht inzake het bod van 120 percent op de aan delen in de n.v. Handelmaatschappij v/h J. F. Sick en Co moeten aandeelhouders, die van dit aanbod gebruik willen maken, hun aandelen uiterlijk 9 juli aanstaande ter overneming aanbieden (ten kantore van de Amsterdamsche Bank en Nederlandsche Handel-Maatschappjj). Uiterlijk 11 juli zal bekend worden gemaakt of het aanbod de finitief gestand wordt gedaan. De positie van de vennootschap is, wat balansstructuur betreft, zeker nog alles zins bevredigend. De ontwikkeling van de rentabiliteit geeft echter minder bevredi ging. De zich verscherpende concurrentie is hiervan de hoofdoorzaak. Het kwam de directie voor dat de onderneming, die een beperkt afzetgebied heeft (Ghana, Nigeria en Kameroen), de toekomst slechts dan met vertrouwen tegemoet kan zien indien een belangrijk grotere risicospréiding kan wor den bereikt. Deze .uitbreiding, verliest ech ter zo belangrijke investeringen, dat de daarvoor nodige middelen niet kunnen worden opgebracht of aangetrokken. Bij de bepaling van het bod van 110 percent is uitgegaan van de rendementsverwachfin- gen. Houders van meer dan de helft van de aandelen hebben zich reeds bij voorbaat bereid verklaard hun aandelen te verko pen. De directie meent aan de houders te moeten aanbevelen van het aanbod gebruik te maken. De vennootschap zal dan een deel gaan vormen van een groter geheel, aldus het bericht. De omzetten in Nederland van de n.v. Machinehandel Mahez te Amsterdam heb ben in 1958 een daling vertoond als ge volg van de algemene recessie. De export verliep overeenkomstig de verwachting. De gemiddelde winstmarge is gestegen. Het saldo exploitatierekening daalde van f 1.557.913 tot f 1.536.770. Na aftrek van salarissen, kosten, afschrijvingen, toevoe ging reserve belastingen en toevoeging reserve diverse belangen resteert een winst van f 151.493 (vorig jaar f 122.542). Ter voorziening voor vennootschapsbelas ting 1957 werd niet getroffen (over 1958 f 165.000) in de verwachting dat bij de fis cale winstberekening met de ontwikkeling in Indonesië rekening zou mogen worden gehouden. Voorgesteld wordt een dividend van 12 percent (10 percent), alsmede een uit kering van 2 percent uit het onverdeeld winstsaldo. In 1958 werd het kantoor te Djakarta door de Indonesische overheid onder de directie gesteld van een func tionaris van het B.U.D. In de eerste vijf maanden van 1959 zijn de omzetten ge stegen en is de orderportefeuille aanmer kelijk toegenomen. Muntstelsel in Zuid-Afrika Het Zuidafrikaanse parlement heeft in laatste lezing de wet tot invoering van het decimale muntstelsel in Zuid-Afrika aangenomen. De nieu we basismunt wordt de rand, verdeeld in 100 centen die een waarde zal krijgen van het equi valent van tien Zuidafrikaanse shillings. De op positie had zich tegen de wet verzet met het ar gument, dat het land de aan de omschakeling verbonden kosten op het ogenblik niet kan dragen. De Sahara-olie In het Europese parlement heeft bij de bespre king van het interimverslag van de commissie voor energiebeleid de Algerijnse afgevaardigde uit het Franse Parlement Valado verklaard, dat de aardoliewinning in de Sahara in 1962 30 mil joen ton zal bedragen en in 1965 vijftig miljoen ten. Dit zijn geen luchtkastelen, maar realiteiten, waarmee Europa rekening zal dienen te houden bij haar plannen betreffende de energieproduk- tie, zo betoogde hij. Geen staalstakingr op 1 juli President Eisenhower heeft zaterdag een ko mende algemene staking in de metaalindustrie voorlopig afgewend, omdat zijn verzoek om zon der voorwaarden te stellen weer aan het onder handelen te gaan, snel door beide partijen is aanvaard. Daarmee heeft de president een uitstel van twee weken verkregen. Argentinië De Argentijnse minister van Economische Za ken Alvaro Alsogaray heeft een radioboodschap tot het Argentijnse volk gericht, waarin hij de Argentijnen verzocht om een wapenstilstand van zes maanden om zijn program voor monetaire stabilisatie een economische expansie te kunnen uitvoeren. Inflatie in de V.S. Een door president Eisenhower ingestelde anti- inflatiecommissie heeft bij de president een rap port ingediend, waarin onder andere wordt aan bevolen een wet aan te nemen waarbij stabiliteit van het prijsniveau tot doel van de economische nclitiek wordt gemaakt. kan niet verwacht worden dat de in dustriële produktie, welke in vergelijking met dezelfde periode van 1958 in het twee de kwartaal naar schatting met drie per cent is gestegen, de vier percent in het derde kwartaal zal overschrijden. Dit laatste is alleen mogelijk, indien de parti culiere investeringen, die tot op heden slechts in zeer geringe mate tot opleving bijdroegen, zeer vlug belangrijk zouden toenemen. Van onze correspondent in Parijs) Binnen enige dagen zal Antoine Pinay, de Franse minister van Financiën, de nieuwe lijst van geliberaliseerde goede ren vaststellen. Daarmee zal dan de Fran se liberalisatie tegenover de landen van de O.E.E.S. van 90 op 94 percent worden gebracht. De belangrijkste van de geli beraliseerde produkten zouden vooral werktuigen en machines, bestemd voor de landbouw, zijn. De politiek van de regering heeft dus in zeker opzicht een dubbel aspect. Ener zijds wordt de nadruk gelegd op het stre ven naar een liberale handelspolitiek, an derzijds wordt een verlaging van de prijs van de landbouwprodukten mogelijk ge maakt omdat de prijzen van de deze keer geliberaliseerde werktuigen en machines in vele gevallen 30 percent lager zijn dan die van de overeenkomstige van Franse makelij. Het Franse ministerie van Financiën heeft trouwens gisteren duidelijk laten blijken dat het streven van de regering eerder gericht zal blijven op prijsverla gingen dan op verhoging van de salarissen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de staat bij voorbeeld om druk uit te oefenen op de veel te hoge vleesprijzen zelf gro te partijen zal gaan invoeren en die door de slagers tegen een vastgestelde lagere prijs zal laten distribueren. Verscheidene Franse dagbladen hebben gisteren bericht dat de regering een al gemene salarisverhoging van 2 percent overwoog. Dat bericht is door Pinay te gengesproken. De regering zal zich niet te gen incidentele verhogingen verzetten, doch een automatische opslag over de ge hele linie zou een inflationistisch karak ter hebben en daartegen zal zij waken. De Neerlandia van 1880 had in 1958, naai zij in haar jaarverslag meedeelt, een aan zienlijk hogere produktie van nieuwe ver zekeringen dan in 1957, waartoe de organi satie van de Onderlinge Levensverzeke ring-Maatschappij ?s-Gravenhage, waar mede sinds 1 januari 1958 wordt samenge werkt, in belangrijke mate heeft bijgedra gen. De premie-ontvangst bedroeg in 1958 1.388.995 tegen 1.231.757 in 1957. De nettopremie voor eigen rekening bedroeg in 1958 785.757 tegen 722.110 in 1957. De schade voor eigen rekening bedroeg 399.527 tegen 406.750 in 1957. Perso neelsuitbreiding en reorganisatie van de administratie veroorzaakten een belang rijke stijging van de onkosten, maar het boekjaar kon niettemin met een hoger winstsaldo worden afgesloten. De gemeen schappelijke exploitatierekening van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Neerlandia en de n.v. Verzekeringmaat schappij Neerlandia van 1880 wijst een batig saldo aan van 97.933. Bij de Stichting Amsterdams Borgstel lingsfonds voor de Middenstand heeft de bestedingsbeperking ook in 1958 haar in vloed doen gelden, aldus blijkt uit het verslag. Er zijn tekenen die wijzen op een zeker herstel van de industriële bedrij vigheid, hetgeen vermoedelijk een toene ming der werkzaamheden voor het fonds ten gevolge zal hebben. In 1958 kwamen 322 gevallen tot afdoening. In 175 hier van werd een borgstelling verleend tot een totaalbedrag van f 332.010. In 1957 bedroeg het aantal afgehandelde aanvra gen 289, het aantal kredieten 170 en het to taalbedrag hiervan f 322.600. Advertentie Stoeisterke kwa liteiten o.a. in ra incord, gabardine en structuurweefsel. Moderne kleuren Speciale J.M. prijs 6 jaar (kleine stijging per maatj In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappy werden de jaarstukken, alsmede de door de directie gedane voorstellen, goedgekeurd. De tot dusver bekend geworden resultaten geven aanleiding om te veronderstellen, dat on voorziene omstandigheden daargelaten, uit de winst van het boekjaar 1959 een gelijk dividend zal kunnen worden uitgekeerd als dat van 1958. Ook de vergadering van aandeelhouders van de n.v. Nationaal Bezit van Aandelen Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschap- pij heeft de jaarstukken goedgekeurd. Door een in 1958 in het bedrijf doorge voerde reorganisatie zijn de onkosten bij de n.v. Insulinde Cultuur Syndicaat ge daald van 334.827 tot f 140.242. Wanneer de zaken zich uitbreiden zal in dit laatste onkostencijfer een lichte stijging ontstaan, maar het zal zeker niet de hoogte aanne men als dat van voorgaande jaren. Aldus werd in de jaarvergadering meegedeeld. Het bestuur is niet triest gestemd dat tegenover de schuld in geld in Indonesië bezittingen in goederen staan. Hoe uitein delijk deze zaak afgewikkeld zal worden, is voorshands echter nog een vraagteken. Tegen debiteuren is voldoende gereser veerd. Onder crediteuren bevinden zich geen reserves. In de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij heeft de voorzitter meegedeeld, dat op een aantal schepen in het afgelopen jaar geen afschrijvingen zijn verricht, omdat deze schepen opgelegd zijn geweest. - De - deelnemingen in - andere -be- drijven bedragen 60 miljoen- gulden. Een aandeelhouder vroeg of de'KPM, behalve op de Indonesische regering, ook niet een claim op de Nederlandse regering kan doen. De voorzitter antwoordde dat de directie niet zal aarzelen een dergelijke claim te doen, als zou blijken dat de maat schappij daarop recht heeft en als de claim op de Indonesische regering op niets zou uitlopen. In de vergadering van de n.v. Neder landsche Scheepvaart Unie werden de jaarstukken goedgekeurd en werd het di vidend, overeenkomstig de voorstellen, vastgesteld. In de jaarvergadering van de Kromhout Motorenfabriek D. Goedkoop jr. n.v. is het dividend vastgesteld en werden de jaar stukken goedgekeurd. De vooruitzichten voor 1959 zijn, volgens de directie, niet ongunstig. Er is sprake van een opleving en de verkopen stijgen. Op het ogenblik wordt er naar schatting 20 percent meer geproduceerd dan verkocht. Deze geringe voorraadvorming heeft tot gunstig gevolg voor de afnemers een kortere levertijd. Het streven van de directie is erop gericht uit de sfeer van massaproduktie over te Advertentie dè zeep tegen huidaandoeningen f 2.75 per stuk. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE gaan naar meer eenheidsfabricage, het terrein waarop de concurrentie minder groot is. Een succes voor Kromhout werd genoemd een omvangrijke order voor leve ring van aggregaten ten behoeve van K.L.M.-machines. Deze onderdelen kosten twintig mille per stuk. Desgevraagd ant woordde de president-commissaris, de heer J. Goedkoop, dat het bestuur niet meer afwijzend staat tegenover de gedachte, te komen tot een fusie. Een samenwerking met andere bedrijven kan nuttig en wen selijk zijn en er wordt uitgekeken naar goede mogelijkheden. In antwoord op de critiek die ter vergadering werd geleverd op de thans geheel afgeschreven deel neming in de Nederlandse Helicopter In dustrie, deelde de directie mede, dat des kundigen de ontwikkeling van het Neder landse hefschroefvliegtuig Kolibrie niet ongunstig zien. Gezocht wordt naar ver betering (onder meer het verlagen van het brandstofverbruik), doch dit kan nog veel tijd in beslag nemen. De deelneming van de vennootschap op zo lange termijn achtte het bestuur niet verantwoord tegen over de aandeelhouders, te meer daar ver lies in de- toekomst niet was uit te sluiten. In het tweede kwartaal 1959 is bij de Rijkspostspaarbank f 38 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen. Dat is f 30 miljoen meer dan in het tweede kwartaal 1957 en een verbetering van ruim'f 3 'miljoen vergélek'én bij het 'tweédé' kwartaal van 1958. In totaal werd bij de Rijkspostspaarbank in de afge lopen drie maanden f 202 miljoen (1957: f 166 miljoen, 1958: f 184 miljoen) inge legd. Enige invloed heeft hier waar schijnlijk de uitbetaling van vakantie gelden aan ambtenaren in de maand mei gehad. In ieder geval waren de inleg gingen in het midden van die maand relatief hoog. Een groot deel van deze vakantiegelden zal thans wel geleidelijk worden opgenomen. In totaal werd in het tweede kwartaal 1959 opgenomen f 164 miljoen (1957: f 158 miljoen, 1958: f 149 miljoen). Vaderdag viel op 21 juni en een week daarvoor werd in de bladen druk geadverteerd. De opgenomen bedragen zijn in die week duidelijk aan de hoge kant geweest, zodat het voor de hand ligt om aan te nemen, dat een deel van de vaderdaggeschenken met behulp van het spaarbankboekje betaald werden, aldus de Rijkspostspaarbank. De Indonesische regering is voorne mens de handel van buitenlandse zaken lieden, in het bijzonder van Chinezen, in Indonesië sterk te beperken om de Indo nesiërs hun plaats te doen innemen. In een redevoering die de minister van Handel, Rachmat Moeljomiseno, verle den week in Surabaja hield, sprak de mi nister over het recente decreet waarbij buitenlandse ondernemingen wordt ver boden om na het einde van dit jaar in de meeste gebieden van Indonesië handel te drijven of zaken te doen. De regerings maatregelen zijn bedoeld om de Indone sische zakenlieden te dwingen deel te ne men aan de economie van het land. 68. „Vlug, snelheid kan ons redden!", riep Joris. „Kom Panda! Panda.waar ben je?" „Ja, waar is hij?", riep ook de ont dekkingsreiziger rondkijkend. Maar dit kleine oponthoud ontnam hun meteen de kans om te vluchten. Terwijl de indianen zich op de ontdekkingsreiziger wierpen, omklemde het opperhoofd Joris met de kracht van een bankschroef en ontwrong hem de Gouden Bijl. „Jullie stelen beelden uit verboden stad", schreeuwde hij. „Dat betekenen jullie dood!" „En jij nog doder dan dood", siste hij Joris in het gezicht. „Jij bijlensteler! Jij willen hebben Gouden Bijljij hem nu krijgenop je sche del!" „Heeniet doen!", klonk het plot seling. Het beeld bemoeide zich met de gebeurtenissen en hoewel het voor zo'n zwaar voorwerp met een ijl, kinderlijk stemmetje sprak, veroorzaakte het toch enige consternatie. „Toverbeeld spreken! Oef!", stotterde Ammezole, terwijl hij be vend zijn bijl liet zakken. „Jullie mogen geen vreemdelingen doodmaken"vervolg de het standbeeld. „Waarom nu niet? Toe eentje maar", smeekte Ammezole. „Ge moet niet zo zeuren, hoofdman", sprak Jo ris streng. „Ge hoort wat dit beeld u be veelt, dus ge hebt maar te gehoorzamen!" Mr. W. A. van Ravesteijn, plaatsvervan gend directeur van de Nederlandsche Han delmaatschappij, heeft zich in overleg met de maatschappij bereid verklaard de direc tie op zich te nemen van de binnenkort door een internationale groep onder leiding van Lazard Frères and Company en Chase International Investment Corporation, beide te New York, in Iran op te richten Industrial and Mining Development Bank In verband hiermede zal de heer Van Ra vesteijn zijn functie als plaatsvervangend directeur van de Nederlandse Handel Maatschappij neerleggen. „Volgend jaar probeer ik het weer," zegt de 25-jarige Richard Melisch, die in een cilindervormig vaartuig over de oceaan had willen varen met twee vrien den. Twee jaar geleden emigreerde Richard Melisch, student in Wenen, naar Canada. Hij vond werk in het bouwvak, maar be landde ten slotte in het hoge noorden van Canada op een Amerikaanse luchtbasis. Daar ontmoette hij de 31-jarige Duitse monteur Albert Barth uit Trier, die twee en half jaar tevoren naar Canada was ge komen. Zij begonnen aan de verwezenlij king van een plan, waarmee Melisch een jaar had rondgelopen. Melisch ontmoette voorts de zeven jaar tevoren uit Parijs geëmigreerde 30-jarige fotograaf Robert Frantz, die zich bij het tweetal aansloot. Men wilde in een cilinder, voortgedreven door de warme golfstroom, in drie maan den oversteken naar Engeland of Frank rijk. Voor 200 dollar werd een zes meter lange cilinder gekocht. Vier maanden had den de mannen werk om er een vaartuig van te maken. Het vaartuig, da' „Dioge nes" werd gedoopt, kreeg een mast en zei len. Ook werd een rubberboot aangeschaft. Het vaartuig kon geheel gesloten wor den. Op 13 mei werd het per schip naar St. John's (Newfoundland) verscheept en na de nodige voorbereidingen, zoals het inslaan van mondvoorraad, vertrok men op 13 juni. Na het vertrek kreeg men met slecht weer te kampen. Op 17 juli ont stond hoe is nog een raadsel brand in de voorraad petroleum, die men aan boord had om op te koken. Blussen was onbegonnen werk en daarom ging men in de rubberboot Men verwijderde zich van de „Diogenes" totdat het vuur uit zich zelf uitging. Een deel van de mast en het zeil bleken verloren te zijn gegaan. Dit was een onoverkomelijke moeilijkheid en toen op zondagochtend 21 juni het Engelse vrachtschip .„-Ramon de Larrinaga" (5818 brt.) met graan onderweg van Duluth naar Rotterdam, hun route kruiste, vroegen zij een lift naar Europa. Zij hadden slechts wat kleren kunnen redden. Hun vaartuig hebben zij toen vol water laten lopen, zo dat het zonk. Gisteravond arriveerde het Engelse schip in Rotterdam. De rivierpolitie haal de het drietal van boord en gaf hen óver aan de vreemdelingendienst, die moet be slissen wat er met hen gaat gebeuren. Verwacht wordt, dat na-het vervullen van de noodzakelijke formaliteiten de. man nen vrij huns weegs -kunnen gaan; Een Rotterdamse zakenvriend van vader Me lisch in Wenen stelde zich garant voor Richard, die geen paspoort had in tegen stelling tot zijn vrienden. Zij willen terug naar Canada, maar gaan eerst hun ouders bezoeken. Richard Melisch gaat dus koers naar Wenen, de Franse fotograaf gaat naar Montmorency, een plaatsje bij Pa rijs, en Barth gaat naar Trier. Advertentie '7 IS WÉÉR giq^ÊN-WEER.! plastic jassen v.a. 6.®° Censuur. Het Amerikaanse hooggerechts hof te Washington heeft verklaard dat de filmcensuur die de staat New York hanteert, in strijd met de grondwet is. De censuurkwestie was aanhangig ge maakt wegens het verbieden van de film „Lady Chatterley's lover". Vol gens het gerechtshof is het verbod in strijd met de vrijheid van menings uiting die de grondwet waarborgt. Slachtoffers. Het aantal doden tengevolge van het ontploffen van treinwagons met brandbaar gas bij een watersportcen trum in de omgeving van Meldrim in de Amerikaanse staat Georgia, is ge stegen tot negentien. Vier kleine kinde ren overleden maandag in het zieken huis. De toestand van andere gewon den is nog kritiek. Men neemt aan, dat er nu niet meer lijken gevonden zullen worden. Aangerand. Een negentienjarige Ameri kaanse soldaat is voor de rechtbank van Beaufort in de Amerikaanse staat Zuid- Carolina schuldig bevonden aan aan randing van een 47-jarige negerin. De jury heeft geen clementie gevraagd. Te Nashville in Tennessee is een neger jongetje van twaalf jaar opgesloten op beschuldiging een blank meisjevan zeven jaar te hebben aangerand. Overtollig. Israel heeft zoveel dokters, dat de helft van de medici die als immi grant aankomen ander werk zoeken. Op elke 450 inwoners heeft het land een dokter, het hoogste gemiddelde ter we reld. In Amerika is er een dokter op 700 mensen. Afgezworen. Zeven van de grootste en meest luxueuze hotels van Bermuda hebben de rassenscheiding afgezworen. Zij zullen van nu af alle rassen zonder enig discriminatie bedienen. Dit besluit werd genomen in overleg met de par lementscommissie die zich bezig houdt met rassenvraagstukken. Geslaagd. De Britten hebben op hun proef- terrein in Australië een vierde geslaag de proefneming gedaan met een Black Knightraket. In de neuskegel waren in strumenten geborgen voor het verza melen van gegevens over de damp kring. Overneming. Volgens een bericht van de Soedanese radio heeft de regering van Soedan besloten alle Amerikaanse mis sie- en zendingsscholen over te nemen en de Amerikanen daarin te vervangen door Soedanezen. Vertrokken. De Russische ambassade functionaris in Birma die de vorige week van de Amerikaanse ambassade asiel verkreeg, is met een Amerikaans vliegtuig uit Rangoon naar Manilla ver trokken. Voor het vertrek was hij on dervraagd door Birmaanse functiona rissen, die zich ervan overtuigden dat hij uit vrije wil vertrok. Haat. Moenakakoembwa Sipalo, voorma lig secretaris-generaal van het verbo den partij Afrikaans Nationaal Congres in Rhodesia, is te Salisbury wegens op ruiing tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld Sipalo zou in januari hebben geschreeuwd: „Ik haat alle Europea nen." Observatie. De 22-jarige Canadees die zijn vader en stiefmoeder heeft neergescho ten .en., vijf. kinderep.. doodgeslagen, is voor een rhèand overgebracht naar "ee'rf tëhüis "vöbr geéstekzieken; waar hij in observatie zal worden gehouden. De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de jongeman voor de ze venvoudige moord. Dodelijk. Duizenden bijen zijn in de af gelopen dagen in het Engelse graaf schap Essex gestoi-ven, vermoedelijk door een insectenpoeder dat door boe ren werd gebruikt. Volgens de bijenhou ders zijn al méér dan een miljoen bijen om het leven gekomen. Reprimande. Tijdens een kort onderhoud dat hij na de audiëntie van president de Gaulle met journalisten had, heeft de paus een jonge Amerikaanse journa list minzaam doch beslist terecht ge wezen toen deze hem vroeg of hij wil de zeggen waarover hij met de Franse president had gesproken. ,U bent nog iong". zei de paus, „doch u behoorde te weten dat men zulke vragen niet aan een paus stelt. Het prijsindexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, basis 1951 is 100 (landelijke cij fers), was in mei jongstleden blijkens het C.B.S- 121 tegen 120 in april en 121 in mei 1958. Exclusief A.O.W. was het totaal 116, respectievelijk 116 en 117. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland wordt nu geheel beheerst door een kleine depressie, die voor de kust van Denemarken is gelegen en slechts weinig van plaats verandert. Aan de achterkant van deze depressie voeren noordwestelij ke winden onstabiele lucht aan, waarin buien tot ontwikkeling komen. De meeste vielen in het noorden van het land. In Eel- de werd de laatste 24 uur 17, in Leeu warden 12 mm. gemeten. Een diepe depressie, die nu op het mid den van de oceaan is aangekomen, be weegt naar het noordnoordoosten. Samen hangend hiermede verplaatst een gebied van hoge druk, dat de Azoren is gepas seerd, zich naar de Golf van Biscaye. Bo vendien komt ten westen van de Britse eilanden een rug van hoge druk tot ont wikkeling. In onze omgeving wordt dien tengevolge de wind noordelijk, zodat de aanvoer van polaire lucht aanhoudt. Hoe wel de naderbij komende rug van hoge druk enige stabilisatie van de atmosfeer bewerkstelligt, zullen toch morgen ook nog buien voorkomen. De kans op tussen tijdse opklaringen wordt echter groter. WEERRA PPORTEN Woensdag 1 juli Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur. Maan op 1.43 uur, onder 16.35 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur nieuwe maan. 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 iuli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3ü juni Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.46 en 19.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. QO Maximum-temperaturen c 08 3 d binnen- en buitenland. -a sl Neerslag: laatste 24 uur. SU H O IS Den Helder regen wnw 17 8 Ypenburg geheel bew. wnw 19 0,4 Vlissingen half bew. wnw 18 0 Eelde regenbui w 19 17 De Bilt geheel bew. w 19 1 Twente regen wzw 20 4 Eindhoven half bew. w 21 1 Zd Limburg zwaar bew. wzw 19 3 Helsinki regen ono 21 0,6 Stockholm regen no 15 5 Oslo zwaar bew. nno 18 2 Kopenhagen licht bew. no 21 0 Aberdeen geheel bew. nnw 12 2 Londen regen wnw 20 0,1 Amsterdam regenbui w 18 1 Brussel half bew. wzw 21 5 Luxemburg regenbui w 17 7 Parijs licht bew. w 20 3 Bordeaux half bew. w 20 2 Grenoble regenbui ono 20 18 Nice licht bew. n 29 0 Berlijn onbewolkt wnw 23 0,1 Frankfort zwaar bew. wzw 20 15 München regen w 1.7 9 Zürich regenbui wzw 18 8 Genève regenbui windst. 22 10 Locarno zwaar bew. windst. 22 13 Wenen regen wnw 18 16 Innsbruck regen windst. 18 15 Belgrado zwaar bew. windst. 28 0 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome zwaar bew. zzw 27 0,4 Ajaccio zwaar bew. w 26 0,1 Lissabon onbewolkt nnw 26 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2