In de vishal en op zee Bijen zijn zeer belangrijk voor de gehele plantenwereld Havenberichten „De Hoop" teruggekeerd van tweede haringreis Uw bril klaar terwijl u wacht Amsterdamse Beurs s Eremedaille voor de heer C. van Eeken J. DE BOER - Mr. Opticien Hoorapparafen Hoorbrillen (H) oorhulpen ytuduLUTL. Veel Kennemer groenten voor Buitenland Posities van sleepboten bureau Wijsmuller Kerkelijk Nieuws Staatsmijn Beatrix De beurs van gisteren ZATERDAG 18 JULI 1959 Donderdag 3 september begint in IJmuiden de grote tentoonstelling ,,De natuur thuis". Men heeft al kunnen lezen, hoe veel verenigingen aan deze expositie zullen deelnemen. Een van de belangwekkendste is zeker wel die van de iemkers, de bijen houders. Een van de bestuursleden van de vereniging, de heer J. G. Koning, secretaris, zal in enkele artikelen de achtergronden van deze liefhebberij belichten. Ook op de andere onderdelen van de tentoonstelling zullen we de komende weken nog uit voerig terugkomen. Bij het merendeel van onze gebruiksge- wassen, ooftbomen, bessenstruiken, enzo voorts, geschiedt de vrucht- of zaadvor ming door het overbrengen van het stuif meel op de stampers in de bloeiknoppen. Bij veel van de planten is bij het over brengen van het stuifmeel op de stampers hulp van buiten nodig. Deze hulp kan in sommige gevallen worden verleend dooi de wind en in vele andere gevallen door de hulp van insecten tijdens hun bezoek aan de bloemen. Van de vele irfsecten die deze hulp verlenen mag in de gematigde luchtstreken de honingbij wel de belang rijkste worden genoemd. Waarom is dat zo? Van de vele bloemenbezoekende insecten die in kolonies leven, sterven de kolonies in de herfst uit en blijven daarvan alleen slechts de enkele bevruchte vrouwelijke exemplaren over. Deze brengen de winter tijd in verstijfde toestand door op be schutte plaatsen en komen pas opnieuw tot leven, wanneer in het voorjaar de zonnewarmte hun wekt uit hun verstij ving. In het voorjaar, wanneer vele plan ten beginnen te bloeien is van deze insec ten slechts een beperkt aantal aanwezig, omdat dan nog geen nakomelingen zijn gekweekt. Maar zo gaat het niet bij de honingbij. In de gematigde luchtstreken, waarin een groot verschil bestaat in temperatuur gedurende de zomer en de winter, vergaart de honingbij gedurende de bloeitijdperken in het voorjaar, zomer en herfst een over schot aan voedsel, bestaande uit stuifmeel en honing en slaat deze voorraad op in haar nestruimte. Op deze voorraad over wintert de kolonie in haar geheel, wel niet in die volkssterkte als in de zomer maanden, maar toch nog in een aantal van enige tienduizenden exemplaren. Dit grote aantal bijen komt meteen in actie wanneer de eerste bloemen in het voorjaar beginnen te bloeien. Bovendien is Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. is vrijdag de heer C. van Eeken, bankwerker-monteur in de mechanische werkplaats gehuldigd, we gens veertig jaren trouwe dienst. In aanwezigheid van de bedrijfsdirec teur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr., is de jubilaris, die vergezeld was van echt genote en familie, 's morgens op het Vel- sense raadhuis ontvangen door burgemees ter mr. M. M. Kwint, die onder hartelijke bewoordingen de heer Van Eeken mede deelde, dat hem de koninklijke onderschei ding met de eremedaille in brons van de Oranje Nassau-orde was toegekend, waar na de versierselen werden opgespeld. Tijdens de daarop volgende ontvangst op het directiekantoor van het bedrijf, in tegenwoordigheid van de heer ir. J. C. Coops, bedrijfsingenieur van de mechani sche werkplaats, is de heer Van Eeken hartelijk toegesproken door de heer Smidt van Gelder. Voor de vele verdiensten bracht de be drijfsdirecteur dank. Als huldeblijk van de directie ontving de heer Van Eeken een enveloppe met inhoud, de draagmedaille van het pas verworven eremetaal en schriftelijke felicitaties van de hoofddirec tie. Voorts werden aangeboden het vere rend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, terwijl mevrouw Van Eeken een foto in lijst van haar man bij zijn „bank" ontving. De jubilaris had van een verdere huldi ging aan het bedrijf afgezien. Er werd een korte rondgang gemaakt door de werk plaats en langs de grootste papiermachines. In haar woning aan de Hagelingerweg 7 te Santpoort mocht de familie Van Eeken nog vele bewijzen van belangstelling ont vangen, waarbij onder de vele bloemen ook een fleurige attentie van de directie was. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. 6.35 AFSCHEID VAN SCHOOL Op de Zeewijkschool te Beverwijk is vrijdagavond door het hoofd van deze school, de heer D. Dangermond, aan de leerlingen van de zesde klas, die de school gingen verlaten, een getuigschrift uitge reikt. Door een aantal leerlingen werd de talrijke ouders en het onderwijzend perso neel een „bonte avond" aangeboden, die door deze leerlingen zelf was samengesteld en uitgevoerd. In één der lokalen van de christelijke v.g.l.o.'-school aan het Kuenenplein werd deze zelfde avond aan zevenendertig kin deren het diploma uitgereikt. Het beteken de hier tevens een afscheid van enkele personeelsleden. VITESSE-VLUCHTEN Bij de Castricumse duivensportvereni ging „De Luchtpost" is het eerste kam pioenschap van de Vitesse-vluchten be kend. Eerste en kampioen werd de heer J. Beentjes, die 298.6 punt behaalde. De verdere uitslag luidt: 2. P. Verdonk 282.2 p.; 3. A. Peeters 275,2 p.; 4. G. Klaasse 246.1 p.; 5. A. Metselaar 234.2 p.; 6. J. Zent- veld 224.8 p. 7. B. Heistek/J. Lust 204.3 p.; 8. N. Hollenberg 197.8 p.; 9. J. Houtenbos 189.8 p.; 10. G. Aardenburg 179.7 p.; 11. J. 'Roskam 150.4 p.; 12. Pastoor W. Minnebo 135.5 p.; 13. J. Vonk 134.3 p.; 14. P. Kap- oers 96.9 p.; 15. G. Tromp 92.3 p.; 16. H. Sanders 68.7 p.; 17. H. Jaspers 55.1 p.; 18. J. Steenman 21.6 p.; 19. Chr. Pieterse 14.9 p. het niet alleen dit grote aantal dat de honingbij in belangrijkheid, als hulp bij de bestuiving doet uitsteken boven de andere bloemenbezoekende insecten. Al de andere insecten vliegen van de ene soort bloem naar de andere. Alleen de honingbij is wat men noemt soort- en kleurvast. Wanneer de honingbij begint te vliegen op de bloemen van een zekere soort plant, dan zal zij slechts deze soort blijven bevliegen, zolang deze aanwezig is. Hier dus een met zekerheid werkende bevruch ting. In een vlugschrift van de Duitse land- bouwbond no. 67-1923, schrijft prof. dr. Enoch Zander onder meer: „Door deze zelden voldoende gewaar deerde verrichtingen overtreft de honing bij aan volkshuishoudkundige betekenis alle andere landbouwkundige gebruiksdie- ren en is haar teelt in verhouding tot de gehele natuur ongetwijfeld de gewichtig ste tak van de landbouwkunde. Zonder de bijen (en de hommels) zou onze planten wereld in weinige tientallen van jaren er geheel anders uitzien; de kleurenpracht der bloemen zou ras zonder de kruisbe stuiving niet meer bestaan; de weiden zou den het eentonige aanzien verkrijgen van een kunstgazon en zouden een minder waardig voedsel voor het vee opleveren. Zonder de bijen zouden wij na het ver strijken van honderd jaren de meeste der thans gekweekte groenten en kostbare tuin- en veldvruchten nog slechts bij name kennen". Tot zover prof. dr. Enoch Zander. In een volgende mededeling zal ik trach ten een ander aspect over het houden van bijen te belichten. J. G. KONING Advertentie Keuze uit 7 soorten MR.OPTICIEN - GOUDA IJMUIDEN ZWIJNDRECHT In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92, TEL- 5072 v/h De Jong's Speciaal Optiek De groenteveiling te Beverwijk stond de ze week in het teken van de export. Sla en bospeen gingen in grote kwamtums naar de buurlanden, die heel veel voor de Kennemer groenten betaalden. Sla va rieerde van 12 tot 46 cent per krop, ter wijl de bospeen van 12 tot 60 cent per bos noteerde. Waspeen lag tussen de 10 en 25 cent per kilo. Er was veel vraag naar bloemkool, die tot 64 cent per stuk ging. Andijvie varieerde, bij een behoorlijk aanbod, van 18 tot 32 cent per kilo. Sper ziebonen daalden in prijs en brachten het nu niet verder dan 78 cent per kilo; snijbonen waren duurder en kwamen tot f 1,15 per kilo. Spinazie en postelein brach ten al naar gelang van de aanvoer van 10 tot 40 cent per kilo op. Bij de doperw ten ging de grootste belangstelling uit naar de raspers, die nog tot f 1,30 per kilo kwamen. Er komen nog steeds kistjes aardbeien, waarvoor tot 90 cent (per doosje) wordt betaald. Tomaten waren in prijs terug gelopen tot ten hoogste 40 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: andijvie 16-24, bloemkool 23-67, sla 13-46, bospeen 12-42, waspeen 10-22, sperziebonen 55-77, snijbonen 65-110, tuinbonen 12-34, dop erwten 33-78, doperweten (raspers) 88-132, komkommers 12-23, tomaten 20-43, spina zie 7-42, postelein 8-28, rabarber 4-14, aard beien 45-89, zwarte bessen 500 (slof). Groenteveiling Ons Belang Met de aardbeien is het nu ook op de veiling van Ons Belang te Castricum af gelopen. Er komen nog slechts enkele kratjes met doosjes, die vrijdag nog 0,63 noteerden. Behalve de sla, ging het wat de prijzen voor de groenten betreft berg afwaarts. Zelfs de sperziebonen gaven een matige notering te zien, ondanks het feit dat van dit produkt niet zo erg veel aan de markt komt, doordat in het gewas bij na overal „ziek" is geconstateerd. Peter selie (vorige week nog zéér graag) draai de nu gewoon door en soepgroente noteer de 0,80. Over het geheel werden er vrij dag geen hoge prijzen betaald, zoals het overzicht aantoont: bosuien 0,20; tuinbo nen 0,08-/ 0,33; sla 0,10-/ 0,35; soep groenten 0,80 per kistje; groene dop erwten 0,46-/ 0,52; komkommers 0,17; capucijners 0,35-/ 0,54; doperwten 0,34-/ 0,69; sperziebonen 0,55-/0,72 bospeen 0.19-/ 0,27; waspeen I3V2; pijp- sjalotten 0,15; rabarber 0,11-/0,12; bos- kroten 0,12-/ 0,13. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Adam Mic- kieviets van Moermansk; Franz. Antwerpen; Hei delberg, San Juan: Benwyvis, Southampton: Staa Leiden, Pepel, erts lossen: Bahia Thetis. Kopen hagen: Noorderkroon, Huil, zout laden IJmuiden: Poznan, Stettin; Scheldeborg, Colchester, zout laden IJmuiden; Mithras, Hamburg; Yngen, Ant werpen; Herm Kiepe, Mantyluoto; Frey, Londen; P.oeLC, Gdynia; Kora, Huil, laden Staalhaven IJmuiden: Lizaerd, Londen: Frans van Seume- ren, Varberg; Beninkust, Dakar; Dotterel, Rot terdam; Karei, Kaskoe: Vega, Mantyluoto. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rozenburgh van Rotterdam; Egret, Rotterdam; La Pintada, Norfolk, kolen lossen Buitenhaven IJmuiden; Torstein, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Zuiderzee naar Malmö, walsmateriaal geladen in IJmuiden; Port Talbot, Oxelosund; Langleeclyde, Las Pal- mas; Basbeck, Halmstad: Nesshor. Gothenburg; Tilly, Delfzijl, ledig Zaandam; Hongkong, Mena Al Ahmadi; Margaretha, Dagenham, walsmate riaal -geladen IJmuiden; Willemstad, Southamp ton; Dorine. Nordenham, ledig van Velsen; Roe lof Jan. Kaskoe, ledig Hoogovens; Kiaora. Huil; Uralmash, Leningrad; Cranborne, Huil; Bolt, Skiën; Nero, Aarhus; Cabinda. Duinkerken; Ilias, Kopenhagen; Rokin, Patiniemi; Quo Vadis. Gefle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Aeneas naar Rotterdam; Santha Margherita, Harlingen; Adam Mickiviets, Leningrad; Pavo. Trelleborg; Alcetas, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is van de tweede reis naar de haringvissers in het seizoen 1959 in Amsterdam teruggekeerd. Vrijdagmiddag liep het schip IJmuiden binnen. Reeds kort na het vertrek uit Scheveningen verleende „De Hoop" de eerste hulp, namelük sleephulp aan de Katwijkse logger „Rijnmond IV". Doordat de netten van deze logger, de KW 15, in de schroef verward waren ge raakt kon het schip niet meer manoeu vreren. In de avond van de 24e juni werd de „Rijnmond IV" door „De Hoop" op sleeptouw genomen en de volgende mor gen behouden te Aberdeen binnenge bracht. Tijdens deze tweede haringreis werden 77 patëinten behandeld. Vermeldenswaard is, dat de 20.000e patiënt, sinds de oprich ting van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationa liteit in 1898, gedurende deze reis werd behandeld. Het nieuwe schip, sinds 1955 in de vaart, heeft hiervan het merendeel verzorgd, namelijk ongeveer 6000. „De Hoop" zal op 3 augustus weer naar zee vertrekken. Tijdens het binnenliggen van het schip, dat in dok gaat, wordt de dienstverlening op de Noordzee waarge nomen door Hr. Ms. politiekruiser „Her melijn" en door het Duitse hulpschip de „Frithjof". Dokter J. M. Rodermond, die 77 pa tiënten behandelde, liet er 27 in het scheepshospitaal opnemen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 111. Er werden 42 medische adviezen via de radio gegeven. Voorganger van deze reis was ds. C. van Zuylen, gereformeerd predikant van Marken. Gedurende de drie zondagen werden zes kerkdiensten uitgezonden. Op drie woensdagen hield predikant een dag sluiting via de scheepszender. De predikant bezocht twaalf loggers op zee. Personeel van de radiodienst voerde acht reparaties uit aan radiozenders-, ontvan gers, -peilers en echoloden. 23 maal kon De sleepboot „Friesland" van N.V. Bu reau Wijsmuller is op 12 juli uit Pascagou- la, USA, met twee duwboten naar Buenos Aires vertrokken. Op 16 juli was de po sitie: 60 mijl ten noorden van Havannah. De „Zeeland" is met de tanker Fleet Tank van Providense USA op weg naar Osaka in Japan. Op 15 juli was het schip 240 mijl ten oosten van Honolulu. De Noordholland, Cycloop en Titan zijn in IJmuiden. men volstaan met een technisch advies. Het machinekamerpersoneel voerde twee noodreparaties uit. Twee schepen werden van vers drinkwater voorzien. Gedurende de afgelopen reis zond men in totaal 170 weerrapporten naar het K.N.M.I. te De Bilt. Eén logger werd met een onklare schroef binnengesleept in Aberdeen. Het aantal afgelegde zeemijlen bedroeg 2300. Geref. kerken Aangenomen naar Aardenburg J. D. de Vries, kand. en hulppred. te Oostzaan, die bedankte voor Genderen en Wormer. Aangenomen naar Noordwijk-Binnen W. Dekker te Ylst. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) J. T. Cazander, kand. te Gameren. Aangenomen naar Zweeloo (toez.) Jac. v. d. Werff, te Hem-Venhuizen. Toegelaten tot de Evangelisatiebediening de heren J. T. Cazander te Gameren, D. Dubbelman te Lage-Zwaluwe, P. v. Dijk te Nieuwerkerk a. d. IJsel, J. v. Ginkel te Utrecht, J. C. Creive te Voorschoten, F. J. G. Helder te Groningen. G. C. S. v. Hoog straten te Stadskanaal-W., K. J. Jansen te Loenen a. d. Vecht, J. de Jong te Utrecht, Joh. Langenbach te Amersfoort, Dr. L. J. v. d. Lof te Amersfoort, Th. M. Loran te Driebergen, J. Mooij te Utrecht, H. G. Oos- tinga te Groningen, G. P. Post te Eind hoven, H. M. Stam te 's-Gravenhage, H. B. v. d. Veen te Utrecht, J. J. Tigchelaar te St. Anthoniepolder, J. H. Veldkamp te 's-Gra venhage, E. F. Verbaas te Groningen, G. W. Verploeg te Utrecht, J. Vroegindewy te Barneveld, P. L. J. Wapenaar te Utrecht en H. L. A. de Wijk te Groningen. Be roepbaar gesteld de heren J. T. Ca zander te Gameren, J. v. Ginkel te Uertcht, K. Jansen te Loenen a. d. Vecht, W. Kalk man te Capelle a. d. IJsel, H. G. Oostinga te Groningen, S. W. Verploeg te Utrecht, J. Vroegindewey te Barneveld, P. L. J. Wapenaar te Utrecht. Getuigschrift vrouwelijk kandidaat is na gehouden colloquium uitgereikt aan de dames A. M. Broekman te Rotterdam en J. H. Stegeman te 's-Gravenhage. Export van Nederland De aanvoer van verse haring in Neder land is 100.000 kilo groter dan vorig jaar. De aanvoer van gezouten haring is on- geeer 15.000 kantjes minder, de export is goed te noemen, waarbij West-Duitsland een zeer goede afnemer is. Aanvoer en opbrengst van garnalen zijn belangrijk beter dan het jaar tevoren. Hetzelfde geldt voor de mosselen, waarbij België en Frankrijk betere kopers zijn dan vorig jaar. Dit bleek uit het overzicht dat voor zitter drs. J. van Dijk tijdens de jongste vergadering van het produktschap voor vis heeft gegeven. Diepzeevis Diepzeevis wordt thans aldus een publikatie van de Amerikaanse ambassa de over een afstand van 100 mijl ver voerd naar de binnenlanden van Afrika, waar ze een welkome afwisseling blijkt te zijn voor de maaltijden. Het vervoer door de lucht is mogelijk geworden dankzij de constructie door een Britse in dustrie van tanks,, vervaardigd van alu minium. De tanks zijn waterdicht, licht van gewicht en bovendien bijna onver slijtbaar. Ze zijn gemaakt in opdracht van een zeevisserijmaatschappij in de Kongo. Deze maatschappij werd in 1950 opgericht als een onderdeel a van een ontwikkelingsprogramma, speciaal be ogende het eiwitarme voedsel van de lokale bevolking te verbeteren. De maat schappij wist haar afzet van 60 ton in 1951 tot meer dan 4450 ton in 1957 te ver hogen. Maar toen deden zich weer moei lijkheden voor, voornamelijk ten aanzien van de verdere uitbreiding van de markt, buiten Leopoldville, dat 250 mijlen van de kust verwijderd ligt. Er waren op weg naar het binnenland geen vriesinstallaties en het was ook onmogelijk de vis in te vriezen voor het langdurige spoorvervoer in het tropische klimaat in dit gebied. Het alternatief was vervoer door de lucht. Maar hierbij deed zich het probleem van de hoge vrachtkosten voor, dat noodzake lijk het gevolg zou zijn van verzending in houten kisten. Bovendien konden deze kisten niet af doende waterdicht worden gemaakt en daardoor zou het interieur van het vlieg tuig gauw vuil worden. Tenslotte bleken houten kisten ook het bezwaar te hebben, niet gemakkelijk verplaatsbaar te zijn. De oplossing was het vervaardigen van kisten van licht gewicht, die tevens wa terdicht waren. De Britse industrie kon dergelijke kisten op het gewenste formaat leveren. De zeevisserijmaatschappij heeft er thans reeds 20.000 in gebruik, en vliegt de vis, die in haar bedrijf te Ango Ango, 100 mijl stroomopwaarts aan de Kongo- riier, in ijs wordt verpakt, nu op econo mische wijze naar Luluabourg, 700 mijl van de kust en naar Elisabethville op 1000 mijl afstand van de kust. De resultaten met deze aluminium viskisten zijn guns tig gebleken, dat ze thans in groten ge tale ook worden uitgevoerd naar Uru guay Newfoundland, IJsland en Zuid- Afrika. Newfoudland? De spoeling in de Nederlandse visserij wordt dunner. Enige tijd geleden hebben we al een overzicht gegeven van de vis sersschepen, die momenteel in aanbouw zijn voor de Nederlandse visserij. Vooral op het gebied van de kottervloot gebeurt er heel wat en het gevolg zal straks vrij wel onvermijdelijk zijn, dat er meer ge drang komt bij de afslag. De prijzen zijn nu al erg onbevredigend, want de meeste trawl-loggers en vooral trawlers maken besommingen, die de reders beslist geen gat in de lucht laten springen. Vooral de oude stoomtrawlers geven in dit opzicht te denken, en dat is ook wel de voornaamste reden geweest ze uit de vaart te nemen. Men zal er in de toekomst echter vrij wel niet aan kunnen ontkomen nieuwe visgronden op te zoeken. In dit opzicht is het veelbetekenend, dat de nieuwe trawl-logger Antje van de rederij Ken- nemerland is uitgerust met een motor, die 1000 pk. levert. Waarschijnlijk zal dit het eerste schip zijn, dat het bij Newfound land gaat proberen. Men vist daar op de bank driehonderd meter diep, en dan is dit vermogen beslist noodzakelijk. W. A. Bennett gestorven W. A. Bennett, hoofd van Associated Fisheries, is plotseling op 65-jarige leef tijd in Zweden overleden. Zaterdag aan de markt Er werden zaterdagmrgen in IJmuiden 6000 kisten vis aangevoerd. Hiervan wa ren 310 schelvis, 240 wijting, 35 gul en kabeljauw, 2700 haring, 1370 makreel, 350 diversen, 950 schol, 450 kl. kisten haring en 23.000 kilo tong. De KW 32 Sakina Martine (7 juli) zorg de voor 15 schelvis, 60 wijting, 875 haring, 330 makreel, 20 diversen en 3000 kantjes haring, de IJM 35 Postboy voor 25 wij ting, 15 schelvis, 615 haring, 150 makreel, 20 diversen, 200 kleine kistjes haring en 50 kantjes. De Postboy was op 10 juli uit gevaren. De KW 122 Arie Ouwehand (6 juli) kwam aan de markt met 70 schelvis, 570 haring, 170 makreel, 20 diversen, 400 kantjes, de SCH 27 (8 juli) met 300 haring, 175 makreel, 35 diversen, 250 kleine kist jes haring en 270 kantjes. De KW 135 Emma Wilhelmina (4 juli) zorgde voor 45 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 275 haring, 30 makreel en 370 kantjes, de IJM 209, de Wiron 4, kwam met 20 schelvis, 40 haring, 400 makreel, 20 wijting, 10 diversen en 10 kantjes. Het schip was op 8 juli uitgeva ren. De KW 33 Limanda (7 juli) leverde 150 schelvis, 50 makreel, 150 stuks stijve kabeljauw en 15 diversen. De kleine vaart was er met 36 schepen, die de schol en tong aanvoerden. Export Grote tongen 44,20, grootmiddel tong 3,303,50, kleinmiddeltong 3,003,50, tong 1 3,40—3,60, slips 3,30—3,50, grote-, middel-, zetschol en schol 1 3948, grote rijen kabeljauw 88100, kleine rijen ka beljauw 4038. Binnenland Grote gullen 3647, middel gullen 22 30, torren 1823, zwarte kool vis 92, grote schelvis 3436, groot middel schelvis 28 31, klein middel schelvis 2528, pennen 2128, braad 2428, wijting 2127, schol 2 28—38, schol 3 1528, haring (naar grootte) 2414. makreel 1317. Voor maandag Maandag wordt verwacht de IJM 79 Job Gouda met 360 kisten haring, 100 kisten makreel, 35 kisten wijting, 250 kleine kisten haring en 339 kantjes. De SCH 153 Onderneming 4 komt met 650 kisten, hoofdzakelijk haring, en 270 kant jes. Ook wordt verwacht de HD 108 Michiel. Oudste schepen De oudste schepen zijn nu: IJM 36 Ge- ziena Jacoba (6 juli), KW 80, KW 101, KW 121, KW 176 (7 juli), Beatrice, Dirkje en VL 7 (8 juli). Op zee Van de 56e tot de 58e graad Noorder breedte stond vrijdag een bries. De vangsten waren matig: 120200 manden, meest haring, per etmaal. De Al lan Water en de Toronto deden elk een trek van twee pakjes. De loggers en trawlers op het Zandt gaven betere vangsten door dan donderdag: 100150 manden makreel en schelvis per etmaal. De Michiel deed een trek van 60 manden schelvis en makreel. De loggers en kotters voor de kust hadden tongenvangsten, die een stuk beter, maar wel ongelijk waren: 60300 kilo tong en 810 manden schol per etmaal. Besommingen Een trawler met f 15.400, IJM 209 f 6700, KW 32 f18.100, KW 135 f7410, KW 122 f 13.200, KW 33 f7000, KW 93 f4520, KW 60 f550, KW 53 f840, KW 21 f1620, RO 29 f860, WR 67 f2200, WR 18 f990, WR 28 f330, WR 54 f900, IJM 52 f170, IJM 38 f440, IJM 29 f 1000, IJM 59 f3360. Haringvangsten Uit Katwijk worden de volgende ha ringvangsten gemeld: KW 2—4, KW 5—23, KW 6-40, KW 9—8, KW 23—34, KW 25—6, KW 138—37, KW 147—1, IJM 75—20 (thuisstomend), KW 19—8, KW 47—2, KW 54—36, KW 140—60, KW 168 —3, KW 170—1, KW 20—13, KW 15—10, KW 43—1, KW 44—3, KW 97—3, KW 110 —3 (thuisstomend), KW 45—10, KW 175 —5, KW 18—140, KW 48—20, KW 67—6, KW 86—1 (thuisstomend), KW 37—6, KW 130—17, KW 151—75, KW 163—16. De gemiddelde vangsten waren zowel in Scheveningen als in Katwijk 22. Aanvoer van vrydag In IJmuiden werden vrijdag 2010 kisten vis aangevoerd, waarvan 445 kg kisten tong en tarbot, 640 schol, 60 schar. 75 bot, 95 makreel, 375 schelvis, 95 wijting, 215 kabeljauw en gul en 10 diversen. Prijzen van vrydag Per kilo: Grote tong 4.20—3.60, groot middel tong 3.60—3.20, kleinmiddel tong 3.40—3.00, kleine tong 1 3.30—3.10, kleine tong 2 3.60—3.10, tarbot 1 3—2.20, zalm 8, steur 4. Per 50 kilo: Tarbot 4 55, kleinmiddel schol 52—41, kleine schol 1 46—40, kleine schol 2 40—12.50, schar 26—11, bot 10—8, makreel 37—13.20, grote schelvis 30—28, grootmiddel schelvis 34—27, kleinmiddel schelvis 31—22, kleine schelvis 1 34—22, kleine schelvis 2 36—23, wijting 34—22, grote gul 37—33, middelgul 30—24, kleine gul 25—20, horsmakreel 6.70—6.50, kleine rode poon 2 25. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 180—82. Besommingen van vrydag RO. 27 f 6800, KW. 91, f 3930, IJM. 66 f 7490, IJM. 67 f 7920. WR. 20 f 1100, WR. 123 f 160, WR 55 f 590, WR 54 f 600, WR. 28 f 420, WR. 15 f 670, WR. 50 f 1350, IJM. 52 f 2250, IJM. 28 f 1520. De produktiecapaciteit van de nieuwe mijnzetel (staatsmijn Beatrix) zal zich kunnen ontwikkelen tot ongeveer 1,8 mil joen ton per jaar na uitbreiding met de Duitse mijnvelden. Het zal nog een aan tal jaren duren, voordat Staatsmijn Bea trix in volle produktie zal zijn. Daarnaast zal in de komende jaren rekening moeten worden gehouden met de voortgaande uit putting van de bestaande mijnzetels, zo dat bij een gunstige ontwikkeling van staatsmijn Beatrix de totale kolenproduk- tie der Limburgse mijnen tijdelijk tot on geveer 13 miljoen ton kan oplopen. Dit deelt de minister van Economische Zaken mee in zijn nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verwerving van Duitse mijnvelden. AMSTERDAM De laatste beursdag van de week had een zeer kalm verloop en in tegenstelling tot gisteren, toen de markt overwegend vast gestemd was, waren de koersen van daag aan weinig veranderingen onder hevig. Men nam een afwachtende houding aan wegens de heersende onzekerheid om trent de staking in de Amerikaanse staal industrie, die gisteren reeds tot lagere koersen in Wallstreet, vooral voor staal- aandelen, heeft geleid. Toch overheerst het vertrouwen dat deze staking weldra ge regeld zal kunnen worden. Zou zij langer duren, dan zal ongetwijfeld een belangrijk deel van de Amerikaanse industrie er on der te lijden kunnen hebben, hetgeen zijn weerslag op de aandelenmarkt niet zal missen. Internationale fondsen openden in aarzelende stemming en alle beneden het vorige slotniveau. Later evenwel trokken de meeste koersen wat aan zodat per saldo de vorgie koers weer vrij aardig benaderd werd. Kon. Olie paste zich aan bij de dollar hogere notering van New York en kwam boven de 155 gulden uit. De overige fondsen daarentegen waren aan de zwakke kant: A.K.U. op 370 na 366, Unilever op 575 na 570 en Philips op 639 na 637V2. De affaire was overal van weinig betekenis, vooral doordat het Damrak de nodige im pulsen miste. Ook in de overige afdelingen ging het zeer rustig toe. Het feit dat de vrahtenmarkt nog geen enkele verbetering laat zien oefende druk uit op de scheep vaartfondsen, waardoor bijvoorbeeld K.N.S.M. en Scheepvaart Unie zich slechts met moeite konden handhaven. Iets beter was de stemming voor enkele cultures maar ook daarin ging weinig om. Senem- bah had van enig aanbod te lijden. Ook vandaag was er weer belangstelling voor de koers van de aandelen Mijbeb. Het zag er naar uit dat er niet veel verandering in de prijs zou komen namelijk circa 430 percent, hetgeen ongeveer ook de marktprijs geacht wordt. Er is gisteren in dit pas geïntroduceerde aandeel een hoge omzet geregistreerd. Onder de Amerikaan se fondsen was weer enige belangstelling voor Anaconda in verband met de gestegen koperprijs. Op de staatsfondsenmarkt waren vrijwel alle soorten onveranderd en stil. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK Aandelen noteerden op het einde van de beursdag lagen alhoewel laat op de dag enig herstel optrad in de laaggeno- teerden. De beste winsten vielen voor on der aandelen die vallen buiten de groep die doorgaans de gemiddelden uitmaken. Beekman Instruments, bij voorbeeld, steeg 4 dollar. Minneapolis Honeywell ging ongeveer 2 omhoog na meer dan een punt lager te zijn geweest. Er was vraag naar suiker, hetgeen tendele een weer spiegeling was van het aftreden van Fidel Castro als premier van Cuba. Een aan tal aandelen reageerde op gunstige ven- noodschapsresultaten, zoals aandeelsplit singen, hogere dividenden en fusies. De vrees dat een langdurige staking in de staalindustrie een nadelig effect zou kun nen hebben op de spoorwegen en hun verdiensten maakte dat deze aandelen lager noteerden. Southern Pacific daalde meer dan een dollar. De staalwaarden waren lager als groep. Automobielwaar den daalden een dollar of meer. De totale omzet was 3.280.000 aandelen. Van 1.219 verhandelde fondsen waren 509 hoger en 475 lager. Het industriegemid delde kwam van 658.29 op 657.13, dat voor Spoorwegen van 168.49 op 166.95 en dat voor openbare nutsbedrijven van 88.19 op 88.95 (UPI). Koning Olaf en zijn dochter prinses van het land. Koning en prinses bij Astrid van Noorwegen maken op het een klein monument, opgericht op de ogenblik een tocht door het noorden plaats waar een verkeersweg de poolcirkel snijdt. Slotkoers vrijdag 3-3%% Nederl. '47 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 983/i6 Woningbouw 6 °/o 110% Pr. A'dam '56 I.. 81 Pr. A'dam '56 II. 91% Pr. A'dam '56 III 96% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 98 A.K.U 370 Calvé Delft 552 Van Gelder Zonen 225 K. N. Hoogovens. 549 Nederl. Ford 312% N. Kabelfabriek. 391 gew.Philips Gloeil. 639% Pref. Phil ipsGloeil. 247 Unilever 575 Wilton Fyenoord 210% Werf Gusto 153 Dordtsche Petrol 695% Kon. Petroleum 155.60 Billiton 260 A'dam Rubber 93% K.L.M 123.— Holl. Amer. Lijn 155% K.N.S.M 156% N. Scheepv. Unie 133 v. Nievelt Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 250 H.V.A 149% Delimaatschappij 181.50 Amsterd. Bank 330 Nat Handelsbank 146% Ned. Handel Mij 244 Rotterd. Bank 292 Twentsche Bank 250 Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel. 54% U.S. Steel 99% General Motors 55% Shell Union 755/i0 Tidewater °5

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7