Waarschijnlijk op 1 april 1960 pas huurverhoging Westduitse proefballon: Berlijn in ijskast en meteen naar de top Meerderheid in de Kamer (KVP, AR en CH) wil uitstel Epidemie van paratyfus in Haarlem en omgeving HET WEER hamol weer vandaag! Het nieuwe verkeersplein Ypenburg Nieuw record in de Blériot-race 44e JAARGANG NUMMER 211 Jaarlijkse bijen war kt Vier moties van P.v.d.A. Bonn bevreesddat het Westen een te hoge prijs in Berlijn betaalt om het gezicht te redden Helikopter verongelukt van Nieuw-Guineaexpeditie Piloot Warman ongedeerd In de krant van heden: pag. Spanning Berlijn-Bonn Het woord is aan Niet kwaadaardig Hygiëne eerste vereiste éee MORRIS before you fnuj! Dezelfde temperatuur Aan het strand Gromyko's woorden WOENSDAG 15 JULI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. k i •qTyrtii ijiWiL 1 bb Bfp -T^IT "■rn5j JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B B T|| 1 |T IfE! Êm&M lL fl T ÊT lil |T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jjjg JU, JL sla A V franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gncrekening IJmuider Courant »o.129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Dinsdag werd. in Veenendaal de jaar lijkse bïjenmarkt gehouden. Een der korven met bijenzwerm wordt bij handslag verhandeld. (Van onze parlementaire redacteur) De P.v.d.A. wil eerst welvaartsverbetering voor de arbeiders alvorens de huren worden verhoogd. In de Tweede Kamer heeft de heer Roemers gisteren een daartoe strekkende motie ingediend. Maar die motie, ondersteund door de com munisten, heeft geen kans op een meerderheid. Het is echter wel waarschijnlijk dat de regering zal moeten toegeven aan de wens van de grootst mogelijke meerderheid van de K.V.P.-fractie, die bij monde van de heer Andriessen aan drong oji verschuiving van de datum van ingang van de huurverhoging naar 1 april 1960. Ook de A.R.-fractie steunt die verschuiving, blijkens het betoog van de lieer Hazenbosch. De heer Van Mastrigt (C.H.U.) drong er eveneens op aan. Nog niet alle partijen hebben zich uitgesproken. Vandaag wordt het debat voortgezet en pas donderdagmiddag antwoordt de regering. de vrijere loonvorming. De regering wil voor het overheidspersoneel het alge meen gemiddelde van de loonsverhogingen volgen. Dat is volgens de regering pas achteraf vast te stellen, b.v. op 1 juli 1960. Een eventueel extra loonsverhoging voor het overheidspersoneel komt dan pas ge ruime tijd later dan in het vrije bedrijfs leven. Dat kan door omstandigheden een blijvende achterstand tengevolge hebben. Ook de heer Andriessen had er bezwaar tegen als het overheidspersoneel onaan vaardbaar lang zou moeten wachten op loonsverhoging in overeenstemming met de algemene stijging van de lonen. Het debat is vanmiddag voortgezet. Er is gisteren reeds besloten dat ook vrijdag nog zal worden vergaderd ter afronding van het debat en de stemming over de diverse moties. Indien de datum van ingang van de huurverhoging wordt verschoven naar 1 april, dan is er volgens de heer Andries sen meer tijd om in het kader van de vrijere loonvorming eerst aandacht te schenken aan welvaartsverbetering van de arbeiders, rekening houdend met de nood zakelijke compensatie voor de huurver hoging. De tijd tot 1 januari is te kort om rustig te onderhandelen over welvaarts- vèrbeter voor de arbeiders. Indien de datum m. zou worden verschoven, zal de K.V.P.-fractie nagaan of de arbeiders per 1 januari een redelijk deel van de toege nomen welvaart zal zijn toegevallen. Als dat niet het geval is, zal de grootst moge lijke meerderheid van de K.V.P.-fractie (49 van de 50 leden) niet meewerken aan verhoging van de huren en de melkprijs per 1 januari. De P.v.d.A. kwam gisteren reeds met vier moties en de verwachting is dat de heer Bommer vandaag ook nog wel een motie op tafel zal leggen als hij het huur beleid bespreekt. De eerste motie, die de heer Roemers indiende, is hierboven reeds vermeld. Indien de regering niet bereid is van de melkprijsverhoging af te zien, zal hij ook daarover nog een motie in dienen. Voorts zal hij eventueel een motie indienen voor afschaffing van de vijfde gemeenteklasse als de re gering daartoe niet uit eigen beweging overgaat. Tenslotte verklaarde hij een motie achter de hand te hebben om een uitspraak uit te lokken ter voorkoming van een blijvende achterstand in de lonen van het overheidspersoneel als gevolg van o (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE De Westduitsers, verschrikt geraakt door de mogelijkheid van een naderend akkoord op de Geneefse ministersconferentie, hebben gisteren een proefballon opgelaten, die deze dag zonder zitting plotseling van beroering vervulde. Bevreesd dat het Westen in zijn begerigheid om door een bestand in Berlijn zijn prestige te redden, Bonn in een gesprekscommissie met het „onaan raakbare" Oostduitse regiem wil dwingen, zonden zij een woordvoerder naar een Amerikaans persbureau met de boodschap, dat West-Duitsland eigenlijk het liefst maar meteen de Geneefse conferentie wil afbreken, Berlijn in de ijskast wil leggen en snel een topconferentie georganiseerd wil zien, waarop niet over Berlijn en Duitsland, maar alleen over Europese veiligheid en ontwapening zal worden gesproken. Nadat die proefballon een tijdje boven Genève had gezweefd, volgde uiteraard onmiddellijk het ene dementi op het andere en kwam de wer kelijke aap uit de mouw: Bonn had slechts in een memorandum aan de Westelijke partners gesuggereerd de ganse Duitse kwestie in handen te leggen van een viermogendheden-commissie met West- en Oostduitse adviseurs (een soort permanent klein-Genève dus) om dan met de Russen op een topconferentie inderdaad slechts over ontwapening en Europese veiligheid te spreken. Dat idee, zeker ingegeven door Adenauer's bezorgdheid dat het Westen in Berlijn zijn gezicht wil redden ten koste van de Westduitsers, werd door het Westen theo retisch helemaal niet zo gek gevonden in geval de Geneefse conferentie werke lijk in een impasse zou raken. Maar de manier, waarop de Westduitsers het in de openbaarheid schoten, wekte diepe verstoordheid bij de Amerikanen, Engel sen en Fransen en men kon gisteravond in Genève weer eens lelijke dingen horen zeggen over Bondskanselier Adenauer. Niet alleen door de Russen (voor wie het overigens een onaanvaardbaar voorstel is), die Adenauer onmiddellijk van conferentie-sabotage betichtten, maar ook door vertoornde bondgenoten. zijn instructies gegaan. Dat die instructies een blanco garantie-bewijs voor de Wes telijke positie in Berlijn zouden omvatten, valt overigens lastig aan te nemen. Naast deze twee kwesties behandelden de Westelijke ministers dus ook het West duitse memorandum. Von Brentano had voor het pleidooi ten behoeve van dit voorstel in dc hitte zijn jasje uitgedaan, maar trok het schielijk weer aan, toen zijn partners geenszins in een gemoedelijke stemming bleken. Want al wil het Westen zijn Westduise bondgenoot geenszins in de steek laten, het wil wel degelijk via een akkoord zijn moeilijke positie in Berlijn verdedigen. Ook als de prijs daarvoor een vorm van al-Duits overleg zou zijn, waar in de Westduitsers af en toe aan tafel moeten zitten met hun broeders uit het Oosten. Zeker zou dat een steeds verder gaande de facto erkenning van het Oost duitse regiem betekenen, die Gromyko zo heeft begeerd. Maar men kan lastig de West-Berlijnse etalage handhavenen te gelijkertijd de omwonenden volledig ne geren, want tenslotte zullen die wel eens stenen door de ramen gaan gooien. Dr. Brongersma, de leider van de Neder landse expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea, heeft giste ren aan de „Aerial Contractors" telegra fisch bericht gezonden, dat één der twee helikopters, die de expeditie steun verle nen bü de bevoorrading, is verongelukt. De bestuurder, gezagvoerder Warman, bleef ongedeerd. Over de toedracht van het ongeval zijn nog geen bijzonderheden bekend. De taak van de helikopters was de laat ste dagen de groepen der expeditie, die thans tochten ondernemen naar tot dusver niet beklommen bergtoppen, van het no dige te voorzien. De „Aerial Contractors" overwegen, van Nederland uit een nieuwe helikopter naar de expeditie te sturen. Tweede Kamer1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Napoleon in bed met zijn lroed op J. F. Kemming)3 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Agenda 5 Examens 5 Uit stad. en omgeving 5, 6, 7 Weg en Wiel 6 Beurs 7 Kunst9 Sport11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Advertentie Zie vooral onze advertentie op pagina 7 Onze correspondent te Bonn schrijft: Het laatste Westelijk voorstel ter con ferentie is Bonn in feite al te ver gegaan. Het ging hierbij om een begrenzing van de Westelijke troepen in Berlijn tot elf duizend man, om het afzien door het wes ten van raketten- en atoombewapening in Berlijn, om maatregelen tegen activiteiten van agenten te Berlijn tegen Oost-Duits- land en om het oprichten van een vier- mogendheden-con trolecommissie. Van Westberlijnse zijde zou men zelfs ronduit verontwaardigd zijn over deze voorstellen van het Westen. Men heeft van die kant dezer dagen via de Westduitse delegatie te Genève een memorandum ingezonden bestemd voor de Westelijke ministers. Daar de Westduise delegatie dit en nóg een memorandum niet heeft doorgegeven, spreekt men thans van een zekere span ning tussen Bonn en West-Berlijn. A. Roderich: Volgens de pessimist is er geen roos zonder doornen. De optimist echter zegt, dat er rozen aan een doornen struik groeien. Luitenant Barry Lynch van het Royal Signal Corps heeft vandaag de tot dus verre snelste tijd gemaakt in de Blériot- race tussen Londens Marble Arch en do Pari.jse Are de Triomphe. Hij legde het traject af in 57 minuten 3 seconden, dat is 44 seconden sneller dan kapitein R. M. B. Walker het maandag deed. (Men zie voorts pagina 4) In Haarlem en de omliggende gemeenten Bloemendaal en Heemstede heerst op het ogenblik een vrij uitgebreide hoewel niet gevaarlijke epidemie van paratyfus. De eerste gevallen deden zich ongeveer veer tien dagen geleden voor, hoewel men pas sinds een week van een epidemie kan spreken. Hoeveel gevallen de ziekte in to taal omvat valt niet met zekerheid te zeg gen. Tot dusverre zijn ruim honderd ge vallen door het laboratorium van de Haar lemse gemeentelijke en geneeskundige dienst geconstateerd. De mogelijkheid be staat echter, dat het aantal ziektegevallen aanzienlijk hoger ligt. In dit verband sprak men zelfs van enige duizenden. De ziekte heeft echter geen kwaadaardig ka rakter. Omtrent de aard van de besmet tingshaard bestaat nog geen absolute ze kerheid. De verschijnselen van de ziekte worden gevormd door diarree, gepaard gaande met koorts. In de meeste gevallen is men ge durende een dag of drie behoorlijk ziek, waarna men zich nog gedurende enige we ken slap gevoelt. Bij de eerste verschijnselen doet men er goed aan zijn huisarts te raadplegen. Voorts wijzen de burgemeesters van Haar lem, Heemstede en Bloemendaal de bevol king er met klem op de uiterste zindelijk heid te betrachten, aangezien de ziekte zeer besmettelijk is. Alle daarvoor in aan merking komende voedingsmiddelen moe ten goed worden gekookt. Vlees en in het bijzonder gehakt moet goed worden verhit en gebraden. Groenten en fruit die nen behoorlijk te worden afgewassen. Ver der is het nodig na het gebruik van toilet de handen met warm water te schuieren. De toiletten zelf kan men met een 3 tot 5 percents-oplossing van lysol reinigen. Vooral patiënten moeten de uiterste zindelijkheid in acht nemen. 'Advertentie BARTEUORISSTR. .HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 TWEEDMANTELS ƒ10.50 KORTING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het nieuwe verkeersplein Ypenburg, waar rijksweg 13 (Den Haag-Rotter dam) en rijksweg 4 naar Amsterdam (Ypenburg-Burgerveen) elkaar treffen, nadert zijn voltooiing. In de directe nabijheid van dit knooppunt liggen ook aftakkingen naar Delft (op de achtergrond) en het vliegveld Ypen burg (links). De verkeersvoorzieningen zijn op dit knooppunt uitermate wel kom. De weg langs Ypenburg is het drukste deel van rijksweg 13 en de meest bereden weg van Nederland. Een groep van vijfhonderd polio patiëntjes heeft een onvergetelijke dag gehad in Scheveningen, waar zij de gast waren van het Prinses Beatrix Poliofonds. Politieagenten waren de kinderen behulpzaam bij het spelen en pootjebaden. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen licht tot half bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het strandweer wordt langzaam beter. De wind zal van west naar noordwest draaien. Hierdoor zal een aangename koelte met veel zon voor ideaal strandweer zorgen. Tempera tuur ongeveer 20 graden C. Zeer helder zicht en helder zeewater met een temperatuur van 18 graden C. Matige branding. Laag water 's avonds om half acht; hoog water 's nachts om twaalf uur. Strand voor fietsen berijdbaar van half vier 's middags tot tien uur 's avonds. Een kat, die in het nauw zit, doet rare sprongen: de Westduitsers voor wie kort geleden „topconferentie" nog een lelijk woord was, kozen de eerste door de Rus sen veroorzaakte hapering in het her nieuwde Geneefse overleg om de paniek- vlag te hijsen. Zij versterkten daarmee uiteraard vooral de Russische positie, die door Gromyko de eerste conferentiedag zo handig was opgebouwd, dat het Westen gisteren weer moeite genoeg had met zichzelf. De Westelijke ministers kwamen op de zittingsloze dag zelfs twee maal geruime tijd bijeen. Eerst zonnen zij op een middel om het geheim overleg weer aan de gang te krijgen, dat door Gromyko was geblokkeerd met zijn eis om de Duit sers tot dit privé-overleg toe te laten. Acvhteraf bleek overigens, dat minister I-Ierter zelf op maandag Gromyko een voorzet voor open doel had gegeven door in de plenaire zitting om voortzetting van het geheime gesprek te vragen en te pro beren een later datum voor een plenaire zitting vastgesteld te krijgen. Dat was tegen het gebruik, dat wil dat het geheim overleg ingaat, wanneer men aan het ein de van een zitting gewoon nalaat de da tum voor een volgende vast te stellen. Herter's haast was overigens begrijpelijk: ten eerste kan men alleen op het infor mele overleg tot zaken komen, ten twee de zijn de plenaire zittingen propagandis tische tijdsverkwisting en bovendien zo mateloos vervelend, dat de Westelijke ministers elkaar op papier gekrabbelde kwinkslagen plegen toe te zenden om de moed er in te houden. Het Westen over woog eerst een afgezant naar Gromyko te Advertentie zenden om hem te verzoeken van zijn obstructieve grappen af te zien en had daarvoor Lloyd uitgekozen. Maar Lloyd voelde er weinig voor eeuwig als bood schappenjongen voor de vuile was te fun geren en zo besloot men de zaak eerst maar eens op zijn beloop te laten. Men kan Gromyko later nog altijd op lunch of diner uitnodigen, want. dan kan hij zijn beschermeling Bolz moeilijk meebrengen. Het Westen legde uiteraard ook Gro- myko's woorden van de eerste dag op een goudschaaltje. Had de Rus niet gezegd, dat de Sovjet-Unie geen eenzijdige actie zou ondernemen, wanneer na de achttien maanden, die Moskou de westelijke troe pen voorlopig nog in West-Berlijn gunt, de al-Duitse commissie die Moskou voor stelt geen overeenstemming zou hebben bereikt over de Duitse hereniging en een Duits vredesverdrag? En vraag twee: had de Rus voldoende garanties gegeven voor de westelijke positie in West-Berlijn na afloop van die termijn? Zou men de Ame rikaanse woordvoerder Berding moeten geloven, die zich nota bene op een beslo ten persconferentie voor alleen Ameri kaanse journalisten als woordvoerder voor het gehele Westen opwierp, dan was het Westelijk standpunt het volgende: inder daad heeft Gromyko beloofd, dat de Sov jet-Unie geen eenzijdige actie zal onder nemen, maar hij heeft de westelijke posi tie geenszins gegarandeerd. Daarom be tekent Gromyko's rede geen duimbreed vooruitgang en eist het Westen veel cate gorische beloftes. Dit was een merkwaardige verklaring: in Genève's babylonische spraakverwar ring gaat de kunst van het lezen blijkbaar roemloos ten onder. Want Gromyko heeft volstrekt niet verklaard, dat de Sovjet- Unie geen eenzijdige actie zal onderne men. Hy heeft alleen de gedachte daaraan een beetje belachelijk gemaakt (hetgeen overigens een stapje vooruit betekent) en is daarbij vermoedelijk tot de grens van

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1