Horen en zien Amsterdamse tram is straks de duurste van het land Ringdijk rond de hoofdstad zal toch spoorbaan worden Chefariue ,4 I De inan aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" J Kort en bondig Agenda voor Haarlem Staat garandeert leningen voor de bouw van Hiltonhotels Een kwarteeuw geleden was men in Amsterdam te voortvarend Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Eerste Kamer was critischer dan de Tweede radio AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Naar de top De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Zooh liet'vi<y Vstelen 4 Commercieel adviseur aan Defensie Kerkelijk Nieuws Nederlandse hulp aan vluchtelingen Er zal twee miljoen gulden nodig zijn Gaat u met vakantie? door Cameron Hawley WOENSDAG 2 2 JULI 1959 De verovering van de Mount Everest vormde dinsdagavond de hoofdschotel en grote attractie van het filmprogramma. Er zullen nog wel mensen zijn, die hoofd schuddend de enorme inspanningen hebben gevolgd van John Hunt en zijn dapperen, die zoveel gevaren riskeerden om een berg te beklimmen alleen „omdat die berg er is". Maar dan kan men evengoed Columbus verwijten Amerika ontdekt te hebben, „die bakermat van het kapitalisme". Wij hebben met beklemming en bewondering de expe ditie naar de top gevolgd. Wij juichten toen Tensing en Hillary het dak van de wereld hadden bereikt. Wij houden wel van dit bergbeklimmen, vermoedelijk om dat wij last van hoogtevrees hebben Beeldschermer (Van onze Amsterdamse redacteur Deze week valt de beslissing over de Amsterdamse tramtarieven. Als het voor stel van B. en W. wordt aanvaard, zal het trammen en bussen in de hoofdstad duur der zijn dan in welke andere Nederlandse stad. De tramtarieven en de subsidiever lening aan de Nederlandse Opera zyn de belangrijkste van de 104 punten, die de ge meenteraad op de laatste vergadering van dit zittingsjaar zal behandelen. Voor deze overladen agenda zijn drie middag- en vier avondzittingen uitgeschreven. *Het gemeentelijk vervoerbedrijf is reeds lang een zorgenkindje van het Amster damse gemeentebestuur. Van 1933 tot 1951 betaalde de Amsterdammer 11 cent voor een tram- of buskaartje. In 1951 werd dit verhoogd tot 15 cent en in 1954 tot 20 cent- De verliezen van het bedrijf waren (onder andere door de enorme investeringen, die nodig waren voor de aanschaffing van nieuwe bussen en tramwagens) van dien aard dat in 1957 het tramkaartje op een kwartje werd gebracht. Het heeft niet ge holpen: in 1957 bedroeg de verliespost van Sinds bijna 25 jaar ligt er een ogen schijnlijk doelloze ringdijk rond Amster dam, een nooit voltooid project, dat al ve le malen is aangewezen als een voorbeeld voor de besluiteloosheid van het gemeen tebestuur. Die zanddijk vele Amster dammers weten dit niet eens was be doeld als ringspoorbaan, speciaal voor goederenvervoer. De verantwoordelijk heid voor de aanleg van die dijk kan men het gemeentebestuur niet zomaar in de schoenen schuiven. Ook de Spoorwegen hebben hierin een belangrijk aandeel ge had. En van besluiteloosheid is geen spra ke: men was slechts te voortvarend en de dijk was eerder gereed dan het tijdstip, waarop de behoefte aan een ringspoor zich deed voelen. Die ringdijk is, zo blijkt thans, niet ver geefs raangelegd. De Nederlahdse Spoor wegen hebben nog steeds een plan waar in die baan precies past. En dat plan is thans dichter bij de uitvoering dan ooit. Evenals bij de bouw van het grote Amstel- station heeft men zich bij de aanleg van de dijk wat verkeken op de uitbreiding en ontwikkeling van de hoofdstad. Uiteraard is de oorlog er ook schuld aan, dat de dijk niet gebruikt wordt. Maar het Amstelsta- tion wint geleidelijk aan betekenis. Nieu we wegen brengen het station straks „in de route" en de op handen zijnde zuidelij ke uitbreiding van de stad zal van invloed zijn op het reizigersverkeer. De ringbaan was afhankelijk van-de ont wikkeling van het goederenvervoer ""én* dat goederenvervoer hangt weer samen met de ontwikkeling van de industriege- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te metenDaarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe* strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. ai£unuerii]K. BEROEMDE CENEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordl beschermd door het bestanddeel Chefarox. HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Gram. 12.00 Amu sementsmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Logboek München 1938. 15.30 Hammondorgelspel en zang. 15.55 Muz. caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.40 Sportpraatje. 18.50 Gespro ken brief. 18.55 Der fliegende Hollander, opera. 21.45 Nieuws. 21.50 Voordracht. 22.05 Gram. 22.20 Journaal. 22.35 Amus.muziek. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Prom.ork. en koor. 14.40 Kamermuz. 15.10 Amfis.muziek. 15.40 Gram. 15.40 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gewijde muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Radio-phllharm.ork. 18.25 Volksmuz. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. causerie: C.H.U. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Radio- verkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10—17.30—17.45 Gram. 18.15 Liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 29.30 Gram. 19.50 Voor dracht. 20.00 I-Ioorsp. 20.30 Akademie der disko- fielen. 21.15 Gram. 21.30 Avondconc. 22.00 Nieuws. 22.15—22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 De we reld waarin wij leven, caus. 20.30 Filmdocumen taire. 21.00—22.30 Naseizoen, TV-speL bieden. Het Amsterdamse industriegebied heeft zich de laatste jaren snel uitgebreid. Bij de Amstel is een enorm complex ver rezen en in het westelijk havengebied staan grootse dingen te gebeuren. Dat al les heeft de ringbaan opnieuw in de be langstelling geplaatst en reeds hebben deskundigen zich achter de tekentafels ge zet om de baan op papier te voltooien: er zullen rails op die dijk moeten komen en bovenleidingen. De vele gaten, die in de loop der jaren in de dijk zijn gegraven om wegen door te laten, moeten worden over brugd. Het zal nog wel een aantal jaar tjes duren, maar het staat nu reeds vast, dat de ringbaan eens in gebruik zal wor den genomen als een rechtstreekse ver binding tussen de industriegebieden ten westen, ten oosten en ten zuid-oosten van de stad en ter ontlasting van de huidige emplacementen voor goederenvervoer. Voorts heeft men thans in studie het plan voor een ringlijn voor passagiers, die door de stadsuitbreidingen van steeds grotere betekenis wordt. De mogelijkheid bestaat, dat deze ringlijn niet op de be staande dijk wordt aangelegd, maar even wijdig aan deze dijk, die in de toekomst al genoeg zal hebben aan het goederenver voer. De ringdijk is dus geen energie- en geldverspilling geweest. Men zou kunnen zeggen, dat Amsterdam te hard van stapel is gelopen, in een tijd, dat men placht te spreken van gebrek aan activiteit in de Hoofdstad. 'TJS, W Terwijl een kaashandelaar uit Huizen even een kopje koffie dronk in een café in Barneveld, werd uit zijn bestelauto een portefeuille met 10.000— gestolen. Enkele dagen later werden de dieven reeds gepakt. Het waren twee 20-jarige jongens, één uit Laren en één uit Blaricum. Zij hadden van een deel van het geld een auto gekocht om er een vakantiereis mee te maken. Bij hun verhoor kwam aan het licht, dat de 22-jarige zoon van de kaashande laar de jongens had ingelicht over het feit, dat zijn vader altijd zijn geld in de auto liet liggen als hij in Barneveld een café bezocht. Afgesproken was dat hij een deel van het geld zou krijgen, maar aan deze afspraak hebben de dieven zich niet ge houden. Opgeheven. Eén van de Ambonezen kampen in Zeeland, het woonoord „Rodan- boch" nabij Aardenburg in Zeeuws- Vlaanderen, zal worden opgeheven. De 75 Ambonezen zullen worden overgeplaatst naar andere woonoorden. het vervoerbedrijf 8.841.545,en in 1958 zelfs 10.224.400,—. Indien geen maat regelen worden getroffen, zal, zo neemt men aan, in 1960 een verliespost van rond 13.625.900,— worden geboekt. Het ligt voor de hand dat er wél maatregelen wor den genomen. B. en W. zien als enige mogelijkheid een tariefsverhoging ener zijds en een poging om door aantrekkelijke abonnementstarieven meer publiek te trekken anderzijds. Als de raad akkoord gaat met de voor stellen zal het Amsterdamse tramkaartje met overstap-bevoegdheid in het vervolg 35 cent gaan kosten (in Rotterdam 25 cent, in Den Haag '30 cent). Bij de rittenkaarten komt de prijs per rit op een kwartje. Dit is eveneens duurder dan in de beide andere steden. Naast het „losse kaartje" en de ritten- kaart kent Amsterdam ook nog maand- vastrechtkaarten en driemaandsvastrecht- kaarten. En dan zijn er de evenals in de andere steden gebruikelijke weekkaarten en abonnementen. Hiermee is Amsterdam het goedkoopst. Een Amsterdamse week kaart kost 1,60 (Rotterdam 2,25, Den Haag 2,75). Een abonnement kost straks f 12,50 per maand (Rotterdam 21,Den Haag 24,—). Het. is duidelijk: de Amsterdamse tram wordt voor degenen, die slechts inciden teel van dit vervoermiddel gebruikmaken, aanmerkelijk duurder. Dat wil dus zeggen, dat dit in de eerste plaats een nadeel is voor de niet-Amsterdammers, die de hoofdstad bezoeken. Voor de Amsterdam mer, die een weekkaart gebruikt, komt de verhoging neer op 35 cent per week. De abonnementhouder echter betaalde voor heen 20,— per maand en die zal met een verlaging van 7,50 de eniige zijn, die met de gewijzigde tarieven in zijn sas is. Het nieuwe tramtarief zal deze week ongetwijfeld een stevig raadsdebat op leveren. Er zal worden gediscussieerd over de vraag of een bedrijf, dat diensten aan de gemeenschap verleent, al dan niet ren dabel behoort te zijn. En stellig zullen er stemmen opgaan om een nieuwe basis van tariefvaststelling te bestuderen, bij voor beeld het afstandstarief, dat al eens eerder ter sprake is gekomen. Maar het eind van het liedje zal wel zijn, dat de prijs van 't tramkaartje omhoog gaat. Men behoeft althans niet verwonderd te kijken als de stadsdrukkerij de nieuwe kaartjes inmid dels al heeft gedrukt om vooral op tijd klaar te zijn. Zoals werd bericht is de heer J. Ph. van de Water benoemd tot commercieel advi seur van het departement van Defensie. De heer Van de Water, die zijn loop baan in 1914 is begonnen als jongste be diende bij de Nederlandse Stoomreederij v./h. Schlesing en Co. te Rotterdam, is in 1920 in dienst getreden bij de Borsumij, die hem in 1932 naar het Verre Oosten uitzond. In 1939 werd hij bedrijfsleider in Japan waar hij bij het uitbreken van de oorlog werd gearresteerd. In 1942 ging hij bij een uitwisseling naar Enge land. vanwaar hij in 1843 naar Australië werd gedirigeerd. Hij', organiseerde in Meraüké (Neder land Nieuw-Guinea) een lèvensrriiddélén- distributie, een ruilhandel en een verzor ging van de financiële behoeften van locale overheid en bezettingstroepen. In februari 1944 werd hij als majoor toegevoegd aan het Amerikaanse 6de leger bij de bezettingsactie Hollandia. Daarna werd hij belast met bevoorradingswerk zaamheden ten behoeve van het burger lijk bestuur op de verschillende in Neder- lands-Nieuw-Guinea en Nederlands-Indië op de Japanse vijand veroverde steun punten. Hij werd bevorderd tot luitenant kolonel. In december 1K44 keerde hij terug naar Australië voor uitwerking van bevoor radingsplannen voor de herbezetting van Nederlands-Indië en in 1945 werd hij be last met de leiding van de inkoop van de Nederlands-Indische gouvernements-im- port- en exportorganisatie (NIGEO). De heer Van de Water kwam in 1949 terug bij de Borsumij als lid van de directie Verre Oosten met standplaats Djakarta. In 1954 nam hij ontslag uit deze functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij aanvaardde toen echter op verzoek van de directie der Borsumij een functie als onderdirecteur inkoop. Geref. Kerken Beroepen te Ferwerd, 's-Gravenland en te Wormer J. Rinzema, woonachtig te Baarn; te Harmeien G. van der Veere, kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Dom- burg-Westkapelle J. A. A. de Boer, kand. te Naarden; te We9teremden H. Leijsen, kand. te Beverwijk. Aangenomen naar Zweeloo J. C. W. van 't Hoff, kand. te 's-Hertogenbosch, die bedankte voor Dirkshorn, Giessenburg, Ottoland en voor Wolphaartsdijk; naar Gorredijk J. Berger te Kootwijkerbroek: naar Maassluis (vac. H. Vollenhoven) E. J. Duursema te Vorden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Noord M. Re bel, kand. te Hilversum; te Elburg-Doorn- spijk P. van Zonneveld, kand. te Bussum. Tweetal te Oud-Beijerland T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van dei- Linden, kand. te Santpoort, van wie eerst genoemde is beroepen. Aangenomen naar Haarlem-Noord J. J. Rebel te Murmer- woude. Bedankt voor Werkendam G. Blom te Meerkerk. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Oud-Beijerland R. de Bruin te Barneveld. Tsjik en Tukie keken elkaar eens aan. Wat zou Toka toch bedoelen? Het leek er veel op, dat hij zich niet erg gerust, voelde Maar onderwijl liepen ze met zijn drieën verder langs het strand, terwijl ze aan dachtig rondkeken. Ze zagen palmen en heuvels, maar geen enkel levend wezen. Opeens pakte Tukie verschrikt Tsjik bij zijn arm. „Tsjikriep ze. „Kijk daar eens!' Tsjik keek in de richting, waarin ze wees en toen schrok hij ook8990 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot het verlenen van een staatsgarantie voor de rente en aflossing van twee particuliere leningen, elk van twaalf miljoen gulden, ten behoeve van de bouw van een Hilton-hotel te Amster dam en te Rotterdam, welke hotels elk ruim twintig miljoen zullen kosten. De he- Het bouwen van ongeveer 200 woningen, waardoor het mogelijk wordt de vluchte lingenkampen Ohmstede en Friedrichs- feld in Duitsland voor goed te sluiten, is de opgave die de stichting Nederlands Co mité Vluchtelingen ja ar 1959-1960 zich ge steld heeft als Nederlandse bijdrage in de grote actie van de vrije wereld om het vluchtelingenvraagstuk op te lossen. Twee miljoen gulden zal de Nederlandse bevol king de komende twaalf maanden bijeen moeten brengen om de reeks projecten, die het Nederlands comité wil adopteren, uit te voeren. Naast het opheffen van de kampen, die door Polen en Letten worden bevolkt, wil men enige minder Tïostbare taken voor zijn rekenir$gfi^rrgs£, onder^meév^betj on derbrengen van een aantal bejaarden uit enige kampen in een verzorgingstehuis, het installeren van een bloedcentrale in het Pammakaristosziekenhuis te Athene en het. inrichten van werkplaatsen voor vakopleiding in Griekenland. Alleen al in Europa staan nog 135.000 vluchtelingen onder het mandaat van de Hoge Commis saris. Van dit aantal leven er nog ongeveer 30.000 in kampen er. van die 30.000 meer dan de helft (19.000) reeds langer dan tien jaar. Er zijn nog een paar honderd vluchtelingenkampen in Europa, maar in het kader van de nieuwe actie van de Ho ge Commissaris zal getracht worden al de ze kampen in de loop van 1960 te sluiten. Buiten Europa vallen onder het program ma van het wereldvluchtelingenjaar nog 10.000 Europese vluchtelingen in China en 170.000 vluchtelingen in Marokko en Tu nesië. Aan het wereldvluchtelingenjaar wordt door 52 landen deelgenomen. Het Nederlandse comité, dat zijn werkzaam heden enkele weken geleden begon, ont ving reeds belangrijke giften van Ko ningin Juliana, van Prins Bernhard, van Prinses Beatrix en van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. ren Hellema, Tjalma, Schipper en Die penhorst (allen A.R.), alsmede de com munisten, verzochten aantekening dat zij tegen het geven van de staatsgarantie wa ren. De Eerste Kamer was critischer dan de Tweede Kamer, die op 17 juni het wets ontwerp had aangenomen met de com munisten, de leden van de P.S.P. (die in de Eerste Kamer ontbreken) en de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) als tegenstan ders. Vooral de heer Hellerrta (A.R.) vond de opzet onzakelijk, omdat de voorwaarden eenzijdig gunstig zijn voor Hilton, de Ame rikaanse organisatie, die in Europa een aantal hotels wil stichten om aan luxe ge wende, zeer rijke Amerikaanse toeristen onderdak te brengen. Die eenzijdig gunsti ge voorwaarden voor Hilton als exploi tant van de hotels noemde de heer De Wilde (V.V.D.) logisch, omdat Hilton de enige organisatie is die het in haar macht heeft voor nieuwe hotels voldoende lo geergasten aan te voeren. Hij achtte het risico voor de staat echter aanzienlijk en drong aan op verscnerpte controle op de exploitatie. Omdat het vreemdelingenverkeer tegen woordig een belangrijke deviezenbron vormt en Nederland als toeristenland ach terblijft in verhouding tot andere landen, wilden de heren Hooy (K.V.P.), Vixseboxse (C.H.U.) en Van der Waerden (P.v.d.A.) ten slotte het risico wel aanvaarden om dat het gaat om het dienen van het alge meen belang, maar zij merkten evenals de heer De Wilde op, dat dan een ere schuld van de staat is ontstaan tegenover de Nederlandse hotellerie. Staatssecretaris Veldkamp verklaarde dat hij voorstellen inzake de financiering van Nederlandse hotelbouw afwacht van de Herstelbank en van de Horeca-organi- saties. In bepaalde gevallen, betoogde hij, heeft de staat tot taakjiet particulier ini- tiaUef .ecp.kans te.g.eyèn tot ontwikkeling cerkfohfén. ?Het risiöö vóór de staat zou in het geval van de' Hilton-hotels naar zijn mening binnen redelijke grenzen blijven. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie heeft de Kamer voorts nog het wetsontwerp aangenomen inzake de her ziening van de gemeentegrenzen op Voor- ne, opdat Hellevoetsluis een grote in dustriegemeente kan worden en Brielle een flinke recreatiegemeente. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE 60. Hij had verwacht, dat Frederick Alderson onmiddellijk Shaw's kantoor zou zijn binnenge gaan, een verwachting die Alderson's eerste stap, nadat hij de lift verlaten had, scheen te bevestigen, maar toen had hij geaarzeld, had zich omgedraaid en was zijn eigen kantoor binnengegaan, met een uit nodigend gebaar aan Walling om hem te volgen. Gedurende de laatste paar minuten had Alderson zich bezig gehouden met zijn notitieboek, waarbij hij zo langzaam schreef, dat het leek of hij iedere letter van elk woord afzonderlijk tekende. Walling voelde zich ten slotte gedrongen de stilte te verbreken. „Shaw schijnt de meeste afdelingschefs bij elkaar geroepen te hebben". Alsof er op een elektrisch knopje gedrukt was, kwamen er prompt een paar afgebeten woorden van Alderson: „Kan ik de noodzaak niet van inzien, hele maal niet!" De evenwichtige zelfverzekerdheid, waarvan Alder son onderweg naar kantoor eerst blijk gegeven had, was geheel verdwenen en Don Walling voelde het als een dwingende noodzakelijkheid, dat die zo spoedig mogelijk zou terugkeren. „Ik hoop, dat je het mij niet kwalijk zult nemen, dat ik het zeg, maar ik ge loof, dat die noodzaak nogal duidelijk is". „Wat?" „Shaw wil met één sprong in het zadel zitten. Hij heeft ze allemaal bij elkaar geroepen om ze te laten weten, dat hij de touwtjes in handen heeft". De woorden hadden maar gedeeltelijk het effect dat hij bedoelde. Alderson's gezicht werd harder van vastbeslotenheid, maar de inspanning die hem dit kostte, scheen groter te zijn dan men had mogen ver wachten. Hij stond op en zei: „D'r op af", maar het was meer camouflage dan strijdleus en zijn passen waren aarzelend toen hij zijn kantoor verliet en over stak naar Shaw's deur. Don Walling, die vlak achter hem liep, zag hoe Loren Shaw opkeek, toen Alderson de deur opende. „O Fred! Mooi zo, ik ben blij dat je er bent", zei Shaw opgewekt. „O Don, ook hier? Prachtig. Kom binnen. Misschien kun jij nog een suggestie maken". Van Ormand, de publiciteitschef, zat naast Shaw's bu reau. Uit zijn kleding bleek, dat hij weggeroepen was van de vrijdagse dansavond van de club. „Van en ik hebben al een tamelijk volledig plan uit gestippeld, geloof ik, maar het kan zijn, dat we nog wat over het hoofd gezien hebben", zei Shaw. „Bin nen het uur kunnen we een groot artikel doorgeven naar de New Yorkse ochtendbladen Times en Herald Tribune. Er komt een speciaal artikel voor de finan ciële bladen en dan nog een aanvullend artikel voor de avond- en zondagsedities. Het zelfde basis-artikel als het New Yorkse, maar dan met meer uitweidin gen over onze maatschappij, voor de ochtendbladen in de steden waar we fabrieken hebben. Dan nog een kort bericht voor de rest van de bladen over de telwx. Een telefoontje aan de uitgevers van Time en News week. Dat is wel genoeg voor het eerste nieuws. Voor de maandbladen is het te laat, die nemen geen copie meer aan; voor de volgende maande hebben we nog tijd genoeg. Retailing Daily vei-schijnt zaterdags niet, maar die komt maandag dan met het bericht". On verwacht richtte hij zijn blik op Alderson. „Heb ik wat vergeten, Fred?" De vraag volgde zo plotseling op het snelvuur van zijn mededelingen, dat Alderson totaal overrompeld werd en alleen in staat was tot een gestotterde ont kenning. Don Walling, ondanks zijn groeiend begrip voor Shaw's bekwaamheid, kon niet anders dan sympa thiek staan tegenover Alderson's ontsteltenis. Zelf was hij ook overrompeld door de gehele vertoning. Shaw had geen moment nodig gehad om naar een notitie te kijken, noch had hij een enkele aanwijzing of bevesti ging van Ormand behoeven te hebben. Uit zijn toon sprak duidelijke vakkennis op het gebied der publici teit. Van Ormand pakte zijn papieren bijeen en holde op een draf heen met een nadrukkelijk: „Wel bedankt voor uw hulp, mijnheer", tegen Shaw, een snelle knik voor Alderson en een nog vluchtiger voor Walling. Toen de deur weer dicht was, zei Alderson: „Ik hoop niet, dat Ormand deze zaak zal behandelen alsof het een publieke aangelegenheid is". Walling rilde. Het was een korzelige opmerking en des te korzeliger door de manier, waarop Alderson ze maakte. Hij kon de reden wel begrijpen, omdat hij eveneens onaangenaam getroffen was door de ijskoude manier van doen van Shaw, maar dat was geen excuus voor Alderson's gebrek aan houding. Shaw had een schone zakdoek uit zijn bureaula ge haald en wreef zijn handpalmen ermee. „Ik heb het volste vertrouwen, dat wij ons kunnen verlaten op Ormand's oordeel en goede smaak, denk je ook niet, Don?" Deze vraag, waar hij mee eindigde, had ook weer iets overrompelends. Don Walling aarzelde, wantrouwig of het geen opzet was van de kant van Shaw om hem van Frederick Alderson af te halen. Hij formuleerde zijn antwoord zo weinig rechtstreeks als mogelijk was. „Ik kan niet inzien, dat er voorlopig meer aan de hand is dan het doorgeven van sterfberichten". Shaw knikte en voegde er aan toe: „...verschillend van omvang en met de nadruk op dit of dat, naar gelang van het karakter van de verschillende bladen. Dik in orde. Of had jij iets anders in je hoofd, Fred?" Weer kwam de vraag onverwachts, als de laatste knal van een achteloos geklapte zweep Het was de derde keer in de afgelopen twee minuten, dat Shaw zoiets deed en Don Walling was er nu zeker van dat het een uitgekiende techniek was. Van dat ogenblik af zou hij op zijn hoede zijn. „Aan de verspreiding van het nieuws zit meer vast dan men zou denken", zei Shaw. „Het leek mij het beste Ormand te waarschuwen, dat hij zo gauw mogelijk hierheen moest komen. Toen die gedachte bij mij op kwam, had ik het bijna toch nagelaten, in de mening, dat een ander mij misschien al voor geweest was. Maar blijkbaar was dat niet het geval". „Ik heb nog een paar andere punten vastgelegd", zei Shaw, een blik werpend op een vel papier, dat hij voor zich had liggen. „Stuk voor stuk niet van zo veel belang, maar ik zal ze even oplezen als nadere inlich tingen. De begrafenis zal plaats hebben maandag om half vijf. Ik heb gevraagd dat..." Alderson onderbrak hem met een plotselinge geluids explosie. Het was geen verstaanbare taal, maar woor den zouden niet'in staat geweest zijn het mengsel van verbazing en woede uit te drukken, dat ook Don Walling in zich voelde opkomen. Het was een brutale voorbarigheid van Shaw om in te grijpen door het uur van de begrafenis vast te stellen. (Wordt vervolgd) Nieuw schip. Op de Howaldt-werven te Hamburg is het nieuwe vrachtschip „Neder-Eems" overgedragen aan de Maat schappij Nederland. Het schip meet 12.250 ton en kan een snelheid bereiken van 171^ mijl. De lengte bedraagt 159 meter. Dief in zwembroek. Een Rotterdam mer, wiens bovenkleding vrijdag in het Kralingse strandbad was gestolen, zag 's avonds om elf uur een man op de Wes tersingel lopen, die zijn kleren droeg. Op de eerste aanmaning van de eigenaar trok de aangesprokene ijlings de bovenkleding uit. Hij moest toen zijn wandeling voort zetten met alleen een zwembroek aan, die hij eronder droeg. Mensen, die hem zo zagen lopen, waarschuwden de politie, maar deze kon hem niet meer achterhalen. Over en weer aan boord. Terwijl Scheveningen-Radio om kwart voor één bezig was een dringend spoedsein uit te zenden voor een opvarende van de 498 ton metende Nederlandse kustvaarder „Vee- nenburgh", die ter hoogte van het Noord- hinder-lichtschip op de Noordzee over boord was gevallen, bleek de man al ge red te zijn. De drenkeling werd opgepikt door een sloep van het lichtschip Noord- hinder. De Nederlandse kustvaarder „Nae- rebout" nam de drenkeling over en bracht hem terug op de „Veenenburgh". Het hele avontuur had slechts een kwartier ge duurd. Zakkenrollers. Een aantal bezoekers van een warenhuis te Amsterdam is de dupe geworden van zakkenrollers. Een van hen was een Duitse arts, wiens porte feuille met 330,5 paspoorten en een aantal papieren werd gerold. De paspoor ten en de papieren werden later achter 't' warenhuis teruggevonden. Te brutaal. Twee Haagse vrouwen, moeder en dochter, waren naar de stad gegaan om een japon voor de dochter aan te schaffen. De moeder zag kans een vrij dure mantel weg te nemen, die zij aan haar dochter gaf. Maar deze had liever tWee jurkjes.' De dames gingen terug naar de winkel en verzochten de mantel te mogen ruilen. Het personeel herkende het kledingstuk echter als het vermiste en waarschuwde de politie. Die had voor moeder en dochter nog een ander „pas kamertje". Concertgebouw: Donderdag 14.30 uur: Kindervoorstelling „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Grote Kerk: Donderdag 15 uur: Orgel concert door leerlingen van de Zomer- academie voor orgel; 20 uur: Beiaardcon cert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Jerry als baby sitter", a. 1. Donderdag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: ,,'n Slippertje naar dé maan", a. 1. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Boemelstuden ten", a. 1. Donderdag 10.30 uur: „Rusty en de vluchteling", a. 1. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „De zevende sluier", 14 j. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Der Lachende Vagabund", a. 1. Donderdag 10.30 uur: „Op zoek naar uranium", a. 1. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het laatste duel" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Old Yeller", a. 1. Donderdag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel en Oliver Hardy, Charlie Chaplin, „Our gang", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib'ich", a. 1. By slecht weer: donderdag 14.30 uur: „Trouwe kamera den", a. 1. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 2 augustus dagelijks van 10—17 uur en zon dags van 14—17 uur: Expositie Tinholt- verzameling. Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werkdagen van 1017 en zondags van 13—17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks be halve zondags, van 9—17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. In 't Goede Uur: (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10—22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Dagelijks (hehalve zaterdag en zondags) 14.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. Strand Zandvoort: Vandaag 22 uur: Vuurwerk. Grote Kerk: Vandaag 20—20.45 uur: Avondstilte (Meditatie door ds. W. M. van Asperen. Solist: Wim de Moor, bariton). Bloemendaalse Bos: Vandaag 20.30 uur: Concert door de Haarlemse accordeon vereniging „Esmeralda".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6