PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Plan voor Kleine Vrijhandelszone te Stockholm goedgekeurd D eviezen voorraad f 36 min. gestegen Wereldnieuws Depressie-invloed nog gering Ongerustheid over Stichting van I graanoverslag in Amsterdam „Onzuivere concurrentie met behulp van overheidsgeld" WOENSDAG 22 JULI 1959 2 Omschakeling van de I.K.I. Winst bij General Banden Javasche Cultuur Mij. betaalt terug Grotere Nederlandse scheepsbouw Siergewassenuitvoer van f 290 miljoen Tomatenexport naar België verboden Overneming Canadian Eagle goedgekeurd DE WEEKSTAAT K.L.M.-lening geslaagd Nieuwe minister van handel in de V.S. In december besprekingen! tussen Engeland en Benelux Vier doden in het verkeer Onderzoek staalconflict Hygiënische wantoestanden on wereldjamboree in Phi lippijnen voorbij Ook juli bijzonder zonnig Kabinetsleden van de zeven hebben vandaag hun tweedaagse conferentie in Saltsjöbaden, Zweden, beëindigd en hun regeringen de aanbeveling gedaan een Europese Vrijhandelsvereniging te vor men. In een communiqué van aanzienlijke lengte werd gezegd dat het doel van een dergelijke Vrijhandelszone is de economie van de aangesloten landen te versterken door de expansie van de economische acti viteit, de arbeidsgelegenheid, de levens standaard en de financiële stabiliteit te be vorderen. Maar het uiteindelijke doel is, aldus de voorzitter, Gunnar Lange, de Zweese minister van Handel, een brug te maken naar de Gemeenschappelijke Markt. Het historische document werd uitgegeven door de ministers van Oosten rijk, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en het Verenigd Ko ninkrijk. Gunnar Lange deelde later op een pers conferentie mede, dat de „zeven" zullen trachten een weg te vinden voor een vorm van samenwerking met Finland. De ministers bevestigden in het slot communiqué dat het doel van de Europe se Vrijhandelsvereniging is spoedig on derhandelingen te voeren met zowel de Europese Economische Gemeenschap als met de andere leden van de O.E.E.S. om een multilaterale vereniging te stichten. De ministers hechtten hun goedkeuring aan .een ontwerp-plan voor een Vrijhan delsvereniging dat in de nabije toekomst zal worden gepubliceerd. Het plan beoogt het wegnemen van tarieven en kwanti teitsbeperkingen inzake industriële goede ren, beginnend met een vermindering van 20 percent van de douane-rechtep met in gang van 1 juli 1960. Russisch commentaar Radio-Moskou heeft commentaar gele verd op de besprekingen over een Kleine Vrijhandelszone in Zweden". Het is geen geheim", aldus de radio, „dat het nieuwe economische blok tot stand komt onder leiderschap van Engeland dat de Vrijhan delszone hoopt te gebruiken als tegen wicht voor de Gemeenschappelijke Markt waarin West-Duitsland, dat thans de be langrijkste concurrent van Groot-Brit- tannië is, een overheersende plaats in neemt Engeland zoekt naar nieuwe we gen maar het is twijfelachtig of de weg Op de jaarvergadering van aandeelhou ders in de Internationale Kunststoffen In dustrie (IKI) zijn de jaarstukken over 1958 goedgekeurd en werd besloten het divi dend te passeren. In antwoord op vragen deelde het bestuur mede dat het tot stand komen van de Euromarkt ertoe heeft ge leid dat bepaalde concurrerende produk- ten momenteel in ruime mate tegen lage prijzen in Nederland worden ingevoerd. Hoewel gestreefd wordt naar verhoging van de uitvoer, is de export van de IKI momenteel nog van niet veel belang, mede omdat veel grondstoffen en halffabrikaten eerst uit Engeland en West-Duitsland moe ten worden ingevoerd zodat het gege ven de geringe loon quota moeilijk is in deze landen concurrerend aan te bieden. De uitvoer van kunsthoornprodukten (knopen) is echter behoorlijk en met het oog hierop heeft de IKI in West-Duits- land reeds kleine vestiging in de vorm van een GmbH opgericht, om later gebruik te kunnen maken van de komende verlagin gen van de invoerrechten. De onderneming streeft er echter naar speciale produkten te vervaardigen en daarmee op de buiten landse markt vaste grond onder de voeten te krijgen. De toegenomen concurrentie in Nederland heeft er mede toe geleid dat de IKI zich meer en meer wil gaan toeleggen op het vervaardigen van technische onder delen (tandraderen en dergelijke) uit plas tic om als toeleveringsbedrijf voor de me taalindustrie en diverse andere technische sectoren te kunnen optreden. Deze over schakeling brengt enige kosten met zich mede en de directeur sprak daarom als zijn verwachting uit dat de financiële re sultaten dit jaar niet beter zullen zijn dan over 1958. Vooral ten aanzien van de mo gelijkheid om als leverancier van tech nische artikelen toonde het bestuur zich echter hoopvol, hoewel geen verwachtingen voor de toekomst werden uitgesproken. De directie van The General Tire and Rubber Company Holland N.V. maakt bekend, dat het netto bedrijfsresultaat voor de eerste helft van het lopende boek jaar (1 december 1958 t'm 31 mei 1959) een bescheiden winst te zien geeft, in tegen stelling tot dezelfde periode van het vorig jaar, toen een nadelig saldo van bijna 1.000.000.— werd geboekt. De directie schrijft de belangrijk verbeterde situatie toe aan de steeds toenemende vraag naar General banden door het publiek en de handel in de Benelux. Plannen voor uit breiding van de produktie-capaciteit van de fabriek zijn in een vergevorderd sta dium. Nieuwe machines zijn besteld, waar door de produktie nog zal worden ver groot. De vooruitzichten voor de tweede helft van het boekjaar worden door de directie gunstig beoordeeld. Daar voor de in Nederland aanwezige middelen van de n.v. Javasche Cultuur Maatschappij te Amsterdam, groot ca 2 miljoen, geen emplooi gevonden kan wor den, dient een groot gedeelte hiervan via een terugbetaling aan aandeelhouders tot uitkering te worden gebracht. Aldus lichtte het bestuur een in het jaarverslag gedane suggestie nader toe en sloot het zich aan bij enige aandeelhouders, die eerder verklaard hadden dit voorstel ten volle te kunnen waarderen. Eerst moet echter in Nederland de vennootschapsbelasting geregeld zijn en wat dit betreft is sedert het verschijnen van het jaarverslag gedateerd 28 mei jongstleden nog geen uitslag verkregen. Over de eventuele grootte van het terug betalingspercentage wenste het bestuur zich niet uit te laten. Liquidatie ligt echter niet in de bedoeling. In Nederland zal een directiekantoor worden aangehouden. Voor 1958 was een belangrijke verlaging van de kosten uitgesloten. Niettemin waren zij met 60.730 ruim 10.000 lager dan over 1957. In 1959 zullen zij 32.000 bedragen en in 1960 nog verder gereduceerd worden. In Indonesië draait het onder beheer staande bedrijf nog door. De jaarstukken werden goedgekeurd. die het thans heeft ingeslagen, de moeite waard is. De ervaring heeft geleerd, dat de vestiging van begrensde economische blokken nieuwe moeilijkheden teweeg brengt in de ontwikkeling van de Europe se handel en niet tot uitbreiding van deze handel leidt". Uit het door Lloyds gepubliceerde over zicht van de scheepsbouw in het tweede kwartaal van dit jaar, blijkt dat per ultimo juni in Nederland schepen in aanbouw wa ren voor in totaal 790.877 ton, of voor 26.386 ton meer dan per 31 maart jongstleden. Engeland heeft zijn positie als grootste scheepsbouwland behouden, ondanks het feit dat het totaal der in aanbouw zijnde schepen met 2.033.745 ton omstreeks 215.000 ton lager lag dan 3 maanden gele den. Ook in Japan en West-Duitsland is de tonnage van de in aanbouw zijnde sche pen gedaald en wel met respectievelijk 10.678 ton tot 1.169.764 ton en met 71.561 ton tot 990.454 ton. In Italië is de bouw activiteit sedert eind maart met 63.933 ton gestegen tot 902.422 ton, in de Verenigde Staten deed zich een daling voor met ruim 37.000 ton tot bijna' 769.000 ton, in Frank rijk was er een stijging met 4.924 ton tot 548.990 ton. Van de in West-Duitsland in aanbouw zijnde schepen is 714.433 ton (72 percent) bestemd voor de export. De overeenkom stige cijfers voor Nederland zijn 268.950 ton (34 percent), voor Japan is dit 695.585 ton (59,5 percent), voor Zweden 490.890 ton (63,8 percent) en voor Italië 342.085 ton (37,9 percent). De grootste afnemer van in het buitenland gebouwde schepen waren in het tweede kwartaal Liberia (924.437 ton), Noorwegen (670.730 ton) en Engeland (414.770 ton). In Engeland is de vloot in het tweede kwartaal met 2.227.546 ton toe genomen, in Noorwegen met 980.482 ton, in Liberia met 924.437 ton, in de Verenigde Staten met 666.652 ton, in Nederland met 599.566 ton, in Italië met 560.337 ton, in Frankrijk met 490.139 ton en in Japan met 474.179 ton. Per ultimo juni waren in de wereld 300 tankschepen van in totaal 5.076.893 ton in aanbouw of 52 percent van het totaal. Blijkens het jaarverslag over 1958 van het produktschap voor siergewassen is de uitvoer van siergewassen opnieuw geste gen en bedraagt het uitvoerbedrag thans 290 miljoen gulden. Dit wordt in het ver slag een belangrijke uitvoer genoemd om dat deze produkten dienen tot verfraaiing van tuinen of woningen en in vele landen dan ook als een luxe worden beschouwd. De reeds in 1957 geconstateerde teruggang van het aandeel van de bloembollenexport in de totale uitvoer van siergewassen heeft zich in 1958 voortgezet. De grootste afne mer van siergewassen is West-Duitsland met 27 percent, gevolgd door Engeland met 19 percent en de V.S. met 15 percent. b:,W fiiü I Wat de bloembollen betreft vormen de Verenigde Staten:err.Canada nogrstëedsidé grootste afnemers. De ontwikkeling van de Japanse bloembollenexport naar de V.S. heeft,, aldus het verslag, de voortdurende aandacht. De uitvoer van boomkwekerij- produkten beweegt zich in stijgende lijn. Hiervan is Engeland de grootste afnemer, gevolgd door West-Duitsland en Canada. De uitvoer van snijbloemen is sedert 1957 toegenomen met ongeveer 5 percent en die van bloemkwekerij planten met circa 10 percent. West-Duitsland is nog steeds de grootste afnemer van boomkwekerij pro- dukten met 45 percent van de gehele uit voer. Volgens een officieel bericht van de Belgische autoriteiten is met ingang van gisteren de invoer van tomaten in België verboden. Verder is. eveneens met ingang van 21 juli de invoer van bonen (met uit zondering van tuinbonen) in België en Luxemburg verboden. Hoe lang dit export verbod naar deze landen zal duren is niet bekend. Het zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling op de Belgische markt. De Canadian Eagle Oil Company Ltd. heeft bekendgemaakt, dat de aandeelhou ders op de vandaag te Toronto gehouden algemene vergadering het aanbod van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij en Shell Transport and Tra ding Company tot overneming van activa en bedrijf van de Canadian Eagle hebben aanvaard. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 20 dezer bljjkt, dat de ultimo, zoals dit de laatste jaren meestal het geval was in de maand juli, zich weer vroeg heeft aangekondigd. De bankbiljettencir- culatie is met 24 miljoen uitgezet en heeft een stand van ƒ4345 miljoen bereikt. Tegenover deze onttrekking van middelen stond echter een grotere aanwas van mid delen uit deviezen. De goud- en deviezen voorraad steeg met 36 miljoen van 5176 miljoen tot 5212 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 4402 miljoen. Verder ontvingen de banken een aanzienlijk bedrag uit vervallen schat kistpapier. Er verviel op 16 juli jongstleden een bedrag van circa 150 miljoen, maar hiervan was een belangrijk gedeelte in handen van de Nederlandsche Bank. Deze had dit papier als gevolg van haar open marktpolitiek gedurende de krapte op de geldmarkt in juni ingekocht. Dit blijkt uit de achteruitgang van de post „wissels, schatkistpapier enz." door de bank ge kocht, van 522 miljoen tot 446 miljoen, dus met 72 miljoen. De voorschotten zijn slechts weinig gestegen namelijk met ƒ1 miljoen tot 18 miljoen. Het saldo der banken is als gevolg van deze mutaties gestegen van 304 miljoen tot 377 mil joen. Hierdoor hebben zij een stand be reikt, die ligt boven het verplichte kas- reserve-gemiddelde. Deze bedroeg voor de periode van 22 juni tot en met 21 juli 6 percent hetgeen overeenkomt met een be drag van circa 350 miljoen. Vanaf mor gen 22 juli moet weer 7 percent door de banken worden aangehouden. De schatkist zag haar saldo aanzienlijk verminderen van 947 miljoen tot 810 miljoen. De omvang van de belastingbetalingen is dus niet groot genoeg geweest om de verplich tingen uit vlottende schuld goed te maken. De geldmarkt is zeer wisselend geweest maar ontspande zich de laatste dagen het meest. Officieel werd de daggeldrente op VA percent gehandhaafd. Op de 4 3/4 percent 20-jarige obligatie lening ad 50 miljoen door de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij n.v. te 's-Graven- liage, waarvan reeds 20 miljoen op in- schrijvingsvoorwaarden was geplaatst, is zodanig ingeschreven dat bij de toewijzing een zeer sterke reductie zal moeten worden toegepast. De onder-minister van Handel, Frede rick Henry Mueller, is door president Eisenhower benoemd tot minister van Handel. Mueller volgt in deze functie Lewis L. Strauss op, die aftrad nadat de Senaat zijn benoeming had verworpen. De nieuwe minister is 65 jaar oud. Hij was sinds 1956 op het ministerie van Han del werkzaam, eerst als assistent-minis ter en sinds 3 november als onder-minis ter. De minister van Staat van de Board of Trade, John Vaughan-Morgan, heeft dinsdag in het Engelse Lagerhuis mee gedeeld dat er in december nieuwe bespre kingen over handelscontingenten met de Beneluxlanden gevoerd zullen worden Het Labourlid van het Lagerhuis J. Snow had opgemerkt dat, wanneer de Denen op de invoer van bacon geen 10 percent invoerrecht meer zouden behoeven te be talen, Polen en Nederland de enige belang rijke exportlanden voor bacon naar Enge land zouden zijn, die dit recht nog wel zouden moeten voldoen. De minister her innerde er echter aan. dat de partners van Nederland in de E.E.G. het invoer recht op invoer uit Nederland zouden gaan afschaffen, terwijl dit voor invoer uit En geland gehandhaafd zou blijven. Britse discriminatie In een ingezonden stuk aan de Londen- se .Times' wijst de heer Sampson Clay, voorzitter van de Britse Vereniging van Gebruikers van Bloembollen erop, dat het „niet duidelijk is, hoe de nieuwe Engels- Deense overeenkomst over de invoer van bacon een bijdrage vormt voor het schep pen van een nieuwe basis voor nieuwe onderhandelingen met andere landen in de O.E.E.S.", zoals de Britse minister van Financiën heeft opgemerkt. Het is volgens schrijver duidelijk dat hierdoor de Nederlanders terecht onaangenaam worden getroffen. Hier komt nog bij dat. de Britse regering, aldus de schrijver, herhaaldelijk geweigerd heeft om de uit de tijd zijnde contingentbepeikingen op bloembollen uit Nederland af te schaffen, hoewel ook hiervoor een invoerrecht geldt van 10 percent. Er is aldus de schrij ver nog nimmer door de Board of Trade een redelijk argument aangevoerd voor zijn weigering om de invoer van bloem bollen vrij te geven. De door de gemeente Amsterdam ge creëerde voorkeurspositie voor Tradax (Panama), een dochteronderneming van Cargill, Minneapolis, de grootste graan- exporteur van Noord-Amerika, heeft in kringen van belanghebbenden in de Ne derlandse graanhandel onrust verwekt. Zoals reeds werd bericht zal in Amster dam een nieuw graan-op- en overslagbe drijf worden opgericht, dat zal worden ge ëxploiteerd door een vennootschap waar van het kapitaal 150.000 a 250.000 zal bedragen. Deze vennootschap zal een be drijf exploiteren waarvan de bouwkosten 14 miljoen bedragen, welk bedrag waar schijnlijk zal worden gefourneerd door in- stitutionale beleggers. De gemeente Am sterdam heeft 11,5 miljoen gevoteerd voor kade-aanleg e.d. De vennootschap, waarin van gemeentewege zal worden gepartici peerd, zal met de Tradax een overeenkomst aangaan, waarvan de strekking is dat Tra dax aan de nieuwe vennootschap een graanaanvoer naar haar bedrijf van één miljoen ton per jaar gedurende 50 jaar garandeert. De nieuwe maatschappij ga randeert aan Tradax dat zij deze aanvoer met haar installaties zal verwerken tegen overeengekomen tarieven. De gemeente garandeert aan Tradax dat de nieuwe ven nootschap haar verplichtingen jegens Tra dax zal kunnen en zal nakomen. Tradax zal van de nieuwe maatschappij een voorkeursbehandeling genieten en profiteren van een lager tarief dan enige andere cliënt van de nieuwe vennootschap. Belanghebbenden bij de Nederlandse graanhandel zijn van mening dat de gesig naleerde voorkeurspositie door de Pana mese firma zal worden gebruikt ten nadele van de belangen van de Nedei'landse groothandel in granen en andere tussen personen en ten nadele van de Rotterdam se haven. Men acht het wel zeker, dat Tradax haar aanvoer van granen over Rotterdam in 1958 ruim 600.000 ton zoveel mogelijk over Amsterdam zal In Utrecht zwenkte de 72-jarige wiel rijder T. N. Haak plotseling, zonder een teken te geven, naar links om een zijstraat in te rijden. De chauffeur van een hem achterop komende vrachtauto kon zo snel niet meer stoppen, waardoor de bejaarde wielrijder werd aangereden en enkele meters meegesleurd. Hij liep inwendige kneuzingen op en overleed tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis. In het ziekenhuis te Utrecht is de 23- jarige bromfietser A. M. Benschop uit Jut- phaas overleden, die in een bocht tegen een huis was gebotst, waarbij hij een schedelbreuk opliep In het Diaconessenhuis te Naarden over leed de 77-jarige Bussumer H. Fick, die, rijdend op de fiets, op een druk kruispunt in het centrum van Bussum in botsing was gekomen met een motorrijder en een zware hersenschudding had opgelopen. In Bakel is het anderhalfjarig jongetje YanndepKeelden op een,: overweg^m -de spoorlij-n HelmondVenlo door een losse elektrische logomotief aangereden. Het:-is later in het Helmondse ziekenhuis over leden. De ouders wonen op 70 meter af stand van de overweg en grootouders aan de andere kant van de spoorlijn. Men neemt aan dat het jongetje naar zijn groot ouders wilde gaan. De minister van Arbeid, James Mitch ell, heeft gisteren meegedeeld, dat hij zelf. als commissie van onderzoek uit één man bestaande zou optreden om de oor zaken na te gaan van het staalconflict, dat nu al tot een staking van een week heeft geleid. Mitchell zei, dat hij alle fei ten aangaande het geschil zou verzamelen en geregeld daarover verslag zou uitbren gen aan president F^senhower. Hij zei, dat zijn optreden zonder precedent was. Een vooraanstaande regeringsfunctiona ris C. W. Messinger, directeur van de afdeling ijzer en staal van het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft te Washington als zijn mening gegeven dat de gevolgen van de staking in de staalfa brieken op zijn vroegst tegen eind septem ber merkbaar zullen woiden in de defen- sieproduktie der Verenigde Staten. Ook in het civiele vlak verwacht men niet spoe dig produktieverminderingen te hoeven invoeren. De staalvoorraden bij de afne mers zijn vrij groot en 'de ervaring met vorige stakingen heeft geleerd dat ook bij de tussenhandel aanzienlijke staalvoorra den bestaan die vrijkomen wanneer het conflict lang voortduurt. Kantonrechter. Bij koninklijk besluit is aan mr. F. G. G. Boerrigter op zijn ver zoek met ingang van 1 december eervol ontslag verleend uit zijn ambt van kanton rechter te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. 9. „Gezellen, komt herwaarts!", brulde de rover. „Grijpt ende slaat dezen vreemden duivel terneder. Niet alleen is zijn gelaat ende kledij grauwzaam om aan te zien, hij belemmert ende stremt ons vrij bedrijf!" „Heisa hóho!", schreeuwden de andere schavuiten. „Op, spitsbroederen! Vort met dezen satansgezant! Prikt hem in zijn héls- gekleurd wambuis! Slaat hem op zijnen wansmakelijken hoed!" „Heli's bells!", mopperde Smithy. „Wat moet ik nu doen? Dit lijkt me helemaal niet het geschikte ogenblik om ze kauwgom aan te bieden of om over televisie 'te pratenVerder kwam hij niet, want een loeiend geluid zaaide plots starre schrik tussen de rovers. Eén moment stonden ze verstijfd van ont zetting, toen vluchtten zij krijsend naar alle kanten. „Toverij!", gilden ze. „Een leiden. Men is van mening dat de stich ting van het bedrijf te Amsterdam en de condities waaraan Tradax zich heeft ge bonden, voor haar motieven zullen zijn om, evenals in België, ook in Nederland de tus senpersonen zoveel mogelijk uit te scha kelen. Men vraagt zich af, of de opzet niet rechtstreeks in strijd is met letter en geest van de verdragen van de Europese ge meenschappelijke markt. Ook vreest men dat Tradax waarschijnlijk de strijd zal aangaan met Nederlandse graanbelangen die indirect zou worden gefinancierd door de Nederlandse belastingbetalers. Men ducht in het bijzonder onzuivere concur rentie van de nieuwe vennootschap, waar toe deze maatschappij in staat wordt ge steld met behulp van overheidsgeld. Men is van oordeel dat de gemeente Amsterdam zich heeft laten leiden door belangrijke locale belangen. Maar door deze te dieneft zou een ander, nationaal belang geschaad kunnen worden. MAKI'LTNG (UPI) Luitenant-general Manuel F. Cabal, chefstaf van de Philip- pijnse strijdkrachten, heeft het leger opge dragen de verzorging van de voornaamste faciliteiten in het wereldjamboree-kamp op zich te nemen. Het leger zal zich vooral bezighouden met de bestrijding van het kritieke watertekort en de sanitaire pro blemen in dit kamp, waar twaalfduizend padvinders uit 53 landen kamperen. Dr. Romeo Atienza had gedreigd af te treden als hoofd van de sanitaire dienst tenzij de hoogste jamboree-functionarissen hem zouden steunen bij de handhaving van de sanitaire reglementen. Hij gaf op dracht de mess te sluiten nadat twee ver pleegsters onhygiënische toestanden in de keukens hadden waargenomen. „Padvin ders en zelfs leden van de medische dienst van het hospitaal lijden aan diarrhee door het voedsel dat zij aten", aldus dr. Atienza. Vandaag is beridht dat het Philippijnse leger en de Amerikaanse marine water aanvoeren en de politie de bewaking rond om het kamp heeft verscherpt. De jam boree van Makiling keert langzaam terug tot normale toestanden. Het aantal bezoe kers is sterk aan banden gelegd zodat de chaotische opstopping, die zondag ontstond toen een half miljoen bezoekers het kamp binnenstroomde, zich niet kan herhalen. Een aantal deelnemers heeft echter nog last van diarrhee, terwijl in het ziekenhuis van Makiling 48 andere verkenners zijn opgenomen met volgens dr. Matienza on belangrijke ziekten en verwondingen. (Van onze weerkundige medewerker) Het voor juli' normale aantaV uren zon neschijn, dat voor De. Bilt 206 uten. Per draagt, werd gisteren overschreden zodat niet alleen mei en juni dit jaar bijzonder zonnig zijn maar ook juli, want, in de ko mende negen dagen kunnen er nog heel wat uurtjes zon bijkomen. De zonnigste juli in De Bilt was die van 1.904 met totaal 39 uren. Zover zijn wij dus nog niet, maar wanneer er de hele dag geen wolkje aan de lucht is, komen er elke dag ongeveer 17 uren zon bij. Het aantal zomerse dagen (warmer dan 25 C) is tot ruim 20 gestegen, een cijfer dat tot 22 juli na 1947 niet meer zo groot is geweest. De Enkhuizer Almanak slaat deze zomer de plank ver mis. Noch mei, noch juni en juli zouden warm zomerweer brengen en ook augustus wordt nat en koel. Ook de eerste helft van deze week re geert een hogedrukgebied het weer dat zich van Finland over de Noordzee naar de Azoren uitstrekt. Zo langzamerhand gaat deze zomer een bijzondere zomer worden en zeker wanneer ook augustris uit het zelfde zonnige vaatje mocht gaan tappen. Correspondentie: De heer V. vraagt naar de voorspelling voor augus tus. Deze is ons althans van Duitse zijde nog niet bekend al wordt in de laatste uit gave van Die Grosswetterlagen wel ge wezen op de grote stabiliteit van de zo mers IV.2 jaar na een zonnevlekkenmaxi- mum. Nu ook de vaak zo gevoelige perio de tussen 20 en'30 juli met stabel weer is begonnen menen wij ten aanzien van augustus goede hoop op een voortduren van het zomerweer te mogen hebben. Freudiaans. Lucian Freud, een kleinzoon van Sigmund, is dinsdag door een Lon- dense rechtba'nk wegens te hard rijden tot 10 pond boete en intrekking van zijn rijbewijs voor een jaar veroordeeld. Het was Freud's zevende veroordeling. Hij kan namelijk geen auto voor hem zien rijden zonder pogingen te doen te pas seren. Rechter Fiank Powel adviseerde Freud „eens een psychiater te bezoe ken." Geen verrassing. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in naar de waarheid van be richten, dat geld uit fondsen voor buiten landse hulpverlening in Zuid-Korea wordt misbruikt. Onlangs publiceerde Albert Colegrove, verbonden aan het Scripps-Howard concern, een serie ar tikelen over het misbruik van Ameri kaanse gelden door Zuidkoreaanse autoriteiten. Voor Amerikaanse zaken lieden van Saigon kwam het bericht van het onderzoek niet als een verras sing. Vermomming. Het Franse opperbevel in Algerije overweegt een campagne tegen de nationalisten, waarbij gebruik zal worden gemaakt van Franse soldaten en inheemse hulptroepen in uniformen van het nationale bevrijdingsfront Dit heeft de woordvoerder van de Algerijnse re gering in ballingschap te New York, Abdelkader Khanderli, medegedeeld. Deze troepen zouden een terreuractie moeten voeren waarvan de schuld op de nationalisten kan worden geworpen. Ontsnapt. Een der laboratoria van het atoomcentrum te Berkeley, Californië. is wegens radioactieve besmetting twee weken gesloten, aldus is officieel me degedeeld. Op 3 juli ontsnapte een hoe veelheid van 300 microgram curium niet meer dan enkele stofdeeltjes uit een accelerator, doordat een venster tje brak. Geen der vijf aanwezigen on dervond overigens nadelige gevolgen van het gebeurde. Aanbod. Drie dagen van onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers van uit geverijen en drukkerijen en de vakbon den van typografen onder voorzitter schap van Lord Birkett hebben een aanbod van werkgeverszijde opgele verd, inhoudende een 42-urige werk week en een loonsverhoging van 3,5 percent. Vakbondleiders hebben het aanbod echter „volkomen onbevredi gend" genoemd. Kamp. „De Duitse democratische repu bliek zal met alle andere landen van het socialistische kamp ten westen van de Elbe en de Werra de Oder-Neisse grens verdedigen." Dit heeft de Oostduitse mi nister van buitenlandse zaken Lothar Bolz in een telegram aan zijn Poolse ambtgenoot Adam Rapacki medege deeld. Brand. In een particuliere instelling voor de verpleging van geesteszieken nabij de Franse stad Blois is dinsdag brand uitgebroken. Vijf patiënten kwamen óm in de vlammen, een zesde kwam om 't leven bij een sprong uit het brandende gebouw. Vier andere patiënten raakten zwaargewond. Zeventig personen waren in het gesticht ondergebracht op het moment dat de brand uitbrak. Commissie.- De commissie voor weten schappen en ruimtevaart uit het Ame- rilcaahsé Hüis van Afgevaardigden zal een onderzoek instellen naar de vele mislukkingen bij proefnemingen met Atlas en Polaris projectielen. Dinsdag werd na vijf mislukkingen voor het eerst een intercontinentaal projectiel van het type Atlas met succes gelan ceerd. Ook de proeven met Polaris ra ketten, die door duikboten worden af geschoten, zijn tot op heden niet met succes bekroond. Agenda. Het blad Newsweek bericht, dat minister Herter, na afloop van de Ge- neefse conferentie, in Parijs zal trach ten een voorlopige agenda op te stel len voor besprekingen tussen president Eisenhower en generaal de Gaulle. Op retour. Hetzelfde blad schrijft van hooggeplaatste zijde van het Ameri kaanse ministerie van Defensie te heb ben vernomen dat Herters adviseurs hem wellicht zullen „overhalentoe te geven aan Kroesjtsjev's dreigemen ten inzake Berlijn". Deze overigens niet met name genoemde adviseurs zouden van oordeel zijn dat de Verenigde Sta ten op hun retour zijn. Papieren. Persoonlijke papieren van wij len John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken, zijn gegeven aan de presidentiële Eisenhower-archiefbi- bliotheek in Abilene, Kansas, naai hier gisteren bekend is geworden. De papieren houden verband met Dulles' persoonlijke samenwerking met de president en hoge ambtenaren van zijn departement. Het K.N.M.I. deelt mede: De verande ringen in de algemene luchtdrukverdeling zijn boven West-Europa nog steeds gering. Het hogedrukgebied boven de Britse eilan den en de Noordzee verandert maar weinig van plaats. De storing in midden-Europa blijft in Oost-Duitsland regen veroorzaken. In Berlijn viel in de afgelopen 24 uur omstreeks 27 mm regen. Deze storing ver plaatst zich echter niet. Tussen IJsland en Groenland arriveerde een vrij actieve de pressie. Het frontensysteem hiervan zal morgen de Britse eilanden bereiken en mo gelijk het daar aanwezige hogedrukgebied iets aantasten. Dit zal echter nog weinig invloed op het weer in ons land hebben, zodat hier nog hetzelfde weertype blijft heersen. WEERRAPPORTEN Donderdag 23 juli Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur. Maan op 22.08 uur, onder 8.56 uur. 27 juli Maanstanden 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden draak! Een monster! Des duivels karos, die ons ter helle komt voeren!" Ook het paard, dat voor de koets stond, steigerde in doodsangst, toen Panda in Smithy's wagen met luide claxonsignalen kwam aan stuiven. Smithy wiste zich opgelucht het voorhoofd af en mompelde: „Hels-gekleurd wasbuis! Daarmee bedoelden ze mijn over hemd. Heb je ooit zulke achterlijke pum- Het hoog en laag water te Zandvoort Is mels gezien?! Ik ben blij, dat ze weg zijn". 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Woensdag 22 juli Hoog water 4.54 en 17.24 uur. Laag water 0.38 en 13.02 uur. Donderdag 23 juli Hoog water 5.38 en 18.06 uur. Laag water 1.24 en 13.47 uur. Maxlmum-ternpera turen li Q. M M d binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. S <D S u 2 c3 Den Helder onbewolkt n 22 0 Ypenburg onbewolkt nno 23 0 Vlissingen onbewolkt no 23 0 Eelde licht bew. nw 22 0 De Bilt mist no 24 0 Twente mist windst. 26 0 Eindhoven mist nno 26 0 Zd Limburg onbewolkt nno 25 0 Helsinki regen no 28 0,3 Stockholm geheel bew. no 24 2 Oslo zwaar bew. windst. 26 0 Kopenhagen licht bew. n 20 1 Aberdeen onbewolkt windst. 20 0 Londen onbewolkt nno 27 0 Amsterdam onbewolkt n 24 0 Brussel onbewolkt no 26 0 Luxemburg onbewolkt wnw 27 0 Parijs onbewolkt n 28 0 Bordeaux licht bew. windst. 33 0 Grenoble half bew. windst. 31 0 Nice licht bew. nnw 28 0 Eerlijn regen nw 19 27 Frankfort onbewolkt no 31 0 München half bew. n 24 0 Zürich mist windst. 27 0 Genève onbewolkt wnw 29 0 Locarno onbewolkt windst. 31 0 Wenen zwaar bew. w 24 0 Innsbruck zwaar bew. w 25 0 Belgrado onweer windst. 29 5 Athene onbewolkt w 0 Rome onbewolkt ono 33 0 Ajaccio onbewolkt windst. 27 0 Madrid onbewolkt n 25 7 Mallorca onbewolkt windst. 33 0 Lissabon half bew. wnw 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2