Eisenhower: kans op topgesprek bijna nihil Westen dreigt der Geneefse met afbreken conferentie Messensteker bekent nog zes wandaden HET WEER Hevige druk op Gromyko, wiens rede van heden beslissend wordt geacht Brandende kerosine op boerderij Gerard van Praag HOUDT ONS VAST OF WIJ LOPEN WEG Aanhoudend droog Aan het strand Kroesjtsjev „denkt niets" over Geneefse conferentie vêeforeijou êuy! Plaatselijke straling Dagje naar Zandvoort Het woord is aan Vice-president Nixon naar de Sovjet-Unie In de krant van heden: Vijf Duitsers gewond bij autobotsing Geef mij maar WOENSDAG 22 JULI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 217 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) Dinsdag is te Washington uit onaantastbare bron ver nomen, dat president Eisenhower het ver loop der Geneefse besprekingen met toe nemende pessimisme en groeiende onge rustheid gadeslaat. Een rapport van zijn minister van Buitenlandse Zaken Herter, dat hem maandag heeft bereikt, heeft de president ervan overtuigd dat het Russi sche standpunt nog onwrikbaarder is ge worden dan het reeds in de eerste fase der onderhandelingen was. En de president gelooft, dat de kans, dat er een topconfe rentie zal worden gehouden, bijzonder klein is geworden en dat zij in feite reeds bijna teniet is gedaan. Eisenhower meent, dat Kroes,itsjev mo gelijk geen belang meer stelt in het al dan niet houden van een bijeenkomst der hoogste regeringsleiders van Oost en West en dat hij aanstuurt op een misluk king van het Geneefse overleg, waarvan hij vervolgens het Westen de schuld wil geven. Volgens Eisenhower heeft de huidige buitenlandse politiek de volgende drie fun damenten: 1. Verdeeldheid zaaien tussen de Wes terse verbonden, die inderdaad als nor maal te beschouwen meningsverschillen hebben gehad over de bijzonderheden dei- voorwaarden, waarop het Westen zou kun nen instemmen met het houden van een topconferentie. De president vertrouwt echter dat deze Russische tactiek zal falen, ook al geeft hij toe dat de Britse regering meer gesteld is op een ontmoeting met Kroesjtsjev dan de leiders van de Verenigde Staten en Frankrijk. 2. vrees voor een herrezen en bewapend Duitsland. 3. Vrees voor communistisch China, dat de Sovjet-Unie mogelijk het leiderschap van de communistische wereld zou kun nen betwisten. Bij een beoordeling van de gevolgen van een mislukking der Geneefse beraadsla gingen maakt de president zich vooral on gerust over een mogelijke Russische over schatting van de eigen kracht of de over schatting van de wil en het vermogen der Verenigde Staten om weerstand te bieden, waardoor een gevaarlijke militaire crisis zou kunnen ontstaan. Eisenhower meent, dat het voor het Wes ten thans oneindig veel moeilijker zou zijn aan een blokkade het hoofd te bieden dan tien jaar geleden. (Van onze reisreclacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 22 juli De Geneefse conferentie is haar beslissende crisis inge daan, Nadat de partijen in 7.M week onderhandelen en drie weken verdaging hun wederzijdse standpunten van alle franje hebben ontdaan, blijven zij onver zoenbaar op de twee punten waar het werkelijk om gaat: 1. de door het Westen geëiste regeling van de Berlijnse crisis en 2. het al-Duitse beraad over de kwes ties van Duitse hereniging en een vredesverdrag met de daarin besloten verdere erkenning van de Oostduitse democratische republiek, die de Sovjet-Unie als prijs voor zo'n regeling eist. Eergisteren poogde het Westen die prijs te omzeilen door het al-Duitse beraad op de lange baan te schuiven. Het stelde een van tijd tot tijd bijeenkomen van de deelnemers aan de huidige Geneefse conferentie voor om zich op het Duitse probleem te bezinnen met de mogelijkheid, dat Oost en Westduitsers een aantal beperkte aspecten van dat probleem in ogenschouw zouden nemen. Eergisteren ontweek Gromyko een antwoord op dat voorstel ter plenaire zitting, gaf er slechts sceptisch voorlopig commentaar op. Gisteren op een lunch in dé Russische residentie legde het Westen hem het vuur nader aan de schenen, zei in feite: „Ofwel laat uw voorwaarden omtrent het al-Duitse beraad vallen en regelt terstond met ons de Berlijnse crisis, ofwel u praat verder met ons op basis van ons nieuwe voorstel". De Rus bleek ook in het tafelgesprek volkomen ongrijpbaar. Hij ontweek alle pogingen om hem in het nauw te drijven met het superieure gemak van een h.b.s.-er op de fiets, verwees slechts naar zijn eerder gedane uitlatingen, zei niet nee en niet ja, zei in feite in het geheel niets, behalve dat hij vandaag in de plenaire zitting met een volledige verklaring zou komen, die volgens oostelijke bronnen nieuwe tegenvoorstellen zou bevatten. Het Westelijk geduld, zo zeggen de Wes telijke woordvoerders nu, is uitgeput. Zelfs Selwyn Lloyd, zo verklaren de in antracietprijs geklede 'diplomaten met de rode foreign ofice-aktentassen, is bijzonder geprikkeld geraakt. Afgezien van de theoretische mogelijkheid, dat Gro myko op instructie van Moskou alsnog bijdraait, kan men de conferentie binnen enkele dagen als afgelopen beschouwen, zo hoort men verklaren. De Westelijke mi nisters zijn bezig de laatste hand te leg gen aan hun afscheidsredes, die het af breken der conferentie voor de publieke opinie moet rechtvaardigen. Dat zal wel nodig zijn, want men kan niet zonder meer van die publieke opinie verlangen, dat zij de nogal Kafka-achtige, maar inderdaad belangrijke diplomatiek-technische kwes ties begrijpt, die een eventuele breuk ver oorzaakt zou hebben, breuk die de volgen de risico's mef zich mee zal brengen: 1. Een crisis in Berlijn die uit de hand kan lopen en een wereldoorlog kan ver oorzaken; 2. Een crisis in Berlijn, die een topcon ferentie onder ongunstiger omstandighe den dan thans noodzakelijk kan maken; 3. Een verharding van de Oost-West grens, die door Duitsland loopt, door een afsluiting van een vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland, dat de In Nieuwkoop ging gisteren een boer derij in vlammen op, nadat in de nabij heid een straaljager was neergestort. Gloeiende delen van de stx-aalmotor vie- Verwachting tot mox-genavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige noorde lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ideaal strandweer met tempera turen rond 23 gr. C. Zwakke noor- del\jke tot westelijke wind. Goed zicht. Helder zeewater met lichte tot matige branding, temperatuur ruim 18 gr. C. Laag water 's middags om half twee, hoog water 's avonds om zes uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens half tien tot 's mid dags vier uur. Mooie zonsondergangen zijn mo gelijk. Na het invallen van de duis ternis bestaat kans op het zgn. lich ten van de zee. len op het rieten dak, dat in een oogwenk in lichterlaaie stond. De boerderij was eigendom van de heer M. P. de Jong. De ze was zelf niet thuis. Zijn vrouw en kin deren waren wel aanwezig. Van hen is nie mand gewond. Het vliegtuig werd bestuux-d door luite nant-vlieger T. J. de Jager uit Bergum. De tweede inzittende was de leerling-vlie ger J. ten Have uit Leeuwarden. Luitenant De Jager merkte, toen hij met een snel heid van 800 kilometer vloog, dat er iets aan de motor hapex-de. Toen hij zijn toe stel optrok volgde er een explosie. De leerling-vlieger verliet het eerst met de schietstoel het vliegtuig en kwam bij een boerderij in Aarlanderveen ongedeerd op de grond. Luitenant De Jager, die als tweede het toestel verliet, kwam eveneens bij Aar landerveen neex\ Hij werd aan een arm gewond. Een kelner van een Nieuwkoops restaurant, die het ongeluk zag gebeu ren, haalde hem met zijn auto op en bracht hem naar een dokter. De boerderij van de heer De Jong brand de geheel uit. In de stallen kwamen der tig varkens om. De boerderij was verze kerd. Luitenant-vlieger De Jager is in het ziekenhuis te Woerden opgenomen. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 TERLENKA PANTALONS 22.75 Westelijke positie in West-Berlijn zo on mogelijk kan maken, dat men op den duur het p^'s.^n van het Russische voorstel om van West.-Berlijn een vrije gedemilitari seerde stad onder UNO-garantie te maken wel eens bitter zou kunnen betreuren. Men moet niet denken, dat die sombere voorspellingen uitsluitend uit Britse ko ker komen. Risico nummer drie werd gis- teren ook door een lid van de Westduitse delegatie ineens genoemd; Trotseren Het Westen verklaarde zich nochtans bereid al die kwade eventualiteiten van een breuk in de Geneefse conferentie on der de ogen te zien. Onder meer xiit de niet geheel ongei-echtvaardigde overwe- ging. dat niets ter wereld zo gevaarlijk is als de. Westduitse bondgenoot een onbe waakt gesprek te laten beginnen met de uit Moskou op afstand bestuurde Oost- duitsei's. Niet alleen de Amerikanen, Brit ten en Fransen, maar ook de Westduitse regering zelf vrezen dat de Bondsrepu bliek op den duur niet bestand zal blijken tegen de combinatie van drukmiddelen en verleiding, die Moskou dan op Bonn zou kunnen uitoefenen. Het Westen probeerde daarom met al le middelen gisteren Gromyko de indruk te geven, dat het ditmaal ernst is met het „laatste woox-d". Herter verscheen zelfs niet op de lunch bij Gx-omyko, maar noen- maalde met de Zwitserse president van het rode kruis en kwam pas na de koffie het ministerieel samenzijn bij Gromyko completeren. Herter nam ook een uitnodi ging van Westberlijns bux-gemeester, Wil ly Brandt aan om aanstaande zondag in West-Berlijn een stx-aat naar John Fuster Dulles te noemen, symbolisch bewijs dat het Westen zijn egelstelling achter het IJzeren Gordijn niet in de steek wil laten. Is afbreken van de Geneefse conferentie, op zijn best een verdaging voor onbepaal de tijd, dus waarschijnlijk? Als Gromyko vandaag niet de deur voor een discussie over het Westelijke voorsel openhoudt, Dinsdag is bij Nieuwkoop een straal jager van de vliegbasis Leeuwarden neergestort. De inzittenden wisten zich met de schietstoel te redden. Een brok stuk kwam op de boerderij terecht, brandende kerosine verspreidde zich over het dak en de hoeve werd een laaiende fakkel. Op het moment van de ramp was alleen mevrouw De Jong in de boerderij. Zij wist nog bijtijds weg te komen en kon haar meelevende buurvrouwen het relaas van haar red ding vertellen. „Nooit gedacht en toch verkregen, niet verdient, 't Is door Gods zegen" luidde de spreuk op de hoeve, welks bewoners aan de dood ontsnapten. zal het Westen inderdaad wel zijn hoge woord gestand moeten doen. Maar het staat vast dat het Westen momenteel zijn spieren balt en met een afbreken der con ferentie dreigt om Moskou op het nipper tje tot redelijkheid te bewegen. Een ak koord met de Russen is nu eenmaal zon der zulke spannende momenten niet mo gelijk. Men mag dan ook gei-ust aanne men, dat wanneer Gromyko ook maar een sprankje hoop laat doorschemeren, het Westen zo'n kans met beide handen zou aangrijpen. Dezelfde Westelijke delegatie kringen, die nu met ernstige gezichten verklaren, dat wij allemaal vermoedelijk zaterdag of maandag naar huis zullen gaan, rekenen er in hun privé-regelingen op dat de conferentie nog twee weken zal duren. De dag van vandaag, waarop Sel wyn Lloyd de permanente NAVO-raad in Parijs over de confex-entie-stand inlichtte, alvorens hij naar Genève terugkeerde voor de middagzitting, moest dus ophel dering brengen over veel wat nog duister is. Zal de Geneefse conferentie met sle pende pas voortgaan op zoek naar een be perkte overeenkomst of zal er inderdaad een nieuwe periode van spanning in Euro pa te wachten staan? WARSCHAU (UPI) Premier Kroesj tsjev heeft tijdens z\jn bezoek aan Polen op een receptie in de Rxissische ambassade in Warschau <je redenen onthuld waarom hij zijn reis naar de Scandinavische landen heeft afgelast. Hij werd belegerd door journalisten en het werd spoedig een typische Kroesjtsjev- persconf eren tie. Hij had zijn reis uitgesteld, zo vei-klaar- de hij, omdat deze tot grotere spanning zou hebben geleid. Hij hoopte echter later nog eens Scandinavië te bezoeken. „Ik ga alleen naar plaatsen waar dat nuttig is. Ik ga er misschien later naar toe. Ik heb een goede dunk van de Zweden, maar als men in mijn gezicht spuwt, het gezicht van een .east, waarom zou ik dan gaan?", zo vervolgde hij. De Russischè premier zei dat ook de programma's die voor het Scandinavische bezoek door de verschillende protocolaire diensten waren vastgesteld, hem niet be vielen. Deze programma's eisten een voort durende wisseling van kleding. Op de vraag wat hij dacht van de confe rentie in Genève antwoordde hij: „Ik denk niets over Genève. Wat moet ik ervan denken? We hebben onze minister van Buitenlandse Zaken in Genève. Laat hèm denken". Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM/ ,TfL 13439 ItlDSFST'SAAT (BIJ KONINGSPtEINl'AMitjpOA^: IEL '??35Q6 TOTALE OPRUIMING BONN (UPI). De Oostduitse rege ring heeft een aanbod van West-Duits- land, met het oog op het tekort aan melk, melk te leveren afgeslagen. Nau welijks enkele uren nadat de Oostduitse regering had medegedeeld, dat ten ge volge van de warmte een tekort aan melk was ontstaan liet het Bondsminis- terie van landbouw weten bereid te zijn melk te leveren. Het orgaan van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutschland" schreef vanmorgen dat Oost-Duitsland niet is geïnteresseerd in Westduitse melk „omdat zij radio-actief is". De pleisterplaats van Amsterdammers, die een dagje uit gaan, is bij goed weer: Zandvoort. Vandaar de belang stelling voor de bussen, die hen naar de badplaats brengen, een grote be langstelling zoals uit de foto blijkt. Lichtenberg: De mensen denken over de dingen des levens niet zo verschillend als zij er over spreken. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse vice-president, Richard Nixon, ver- trekt vandaag met een Boeing 707 van Washington naar Moskou voor een bezoek van elf dagen aan de Sovjet-Unie. Het bezoek is niet alleen het antwoord op de bezoeken van de Russische vice-premiers Mikojan en Kozebov aan de Vex-enigde Staten, maar het biedt de vice-px-esident ook de kans de Russische leiders te ont moeten en te spx-eken. Officieel bestaat Nixons taak in de Sovjet-Unie uit het openen van een Ame rikaanse tentoonstelling in het Sokolniki- park te Moskou. Verder staan bezoeken aan de steden Leningrad, Swerdtowsk, Nowosibirsk, Bjelojax-.sk en Nikni Tagli (Siberië) op het pi-ogx-amma. Hij wordt op zijn reis naar de Sovjet- Unie vergezeld door president Eisenhowex-s broer Milton, de directeur van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst, Allen, en de ontwerper van de atoomduikboten, Admi raal Rickover. In een ander straalvliegtuig van het zelfde type reizen een zestigtal Ameri kaanse journalisten naar Moskou. Nixon zal ook enkele ontmoetingen met Kroesjtsjev hebben. De dader van de moordaanslag te Maar- heeze, de 35-jarige C. H. B. uit Wateringe heeft tot dusverre onder de druk van een stortvloed van bewysmateriaal zes wan daden bekend. Zijn laatste en ernstige verwonde slachtoffer, de 21-jarige H. van den B. uit Rotterdam, die zondagnacht in de bossen van Maarheze in Brabant werd neergestoken, verkeert nog steeds in le vensgevaar. B. heeft thans bekend in de afgelopen maanden op het Wassenaarse strand een Haagse dame en een paar jongens met het mes te hebben bedreigd. De dame en de jongens konden door hard weg te rennen aan het gevaar ontsnappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk, die eveneens door B. met een mes be dreigd werden. Op 18 april heeft B. op ditzelfde strand een 19-jax-ige Rotterdamse jongeman aan gesproken en hem plotseling het mes op de keel gezet. De jongeman weerde het mes af en werd daarbij zodanig aan twee vingers gewond, dat hij lange tijd niet heeft kunnen wei-ken. De vingers zullen onbruikbaar blijven. Een lapje stof, gevonden in het kosthuis van de verdachte te Wateringen, leverde nieuwe bewijsmateriaal. Deze stof behoor de tot het pak van de 20-jax-ige marinier H. van G. uit Vlaardingen, die op 5 juni bij het zwemmen te Schipluiden door een man, die met een bromfiets langs kwam rijden, werd aangesproken. Zij praatten wat en rookten een sigaret, waarna de marinier zijn burgerpak wilde aantrek ken. „Laat dat maar uit", zei toen plotse ling de vreemdeling, trok een mes en wil de de marinier te lijf gaan. Deze sprong het water in om het vege lijf te x-edden. De onbekende rolde daax-na de kleren op, bond ze op zijn bromfiets en reed weg, Het in het kosthuis gevonden lapje stof wex-d hex-kend door de moeder van dé ma rinier te Vlaardingen. Het bleek, dat de dader van de aanslag het gestolen pak, dat wat vermaakt was, aan had. De Rotterdamse jongeman, die in april werd aangevallen, is gisteren op verzoek van de Wassenaarse politie meegegaan naar Eindhoven, waar hij in het politieax-- chief de foto van zijn aanvallex herkende. Confrontatie volgde, waarna de dader al le Wassenaarse gevallen heeft bekend en kort nadien ook de messenstekerij te Maarheeze. De politie beschouwt C.H.B.. die lang buitenslands is geweest en ook al eens in een psychiatrische inx-ichting werd verpleegd, als een zedendelinquent en messenmaniak. Thans wordt onderzocht of nog meer dergelijke gevallen onopge helderd zijn gebleven, teneinde na te gaan of B. hierin ook de liand heeft gehad. pag. Geneefse conferentie 1 Weerrapporten1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Een uur in Berner Oberland 3 Eerste Kamer 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Amsterdamse tramtarieven4 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda 5 Examens 5 Beurs 7 Sport 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT i TWAALF PAGINA'S. Hedenmorgen is bij Breukelen op 'de rijksweg Utrecht-Amstei-dam een ver- keei-songeluk gebeurd, waarbij vijf uit Duitsland afkomstige pei-sonen werden gewond. Op de weg reed een kolonne auto's van de marechaussée. Een van de ze wagens verliet plotseling de kolonne en remde om tot nu toe onbekende reden. Een achterop komende personenauto, waarin vijf Duitsers (man, vrouw, zoon en twee vrienden) zaten, botste in volle vaart tegen de militaire wagen. De man en de vrouw werden levensgevaarlijk gewond, de drie andere inzittenden minder ernstig. Advertentie V I f? 0 i H I A O. I CIGAR ETTES

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1