Meerderheid is het wel eens met de regeringsplannen Scotland Yard in aktie na moord op politieman Westen stuit op poging tot koppelverkoop van Gromyko HET WEER Berlijns bestand alleen leverbaar met onverteerbare al-Duitse commissie Zwempak en zuidwester bij caisson Langdurig conflict verwacht artistiek 44e JAARGANG NUMMER 212 Olieprodukten goedkoper DE TOUR DE QUAYIN DE TWEEDE KAMER P.v.d.A. wil eerst loonronde en dan later de uitgestelde huurverhoging afromen Moede(r)loos veulen Duitser schoot rechercheur neer bij arrestatie Droog weer Aan het strand Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Het woord is aan DE STAALSTAKING Textielhandel FRAANJE Paratyfus-epidemie door besmet veevoer? Kamerlid stelt vragen aan minister In de krant van heden: DONDERDAG 16 JULI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In het Limburgse wordt het koren vroeger dan normaal van het land ge haald. Dat is een gevolg van de droog te. De kwaliteit van de oogst is minder dan vorige jaren. Het koren zal alleen voor veevoeder geschikt zijn. Dat het werk daarom met een somber gezicht verricht moet worden, houdt de tegen slag niet in. Als gevolg van een daling van de we reldmarktprijs zullen met ingang van donderdag 16 juli de verkoopprij zen in Nederland voor gasolie, autogasolie en huisbrandolie I met 0.30 per 100 liter worden verlaagd. In diverse delen van het land, onder andere in het Rotterdamse ha vengebied is op deze prijsverlaging reeds geheel of gedeeltelijk vooruitgelopen. Advertentie BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL,.13439 IEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM 'TEL 223596 SEIZOEN-OPRUIMING (Van onze parlementaire redacteur In het voortgezette debat in de Tweede Kamer over de plannen van de regering met de lonen en huren heeft gisteren de heer Van Leeuwen (V.V.D.), die een nieuwe overspanning vreest, de regering de kracht toegewenst haar goede plan nen, onverschillig of dë huurverhoging 1 januari of 1 april 1960 ingaat, tot een succesrijk einde te brengen, omdat hij voorstander is van een evenwichtig prijs peil met geleidelijk stijgende lonen. K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. blijken dus achter de plannen van de regering te staan, met een voorbehoud nog voor de datum van ingang van de huurverhoging. Ter gelegenheid van het c|pcours hip- pique te Hoofddorp werd woensdag een keuring van fokpaarden gehouden. Er waren er zoveel, dat in de drukte een veulen zijn moeder kwijt raakte. Hier gaat dan het moederloos veulen. De bezorgde blik zijwaarts merrie links laat geen twijfel de richting, welke het veiden De heer Koopman (P.v.d.A.) noemde echter de voorgenomen regeringsmaatre gelen in strijd met een rechtvaardige in komensverdeling. De vrijere loonvor ming, zei hij voorts, roept inflatoire krachten op die moeilijk te beheersen zul len zijn. Zij veroorzaakt ook maatschap pelijke strijd, hoewel er juist behoefte is aan rust en samenwerking. Uitvoerig zette de heer Koopman uiteen dat er veel meer economische ruimte is dan de Sociaal-Economische Raad en de regering menen. Een stijging van de to tale loonsom met ongeveer 7 percent zou volgens hem nodig zijn om de verhouding te herstellen zoals die in 1956 bestond tus sen het beschikbare looninkomen en het reële nationale inkomen per hoofd der be volking. Daarom gaf hij de voorkeur aan een algemene welvaartsloonronde. De huurverhoging wilde hij uitstellen tot la ter en deze dan afromen. Een algemene loonronde van 6,5 per cent bepleitte de heer Lankhorst (P.S.P.) maar daarin zou dan begrepen zijn 2,5 percent voor de huurverhoging en de ver hoging van de melkprijs. Op den duur zal de huur de bouw- en exploitatiekosten van een woning moeten dekken. Dat is ook het standpunt van de heer Bommer (P.v.d.A.), maar het be naderen van dat ideaal is voor hem niet alleen een kwestie van huurverhogingen, maar ook van verlaging van de bouwkos ten. Daai'aan moet veel meer aandacht worden besteed. Zacht gezegd had hij de LONDEN (UPI) Het gehele apparaat van Scotland Yard is in actie gekomen om een Duitse chanteur, wiens identiteit en signalement bekend zijn, te arresteren wegens de moord op rechercheur Purdy, een 43-jarige politieman, vader van drie kinderen, die door de Duitser werd dood geschoten in een portiek aan Onslow Swuare te Londen. De rechercheur had de Duitser gearres teerd en wachtte op versterking. De ar restatie was geschied kort nadat een in Londen werkende Amerikaanse manne quin opnieuw was opgebeld door een man, die haar al drie weken lang had bedreigd. De politie wist het telefoongesprek via de telefoondienst na te lopen: het werd ge voerd uit een telefooncel in het station Zuid Kensington van de Londense onder grondse. De politiemannen Purdy en San- ford begaven zich in hun radiowagen naar het station. Zij zagen de man, die een zonnebril op had, uit de telefooncel stappen en gingen hem na toen hij, hen ziende, wegrende. In de hal van perceel 105 op Onslow Square kregen de rechercheurs de man te pakken, Sanford ging telefoneren om versterking, waarna hij de auto zou op halen. Terwijl Purdy met de verdachte in het portiek stond trok deze <?en revolver en schoot de rechercheur ermee door het hart. De verdachte rende weg en verdween om een hoek. Sandford, die het schot had ge hoord, liet de telefoon los en rende de Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het weer op het strand zal vrijdag weinig verschillen van dat van donderdag. Overwegend zonnig weer kan worden verwacht met een zwakke westelijke tot noordweste lijke wind, die een aangename koelte brengt. Opnieuw zeer helder zicht en helder zeewater. Temperatuur om de 20 gr. C., die van het water 18 gr. C. Ook vrijdag een vrjj be wegelijke zee. Laag water 's morgens om acht en 's avonds om negen uur. Hoog water 's middags om één uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens half vyf tot elf uur en 's middags van vijf uur tot 's avonds half elf. straat op, maar de moordenaar was ver dwenen. Scotland Yard stelt zijn beste mensen ter beschikking als het gaat om een moord op een politieman. De vliegende brigade begon ogenblikkelijk een onderzoek in Soho, waar veel buitenlanders wonen. De vliegvelden werden gecontroleerd, de be schrijving die Sanford van de moordenaar gaf werd het land rondgestuurd. Het is de derde maal in zeven jaar, dat in Londen een politieman werd ver moord. De beide vorige malen hebben de daders voor hun misdrijf geboet aan de galg. Want voor moorden op politiemen sen kent het Engelse recht slechts één straf de strop. De voortvluchtige moordenaar is intus sen geïdentificeerd als de Duitser Gün- ther Podola, die in 1954 uit West-Duits- land naar Canada emigreerde, maar vier jaar later werd gedeporteerd. Detectives en agenten in burger en uni form hebben in South Kensington, in Earls Court en omliggende wijken, in Li verpool waar Canadese schepen klaarlig gen voor vertrek, en op de grote stations en vliegvelden de jacht voortgezet. Taxi chauffeurs. huispersoneel. krantenjon gens, scharrelaars en ook de leiding van „gangs" helpen de politie. Scotland Yard heeft uit Canada een radiografisch over gebrachte foto ontvangen en zal die voor de kranten vermenigvuldigen. Het politiebureau van Chelsea is het mid delpunt van de activiteiten. Het grote spoor kreeg Scotland Yard gisteren in handen, toen op het lijk van Purdy een rode agenda werd aangetrof fen die eigendom van de moordenaar is geweest. In het zakboekje vond de politie adressen die kennissen en slachtoffers van de chanteur herbergden. Men vond 's mans naam en weet nu wie men zoeken moet. Jhr. Van Nispen tat Pannerden Se no eind als kandidaat (Van onze Haagse redacteur). Naar wjj vernemen behoort de burge meester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mét de oud-ministers mr. F. J. F. M. van ThicI en mr. A. A. M. Struijcken, tot de drie of vier kandidaten voor het ambt van Commissa ris der Koningin in de provincie Noord- Brabant. Daar ten departemente formeel, noch materieel en zelfs niet mentaal een keuze is gedaan omtrent de bezetting van deze post, is het nog te vroeg om jhr. Van Nispen tot Pannerden reeds als de meest serieuze gegadigde te beschouwen. Wèl beschouwt men hem wegens zijn gebleken organisatorische bekwaamheden en zijn zin voor initiatief ongetwijfeld als iemand, die in een dynamische provincie als Noord- Brabant op zijn plaats zal zijn. indruk dat de huurblokkering niet met. volle overtuiging is uitgevoerd. Maar als er een wet is, dient deze te worden nage leefd. Bouwsubsidies Het voornaamste probleem vond de heer Bommer niet meer het aantal jaar lijks te bouwen woningen, maar de mo gelijkheid voor de bewoners de nieuwe hu ren te betalen. De regering wil de subsi dies verlagen, terwijl deze eigenlijk voor de woningwetwoningen omhoog zouden moeten. Voor de eigen, dure woningen kan de subsidie wel worden afgeschaft. Met nadruk verzocht de heer Bommer de subsidie niet te verlagen voor een deel van de woningwetwoningen. Evenals de woordvoerder van de P.v.d.A. drong de heer Van Eibergen (A.R.P.) er op aan alle woningen van vóór 1918 vrij te stellen van huurverhoging. Daar was de heer Schuitemaker (V.V.D.) tegen, om dat het tot vele onbillijkheden zou leiden en de doorstroming van oude naar nieuwe woningen weer zou worden belemmerd. Ten slotte vroeg de heer Beernink (C.H.U.) nog eens aandacht voor de po sitie van het overheidspersoneel in het kader van de vrijere loonvorming. Probleemgebieden Evenals de heer Hazenbosch (A.R.P.) had de heer Koopman aandacht geschon ken aan de positie van de in economische ontwikkeling achtergebleven gebieden, zo als in de noordelijke provincies. Hij be treurde het dat de regering niets heeft meegedeeld over haar voornemens inzake overheidsinvesteringen in die gebieden. Dé Sociaal-Economische Raad heeft ge adviseerd daarvoor 50 miljoen gulden per jaar beschikbaar te stellen. Wanneer de arbeidsmarkt verder ver betert, dreigt de structuurwerkloosheid in die gebieden te worden versluierd door pendelarbeid en tijdelijk elders werken. Dan wordt ook de groei van de particulie re investeringen een bedreiging voor de overheidsinvesteringen in de noordelijke provincies. Dan dreigt een herhaling van de situatie in 1955-1956, toen in de roes van de superhoogconjunctuur de noodza kelijke investeringen in het noorden ach terwege zijn gebleven. Zowel uit sociaal als uit economisch oogpunt, aldus de heer- Koopman, dient voorrang voor de over heidsinvesteringen in die gebieden ge waarborgd Ie zijn. Hij hoopte dat de rege ring alsnog bereid zou zijn de verzekering te geven dat aan de overheidsinvesterin gen in de probleemgebieden voorrang zal worden gegeven. Vandaag antwoordt de regering. Met een zinspeling op de Tour de France had de heer Beernink het debat getypeerd als „de Tour de Quay. De minister-president reageerde daarop aan het slot van de ver gadering met, de opmerking, dat, hij nog niet wist wie tenslotte de gele trui zou dra gen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De Geneefse conferentie is gisteren weer in het stadium van onder handelen geraakt, hoewel het geheim overleg nog niet is hervat. Daar zal mis schien vanmiddag over gesproken wor den op de lunch, waartoe Gromyko de Britse minister Lloyd heeft uitgenodigd. Gisteren moest het marchanderen dus op een plenaire zitting in feite publiekelijk ge schieden en beide partijen bekeken der halve eikaars koopwaar bij het loven en bieden met goed-gespeelde extra afkeer. De Franse minister Couve de Murville, die namens het hele Westen de Russische goederen moest betasten, maakte in zijn openingsrede vooral bezwaar tegen Gro- myko's methode van koppelverkoop, die het aantrekkelijk hapje van een Berlijn- se interimregeling alleen wil leveren als de onsmakelijke brok van een al-Duitse commissie met gelijke vertegenwoordi ging van Oost- en West-Duitsland te zelf- der tijd wordt wordt afgenomen. Waarom, vroeg Couve, bemoeilijken de Sovjets de onderhandelingen door de kwes tie-Berlijn en een al-Duitse commissie, zaken die in feite niets met elkaar te ma ken hebben, aan elkaar te binden? Wil Gromyko soms de discussie over de gehe le Duitse kwestie heropenen, die al op een echec is uitgelopen, omdat de stand punten veel te ver uiteen liggen? Na Cou- ve's korte vraagrede ontstond voor het eerst in een plenaire zitting op de Geneef- Gistermiddag is een 7500 tons Phoenix- caisson in het Veersche Gat tot zinken gebracht, waarmee een begin is ge maakt met de afsluiting van deze zee arm. Het gevaarte werd met een aantal andere na de stormramp van 1953 door de regering voor f 100.000 van Engeland gekocht, dat deze cais sons had gebruikt voor de invasieha vens in Normandië. Twee van deze be tonnen kolossen bleken niet meer no dig te zijn voor de sluiting van de dijkgaten in Zeeland. Zij komen nu te pas bij het afsluiten der zeegaten vol gens het Deltaplan. Onze fotograaf had niet alleen oog voor de caisson, maar ook voor de tegenstellingen in de kledij der kijkers. se conferentie een werkelijk debat. Gro myko leidde het in met een tegenvraag: waarom had hij nog geen definitief ant woord op zijn voorstellen gekregen? Her ter bracht de conversatie in het spoor te rug, door Gromyko om opheldering over de al-Duitse commissie te vragen. Gromy ko zei niet te begrijpen, waarom het Wes ten nu ineens bezwaren heeft tegen een al-Duitse commissie, die het toch in zijn eigen vredesplan had voorgesteld. Hij be greep wel, dat de Westelijke bezwaren te gen de gelijke vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland gingen, maar die was volgens hem toch noodzakelijk om het overstemmen van de éne partij door de andere te voorkomen. Herter wees er op, dat de al-Duitse commissie uit het Westelijke plan op een heel andere basis stoelde en dat daarom Gromyko's ant woord niet ter zake doende was. Lloyd ging daarop tot de aanval over: houdt Gro- myko werkelijk vast aan de koppeling van de kwestie-Berlijn en de al-Duitse commissie? Geprikkeld door zoveel lastige kopers- vragen kwam Gromyko ten slotte zijn transactie-voorstel nader argumenteren. Hij zei: „Er bestaat een vitale binding tus sen deze problemen. De kwestie-Berlijn kan immers alleen definitief worden op gelost door een vredesverdrag. Ik wil ze ker niet de hele kwestie hier opnieuw ter sprake brengen, want de Duitse eenheid en vredesverdrag zijn tenslotte zaken, die het Duitse volk zelf aangaan. Daarom moet er dan ook een al-Duitse commissie komen." Lloyd zei daarop, dat het Duitse volk het beste door vrije verkiezingen over zijn eigen lot kan beslissen. Herter meen de, dat het geen zin heeft over een al- Duitse commissie op de door Gromyko voorgestelde pariteitsbasis te pralen. Waarom zou men niet de min of meer met elkaar overeenkomende punten uit de laat ste voorstellen van het Westen of het Oos ten als gespreksonderwerpen uitzoeken, zoals bijvoorbeeld een interim-regeling voor Berlijn? „Zeker," zei Gromyko, „als u maar weet, dat die gebonden blijft aan aan de vorming van een al-Duitse com missie." Daarmee was het debat ten einde zon der vooruitgang te hebben gemaakt. Moet men daarom van een impasse spreken? Geenszins: de posities worden duidelijker, de gespreksonderwerpen beperken zich. Het Westen, dat een interim-regeling voor Berlijn wenst, begrijpt heel goed dat daar voor een prijs moet worden betaald, te weten een of andere vorm van inter-Duits overleg, waarop de Russen zo gebrand zijn om hun Oostduilse beschermelingen te pousseren. De Westduitsers voelen daar niets voor: Von Brentano, die slechts een adviserende stem heeft in de discus sie, probeerde ook gisteren weer zijn wes telijke collegae bij hun jasjes van Gro myko's snoeptafel weg te trekken uit vrees, dat zij hem het akelige brok van een al-Duitse commissie in de mond stop pen, terwijl zij zelf op een smakelijk Ber- lijn-akkoordje gaan kauwen. „De omstan digheden waaronder de Geneefse confe rentie is hervat, zijn niet goed", zei von Brentano gisteren tegen journalisten. „Een al-Duitse commissie zou slechts ver dere verwijdering tussen de beide delen van Duitsland brengen. Onderhandelen op basis van het Russische voorstel zal een capitulatie betekenen". Maar ondanks deze noodkreten blijven de westelijke mi nisters dralen voor de tafel, waarop het Berlijn-bestand lokt. Het gaat er nu om Gromyko zo ver te krijgen, dat de onver teerbare hap van de al-Duitse commissie door een nieuwe kleur, suikerlaag of an dere vorm en samenstelling eetbaar wordt gemaakt. William Ellery Chan.ni ng: De taak van regeerders is niet, de mensen geluk te brengen, doch de mensen in staat te stellen hun eigen geluk te verwerven. De Verenigde Staalarbeiders Bond heeft de onderhandelaars van de staalindustrie voorgesteld een commissie van onderzoek in te stellen, die onder leiding van een neutrale voorzitter de kwestie moet be studeren, welke tol de huidige staking in de staalindustrie heeft geleid. Dit voorstel werd gedaan in een brief van de voorzitter van de bond, David McDonald. Indien de staking aanhoudt, zullen naar schatting 100.000 arbeiders in industrieën, die verband houden met staal, binnen drie weken werkloos worden. Toonaangevende persoonlijkheden van beide partijen heb ben als hun mening te kennen gegeven, dat dit wellicht de langste staking in de geschiedenis van de staalindustrie zal worden. De staalvoorraden van de verwer kende industrieën zijn overigens groter dan ooit tevoren. De vereniging van de Amerikaanse pakhuishandel in staal deel de vandaag mede, dat de voorraden vol doende zijn om gedurende ongeveer twee maanden in de behoeften van de afnemers te voorzien. Op zijn persconferentie verklaarde Eisen hower dat hij niet zal trachten om door middel van een rechterlijk ingrijpen een einde te maken aan de staalstaking, die zoals bekend in de V.S. is uitgebroken. Hij zei dat de noodtoestand die een dergelijk ingrijpen zou wettigen, niet bestaat. De kosten Het aantal betrokken arbeiders is onge veer 500.000 Zij produceren 90 percent van de totale Amerikaanse staalproduktie. De dagelijkse directe kosten bedragen onge veer 50 miljoen dollar (40 miljoen ten koste van de producenten, 10 miljoen ten koste van de vakbonden). Het dagelijks produk- tieverlies is ongeveer 300.000 ton, op basis van de dagproduktie vlak voor de staking. De laatste staking in de staalindustrie in 1956 duurde 34 dagen. De verliezen belie pen toen ongeveer 2 miljard dollars in produktie en gederfd loon. De lonen wer den na die staking verhoogd met 62 dollar cent per uur. De staalprijzen stegen sinds dien met engeveer 34 dollar per ton. Advertentie De mooiste No-lron weekend-shirts van 15.95 voor ƒ12.95 Voor OVERHEMDEN het adres Keizer Wilhelmstraat 16 - 18 IJmuiden Het Eerste-Kamerlid de heer Polak (Comm.) van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft de volgende vragen ge steld: „Kan de minister mededelen, wel ke de omvang is van de paratyfusepide- mie te Amsterdam? Is er ook elders in Nederland een epide mie van deze ziekte waargenomen, zo ja, waar en in welke omvang? Is het waar, dat de oorzaak van de epi demie te vinden is in geïmporteerd be smet veevoeder en in het bijzonder van zodanig varkensvoeder? Zo ja, waarom wordt dit veevoeder niet gesteriliseerd? Zo nee, waar ligt dan de oorzaak van die epidemie? Welke maatregelen zijn geno men of zullen worden genomen om der gelijke epidemieën te voorkomen?" Advertentie KWALITEIT IN FOTOGRAFIE foto dlMElQ kino Kennemerlaan 5 (bij de brug) pag- Tweede Kamer1 Toch is het zo2 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Examens 5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Beurs9 Agenda7 Kunst 11 Feuilleton13 Radio en Televisie13 Sport15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1