4' eervliet R F1 rn 1 1 li Opgaande conjunctuur schept nieuwe spanningen op de kapitaalmarkt Panda en de Gouden Morgen wat opklaringen Effecten -en Geldmarkt Koersdaling in juni was technische reactie MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Bont zomerprijzen LU LU LU lichaamsgeur 1 2 KRACHTIG HERSTEL OP DE BEURZEN 'n edele drank Jaarverslag Handelsbank prikkelt „L'Information" PRISMA De Britse reserves Gunstige spaarcijfers RPS Langlopende opdracht aan Enkes te Leidschendam Verdere groei bij Converto Indonesische tabaksmarkt in Bremen geopend Protest van Engelse Bloembollenhandelaren AMSTERDAM-HAARLEM-DEN HAAG-ROTTERDAM Nederlandse tinexport gestegen Ik had VRIJDAG 3 JULI 1959 (Van onze financiële medewerker MEN IS HET ER ALGEMEEN over eens dat de scherpe koersval, welke omstreeks het midden van de vorige maand op de aandelenmarkt heeft plaats gehad, met de conjunctuurontwikkeling in de V. S. en in Europa niet het minste verband hield. De markt heeft zich trouwens, zowel in New York als in Amsterdam reeds geheel of grotendeels van de geleden verliezen hersteld. Het indexcijfer voor industriewaarden te New York viel van 643,51 op 1 juni tot 627,17 op 10 juni terug, maar terwijl wij dit schrijven is het al weer tot de recordhoogte van 655 gestegen. In Amsterdam daalde het algemeen indexcijfer voor de aandelen van 307,03 op 1 juni tot 278,92 op 17 juni, waarop een herstel tot boven 290 is gevolgd. Hier is dus nog een achterstand, met name voor de internationale fondsen, welke thans nog 25 tot 35 punten beneden de hoogste stand van juni en het gehele eerste halfjaar van 1959 noteren. Maar in verhouding tot het hoge niveau, waarop deze fondsen zich bewegen, is dit verschil toch niet groot, met uitzondering van dat voor de aandelen AKU, die in zes weken tijds ook wel een reuzensprong hadden gemaakt (304382'/s). Men zou de koersdaling van juni dan ook een min of meer technische reactie kunnen noemen, mede veroorzaakt door dat de grote aankopen, welke sinds lan ge tijd voor rekening van het buitenland hebben plaatsgehad, sterk werden ver minderd, dan wel geheel uitbleven, waar mee dan het bewijs is geleverd dat de Amsterdamse beurs voor haar koersont wikkeling in sterke mate van het buiten land afhankelijk is geworden. Dit is een omstandigheid, welke niet al leen voor de Amsterdamse fondsenmarkt een element van onzekerheid betekent, maar ook de grondslag voor het even wicht van de nationale huishouding wordt erdoor beïnvloed. Want de buitenlandse aankopen op de beurs van Amsterdam gaan gepaard met een toestroming van kapitaal naar ons land en versluieren min of meer de normale kapitaalbeweging ten aanzien van het buitenland, welke in de betalingsbalans tot uitdrukking komt Het gunstig resultaat daarvan kan licht tot verkeerde conclusies leiden en zoals de president van de Nederlandsche Bank in zijn jongste verslag heeft doen opmerken het wegvallen van die bron (de buiten landse effectenaankopen) kan straks moeilijke aanpassingsproblemen opwer pen. Het disconto in de V.S. Het is ongetwijfeld een gelukkige om standigheid dat gelijk wij schreven, de koersdaling in juni met de ontwikkeling Advertentie De Algerijnse kwestie CVan onze correspondent in Parijs) Hoe langer de oorlog in Algerije duurt, hoe geprikkelder men zich in Frankrijk gedraagt jegens hen Fransen of bui tenlanders die menen dat de voortzet ting van de strijd Frankrijk in vele op zichten grote schade doet. Zo heeft thans een liberaal, meestal objectief oordelend en redelijk gezaghebbend financieel dag blad als „L'Information" zich laten ver leiden op stekelige wijze in te gaan op eni ge regels uit het jaarverslag over 1958 van de Nationale Handelsbank. Het wijdt daaraan op de eerste pagina van het nummer van gisteravond een vrij grof en bovendien onjuist commentaar. De regels van het verslag waarom het gaat, worden door L'Information als volgt geciteerd: „In 1958 is Frankrijk niet in staat geweest een einde maken aan de Algerijnse oorlog. Het is zelfs verscheide ne malen in conflict gekomen met Tune sië en Marokko. Zonder een aannemelijke regeling van het Algerijnse probleem is een bevredigende situatie in Noord-Afri- ka onmogelijk (in het verslag staat „niet denkbaar". Red.). In wijdere zin heeft dit conflict ongunstige weerslagen, onder an dere op het niveau van de relaties tussen het Westen met de Arabische wereld en met de kleurlingen in het algemeen". Men ziet het: een volkomen objectieve beschouwing aan welks juistheid niet be hoeft te worden getwijfeld. Wat doet L'In formation? Het blad begint met erop te wijzen, dat de belangen van de Nationale Handelsbank begin 1958 door de Indone sische regering zijn geconfisceerd en het vindt, dat de directie van de bank moest weten „wat het opgeven van Indonesië kost aan de Bank en aan de binnenland se zorgen van een volk van 50 miljoen zie len", en het besluit zijn citaat met: „heeft de Nationale Handelsbank nog niet genoeg lessen gehad? Het schijnt, dat zij niets heeft begrepen". Het is gelukkig voor Frankrijk, dat aan Nederlandse zijde nog genoeg wordt be grepen, dat men het gezonde verstand van het grootste deel van het Franse volk, dat niets liever wil dan de vrede in Algerije, niet moet verwarren met de arrogante commentaren van een redactie op zoek naar kopij. van de conjunctuur in de V.S. en in ons land geen verband hield, maar dat de aanpassingsproblemen, door dr. Holtrop bedoeld, zich reeds aandienen is wel ze ker. Dit geldt niet alleen voor ons land, maar ook voor de V.S., waar men zeer zeker ook thans nog algemeen zijn con- junctuuroptimisme handhaaft, maar ge confronteerd wordt met de gevolgen van de economische opgang, welke in de re sultaten van het bedrijfsleven gedurende het eerste halfjaar zijn zichtbaar gewor den. Men heeft in de V.S., sinds het eco nomisch herstel begon, reeds vier discon toverhogingen achter de rug en zoals wij 20 juni jongstleden schreven, wil de Ame rikaanse regering het renteplafond voor staatsobligaties tot boven 4ki percent verhogen om daardoor de toevloed van kapitaal naar de aandelenmarkt en de in dustriële investeringen, mogelijk ook die in het buitenland, enigszins af te remmen. Overspanning gevreesd De president van de Morgan Guaranty Trust Cy. te New York is van mening dat het geld in de V.S. nog steeds duur der zal worden in verband met de verdere expansie van de Amerikaanse economie, een verschijnsel dat zich in een periode van toenemende bedrijfsactiviteit trou wens doorgaans voordoet. Hij acht hogere rentetarieven het zachtste anti-inflatie medicijn en ziet als gevolg daarvan een grotere vraag naar obligaties, met name naar in aandelen converteerbare obliga ties, waarmee dan uiteraard een geringe re vraag naar aandelen zal gepaard gaan. Ook de nog steeds voortdurende afvloei ing van goud naar het buitenland zou daardoor tot staan kunnen kö'meh. "hetgeen dan ook de aandrang tot verhoging van 4e goudprijs (devaluatie van de dollar)' zou verzwakken. Het is dus wel duidelijk dat de krachti ge economische opleving, welke niet al leen voor de V.S., maar ook voor geheel West-Europa kan worden waargenomen, reeds nu weer gevaren voor overspanning oproept en dat de door dr. Holtrop bedoel de aanpassingsproblemen dagelijks aan de orde zijn. In de V.S. is de dreigende staking bij de staalondernemingen daarvan een spre kend voorbeeld, omdat het hierbij, gelijk trouwens ook in ons werelddeel en in ons land, gaat om de grote vraag of nieuwe loonsverhogingen zullen kunnen worden opgevangen door een verhoogde arbeids- produktiviteit bij de ondernemingen, zo dat inflatoire prijsstijgingen kunnen wor den voorkomen. Hierdoor immers zouden we na korte tijd weer voor dezelfde moei lijkheden staan als die, welke tijdens de recessie werden overwonnen. De rentestand In verband met de grote betekenis van de internationale handel voor ons land en de toestroming van buitenlands kapitaal waaraan voor een deel de verruiming van onze kapitaalmarkt is te danken, ver dient de gang van zaken in het buitenland ook onze voortdurende aandacht. Een feit is dat zowel uit Engeland, als uit Duits land, Zwitserland, België en Frankrijk dagelijks berichten inkomen over een toenemende industriële bedrijvigheid, welke niet alleen de werkloosheid ziender ogen doet verminderen, maar oo!' op de ontwikkeling van de geld- en kapitaal markt niet zonder invloed blijft. Treedt in Zwitserland, Duitsland en elders een stijging van de rentestand in, dan bete kent dat een verminderde neiging om ka pitaal in het buitenland te beleggen en ook de rentestand in ons land zal daar voor dan niet ongevoelig kunnen blijven. Het is nu met het oog daarop mogelijk dat het aantal nieuwe emissies de laatste tijd niet onbelangrijk toeneemt met de bedoeling de nieuwe investeringen, waar toe men thans weer in sterkere mate over gaat, nog zo goedkoop mogelijk te finan cieren. Van een verdere daling van de ren testand is thans in ons land dan ook geen sprake. De nieuwe 4 '4 percents staatsle ning a 98 !4 percent uitgegeven, blijft tot dusver beneden 98 noteren. De 2'/t percent N.W.S., een perpetuele lening, waarvan de koersontwikkeling het scherpst de ont wikkeling van de rentestand weergeeft, is sinds het einde van mei van 63 tot 59 ge daald en over de gehele linie van de obli- gatiemarkt zijn de noteringen lager dan toen. Hoewel vermoedelijk nog niet in sterke mate, wordt ook de aandelenmarkt door deze gang van zaken beïnvloed, zij het ook dat het gemiddeld aandelenrendement hier te lande nog aanzienlijk hoger ligt dan dat in de meeste andere landen. Zo is het bijv. in de V.S. tot beneden 3 per cent gedaald. Het moge dan waar zijn dat het rendement bij de waardering van aan delen een minder grote rol speelt dan eni ge jaren geleden en men meer naar de groeimogelijkheden ziet, als hier en in het buitenland de rentekoersen gaan stijgen, gaat dat ook aan de aandelenmarkt niet ongemerkt voorbij. Nieuwe onzekerheid Zoals bekend treedt ook in ons land het probleem van de verhouding tussen loons verhoging en arbeidsproduktiviteit ster ker aan den dag, nu de regering voor af schaffing van subsidies en voor een nieu we huurverhoging looncompensaties heeft voorgesteld, welke laatste naar het oor deel van sommigen meer dan een compen satie betekenen, maar volgens anderen onvoldoende zijn om de werknemers van hun rechtmatig aandeel in de stijging van het nationaal inkomen te verzekeren. Ter wijl bijv. de werkgevers in de metaalin dustrie een verhoging van 3 percent in clusief de huurcompensatie voorstellen, vraagt de werknemersorganisatie een verhoging van 7,3 percent inclusief de huurcompensatie en aangezien van te vo ren nooit is te zeggen in hoeverre de ont wikkeling van de arbeidsproduktiviteit daarmee gelijke tred zal kunnen houden, wordt op deze wijze voor de te verwach ten resultaten van het bedrijfsleven weel een nieuw element van onzekerheid ge schapen. Dat de beurs vooreerst niet zo hard van stapel loopt, mag daarom wijs worden ge noemd. Advertentie het goede anker-horloge (let op het rode V driehoekje) De reserves aan goud en converteerbare buitenlandse valuta zijn blijkens een offi ciële mededeling in juni met 19 miljoen pond sterling gestegen. In Mei waren deze reserves met 47 miljoen pond gedaald; in die maand werd echter een bedrag van 58 miljoen pond overgemaakt naar het In ternationale Monetaire Fonds. Per 30 juni bedroegen de reserves 1.133 miljoen pond. Advertentie Advertentie ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN Een veel voorkomend misverstand te, dat wij onze oren door het gebruik van een hoortoestel «verwennen" en dat men dus zo lang mogelijk moet wachten met het aanschaffen ervan. Het tegendeel is waar. Wie te lang wacht voor hij een hoor-prothese gaat gebruiken, verliest on herroepelijk een deel van de verstaan- vaardigheid, waarop de conversatie met anderen hoofdzakelijk berust. Het tijdstip waarop men tot het gebruik van een hoortoestel moet overgaan, wordt niet bepaald door de mate van het ge- hoor-verlies op zichzelf, maar door de mate waarin men er hinder van heeft. Dit tijd stip zal dus bij de een anders liggen dan bij de ander, maar voor allen geldt: wacht niet te lang met het aanschaffen van een hoortoestel! Deze serie adviezen wordt U aangeboden door horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL 16171 In juni is bij de rijkspostspaarbank 12,8 miljoen meer ingelegd dan opgenomen. Dit is nagenoeg gelijk aan het spaarverschil van juni 1958 (12,5 miljoen gulden). Inge legd werd 69,6 miljoen en opgenomen 56,8 miljoen. Het afgelopen halfjaar was voor de Rijkspostspaarbank belangrijk gunstiger dan dezelfde periode in 1958: er werd ruim 50 miljoen meer gespaard. Onder invloed van recessie en beste dingsbeperking is het bruto exploitatie saldo van Enkes n.v. te Leidschendam, blijkens het verslag, in 1958 gedaald van 592.309 tot f 444.704. Na aftrek van on der andere afschrijvingen ad 318.587 342.433) en belastingen ad 22.000 55.400) resteeert als saldo winst 100.524 316.962), waaruit een dividend van 6 percent (7 percent) wordt voorgesteld. Aan het reservefonds wordt niets (v.j. 189.858) gedoteerd. Oorzaken van de achteruitgang waren onderbezetting en verlaging van het prijs niveau door zeer scherpe concurrentie. Op het ogenblik heeft het bedrijf in eigen land en in het buitenland een vaste kern van afnemers van aandrijvingen voor agi tator wasmachines. Andere speciale ma chines zijn in ontwikkeling. Mogelijk zul len de resultaten hiervan in de loop van 1959 blijken. Naar wij vernemen, heeft Enkes een op dracht ontvangen van Tokheim te Leiden, een Nederlandse vestiging van een Ame- rikaainse maatschappij, voor de levering van bepaalde onderdelen voor de benzine pompen. die de Leidse onderneming ver vaardigt. Zoals in het jaarverslag 1958 van Enkes wordt meegedeeld, betreft het hier een opdracht met een langdurige loop tijd. Hierdoor kan de bezettingsgraad aan merkelijk worden verbeterd. Het tweede boekjaar van het Beleggings fonds van Converteerbare Obligaties Con verto te Amsterdam, dat per 30 april werd afgesloten, werd gekenmerkt door een verdere groei. Het vermogen nam toe van 4.666.057 tot 6.528.174, het aantal participaties van 4677 tot 5854 en de waar de per participatie van ƒ997,66 tot ƒ1115,16 (na aftrek van uitgekeerde koerswinst). De uitgekeerde koerswinst bedroeg 180.186 (nihil). Aan houders werden de volgende uitkeringen gedaan: Op een bewijs van een participatie 67,78 38,21) en op een bewijs van 1/5 participatie 13,56 7,64). Hierin was over 1958 begrepen respectie velijk 30 en 6 aan gerealiseerde koers winst. Gezien de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse economie en de daling van de rentestand was het aantrekkelijk het be lang bij Nederlandse converteerbare obli gaties uit te breiden. Dit belang steeg van 7,3 percent aan het begin tot 10,4 percent aan het eind van het boekjaar. Het totaal belang bij openbare nutsbedrijven daalde van 27,2 percent aan het begin van het boekjaar tot 11,2 percent op het eind van het boekjaar. Het belang bij de Ameri kaanse en Canadese industrie steeg daar entegen van 34,4 percent tot 45,9 percent. Enige industriële fondsen, welke zeer sterk in koers waren gestegen, dan wel binnen kort afgelost zouden worden, werden ver vangen door laag genoteerde „converti bles". Thans resteert een bedrag van 104.042 op ongeveer 17,75 per bewijs van één participatie, berekend over het aantal participaties welke op het eind van het boekjaar uitstonden. 71. Het vooruitzicht, dat hij van zijn Gouden Bijl moest scheiden, vervulde het indianenopperhoofd met een tomeloos ver driet. Maar Joris bleef onbewogen bij al dit lijden en richtte nogmaals het woord tot het beeld. „Het is dus inderdaad uw wens, magisch spreekbeeld, dat de Gouden Bijl aan mij wordt overgedragen?" Het ge kerm van Ammezole bereikte een geluids sterkte, die deed denken aan een tram in de bocht. Maar daarboven uit klonk de stem van het beeld, een vaste, ferme stem, die sprak: „NEEN". Woedend sprong Joris overeind en schreeuwde: „Wat is dit voor een misselijke, verraderlijke streek? Ake lig, klein, bedriegelijk misbakseltje! Ge verdient, dat„Tut, tut, mijn waarde medicijnman", sprak het beeld bestraf fend. „Niet zo onbeleefd! Ge spreekt tegen een toverbeeld! Vergeet dat niet!" Amme zole, die intussen de tijd had doorgebracht met het slaken van een lange zucht van opluchting, knikte nu instemmend. Hoewel hij in normale omstandigheden tamelijk vrij was in zijn woordkeuze, matigde hij zich altijd in de aanwezigheid van ma gische beelden. „Medicijnman spreken on hebbelijke woorden", zei hij ^misprijzend. Joris bedwong zich met moeite, want het drong tot hem door, dat hij zijn tactiek beter kon veranderen. De Indonesische tabaksmarkt in Bre men is officieel geopend met het veilen van 666 balen Sumatratabak, aangeboden door de Zwitserse firma „Tjinta Radja". Het was de eerste veiling sinds het besluit van de Indonesische regering de tabaks markt uit Amsterdam naar Bremen over te brengen. Er waren kopers uit België, Zwitserland, Frankrijk, Italië en Denemarken, maar het grootste deel werd gekocht door fir ma's uit Bremen en Hamburg. Naar in kringen van de tabakshandel verluidt be antwoordde de kwaliteit niet geheel aan de verwachtingen. Uit Nederland waren 6.743 balen Javatabak aangeboden. Er is, zoals bekend, in Bremen ook reeds een voorraad tabak aangekomen van door Indonesië overgenomen Nederlandse ondernemingen op Sumatra. Met de ver koop hiervan wordt gewacht tot na de uit spraak van het Hanseatisch Oberlandes- gericht over het eigendomsrecht van de ze tabak. De Vereniging van Handelaars in Bloem bollen in Engeland heeft donderdag af schaffing geëist van de beperkingen die de Britse regering in de afgelopen winter heeft gesteld op invoer van bloembollen uit Nederland. Advertentie 10 tot 25% KORTING Haarlem, Anegang 32, tel. 13541 ■HH N.V. BONTHANDEL B.B.B. Volgens de berekeningen van de Inter nationale Tinraad te Londen is de mijn- produktie van tin in concentraten in april jongstleden de eerste maand van de nieuwe exportquototumperi<>de gestegen. Het maandelijks statistische bulletin van de Tinraad vermeldt nog niet van alle lan den de produktiecijfers over april. In Belgisch Kongo was de produktie in april 842 ton tegen 727 ton in maart. Bo livia exporteerde in april 1.681 ton tegen 1.255 ton in maart. Ten aanzien van Ne derland vermeldt het bulletin onder ande re dat de smelterijproduktie van timme taal in Nederland in april 794 ton bedroeg tegen 549 ton in maart. De Nederlandse uitvoer van tinmetaal beliep in april 2.013 ton, ingevoerd werden in die maand 1.533 ton tinmetaal, waarvan 1.516 ton uit de Sovjet-Unie. In mei werden 672 ton tinme taal ingevoerd, waarvan 606 ton uit de Sovjet-Unie. Advertentie alles geprobeerd tegen Mcj. An. Bosch, Pr. Hendriklaan, Bloemcndaal, schrijft: .....Het was vreselijk vervelend voor iedereen op kantoor en thuis en vooral als ik uicjinj. Maar nu je- bruik ik Arrid en met reuie resultaat. Nooit meer last van transpiratie en jeen spoor van jeur meer te beken nen. Fantastisch!" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning-. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken ln uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. Invloed. Het Tsjechische communistische partijorgaan „Rude Pravo" heeft voor het eerst sinds maanden weer een scherpe aanval gedaan op de rooms- katholieke kerk, die volgens het blad nog steeds een veel te grote invloed heeft. Het blad stelt de plaatselijke communistische autoriteiten verant woordelijk, omdat zij geen weg heb ben gevonden om kerkelijke plechtig heden door „waardige communisti sche" te vervangen. Ontploffing. Bij Bernet in de Mexicaan se staat Tobasco zijn twaalf arbeiders om het leven gekomen en zeker 25 ge wond van wie dertien zwaar door het ontploffen van een olieleiding die zij bezig waren te repareren. De vlam men die na de ontploffing uit de leiding sloegen waren tot op een afstand van zeventig kilometer zichtbaar. Ondergronds. De Westduitse politie heeft in Neurenberg en het nabij ge legen Fürth negen mensen aangehouden die deel uitmaakten van een onder grondse communistische organisatie. Men verwacht ook in Schweinfurt en Würzburg arrestaties. Druk. Bij Ancona in Midden-Italië is een Joegoslavisch tweemotorig militair vliegtuig geland. De piloot, een ser geant van de Joegoslavische lucht macht, die de enige inzittende was, heeft politiek asiel gevraagd. Hij heeft familie in Amerika. Een Roemeense student die met een oefenvliegtuig uit Roemenië naar Turkije kwam, heeft verklaard, dat hij de druk die er op anti-communisten in Roemenië wordt uitgeoefend, niet langer kon verdragen. Hij zei dat de Roemeense vliegtuigen maar voor één uur brandstof mogen innemen. Hij had in een onbewaakt ogenblik zijn tanks geheel gevuld. Oproer. In de militaire gevangenis van de Amerikaanse marine te Camp El liott, nabij de marinebasis San Diego (Californië) hebben ongeveer driehon derd van de 717 gevangenen amok ge maakt. Er werd met stenen gesmeten, met kasten uit de barakken, en brand slangen werden op de bewakers ge richt. Na twintig minuten werd het op roer gedempt door een bewaker die zijn geweer gebruikte. Twee gevange nen werden door de schoten gewond. Verboden. I;, Israel is een wet aangeno men waarbij bepaalde vormen van verkiezingspropaganda, zoals films, voorstellingen, muziek, fakkeloptoch ten, luidsprekers, vliegtuigen, boten, lichten of verlichte tekenen, worden verboden. Er mogen ook geen geschen ken of voedsel worden gegeven. Onthoofd. Een boer die bij Santarem, ten noorden van Lissabon, op 't veld werk te, is onthoofd door een zeer laag vlie gend militair toestel. Aanslag. Een Duitse toerist heeft in de bergen bij Innsbruck twee Engelse toe risten, een man en een vrouw, aan getroffen die waren beschoten. De man overleed kort nadat bij was gevonden. De vrouw is onmiddellijk in 'n zieken huis in Innsbruck geopereerd. Onveilig. De Birmaanse regering heeft het reizen van buitenlanders van en naar Birma over land via India en Thailand verboden, omdat de wegen in zeer slechte staat verkeren en boven dien plaatselijk door bandieten onvei lig worden gemaakt. Asceet. De Indische asceet Swami Thiroe- vanakaroesoe wil een afstand van ne gentig kilometer rollend afleggen, op dat Ceylon de vrede herkrijgt. In twaalf dagen heeft hij onder grote be langstelling 56 kilometer afgelegd. Hij leeft uitsluitend op het regenwater dat hij kan opvangen. Gratie. President de Gaulle heeft twee Algerijnen, die wegens de moordaan slag op minister Soustelle op septem ber van het vorige jaar ter dood waren veroordeeld, begenadigd. De minister had zelf op clementie aangedrongen. Zij zullen levenslang dwangarbeid moe ten verrichten. In Oran zijn woensdag twee Algerijnse opstandelingenleiders door een Frans vuurpeloton terechtge steld. Circuit. De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis te Kaap Canaveral een intercontinentaal geleid projectiel van het type „Snark" afgeschoten, dat na een tocht van 1 600 kilometer over de Atlantische Oceaan naar de basis werd teruggeleid, waar het viereneerhalf uur na de start landde. Dergelijke ra ketten zijn ook al met succes naar doe len nabij het eiland Ascension, op 8.000 kilometer van Kaap Canaveral, afge schoten. WEERRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, mogen worden verwacht, met iets hogere die gistern op de Atlantische Oceaan ten temperaturen, westen van Ierland lag, is in de afgelopen nacht met de sterke westelijke stroming in de hogere luchtlagen met grote snel heid naar de Noordzee getrokken. Tenge volge hiervan begon het vanmorgen na kortstondige opklaringen gedurende de nacht in een groot deel van het land weer ter zich midden op de oceaan een nieuwe Zaterdag 4 juli Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur. Maan op 3.30 uur, onder 19.21 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur 13 juli 13.01 uur 20 juli 4.33 uur 27 juli 15.22 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 3 juli Hoog water 2.01 en 14.26 uur. Laag water 9.44 en 22.18 uur. Zaterdag 4 juli Hoog water 2.39 en 15.05 uur. Laag water 10.30 en 22.59 uur. 00 Maximum-temperaturen c aa «d binnen- en buitenland. w-2 a 2 1 Neerslag, laatste 24 uur S S SJ Den Helder regen wzw 18 1 Ypenburg regen w 21 2 Vlissingen zwaar bew. w 20 0 Eelde regen wzw 19 2 De Bilt regen wzw 20 3 Twente regen wzw 21 8 Eindhoven regen zw 21 2 Zd Limburg geheel bew. zzw 21 0,4 Helsinki regen o 22 0,3 Stockholm zwaar bew. nno 17 3 Oslo zwaar bew. windst. 19 2 Kopenhagen zwaar bew. w 18 9 Londen zwaar bew. wzw 25 0 Amsterdam regen wzw 20 2 Brussel geheel bew. zw 22 0 Luxemburg geheel bew. w 20 0.4 Parijs half bew. w 26 0 Bordeaux onbewolkt o 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn regen wzw 21 5 Frankfort half bew. zzw 22 0 München licht bew. w 19 0 Zürich zwaar bew. z 23 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno zwaar bew. windst. 27 0 Wenen zwaar bew. wnw 21 0,2 Innsbruck licht bew. w 22 0 Belgrado geheel bew. w 23 0 Athene zwaar bew. nw 29 3 Rome onbewolkt ono 30 Ajaccio onbewolkt ono Madrid onbewolkt windst. 32 0 i Mallorca onbewolkt n 30 0 Lissabon onbewolkt nno

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2