Huurverhoging zal verschoven worden naar 1 april Herter oppert UNO-controle op propaganda in Berlijn HET WEER Moordenaar van Londense politieman gevat in hotel éve M0RRIS 'Gefore ipu Snif! roomboterallerhande Gromyko acht alternatief voor al-Duitse commissie mogelijk Melkprijs op 1 januari en 1 april telkens met 2 cent omhoog „Muziek in de vrijere loonvorming" Het woord is aan PATISSERIE DEKKERS Warm Aan het strand Juno-raket met zware satelliet ontploft Tijgertje krijgt de fles .Enige vooruitgang9 HAZENBERG's MINISTERS KOMEN TOT ZAKEN In de krant van heden: Ernstige wateroverlast in Oostenrijk VRIJDAG 17 JULI 1959 44e JAARGANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afdL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS/BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTÊTJÖRISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 IÈIDSF.STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 273596 Gustave le Bon: De meerderheid van het mensdom wenst niet te rebelleren, doch geleid te worden. geven tot onnodige schietpartijen, zoals in de Verenigde Staten. De enige manier waarop de politie thans beschermd wordt, is zijdelings, doordat er namelijk de dood straf staat op het doden van een politie man. Rechercheur Purdy was de derde politiefunctionaris, die in Londen gedood werd sinds december 1952, toen de 19-jari- ge Derek Bentley werd opgehangen we gens de rol, welke hij had gespeeld in de moord op een politieagent. Begin van dit jaar werd de 25-jarige Robert Marwood opgehangen, die tijdens een straatgevecht met een nozembende een politieagent had doodgeschoten. De Britse openbare me ning is er vooral door geschokt, dat de jonge weduwe van de gedode rechercheur, die drie kinderen heeft, de helft van haar inkomen verliest. Er wordt op aangedron gen de wet in dit opzicht te veranderen. De liefdadigheid is reeds in actie geko men. Maar dat dit nodig is, wordt terecht als een schandaal beschouwd. 'Advertentie PRIMEUR IN NEDERLAND Terlenka uniformen voor de Koopvaardij direkt uit voorraad U niforni-specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Herter zeggen, dat wanneer een al-Duitse com missie onaanvaardbaar is, de vier mo gendheden de beide Duitslanden een an dere vorm van overleg zouden kunnen aan bevelen. Lloyd zei, dat er zeker geen re den tot wanhoop omtrent een overeen komst behoeft te zijn. Gromyko: Ik waardeer het, dat Lloyd opgemerkt heeft, dat wij ook voor ande re vormen van inter-Duits overleg te vin den zijn. De beide partijen moeten in ieder geval hun best doen de Duitsers tot een onderling gesprek te krijgen over een vredesverdrag en Duitse hereniging. Wij moeten op deze conferentie na de inlei dende gedachtenwisselingen nu absoluut tot concrete discussies komen over de logisch aan elkaar verbonden kwesties van een interim-regeling voor Berlijn en een al-Duitse commissie of een alterna tief daarvoor. Gromyko herhaalde zijn wens tot concrete discussies drie keer. Het is ook absoluut nodig, dat wij hier in Genève overeenstemming bereiken over de omvang der westelijke troepen in Berlijn. Wat Herters suggestie over U.N.O.-controle in Berlijn betrof, zei Gromyko, dat hij liever Herters gedetail leerde voorstellen hieromtrent afwacht aleer definitief commentaar te geven. Prof. Grewe, leider der Westduitse de legatie, hield een rede, waarin hij een al les omvattende aanval deed op de Russi sche voorstellen voor een al-Duitse com- (Van onze correspondent in Bonn) De westduitse minister van buitenland se zaken Von Brentano bracht gisteren aan de regering te Bonn verslag uit over zijn laatste ervaringen ter ministerscon ferentie te Genève. Met een zekere ver ontwaardiging is voorts gisteren van Duit se kant gesproken over het feit, dat het Westduitse memorandum aan de Westelij ke geallieerden nopens een topconferen tie over ontwapening en de algemene we reldproblemen, door een waarschijnlijk Franse indiscretie te vroeg in de open baarheid is gekomen. Op een persconferentie in de Westduit se hoofdstad heeft staatssecretaris Von Eckardt meegedeeld, dat zowel Amerika als Engeland en Frankrijk het met Bonn eens zijn waar het het Duitse voorstel over de vorming van een viermogendheden- commissie (Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk) betreft, die het Duitse pro bleem moet bekijken. Er kan geen spra ke van zijn, zei Von Eckardt, dat er een zesmogendheden-commissie wordt ge vormd, want Oost- en Westduitsers zullen ook bij een dergelijke commissie, gelijk thans te Genève slechts als adviseurs mo gen optreden Advertentie WERKELIJK VOORTREFFELIJK onze 1.30 per 250 gram CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Voor alle Maatschappijen van de KOOPVAARDIJ en voor alle Zeevaart- en Machinisten- scholen in Nederland Komplete Uitrustingen direkt uit voorraad. Uniform-specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer met overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor zaterdag wordt warmer en overwegend zonnig strandweer ver wacht met zwakke wind tussen zuid en oost. Temperatuur omstreeks 23 gr. C. Vry helder zicht. Vlakke zee met weinig golfslag. Tempera tuur zeewater 18 gr. C. Door land wind is voorzichtigheid bij baden en zwemmen zeer geboden. Laag water 's morgens om half tien en 's avonds om tien uur. Hoog water 's middags om twee uur. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's morgens half zes tot twaalf uur en 's avonds van zes uur tot half twaalf. Artis-oppasser Nijdam heeft zich ont fermd over een tijgertje, dat veertien dagen na zijn geboorte door zijn moe der is verstoten. Het wordt nu met de fles groot gebracht. Het tijgertje is nu 46 dagen oud en weegt al zes kilo. (Van onze correspondent in Londen) Scotland Yard is er in geslaagd de 30- jarige in Canada wonende Duitser Guen- ter Fritz Podola in een hotel te Londen te arresteren. Hij wordt ervan verdacht maandag de rechercheur Raymond Pur dy te hebben doodgeschoten. Het gehele Engelse en Europese politie-apparaat was drie dagen lang gemobiliseerd om Podola te vinden. Hij had een mannequin al vele malen bedreigd en werd maandag in het portiek van haar woning gegrepen. Toen hij met de rechercheur Purdy alleen was, trok de man een revolver en school hem in koelen bloede dood, waarop hij dc vlucht nam. Het lijkt onbegrijpelijk waarom hij, toen hij gepakt was, niet onmiddellijk op wa pens werd gefouilleerd en waarom hij niet werd geboeid. Deze nalatigheid heeft het leven van de politieman gekost. Onbegrij pelijk is ook, dat toen de verdenking op Podola viel en men nadere inlichtingen aan de Canadese politie vroeg, men tot het ogenblik van de arrestatie wachtte tot er per vliegtuig in Londen een foto en vingerafdrukken van de man uit Cana da aan kwamen. Deze foto had maandaag reeds binnen een kwartier telegrafisch in Londen kunnen zijn. Allicht zou de hotel eigenaar hem hebben herkend. Podola logeerde namelijk vlak bij de plaats waar de tragedie zich had afgespeeld. Hij schijnt na het gebeurde steeds op zijn ka mer gebleven te zijn. Dit had de aandacht getrokken van iemand van het personeel van het hotel, die gisteren de politie waar schuwde. Deze geschiedenis heeft in Engeland weer de oude strijdvraag aan de orde ge steld, of de politie moet worden bewapend. Zoals men weet, is dat hier niet het ge val. Vele vrezen dat zulks aanleiding zou VI RC I N A H O. 1 CIGARETTES Advertentie Honderdduizend arbeiders in de staal industrie hebben woensdag het werk neergelegd, voor wat wel eens de lang ste staking in deze bedrijven sinds de oorlog zou kunnen worden. In Chicago hielden de stakers een demonstratie- tocht. Met „Dave" wordt bedoeld David Mc Donald, de leider van de Verenigde Staalwerkers. Advertentie Advertentie TOTALE OPRUIMING CAPE CANAVERAL (Reuter) Een raket van het type Juno II, waarmee de Amerikanen een verkenningssatelliet de ruimte hadden willen insturen, is donder dag bij de lancering op Cape Carnaveral ontploft. Van de basis, waarvandaan de raket ge lanceerd zou worden, stegen zwarte rook en vlammen op, die gevolg werden door een ontploffing. De 24 meter lange raket kwam nog geen 45 meter van het blok huis waaruit hij werd bediend, op de grond neer. De raket had een 41'/2 kilo zware sa telliet de grootste die de Amerikanen tot nu toe voor lancering gereed hebben gemaakt in een elliptische baan om de aarde moeten brengen. De satelliet had onder meer gegevens moeten verzamelen over de kosmische straling. De raket was nog maar enkele meters gestegen toen zij ontplofte. In het blokhuis bevonden zich 55 mensen op bet ogenblik van de ontploffing. De dikke betonnen mu ren van het huis beschermden hen tegen de vlammen en de gloeiende stukken me taal van de uiteenvallende raket. Een woordvoerder heeft later meege deeld, dat er een fout was in de generator. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE, 17 juli De Geneefse conferentie nadert het stadium, -waar in men tot zaken gaat komen. Sneller dan verwacht werd is het geheim overleg tussen de ministers der Grote Vier, zij het dan in verkapte vorm, hervat toen zij vanmiddag aan de lunch bij Couve de Murville tesamen kwamen. De Duitsers waren bij dat informele overleg niet aanwezig, zo als Gromyko bij de hervatting van de conferentie geëist had. Maar in af wachting van dit informele overleg ging ook tijdens de plenaire zitting van gisteren het inleidende onderhande len voort over de punten, waar het in wezen over gaat: een interim-regeling voor Berlijn en een of andere vorm van overleg tussen Oost- en West- Duitsland. Beide partijen zullen bij een eventueel akkoord een prijs op tafel moeten leggen. Het Westen moet voor bestendiging van zijn aanwezig heid in West-Berlijn toestemmen in zo'n Duits overleg, dat ongetwijfeld een verdere de facto erkenning van de Oostduitse Democratische Republiek inhoudt. De Sovjet-Unie die graag een erkenning en consolidatie van haar invloedsfeer in Oost-Europa ziet, zal de etalage van de Westelijke levenswijze, die dus Berlijn heet, nog verder moeten dulden. Het gaat er nu om de conflicterende eisen met elkaar in evenwicht te brengen en een zo laag mogelijke prijs te bedin- gen. Dat het nog harde onderhandelingen en dramatische momenten met zich mee zal brengen, staat als een paal boven wa ter. Maar het silhouet van een overeen komst begint zich toch duidelijker af te tekenen. Wat gebeurde op de dag van gis teren, die algemeen als een nuttige werd beschouwd? In een zitting van drieën eenhalf uur spraken de vier ministers en hun Duitse adviseurs. Hier zijn de belang rijkste punten: Herter: De westelijke positie in Berlijn is de jure door Moskou erkend en duurt de facto voort. Niets van wat wij nu aan de Sovjet-Unie vragen doet daar iets aan af of toe. De Sovjets vragen beperking van propaganda en subversieve activitei ten in West-Berlijn. Wij menen, dat zulks voor geheel Berlijn moet gelden en kun nen geen eenzijdige beperkingen aan vaarden. Ter controle hierop meent mijn regering dat de U.N.O. een belangrijke rol kan spelen (een nieuw element in de westelijke positie). Wij zijn bereid de se cretaris-generaal van de U.N.O. te vra gen een U.N.O.-staf in Berlijn te statione ren, die over ongewenste propaganda-ac- tiviteit rapport kan uitbrengen. Wij wen sen, dat alle regelingen inzake Berlijn tot aan de Duitse hereniging voortduren. Lloyd: Ik heb de indruk (en Gromyko sprak hem niet tegen), dat de Russen na het verstrijken van de door hen voorge stelde tijdslimiet geen eenzijdige actie in Berlijn zullen ondernemen, maar op nieuw onderhandelingen zullen beginnen. Ik neem er ook nota van dat de Russische eis tot instelling van een al-Duitse com missie met gelijke vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland niet hele maal onbuigzaam is omdat de Russen pag. Tweede Kamer1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Examens 4 Agenda 4 Medische verzorging 4 Beurs5 Kunst 9 Feuilleton11 Radio en Televisie 11 Uitgaan in Haarlem 11 Blériot-race 13 S port15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S missie, waarvoor zijn Oostduitse collega, Lothar Bolz, juist een pleidooi had gehou den. Conclusies van deze plenaire zitting er is nog niet bekend wanneer zij door een nieuwe gevolgd zal volgen de Amerikaanse woordvoerder, Berding, sprak van „enige vooruitgang" omdat er nu over concrete punten gesproken wordt. Dat moet voor deze man een opluchting zijn, want hij raakte zo in de war toen Gromyko onverhoeds de aanvankelijke Westelijke taktiek van koppelverkoop overnam, dat hij eergisteren in zijn papie ren moest kijken of een bepaalde uitlating nu door Gromyko of Herter gedaan was. Het Westen toont zich hard om een gun stige uitgangspositie te verwerven en om de Westduitse bondgenoten, die zich zeer ongerust tonen, te kalmeren, althans te bewijzen, dat men zijn uiterste best voor hen doet. De belangrijkste geschilpunten blijven: de tijdsduur van de tussentijdse regeling voor Berlijn, waarvoor men een formule moet vinden, die het Sovjet-standpunt (be perkt tot een vooraf vast te stellen aantal maanden) en het Westelijke (tot aan de Duitse hereniging) moet overbruggen, en ten tweede dé samenstelling van het inter- Duits overleg orgaan. Het Westen heeft hiervoor voorlopig het Westduitse voorstel tot een viermogendhedencommissie met Oost- en Westduitse adviseurs overgeno men. 'Advertentie NU heerlijke frisse VRUCHTENGEBAKJES in vele nieuwe soorten. Neem mee naar strand, bos of op uw uitstapje onze bekende boterrondjes, spritsen, cakes Steeds ovenvers in luchtdichte verpakking. Ie KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president De Quay keerde zich met nadruk tegen het veelgehoorde ver wijt dat zijn kabinet conservatief zou zijn. Het inslaan van een andere richting (met de vrijere loonvorming), zei hij, is niet conservatief maar juist progressief. Er is in het leven een voortdurende ont- De regering heeft gisteren in de Tweede Kamer het pleit gewonnen door de mededeling van minister-president De Quay dat het kabinet bereid is de huur verhoging van 20 percent (met compensatie) pas op 1 april 1960 te doen ingaan. Alle collectieve arbeidsovereenkomsten kunnen uiterlijk ook op 1 april worden herzien (in plaats van 1 juli). De verwerking van de huurbijslag-1957 in het uurloon kan eveneens uiterlijk 1 april geschieden. Door deze algemene samen hang weet iedereen waarmee rekening moet worden gehouden bij loononder handelingen in het kader van de vrijere loonvorming. De melkprijs zal in twee etappes worden verhoogd: twee cent per liter op 1 januari en twee cent op 1 april. De compensatie voor de stijging van de melkprijs zal telkens direct worden opgevangen door een verhoging van de kinderbijslag. Het kabinet is thans verzeherd van een meerderheid voor haar plannen. De royale compensatie voor huur- en melkprijsverhoging betekent volgens mi nister De Pous een gemiddelde loonsver betering voor de arbeiders van anderhalf percent. Er zit echter ook nog „loonmu- ziek" in de vrijere loonvorming. Door de verschuiving van de huurverho ging naar 1 april 1960 zijn de mogelijkhe den voor de vrijere loonvorming beter ge worden, erkende de heer Roemers (P.v.d.A.), maar hij achtte daardoor toch nog niet gewaarborgd dat de welvaarts verbetering voor de arbeiders voorrang zal hebben. Met'intrekking van zijn oorspron kelijke motie diende hij daarom een nieu we in, waarin de regering wordt uitgeno digd tijdig de nodige gegevens over de loonontwikkeling te verstrekken om op grond daarvan te kunnen beoordelen of, en met ingang van welke datum, huurver hoging mogelijk is zonder de welvaarts verbetering voor de arbeiders in gevaar te brengen. Hij diende voorts een motie in met het doel de melkprijs niet te verhogen en ten slotte legde hij ook een motie op tafel, waarin de regering wordt, uitgenodigd overleg met het bedrijfsleven te openen tot afschaffing van de vijfde gemeente klasse, opdat een gelijk loonpeil in de onderscheiden gemeenteklassen wordt be vorderd. Ook de heer De Groot (C.P.N.) was ontevreden gebleven. „Dit kabinet steekt in geen goed vel", was zijn conclu sie. wikkeling. Dat vereist dat men dierbare dingen, zoals algemene loonronden, moet kunnen loslaten. Het nieuwe beleid is ge richt op de behoeften van de toekomst. Welvaartsverbetering voor de arbeiders ligt aan het beleid ten grondslag. De mi nister-president was ervan overtuigd dat zijn ministers een instelling hebben van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Minister van Aartsen verklaarde dat verlaging van de bouwkosten alle aan dacht heeft van de regering. Het is ech ter niet mogelijk deze zover te verlagen dat geen huurverhoging meer nodig zou zijn. Spoedig zal een wetsontwerp worden ingediend tot opheffing van de huurblok- kering en dan heeft het geen zin meer strafrechtelijke vervolgingen in te stellen tegen degenen die de helft van de huur verhoging niet op de geblokkeerde reke ning hebben gestort. Minister Marijnen zette uiteen dat de tijdelijke verbetering- van de internationale zuivelmarkt geen reden kan zijn de melksubsidie niet af te schaffen. De boterprijs daalt weer. Van de stijging van de melkprijs verwacht de mi nister geen noemenswaardige verminde ring van het verbruik. Vandaag volgen de replieken, waarna over de moties zal worden gestemd. Prof. De Quay legt zijn verklaring in de Tweede Kamer af. WENEN (UPI) Zware overstromin gen hebben het afgelopen etmaal in de Oostenrijkse provincies Salzburg, Boven- Oostenrijk en Stiermarken ernstige scha de aangericht. Door de zware regenval zijn talrijke riviertjes sterk gestegen, ten gevolge waarvan onder meer in Boven- Oostenrijk enkele dorpen zijn geïsoleerd. Tot op heden is geen melding gemaakt van slachtoffers. Het leger is behulpzaam bij evacuatie uit getroffen of bedreigde streken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1