EXAMENS Perée Rector van Gymnasium Felisenum trekt van leer tegen Mammoetwet Kennemer vormingsinstituut levert leerlingen af WISKER KOELKASTEN verlovingsringen Juwelier R. DE BOER Wasmachines - Centrifuges Een KOELKAST Geen spelmaar ernst Nazi-slachtoffers uit IJmond vragen vergac'o Gymnasium Felisenum LOENDERSLOOT DEM terug uit Duitsland Pat Mat WOENSDAG 8 JULI 1959 In de Ned. Hervormde Kerk te Velsen vond dinsdagmiddag de promotie plaats van leerlingen van het gymnasium Felisenum in aanwezigheid van onder anderen Vel sens wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, de inspecteur van het middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs dr. F. Keyzer, het curatorium, leerlingen en leraren van het gymnasium en vele ouders en belangstellenden. Het is een bizonder goed jaar geweest voor het gymnasium. Van de 117 leer lingen werden slechts 15 afgewezen, terwijl 8 leerlingen herexamen moeten doen. 1 er gelegenheid van de promotie heeft cle rector van het gymnasium Felisenum Jr. A. B. Nederlof, een rede uitgesproken waarin hij de zogenaamde Mammoet wet op de korrel nam. De minister, aldus dr. Nederlof, beoogt een regeling tot stand te brengen voor elk der vier sectoren van het onderwijs: kleuteronderwijs, basisonderwijs, voort gezet onderwijs en wetenschappelijk on derwijs, met dien verstande dat voor de gehele onderwijsorganisatie een sluitende wetgeving wordt verkregen. Betekent dit voor drie der genoemde sectoren slechts een reeks van meer of minder belangrijke wijzigingen in be staande verordeningen tot aanpassing in het geheel der voorzieningen, voor de vierde sector, die van het voortgezet on derwijs, komt het neer op veranderingen van zo ingrijpende aard, dat van een ge heel nieuwe opzet kan worden gesproken. Het nieuwe ontwerp beoogt niet minder dan samenvatting van een materie, die thans is geregeld bij zeven onderwijswet ten, die zich uitstrekken over een tijds verloop van ongeveer honderd jaar. Na een zesjarige basisschool, de tegen woordige lagere school, heeft de minister zich ten aanzien van het voortgezet onder wijs de volgende groeperingen gedacht: Voorbereidend Wetenschappelijk On derwijs (V.W.O.), uitmondend in Univer siteit en Hogeschool; Hoger Algemeen Vormend Onderwijs (H.A.V.O.), uitmon dend in Hoger beroepsonderwijs; Middel baar Algemeen Vormend Onderwijs M.A.V.O.) uitmondend in Middelbaar beroepsonderwijs; Lager Algemeen Vor mend Onderwijs (L.A.V.O.), uitmondend in lager beroepsonderwijs. Bij het Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs wordt onderscheid gemaakt lussen: het gymnasium met een A en B richting; het Athenaeum, een vreemd iandoende en verwarring stichtende be titeling van de tegenwoordige H.B.S. A en B.; het lyceum, nu eindelijk zijn wet telijke status verkrijgend, dat de beide vorige schooltypes onder één dak ver enigt. De cursusduur van alle scholen voor V.W. Onderwijs wordt op zes jaar gesteld. De omvang van het verwerkte mate riaal zou doen vermoeden, dat het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs een lijvig boekdeel is gewor den, dat zijn naam mammoet met ere draagt. Niets is minder waar! De gehele materie is saamgeperst in 117 artikelen, die hooguit een 30 pagina's be slaan. Hoe dit mogelijk is? De verklaring ls eenvoudig genoeg! Het ontwerp regelt eigenlijk nog niets. Er worden uitsluitend, zoals de minister stelt, grote lijnen ge trokken! Met grote lijnen echter kan in de prak tijk geen onderwijs bedreven worden. Der halve wordt in uitzicht gesteld, dat alles wat nu nog onzeker is bij algemene maat regel van bestuur nader zal worden ge regeld. Regeling bij algemene maatregel van bestuur houdt in, dat buiten de wet en dus buiten de Kamers om, bij Koninklijk Be sluit zullen worden geregeld al die zaken, waarom het in de praktijk van het onder wijs draait als bij voorbeeld de inrichting van het leerplan, het nieuw in te voeren systeem van kern- en keuzevakken, de toe lating en het eindexamen, en last but not least de bevoegdheid der docenten. Zodoende dreigt in feite de praktische regeling van het onderwijs een departe mentale aangelegenheid te worden, een vette kluif voor de god „Bureaucratius". Geen wonder dat men zowel in gemeen te- als in onderwijskringen de stekels heeft opgezet en reeds de boze woorden zijn gevallen. Degradatie gymnasium Het gymnasium verliest zijn plaats sedert 1876 met ere ingenomen in de Hogeronderwijswet en wordt onderge bracht bij het voortgezet onderwijs. De wettelijke degradatie van het gym nasium is symptomatisch voor het gehele ontwerp: nivellering en gelijkschakeling. Aan alle scholen voor voortgezet onder wijs behalve het laagste de L.A.V.O. is 'iet eerste leerjaar bedoeld als een brug- aar tussen basisonderwijs en voortgezet mderwijs. Dat wil zeggen, dat geduren- le dit eerste jaar in dezelfde vakken on derwijs wordt gegeven. Het doel van dit brugjaar is mogelijk te maken dat er aan het einde van het eer ste leerjaar van school wordt verwisseld zonder dat aanpassingsmoeilijkheden op traden. De zeevaartschool in Amsterdam heeft en installatie gekregen, waarmee koop- vaar dij officieren worden opgeleid in de bediening van radar. Het is moge lijk iedere situatie op zee of in haven monden na te bootsen op de radar schermen. De installatie, die ruim f 200.000 heeft gekost, is de eerste in Europa, die voor instructieve doelein den wordt gebruikt. Het is een illusie te veronderstellen, dat na instelling van een brugjaar overgang naar een ander schooltype geruisloos zal verlopen. In het algemeen gesproken zal een leer ling uit de eerste klas van een gymna sium veel meer aan kunnen dan een leer ling uit de eerste klas van bij voorbeeld een M.A.V.O. school, die op het niveau staat van de tegenwoordige M.M.S. Hier bij komt nog de omstandigheid, dat de mi nister de mogelijkheid openstelt, dat er naast het voorgeschreven programma in de eerste klas van het gymnasium „en kele uren Latijn" wordt gegeven. Deze toezegging zal door elk gymna sium, alleen al om de schijn op te hou den dat het nog een gymnasium is, met graagte worden geaccepteerd, daar het beetje Latijn toch een criterium biedt om de geschiktheid van een leerling voor de klassieke opleiding van de aanvang af te bepalen. En hiermede is dan tevens het laatste spoor van de vermeende gelijkheid weg gewist. Naast de ongelijkheid van intelligentie en aanleg, komt nu immers een tweede ongelijkheid, die der behandelde leerstof. In feite zal de toestand blijven zoals hij nu is. Overgang van een moeilijker naar een gemakkelijker schooltype zal in doorsnee geruisloos verlopen, een omge keerde overgang slechts bij wijze van uit zondering, zoals de minister zelf consta teert, mogelijk zijn. En indien dit zo is, is het dan zinvol en verantwoord om der wille van die enkele gevallen, waarvoor met wat goede wil al tijd nog wel een weg is te vinden, de eer ste klas van het gymnasium dusdanig te verminken als de minister voorstelt? Alleen als alle abituriënten van de la gere school zonder voorselectie in de brugklas op de grote hoop werden ge gooid, wat niemand wenst, zou een een vormig eerste leerjaar bij het voortgezet onderwijs zin hebben. Nu wordt het be proefde gymnasiale leerplan opgeofferd aan een illusie. Eindexamens Het systeem van eindexamens, zo luidt het in de memorie van toelichting, is on misbaar. Dit betekent niet, dat in elk vak, dat is gevolgd, een eindexamen zal moe ten worden afgelegd. Voor een aantal vak- kén zal met het vermelden van een rapportcijfer van het laatste, eventueel voorlaatste, schooljaar kunnen worden volstaan. Ten einde overlading tegen te gaan zal het aantal examenvakken niet te groot mogen zijn. En dan volgt woordelijk: „Uit de indie ning van het wetsontwerp tot het verlenen van 'grotere vrijheid in de inrichting van het onderwijs bleek reeds het streven van de ondergetekende (de minister dus) tot een beperking van het aantal eindexamen vakken te komen. Het verruimingsontwerp is dus nog springlevend en de afschaffing van het Grieks als examenvak hangt ons nog on verminderd boven het hoofd. Aanneming van de wet tot regeling van het voortge zet onderwijs zou het mogelijk maken om met een departementale pennestreek de integere klassieke opleiding te ruïneren. Men susse zich niet met de schoonschij nende overweging, dat het zo aangenaam lesgeven is, wanneer de dwang van het eindexamen is weggevallen. De ervaring wijst uit, dat elke inspanning, dus ook een geestelijke, onmiddellijk verslapt, als men niet ergens op aan werkt. Het eindexamen, ieder die het gedaan heeft zal het kunnen bevestigen, is een hoogtepunt in het schoolleven, een bekro ning op het werk van leraren en leerlin gen, een onmisbare voorwaarde voor goed en degelijk onderwijs. Grieks keuzevak Even funest is het alternatief, dat het Grieks van de kernvakken naar de keuze vakken verhuist. Bij de bespreking van het systeem van kern- en keuzevakken noemt de minister weliswaar het Grieks niet met name, maar het feit dat in dit verband van een „taal of talen" wordt gesproken, geeft gezien de omstredenheid van het Grieks te denken. Degradatie van deze taal tol keuzevak zou gelijk staan met afschaffing althans uiterste verschraling. De strijd om het behoud van het Grieks is in laatste instantie de strijd om het be houd van de klassieke opleiding zoals de ze in dit land historisch is gegroeid en zijn culturele waarde heeft gekregen. Een openbaar gymnasium wordt opge heven en de aanspraak op bekostiging van een bijzonder gymnasium gaat verloren, indien de school in de laatste twee leer jaren gedurende drie achtereenvolgende jaren telkens is bezocht door minder dan gemiddeld zestien leerlingen per leerjaar. Rigoureuze toepassing van deze schrik wekkende bepaling zou het einde beteke- Advertentie BETAALT ZICHZELF Liebherr, Bauknecht, Norge, AEG, Sivia enz. Reeds v.a. 240.- Betaling ook in overleg MARKTPLEIN TEL. 4262 nen van alle kleinere gymnasia, waaron der het Felisenum. Een leraar uit het noorden des lands heeft uitgerekend, dat in de drie noorde lijke provincies, Groningen, Friesland en Drente er van de zeven gymnasia drie zullen verdwijnen en van de dertien gym nasiale afdelingen van lycea twaalf. Ieder weet dat kleine scholen duur zijn. Men beseffe echter wel wat het betekent, wanneer juist in de minder dicht bevolkte delen van ons land een aantal centra van geestelijke vorming en voorbereiding tot universitaire studie worden opgeofferd aan het principe: kwantiteit boven kwali teit. Maar, zo zou men kunnen inbrengen, deze vlieger gaat niet op, want het nieuwe wetsontwerp beoogt om aan alle abituriën ten van alle scholen voor V.W. Onderwijs de toegang tot alle faculteiten der univer siteit te verlenen. Blijkens de memorie van toelichting stelt de minister zich op het standpunt, dat V.W.O. aan de leerlingen een zodani ge geestesvorming behoort te verschaffen dat deze in staat geacht kunnen worden en bereid zullen zijn eventuele lacunes in hun kennis zelfstandig aan te vullen. De ze verruiming van de studiemogelijkhe den lijkt revolutionair, maar zo ver volgt de minister slechts een klein per centage zal een studierichting kiezen, die niet bij de vooropleiding aansluit. Maar.wat heeft het voor zin om zowel hier als bij de brugklas tot regel te gaan maken, wat volgens de ontwerper uitzon dering zal blijken te zijn! Blijkbaar zit hier de redenering voor, dat niet uitzon deringen de regel behoren te bevestigen, maar omgekeerd de regel de uitzonderin gen. Overigens zullen het uitzonderingen blijken te zijn. Men kan zich niet goed voorstellen dat iemand met een einddiploma Athenaeum (dus H.B.S. A of B) oudé talen zal gaan studeren. Maar wat let zo iemand om Nederlands, Frans, Engels of Duits te kiezen? En hiertegen zullen zich de uni versiteiten, en terecht, ongetwijfeld krachtdadig verzetten Zij zullen stellig niet met de minister meegaan, wanneer deze opmerkt, dat het niet tot de taak der universiteiten behoort om de eventuele lakunes in kennis dezer kandidaten aan te vullen. Het komt de minister gewenst voor, dat de leerlingen van het Athenaeum enige kennis van eenvoudig Latijn verwerven. Enige kennis van eenvoudig Latijn. Dit kan hooguit betekenen, dat men tot wat Caesar-lectuur komt. Als propaedeuse tot een studie in de moderne talen een min stens volstrekt ontoereikend te achten vooropleiding. Tegenover invoering van het Latijn op H.B.S. B en A staat spreker uitermate sceptisch. Op de grote hoop Voor het gymnasium zou verwezenlij king van de doelstellingen van de minis ter betekenen, dat dit schooltype zijn af zonderlijke plaats verliest en op de grote hoop wordt géworperi. Het karakter van de school zou gedenatureerd worden door een zinloze verdwijning of besnoeiing van het Latijn in de eerste klas. De integere klassieke opleiding zou verdwijnen, indien het Grieks door afschaffing als examen vak tot bijvak of door afschaffing als ver plicht leervak tot keuzevak zou worden ge degradeerd. Opheffing van kleinere, maar daarom niet minder waardevolle school gemeenschappen zou een verarming van de klassieke opleiding betekenen. Voor het V.H.M.O. als geheel zou aanneming van dit ontwerp een sterke en ongewenste binding aan en afhankelijkheid van de partementale beslissingen tengevolge hebben. De vraag, of dit ontwerp in de huidige omstandigheden gewenst of noodzakelijk is, beantwoordde spreker ontkennend. Of dit ontwerp aangenomen zal worden? Ongetwijfeld heeft het met zijn nivelleren de strekking de tijdgeest mee. Toch zijn de tegenkrachten, die het heeft opgeroe pen niet te onderschatten. Het openbaar en het bijzonder onderwijs voelen zich bedreigd. Er is zelfs reeds op gezinspeeld, dat de Mammoetwet de kiemen in zich draagt van een kabinetscrisis. Om de gevaren te keren heeft de minister reeds een aantal wijzigingen aangekondigd. Hij verwacht 150 amendementen. „Dit geeft ons moed", zo besluot dr. Nederlof zijn rede. Nee, dit is geen spelletje. Deze rij barrevoetse kinderen in Calcutta ver spert de weg om het verkeer tot stop pen te dwingen tijdens een staking in Calcutta. De kinderen namen op ver zoek van de ouderen deel aan de sta king, die werd gehouden uit protest tegen de voedsélpolidek van de rege ring. Het verkeer in de stad werd bijna een dag lang lamgelegd. Advertentie elk merk. KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur P.E.N. Aardbeien en sla De aanvoer op de speciale aardbeien veiling te Beverwijk bestond dinsdag gro tendeels uit doosjes aardbeien, die zeer in trek bleken bij de kopers. D? prijzen lagen iets lager dan maandag. De aanvoer in sloffen had niet veel meer te betekenen, ook de prijzen hiervan waren niet hoog. Er waren enige grote partijen doosjes waarvoor van 45 tot 74 cent per stuk werd betaald. Voor de sloffen draaide de prijs rond de 3 per stuk. De belangstelling voor sla was ook dinsdag heel groot, vooral nu ook het bui tenland sla vraagt. Deze export-sla (er mag absoluut niets aan mankeren) liep in prijs op tot 29 cent per krop. Namens de groep Beverwijk, Heemskerk en Velsen van de Belangengemeenschap Oorlogsslachtoffers is een brief verzonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage, waarin ongerustheid wordt uitgesproken over mededelingen in de dagbladen, volgens welke alleen nazi slachtoffers die behoren tot de groepen die zijn vervolgd om ras, geloof of wereldbe schouwing, voor schadevergoeding in aan merking zouden komen. Wij zijn in april en begin mei 1944 Ynet ongeveer 1000 gijzelaars uit Beverwijk, Heemskerk, Velsen en andere gemeenten, opgehaald en naar Amersfoort vervoerd geworden, van waaruit wij begin juli 1944 naar Duitse kampen zijn getransporteerd. Dit is geschied naar aanleiding van het neerschieten van Duitsers en landwachters in bovengenoemde plaatsen. Velen van deze groep (van 18 tot 25 jaar) hebben deze pe riode van ellende niet overleefd. Van die genen die mochten terugkeren zijn er velen die getroffen zijn door langdurige ziekten en gedeeltelijke invaliditeit. Wij hopen dus, dat het ook voor deze groep mogelijk zal zijn een vergoeding als nazi-slachtoffer te verkrijgen en dat de nodige stappen daar toe zullen worden ondernomen aldus het schrijven. OPENLUCHTDEMONSTRATIE Woensdagavond 8 juli zullen de Bever wij kse gymnastiekvereniging Turnlust en de Beverwijkse Harmonie Kapel-een geza menlijke openluchtdemonstratie verzor gen op het sportveld aan het Harmonie laantje. Dit openluchtfestijn begint om half acht. STUDIEREIS IN VERBAND MET NIEUWE BEGRAAFPLAATS Wethouder A. de Jong en de heer J. H van den Burg, directeur Reiniging- en Onderhouddienst en Plantsoenbedrijf te Velsen, zijn thans op een studiereis, waar bij in verband met de nieuwe begraaf plaats te Velsen moderne begraafplaatsen in Duitsland en Denemarken worden bezocht. Advertentie De moderne HDZ- en CONSTANT- in breed, bewerkt of gladde uitvoering. KENNEMERLAAN 60-62 Graveren zonder bijbetaling en klaar terwijl u wacht. HAARLEM. Voor het eindexamen zijn aan het Triniteitslyceum te Haarlem ge slaagd voor de afdeling HBS B de heren: P. Arons. J. van Donselaar, J. Heeremans, R. Heibes, J. van Keeken. A. de Kort, J. Lemmers, J. Piët, A. Rutten, allen te Haar lem. J. Anthonisse te Haarlemmerliede; J. Boder en H. van Parera te Noordwijker- hout; J. Boosman en H. Kolstee te Over- veen; A. Hulsbosch, H. Levelt, B. Mat- zinger en T. van Vught te Heemstede; P. Korsen te De Zilk; W. Pieters en E. Völker te Aerdenhout; R. Visser en J. van der Zande te Hillegom; A. de Weiier te Bever wijk. Afgewezen werden drie kandidaten. De eindexamens 1959 aan het Triniteits lyceum zijn geëindigd. Van de 51 kandi daten die aan een der afdelingen aan het eindexamen deelnamen slaagden er 46. HAARLEM. Bij de mulo-examens in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond te Haarlem zijn geslaagd voor het diploma a met middenstandsdiploma de dames G. de Vries, M. C. Zwaan te Velsen, E. L. van Veelen te Beverwijk, A. van Bree, N. H. W. Bovenkamp, I. H. G. van der Linde, T. Verzijlberg, E. J. M. M. Pielage, C. J. Schaveling, S. G. Jasperse te Haarlem, G. van der Tol, F. L. Rus, M. ter Heijden te Heemstede en C. J. Keur te Hillegom, voor het diploma a de dames M. C. Bierman te Santpoort-Station, J. H. de Wilde te Haar lem, voor diploma met middenstandsdiplo ma de heren F. van der Velden te Bever wijk, E. P. Zwaan te Bloemendaal, H. de Boer, R. G. Sannes, W. C. van Holten, J. Schrijver te Haarlem en voor diploma a de heren M. Teunisse, R. W. Bouman, R. Meure, A. van Lieshout, R. Krijgsman, A. J. Jansen, R. Groenhout en J. Brouwer te Haarlem. NIJMEGEN. Doctoraalexamen genees kunde deel 2: Mej. J. G. H. Casparie (Den Haag), E. H. P. Franssen (Vemo). A. G. M. C. P. Gie'.en (Maastricht), W. A. van Haa- ren (Roermond), J. G. J. M. v. d. Meulen (Eindhoven), E. A. M. Meyer (Deventer). J. C. M. Reynen (Wanroy). Th. Sybesma (Amsterdam), E. S. F. Tjong A Kiet (Nij megen) en W. G. M. Witkam (Goes); Kan didaatsexamen rechten: Mej. M. M. C. van de Wiel (Heerlen), F. A. M. L. Siemer (Nij megen), J. Th. J. M. Duynstee (Nijmegen): Kandidaatsexamen klassieke letteren: G. H. M] de Bruin (Maastricht), L. J. A. M. van den Hurk (Best), A. M. J. H. Lemmens (Maastricht), (cum laude). AMSTERDAM. (Gem. Un.) Kandidaats examen wis- en natuurkunde W. Wagen broek (Utrecht), J. M. Sleger (Amsterdam). F. J. Spruit (Sittard); Doctoraal examen sterrekunde A. L. Most (Amsterdam). GRONINGEN. Doctoraalexamen tand heelkunde le ged.: R. J. Bijlstra (Gronin gen), Y. O. van der Zee (Bolsward), A. W. Blank (Leeuwarden), G. W. Gelink (En schede), A. J. H. Koezen (Den Haag), J. F P. Dijkman (Holten); doctoraalexamen tandheelkunde 2e ged.: P. L. C. M. van den Bosch (Hoorn). O. Hokwerda (Noordhorn). A. G. L. M. Smeets (Helden-Pannerden): notarieel staatsexamen le ged.: J. E. Gold- hoorn (Groningen), 2e ged.: Th. Kars (Gro ningen), 3e ged.: J. G. M. Brummelhuis (Hengelo), H. Holtman (Annen); doctoraal examen sociale wetenschappen: J. C. van Luyn (Groningen); kandidaatsexamen wijsbegeerte: O. C. Broek Roelofs, Zuid- iai en. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal examen rechten J- W. Koorn J. Th. A. Klarenbeek en R. Bottemanne Amsterdam; doctoraal examen Spaans R. E. A. Robles de Medina, Haarlem; doc- tiraal examen Engels mej. A. M. Degenhart, Haarlem; kandidaatsexamen Engels mej. C. J. M. Huydecoper M. A. Brenningmeyer, Amsterdam, H W. Ennenga, Wormerveer, kandidaatsexamen rechten mej. M. van Kuyk, Amsterdam, mej. H. Verwaal, Haarlem, R. Flaes, P. C. v. d. Hoek en H J. J. M. Smeets Amsterdam; doctoraal exa men economie J. L. Schneider, Amsterdam en H den Hartog. Doorn. Amsterdam (V.U). Kandidaatsexamen Neder landse taal- en letetrkunde mej. M. A. v. d. Dertien jongens waarvan er twaalf in de bovenzaal van de Brulboei te IJmui- den aanwezig waren hebben het ge tuigschrift behaald van het Kennemer vormingsinstituut voor de werkende jeugd, sectie jongens. Het betrof achttienjarige jongens, werk zaam bij Hoogovens, Staalmeubel, Lagen dijk, Venus en De Waard, Breedband, Meekog en PAM. Namens het bestuur voerde secretaris drs. H. J. G. Plaat dinsdagmiddag het woord in een bijeenkomst, waar ook ver schillende ouders aanwezig waren. Hij betoogde, dat het hier heel anders is ge gaan dan bij de meeste scholen, waar men over een echte examenstrijd tussen twee partijen kan spreken. Het diploma is het resultaat van een goede samenwer king- van allerlei partijen: de jongens, de ouders, de werkgevers, de leiding van het instituut en het publiek. Allen hebben ze een rol gespeeld. De jongens hebben samen aan sport gedaan, handvaardigheid beoefend en veel samen gediscussieerd, ter verhoging van hun al gemene ontwikkeling. De ouders hebben vierkant achter het werk gestaan en zo een gewaardeerde steun gegeven. De werk gevers hebben gevoeld, dat ze verant woording hebben voor deze jonge werk nemers, en ze daarom in staat gesteld nog wat meer te leren. De leiding van het in stituut, hoofdleider J. van der Schoor en zijn assistent M. C. van der Schaaf, heeft bergen werk verzet volgens een van te voren uitgestippeld uitstekend program ma, en 't publiek heeft steeds positief ge staan tegenover dit instituut. De heer Plaat zei, dat zich in Neder land grote veranderingen voltrekken. De Bevorderd naar klas 2 uit 1 A: R. Boers, 'P. Bouwmeé'ster,'B.~ Brommer, J. van Eer de, J. J. Goslinga, E. v. Hasselt, M. Kaper, A. Korringa, A. Kost, R. Kost, F. van Maanen, G. van Manen, F. Mantje, A. Stof fel. J. Versteeg, J. Wiedeman; uit 1 B: S. Algera, H. Blom, G. Bosch, W. Bruntink, M. Buys, R. van Dam, M. Failé, M. Herin ga, C. Huisman, M. van Ittersum, B. Kra mer, B. Kuyl, J. Lambrechtsen, J. Oort- huys, S. Schepel, M. Sipman, E. Swarts, G. Verboog, R. Verkerk, R. Vogelzang. Bevorderd naar klas 3: B. Arends, A. Bleeker, P. Boerlage, M. Doerk, M. Drij ver, T. van den Hoek. R. Huisman, A. Just Jacob, H. van Lamoen, W. Nolst Trenité, M. Over, S. Tan, R. Schiff, W. van Tuyll, M. Wijnberg, A. Zielschot. Bevorderd naar klas 4: P. Blom, M. Deu- tekom, W. Diepraam, F. Ensink, L. Fre- richs, A. Geursen. R. Groot, P. la Gro, B. ter Meulen. E. Rueb, S. Slings, I. Veldman. Bevorderd naar klas 5: O Baron, T. Bos, T. Dekker. R. Haenen, L. Meyer, H. Oort- huys, A. Parson, R. Reynhart, D. J. Schoen maker, M. Schoonkind, T. Schuttevaer, R. Terstal, L. van Tuyll, C. Vink, J. Visser, P. Wormer, Bevorderd naar klas 6: H. Amsing, P. de Buck, N. Dingier, M. Honders, A. van Maanen, W. van Willemswaard, C. Albers. H. Beeker, L. Hekman, F. van den Ploeg, E. Stuurman, L. van Tongeren en E. van Tuyll. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Raton e.a Eigen credisi-serviee LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJ muiden Dussen, Rotterdam (cum laude); doctoraal exa men theologie: B. A. Muller (Z.-Afr.) (cum lau de), P. F. S. R. Külling (Zwitserland). Kandi daatsexamen theologie Th. de Boer, Bierum, F L v. d. Bom, Amsterdam, VV. E. M. Honig, Am sterdam, B. Mintjes, Utrecht, P. Sijtsma, Am sterdam, W. Hoogsteen, Driebergen. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde H. J. Gelissen te De Bilt en D. van den Waay te Leiden (cum laude). Doctoraal examen Nederlands recht mejufrouw Ch. Kik, Den Haag; kandidaats examen culturele an- triologie mej. N. de Vries, Den Haag; kandi daatsexamen Nederlands recht mej. M. A. Ba- kels Haarlem, mej. G. M. L. Grüter, Wassenaar, mej. J. W. A. Duyzings Rotterdam, mej. H. G Warns, Groningen. H. Strengers, Den Haag, E T. Lettinga, Bussum, H. A. H. Gribnau. Roosen daal, J. W. van Beuningen,, Rotterdam, J. A. Verhage. Rotterdam,L. J. A. van Wersch, Kerk- rade en R. S. Bakker, Bloemendaal. 's-Gravenhage. Examen staatsbevoegdheia heilgymnastiek en massage: mevr. J. van Weij- dom Claterbos-Grin te Santpoort, mej. J. H. de Wit te Rotterdam, mej. B. lJntema te Bilthoven. 's-Gravenhage. Tweede gedeelte notarieel exa men: B. T. Lunter, Eindhoven. Rotterdam. Doctoraal examen economische wetenschapen mej. C. Schophuys, Wageningen. Groningen. Apothekersexamen le gedeelte, mej. F. W. Kingma, Sneek, H. Tammes, Vlagt- wedde, J. H. Zwaving, Zuidlaren. Bevorderd tot apotheker: mevr. H. A. Boerma-Van Royen, G. A Broek en J. A. P. Stroes, allen te Groningen, mej. B. van der Wal, Vlaardingen. Bevorderd tot tandarts: mej. A. Kingma Sneek, L. Boelens, H. J. Geubels, G. K. van Dongen en A. K. Panders, allen te Groningen. Nijmegen. Doctoraal examen psychologie J. L. M. Vlieks Maastricht en A. Th. van Acker, St. Jansteen. Kandidaatsexamen psychologie: de da mes H. M. de Jonge, Nijmegen M. B. Lathouwers, Nijmegen, E. G. M. Suerink, Diepenveen, H. J. A. van der Beek, Leeuwarden, J. J. Dumont, Utrecht,.Th. Festen, Oisterwijk, J. F. J. Janmaat, Amsterdam, J. C. M. Jansen, Rijsbergen, A. A. Jaspers, Heerlen, P. J. Naus, Kessel, G. G. J. Spanhoff, Haarlem, C. E. M. Struyker Boudier. Arnhem en W. A. J. Zunnebeld, Zwolle. Semi- artsexamen: J. J. M. Bour, Heerlen. nadruk valt steeds meer op de industria lisatie en dat eist tevens dat er een goede basis wordt gelegd voor culturele ont plooiing. Als men meedoet aan het maatschap pelijke spel, is het noodzakelijk, dat men eerst heeft nagedacht. Daarom is het zo belangrijk, als jonge werknemers een in zicht krijgen in wat er in de wereld te koop is. De jongens hebben geleerd ge- gesprekken te voeren, die berusten op logica en inzicht. De heer Plaat wekte de leerlingen wel op, nu niet stil te staan. „Probeer door te gaan met studie, je kunt er alleen maar beter van worden" zei hij. In de Brulboei genoten leiding en leer lingen daarna van een uitgebreide koffie tafel. Daarna toog het gezelschap naar Amsterdam, waar in de Kleine Komedie genoten werd van Johan Kaart's „Nacht dienst". De laatste excursie van het cur susprogramma, en vast en zeker voor al len de mooiste. De geslaagde leerlingen waren: E. Len- ting, W. Wat, R. Koster, C. Ravesteijn, W. Boender, Sj. de Vries, A. Schouten, M. van Voorst, Tj. Bijlsma, H. Klinkenberg, K. van der Putten, P. van der Oordt en P. Wortel. Beverwijk Wel erg vermoeid, maar hoogst voldaan over hun Duitse trip zijn de DEM-atleten uit Duitsland in Beverwijk teruggekeerd. DEM's atletiekploeg heeft deelgenomen aan de om de vier jaar terugkerende zoge naamde kleine olympiade. De DEM-atleten kwamen te Dortmund in het strijdperk met afgevaardigden uit zeven Europese landen. Goed duizend deelnemers namen aan een afscheids défilé in het grote Dortmundér Stadion deel, de Duitse Bondspresident, dr. Adenauer, was daarbij aanwezig. De prestaties der Beverwijkers waren bevredigend. Corry van Wijk blonk weer uit en haar topprestatie bij het kogel stoten (14.03 m, officieel echter 13.95 m) bezorgde haar bijna een nieuw Neder lands record. Jonkers brak in Duitsland het DEM-record op de 200 m: hij legde deze af in de goede tijd van 23.1 sec. Hij evenaarde het clubrecord voor de 100 m door deze afstand in 11.4 sec. af te leggen. Ook de overige resultaten van de DEM- atleten waren goed te noemen. HUZAREN VAN BOREEL Het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel zal op zaterdag 18 juli een grote muzikale show in Beverwijk komen ver zorgen. Op uitnodiging van de V.V.V. zal dit militaire muziekkorps 's avonds om 8 uur op de Meer een concert geven. Na af loop hiervan verzorgt men een muzikale show. GROENENDAAL WINT Het nederlaagtoernooi georganiseerd door de Bpverwijkse biljartvereniging „Excelsior" is ten einde. De laatste wed strijd die „Excelsior" speelde tegen „Vrien denkring" uit Haarlem eindigde in een 10-6 overwinning voor de organiserende vereniging. De biljartvereniging „Groenendaal" uit Heemstede die „Excelsior" een 14-2 neder laag toebracht- is hierdoor in het bezit ge komen van de wisselbeker. Op een nader te bepalen datum zal de prijsuitreiking plaats vinden, welke bijeen komst een feestelijk tintje krijgt. JEUGDLEDEN VAN DIJV GAAN VISSEN Zaterdagmiddag 11 juli zullen de jeugd leden van de Beverwijkse hengelsport vereniging „De IJmond Vissers" een on derlinge wedstrijd houden in het Noord zeekanaal. In groep 1 en 2 van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" te Beverwijk is de beslissing gevallen voor de bezetting van de open plaatsen in groep 1. Daar Soete- man tegen Sonneveld niet verder kwam dan remise en bovendien van Slings ver loor, was eerstgenoemde uitgeschakeld voor promotie. Zoontjes toonde Zwart dat diens positie hopeloos was, zodat de kam pioen met de fraaie score van 9 uit 10 eindigde. De uitslagen waren: Kampioensafdeling: ZwartZoontjes 01. Afdeling 1 en 2: SoetemanSlings 01; SonneveldSoeteman remise. Algemene competitie: SchepelDoekes 01; Duinv. d. Berg 10; Kruyer Oort 01; SchroderDoets afgebroken. Vierkamp vyf-minutenpartyen: 1. Jans sen 2Vs pnt.; 2. v. d. Lely 2V2 pnt.; 3. Molenaar 1 pnt.; 4. Wortelboer 0 pnt. Heemskerk ZESKAMP VAN ADO Voor het uitbreken van de oorlog orga niseerde de Heemskerkse voetbalvereni ging ADO telken jare een sportdag in de vorm van een zevenkamp. Thans wil men deze traditie in ere herstellen en vindt op zondag 12 juli een zeskamp plaats. •J

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9