Problemen iü s u 8 Mé u b b b b Visserij school verwacht record aantal nieuwe cursisten Lange Nieuwstraat krijgt twee rijbanen, maar V.V.D. was tegen Sterke kinderbril Rede wethouder De Boer door Velser raad toegejuicht 1 Havenberichten IJmond-agenda WISKER VER LICHTING Perée Wasmachines - Centrifuges Snelle ontwikkeling was niet te toorzien Ongekende koopjes Gemeente Velsen gaat reserve opmaken Opticiën DE BOER AMSTERDAMSE HAVENPLANNEN Hoe de duiven vlogen Een KOELKAST LOENDERSLOOT Twee miljoen voor centraal kantorengebouw Examens OP DE HONDERD VELDEN (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WA ill H m jjj Bij lu B 1 1 mn ÜS l 1 Ém B gpf Iü 11 mm B ÉÉK§ B m 1 D A G 22 JULI 1959 De gemeenteraad van Velsen, waarin mevrouw Hoek en de heren Koorn, Dissel- kotter en Van Dongen afwezig waren, heeft dinsdag lang gedelibereerd over de Lange Nieuwstraat, door de heer Nuyens (K.V.P.) „Lange Zorgenstraat" genoemd. De verbetering (twee bapen) gaat door, maar de V.V.D. was tegen. De heer Tijssen (C.K.) vroeg zich af of men niet eerder had kunnen voorzien, dat de Lange Nieuw straat op den duur het verkeer niet zou kunnen verwerken. Dit was ook het punt, waarover de heer Nuyens viel. Hij betoogde, dat er al jaren lang gemopperd is, met name door de heer Schilling. Men heeft het gewoon fout gedaan indertijd. „Er is hier een kcrnfout gemaakt, maar ten slotte is niet iedereen onfeilbaar, ook een deskundige op het gebied van de ste denbouw niet". De heer Nuyens vond het echter wel wat vreemd, dat het college nu de financiering vanuit de reserve wil doen plaatsvinden. „Geen geld uit de re serve om fouten te egaliseren", betoogde hij. Hij vond het gemeenteblad enigszins onwaarachtig. De heer Van Os van de Abelen stond heel anders tegenover de zaak. Hij kon beslist geen kernfout ontdekken. Men heeft zich vergist in de enorme ontwikkeling van IJmuiden, maar die ontwikkeling is dan ook wel zeer verrassend geweest. „De heer Dudok heeft waarschijnlijk wat anders in de geest gehad dan nu blijkt te groeien. Ik heb altijd bezwaren gevoeld tegen deze ene West-Oost-verbin- ding met een wat aarzelend stedelijk ka rakter. Twee passen links en rechts van de straat vindt men al de echte dorpse sfeer. Had hij soms innerlijk een voor keur voor het dorpse, het intieme? De sporen hiervan zijn in elk geval te vin den in de profilering van de Lange Nieuw straat. Was het mogelijk deze snelle ont wikkeling van IJmuiden in stedelijke rich ting te zien? Dat is zo moeilijk te zeggen. In elk geval zou ik het jammer vinden, als men niet ietwat dat dorpse zou kun nen aanpassen aan wat IJmuiden toch wordt". De heer Van Os van de Abelen betoog de, dat de grote Velser reserve op twee manieren is ontstaan: door hoge bijdra- Advertentie De gemeente Velsen gaat zijn reserve opmaken. Dat is gebleken uit een opmer king, die de wethouder van financiën, de heer A. de Jong, lanceerde, juist voordat de zitting in comité werd voortgezet. De heer De Jong maakte zijn opmerking aan de hand van de debatten over de voorge stelde verbetering van de Lange Nieuw straat. A. de Jong. Het zwaartepunt van de discussie hier over lag bij het feit, dat B. en W. het be nodigde geïd uit de reserve wilden putten. De heer Tijssen (c.h.) maakte met enke le cijfers duidelijk, dat de posten raad- huis-krotopruiming-sanering (acht mil joen), centraal kantoorgebouw (twee mil joen) en nu weer Lange Nieuwstraat (half miljoen) nog maar tien percent van Vel- sen's reserve overlaten. En de heer Nuy ens maakte via een vraag-en-antwoord- spelletje met wethouder Verbeek duide lijk, dat deze posten nog wel iets hoger konden liggen dan indertijd het geval was. Het. was toen al wel duidelijk, dat er van Velsen's reserve niets over zou blij ven. En toen wethouder De Jong later in ging op de vraag cx men het benodigde geld voor de Lange Nieuwstraat. wel van de reserve zou moeten nemen, nadat ook de heer Van Os van den Abeelen had ge praat over het nut van een vroegtijdige bestemming der reserve, gebruikte hij •mder meer de zin: „Waarom gaan we de •eserve opgebruiken?" IJlings maakte de voorzitter er toen een besloten zitting van, naar het was juist één zin te laat. In comité zal er ongetwijfeld breedvoe- ig over zijn gesproken, welke voordelen bet voor de gemeente Velsen biedt, als ■wn geen reserve meer heeft. Toen de 'itting weer openbaar werd. werd het on derwerp niet meer aangeroerd. gen van het rijk op grond der industrieën en door het nalaten van tal van oorzake lijke voorzieningen. De verbetering van de Lange Nieuwstraat is in elk geval iets, dat we al lang wilden hebben, en dat ertoe bij zal di'agen van IJmuiden te maken, wat we ervan verwachtten. Bovendien zal het steeds moeilijker wor den de begroting sluitend te maken. Re den te meer, om dit geld van de reserve te nemen. De heer Van der Kolk (VVD) kwam met iets geheel anders aandragen. Hij vroeg zich af of de adviserende instanties wel optimaal waren gebruikt. Zo had hij gegevens omtrent de verkeersintensiteit gemist. De heer Van Leusen (Arb.) vroeg om begrip voor de „vergissing" inzake de ontwikkeling van het verkeer. Deze is overal in den lande gemaakt. Deze enor me groei van het verkeer had niemand kunnen voorzien. Evenals de heer Van der Kolk meende dokter Van Leusen, dat er straks toch enige verademing zal ko men, gezien de ontwikkeling van de re- creatieweg en de Waterlandweg. Wethouder Verbeek zei, dat de heer Dudok indertijd meer de uitbouw van Oud-IJmuidcn op het oog heeft gehad. Men had niet kunnen voorzien, dat IJmuiden geen stad van 65.000, maar zeker van 80.000 inwoners zou worden. Ook de snelle ontwikkeling van het ver-, keer is voor ieder onverwacht gekomen. Overal in den lande is men achter met de wegen. „Men heeft in 1947 bijna nergens goed vooruitgekeken op dit gebied", zei de heer Verbeek, die beslist niet wilde toegeven, dat er door B. en W. een kern- fout was gemaakt. Daarom keurde hij het gehele betoog van de neer Nuyens op een verkeerde praemisse gebaseerd af. Geen ontlasting De wethouder zei, dat men van moge lijke ontlastingen van de Lange Nieuw straat niet te veel moet verwachten. Want als de nieuwe ponten er zijn, bete kent dit een nieuwe belasting voor de Lange Nieuwstraat, die via de De Noo- straat een onmiddellijke verbinding met de ponten krijgt. „Laten we over één ding blij zijn", zei Advertentie VOOR UW ROBBEDOES een uit onze collectie met 20% korting KENNEMERLAAN 60-62 Gedipl. Leids opticien de heer Verbeek. „We hebben gelukkig een weg, die zo breed is, dat we hem ver beteren kunnen". Aan het adres van de heer Van der Kolk zei hij, dat alle gege vens inderdaad aan de adviesinstanties zijn verstrekt. Men heeft de meningen ge kregen, en deze zijn in de verkeerscom- missie besproken. Daarna heeft het col lege gekozen, en wel voor de tweebaans- weg. Wethouder De Jong zei, dat, toen hij zeven jaar geleden in de raad kwam, ook al over reservebestemmingen werd ge sproken. Men wilde toen de reserve be stemmen voor uitgaven voor nagelaten dingen. „Het wordt steeds moeilijker de begroting sluitend te krijgen. Het zal zor gelijk worden. De vaste lasten in de exploitatie-opzet zullen zeker zorgen gaan baren. We zul len hier zeker niet in de eerste plaats moe ten spreken over het herstellen van een fout. We gaan de weg aanpassen aan een groeiende stad. Waarom gaan we nu on ze reserve opgebruiken?.." Op dit mo ment ging men in comité, al zei dokter Van Leusen, dat men op de tribunes het nu toen ook al wel wist. Raadhuis Na de hervatting van de openbare zit ting stelde de heer Nuyens vragen over de stand van zaken bij het raadhuis. De voorzitter antwoordde hierop, dat het wachten nu is op de toewijzing van bouw volume, dat 30.000 m3 moet bedragen. Het feit, dat de adviescommissie van voorzit ter wisselt is hier een handicap. De archi tect is druk bezig met het maken van wij zigingen in het oorspronkelijke plan. De heer Van Leusen kwam daarna ver tellen, dat de heer Nuyens zich aan een zijdige kritiek achteraf had scnuldig ge maakt. „De heer Schilling is een slecht voorbeeld. Hij heeft nooit fundamentele kritiek gehad. Het ging meer over de tails." „Kom, laten we er nu geen Lange Zwamstraat van maken" zei de heer Nuyens, die er ook geen heil in zag nog eens op de woorden van de heer Verbeek in te gaan. Hij zei voor te zullen stemmen, om de boel niet te stagneren. Met de V.V.D.- fractie lag het anders. Men achtte het niet duidelijk, wat het standpunt van KNAC en A.N.W.B. is, en stemde daarom tegen. Met 22 tegen 5 stemmen besloot de raad derhalve een krediet van 485.000 te ver lenen voor de verbetering van de Lange Nieuwstraat. rifJSJjOl De vergadering van de Velser gemeen teraad begon dinsdagavond met de behan deling van de vragen van de heer Van Os van de Abelen (Arb.) en de antwoorden van B. en W. daarop, die handelden over de kwestie van de Amsterdamse haven plannen. De heer Van Os van de Abelen zelf toon de zich wel voldaan met het antwoord van het college. Hij wees er op, dat de pers commentaren op de rede van wethouder De Boer, op de streekzangersdag gehou den, aanleiding zijn geweest tot bezinning op wat er wel en wat er niet gebeurt. Hij sprak de hoop uit, dat de nota, die B. en W. over deze kwestie zullen indienen, van een hoog gehalte zal zijn, de ernst der zaak waardig. „De heer De Boer heeft gelukkig de knuppel in 'l hoenderhok gegooid", zei de heer Kolkman (C.H.). „Het werd hoog tijd, dat er eens iets hardop werd gezegd. Wanneer kunnen we nu de nota verwach ten? Ik hoop, dat het een nota zal wor den, die niet louter een kennisgeving is van voldongen feiten." De heer Kolkman zei, dat men in Vel sen het gevoel heeft, dat er meer over ons dan met ons wordt beslist. Hij verwacht te daarom dat het college alles in het werk zal stellen om de belangen van de gemeente zo goed mogelijk te behartigen. „Er is nationaal il heel wat betaald om Amsterdam als koopvaarthaven te behou den. Er zijn vele kanalen gegraven, er is een hoge prijs betaald. Maar laat nu niet ook onze gemeente nog eens het slachtof fer worden." Nadat mevrouw Heykoop-Van Reekum (V.V.D.) ook op het spoedig verschijnen van de nota had aangedrongen, vroeg de heer Nuyens (K.V.P.) het college, of B. en W. de raad niet eerder met deze zaak hadden kunnen confronteren. De voorzit ter antwoordde daarna dat de nota met de meest mogelijke spoed bij de raad zal worden ingediend. Men zal de nota echter zo zorgvuldig als maar mogelijk is op stellen en hij kon dan ook geen enkele da tum noemen. Hij was ook niet in de gelegenheid ge weest eerder mededelingen te doen. Wel heeft men zitting in verschillende com missies, maar men moet deze meer als gesprekcentra beschouwen. Nadere mededelingen uit deze voorbereidende commissies mag men dan ook niet ver wachten. Wethouder De Boer. mn Y. G. Kolkman. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Narek van Hamburg; Stad Amsterdam, Wabana; St. Michael, Sluiskil; Staffan, Delfzijl; Artura, Kotka, I.Jstroom, Londen; Franciena, Gefle. bijlegger provianderen IJmuiden; Rien Teekman, Hamina; Nieuwe Waterweg, Swansea, tinplaten lossen Zaandam; Krusau, Rotterdam; Argos, Bremen; Ellen-M„ Leningrad; Lotus, Lon den. oud papier lossen Wormerveer; Wex ford. Boston, stukgoed laden Koog aan de Zaan; Oldamd, Rauma; Libra, Santander; Malgomaj, Narvik; Ella, Rouaan; Lemster- kerk, Bremen; Prins der Nederlanden, Cowes Roads. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Clarita Schroeder van Rotterdam; Pere grine, Londen; Lizard. Rotterdam; Anna Reheder, Wismar; Imatra, Odessa; Rhein, Mantyluoto; Beocean, Le Boucuau; Jason, Paramaribo. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Mar- gitta-J. naar Kopenhagen; Bullfinch, Har- lingen; Anna Elizabeth, Londen, wals- materiaal geladen IJmuiden: Stad Rotter dam, Rotterdam, ledig van IJmuiden; Franciena, Newport, bijlegger IJmuiden provianderen; Iciar, Taragona; British Duke, Isle of Grain; Confid. Antwerpen; Woodlark. Oporto: Donau, Oporto: Odin, Las Palmas; Fortuna, Emden: Helena, Bremen, bijlegger IJmuiden provianderen; Gerd. Londen: Bloemgracht, Antwerpen: Heriot, Leith; Alsterpark. Antwerpen; Clangula, Rotterdam; Hans Roenneboe, ledig van Zaandam; Twenthe, Londen, stukgoed van Wormerveer; Clan Kennedy, Rotterdam; Heinrich Wilhelm, Brake; So lent, Malmö; Spaarnestroom. Shoreham; Earlsfield, Gent; British Mariner, Isle of Grain; Gaasterland, Hamburg; Rijnstroom, Hull; Lena, Roenne; Wandsbek, Bordeaux; Am^telstroom, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ar tura naar Rotterdam; Wiebold Boemher, Hernosand. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). GEEN SPREEKUUlt BURGEMEESTER. De burgemeester van Velsen heeft maandag 27 juli a.s. geen spreekuur. IIET AANTAL JONGEMANNEN dat zich aangemeld heeft voor de nieuwe cursussen aan de Gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden, die in september aanvangen, is zeer groot; het lijkt er op dat het bestaande record zal worden gebroken. Reeds thans is duidelijk, dat de huisvesting een probleem gaat vormen, terwijl ook uitbreiding van het aantal leerkrachten geenszins een over bodige luxe zou zijn. Het zijn vooral ongediplomeerde motordrijvers met kortere of langere praktijk die de cursus gaan volgen om het diploma van machinist te kunnen verwerven, zulks in verband met het stopzetten van dispensaties aan ongediplomeerde motordrijvers, die verleend werden door de scheepvaart inspectie. Maar ook het aantal jongens dat de vooropleiding voor de zeevaart en zeevisvaart gaat volgen belooft groter te worden dan in vorige jaren. De naam „Visserijschool" is in feite misleidend. De jongelui die op deze school gaan worden geenszins uitsluitend voor de visserij opgeleid, de mee'sten gaan inder daad naar de kleine of grote handelsvaart. Velen die op de IJmuider visserijschool zijn geweest hebben het niet verder ge bracht dan matroos bij de koopvaart, bij de Koninklijke Marine of bij de zeevis vaart. Maar anderen varen nu als gezag voerder of eerste stuurman bij de koop vaardij, zeevisvaart of zeesleepvaart; ex- zijn oud-leerlingen die het gebracht heb ben tot eerste of tweede werktuigkundige bij de grote handelsvaart. Vele zeeloodsen hebben hun beginopleiding op deze „Vis serijschool" gehad. Na zes klassen van de lagere school te hebben doorlopen kan een jongen, die naar zee wil en niet jonger dan 12 jaar is, twee richtingen uit: aan dek of in de ma chinekamer. Kiest hij „aan dek", dan kan hij op de tweejarige cui-sus komen, die hem het schooldiploma kan oplevei-en. Hij kan gaan vax-en bij de grote of kleine han delsvaart, de zeevisvaart of zeesleepvaart om de vereiste vaartijd te behalen, welke nodig is om opgeleid te kunnen worden voor stuurman grote of kleine handels vaart, stuurman zeevisvaart of stuurman zeesleepvaax-t. Wil hij machinist bij de gi-ote handels vaart of-zeevisvaax-t worden, dan is de aangewezen weg de jongen eei'st de twee jarige cursus als metaalbewerker aan de ambachtschool te laten volgen. Na het behalen van dit diploma kan hij op de ge meentelijke Visserijschool worden ge plaatst om te worden opgeleid voor motor drijver. Voelt hij meer (en heeft hij de capaci teiten) voor machinist grote vaart, dan kan hij de driejarige avondcux-sus van de ze school volgen. Overdag kan hij dan de vex-eiste px-aktijkjaren halen welke nodig zijn om tot het examen te worden toege laten. Bij de aanmeldingen voor de nieuwe cursussen zijn teleux-stellingen niet uit- Atoom Van de postduivenhoudersvereniging „Atoom" te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 270 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 153 km. De lossing van de duiven geschiedde om 3.10 uur. Een duif van J. Stijnman bereikte als eerste het hok om 10.47 uur, de laatste prijsduif om 11.00 uur. Wind n.w. De uitslag was als volgt: J. Stijnman 1: C. H. v. Borre 2 31: A. F. de Roos 3 4; B. Schoo 5 17 21 39: H. Winkel 6 16 20 28 32 40 47 50 54: N. G. de Graaff 79: A. Kat 10 22 51 52: W. Schouten -11--13- 23 36 42: K. Timmer 12 25 37 53: J. Vink 14 48: P. SchomciH 49;.,p. v„d. Wiele 15;. A- de Bot jj;,)9; L. Veldt 23; F. Taverne 26 30 35; C. H. Bart 27 34 41 44; D. P. Stapper 33 45; A. v. Leeuwen 43; G. L. T. Martinius 46. Van de postduivenhoudersvereniging „Atoom" te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 17 duiven deel aan een wedvlucht van Bordeaux af over een afstand van 930 km. De lossing van de duiven geschiedde zaterdagmorgen om 10 uur. Een duif van L. Veldt bereikte zondag als eerste het hok om 17.39.57 uur. de laatste prijsduif maandag om 18.26.41 uur. Maandagavond waren rog slechts 3 duiven terug op hun hokken. Noord westen wind. De uitslag was als volgt: 1. L. Veldt; 2. P. S. T. Martinius; 3. J. Schoo. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging ..Ons Ge noegen-' te Beverwijk namen het afgelopen week einde 16 duiven deel aan een wedvlucht van Bordeaux af over een afstand van 760 km. De lossing van de duiven geschiedde zaterdag om 10 uur. Een duif van J. Weel bereikte als eerste het hok zaterdag om 16.10 uur. de laatste priis- duif.zondag om 3.25-uur. De uitslag was als volgt: J. Weel 1; W. Rijnders 2; J. Scheffers 3. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging „De Vre desduif' te Heemskerk namen het afgelopen weekeinde 284 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 158 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.10 uur. Een duif van J. Knap bereikte als eerste het hok om 10.45 uur. de laatste prijsduif om 10.58 uur. De uitslag was als volgt: J. Knap 1 4 18 37: H. Gooyer 2 25: A. Cassee 3 19 33 53; G. Duin 5 9 54; J. Castricum 6 26: G. Lottevman 7 27: Th. Koper 8 40: C. Jellema 10 14 28: A. Durge 11: Ch. Bev 12: A. Nielen 13 17 45: J. Winter 15 36: J. v. Stra len 16: M. de Kruif 20 34 43 58: J. v. Vlaanderen 21 23 30: G. de Boer 22 35 52: J. Beentjes 24 39; Th. Half 29 41 42: A. J. Bruins 31 46 56: P. Lot tevman 52: P. de Mink 38: C. Castien 50: J. Piro- vano 51 57; C. Oterman 55. Advertentie BETAALT ZICHZELF Frigidaire. Liebherr. Bauknecht, Norge, AEG, Sivia enz. Reeds v.a. 240.- Betaling ook in overleg MARKTPLEIN TEL. 4262 VELSEN WOENSDAG 22 JULI Thalia: Danny Kaye als „De hofnar", 15 uur; „De laatste stormloop", 20 uur. Rex: „Een ter dood veroordeelde ont snapt", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 23 JULI Thalia: „Trapeze", speciale voorstelling, 20 uur. Rex: „Een ter dood veroordeelde ont snapt", 20 uur. Raadhuis: van 9.30 tot 12 uur spreekuur wethouder van openbare werken. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen- straat, van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 22 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Van de regen in de drup"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De nacht der vrijgezellen". Luxor Theater, 14.30 uur: „De prins en de zwijnenhoeder"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Wie wordt mijn moordenaar?" DONDERDAG 23 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hongaai'se Rhapsodic". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wie wordt mijn moordenaar?" gebleven. Er zijn blijkbaar nog vele ouders, die menen dat hun jongen, na slechte resultaten op mulo of ambacht school „dan maar naar de visserijschool" moet. De praktijk heeft uitgewezen, dat zij die op bovenvermelde onderwijsinrich tingen niet mee kunnen komen, het in de regel op de Visserijschool ook niet kun nen. Dit geldt vooral voor het vak „x-eke- nen". Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kcnnemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN, Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden BURGERLIJKE STAND VELSEN. BEVALLEN: G. Dammers—Van Bor- kum, d„ Warmenhovenstraat 21, IJmuiden; L. Glas—Van der Plas, d„ Hyacinthenstr. 28, Santpoort; C. E. de Lange—Van der Voorn, z„ Driehuizerkerkweg 93, Driehuis; M. de Vries—Dudink, d., Wardenaarstr. 29, Velsen-Noord; G. van Urk—Bruinink, d., IJmuiderstraatweg 97, IJmuiden-Oost; H. M. van 't SlotFossen, z., De Noostr. 24, IJmuiden-Oost; W. C. Lambert—Utrecht, d„ Hunzestraat 46, IJmuiden; M. J. NIJs- senGroen, d., Rijksweg 295, Santpoort; P. F. Schwab—Plokker, z.. Lijsterlaan 9, IJmuiden-Oost; H. J. Boerlage—Tervoort, d„ Stratingplantsoen 24 rd„ Velsen-Noord; W. Mendel—Meijer, z„ Hoofdstraat 226, Santpoox-t; J. L. van Leuven—Adamse, d., Overtonstraat 71, Haarlem; M. G. Koedijk Rekveld, d., Voorplaats 6, Santpoort; I. M. van Dolen—Rooijers, z.. Waalstraat 22, IJmuiden; J. Olivierse—Hougee, d„ Ir. Krijgerstraat 20, Velsen-Noord; D. Bakker Visser, d., Casembrootstraat 47, IJmui den-Oost; A. P. de Jong—Rijnders, d., Melklaan 51. Velsen-Noord; W. M. Smak man—Bakker, d„ Cux-agaostraat 12, Sant poort; A. N. DuivesteinTio, d„ Linnaeus- straat 133, IJmuiden: W. J. Sloof—Dijs, d., Mercuriusstraat 24, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Stam. 83 j„ weduwnaar van A. Grooff. Van Speykstraat 9. IJmui den-Oost; J. T. Böhm, 85 j., weduwnaar van C. C. de Wit, Terrasweg 1, Santpoort. Nieuwe begraaf plaats De Velsense raad heeft goedgekeurd, dat twee miljoen in de reserve wordt be steed voor het te stichten centraal kan torengebouw. Er werd nogal gesproken over financiële problemen, maar gezien de uitvoerige discussie over de Lange Nieuwstraat, liet men de reserve-vraag stukken nu maar zo veel mogelijk onaan getast. De heer Lips drong er nog eens op aan, zoals hij dat vaak en niet ten onrechte doe dat de raad in de exploitatie-opzet volle dig wordt gekend. Het werd wel duidelijk, dat men daarop ook kan rekenen. Wet houder Verbeek wees er nog op, dat de luchtverversing in zulk een hoog gebouw vlak bij zee veel moeilijkheden meebrengt. Dit heeft ook voor wat hogere kosten ge- zorgd. Hij vertelde, dat de raadskelder niet doorgaat, en de restauratie op het dak waarschijnlijk ook niet. De heer De Groot stelde vragen over de nieuwe begraafplaats in de Hex-endui- nen. Hij wees erop, dat men in nood zit, want in De Biezen wordt al begraven op plaatsen, die daarvoor niet waren be stemd. Wat is men op het nieuwe gedeel te in de Herenduinen van plan? Wil men de oude lijn voortzetten of het klassenstel- sel opheffen?, vroeg hij. Hij pleitte ook voor een verlenging van de ruimingster mijn van tien op twintig jaar. De heer Visser (a.-r.) wilde weten, of de Duitse munitie-opslag geen moeilijkhe den biedt. „Uiterlijk in het aanstaande voorjaar komt de nieuwe begraafplaats in gebx-uik", zei wethouder De Jong. „De Biezen kan deze winter nog wel worden gebruikt". Hij zei, dat het in de gemeente Velsen goedkoper is om zich te laten begraven, dan in de omliggende gemeenten. Van daar dat veel Haarlemmers de laatste tijd in de Biezen zijn begraven. Nu zijn daar tegen maatregelen genomen. Men zal trachten de ruimingstermijn op twintig jaar te bx-engen, dat is om piëteitsrede- nen veel beter. Of het klassenstelsel wordt gehandhaafd, wordt nog bekeken. De munitieresten, die er nog zijn, leveren geen gevaar op. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele aktel: mej. M. Aschmoneit. Haarlem: D. Zittema, Amstelveen; D. J. de Vries. IJmuiden: F. J. J. v. Ballegoij, Amsterdam: C. Baart, Amsterdam; J. J. Joldersma, Velsen-Noord: J. de Haan, Be verwijk. Voor gedeelte A: mej. M. G. H. Ver baak. Castricum: mej. A. C. J. van der Zee, Alk maar; C. P. Polderman. Nieuwer-Amstel. Voor gedeelte B: P. van Veen, Den Helder; P. W. B. Cornelissen, Amsterdam; J. C. Beffers, Amster dam; J. H. Stevens, Haarlem. Vele dammers uit de IJmond stellen de vraag, waarom de nationale kampioen 1959 niet aan de voorwedstrijd om het wereld kampioenschap heeft deelgenomen in plaats van ir. G. van Dijk (Nederlands kampioen 1958). Deze voorwedstrijd is begin juli te Mo naco gespeeld en door de heer Van Dijk gewonnen. De Bennekommer zal in het najaar uitkomen tegen de huidige wereld kampioen, de Rus Isser Koepei'man, die mijningenieur van beroep is. Of deze match in Nedeidand, dan wel in Rusland zal worden gespeeld, en uit hoe veel partijen het duel zal bestaan, is nog niet bekend. Door de internationale dambond is be paald dat met elk Olympisch jaar in een rondtoernooi om de wereldtitel moet wor den gespeeld. Dit is het laatst gebeurd in 1956 en de Canadees Deslauriers wei'd toen winnaar. In het jaar 1960 moet opnieuw een rondtoei-nooi worden gespeeld door de twaalf aangesloten „damlanden": Neder land, Rusland, Frankrijk, België, Canada, Zwitserland. Italië, Monaco. Marokko, China, Sturiame, Engeland. In de tussen 1956 en 1960 liggende jaren moet de wex-eldkampioen de titel verdedigen in een tweekamp als hij daartoe wordt uitge daagd. In 1957 werd Wim Roozenbui'g Neder lands damkampioen. Maar een kans om aan de voorwedstrijd om het wereldkam pioenschap mee te doen kreeg Roozenburg pas in het voorjaar van 1958. Er werd toen gespeeld met Huso Verpoest (België), Koe- perman (Rusland). Hissard (Frankrijk) en Wim Roozenburg (een broer van Piet Roozenburg). Na een spannende strijd won de Rus. In het najaar van 1958 daagde Koeperman de toenmalige Canadese wereldkampioen Deslauriers uit, Koeper man won. De nieuwe Nederlandse kampioen 1958. Geert van Dijk, kx-eeg geen kans als Neder lands kampioen aan de wedstrijd om de wereldtitel deel te nemen omdat er dat jaar niet meer werd gespeeld. Het was dus volkomen juist gezien van het bondsbe- stuur om ir. Van P'ik. als kamnioen 195R naar de Challenge Mondial te Monaca 1959 uit te zenden. Aan de jaarvergadering der Koninklijke Nederlandse Damhond, oo 23 mei te Utrecht gehouden. heeft het bondsbestmir beloofd de rechten van de kamnioen 1959. B. Dukel, in 1960 volledig te zullen hono reren. Uit de voorwedstrijd om het wereld kampioenschap. waaraan deel hebben ge nomen de Franse, Belgische en Neder landse kampioenen, alsmede de kampioen van Monaco, zullen wij binnenkort enkele fraaie partijen, of fragmenten, in deze rubriek behandelen. Twee problemen Hier volgen twee probleempjes van de Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Noordhollandse jeugdkampioen Eddie Holstvoogd: oocooxccocoxaxr^^: :ccocc .8 ccocccc üpp HP Www. 1 Él Hp ɧH HP öf wé. 1 mé. Zwart: 8, 14, 18, 21, 24, 27, 35 en 36. Wit: 32, 33, 34, 42, 43, 44, 47 erf 50. EDDIE HOLSTVOOGD (Zaandam). Zwart: 6, 9, 17, 19, 21, 23, 27, 30. 31. Wit: 16, 28, 25, 32, 34, 38, 42. 43, 50. Voor beide vraagstukken geldt „Wit speelt en wint". Jeugdwedstrijden In de week van 20 tot en met 25 juli speelt een jexigddamtiental uit Noordhol land wedstrijden tegen een jeugdtiental uit de provincies Friesland, Overijsel, Gelder land, Noox-d-Bx-abant en Utrecht. Het Noox-dhollandse tiental is als volgt samengesteld: Jan de Boer (Krommenie), Co Filmer (Krommenie), Nico de Groot (Zaandam), Egbert Holkamp (Kromme nie), Eddy Holstvoogd (Zaandam), Mart Jonkhart (Zaandijk), Jac. Molenaar (Assen delft), Peter Molenaar (Assendelft), Vanro Morseld (Haarlem), J. Wethouder (Amster dam). Reserve B. Jak (Krommenie). De gele trui komt in het bezit van de speler die de meeste punten scoort. Op de resultaten en het spel komen wij nader terug. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9