Martin Wierstra nam geducht wraak op duo Koch-Wagtmans Vrouwelijke Israëlische militairen favoriet in Nijmeegse Vierdaagse Holland behaalde schrale overwinning op Friezen Weer ruime nederlaag van Haarlem in het Vijfkringentoernooi Achter Van Ingelghem gaf hij zijn concurrenten geen schijn van kans Nog steeds mooi zeilweei tijdens de Kaagweek Kampioenschap amateur sprint weer niet beslist De Graaf viel wederom Laatste kampioensrit voor profs over 250 km Jo de Haan won weer Drukke weken voor de honkballers Ned er landItalië in augustus te Haarlem In W hitst able Wereldkampioen Mulka is al bijna kansloos De Apeldoornse Vierdaagse Haarlem won ook laatste wedstrijd: 8-3 Behra breekt met Ferrari Wijzigingen in Nederlandse ploeg tegen Engeland Wereldkampioenschappen in Boedapest Flamingo's tegen het Deens elftal Mackenzie zal zijn titel niet kunnen verdedigen Fantastisch wereldrecord op de 4 x 100 meter WOENSDAG 2 2 JULI 1959 De 30-jarige Amsterdamse advocaten- zoon Martin Wierstra heeft wraak geno men op het tegen hem samenspannende puikje van de Nederlandse stayerswereld. In een verbasterende rit, die een selectie wedstrijd had moeten zyn voor de aan staande wereldkampioenschappen, sloeg Wierstra de haatdragende meute, die een van de vernederendste nederlagen van de laatste jaren leed. Geleid door de Belgische gangmaker Van Ingelghem, die de laatste jaren de Span jaard Guillermo Timoner naar talloze triomfen bracht, legde Wierstra de 100 km af in de fantastische tyd van 1 uur 12 min. en 15,8 sec. Dat is byna 5 min. sneller dan het sinds 1931 daterende baanrecord van Cor Blekemolen. Maar als een nieuw record zal de tijd van Wierstra toch niet erkend kunnen worden, omdat de rol des tijds op GO cm en nu op 40 cm stond. Wierstra zou ongetwijfeld een nog veel snellere tijd hebben gemaakt als niet zes ronden voor het einde de motor van Van Ingelghem had geblokkeerd. Twee x-onden lang reed de Amsterdammer stampend op de pedalen in zijn eentje door, zo lang duurde het voordat de reservemotor in de baan werd gebracht. De cadans was er uit. Wielrennen En hiervan profiteerden de Nederlandse kampioen Noppie Koch en Wout Wagt- mans door een ronde van hun beschamen de achterstand in te lopen. Beschamend inderdaad, want toen de pech toesloeg had Wierstra op beiden een voorsprong van zes ronden Hij had zijn wraak. Het vorige jaar werd Wierstra in het nationale kampioenschap „gekraakt" in de tang Wagtmans—Koch. Wierstra verspeelde toen zijn kampioens trui aan de Brabander. De Amsterdammer zinde op revanche, maar vijf weken ge leden kwam het nog niet zo ver. In de nationale titelstrijd kreeg Wierstra, die toen nog achter Van den Bosch reed, tot tweemaal toe te kampen met een weige rende motor, waardoor hij kansloos werd. De trui ging over op Koch. Wierstra is onder de renners niet geliefd en heimelyk verkneuterde men zich over zijn nederlaag. Dat zat de Amsterdammer dwars. Hij ging op zoek naar een nog betere gangmaker en vond de Belg Van Ingelghem bereid zijn wraaklust te hel pen bevredigen. Na enkele voorbereidende wedstrijden in Duitsland kwam de nieuwe combinatie dinsdagavond voor het eerst in de toekomstige arena van het wereldkan. Het gaat er naar uitzien, dat in de we reldkampioenschappen geen der Neder landse amateur sprinters de nationale kampioenstrui zal dragen. Dinsdagavond namelijk kwam van de Rotterdammer De Graaf op bijna dezelfde plaats waar hy vijf weken geleden in de derde en beslis sende rit tegen Gerritsen tegen het beton stortte, opnieuw ten val. En evenals toen lag De Graaf weer in geslagen positie. Mees Gerritsen was juist onder de Rot terdammer doorgeglipt en begon met een lengte voorsprong aan de laatste 200 me ter, toen De Graaf begon te slingeren en met een smak op de wielerbaan viel. De Rotterdammer werd op een brancard naai de kleedkamers gebracht, maar het ver moeden, dat hij een sleutelbeen had ge broken, bleek onjuist te zijn. Het onder zoek wees uit dat zijn linkerarm uit de kom was geschoten. Dit was spoedig ver- I holpen, maar De Graaf kon niet meer starten. Gezien de rustperiode, die hem na deze val ongetwijfeld zal worden voor geschreven, is het waarschijnlijk dat deze laatste titelstrijd niet meer voor de we reldkampioenschappen uitgevochten zal kunnen worden. Slechts een paar duizend toeschouwers woonden de wedstrijden in het Olympisch Stadion bij. Wij zagen Jan Derksen een tweevoudige zege behalen op de Belgische sprintkampioen Debakker, eerst in de sprint, waarin Derksen in de derde, tac tisch zeer goed gereden rit over de laatste 200 meter een tijd van 11.6 sec. noteerde, en vervolgens in een vergeefse aanval op het baanrecord over een kilometer met staande start, dat met 1 min. 12 sec. op naam van Plattner staat. Bij de amateurs won de achtervolgings kampioen Piet van der Lans een uit drie delen bestaande omnium en werd de wed strijd over onbekende afstand een geheel Australische aangelegenheid; Perry won deze rit met groot machtsvertoon voor zijn landgenoot Bartels. De uitslagen waren: Sprint professionals: eerste rit: 1. De- bakker (België) 12 sec.; 2. Derksen (Ne derland). Tweede rit: 1. Derksen 12,4 sec.; 2. Debakker. Derde rit: 1. Derksen 11,6 sec.; 2. Debakker. Totaal: 1. Derksen 4 pnt.; 2. Debakker 5 punten. 1 kilometer met staande start: 1. Derk sen 1 min. 12,6 sec.; 2. Debakker 1 min. 13,5 sec. Omniumwedstrijd voor amateurs. Éérste onderdeel: 10 km. met tien klassementen: 1. Van der Lans 34 pnt.; 2. Van Houwelin- gen 27 pnt.; 3. Oudkerk 18 pnt.. Afvalrace: 1. Verdoox-n; 2. Paul; 3. Van der Lans. Sprint over 2000 meter: 1. Redeker; 2. Peereboom, 3. Oudkerk. Totaal: 1. Van der Lans, 10 pnt.; 2. Oudkerk, 11 pnt.; 3. Henk Buis, 12 pnt. Op zondag 26 juli wordt de laatste be slissende rit van het wegkampioenschap van Nederland voor professionals gereden op het circuit van Zandvoort. Deze wed strijd zal tevens gelden als selectie voor de Nederlanders voor de wereldkampioen schappen. In verband hiermede is de af stand verlengd tot 250 km. Er zal een wedstrijd voor nieuwelingen over 50 km aan voorafgaan, met start in de ochtenduren. pioenschap en met welk een succes. Wier stra maakte het de keuzeheren van de KNWU gemakkelijk wat de bezetting van de tweede plaats in het wereldkampioen schap betreft. Koch had zich reeds van het deelnemen aan het wereldkampioenschap verzekerd door zijn overwinning in het Nederlands kampioenschap. Er rest nu nog de beslis sing over de derde plaats, die na het ver toonde van dinsdagavond waai-schijnlijk toegewezen zal worden aan Wout Wagt mans. Want Vreeswijk, die in het natio nale kampioenschap voor Wagtmans was geëindigd, liet nu een bijzonder matige indruk achter. Twee gangmakers kregen dinsdagavond een boete van de wedstrijdcommissarissen. Wiersma een boete van 100 gulden wegens het niet verdedigen van zijn kans en De Graaf een boete van 50 gulden wegens ge vaarlijk rijden. De uitslag was: 100 km: 1. Wierstra achter Van Ingel ghem 1 uur 12 min. 15,8 sec. Op 5 ronden: 2. Koch achter Wiersma; 3. Waigtmans achter De Graaf. Op 7 ronden: 4. Staken burg achter Van den Bosch. Op 8 ronden: 5. Vreeswijk achter Van Roey. Op 16 ron den: 6. Braat achter Beets. De Nederlandse wielrenner Jo de Haan heeft dinsdag in Zedelghem de Grote Prijs van Vlaanderen gewonnen, een wedwed- strijd over 222 km in de tijd van 5 uur 23 min. Hij vei-sloeg in de eindspurt de Belg Marcel Janssens, die tweede werd, en zijn landgenoot Piet van den Brekel, die de derde plaats voor zich opeiste. De uitslag was verder: 4. Declercq; 5. Pascal; 6. Blomme, allen in dezelfde tijd als De Haan; 7. Decock, op 1.20; 8. Van den Borgh (Ned.) op 1.25; 9. Leon van Daele, op 1.30; 10. Jo de Roo (Ned.); 11. Van Holsbeek; 12. Wim van Est (Ned.); 16. Bergmans (Ned.). De honkbalcompetitie Hoewel de KNHB dezer dagen het te leurstellende bericht ontving, dat het En gelse nationale honkbalnegental niet, zo als de bedoeling was, aan het einde van deze maand naar Nederland kan komen, wacht de honkballers in ons land toch een drukke tijd. Na de afzegging van Engeland heeft het KNHB-bestuur terstond contact met Duitsland opgenomen met het resul taat, dat de Duitse honkballers bereid werden gevonden in plaats van Engeland hiér twee wedstrijden te spelen. Bovendien ontving de KNHB de defini tieve toezegging van Italië om in augustus eveneens twee wedstrijden in ons land te spelen. Behalve in de strijd om het Euro pese honkbalkampioenschap is er tussen Nederland en Italië nog nooit een officieel landencontact geweest. Tenslotte komt ook nog een sterke Amerikaanse legerformatie uit de Fx-anse stad Evreux een tweetal wedstrijden in ons land spelen. Het komende internationale pi'ogramma ziet er derhalve als volgt uit: Zaterdag 1 augustus in Haarlem: Néder- land-Duitsland. Zaterdag 1 augustus te Den Haag: Bondsnegental-Evreux. Zondag 2 augustus in Rotterdam: Nedei'- land-Duitsland. Zondag 2 augustus in Amsterdam: Bondsnegental-Evreux. Zaterdag 22 augustus in Utrecht: Neder- land-Italië. Zondag 23 augustus in Haai'lem: Nedei'- land-Italië. Hoe nuttig telefoongesprekken kunnen zyn, bleek dinsdag in Whitstablc op de tweede dag van de races om het wereld kampioenschap Flying Dutchmanklasse. De Rus Rostislav Novoderezhkin, die maandag in de eerste race vijftiende was geworden, telefoneerde speciaal voor dit feit naar Moskou en zie, de volgende dag werd de Russische zeiler prompt vierde achter de „azen" van het gezelschap: Mario Capio, die weer eerste werd, de Brit Adrian Jardine, die weer de tweede plaats bezette, en de Fransman Tiriau, die derde werd. De Nederlandse vertegenwoordiger Ben Verhagen bracht het er iets beter af dan maandag en eindigde als zesde, dezelfde plaats die hij nu ook in de algemene rang schikking bezet. De tweevoudige ex- wereldkampioen Rolf Mulka is na twee races al vrijwel kansloos. Ditmaal eindig de hij als 14de van het veld van 15. De uitslagen van dinsdag waren: 1. Al- debaran II, Mario Capio (Italië) 2 uur 36 min. 37 sec.; 2. Pandora, Adrian Jardine (Eng.) 2.37.23; 3. Yole, Roger Tiriau (Frankrijk) 2.39.20; 4. Tornado II, Ros tislav Novoderezhkin (Rusland) 2.39.56; 5. Skum, Hans Fogh (Denemarken) 2.41.07; 6. Daisy, Ben Verhagen (Ned.) 2.42.43; 7. Bellatric, Günter Pagell (Oost Did.) 2.43.23. Het klassement na 2 dagen luidt: 1. Italië 2554 pnt.; 2. Engeland 1952 pnt.; 3. Frank rijk 1475 pnt.; 4. Oost Duitsland 1252 pnt.; 5. Denemarken 952 pnt.; 6. Nederland 931 pnt.; 7. Zwitserland 776 pnt.; 8. Rusland 776 pnt. Ook de overige Nederlanders die uit komen in wedstrijden ter gelegenheid van de Flying Dutchmanweek deden het beter dan maandag. Vier landgenoten be zetten in deze x-ace, waarin de Engelse zeilers de boventoon voerden, de 7de tot en met de 10de plaats. Het waren Brave Hendrik II met stuurman H. Blok, Jonker Cabelfau II, F. Kalff, Frithofna, C. Gütcher en Dj inn, D. de Kat. De eerste dag van de Vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond in Apel doorn is in alle opzichten succesvol ver lopen. Alle 1068 wandelaars, die in de vroege morgenuren van zes uur af van de Apeldoornse eierhal vertrokken, zyn in de loop van de middag gefinisht. In tegenstelling tot andere jaren voerde het parkoers van dé eerste dagvditmaal in de richting Gortel en Elspeet en voor de „vijftigers" bovendien nog naar Viex-hou- ten. Door de talrijke grintwegen was het parkoers niet gemakkelijk. Het bijzonder mooie natuurschoon bood het wandel legioen echter een zeer acceptabele com pensatie voor dit ongerief. Ondanks de hitte viel het aantal blai-cn mee en was zeker niet groter dan in het verleden op de eerste dag. Vandaag richt men de schi-eden naar Beekbergen, Hoenderlo en Loenen. In de Apeldoornse Vierdaagse vertrok ken vanmorgen 1065 wandelaars, drie min der dan dinsdagavond waren binnenge komen. Alleen een nerveuze houtduif heeft ze even in moeilijkheden kunnen brengen. Dat gebeurde op deze eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse vlak bij Eist. De duif, kennelijk opgeschrikt door de drukte van de duizenden wandelaars in deze an ders zo vredige omgeving, fladderde over de weg, „infiltreerde" in het charmante groepje van de vrouwelijke Israëlische militairen en koos zich, na lang aarzelen, een zitplaats op het hoofd van een van de meisjes. Dat was teveel. Gillend vlogen ze alle richtingen uit, even had de vrouwelij ke schrik het gewonnen van de militaire discipline. Doch dat duurde maar heel kort, nog na lachend over hetgeen gebeurd was, wer den de gelederen alweer gesloten. Dat was overigens de enige keer. dat het klei ne groepje uit Israel in moeilijkheden is geweest. Voor de veertig, door majoor Breunisse voorgeschreven kilometers had den zij niet het minste ontzag. Ze vormen een bijzonder levenslustig Ook de voorlaatste dag van de Kaag- week werd begunstigd door uitzonderlijk mooi zeil weer. De teamwedstrijden Hol landFriesland in de Regenboogklasse en de 22 m2 klasse waren bijzonder spannend. In de teamwedstrijd der Regenbogen deed Cor Kist voor Holland zeer goed team werk, want hij ging naar alle bedreigde punten van de Hollandse stelling om daar pogingen aan te wenden de posities te ver beteren, wat hem inderdaad gelukte. Hof land werd bij de start teruggeroepen en moest zich dus eerst weer opwerken om nuttig werk te kunnen doen, waar hij eveneens in slaagde. Koploper voor Hol land was G. A. Bakker. Tijdens de race ging de Fries J. Alberda uit de stryd we gens een overtreding en later werd Cor Kist uitgesloten, omdat hy geen ruimte ge geven had by het ronden van een boei. Holland behaalde daardoor een schrale overwinning van 17,1 tegen 16 punten voor Friesland. De stand is nu: Holland 42,2 pnt, Fries land 31,1 pnt. In rle tamwedstrijd van de 22 m2 klasse deed kort voor de finish M. Faber voor het Fi'iese team prachtig werk door C. Cole- bi-ander op te loeven en daarna terug te wijzen naar de derde plaats, waardoor zijn teamgenoot, A. Bonnema, als eerste kon .finishen. Fi'iesland behaalde 22,1 pnt, tegen 31,1 pnt. voor Holland. In de Valkenklasse versterkte de veel belovende C. van Schie zijn kansen voor de hoofdprijs door wederoirx een zege te be- In Rotterdam kreeg het Haarlems zeven tal voor het vyfkringenwaterpolotoernooi dinsdagavond DZV tegenover zich als ver tegenwoordiging van de Kring Den Haag. Het werd een doelpuntrijke stryd, waarin in de tweede helft de Haarlemmers een voorsprong moesten prijsgeven waarna zy met 105 verslagen werden. Met aanvallen over de breedte van het De water polocompetitie De laatste wedstrijd, die Haai'lem voor de derde klasse C van de competitie KNZB te spelen had, was die tegen LWV uit Leiden. Midvoor Paanakker bezoi'gde Haarlem de leiding. Piet Dool maakte ge lijk, waarna Hans Krom op de kant mocht toezien hoe Leen de Hoed de LWV spe lersmeerderheid uitbuitte om de stand in het voordeel van LWV te bi'engen. Dat was echter voor kort. Paanakker kwam op schot en dat betekende 42. Kees den Hollander opende na de rust de score voor Haarlem maar Jonker ant woordde met een tegengoal. Jan Paan akker (6—3), Wim Goedhart uit een straf- worp (73) en Kees den Hollander brachten de eindstand op 83. Haarlem is nu uitgespeeld en heeft uit 8 wedstrijden 14 punten behaald. AZC uit Alphen aan de Rijn heeft ook twee ver- liespunten, maar is nog niet uitgespeeld waardoor het niet onmogelijk is dat Haar lem met AZC een beslissingswedstrijd moet spelen om het kampioenschap. Waterpolouitslagen compettie KNZB. Dames reserve derde klasse B: DWT 3 DWT 4 41. Competitie Kring Haarlem KNZB. Heren eerste klasse: VZV 3NVA L 0—7. Afdeling AJ I: HVGB—VZV a 3—5. Afdeling AJ II: VZV b—NVA 8—4. veld boekte Den Haag door Fi'ed. v. d. Zwan en Oei tweemaal succes waarna De Bruyn met hulp van Pi'ins tegenscoorde. Toen trok het gehele Haagse team ten aan val en Oei boekte andermaal succes. Rol vei'kleinde met een schot in de linkerhoek de Haax'lem-achterstand waarop Den Haag wederom alles inzette om de voorsprong te behouden. De Haai'lem-midvoor Rol kwam hiei'doox; geheel vrij te liggen en maakte er 33 van. Nadat een Haagse speler het water was uitgezonden ging de rust in. Na de hei-vatting beging het Haagse team een overtreding op de doellijn; Prins plaat ste de bal goed voor De Bruyn die de stand op 43 bracht. Den Haag dat over snellere zwemmers beschikte, begon die snelheid daai-na uit Waterpolo te buiten. Fred v. d. Zwan maakte gelijk waarop Hans Aalberts drie Haagse doel punten voor zijn rekening nam. De Haan maakte er 84 van, waarop Rol, die uit zeer benarde posities verscheidene keren tegen de paal had geschoten, de juiste ope ning in het doel vond (85). Verder zat het de Haarlemmers niet mee met schoten tegen de lat Oei bracht de Haagse over winning tenslotte op 105. Voor de Kring midden van Nederland verscheen het team van De Robben in het strijdperk tegen het Amsterdams zevental. De Amsterdammers kwamen er vrijwel niet aan te pas. Arons, Lamme en De Boer bezoi'gden de Kring midden van Neder land met het ingaan van de rust een 30 voorsprong. In de tweede helft scoorde Ti'imp voor Amsterdam, waarna Lamme (3) en Uitentuis (2) de zege voor de Mid den Nederlandrs op 81 brachten. De stand is nu: Midd. van Ned. Den Haag Amsterdam Rotterdam Haai'lem 19— 2 10— 5 7—10 6— 2 6—19 H. halen, mede doordat zijn concurx-ent Kii'kenier uit de strijd ging. J. Hofland staat er in de Regenbogen het beste voox'. Hij won in zijn serie en zijn rivaal E. K. Hoekstra werd in een andex-e groep, waarin C. Kist na een fel duel met Leen de Wit op de finish zegevierde, slechts vierde. Jac. Kraan en Koos de Jong stelden hun kansen voor de hoofdprijs in resp. de Flying-Dutchmanklasse en de Finnjollen zeker door een derde overwinning. De uitslagen luidden: HollandFriesland teamwedstrijd in de Regenboogklasse: De Kaag 17,1 pnt, Sneek 16,0 pnt, Stand na twee dagen: De Kaag 42,-2 pnt, Sneek 31,1 pnt'. - Uitslag van dinsdag: 1. Cadans G. A. Bakker (De Kaag), 2. Jan van Gent E. K. Hoekstra (Sneek), 3. Griffioen G. Ooms (Sneek), 4. Beneventus J. Hofland (De Kaag). HollandFriesland teamwedstrijd in de Noord Ned. 22 m2 klasse: Friesland 22.1 pnt, Holland 14.0 pnt. Uitslag van dinsdag: 1. Cadans, H. A. Bonnema (Friesland), 2. Maple Leaf, N. M. Faber (Friesland), 3 Favorita, C. Colen-' brander (Holland), 4. Flying Dutchman, M. Bx-euning (Holland). Nationale wedstrijden: Vrijheidsklasse A eei-ste groep: 1. Rakker B. van Wijk (Braas- semermeer), 2. Kus Mus, D. de Reuver (De Kaag). Vrijheidsklasse A tweede groep: 1. Hepie del II, W. Elhorst (De Kaag), 2. Yar, S. H. de Jong (De Vrijbuiter). Pampusklasse A: i. Stormvogel. G. Tim mer (De Kaag), 2. Westeindei', H. J. de Ruyter (Nieuwe Meei'). Vliegende Hollanderklasse: 1. Mustang, Jac. Kx-aan (Braassemermeei'), 2. Naatje II, P Fx'ech (De Maas). 12 m2 Shai'pies klasse: 1. Meteor, B. Kx-aan jr. (Braassemermeer), 2. Rakker, C. Guldemond (De Kaag). Valkenklasse A: 1. Annemieke. C. van Schie (Het Witte Huis), 2. Bounty II, E. Rolf von den Baumen (De Kaag). Drakenklasse: 1. Vagans Semper II. C. Groot (Aalsmeei1), 2. Joy II, J. Bier (KNZRV). Regenboogklasse, eerste groep: 1. Bene- ventum, J. Hofland (De Kaag), 2. Duke, J. C. v. d. Velde (De Kaag). Regenboogklasse, tweede gi'oep: 1. To- reddoi-, C. W. Kist (De Kaag), 2. Saenden, L. de Wit (Zaanlands ZV). Nooi-d Nederlandsche 22 m2 klasse: 1. Cadans, A. Bonnema (Nooi'd-Ned. Watei'- sportbond), 2. Maple Leaf, M. Faber (Noord-Ned. Waterspoi'tbond). 16 m2 streepklasse A: 1. Pie-de7Palo, J. A. de Haas Mzn (Het Witte Huis), 2. Greet, F. Jansma (Noord-Ned. Waterspoi'tbond). Finnjollenklasse: 1. Zomerweelde, J. de Jong (De Kaag), 2. Douwe Aukes, J. A. de Boer (Aegir). Olympia-jollenklasse A: 1. Glipper, S. J. Haaksma (De Kaag), 2. Mustafa, C. A. A. Visser (De Kaag). Stex-nklasse A: 1. Crazy. P. van der Win den (Aalsmeex-), 2. Frederik II. H. v. d. Rest (Te Werve). CurasaoDe Kaag teamwedstrijden in de Pampusklasse: Asiento (Curasao) 18,1 pnt, De Kaag 18 pnt. Stand na drie dagen: De Kaag 56,1 pnt., Asiento 52.2 pnt. Automobilisme Meningsverschillen tussen de racemana ger Romolo Tavoni en de Franse coureur Jean Behra hebben ertoe geleid, dat Behra zijn verbintenis met Fei'rari heeft verbro ken. De opzegging van het contract zou met wederzijds goedvinden zijn geschied. Behra heeft nu het oog laten vallen op een 4-cylinder Maseratie, waaraan op 't ogen blik in de fabriek van Neri in Modena wordt gewerkt en die was bestemd voor de Italiaanse coureur Giorgio Scai'latti. Ook heeft Behra aanbiedingen gekregen van Engelse zijde, namelijk van Aston Martin en Vanwall. De eerste dag van de Nijmeegse Vier daagse is warm geweest. Zeer warm zelfs. Het minste last daarvan hadden de Israëliërs (foto hoven), die zelf uit een warm land komen. Nederlandse wandelaars hadden het dikwijls heel moeilijk vooral op de open wegen en probeerden van alles om de hete zonnestralen te weren. Dikwijls had dal een wat Oosters effect tot gevolg (foto onder). A tletiek In de Nedex'landse herenatletiekploeg, die zaterdag 25 juli in St. Helens tegen Engeland B uitkomt, zijn nog enige wijzi gingen gebracht. De 400-meter-kampioen Fred Moerman is in verband met zijn werkzaamheden niet beschikbaar en daar bovendien Henk Visser, de in de V.S. stu derende AAC-atleet, in ons land vex'toeft, heeft de NTC de volgende mutaties in de ploeg aangebracht: 100 yards: Henk Visser (AAC) vei'vangt Frans Beker'(Holland); 440 yards: Frans Beker (Holland) ver vangt Fred Moerman (Pro Patria); vèrspringen: Henk Visser (AAC) ver vangt Arnold Klaassen (Quick); 4 x 440 yards: Henk Heida (AV '23) vei' vangt Fx'ed Moerman (Pro Patria). Schermen Na een dag rust zijn de wereldkam pioenschappen schermen in Boedapest dinsdag voortgezet met de wedstrijden op degen. De eei'ste i'onde bracht tal van verrassingen. Zo werden de Brit Bill Hos- kyns, houder van de titel, en de Italiaan Edoai'do Magiai'otti, Olympisch kampioen en in het verleden hei'haaldelijk wereld kampioen, beiden uitgeschakeld, evenals de bekende Italiaanse degenschex-mer Bertinetti. Ook in de tweede ronde van het toernooi om het wex'eldkampioenschap degen werd een van de favorieten uitgeschakeld, namelijk de Italiaan Saccaro, terwijl de nieuwe wei'eldkampioen floret, de Engels man Jay, slechts met grote moeite tot de kwartfinales wist door te dringen. Sport in het kort TENNIS. Australië heeft zich voor de finale van de Amerikaanse zone van de Davis Cup geplaatst door1 een 4-1 over winning op Mexico. groepje, deze 19 meisjes die in Isi'ael hun dienstplicht vervullen. Hun zelfverzekerde zang is een lust voor het oor, zoals het groepje zelf een lust voor het oog is. Di rect na de start op de wedren klonk hun lied al door het nog slapende Nijmegen. Zij hebben er veertig „zingende" kilome ters van gemaakt. Niet alleen in de dor pen en plaatsen waar het Vierdaagse le ger doortrok was hun vrolijke en melo dieuze zang te horen. Neen geen moment maar dan ook werkelijk geen moment was het stil in de omgeving van de Is raelis. Een levend voorbeeld voor de Ne derlandse militairen, die ook thans nog steeds niet verder zijn dan het inmiddels klassieke, doch op de duur wel zeer een tonige „blonde Mientje".. De meisjes uit Isxael vallen niet alleen op door hun vrolijke zang, doch evenzeer door de voortreffelijke wijze, waarop zij dagelijks de 40 kilometer afleggen, zonder overdrijving kan gezegd worden dat zij even fit binnenkomen als ze weggegaan zijn. Daar kan geen brandende zon wat aan doen. Zelfs op de lange en soms slechte wegen van de Betuwe, ver van stad en dorp, handhaafden zij hun kwieke, verkorte pas. Geen moment doen die 19 donkere Israelis in hun khakiuniformen onvrou- W andelsport welijk aan. En dat zal ook wel de reden zijn, dat deze vertegenwoordigsters van Israel voor de toeschouwers do favoriete groep voor de Vierdaagse voi'men. Maar zij hebben het lang niet allemaal zo gemakkelijk gevonden. Toen omstreeks negen uur de lichte en verfrissende mot regen ophield en de zon de wolken ver joeg werd het voor velen met de kilome ter moeilijker. Geen wonder dus, dat op deze eerste dag al 70 wandelaars de moed opgaven en op een gemakkelijker manier „de weg terug" aflegden. De .duizenden deelnemers zijn, vroeg in de ochtend, al aan hun kilometers begon nen. De lucht was egaal bewolkt en een verfrissend motx-egentje maakte het lopen tot een genoegen. Maar het legioen had te vroeg gejuicht. Ook het Vierdaagse leger zou ondervinden, dat de zon nu eenmaal onverbrekelijk verbonden is met deze zo mer. Ver voordat via Bemmel, Houtak ker, Huissen en Eist in de Overbetuwe was bex-eikt, had de zon zijn strijd tegen de wolken al gewonnen, zodat de „tweede helft" onder een vrolijk, doch door de wandelaars weinig gewaardeerd zonnetje, moest worden afgelegd. Die uitputtende hitte en de verraderlijke grintwegen in het eerste gedeelte van het parkoers zijn de voornaamste ooi-zaken voor het voor de eerste dag althans hoge aantal uit vallers. Kort na Eist, dat de wandelaars met mu ziek inhaalde, meldden de eerste uitval lers van de 55-ers zich al. En daarna kre gen de groepen een steeds minder mili- tairesk aanzien. In Lienden, Valbrug en Slijk-Ewijk konden de duizenden toeschou wers, die ook nu weer langs dë wegen ston den, zien dat velen die laatste kilometers strompelend moesten afleggen. Even voorbij Slijk-Ewijk konden de deelnemers, lopende op de Waaldijk^ Nijmegen schijn baar op korte afstand zien liggen. Maar de geroutineerde lopers lietéri zich' niet beet nemen. Zij wisten wat velen nog moesten ondervinden. Nijmegen mocht dan he melsbreed gemeten dichtbij zijn, de kron kelende wegen, die naar de stad voerden maakten dat de afstand zeker nog een tien tal kilometers was. Velen moesten dan ook de K.N.V.B.L.O.-spreuk „willen is kun nen" in praktijk brengen om tenminste de eerste dag de finish te voet te bereiken. Vanmorgen zijn in de viei'daagse van Nijmegen 99 deelnemers niet gestart, zo dat 13.213 wandelaars het land van Maas Waal zijn ingetrokken. In de ochtend uren was het wat mistig, maar weldra bx-ak de zon door. De eerste deelnemers verlieten Nijme gen reeds om vier uur. Om negen uur vertrokken de laatsten. Het parkoers op deze tweede dag is schaduwrijker dan dat van dinsdag. Cricket Het elftal van de Flamingo's, dat op dinsdag 28 en woensdag 29 juli op het veld van de Hilversumse cricket club zal spelen tegen het Deense nationale' elftal, is als volgt samengesteld: W. v. d. Vlugt (HCC), captain; G. Aim (HCC), jhr. J. L. C. van den Bosch (HCC), H. Grijseels (VOC), H. Herklots (U.D.), H. Klarenbeek (Union), P. Marseille (Quick, Den Haag), R. Onstein (Rood en Wit), A. Terwiel (VOC), H. J. van Weelde (ACC), H. Wijkhuizen (Rood en Wit). Roeien De Australische skiffeur Stewart Mac kenzie, driemaal achtex-een winnaar van de Diamand Sculls in Henley, is in Jesenice geopereerd voor 'n zweertje aan de twaalf- vingerige darm. Dat Mackenzie de volgen de maand in Macon zijn Europese titel zal kunnen verdedigen, mag als uitgesloten vorden beschouwd. Zwemmen Tijdens de zwemwedstrijden Japan Verenigde Staten in Tokio heeft de Ame rikaanse estafetteploeg op de 4x100 m. vrye slag het wereldrecord verbeterd met de fantastische tijd van 3.44.4. Dit is bijna 2 sec. sneller dan het oude record dat se dert 3 maart van het vorig jaar met 3.46.3 op naam stond van Australië (Brisbane). De Amerikaanse ploeg, die dus tot een gemiddelde kwam van 56.1 sec. per 100 meter bestond uit: Elton Follett. La nee Lax-son, Jeff Farrell en Joe Alkire Het l-i- panse kwartet Yamanaka, Koga. K Ishirara wei'd tweede in 3.48.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7