Kroesjtsjev uit hoop op bezoek van Eisenhower aan Rusland MORRIS ibefore ifouêuif! HET WEER Grote Franse macht rukt op in Algerije „Zwevend schip" over het Kanaal Gerard van Praag DE 500.000ste T.V.-KIJKER Nixon kreeg pluim na woordentwist: goed advocaat van kapitalisme" Zes doden in het verkeer Ontslag aanvrage van de Britse minister van Koloniën? v°°» tssssssssssht Het woord is aan Hondsdagen bedreigen de zomer niet In de krant van heden: Russische camera maakt 100 miljoen opnamen per seconde Aanhoudend droog Aan het strand veroordeeld Rasjid Ali in Irak ter dood ZATERDAG 25 JULI 1959 44e JAARGANG NUMMER 220 In de afgelopen nacht zijn twee jonge Belgen uit Antwerpen om het leven ge komen toen hun auto in een bocht omsloeg en in brand vloog. Een derde inzittende, die de wagen bestuurde, werd door de kap heen naar buiten geslingerd en ontkwam daardoor aan de verbrandingsdood. Hoewel hij vrij ernstig gewond was, wist hij nog de hulp in te roepen van mili tairen van de nabijgelegen legérplaats. Deze hebben met schuimblussers 't bran dende autowrak gedoofd, waarna de stof felijke resten van de beide slachtoffers geborgen konden worden. In Nieuwer Amstel verleende de 79- jarige bromfietser L. van Hoof, wiens 71- jarige vrouw op de duo zat, geen voorrang aan een arts. Bij de botsing werd de vrouw op slag gedood. De bromfietser werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. In Soest is de 66-jarige bromfietser H. J. Monné bij het oversteken op een kruis punt aangereden door een bestelwagen. De bromfietser liep een schedelbasisfrac- tuur op en is later in een ziekenhuis te Amersfoort overleden. Bij Midlum (Fr.) is de 52-jarige H. J. van Straten uit Kimswerd met zijn bromfiets over de kop geslagen. Hij liep een schedel- basisfractuur op. In het ziekenhuis te Har- lingen is hij kort na aankomst overleden. De vierjarige R. Spiesens uit Loosduinen is in Den Haag door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. De kleuter zat achterop de fiets bij zijn 12-jarige buurjongen, die een stil staande autobus wilde passeren, juist toen hij voorbij gereden werd door een vracht auto met aanhangwagen. De auto raakte het stuur, waardoor de jongens op straat vielen, de jongste juist voor de wielen van de aanhangwagen. Advertentie BARTELJORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT [BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM .TEL 223596 TOTALE OPRUIMING In een gemoedelijk en voor een groot deel geïmproviseerd programma heeft de Nederlandse Televisiestichting vrijdag avond haar vijfhonderduizendste lid inge haald. Na een ouverture uit de Bussumse studio brachten de televisie-camera's het kijkend publiek naar de woning in de Taai straat in Vught van de achtenzestig-jari ge heer Oomen, Nederlands vijfhonderd- duizendste kijker. Onbevangen nam de familie Oomen, mijnheer, mevrouw en twee kinderen, de gelukwensen in ont vangst van vier televisie-omroepsters. Dik van Bommel stelde de familie Oomen voorts Nederlands eerste televisiekijker, de heer Van Monnikendam uit Eindhoven voor, en de tweehonderdvijftigduizendste kijker die overigens ook met een geschenk werd bedacht. Vervolgens richtte de voorzitter van de Nederlandse Televisiestichting, mr. A. B. Roosjen, zich tot de jongste telg in de fa milie van de. Nederlandse televisiekijkers. Namens de televisiestichting bood hij het echtpaar een reis aan naar een van de Europese televisielanden. Onder degenen, die gelukwensen kwamen aanbieden aan het gezin Oomen was ook burgemees ter Van Rijckevorsel van Vught. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 TERLENKA PANTALONS ƒ22.75 De 500.000ste televisiekijker is inge schreven. De P.T.T. had ervoor ge zorgd, dat vier televisieomroepsters het echtpaar Oomen flink verwenden. V.l.n.r. Tanja Koen, Karin Kraaijkamp, Hannie Lips en Vertie Dixon. Volgens de Londense „Evening News" zou premier Macmillan geweigerd hebben een ontslagaanbod van de Britse minister van Koloniën te aanvaarden, ingediend naar aanleiding van het rapport van de commissie-Devlin, waarin ontkend wordt dat er een massale samenzwering in Nyas- saland geweest zou zijn. Macmillan zou, wanneer de kwestie de volgende week in het Lagerhuis wordt besproken, duidelijk maken, dat de regering in haar geheel achter de minister van Koloniën, Lennox- Boyd, staat. De „Evening News" zegt, dat er enige grond is om aan te nemen, dat Lennox- Boyd maandag Macmillan zijn ontslag heeft aangeboden, een half uur voor een kabinetsvergadering ter bespreking van de gevolgen die uit het rapport van de commissie-Devlin kunnen voortvloeien. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 5 ff .y». i-m n sp kb rf "W Mm Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 1 J[ j| ff fl igjk |j J* 6T gj gg Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JUL JL, "jnnfflfn JL JL ^Ls$L JL JL sis H* franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Lessing: Enkel die zaak is verloren, die men opgeejt. Vier Russische atleten, die zich in Philadelphia hebben gemeten met de Amerikanen, zoeken in New York een vertrouwde omgeving: de Russische tentoonstelling van wetenschap, tech niek en cultuur. Een object daarvan, waarvoor zij zich gaarne laten foto graferen, is een model van hun Spoetnik. MOSKOU (Reuter en UPI). Het stekelige twistgesprek tussen Nixon en zijn gastheer Kroesjtsjev voor de opening van de Amerikaanse expositie in Moskou, waarvan wij gisteren in een deel van onze editie nog melding hebben gemaakt, en waarin Kroesjtsjev zijn gast ervan betichtte hem te willen bedreigen is tenslotte toch weer in rustiger ter men voortgezet. Liet eindigde zelfs met het uitwisselen van complimen ten. En even later sprak Kroesjtsjev de wens uit dat Eisenhower de moge. lijkheid zal vinden Rusland te be zoeken. Nixon zei: „Uw opmerkingen zijn pre cies zo als wij ons hadden voorgesteld, flitsend en voor de vuist weg. Wil de me dedinging, waarover u spreekt voor beide volken van belang zijn, dan moet er een vrije uitwisseling van meningen zijn. Op sommige gebieden bent u ons voor, bij voorbeeld op het gebied van raketten. Op andere terreinen, kleurentelevisie bijvoor beeld zijn wij misschien voor. Kroesjts jev antwoordde: „Nee, ook op dit punt zijn wij even ver". Nixon zei: „Laten we Nixon op dit gebied wedijveren. Wij moeten u meer horen voor de televisie en u moet meer van ons horen op uw televisie scherm." Kroesjtsjev vond dit een goed idee, maar hij zei, plotseling in lachen uitbars tend: „Wacht even, ik ga ergens mee ak koord, maar waarméé eigenlijk?" Daar na greep hij Nixon bij de arm en zei „U bent een goed pleitbezorger voor het kapi talisme, een goed advocaat." In zijn rede bij de opening van de expo- 99 sitie zei Kroesjtsjev: „Ik geloof dat een bezoek van Eisenhower zeer nuttig zou zijn voor het verbeteren van de betrek kingen tussen onze landen en voor het versterken van de vrede in de gehele we reld. Wij willen vrede en verdedigen voort durend het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschil lende sociale stelsels. Onze bevolking wenst vriendschap met de Amerikaanse bevolking, met de volken van alle landen". Kroesjtsjev dankte Eisenhower voor de i (Van onze weerkundige medewerker) De Hondsdagen zijn gisteren begonnen, maar de zomer van 1959 laat zich er niet door van de wijs brengen. De Hondsdagen danken hun naam aan de ster Sirius (sterrebeeld Grote Hond). In deze periode van de zomer is het weer dikwijls onbestendig. Zelden echter.ge draagt deze laatste decade van juli zich zo bestendig als dit jaar. De ene dag ver schilt nauwelijks van de andere. Men zou kunnen volstaan naar het weerbericht van de vorige dag te verwijzen, dan zou de ver wachting nog ^^itkomen. Zeer schadelijk is de droogte, echter voor de landbouw. In de weidegebieden is de hooioogst nog geen 50 percent van andere jaren. Door enkele omveersbuien is er plaatse lijk in het westen van ons land tot nu toe nog de meeste regen gevallen in juli: in Hoek van Holland ruim 49 mm, in Haar lem 26 mm. in IJmuiden 16 mm. Bijzonder droon is hel nog on de Wadden en in Zuiri- Limburg, waar juli nauwelijks 19 mm. regen heeft gebracht. Normaal valt er in onze omcieviva in de hele julimaand bijna 70 mm neerslag. In verscheidene plaatsen is juli (tot op heden) na 1921 niet meer zo droon geweest.. Voor de vele vakantiegangers zijn er nog geen verontrustende veranderingen op de weerkaart te bespeuren. Verwachting tot morgenavond: Kroesjtsjev zorg, die besteed werd aan de Russische tentoonstelling te New York. De Russen hebben respect voor de Ame rikaanse bevolking voor hun zakelijkheid en intensieve produktiemethoden. Ik wil niet verbergen, dat ik bij het kijken naar het tentoongestelde niet slechts voldoe ning voelde, maar dat ik ook enigszins ja loers was." Kroesjtsjev zei, dat handel al tijd de betrekkingen verbetert. Hij -was er zeker van, dat de Amerikaanse staats lieden zich ervan bewust zullen zijn, dat het niet goed is handelsbeperkingen te hebben. „Dingen te exposeren, die niet ge kocht kunnen worden is hetzelfde als naar een restaurant gaan, waar men de maal tijd niet kan opeten." Nixon gaf in zijn openingsrede een uit voerig overzicht van de Amerikaanse le vensstandaard, maar hij werd door gelach onderbroken toen hij zei. dat de omstan digheden in Amerika leiden tot „welvaart voor allen en een maatschappij zonder klassen." Na het gelach zei hij: „Ik weet dat u verbaasd bent maar ik heb gelijk. Wij geven ieder de kans om rijk te wor den en de arbeiders van vandaag zijn niet die uit het midden van de vorige eeuw. De karikatuur van de monopolisten in de V.S. is even ouderwets als die van de hou ten ploeg op een van uw collectieve boer derijen." „Bij onze verkiezingen heeft iedere kiezer vrije keuze tussen degenen, die aan de macht zijn en de oppositie. Vol gens onze grondwet kan geen kerkgenoot schap door de staat worden gesteund." Zij, die beweren dat de politiek van de Amerikaanse regering niet de wil van het Amerikaanse volk vertegenwoordigt, ge ven zich volgens hem over aan een gevaar lijke vorm van zelfbedrog. „De vrede, die wij willen en die de we reld nodig heeft is niet de vrede van de overgave, maar de vrede der gerechtig heid, geen vrede door een ultimatum, maar door onderhandeling Nixons rede werd gelijktijdig vertaald, maar in de uitzending over de plechtigheid van radio-Moskou, die een uur duurde, werd zijn toespraak niet uitgezonden. (Reuter) President Eisenhower zei in een boodschap aan het Russische volk, die Nixon voorlas, dat hij het zeer betreurt, dat er verschillen van mening tussen bei de landen bestaan. I-Iij noemde deze „zo on nodig" en herinnerde aan de verbonden heid tijdens de oorlog in de strijd tegen Nazi-Duitsland. „Onze landen hebben zulk een groot gemeenschappelijk belang bij wereldvrede dat wij alles moeten doen om tot toenadering te komen". „Ik spreek na mens alle Amerikanen als ik zeg, dat wij niets dan vriendschap met dit dynamische volk wensen. Ik heb zolang gehoopt naar de Sovjet-Unie terug te keren om niet al leen mijn vrienden uit de oorlogstijd weer te zien, maar ook om de grote vorderin gen bij het herbouwen van uw vernielde steden en fabrieken in ogenschouw te ne men. Misschien zal eens de tijd komen, dat dit verlangen werkelijkheid wordt". MOSKOU (Tass) De Amerikaanse vice-president Nixon is vanochtend de der de dag van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie begonnen met bezoeken aan Mikojan en Kozlov. In de Sovjet-pers wordt veel aandacht aan Nixons bezoek besteed. De Pravda-en de Izwestia (de bladen van de partij en de regering) drukten vanochtend de volledi ge tekst af van zijn redevoering van vrij dag en de boodschap van president Eisen hower. Voorts vermeldden deze bladen Nixons bezoek aan een Moskouse markt, vrijdagochtend vroeg. Hij zou daar, vol gens deze berichten, een vleesweger van het sanitaire controlestation van de markt, een zekere Smakhin, in verbazing hebben gebracht door hem 100 roebel aan te bie den. Deze wees het geschenk af met de woorden: „Ik heb geen fooi nodig, ik werk en verdien geld genoeg". Het vakvereni gingsblad Troed drukte vanochtend een bi'ief van Smakhin af, waarin deze zijn verbazing over het gedrag van de Ameri kaanse gasten uitspreekt. Amerikaanse functionarissen hebben met tegenzin enkele tientallen boeken verwijderd uit de modelbibliotheek, die vandaag voor het Russische publiek zal worden opengesteld. De Russische autori teiten hadden bezwaren tegen deze boeken geuit. De gewraakte passages betroffen voornamelijk opmerkingen over regering, economie en buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie sedert de Tweede Wereld oorlog. pag- Weerrapporten 1, 2 Econoihisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op cle Praatstoel 3 Herhalingsoefening3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Bollcnvak 4 Kerkdiensten 5 Examens 5 Agenda 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 15 Film 6 Beurs6 Kerkelijk Leven 7 Taallaria 7 Filatelie 7 Sport 9 Erbij11 t.m. 14 DIT NI !MM"P i uil ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN 'ilVIEN ERBIJ" MOSKOU (Tass) Russische specialis ten hebben een filmcamera geconstrueerd, waarmee men honderd miljoen opnamen per seconde kan maken. Het projecteren van een gedurende een seconde opgenomen film zou anderhalve maand vergen. ALGIERS (Reuter) Woensdag j.l. is, met het oprukken van twintigduizend man Franse troepen in het ten oosten van Al giers gelegen berggebied van Kabylië, de grootste militaire operatie van de thans viereneenhalf jaar oude Algerijnse opstand begonnen. De aanvallende Franse troepen staan onder persoonlijke leiding van de bevelhebber van het Franse leger in Algerije, generaal Challe. Het doelwit van de aanval wordt ge vormd door vijf- tot zesduizend opstande lingen, die zich bevinden in schuilplaatsen in het dicht beboste Akfadoe-gebergte, waarin zich toppen van vijftienhonderd meter bevinden. De aanval is uit drie richtingen ingezet. Er is reeds contact met benden opstande lingen tot stand gebracht, doch er zijn nog geen gevechten op grote schaal geleverd. Woensdag j.l. zijn duizend man Franse valschermtroepen boven het Akfadoe- gebergte neergelaten, die met operaties zijn aangevangen. De Franse vloot heeft mariniers en com mandotroepen van het vreemdelingen legioen tussen Bougie, in het departement Constantine, en Port Gueydon aan wal gezet. Via het zeer moeilijk toegankelijke Hodna-gebergte hebben de opstandelingen geruime tijd uit het Aures-gebergte af komstige manschappen en voorraden naar Kabylië overgebracht. Het berggebied van Kabylië was, sinds het uitbreken van de Algerijnse opstand, in november 1954, het voornaamste wer- vingsgebied van de opstandelingen. Het wordt bewoond door een 900.000 Algerijnen en negenduizend Fransen. Volgens UPI zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van negen onafhanke lijke Afrikaanse staten van 4 tot 8 augus tus in de hoofdstad van Liberia, Monrovia bijeenkomen. De voornaamste onderwer pen van gesprek zijn de oorlog in Algerije en het Franse voornemen in de Sahara een atoombom tot ontoloffing te brengen, aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Ghana, Ako Adjei. medegedeeld. De landen die aan de conferentie deel nemen zijn Fthiopië, Ghana. Guinea, Li beria. Libië. Marokko. Soedan. Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek. De conferentie staat los van de bijeen komst van regeringsleiders die volgend jaar in Addis Abeba wordt gehouden. DOVER (UPI) In rle tijd van twee uur en drie minuten is vanochtend vroeg de „Hovecraft", het op een luchtkussen zwevende en door luchtstromen voortge stuwde schotelvormige vervoermiddel van de Saunders-Roe vliegtuigfabrieken van Calais naar Dover het Kanaal overgesto ken. De testpiloot van Saunders Roe, Pe ter Lamb, verklaarde bij aankomst dat de reis goed was geweest en dat de vliegen de schotel zich uitstekend gehouden heeft, al was midden in het Kanaal de golfslag wat ruw. Als passagiers waren de uitvinder van de zwevende schotel, Cockerell, en de in genieur Strath aan boord. De overtocht verliep zonder moeilijkheden. De zee was vrij kalm, doch op sommige plaatsen lie pen de golven wat hoger, waardoor de man nen door buiswater werden besproeid. On derweg moest de benzinetank van de mo tor een keer uit de meegenomen voor raad worden bijgevuld. De snelheid be droeg gemiddeld 13 knopen. De piloot 'verklaarde na het geslaagde expei'iment te geloven, dat het mogelijk is een „zwevend schotelschip" voor com merciële doeleinden te bouwen. Droog en overwegend zonnig weer met dezelfde of iets hogere middag tempera turen. Matige wind tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag mooi en zonnig strandweer. Wolkenvelden zullen in de loop van de dag oplossen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Temperatuur van 20 tot 22 gr. C. Helder zeewater met matige golf slag. temperatuur 18 gr. C. Laag water 's middags om half vier, hoog water 's avonds acht uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens half twaalf tot 's avonds zes uur. Maandag laag water om vier uur, hoog water om kwart voor negen 's avonds. Strand berijdbaar van 's middags half een tot 's avonds half zeven. BAGDAD (Reuter) Rasjid Ali, leider van de pro-Duitse revolutie in Irak in 1941 is volgens de pers in Bagdad veroor deeld 1ot dood door ophanging wegens een poging om het bewind van Kassem omver te werpen. Deze „coup" had op 9 decem ber vorig jaar moeten worden uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1