Hoop op schikking in de Britse drukkersstaking BRYLCREEM Antiilianen zijn verheugd dat „Zaken Overzee" weg is Caballero PLASTIC Amerikaanse ambassade uitheems element in Haagse stadsbeeld Openbaar debat over corruptie gevallen in West-Duitsland Onafhankelijke arbiter aanbevolen DE HOUTWERF N.V. Morgen opening van gebouw dat vijf miljoen gulden kostte „Departement was een bron van misverstanden" zegt premier Politicus uit Liberia in ons land Blériot-herdenkingsrace over het Kanaal -ooi haar bekoort Haar Blanke en neger ter dood veroordeeld wegens aanranding Dr. Hatta in Denemarken Minister Pella naar het vooroverleg in Genève Materialen uit alle windstreken Gaitskell en Bevan gaan in augustus naar Moskou Op de' j '^Praatótoel Zoekt U iets beters? Sobere opening Ambtenaren behoeven geen heksenjacht te vrezen V i\ i.l 1J A G 3 JULI 1959 (Van onze correspondent in Londen) Er is nog hoop dat de stopzetting van de Britse dagbladpers op het laatste ogen blik kan worden voorkomen. Het Britse verbond van vakverenigingen, het Trade Union Congres heeft de tien vakorgani saties, die normale bemiddeling onaan vaardbaar achten, voorgesteld een onaf hankelijke scheidsrechter aan te wijzen, die moet trachten beide partijen rond de tafel te krijgen. De regering, die tot nu toe machteloos stond, heeft zich aan deze strohalm vastgeklemd. Vanochtend zouden de leiders van de vakbonden in de grafische industrie op het departement van Arbeid beraadslagen met vertegenwoordigers van minister Mac Leed over een mogelijke oplossing van de moeilijkheden. Of het loffelijke initiatief van het vakverbond het, gewens te resultaat zal opleveren, blijft echter twijfelachtig. De kranten hebben vandaag hun verma geringskuur voortgezet. Een enkel blad, waarvan de drukinktvoorraad zeer gering is, heeft echter de grootste moeite te blij ven uitkomen. Indien het de verschijning had gestaakt, zouden alle andere Londen- se bladen eveneens hebben moeten op houden, wegens de bindende overeen komst, dat wanneer één blad gedwongen is de publikatie stop te zetten, alle andere automatisch moeten volgen. De Londense vereniging van dagbladdi recteuren heeft gewaarschuwd, dat, ten zij het conflict wordt geregeld, 25.000 man personeel in Fleet Street vanavond ont slag zal worden aangezegd. Het is nog niet bekend of hier ook de journalisten onder vallen. Tot dusverre was het bij kranten- stakingen de gewoonte dat journalisten doorwerken omdat de gebeurtenissen, waarover zij schrijven, moeten worden bijgehouden en omdat zij in staat moeten zijn de bladen onmiddellijk weer te laten verschijnen zodra het conflict is opgelost- De directies lijken met ontslag gedreigd te hebben als een aansporing voor de bonden om uitbreiding van het conflict tot Londen tegen te houden. De stemming is er echter door verbitterd en men vreest dat dit dreigement juist tot het omgekeer de resultaat zal leiden. Advertentie op maat gezaagd voor TAFELBLADEN TOONBANKEN AANRECHTEN enz. Bruijnzeel keuken en kasten Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 (Van onze Haagse redacteur). Donderdagavond ontmoetten we in een van de pompeuze kamers van hotel Des Indes de heer Richard A. Henries en zijn echtgenote, die helemaal uit Liberia naar Nederland waren gekomen om enige par ticuliere aangelegenheden te behartigen en en passant de contacten tussen Neder land en de oudste negerrepubliek te ver stevigen. De heer Henries, een goedlachse vijfti ger, is niet alleen een vooraanstaand po liticus, trouw aanhanger van president Tubman en diens True Whig-party, maar ook een internationaal bekend jurist, die in de commissie zitting had welke de re organisatie van het Internationale Hof van Justitie bestudeerde. Hij bleek dan ook niet voor één gat gevangen toen een Nederlandse journalist langs zijn neus weg informeerde of er de laatste tijd ook een toeneming te constateren viel van het aantal onder Liberiaanse vlag varende schepen. De heer Henries weefde onmid dellijk een rookgordijn van juridische spitsvondigheden waarachter hij schater lachend verdween. Wij vroegen hem hoe zijn land denkt over de met Ghana en het voormalige Franse Guinea te onderhou den betrekkingen. De heer Henries herin nerde eraan, dat president Tubman zijn collega's-staatshoofden van deze prille lan den heeft uitgenodigd voor een op 15 juli te Monrovia te houden conferentie. „Wat is dat voor een conferentie?", wilde iemand weten. „Het is een echte topcon ferentie", antwoordde de heer Henries, die zelf voorzitter van het Huis van Af gevaardigden in Liberia is, zichtbaar ver genoegd bij de gedachte dat een dergelijke bijeenkomst in het zwarte werelddeel min der obstakels ontmoet dan in het blanke. Hij gaf toe, dat de gedachten van presi dent Tubman uitgaan naar een Afrikaan se federatie van onafhankelijke staten, maar dat men die weg zeer geleidelijk wil bewandelen. Wat de moeilijkheden met de Europese landen in Afrika betreft, bleek de heer Henries van oordeel, dat de oplossing daarvoor reeds besloten ligt in het Handvest der Verenigde Naties en de Verklaring van de rechten van de mens. Overigens zijn westerse ondernemingen, en met name ook de Nederlandse, in Li beria zeer welkom. „Wij hebben het land en u de vakkennis en het geld. waarom niet op basis van wederkerigheid samen werken?" De heer Henries was uiteraard bijzonder ingenomen met de jongste ver kiezingsuitslag in zijn land. „Het volk heeft daardoor er blijk van gegeven, dat het niet raadzaam is in deze ontwikke lingsperiode van regering te veranderen. Het heeft begrepen, dat het president Tub man is geweest, die Liberia heeft opge stoten in de vaart der volken". Mevrouw Henries, die deken van de universiteit van Monrovia is en verschei dene wetenschappelijke titels heeft ver worven, vertelde nog iets over de speci fieke moeilijkheden bij de opbouw van het onderwijs in haar land. Een van de be lemmeringen wordt door het tekort aan leerkrachten gevormd. Daarom komt de radio in de afgelegen gebieden te hulp. In verantwoordelijke vakbondkringen tracht men het conflict zo veel mogelijk te beperken, omdat er dan alleen kans is dat de strijd van de typografen gewon nen wordt. Voor het eerst in de parlemen taire geschiedenis zijn er, als gevolg van het conflict, moeilijkheden bij het druk ken van wetsontwerpen. Van een initia- tiefontwerp, dat volgende week door het Lagerhuis moet worden behandeld, zijn maar enkele gedrukte exemplaren be schikbaar. Er wordt over gedacht gesten cilde kopieën te laten maken, hoewel zulks indruist tegen de waardigheid van het par lement. Bij de Liverpool Daily Post zijn 34 jour nalisten ontslagen, die geweigerd hebben voor een noodeditie te werken. De in meerderheid socialistische gemeente raad van Liverpool heeft zich solidair ver klaard met de ontslagenen en weigert journalisten van het blad, die besloten hebben door te werken, toe te laten tot de raadsvergaderingen. (Reuter) Ruim 1.500 ketelmakers van een scheepswerf te Birkenhead, die bijna tien weken in staking zijn geweest, heb ben het werk hervat. De ketelmakers leg den het werk neer nadat er een geschil was ontstaan met de bond van arbeiders in de scheepsbouw over de vraag of ke telmakers en scheepsbouwers een bepaald werk moeten verrichten. Drie Nederlandse inschrijvingen zijn ont vangen voor de Blériot-herdenkingsrace over het Kanaal, tussen Londen en Parijs, die georganiseerd wordt door de Daily Mail en waarbij de sportieve controle in handen is gelegd van de Royal Aero Club te Londen. Vijftig jaar geleden heeft Louis Blériot van de Franse naar de Engelse kust ge vlogen, een afstand van 40 km. waarover hij 37 minuten deed. Ter herdenking van dit feit is thans een wedstrijd uitgeschre ven, waarbij degene winnaar is, die de kortste tijd noteert tussen het vertrekpunt Marble Arch in het hartje van Londen en de finish, die gevestigd is bij de Are de Triomphe op de Etoile in Parijs. De deel nemers zijn vrij in de keuze van hun ver voermiddelen. Alleen het Kanaal moet met een vliegtuig worden overgestoken. Van de 163 deelnemers, die voor de wed strijd hebben ingeschreven waarvoor de aanmelding in de afgelopen nacht sloot, zijn dus drie Nederlanders, die zich over hun plannen op welke wijze zij de afstand op de snelste wijze denken te overwinnen, weinig uitlaten. De heer J. B. Th. Hugen- holtz, de directeur van het circuit van Zandvoort, heeft voor de race ingeschre ven, evenals de helikopter-specialist Eelco Schuller uit Den Haag, terwijl als derde Nederlandse kandidaat op de deelnemers lijst de naam van Frits Gonggrijp voor komt, verslaggever van het Algemeen Handelsblad in Amsterdam. Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros Jacq. Mol N.V.-Amsterdam Beaufort (Reuter). Een. 24-jarige blan ke Amerikaan is te Beaufort in de Ameri kaanse staat. Zuid-Carolina ter dood ver oordeeld wegens aanrading van een 47- jarige negerin. De terechtstelling is be paald op 14 augustus, maar de man kan nog hoger beroep aantekenen. Als hij op de electrische stoel komt, zal voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten een blanke wegens een dergelijk misdrijf ter dood worden gebracht. De rechter wees de verslaggevers er op dat hun berichten, volgens welke in Zuid- Carolina nog nooit een blanke ter dood is gebracht wegens een halsmisdaad tegen een neger, onjuist zijn. In 1764 is een blan ke in Zuid-Carolina opgehangen wegens het doden van een negerslaaf, zei hij. Na de zaak van de blanke begon de behande ling van de zaak van een 19-jarige neger, die de vorige week door een jury schuldig is bevonden aan aanranding van een blan ke vrouw. Aangezien de jury ook in dit geval ook geen clementie had aanbevolen, werd de neger ter dood veroordeeld. De rechter bepaalde de executie eveneens op 14 augustus. Op verzoek van de verdedi ging zal de neger dertig dagen in een zie kenhuis worden opgenomen om onderzocht te worden. Daarna zal hij nog hoger be roep kunnen aantekenen. Kopenhagen (UPI). De oud vice-pre sident van Indonesië, dr. Mohammed Hat ta, is voor een bezoek van zes dagen aan Denemarken in Kopenhagen aangekomen. Hatta zal de coöperatieve ontwikkeling bestuderen. Hij wordt vergezeld door Rusli Rahim, hoofd van de afdeling coöperaties van het Indonesische ministerie van Han del. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft toegestemd in een bijeenkomst tus sen de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken, Pella, en de westelijke ambt genoten in Gencve vóór de hervatting van het overleg tussen Oost en West. Naar ver luidt zal deze ontmoeting op 12 juli in Genève worden gehouden. De Italiaanse ambassadeur in Londen, Zoppi, heeft tij dens een bezoek aan de Britse minister van staat van buitenlandse zaken, Orms- by-Gore, uitgebreid over de conferentie van Genève gesproken. Het voorstel tot een bijeenkomst tussen minister Pella en de westelijke ministers is een initiatief van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, tijdens het bezoek van president De Gaulle aan Italië. Men kan hopen, dat te Genève een mo dus vivendi voor Berlijn zal worden ge vonden. die, zonder de kwestie te regelen, de moeilijkheden en de crisis op de lange baan zal schuiven, aldus heeft Couve de Murville gisteren verklaard in een uiteen zetting voor de commissie van buitenland se zaken uit de Nationale Vergadering. „In de Antillen is men bijzonder blij met de opheffing van het departement van Zaken Overzee, waartoe bij het totstand komen van het kabinet-De Quay werd be sloten. Dat departement was een bron van misverstanden". Dit zei ons de heer E. Jonckheer, minister-president van de Ne derlandse Antillen, die een bezoek van bijna twee weken aan ons land heeft ge bracht en vandaag terugkeert naar Cura sao. Premier Jonckheer voegde daar on middellijk aan toe, dat dit niet was te wijten aan oud-minister Helders, voor wie hij alle waardering had. Minder ingenomen zijn de Antiilianen met het plan in Nederland een apai-t bureau voor zaken betreffende de West in te stellen onder vice-premier Korthals. De heer Jonckheer zei zo'n bureau onnodig te achten. Hij had tijdens besprekingen in Den Haag geen bevredigend antwoord ge kregen op zijn vraag wat een dergelijk bureau zou moeten doen. Uitvoerig heeft de Antilliaanse premier hier gesproken over het overdragen van de werkzaamheden, die totdusver werden verricht door het departement van Zaken Overzee, aan het bureau van de gevol machtigd minister der Antillen, de heer W. F. M. Lampe. Het is de bedoeling, dat de personeelsaangelegenheden zo spoedig mogelijk door het bureau van minister Lampe worden overgenomen. De financiële (Van onze Haagse redacteur) Men beweert, dat de grote Amerikaanse architect Marcel Breuer in het vliegtuig van Parijs naar New York een trapezium op een blocnotevelletje tekende en dat na aankomst aan zijn bureau gaf met de op dracht: „Werk dit maar uit". Zo zou het ontwerp ontstaan zijn voor het morgen, de Amerikaanse Onafhankelijksheidsdag, in gebruik te nemen gebouw van de ambas sade van de Verenigde Staten van Noord- Amerika te Den Haag. Het trapezium vormt inderdaad het do minerende motief in dit op een der mar kantste punten van de Haagse regerings wijk gelegen bouwwerk. De voorbijgan ger op het Korte Voorhout kan moeilijk de twee grijze blokken met hun 287 trape- zevormige vensters van de diplomatieke vertegenwoordiging van de machtigste staat van het westen over het hoofd zien Behalve het weinig gebruikelijk uit- gangs-motief van de architect, dat men in het gehele gebouw terugvindt, tot in de vorm van de kolommen welke de biblio theek schragen en de tafel in de confe rentiezaal toe, stempelt ook het uitheem se materiaalgebruik de Amerikaanse am bassade tot een bezienswaardigheid te midden van de vaderlandse baksteencul tuur. De oorspronkelijkheid van vorm en ver wezenlijking op zichzelf garandeert na tuurlijk nog geen gaaf architectonisch re sultaat. Het is het onmiskenbare raffine ment en de distinctie waarmee de ruimten werden gerangschikt en de materialen toegepast welke dit werk zijn betekenis verlenen. De grootste verdienste van de ontwerper is wellicht dat de Amerikaanse ambassade uiterlijk geen „duur" gebouw is geworden, de vijfeneenhalf miljoen gulden die het gekost heeft waarvan één miljoen voor de inrichting ten spijt. Gelijk eens de tempel van Salomo biedt de ambassade van de Verenigde Staten een internationale staalkaart van bouw materialen. Graniet uit Polen en kalk steen uit Duitsland voor de gevels, zwar te Noorse leisteen voor de vloeren, in de hal ruw-marmeren tegels, waarin kristal letjes schitteren, uit Zwitserland, sanitair uit Frankrijk, stalen ramen uit Engeland, teakhout uit Birma, kleden uit India, gor- zaken wil men door een administratie kantoor laten behandelen. Koninkrijkszaken zullen voortaan door de Nederlandse departementen rechtstreeks worden benandeld met de gevolmachtigd minister der Antillen. Ook voor de inter regionale aangelegenheden (culturele en andere samenwerking) wordt geen nieuwe tussenschakel nodig geacht. Premier Jonckheer deelde voorts mede, dat een voor dat doel te benoemen com missie in de Antillen zal nagaan of wijzi gingen in net statuut voor het koninkrijk (waarin de verhoudingen tussen Neder land, Suriname en Antillen zijn geregeld) wenselijk zijn. Wellicht zal kunnen worden volstaan met een herziening van bepaalde interpretaties of bepalingen in verband met het statuut, zoals bijvoorbeeld het reglement voor de gouverneur. Indien ver anderingen in het statuut zelf nodig moch ten zijn; zal misschien een kleine Ronde- Tafelconferentie moeten worden belegd, aldus premier Jonckheer-. Inmiddels zal ook in Nederland en Suri name worden onderzocht of en in hoeverre wijzigingen in het Statuut voor het Ko ninkrijk nodig zijn. LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, is van plan eind augustus naar Moskou te gaan voor besprekingen met Kroesjtsjev en andere Russische leiders. Hij gaat in gezelschap van Aneurin Bevan en Denis j Healy, een deskundige op het gebied van I buitenlandse zaken. De Labourpolitici ne- i men hun echtgenoten mee. De plannen j voor het bezoek zullen mogelijk worden gewijzigd als er in augustus een topcon ferentie wordt gehouden. De duifjes Overal staan in dit seizoen de duifjes in de belangstellingniet alleen die der postduivenhouders maar ook die op de openbare pleinen. Op de Dam stappen de diertjes rond en soms ineens dansen ze in fraaie banen om de Atlas aan de Nieuwe Zijds. Ook wandelen er kokette duifjes op het Binnenhof en geen toerist of hij foto grafeert ze; nergens komen zoveel duiven voor als in de fotoalbums van voorbije vakanties. Er gaat iets ontroerends uit van de dui ven zoals ze zichals ontheemde restjes natuur en gracielijk leven, in het stads gewoel van de wereldstad bewegen. Wel licht is aan deze tederheid voor de duifjes niet geheel vreemd het feit dat zij zo arge loos hun kleine gangetje gaan: koeren, staartslepen, hofmaken en naarstig pikken tussen de steentjes. De duifjes zijn een symbool. Zij beteke nen voor de haastige, vermoeide, gebeukte passant een vreemd bewijs van de essen tiële goedheid van de mens. Kijk eens, denkt men, dat is toch nog maar mogelijk: deze tere diertjes trippelen hier alsof het de hoenderhof van een buitengoed is met wuivende boomheggen en geschoren hagen en duizend fonteinen en de tierelantijnen van bloemperken in tienduizend krullen. De duifjes bewijzen door hun aanwezig heid dat de hebberige mens nog zo kwaad niet is. Tja Wij vragen u het volgende: hebt u er wel eens over nagedacht dat het aantal der duifjes zich maar zo weinig uitbreidt? Is het u wel eens opgevallen dat soms zelfs de zwermen, die om de toren dansen, klei ner zijn? Wie duiven laat broeden in vrij heid en ze bovendien een beetje bijvoedt zoals dat gebeurt op de grote openbare pleinen en piazza's, die zal ontdekken dat hij er na enige tijd teveel heeft, dat ze hem in tal en last over het hoofd gaan groeien. Toch zijn de zwermen in de grote steden maar klein... Weet gij waarom? Omdat er in de grote steden lieden zijn die ze, onder voorwendsel van een handje voer, onverhoeds beetgrijpen en de nek omdraaien teneinde ze thuis te plukken en op te eten! Er zijn soms goeig-uitziende mannen met een kinderwagentje die in-lief neerhurken om de duifjes te voederen. Moeder staat terzijde met een hard lachje en waakzame ogen. Daar trippelt zo'n beestje. Hup! Het is een kwestie van één greep: weg is de bedrijvige tippelaar. Hij verdwijnt in de kinderwagen. Zo gaat dat vaker. Begrijpt gij nu waar om ook de duifjes maar een illusie zijn in hun blauwe onschuld? Dat verontrust ons wel eens. Ook al misschien vanwege onze naam Duif Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De gevel van de Amerikaanse ambas sade aan het Korte Voorhout dijnen en meubelen, de laatste naar een ontwerp van Dunbar uit Indianapolis, uit België. Nederland leverde verf, cement, kalk, verwarming en ventilatie en de 315.000 man-uren. Er zijn twee opmerkelijke aspecten in dit gebouw: de gevoeligheid waarmee van de lichtinval gebruik werd gemaakt, waar door bij voorbeeld in combinatie met de open traptreden in een trappenhuis een alleraardigst lijnenspel op de muur wordt geprojecteerd, en de soberheid in de kleurstelling. Breuer heeft eigenlijk al leen maar gebruik gemaakt, van zwart en wit en diverse tinten grijs voor het ei genlijke bouwwerk. De betimmeringen, meubelen en stoffering zijn in feite de eni ge kleur-gevende elementen. Het gebouw bestaat uit twee. haaks op elkaar geprojecteerde vleugels, die aan het Lange Voorhout dient de kanselarij, de andere aan het Korte Voorhout de voor lichtingsdienst met. de bibliotheek en een gehoor- tevens filmzaal met 125 plaatsen. De laatste vormt een afzonuernjKe uit bouw in de tuin, welke tevens toegang geeft tot de ondergrondse garage. De opening geschiedt met dezelfde so berheid welke het. gebouw kenmerkt. Het hijsen van de Amerikaanse vlag, voor het eerst met de negenenveertigste ster van Alaska (de vijftigste van Hawai volgt vol gend jaar), op hetzelfde moment dat dit in Washington gebeurt ter viering van In dependence day markeert de officiële in gebruikneming. Voorts ontvangt ambas sadeur Philip Young er de Amerikaanse kolonie. Zondag komen twaalfhonderd Ne derlandse gasten uit het culturele leven op bezoek en een week later wordt de ambassade ter bezichtiging openge steld voor de Hagenaars. In de bibliotheek wordt een tentoonstelling gehouden welke betrekking heeft op de eerste Amerikaan se gezant in Nederland, de latere presi dent John Adams, die de 177 jaren van di plomatieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten vap Noord-Amerika en Ne derland opende. Advertentie gaat natuurliih mee..< v» «ur» wtwi-1« tawöHMJBis «a (Van onze correspondent in Bonn) De laatste tijd is het Westduitse open bare leven nogal eens opgeschrikt door corruptiegevallen: ambtenaren namen fraaie auto's aan in ruil voor een goed woordje bij staatsleveranties. Te Koblenz is een groot corruptieproces gevoerd en te Bonn komen deze en volgende maand een aantal van dergelijke zaken voor. De mi nister van Binnenlandse Zaken Schröder heeft dezer dagen in de Bondsdag evenwel gezegd: „wegens de corruptiepsychose moe ten we thans niet. overgaan tot een heksen jacht". Indien de Westduitse regering thans on der de druk van de vele berichten over corruptie onder ambtenaren, zou overgaan tot een heksenjacht, zou men aan zijn doel voorbij schieten. Schröder verklaarde dan ook, dat men ambtenaren niet moet verbieden om zakagenda's, ballpoints en dergelijke van allerlei firma's te aanvaar den. Aan dergelijke cadeautjes mag men geen aanstoot nemen, omdat daardoor de objectiviteit, van geen enkele ambtenaar beïnvloed zal worden. In de afgelopen vijf jaar zijn twintig ambtenaren wegens eenvoudige omkoping en veertig wegens ernstige omkoping voor het gerecht gekomen. Het ministerie van Financiën kreeg hiervan het leeuwendeel met 28, daarop volgden het ministerie van Verkeer met dertien en het ministerie van Defensie met negen omgekochte ambtena ren. Bij een pei-soneelsbezetting van 680.000 bij de bondsregering en van 960.000 bij de deelstaten en de gemeenten, komen per honderdduizend ambtenaren 1,7 veroor deelden in de bondsstaat en 4,9 in deel staten en 'génieèntén voor. De S.P.D.-oppositie wees op het geval- Kilb. waarbij de voormalige assistent van bondskanselier Adenauer auto's had ge leend. Binnenkort begint dit proces te Bonn. Zij wees voorts op de hoge ambte naren, die van staatswege in verscheidene raden van commissarissen van grote on dernemingen zitten en via allerlei om wegen meer van die bedrijven zouden krij gen dan de 960 mark, die ze mogen aan nemen. In dit verband is te Bonn de invloed der „lobbyisten", de achter de schermen ope rerende vertegenwoordigers van grote be drijven, ter sprake gekomen. Dergelijke figuren gaan op Amerikaanse wijze te werk. Ze zijn wel eens bereid terwille van grote opdrachten „iets te laten vallen", bij voorbeeld een auto. Het lobby-systeem be hoort bij de moderne maatschappij, waarin de concurrenten elkaar orders trachten af te snoepen met verfijnde methoden; be- invloeding, het kweken van relaties op hoog niveau en wat dies meer zij. Het S.P.D.-bondsdaglid Ritzel heeft mi nister Schröder hierover op oosterse wijze een vraag gesteld. Neem eens aan, zo zei Ritzel, dat een minister uit Bonn aan de kalief van Bagdad twee renpaarden, be taald met Duits belastinggeld, schenkt. Als tegenprestatie geeft de kalief de minister twee dure tapijten. De vraag is dan: zijn die tapijten eigendom van de minister of van de Westduitse staat? Ritzel had daar bij, zo meent men, het oog op het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Tehe ran.... Maar Schröder liet zich niet van gen: een besluit over de tapijten ligt bij de minister. Wat geeft, zo vroeg Ritzel de doorslag: de materiële of de ideële waarde van het geschenk? Volgens Schröder moe ten kostbare geschenken steeds ten goede komen aan de staat. Schröder geeft alle geschenken en honoraria voor artikelen, die hij als minister pleegt te ontvangen, aan liefdadigheidsinstellingen. In het sprookje van de kalief van Bagdad, wenste de minister geen reële gebeurtenis te zien. Zo behandelt men te Bonn de corruptie zaken in een openbaar debat. Men acht het in het algemeen hoopvol voor de jonge Westduitse staat, dat een reeks corruptie gevallen correct en in de volle openbaar heid voor de rechter komt: het is een teken, zo zegt men, van de gezondheid van de staat.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5