Met de noorderzon op reis VOOR JULLIE IN EEN RIJDEND HOTEL NAAR DE POOLCIRKEL Zamewnadz 1959: DIEREN HELPEN DE DOKTER eenvoudig!, smaakvol en charmant ZATERDAG 11 JULI 1959 Erbij PAGINA VIER ■BBBBBBBMMBM wÊmm1 Speciale menu's voor kinderen in hotels? G. Kromdijk Jacob Krachmalnick begint solistische carrière Hausse op de kunstmarkt IN HET GROTE WITTE HUIS woon de de burgemeester. Als de honden niet in het grasveld stoeiden en als de kin deren niet bij de vijver speelden en als je het paard niet hoorde hinniken, dan was de burgemeester uit rijden. Want de burgemeester had een paard met een koets. Hij had ook kinderen en ook honden en ook een vrouw. Maar de vrouw van de burgemeester was altijd thuis. Zij dronk thee met haar vriendinnen. Elke middag. Nie mand zou kunnen zeggen hoeveel thee de vrouw van de burgemeester al op gedronken had. En elke middag zette ze weer een pot vol! Waarom ging de burgemeester elke dag uit rijden? Omdat hij wilde zien of de straten in zijn stad wel goed schoon waren. De honden renden voor de koets uit en blaften uit volle borst. De kinderen van de burgemeester za ten altijd achterin. Het was een open koets en je kon alle kanten uit kijken. Dat verveelde je nooit. Maar op zekere dag regende het. Het regende zo hard, dat de burgemeester niet uit rijden ging. Hij bleef thuis. En omdat het zo erg hard regende, kwa men de vriendinnen van de burge meestersvrouw niet theedrinken. En zo zaten de burgemeester en zijn vrouw ieder aan een kant van de haard. De burgemeester zat met een boek op z'n knieën, zijn vrouw zat een nieu we theemuts te maken. Uit de pijp van de burgemeester steeg een blauwe rooksliert op. De .klok hoorde je tik ken. Takketik.. tik., takketik.. tik... Nu en .dan sloeg de burgemeester met een zucht een bladzijde om van het boek waarin allemaal getallen ston den. Het ging over geld. Hoeveel de nieu we weg kostte. Hoeveel het kostte om de oude kerktoren te laten opknappen. Hoeveel het kostte om een heel jaar lang de stad schoon te laten houden.. „Alles kost geld, véél geld," zei de burgemeester ernstig. „Ja", zei zijn vrouw, „De thee is ook weer duurder geworden." DE VOLGENDE DAG regende het opnieuw. En weer bleef de burgemees ter thuis. Hij keek nu eens na hoe duur het was om nieuwe bomen te la ten planten in het park. Hoe duur een nieuwe tunnel was. En hoe duur het was om de stad een heel jaar schoon te houden. „Wat een geld," riep hij uit, „Als we de stad echt schoon willen houden, blijft er geen geld over voor een tun nel. Nu ja, dan maar geen tunnel. De schoonheid van de stad gaat vóór!" Daarna deed hij het boek dicht. Ook de derde dag regende het en weer bleef de burgemeester thuis. Hij keek zijn vrouw bezorgd aan en zei: „Als ze nu de straten maar even goed schoonhouden als wanneer ik wél kom kijken..!" Toen legde zijn vrouw haar borduurwerk neer. „Jij praat altijd maar over die straten!" zei ze, „Ze moeten schoon zijn. Schoon zijn. Schoon zijn. Het lijkt wel of ze de schoonste moeten zijn van het hele land!" DE BURGEMEESTER knikte pein zend. „Dat is ook zo, vrouw," zei hij langzaam. En nog eens: „Dat is ook zo." Hij ging voor het raam staan kij ken naar de regen. Het regende of het nooit meer droog zou worden. Maar de vierde dag was het droog! De burge meester liet zijn paard inspannen, riep de kinderen, floot zijn honden en kus te zijn vrouw. Daarna reed hij in zijn open rijtuig de oprijlaan af. En in de stad waren de straten net zo schoon als anders, misschien nog een béétje scho ner, omdat het zo geregend had..! Blij keerde hij naar huis terug, maar 's avonds werd hij opeens zo bleek.. „Heb je hoofdpijn?" vroeg zijn vrouw. „O ja., ja!", steunde de burgemees ter. „Heb je buikpijn?" vroeg zijn vrouw ongerust. Oja.. ja!", kreunde de burgemees ter. „En heb je ook pijn in je rug?" vroeg zijn vrouw angstig. „Ja, vrouw., ja!", kermde de bur gemeester. „Dan ben je ziek," zei zijn vrouw. Ze maakte zeven warme kruiken en legde die in zijn bed. Toen pakte ze hem bij zijn arm en hielp hem de trap op. Daarna liet zij hem hete citroen drin ken met een aspirientje. De burge meester klappertandde. „JE HEBT KOORTS", zei zijn vrouw, „En ik weet hoe dat komt. je piekert teveel over die malle straten. Als een gewóón mens drie dagen pie kert, wordt hij ziek, dus een burge meester helemaal! Morgen laat ik de dokter komen." Ze legde vier wollen dekens over hem heen en een sprei. Toen ging zij op een stoel bij het bed zitten en., luisterde. Ja, zij luisterde den verpot. Doe het zo voorzichtig moge lijk, want de plant is niet bestand tegen wortelschade. U moet bij het verpotten de wortelkluit dus intact zien te houden. Als ze eenmaal gewend is kan ze vrij veel zon hebben. Op het heetst van de dag is het toch wel nuttig haar een weinig te bescher men. Als men verpot dient men goede bloemistengrond te gebruiken; er moet wat klei en oude koemest door de bladaarde. In de groeitijd wenst ze een beetje extra voeding. Dat kan men bereiken door haar om de veertien dagen wat opgeloste ka- merplantenmest te geven. Gieten dient re gelmatig te geschieden. De plant heeft toch niet zo veel nodig als de gewone vinger- plant met grovere bladeren. In PARIJS toonde Syeda Ali-Khan deze cocktailjapon van cerise faille (een ruwe zijden stof). Opvallend zijn hier de driekwart mouwen. Yves Montand. De bekende Franse zanger en filmacteur Yves Montand komt na jaren weer met zijn vaste begeleidings ensemble van Bob Castella naar Nederland. Op 12 juli treedt hij in de Scheveningse Kurzaal op. Het kinderziekenhuis van de universi teit van Michigan heeft een kleine dierentuin, die de dokters helpt om de zieke kinderen weer snel gezond te maken. Vele kleine kinderen vinden het vreselijk om in een ziekenhuis te moeten liggen. Maar als daar eenden, kalfjes, biggen, jonge honden en poesjes zijn, waar ze naar kijken, en soms ook mee spelen mogen, dan is het verdriet gauw vergeten. En een ziek kind, dat een prettige afleiding heeft, geneest veel gauwer dan een dat maar ligt te treuren in zijn bed. je vooral moet gebruiken omdat ze zoveel vitamnen bevatten. De Zweed drinkt ver der vooral koffie. Thee wordt alleen op verzoek geserveerd. De charme van het reizen per hoteltrein is, dat deze 's nachts steeds iets verder rijdt. Overdag wordt hij op een schilder achtig punt neergezet en vandaar worden uitstapjes in de omgeving gemaakt. Zowel oud als jong neemt aan deze reizen deel en de stemming is altijd uitstekend. 's Avonds wordt dikwijls muziek ge maakt of er worden spelletjes gedaan, maar ieder is volkomen vrij in zijn doen en laten. De Statens Jarnvager (spoorwegen) laten terug. Vaak worden zij als een soort jasje op een zomerjurk gedragen. Op de eenvoudige japonnen, waarbij de taille vaak geaccentueerd wordt door een brede ceintuur, werd vaak als enige gar nering een ronde enigszins opstaande witte kraag gedragen, die heel flattueus staat. Ja, de vrouwen, die zich naar de zomermode 1959 willen kleden, zullen er eenvoudig, smaakvol en charmant uitzien. Bovendien hoeft een zomerjurkje volgens de laatste ideeën niet duur te zijn!! HET IS EEN HEERLIJKE ZOMER- die van 1959! Want men draagt heel ge makkelijke zittende, typisch vrouwelijke kleding, waarbij alle vormen op de nor male plaats zitten. Dit hebben de uit gebreide zomercollecties van de mode huizen uit Parijs, Londen, Wenen, Rome en Praag duidelijk bewezen. Vooral „chemisier-japonnen" door- knoopjurkjes worden veel gedragen. En wat is nu gemakkelijker voor de moderne huisvrouw!! De sloffen, die voor het ver vaardigen gebruikt werden, zijn fleurige imprimé's, met grote motieven vaak naar haar man, want hij was meteen in slaap gevallen en droomde hardop! De burgemeester droomde, dat hij zenuwachtig was. Want de koning zou komen! Voor het stadhuis stonden al le mensen te wachten op de gouden koets. En vlak voor de trap van het stadhuis zou de burgemeester hem een hand geven. De rode loper was al uitgelegd., daar moest de koning uit stappen. De rode loper. Wat was er met die loper? Er lag iets op! Een klein, geel ding. De bur gemeester schrok verschrikkelijk! Dat gele ding hoorde daar niet! En als de koning het zag..! Maar het was al te laat. De mensen juichten, de gouden koets stond stil, de koning stapte uit. op de rode loper., deed één stap naar voren en., lag languit op de grond! Hij was uitgegleden over een bananeschil Toen hielpen zijn lakeien hem over eind. De koning keek boos naar de bur gemeester, draaide zich om en stapte zonder iets te zeggen weer in. Hij reed weg, zonder nog éénmaal om te kij ken. DIT WAS DE DROOM die de bur gemeester al droomde sinds de dag dat hij burgemeester was geworden. Maar dit was de allereerste keer, dat hij hardop had gedroomd en nu wist zijn vrouw er alles van. „O," dacht zij, „dus daarom rijdt hij elke dag door de stad om te zien óf de straten wel schoon zijn! Nu, ik zal hem vertellen dat hij zich niet moet storen aan een droom. Een droom is toch maar een droom! De stad is schoon genoeg en de koning komt voor lopig toch niet!" Zij vertelde haar man, toen hij wak ker werd, dat hij voortaan heus niet meer hoefde te gaan kijken naar die straten. Het was allemaal maar een droom. Hij kon gerust iets anders doen in die tijd. Maar hij zei; „JIJ HEBT GEMAKKELIJK praten, maar ik droom er elke nacht van. Nee hoor, zolang als ik hier -1- ben, ga ik mijn rijtoer maken, behalve als het regent." „Nou, goecr zei zijn vrouw na een poosje, „Als jij dat dan beslist wilt! Maar dan ga ik voortaan met je mee. Ik zal ervoor zorgen, dat je er niet teveel over pie kert, want dan word je weer ziek. En stel je voor, dat je ziek was als de koning eens écht kwam! En dat er dan eens écht een bananeschil lag..!" „Hou op!", lachte de burgemeester, „Hou alsjeblieft op!" Zijn vrouw maak te hem nog vaak aan het lachen en daardoor werd hij gauw beter. Toen hij weer helemaal gezond was, maakte hij zijn rijtoer door de stad weer elke dag, met de honden voorop en de kinderen achterin en., zijn vrouw naast zich. En de straten van zijn stad werden de schoonste van de hele wereld..! Cor van Ruijssel IN DE ZALEN VAN HET TURISTEN- STATION te Abisko is het rustig. De klok wijst elf uur 's avonds, maar buiten is het even licht als 's middags om een uur of zes. Geen wonder: Lapland is het land van het Grote Licht, het land waar de zon 's zomers twee maanden vierentwintig uur per dag aan de hemel blijft staan. Het is er nu warm en groen en overal bloeien prachtige bloemen. HET TURISTENSTATION is eigenlijk een groot hotel van de Zweedse Touring Club en het verblijf is er niet bijzonder duur. De Touring Club heeft meer van die hotels, die van alle mogelijke moderne ge makken zijn voorzien. De Club bezit ook een groot aantal kampeerhutten, waar tegen een kleine vergoeding kan worden overnacht. Meestal moet je er voor jezelf zorgem Als je weer weggaat wordt alles keurig opgeruimd en zo nodig wordt de voorraad hout voor het vuur weer aan gevuld. Hier, in Abisko, is Koningin Juliana ook eens te gast geweest, toen ze nog kroon prinses was. Voor ons hebben we nu het zelfde uitzicht, dat zij zo bewonderde: het „Lappenportaal". Dat is een berg waar een hele hap aan ontbreekt, bijna in de vorm van een segment van een cirkel. De Lap pen, die nog lang niet al hun taboes heb ben losgelaten maar niettemin gelovige Christenen zijn, vertellen elkaar dat de geest van een pasgeboren kindje door het Lappenportaal uit de hemel in het lichaam komt. Zij zeggen ook, dat de ziel van een gestorven Lap via dit portaal weer naar de hemel teruggaat. Overigens trekken zijn ook door deze poort, als ze in de zomer hun rendieren het mos in het noor den of in de winter meer naar het zuiden laten opzoeken. De zwervende Lappen moeten hun kudden volgen en omdat het hoofdvoedsel van die dieren het rendier mos onder de sneeuw of bij de sneeuw grens groeit, zijn ze daar ook te vinden. In de zomer gaat een klein gedeelte van zo'n Lappenstam de bergen in waar de sneeuw blijft liggen en het grootste deel van de familie blijft beneden kamperen, vaak aan de oever van een meer. Zo'n meer ligt hier ook vlakbijhet is de Torne- trask, met een blauw spiegelend opper vlak, waar een bruisende waterval in tui melt Zweden is niet alleen een land van bossen, het is ook een land van veel meren, watervallen en snelstromende rivie ren. Nog niet lang geleden werd hier in Lapland, een paar honderd kilometer ver der naar het zuiden, de hydro-elektrische centrale van Porjus gebouwd, een van de geweldigste krachtsttations in Europa. LAPLAND IS RUIM VIER KEER ZO groot als Nederland en de reis uit Stock holm hierheen duurt een dag en een nacht met de exprestrein. Maar wij deden er wat langer over, want voor een deel van de reis maakten we gebruik van een hotel- trein. De Zweedse spoorwegen laten deze treinen op bepaalde routes rondritten ma ken en de prijs hiervan is laag. De meeste wagens zijn niet meer splinternieuw, maar hun veiligheid laat niet te wensen over en hun inrichting evenmin. De bedden zijn goed en het eten is best, hoewel tamelijk eenvoudig. De Zweden drinken er bijna altijd melk bij en meestal is er ook vruch tensap. En dan niet te vergeten die kleine visjes genaamd sylt (een soort haring), die Onze tuin- en kamerplanten Ook in SOFIA (Bulgarije) heeft de witte reverskraag veel opgang gemaakt. Bij dit model geeft de kraag een heel leuk effect met de zwa.rt-wit gestreepte rok. De brede zwarte ceintuur legt de nadruk op de taille. De Nederlandse Orkeststichting deelt mede, dat het bestaande contract voor het seizoen 1958/59 met Jacob Krachmalnick, eerste concertmeester bij het Concertge bouworkest, thans is verlengd tot 1 maart 1960. Een verlenging voor een langere periode is niet mogelijk gebleken omdat Krachmalnick als vioolsolist gaat op treden. Krachmalnick begint zijn solisti sche carrière met een reeks van vier con certen van het Concertgebouworkest op 2 en 3 maart in Amsterdam en 5 en 6 maart in Den Haag onder leiding van Willem van Otterloo. Op deze concerten wordt ondermeer uitgevoerd het concert voor viool en violoncel van Brahms. Tibor de Machula is voor die concerten als cello solist geëngageerd. Dizygotheca is geen gemakkelijk te ont houden naam; voorheen werd deze plant Aralia elegantissima genoemd; vrij wat eenvoudiger en eigenlijk ook wel zo fraai. Het is een zusje of een broertje van de Fatsia of vingerplant, maar verlangt meer warmte. Deze fijnbladige vingerplant dient men dus in een normaal verwarmde kamer te kweken. Veel sproeien is wel nuttig. In kleine potjes gekweekte plantjes moeten vroeg in het voorjaar of in deze tijd wor- In WENEN hebben leerlingen van de be roemde modeschool van Hetzendorfer traditiegetrouw een grote modeshow ge houden van eigen ontwerpen. Ook hier waren het over het algemeen prettig draagbare modellen, welker taille ge accentueerd was en de hals rond. uitgesneden. ook super-de-luxe treinen rijden. In de zomermaanden heten die soms „Sunlit- cruiser", met Lapland als bestemming. De maaltijden in deze treinen zijn bijzonder verfijnd, er is een telefooninstallatie voor „verbindingen met de hele wereld", er zijn gidsen, stewardessen, een cineast, die uw films ontwikkelt en op commando ook op namen maakt en alle benodigdheden voor diverse sporten worden meegevoerd. Tot die sporten hoort ook golf, het kan op de poolcirkel worden gespeeld, met een Lap als caddie. Overigens kan iemand dat ook doen als hij niet met een „sunlitcruiser" meekomt en heel wat goedkoper. Want een rondreisje met deze supertreinen kost voor acht dagen ruim 900 gulden. II. Ylkema De Poolcirkel in Lapland wordt door witte stenen aangegeven, soms ook door een bord. Soms staan op deze borden ook vermeld de afstand naar Stockholm, naar de polen en de evenaar. Als het plan daartoe bij de hotelhou ders voldoende aanslaat, zal men zeer binnenkort, waarschijnlijk reeds over enkele weken, de invoering van kinder maaltijden in de Nedei'landse hotellerie mogen verwachten. Op het ogenblik wordt door het bestuur van Horecaf, in samen werking met 't Nederlands Zuivelbureau, getracht de leden voor dit plan te winnen. Deze kindermaaltijden zullen speciaal aan de kindermagen zijn aangepast, voedzame menu's dus, met kostjes die zij lekker vin den en waarbij ook de zuivel uiteraard 'n voorname plaats inneemt. De hotelhouders zullen wat de prijsvaststelling voor deze kindermaaltijden betreft, geheel worden vrijgelaten, al staat wel vast, dat zij goed koper zullen uitvallen dan de menu's voor volwassenen, waarop de kinderen tot dus verre doorgaans zijn aangewezen. Volgens mededeling van de „Parke-Ber- net Galleries", een der grootste veilingza len voor kunstvoorwerpen en litteratuur heeft het afgelopen veilingseizoen een re cordomzet te zien gegeven van ruim tien miljoen dollar. Deze bijzonder hoge op brengst wordt voornamelijk toegeschre ven aan de verkoop van rijke verzamelin gen moderne Franse kunst, Franse antie ke meubelen en kunstvoorwerpen, waar onder die van wijlen mevrouw Byron C. Foy, bekend om haar prachtige collecties. Tot de belangrijkste kunstwerken die wer den verkocht behoren „Les filles de Du- randruel" van Renoir, „Danseuse sur la scène", van Degas en „Femme Rousse dans un jardin" van Toulouse-Lautrec. rode rozen De kleuren zijn marine blauw en grijs. Maar ook fel-rood, en al lerlei nuances groen worden tegen een witte achtergrond gebruikt. Mantels en tailleurs hebben brede schou ders, met een laag ingezette- of driekwart mouw, die los over de elleboog valt. De klassieke tailleurs kenmerken zich door een platte reverskraag, waarin men een leuk sjaaltje kan dragen. Ook wordt het geheel weleens wat opgefleurd met een bloem in het knoopsgat. Het jasje van het tailleur valt recht en soepel langs de taille. BLOUSJES DRAAGT MEN dit jaar over het algemeen niet in de rok, maar er over. Nu de empire-lijn met de hoge taille verdwenen is, ziet men de bolero's weer In PRAAG werd op een modeshow iets nieuws ge toond: een over- gooier met blouse. Het bovenstuk kan ook apart ge dragen worden, zodat deze over- gooier eigenlijk uit twee delen bestaat. Het is een praktisch maar tevens ook een origineel kle dingstuk, mede door de grappige gespsluiting. De mode in de Gor- dijnlanden mag er wel zijn!

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 16