Hans Rosbaud leidde het Concertgebouworkest De Schelde bouwt scheepswerf in Haifa In het koninklijk paleis te Brussel werd burgerlijk huwelijk gesloten 9 Musical „Free and easy" gaat in Den Haag in première Gouden jubileum van het Chr. Nationaal Vakverbond Belgisch prinselijk paar is op Ma jorca aangekomen Mr. Simons neemt afscheid van scheidsgerecht Pools schip bij Hamburg aan de grond gelopen W. van der Lee benoemd tot directeur van „Keukenhof" Vijf politieauto's maakten jacht op vrachtauto VRIJDAG 3 JULI 1959 HOOGTIJ DAG VAN ALBERT EN PAOLA Op 11 november zal in Den Haag de wereldpremière worden gegeven van de uitsluitend door negers gespeelde musi cal „Free and easy" van Harold Arlen en Johnny Mercer. Hierna zal het gezelschap een tournee van drieëndertig weken ma ken door Europa. Daarna zal het westen van de Verenigde Staten kennis kunnen maken met deze nieuwe musical. In sep tember 1960 en volgende maanden komt Broadway aan de beurt. Plannen voor een tweede Europese tournee en een bezoek aan het verre oosten zijn reeds in een ver gevorderd stadium. Gedurende de laatste weke nvan de Europese tournee zal Sammy Davis jr. zich bij het gezelschap voegen, waarvan onder meer Irene Williams, dochter van de jazz-musicus en componist Clarence Williams deel uitmaakt. „DORP AAN DE RIVIER" IN BERLIJN Op het Berlijnse filmfestival is donder dag de gecoupeerde Nederlandse film „Dorp aan de rivier" vertoond. De film werd door het publiek goed ontvangen. Regisseur Fons Rademaker en Hugo Claus, die het draaiboek schreef, kregen aan het eind een hartelijk applaus. Luister en pracht omringden prins Albeit van België en prinses Paola op hun huwelijksdag. Die luister en praal wogen echter niet op tegen de glans van het geluk dat hen van het gezicht afstraalde. De staatsiefoto, na de huwelijkssluiting, verhult het niet. Ontroering is de wezenlijke karakter trek van de foto, in de Sint Goedele gemaakt, op het ogenblik dat zij elkaar de ring om de vinger schuiven. Oprechte blijdschap en spontaneïteit kenmerken het gebaar, waarmee prin ses Paola de Brusselaars groet, op weg naar de kathedraal.. Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland is de viering van zijn 50-jarig jubileum gisteravond begonnen met een dankstond in de Buurkerk te Utrecht. Voorgangers in deze dienst waren: dr. A. A. Koolhaas, praeses van de synode der Nederlands Hervormde Kerk en ds. P. N. Kruyswijk, praeses- van de centrale synode van de Gereformeerde Kerken. De door de N.C.R.V. uitgezonden dienst werd opgeluisterd door vocale en instru mentale solisten, het Radio-Bachorkest, het N.C.R.V. vocaal ensemble, het Christe lijk Haags Knapenkoor en de organist Mees van Huis. Hedenmorgen waren ongeveer 5000 leden van aangesloten organisaties, genodigden en vertegenwoordigers van officiële instan ties in de Margriethal van de jaarbeurs bijeen, waar de jubileumbijeenkomst werd gehouden. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, hield een herdenkingsrede. Hij zei. dat er slechts enkele landen zijn, en wel die landen die minder dan Nederland door de tweede wereldoorlog zijn getrof fen. waar de materiële positie van de werk nemers iets beter is dan hier. Volgens de heer Ruppert heeft tenminste negentig percent van de wereldbevolking het mate rieel slechter dan de Nederlanders. I-Tij memoreerde dat in ons land het. loon in de afgelopen halve eeuw zeer belangrijk is verbeterd en zelfs is vermenigvuldigd, dat de arbeidstijd sterk is verkort en dat er be langrijke sociale verzekeringen tot stand zijn gekomen. Ilij constateerde tevens, dat nergens ter wereld de verhoudingen tussen ondernemers en werknemers beter zijn dan in Nederland. Toch zijn de verhoudingen tussen ondernemers en werknemers en de ontwikkeling van de christelijke vakbewe ging in ons land naar de mening van de heer Ruppert nog niet ideaal. Als voorbeeld hiervan noemde hij de positie van de laagstbetaalden, die nog sterk verbeterd dient te worden. De taak die het C.N.V. in de komende periode wacht, vatte de heer Ruppert sa men in de zin: meer aandacht geven aan de arbeid die de werknemers in de bedrij ven verrichten en aan de afzonderlijke onderneming. ..De gehele maatschappelijke ontwikkeling is er de oorzaak van. dat we eerst de medezeggenschap in de bedrijfstak en in het bedrijfsleven als geheel hebben moeten veroveren. Maar nu die in hei alagemeen gesproken is bereikt, is de weg vrij voor de belangrijkste hervorming: die in de onderneming", aldus de heer Ruppert. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de minister-president, prof. De Quay, de ministers Korthals van Verkeer en Wa terstaat, prof. Zijlstra van Financiën, drs. De Pous van Economische Zaken, mr. Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, mr. Van Rooy van Sociale Za- ken en staatssecretaris Roolvink van So- •iale Zaken. Verder waren aanwezig prof. nr. A. M. Donner, president van het hof •an de Europese Gemeenschappen, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Ka mer en de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburgh. In de middagzitting werd een aantal gouden jubilarissen gehuldigd en een spel opgevoerd, geschreven en geregisseerd door de heer D. Verel. Palma (Reuter-Belga-AFP). Prins Albert en prinses Paola zijn donderdag avond met een Belgisch militair vliegtuig op het militaire vliegveld van San Juan, bij Palma, aangekomen, vanwaar zij naai de voor hen gereserveerde villa aan de noordoostkust van Marjorca zijn gereden. De politie heeft uitgebreide maatregelen getroffen om te verzekeren dat het paar ongestoord en paar dagen rust kan genie ten. De journalisten die naar het eiland zijn gekomen hebben de waarschuwing ge kregen dat zij zich aan strenge straffen blootstellen als zij de rust van het paar verstoren. De plaatselijke politie is ver sterkt om nieuwsgierigen uit de buurt van de prins en de prinses te houden. Een deel van het vliegveld was afgezet met prikkeldraad en de fotografen moesten ruim. 150 meter van.,het: .vliegtuig- verwij derd blijven. De raceboot „Paola" die het prinselijk paar van de stad Brugge ten ge schenke heeft gekregen, is onderweg naar Majorca. Het paar zou met een helikopter uit de tuin van het paleis naar de Brussel se luchthaven zijn gevlogen, waar het met, bloemen versierde militaire vliegtuig hen wachtte. Rosbaud heeft het orkest in We'oern's ongenaakbare partituur gekregen waar hij wilde. Door de kracht van zijn eigen over tuiging men weet dat hij voor deze muziek volledig instaat kon hij een sug gestieve werking op de musici uitoefenen, waardoor ook zij zich geheel geven. Het werk werd onmiddellijk nog voor een tweede keer gespeeld en maakte, blijkens het langdurig applaus, veel indruk op de aanwezigen. DE AVOND WAS GEOPEND met de Symfonie in Bes no. 102 van Haydn. Ook hier had Rosbaud zich een groot dirigent getoond, een man van een sterke muzikale intelligentie in de wijze waarop hij de kleinste ritmische en melodische spannin gen als levende elementen in het totaal beeld plaatste. Zijn zin voor plastiek is trouwens af te lezen aan de sobere, geheel aan het muzikale bewegen beantwoorden de gebarentaal van zijn directie. Opmerkelijk was de wijze waarop hij, na de pauze, de belangrijke orkestpartij in het tweede pianoconcert van Brahms tekening wist te geven. Hij slaagde er door een subtiele schakering van duur- en sterkte-accenten in, de wat erg volmon dige begeleiding helder te articuleren. Dit was in volledige overeenstemming met de benaderingswijze van Robert Casadesus die als solist, aan de ondankbare piano partij een uiterst gedecideerde toets ver leende, waardoor het werk contour kreeg zonder dat de lyrische expansie een mo ment in het gedrang kwam. Deze eens gezindheid in de opvatting leidde tot een markant resultaat en tot een groot succes voor alle uitvoerenden. Sas Bun ge Na een verblijf van twee weken in Is rael, waar hij besprekingen heeft ge voerd voor de bouw van een grote werf in Haifa, is de president-directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde n.v. te Vlissingen, ir. J. W. Hupkes, op Schip hol teruggekeerd. Tegenover een verslag gever van het A.N.P. verklaarde ir. Hup kes dat hij een voorlopige overeenkomst had getekend met de Israëlische autori teiten voor de bouw van een werf in de haven van Haifa. Binnenkort zal hij we derom naar Israel gaan teneinde een de finitieve regeling te treffen. Daarna zal zo spoedig mogelijk met de bouw worden begonnen. De Schelde zal de werf ontwer pen en zelf ook financieel deelnemen in de kosten. De bedoeling is dat zoveel mo gelijk Israëlische aannemers bij de bouw van de werf zullen worden betrokken. Op de eerste plaats zal de werf dienen voor reparatiedoeleinden, maar de opzet is zodanig dat ook nieuwbouw mogelijk is en wel voor schepen tot maximaal 29.000 ton. De vloot van Israel breidt zich voort durend uit en ook uit dat oogpunt gezien is een werf voor reparatiedoeleinden in Haifa gewenst. Ir. Hupkes voegde aan zijn verklaring toe, dat over twee jaar de werkzaamheden zodanig gevorderd moe ten zijn, dat men de werf in gebruik zal kunnen nemen. De president-directeur van „De Schelde" noemde het object zeer belangwekkend en hij was van oordeel dat op dit gebied Israel zeer zeker in de toe komst nog perspectieven biedt. Volgens een mededeling, afkomstig van Israëli sche zijde zou het project van de werf in Haifa een bedrag vragen van zes mil- ioen Israëlische ponden. Tijdens een diner van juristen en scheidslieden van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel, vanavond in restau rant „Bolwerk" in Haarlem, zal mr. J. H. J. Simons afscheid nemen als voorzitter van het scheidsgerecht. Hij heeft zijn functie per 1 juli neergelegd. Mr. Simons is van 1935 af aan het scheidsgerecht verbonden geweest, sinds 1952 als voorzitter. HAMBURG (UPI) Het Poolse schip „Romuald Traugutt" (6727 ton), dat van India onderweg was naar Hamburg, is donderdag op de Duitse Noordzeekust, dichtbij Hamburg, aan de grond gelopen. Twee sleepboten en een kotter van de kustwacht zijn uitgevaren om hulp te bie den. Gevaar is er nog niet al neemt de westerstorm toe. Tot directeur van „Keukenhof" in Lisse is benoemd de heer W. van der Lee, die van het begin van de bloemententoonstel ling af belast is geweest met de aanleg van „Keukenhof". De heer Van der Lee heeft voor een belangrijk deel aan de faam van de bloemententoonstelling bijgedragen. Omstreeks drie uur 's nachts werd de assistentie van de Amsterdamse politie ingeroepen voor een ruzie in een woning aan de Tugelaweg in Oost, waar een 23- jarige kruier gedreigd had zijn stiefvader te zullen doodslaan. Toen de politieauto arriveerde stapte de kruier juist in een voor het huis staande vrachtwagen en reed opzettelijk op de politieauto in. die aan de voorzijde zwaar werd beschadigd. Met gedoofde lichten reed de vrachtwagen weg. Een agent loste zonder succes nog vier schoten op de weg rijdende wagen. Terstond kwamen andere auto's van de gemeente- en rijkspolitie in actie om de vluchteling, die de kant van Diemen op ging, te achtervolgen. Aanvankelijk ge lukte het de politiemannen niet de chauf feur te doen stoppen, want hij reed ondanks de verscheidene hem gegeven stoptekens door. Via Diemen ging het over de Schipholweg naar de autoweg-Den Haag en vandaar over de Kruisweg naar Aalsmeer, Kudelstaart en Leimuiden. Daarna zette de vluchteling weer koers in de richting Haarlemmermeer. Inmiddels waren de twee achterbanden en de linker- voorband van zijn wagen door de politie mannen stukgeschoten, maar hij bleef doorrijden. Tenslotte geraakte de wagen in de berm van de Aalsmeerderdijk en toen was het spel uit. De inzittenden van een rijkspolitieauto, die op dat moment vlak bij hem was, hield de kruier aan. De man werd meegenomen naar Amsterdam en daar in een politiebureau opgesloten. Bij de achtervolging was nog een tweede politieauto in het ongerede geraakt, zodat tenslotte drie auto's met de kraanwagen moesten worden weggesleept. Nog twee beelden van de huwelijkssluiting. Prinses Paola tekent het huwelijks- register in het koninklijk paleis te Brussel, waar het burgerlijk huwelijk werd gesloten ten overstaan van burgemeesterCooremans. Daaronder: Koning Boude- wijn wenst prins Albert geluk. Rechts van hem koningin Elisabeth, links koning Leopold. HET CONCERTGEBOUWORKEST stond donderdagavond onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Hans Rosbaud, die internationaal bekend is 'als vertolker van Mozart en van de hedendaagse muziek. Rosbaud, die in het Holland Festival van vorig jaar een belangrijk aandeel had met de leiding van twee eenakters van Schön- berg „Von Heute auf Morgen" en „Er- wartung" bracht toen op een concert van het Concertgebouworkest de Orkest variaties opus 31 van Schönberg ten ge hore. Thans kwam hij wederom met een werk uit de Weense school en wel de Sechs Orchesterstücke van Anton von Webern (18831945). Deze zes epigram men die een zeer grote orkestbezetting eisen, duren tezamen nog geen tien minu ten. Alle melodische lijnen zijn gebroken in korte motieven van drie, vier tonen, in flarden en exclamaties die elkaar afstoten en aantrekken: een geheimzinnige, aan onvatbare wetten beantwoordende muzi kale micro-wereld. De zes stukken dateren nog van vóór Weberns over gang naar de dodecafo- nie, maar een herken bare tonale basis is reeds niet. meer aanwe zig; vlottend, zwèvend, een stemming van verlorenheid, van des oriëntatie stijgt op uit deze niet te locali- seren klankfiguren. Van thema's, verwer kingen en dergelijke kan men niet meer spreken, alles drijft op een ongebreidelde, zeer geconcentreerde, sterk naar binnen gerichte klankfantasie. ER IS EEN WONDERLIJKE discrepan tie tussen het honderdkoppige orkest apparaat dat. vereist wordt om de uiterst gecompliceerde partituur te doen horen, de tweeduizend toehoorders die letterlijk geen speld mogen laten vallen, en de van ieder krachtsvertoon gespeende, op de naakte expressie gerichte uitvoering van het mu zikale gebeuren. De rimpelingen van een ziel op de grens van zijn en niet-zijn, het is te ijl en te wezenlijk voor openbaar vertoon. Een vreemde muziek, klassiek in haar uiterste zelfbeperking, exuberant van een intense mededelingsbehoefte die soms doorslaat naar het nulpunt: angst.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9