GOLDEN FICTION Macmillan zou Eisenhower hebben overreed OT fop bprïpöpn fijii r PHILIPS TOTALE KRANTENSTAKING LIJKT ONVERMIJDELIJK IN ENGELAND Investeringen in rijk Afrika niet zonder risico maar noodzakelijk Van dag tot dag Waarom niet? Britse premier acht jongste Russische Berlijn-plati basis voor topgesprek raatótcel DINSDAG 30 JUNI 1959 3 Ongelukken op overwegen in West-Duitsland: zes doden Amerikaanse natuurkun digen tegen atoom- overeenkomsten Onder ons gezegd - toch maar liever Vakbond heeft de inktmakers niet meer in de hand T^r Nasser keurt plannen voor de Assoean-dam goed Toestand van de Algerijnse hongerstakers alarmerend Duitse schoener vergaan Vonnissen in de Belgische methylalcohol-zaak VIJFTIEN JAAR AFRIKA INSTITUUT Straaljager neergestort op Okinawa: negen doden 50 Jaar geleden De Belgische regering heeft bij monde van haar ambassadeurs in Washington, Londen en Parijs aangedrongen op het be leggen van een vergadering van de Noord- Atlantische Raad ter bespreking van de Duitse kwestie, aangezien zij op het stand punt staat dat de oplossing van die kwes tie niet alleen voor de westelijke Grote Drie (en Duitsland zelf) van belang is. Te gen dat standpunt valt ongetwijfeld niets in te brengen, evenmin als tegen het Bel gische betoog dat ook de kleinere landen van de NAVO, „en zeker de landen die aan Duitsland grenzen", bij de oplossing van het Duitse probleem geïnteresseerd zijn. Tot dusver hebben Washington en Lon den afwijzend gestaan tegenover het, eer der door Italië gedane, voorstel om de Noord-Atlantische Raad bijeen te laten ko men. Het (weinig overtuigende) excuus voor die afwijzing was, dat zulk een bij éénkomst de verkeerde indruk zou kunnen wekken dat er inzake het Westerse stand punt behoefte was aan nieuw overleg of een nieuwe formulering. Maar wél heeft het Italiaanse verzoek ertoe geleid, dat Italië bij de laatste besprekingen vóór de hervatting van de Geneefse conferentie zal worden ingeschakeld. Waarom? Italië grenst niet aan Duits land. Italië heeft niet bepaald een indruk wekkende en doorslaggevende rol gespeeld in de oorlog tegen Duitsland. Italië heeft geen vijf jaar Duits bestuur en Duitse be zetting gekend zoals verscheidene ande re landen. Italië kan er zich hoogstens op beroepen, dat zijn voormalige bondge noot Duitsland toch óók bij het Geneefse overleg betrokken is.Maar dat lijkt ons geen sterk argument. In elk geval is het Belgische argument dat de kleinere buurlanden van Duitsland, die in 1939 en 1940 de volle kracht van de Duitse agressie hebben ondervonden, bij de oplossing van het Duitse probleem ge- interesseerd zijn, heel wat sterker. Het verdient zeer zeker door de andere kleine NAVO-landen te worden gesteund. Maar een eensgezinde Benelux-politiek is in dit geval naar het schijnt weer ver t.e zoeken. Van Nederlandse steun aan het Belgische verzoek is immers nog niets gebleken. En dat is te meer bevreemdend omdat het voorzitterschap van de Noord- Atlantische Raad juist op het ogenblik be kleed wordt door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. De vraag dringt zich dus op, of minister Luns het niet wenselijk vindt dat Duitslands kleine buurlanden deelnemen aan het Westelijk overleg tussen de twéé fases van de con ferentie van Genève. En zo niet, waarom niet. Het ware immers onvriendelijk aan te nemen dat men zich in Den Haag uitslui tend laat leiden door de stelregel, op in ternationaal gebied geen enkel verlangen te uiten en zich bij geen enkel initiatief aan te sluiten dat de Amerikaanse rege ring wel eens onwelgevallig zou kunnen zijn. NEUSTADT (Reuter) Twee auto's zijn tijdens het weekeinde op overwegen in de Duitse bondsrepubliek door een trein aangereden waarbij zes mensen zijn omgekomen. Eén van de auto's reed na bij Keulen met grote snelheid onder de voor een derde gesloten bomen van een overweg door en werd door een trein aan gereden. Vier mensen vonden hierbij de dood. De overwegwachter is in hechtenis genomen. De andere auto slipte bij de ge sloten bomen van een overweg bij Neu- stadt am Rübenberg en botste tegen een goederentrein. Twee personen kwamen om en een derde werd zwaar gewond. Het aantal doden ten gevolge van de botsing tussen een trein en een autobus bij Lauffen is tot 44 gestegen. Een der ge wonden is maandag overleden. Er worden nog 27 personen in het ziekenhuis ver pleegd. Drie van hen verkeren in levens gevaar. WASHINGTON (UPI) De federatie van Amerikaanse natuurkundigen heeft zich uitgesproken tegen de atoomverdra gen die Amerika wil sluiten met West- Duitsland en zes andere NAVO-landen, waaronder Nederland. Het gevolg van de verdragen zou zijn, aldus de verklaring, dat de NAVO-landen zich geheel gaan instellen op kernbewape ning. waardoor het hun onmogelijk zou worden oorlog op beperkte schaal met conventionele wapens te voeren en elke oor conventionel wapens te voeren en elke oor log noodzakelijkerwijs een rampzalige kernoorlog zou worden. Voorts zouden de landen door het radio-actief materiaal, dat zij van Ame rika krijgen, kunnen leren hoe dit zelf te produceren en sneller uit te groeien tot volwaardige atoommogendheden, in staat om met meer kracht van spreken natio nale doeleinden na te streven. Hierdoor zou het steeds moeilijker worden tot een akkoord over ontwapening en het staken der kernproeven te komen. Het verdrag met West-Duitsland zou dit land, volgens de geleerden, de gelegen heid bieden tot op zekere hoogte contro le uit te oefenen op de Amerikaanse di plomatie. Het zou zich bij voorbeeld kun ne verzetten tegen een overeenkomst met. Rusland, waarbij Rusland een kernwa- pënvrije zone in eigen gebied zou aanvaar den in ruil voor een kernwapenloos Duits land. Advertentie (Van onze correspondent in Londen In Londen verluidt, dat president Eisen hower zou zijn overgehaald, tot het Brit se standpunt, dat het jongste Russische aanbod voor een tussentijdse regeling in Berlijn als een grondslag dient te wor den beschouwd voor liet bereiken van overeenstemming aan de top. Eisenho wer zou bereid zijn voor een topgesprek naar Europa te komen, indien kort na de hervatting van de ministersconferentie zou blijken, dat een snelle tussentijdse overeenkomst inzake Berlijn kan worden bereikt. De Britse opvatting zou zijn, dat na de uitdrukkelijke verzekering van Russische zijde, dat het jongste Russische, voorstel niet het karakter draagt van een ultima tum, dit als uitgangspunt voor een rege ling van het Beriijnse vraagstuk kan wor den aanvaard. De Britten achten de voor gestelde overgangsperiode van achttien maanden wel te kort, maar dit wordt geen onoverkomelijk bezwaar geacht. Het top gesprek, dat in Augustus of september zou moeten plaatshebben, zou beperkt kunnen worden tot een beslissing over de waar borgen voor de westelijke positie in Ber lijn voor de duur van een bepaalde pe riode, gedurende welke dan pogmgen zou den moeten worden ondernomen tot het ontwerpen van een vredesverdrag voor Duitsland. Het Westen zal hierbij zonder twijfel voorop stellen dat de westelijke rechten in West-Berli.in onverkort ge handhaafd dienen te worden totdat het Duitse probleem defintief zal zijn gere- §eld- Verkiezingsvoorspel? Voor Macmillan zou zelfs een topconfe rentie met beperkt doel en resultaat een grote persoonlijke triomf betekenen, die hij vooral nodig heeft met het oog op de naderende Britse algemene verkiezingen. Het zou echter verkeerd zijn Macmillans gehele streven naar ontspanning in Euro pa alleen als een partijpolitieke manoeu vre te zien. Daarvoor staat er te veel op het spel. De omstandigheden leidden er toe dat toen de Russen met de kwestie- Berlijn op de proppen kwamen, alleen de Britten in staat waren de diplomatieke kastanjes uit het vuur te halen. De han dige Macmillan zal hiervan natuurlijk po litiek profijt proberen te trekken. Hij heeft er steeds op gehamerd dat niet moet wor den geprobeerd alle problemen door mid del van een enkel magisch topgesprek uit de wereld te helpen. Hij wil gedurende een reeks van jaren een reeks tapgesprek ken voeren. Macmillans ideaal is een lopconferenfie- in-afleveringen. Indien de eerste topont moeting een succesje wordt veel meer verwacht Londen in elk geval niet wil Macmillan door spoedige verkiezingen, vermoedelijk in oktober, niet alleen zijn eigen huid redden, maar vooral ook de in ternationale positie van de Britse regering in dit kritieke stadium van de wereldpo- (Van onze correspondent in Londen) Slechts bü enkele dagbladen in Fleet- street werd gisteren drukinkt afgeleverd. De Britse vereniging van dagbladeigenaren gaf de waarschuwing, dat indien de inkt- voorziening wordt onderbroken, er na za terdag geen dagbladen meer kunnen ver schijnen. De crisis in de inktmakerijen heeft thans een hoogtepunt bereikt. De vereniging van drukinktfabrikanten heeft gedreigd het ge hele personeel ontslag aan te zeggen. Deze maatregel zal over een week ingaan, indien er niet onmiddellijk een einde komt aan wat de directies als uitdagend optreden beschouwen, zoals weigering om overuren te maken en andere produktieremmende methoden, waarvoor de Britse vakbewe ging zo berucht is. De vakbond, welke steeds heeft willen voorkomen dat het drukkersconflict zich tot de nationale dagbladpers uitbreidt, heeft de opstandige leden in de inkt- industrie niet meer in de hand. De inkt- makers stellen min of meer dezelfde eisen als de typografen. Gisteren legden honder den in vele drukinktfabrieken het werk neer zonder inachtneming van de bij sta king gebruikelijke aankondigingstermijn. Het gevaar is groot, dat vandaag alle inkt- werkers in staking zullen gaan. De kansen, dat de regering een gedwon gen stopzetting van de Londense dagblad pers kan voorkomen, zijn gering. Het enige advies dat van de regering wordt ver wacht is dat de partijen zich aan vrijwil lige bemiddeling onderwerpen. De vak bonden weigeren dit, aangezien zij van mening zijn dat de bemiddelaars onder druk van de regering staan en de eisen om hoger loon en kortere werktijden, zul len afwijzen. Reclame De actrice Sarah Churchill, Sir Winstons dochter, leidde gisteren in Portsmouth een optocht van toneelspelers, die borden droe gen waarop het blijspel werd aangekon digd, waarin zij optreden. Aangezien er geen plaatselijke bladen verschijnen, be sloten zij voor hun eigen publiciteit te zorgen. litiek versterken. Iets minder onzekerheid in dit opzicht zal mogelijk ook de West- europese situatie ten goede komen. Er zit daarom volgens de meeste Brit- se politici niets anders op dan dat Oost en West het eens worden over het hand haven van de status quo, zij het met en kele technische wijzingen. Van Macmil lans oorspronkelijke voorstel tot de invoe ring van ontspanningszones lijkt weinig te zijn overgebleven. De Britse regering hoopt, dat de andere weerstrevende wes telijke bondgenoten, met name Adenauer en de Gaulle, geen roet in het eten zullen gooien. Er is ijzeren geduld nodig om het ijzeren scherm omhoog te wrikken. Het gesprek, hoe moeizaam ook, zal dienen te worden voortgezet, ook al moet er mis schien een generatie lang worder. gepraat. Dat was de Britse opvatting, toen een evenwicht was bereikt in de Koreaanse situatie en dat denkt men ook thans. ..Praten is beter dan vechten", merkte Churchill destijds op. Tevens herinnert men aan het hopeloos lijkende vraagstuk van Oostenrijk, dat vier jaar geleden uit de weg werd geruimd. In de filosofische stemming waarin de Britten verkeren verwijzen zij zelfs naar het historische vredesverdrag van Westfalen, waaraan vijf jaar werd gedokterd. België eist NAVO-beraad BRUSSEL (Reuter-Belga) De Belgi sche ambassadeurs in Londen, Washing ton en Parijs hebben de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk formeel verzocht akkoord te gaan met bijeenroepeing van de NAVO- raad vóór de hervatting van de bespre kingen in Genève op 13 juli. De Belgische regering heeft haar ambassadeurs ver zocht het de westelijke grote drie duide lijk te maken, „dat België geen belang stelt in een Atlantische alliantie die de kleinere landen tot satellieten van een di rectoraat van grote mogendheden maakt", zo wordt van regeringszijde te Brussel vernomen. „Onze verantwoordelijke mi nisters dienen van tevoren te weten of er nieuwe voorstellen zijn", aldus de Belgi sche regeringswoordvoerder. In Washington verluidt dat het zo goed als zeker is dat de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Drie, West- Duitsland en Italië daags voor de hervat ting van de besprekingen in Genève een bijeenkomst zullen hebben. Volgens de zegslieden zou een zitting van de minister raad van de gehele NAVO gehouden zijn, als er tijd was geweest orn dezt voor te bereiden. Italië heeft eerst aangedrongen op een vergadering van de voltallige NA- VO-ministerraad, maar dit voorstel vond, behalve in België, geen weerklank. Toen de heer Jan Berk, beroepsvisser uit Spaarndam dezer dagen in de Lie bij Penningsveer zijn netten leegde trof hij daar een vis in aan zoals hij nog nooit in zijn leven had gezien. Het dier leek op een uit zijn krachten gegroeide paling met een grote kop en een merk waardige vin aan de staart. Thuisgekomen ging hij in zijn vaklit teratuur snuffelen en daarbij ontdekte hij, dat de gevangen vis een zeeprik moest zijn, een zeldzaam dief waarvan er in totaal in Nederland, voor zover bekend slechts tien gevangen zijn en waarvan de laatste ruim twintig jaar geleden in ons 'and aan de kant werd gehaald.. Een inspecteur van de visser ij- inspectie te Utrecht bevestigde dit ver moeden en raadde de heer Berk aan de zeeprik te conserveren. Over enige da gen zou men de vis komen ophalen ten einde het dier nader te onderzoeken. Onze redactie te IJmuiden tekent hierbij aan, dat ook het Rijksinstituut voor vis- serijonderzoek tc IJmuiden grote be langstelling voor de zeeprik heeft. Men vermoedt, dat de vis afkomstig is uit de Amerikaanse meren, waar de zee prik, een roofvis, gedurende de laatste tijd een ware slachting heeft veroor zaakt onder de andere vissen. Advertentie Radicale vernietiging van vliegen muggen motten m m*t tOO QP vwdampingj- tabletten insectenverdelger PHILIPS CAïRO (AFP) Radio-Caïro heeft ge meld dat president Nasser de definitieve plannen voor de bouw van een dam bij Assoean met Russische assistentie heeft goedgekeurd. Het plan was aan hem voox-ge- legd door Egyptische deskundigen onder leiding van maarschalk Abdel Hakim Amer. Kolonel Nasser zal de eerste steen voor de bouw van de dam in december leg gen. De dam moet in 1968 gereed zijn. (Van onze correspondent in Parijs) De hongerstaking van ongeveer 1500 mohammedaanse Algerijnse gevangenen in de Parijse gevangenissen duurt nog steeds voort. De minister van Justitie had gehoopt in de hitte een bondgenoot bij het breken van de staking te hebben. Hij heeft de waterleiding in cellen en wachtlokalen doen afsluiten. Daar tegenover staat dat de gevangenen zo veel melk kunnen krij gen als zij wensen. Zij hebben echter vol hard in de staking. Hun advocaten hebben thans bekend gemaakt dat van vele sta kers de gezondheidstoestand alarmerend moet worden geacht. Sedert drie dagen hebben zij geen druppel vloeistof tot zich genomen en zij kunnen zich ook niet was sen. Namens de gedetineerden hebben de advocaten telegrammen gezonden naai de UNO, het Rode Kruis, de Internatio nale liga voor de rechten van de mens en aan de hoofden van de rooms-katholieke, protestantse en israelitische kerk in Frankrijk. De staking is uitgebroken als een pro test tegen de slechte behandeling door de cipiers, het verbod tot het ontvangen van dagbladen en pakketten, de overbevolking van de cellen en de onmogelijkheid vooi de mohammedanen hun religieuze plichten in de gevangenis te vervullen. (Reuter) Mohammed Ben Bella, een gewezen leider van de Algerijnse opstan delingen, is in de gevangenis op het eiland Aix, voor de Franse westkust, een honger staking begonnen uit solidariteit met de Algerijnen in andere Franse gevangenis sen, die voor een deel al twaalf dagen in hongerstaking zijn. Zij eisen behandeling als politieke gevangenen. Vijftig honger stakers in de gevangenis van Fresnes zijn zo verzwakt, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Zij weige ren echter kunstmatig gevoed te worden. STOCKHOLM (UPI) Vandaag is voor de Zweedse kust, ter hoogte van Hae- vringe, de Westduitse motorschoener „In- grid" vergaan. Men neemt aan dat vijf opvarenden zijn verdronken. Een schip van de kustwacht pikte een overlevende op, die vertelde dat zes mannen aan boord waren. Op de plaats van het ongeluk werd slechts drijfhout en olie aangetroffen. ANTWERPEN (UPI) De Antwerpse rechtbank heeft de voornaamste verdach te in het methylalcohol-proces, Gustaaf Corthout, tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van dertien miljoen frank veroordeeld. Corthout werd schuldig be vonden aan onopzettelijke doodslag en het illegaal destilleren van alcohol. Door het drinker van methylalcohol kwa men acht personen om het leven, een is voor het leven blind en vele tientallen men sen werden ernstig ziek, na het eten van likeurbonbons waarin methylalcohol was verwerkt. De scheikundige Roger Hoet, die Corthou de methyl verkocht, kreeg achttien maan den gevangenisstraf wegens doodslag. Tien andere verdachten, allen schuldig b vonden aan distributie van de giftige dran werden ieder tot een jaar veroordeeld. Twintig personen die als bemiddelaar op traden kregen straffen tot vier maanden. Bovendien werden zij veroordeeld tot het betallen van meer dan negentien miljoen frank wegens het ontduiken van beta ling van accijnzen. de' Mijn eigen horoscoop Ik heb genoeg van de horoscopen die ik tot nu toe steeds zo ijverig bestudeerd heb. Ik heb mij er altijd stipt aan gehou den, ben dus zoals de horoscooptrek kers het mij unaniem adviseerden al tijd beleefd geweest tegen mijn chefs, geduldig jegens mijn ondergeschikten, liefdevol ten aanzien van mijn huisgeno ten, voorzichtig bij het maken van finan ciële plannen, wars van impulsieve han delingen, nooit voorbarig in mijn oordeel, nooit tactloos in liefdesaangelegenheden (zelfs niet in die van anderen). Maa.r on danks deze weergaloze trouw aan de voor schriften heb ik steeds tevergeefs gewacht op de beloningen: het prettige bericht over een financiële meevaller, de interessante ontmoeting, het vertrouwen van mijn superieuren, noem maar óp wat Nu heb ik er genoeg van. Ik ga voortaan wekelijks mijn eigen horoscoop samenstel len. Als de resultaten daarvan niet beter zijn dan van die waarvoor ik tot dusver mijn dure geld heb betaald, slechter kun nen ze ook niet zijn. Ik ben, voor de ko mende week, zo begonnen: Maandag: Doe eens iets onbezon nens, iets overijlds, ook al schaadt het je prestige; het is stellig niet zo vervelend als alleen maar dat doen waar je goed over hebt nagedacht. Dinsdag: Een uitstekende dag om ruzie te zoeken. Als je minder geduld en inschikkelijkheid toont tegenover je om gevingkan er een heerlijke rel van komen; dat houdt de moed er in. Woensdag: Wees minder voorzich tig bij het oversteken. Wat kan het je schelen als die automobilist om jou te ontzien tegen een boom rijdt? De dokters moeten toch óók leven. Donderdag: Pieker eens lekker. Maak je eens flink zorgen over de toe komst, ook a.1 is het helemaal niet nodig. Je kan nooit weten of het niet toch nodig is. Vrijdag: Wees indiscreet en tact loos, want dit is een prima dag om het optimisme van anderen te bederven. Ze zullen je er later nooit dankbaar voor zijn, maar wat dan nog? Zaterdag: Zoek het gezelschap van lieden, die je van de wijs brengen. Waar om zou je jezelf niet eens voor de gek houden door mooi-klinkende beloften te vertrouwen? Daardoor wordt het leven juist zo boeiend. Zonda.g: Neem een beetje te veel ontspanning. Forcéér het maar eens! Mis schien voel je je dan de volgende dag zo beroerd dat je thuis kan blijven zonder een snipperdag te nemen. Als ik bij mezelf succes heb met deze horoscoop, ga ik ze zo ook maken voor anderen, voor Steenbokken, Schorpioenen, Waterlieden, enzovoort. Dan incasseer ik üw kwartjes, inplaats van de mijne neer te tellen. Martin can der Helst OP DE IN ESPLANADE te Utrecht gehouden Afrika-dag, georganiseerd door het Afrika-Instituut te Rotterdam, hebben drie sprekers het woord gevoerd. Ze hebben de aandacht gevestigd op het grote belang van dit werelddeel voor de Nederlandse handel en industrie. De voorzitter van het Instituut, mr. Ph. A. J. Mees, firmant van R. Mees en Zonen te Rotterdam, gaf een overzicht van het werk van het Instituut, dat in 1945 op de dag der bevrijding werd opgericht door de Staat der Nederlanden, de Economische Hogeschool en samenwerkende Kamers van Koophandel, met het doel in eigen land goede voorlichting te geven over de mogelijkheden die Afrika biedt. Over de ontwikkeling van de Afrikaanse afzetmarkt merkte de heer Mees op, dat vóór de oorlog de Nederlandse export naar Nederlandsch-Indië ongeveer 100 miljoen gulden beliep en die naar Afrika ongeveer 30 miljoen gulden. Thans bedraagt de export naar Indonesië 110 miljoen gulden en die naar Afrika ruim 715 miljoen gulden. Er werd in 1958 voor bijna 35 miljoen meer naar Afrika dan naar de V. S. geëxporteerd. De export naar Afrika was in 1958 be langrijk hoger dan naar Azi", Zuid-Azië, Oost-Azië, Indonesië, de Phillippijnen, Sin gapore, Japan, Australië en Nieuw- Zeeland bij elkaar en zjj overtrof eveneens de Nederlandse export naar Zuid-Ameri kaanse landen. De heer Mees constateerde met vreupgde, dat de activiteiten van uit voerders van grote werken, zoals haven- bouwers, in Afrika is toegenomen en dat diverse banken en handelshuizen het aantal posten in Afrika zeer heeft utigebreid. De vice-voorzitter van het Afrika-Insti tuut en directeur van de Nederlandse Over zee Bank., mr. J. Keuning. zei in een rede, die tot titel had: „Investeren in Afrika", dat wellicht de formule voor het oplossen van de meest dringende on wikkelingspro blemen in Afrika ligt in het samengaan van Afrikaners en blanken. De heer Keuning wees er op, dat Afrika een land is met vermoedelijk de rijkste bodemschatten ter wereld. Hij gaf een overzicht van de krachtcentrales die reeds gebouwd worden en van de mogelijkheden die op dat gebied nog bestaan. De heer Keuning vroeg zich af of men zich op grond van vrees voor politieke ontwikkelingen van Afrika mag afkeren, om het over te laten aan politieke tegenstanders. „Maal ais men Afrika niet kan. niet mag en ook niet wil abandonneren, dan volgt daaruit onafwendbaar dat wij de taken, waarvoor wij ons gesteld zien. niet kunnen ontlopen". Wat betreft de financiële sector wees de heer Keuning op de politieke risicodekking die de V.S. en Duitsland bieden, maar die in Nederland, evenals in andere landen, niet gevonden kan worden. Partnership tussen zwart en blank, ge leidelijke opvoeding van de Afrikaners en uiteindelijke gelijkstelling met de blanken, zag hij in laatste instantie als de uitdruk king van de onderlinge verbondenheid en het op elkaar aangewezen zijn van Afrika en Europa. Stijgende Russische invloed De directeur van het Afrika-Instituut, de heer A. G. Aukes, belichtte enkele fa cetten van de grote problemen, die aan de politieke, sociale en economische ontwik keling van de tropisch-Afrikaanse gebie den zijn verbonden. Over het Afrikaanse nationalisme, dat overal sterk opkomt, zei de spreker, dat het Westen er rekening mede dient te houden, dat een radicale Afrikaanse jeugd er niet voor zal terug schrikken, om desnoods een chaos te ver wekken, als zulks er maar toe kan leiden om de beklemmende banden met het Wes ten te slaken. Ten aanzien van de economische opbouw van de nieuwe Afrikaanse staten, zeide spreker dat aan weinig twijfel onderhevig lijkt te zijn, dat deze opbouw langs socia- listisch-marxistische lijnen zal verlopen. Hij stelde, dat in het algemeen de onder ontwikkelde gebieden geneigd zijn de aan hen te verlenen financiële en technische hulp te zien als hun recht op een deel van het wereldinkomen. Over de Russische invloed zeide de heer Aukes, dat deze aan krach wint. Rusland, aldus spreker, is er op uit om Afrika poli tiek en economisch van Europa te ver vreemden. om daarmede West-Europa ern stig te treffen. De spreker betoogde dat we niet passief zullen kunnen afwachten hoe Afrika zich gaat ontwikkelen. Belangrijk zal blijken te zijn dat wij Afrika begrijpen en zijn wil tot en recht op zelfstandigheid erkennen. OKINAWA (UPI) Een F-100 Super Sa bre straaljager van de Amerikaanse lucht macht is vanmorgen neergestort op een dichtbewoonde buurt op het eiland Okina wa, en uit elkaar gevlogen waarbij negen personen werden gedood en 74 anderen werden gewond. De twee bemanningsle den van het vliegtuig hadden hun toestel verlaten voor het neerstortte. Van de ge wonden moesten er 62 in een ziekenhuis worden behandeld. Gevreesd wordt dat het dodental zal stijgen, daar sommigen ern stige brandwonden opliepen. De jager stortte op een schoolgebouw in een woon wijk neer, waarbij de brandende wrak stukken in alle richtingen vlogen. Vier huizen brandden af en dertig andere wer den beschadigd. Van het schoolgebouw wei'den alleen de ruiten vernield. Uit Haarlems Dagblad van 30 juni 1909 GOEDKOOPE TREIN De Hollandsche fJzeren Spoorwegmaat schappij laat op 8 Juli een goedkoope trein rijden van Haarlem via Amsterdam, Weesp, Bussum, Hilver sum, Amersfoort en Oos terbeek naar Arnhem en terug. Heen en terug 3de klasse op denzelfden dag f 1.Terug den volgenden dag f 1.25. (Advertentie)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5