Perfectionering van de internationale samenwerking op vele gebieden PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER BHflun Effecten -en Geldmarkt Fokker-directie weinig optimistisch Wereldnieuws J Iets hogere temperaturen SLOT Stijgend nationaal inkomen moet spaarquote verhogen Benelux-conferentie op de Hoge Veluwe ZATERDAG 25 JULI 1959 2 Lindeteves boekt betere resultaten in 1959 Roken, kanker en belastingen Statutenwijziging Verenigd Fondsenbezit Droogte en bierafzet Robeco op Parijse beurs Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Inkoop van schuldbrieven Nationale Voorschotbank Raffinaderij in Denemarken In vacantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd „DE SLEUTELSPECIAllSr (Van onze financiële medewerker) Er bestaat in een tyd als de onze altijd het gevaar dat het koerspeil van de aandelen op de verschillende beurzen te hoog wordt opgedreven, alleen reeds omdat hoge bomen veel wind vatten. Maar als men zich rekenschap geeft van wat er in de Verenigde Staten en in ons werelddeel over de ontwikkeling van het economisch leven wordt gepubliceerd en van wat er geschiedt om die ontwikkeling te bevorderen, kan het optimisme van de beurzen niet al te zeer verwonderen. De Amerikaanse staalstaking kan natuurlijk, naarmate zij langer duurt, een verstorend element zijn, de gegevens, welke in het algemeen over de Amerikaanse economie worden verstrekt, duiden op een toeneming van de bevolkingswelvaart, die uiteraard ook in de waardering van de aandelen der ondernemingen tot uit drukking moet komen. Het onmiskenbaar economisch sterker wordend Europa moge aan de ene kant in de Verenigde Staten enige zorg baren, aan de andere kant kan dat een overschatting van de naar veler mening onbegrensde mogelijkheden van de nieuwe wereld temperen, terwijl overigens een voortgaande expansie van de wereldhandel, algemeen gesproken, aan alle landen en dus ook aan de Verenigde Staten ten goede zal komen. Dit is ook de mening van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties in haar jongste rapport. Zü verwacht een verdere versterking van de expansieve krachten in West-Europa, met name voor landen als West- Duitsland, Denemarken, Italië, Nederland en Finland, alsook in minder sterke mate voor Griekenland, Spanje en Joegoslavië. Het bruto-nationaal produkt zal volgens de commissie in 1959 met 3 percent stijgen tegen 2 percent in 1958, hetgeen tot een exportstijging van de grondstoffenlanden zal kunnen leiden. Zo acht zij het ook waarschijnlijk dat de export van de Ver enigde Staten die in 1957 en 1958 niet onbelangrijk terugging, ook naar Europa weer geleidelijk zal toenemen. Het is immers zo dat naarmate de Internationale handel van de Europese landen, waarvan er veie min of meer arm zijn aan grondstoffen, toeneemt, ook de importen zullen moeten worden vergroot. Dank zij de bestedingsbeperking ener zijds en de krachtsinspanning anderzijds, welke men zich in 1957 en 1958 in Europa heeft getroost, kon de export van dit we relddeel naar Noord-Amerika in het eer ste kwartaal van 1959 met circa 25 per cent toenemen en het tweede kwartaal heeft in dat opzicht ook gunstige cijfers getoond. Met voldoening kan worden ge constateerd dat de verschillende organi saties, welke sinds het einde van de oor log ter bevordering van de internationale handel zijn gevormd, voortgaan hun coör dinerende en harmoniserende arbeid te verrichten. Zo is thans ook Spanje met een bevol king van 30 miljoen in de O.E.E.S.-com- binatie opgenomen, waarmee een algehe le sanering van de monetaire en economi sche situatie van dit land gepaard gaat. Dat ook overigens naar een groter ef fect van de internationale samenwerking wordt gestreefd, blijkt ook uit de aanvaar ding van de voorstellen van de Fiscale Commissie, die gericht zijn op het vermij den van dubbele belastingheffing in de deelnemende landen. Deze vormt tot dus ver een grote hinderpaal op de weg naar de uitbreiding van het internationaal han delsverkeer en door ook ten aanzien van de fiscale aangelegenheden tot samenwer king te komen, zullen de fundamentele doelstellingen van de O.E.E.S. namelijk het verzekeren van een zo groot mogelij ke vrijheid van het goederen-, diensten-, kapitaal- en personenverkeer en het ver gemakkelijken van een vrije circulatie daarvan over de gehele wereld, dichter worden benaderd. Het strekt tot grote voldoening dat in de rapporten van genoemde organisatie, als het gaat over de gunstige ontwikkeling van de conjunctuur, ook ons land telkens met name en dikwijls met nadruk wordt genoemd. En dat men ten onzent daadr- werkelijk meedoet aan de bevordering van het streven van de O.E.E.S. is deze week weer duidelijk geworden in de af kondiging van de Nederlandsche Bank, waarbij inzake het internationale lopende betalingsverkeer vereenvoudigde voor schriften worden gegeven en tevens de werkingssfeer van verschillende bestaan de faciliteiten wordt uitgebreid, zodat de convertibele guldenszone thans de gehele wereld omvat, met uitzondering van en kele landen. De cijfers van de Nederlandse bui tenlandse handel over het eerste half jaar van 1959 duiden er trouwens op dat ons land in de expansie van de De resultaten in de eerste zes maan den van 1959 zijn beter geweest dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, aldus heeft het bestuur van Lin- deteves-Jacoberg n.v. te Amsterdam des gevraagd in de heden gehouden jaarver gadering medegedeeld. Gezien het veran derlijke wereldgebeuren valt echter wat betreft het tweede halfjaar nog niets te voorspellen. De politieke ontwikkelingen in Azië, het Midden-Oosten en Afrika baren het be stuur zorgen. Andere landen daarentegen leveren winst op. Over de gang van za ken in Brazilië bij voorbeeld is de directie zeer tevreden. In de Belgische Kongo waren de resultaten van de dochteronder neming Nieuwe Afrikaansche Han delsvennootschap in het eerste halfjaar 1959 belangrijk minder ongunstig dan in 1958. Het bestuur is er wel degelijk van overtuigd dat in deze gebieden een werk terrein ligt, ondanks risico's. Investerin gen geschieden zeer voorzichtig en er wordt geen geld uit Nederland naar de werkgebieden gebracht. De activiteiten worden gesteund met bankkredieten in de lokale sfeer. Overwogen zal worden volgend jaar een geconsolideerde resultatenrekening in het verslag op te nemen. In geen geval zul len de resultaten van de dochteronderne mingen gespecificeerd worden vermeld, omdat dit niet in het belang van de maat schappij is. Het van 10 tot f 31 miljoen gestegen crediteurencijfer bestaat voor het grootste gedeelte uit handelscredi teuren. Voorts is hierin ondergebracht een aantal voorzieningen (waarvan een ge deelte als stille reserve kan worden be schouwd) en verplichtingen, die voort spruiten uit het feit dat de overneming van de firma Jacobson van den Berg gedeel telijk in contanten is geschied. Een deel is reeds betaald, de rest wordt uitgestre ken over een aantal jaren. Over de groot te van de som wenste het bestuur zich niet uit te laten, omdat het hiermede in de pri- vé-sfeer zou komen. De jaarstukken wer den goedgekeurd en het dividend werd be paald op 8,8 percent. Dr. C. R. Lowe, lector aan de universiteit van Birmingham, heeft verklaard dat de Britse rege ring misschien maatregelen zou hebben genomen om het roken tegen te gaan als er achter deze rookgewoonte geen krachtige en gezonde indu strie zou staan en als deze gewoonte de regering door middel van belastingen geen inkomsten zou bezorgen die meer dan voldoende zijn om de kos ten van de nationale gezondheidsdienst te dek ken. Anders zou het bewijs van de relatie tussen de verslaafdheid aan roken en longkanker als overtuigend genoeg aanvaard zijn om de rege ringsmaatregelen te rechtvaardigen. niet mist. een aan- wereldhandel zijn aandeel De maand juni heeft weer merkelijke stijging van de export doen zien. Met 1.134 miljoen is dit een nieuw record, waardoor de totale uitvoer gedurende de eerste zes maan den van 5.824 miljoen in 1958 tot 6.413 miljoen in 1958 is gestegen, dat is met meer dan 10 pet., waarmee de ramingen van ons Centraal Planbu reau verre zijn overtroffen. Zoals wij reeds deden opmerken, zal voor een land als het onze een stijgende export gepaard moeten gaan met een stij gende import en het kan daarom niet ver wonderen dat de maand juni in vergelij king met die maand van 1958 een accres aanwijst van 189 miljoen, dat zelfs gro ter is dan dat van de uitvoer 160 mil joen). Maar voor het eerste halfjaar is het invoersaldo dan toch nog van 904 mil joen tot 786 miljoen gedaald en over de invloed van de handelsbalans op de beta lingsbalans van het lopende jaar behoeft men zich dan ook geen zorgen te maken. Tenzij de bestedingen in ons land geduren de het tweede halfjaar in een te snel tem po zouden toenemen. Hier komt dan het probleem aan de orde, waarover men in de Tweede Kamer de vorige week heftig heeft gediscussieerd, namelijk in hoever re de stijging van het nationaal inkomen tot. grotere particuliere bestedingen zal mogen leiden. Blijkens- de cijfers van het C.B.S. hebben de consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking zich gedu rende de eerste vijf maanden van het jaar in opgaande lijn bewogen. Het indexcijfer (1953 100) was 139 tegen 135 een jaar te voren en uit de gegevens van de detail handel mag wel worden afgeleid dat het verbruik in ons land nog altijd toeneemt. Zoals wij de vorige week nog konden rele veren, hebben ook de besparingen bij de spaarbanken in die tijd een nieuw record opgeleverd, waardoor men geneigd is zich over de noodzakelijke besparingen op het nationaal inkomen geen zorgen te maken. Verhoging loonsom Minister De Pous heeft echter becijferd dat als het algemeen complex van maat regelen, door de regering voorgesteld, tot uitvoering komt, de verschillende loons verhogingen in 1959 en 1960 de totale loon som met acht percent zullen verhogen, terwijl de kosten van levensonderhoud met 2V» percent zullen stijgen, wat dus een vergroting van de reële inkomsten van de werknemers van 5 IA percent zal bete kenen. Het is niet meer dan billijk dat van een stijgend nationaal inkomen ook een groter deel aan de werknemers toevalt. Als daarvan echter niet een redelijk deel voor kapitaalvorming wordt aangewend, raakt de Nederlandse volkshuishouding na verloop van tijd weer uit het lood en dit gevaar tracht de regering zoveel moge lijk te voorkomen. Minder interesse voor obligaties Dat men de neiging tot sparen door aan trekkelijke aandelenbelegging ook voor de kleinere beurzen tracht te bevorderen, waarop de beleggingsinstituten, hier 'zo wel als in de V.S. en West-Duitsland hun doel richten, valt daarom toe te juichen. Er is de laatste tijd van verschillende zij den op gewezen dat als gevolg van al lerlei factoren, het risico aan aandelen verbonden, minder groot moet worden ge acht dan bijvoorbeeld vóór de oorlog. Tot op zekere hoogte kan dat worden beaamd, maar niettemin blijft het voor de natio nale economie van het grootste gewicht dat spaarbanktegoeden en obligatiebezit intact blijven en in omvang toenemen en dat met het oog daarop* voor een verde re waardevermindering van het geld ge waakt wordt. De verminderde belangstelling voor obligaties, welke vooral in de V.S., maar ook in West-Duitsland en in ons land aan den dag treedt, kan daarom niet als een gunstig symptoom worden beschouwd. Deze week waren ook in Amsterdam aandelen weer troef, waarbij de Duitse aankopen zich weer ki-achtig deden gel den. Op een op 7 augustus aanstaande te 's-Gravenhage te houden buitengewone vergadering zal het bestuur van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Veree- nigd Fondsenbezit te 's-Gravenhage aan deelhouders voorstellen de van februari 1924 daterende statuten aan te passen aan de sindsdien gewijzigde opvattingen, in het bijzonder met betrekking tot een beleg gingsmaatschappij. De voornaamste voor gestelde wijzigingen behelzen onder an dere de wijziging van de naam van de vennootschap in n.v. Verenigd Fondsen bezit Interfund met als zetel Amsterdam. Intrekking van de preferente aandelen, de creatie van 50 prioriteitsaandelen van 50, waarvan de verdeling functioneel zal ge schieden om continuïteit in de bedrijfs voering te bevorderen. Het bepalen van de nominale waarde van de gewone aandelen eveneens op 50, waarbij de directie be voegd is ook bewijzen van twee gewone aandelen en bewijzèn van 20 gewone aan delen uit te geven (de huidige nominale waarde van de gewone aandelen is 1000) en handhaving van het primaire dividend op 5 percent. In de voorgestelde nieuwe statuten komt 80 percent van de overwinst ter beschikking van aandeelhouders. Vol gens de huidige statuten is dit percentage 60 percent. De houders van prioriteitsaan delen ontvangen nooit meer dan 5 percent. Het huidige maatschappelijke kapitaal van f 500.000 aan gewone aandelen en 125 aan preferente aandelen wordt verhoogd tot f 5 miljoen, verdeeld in 50 prioritèits- en 99.950 gewone aandelen, beide groot 50. Hiervan zijn geplaatst en volgestort allo prioritèits- en 19.950 gewone aandelen. Tevens zal de buitengewone vergadering een nieuwe directeur moeten benoemen, omdat de huidige functionaris op eigen verzoek ontslag heeft genomen. Op de in gediende voordracht staat als numero één vermeld drs. J. H. N. Zijlstra te Hilver sum en als numero twee de heer R. A. baron Mackay te 's-Gravenhage. Voorts zullen aan aandeelhouders mededelingen worden gedaan over de uitgifte van nomi naal 500.000 nieuwe gewone aandelen a pari. In verband met de vele en niet altijd duidelijke berichten, welke met betrekking tot de activiteiten van h?l bedrijf in verscheidene landen in de laatste tijd zijn gepubliceerd, deelt de directie van Fokker het volgende mede: In het verslag over 1957 werd ten aanzien van de Friendship vermeld dat door dertien afnemers in negen landen 57 vliegtuigen van dit type waren besteld. Dit aantal beloopt thans 51 daar een bestelling van zes stuks door deviezenmoeilijkheden in het betreffende land niet tot een contract leidde. Het achterwege blijven van bestellingen sinds september 1958 is een verschijnsel dat zich niet alleen bij Fokker doch bij de vliegtuigindustrie over de gehele wereld voordoet. De directie van Fokker heeft de indruk dat de lichte opleving bij de luchtvaartmaatschappijen, welke de laatste maanden valt te con stateren, de verkoopmogelijkheden van de Friendship gunstig Weliswaar heeft India de keuze van Friendships voor licentiebouw voor mili taire doeleinden ernstig overwogen en zich tenslotte genoopt gezien de keuze te laten vallen op een nog te ontwikkelen vliegtuig van Engelse conceptie, doch er bestaat goede hoop in dat land Friendships voor civiele doeleinden te plaatsen. De situatie van de dochteronderneming irT' Brazilië is onoverzichtelijk; 'ofschoon' vaststaat dat meningsverschillen met de autoriteiten daar te lande tot een zeer moeilijke situatie hebben geleid. De di rectie meent ernstig rekening te moeten houden met de mogelijkheid dat bedoelde dochteronderneming haar werkzaamheden (Van onze Haagse redacteur) In de afgelopen juni-maand dronk Ne derland een recordhoeveelheid bier: ruim 256.000 hectoliter. Over de eerste zes maan den van dit jaar bedroeg de totale binnen landse bierafzet 1.156.000 hl, vergeleken met 1.026.000 hl. in dezelfde periode van het vorig jaar. De export beliep in de periode januari/juni 1959 inclusief scheepsprovisie 441.000 hl., welke hoeveelheid bijna veer tien percent meer is dan in het eerste halfjaar 1958. Afrika is ons eerste buiten landse afzetgebied (circa 139.000 hl), de Europese landen vormen de tweede ex- portmakt (106.000 hl) en Amerika bezet de derde plaats (100.000 hl). Door de Eanque de Paris et des Pays Bas zal binnenkort het aandeel Robeco aan de beurs van Parijs worden geïntrodu ceerd. De aandelen van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) zullen hier door voor het eerst aan een buitenlandse beurs worden genoteerd, waarmede de maatschappij meer nog dan alleen in de spreiding van haar aandelenportefeuille, een internationaal karakter krijgt. De no tering in Parijs zal geschieden door de Courtiers en Valeurs Mobilières de Paris. Als eerste dag van verhandeling is vast gesteld 28 juli aanstaande. kan beïnvloeden. definitief zal moeten staken. In dat geval zal de in het jaarverslag over 1957 ver melde voorziening aanvulling behoeven, waartoe de resultaten van het jaar 1958 ruimte bieden. De directie is er bij voortduring op be dacht werk van andere aard aan te trek ken daar ongeacht de verkoop van Friend ships rekening zal moeten worden gehou- den'vihêt' ëèri geringere werkbezetting ten behoeve van militaire opdrachten dan de laatste jaren het .geval is geweest. Deze pogingen zijn echter nog niet in een sta dium waarin daarover nadere mede delingen zouden kunnen worden gedaan. Te verwachten valt dat het bestuur bij het dividendvoorstel over 1958. dat het te zijner tijd aan aandeelhouders zal voor leggen, rekening zal houden met de be hoefte aan versterking van de financiële positie van het bedrijf welke uit de hier voor genoemde minder gunstige aspecten voortvloeit. Nieuwe conference De bij de Continental Port Sudan Conference en de Continental Jeddah en Djibouti Rate Agree ments aangesloten lijnen maken bekend, dat ge noemde agreements en conference met ingang van 1 januari 1960 zullen worden samengevoegd lot de Continental Red Sea Conference. De nieu we conference zal het verkeer dekken van het continent van Europa naar de havens Port Su dan, Jeddah, Djibouti, Assab en Ma^awa. Prijsstijging De Mohammedaanse bruidjes in Israel worden duurder, zulks als gevolg van de verbetering van de levensstandaard. Blijkens statistieken, gepu bliceerd in het Mohammedaanse Bulletin van het Israëlische ministerie voor Geloofszaken, is de gemiddelde prijs voor Mohammedaanse bruidjes vorig jaar gestegen tot 684.80, in 1956 was die nog 547.84. De internationale suikermarkt De Internationale Suikerraad deelt mede, dat het uitvoerend comité van de raad op 30 juli aanstaande te Londen zal bijeenkomen voor het onderzoeken van de toestand op de internationale suikermarkt. De prijs voor suiker op de wereld markt is de laatste tijd steeds verder gedaald. Klein grensverkeer met Duitsland Het Westduitse ministerie voor de levensmid delenvoorziening heeft bekend gemaakt dat de hoeveelheid boter, die vrij in West-Duitsland kan worden ingevoerd, is verminderd van een kilo gram tot 250 gram. Ook de vrije invoer van sui ker is beperkt en wel van twee tot een halve kilogram. 12.De ridder had nu zijn vizier geheel ge opend en bezag Panda met uitpuilende ogen. „Hebt erbarmen met mij, edele rover", kermde hij. „Doe mij geen leeds, smeek ik u. Ik ben een waarachtiglijk vriend ende beschermer der roveren „Ik b-ben hélemaal geen rover", stamelde Panda verbijsterd. „Ik kom alleen maar een beetje v:ater halen, want ginds is een mevrouw flauwgevallen!" De ridder had enkele seconden nodig om deze inlich tingen te verwerken; toen verhief hij zich en stapte fier aan wal. „Knaapjen, van mij en hebt ge niets te duchten!", galmde hij. „Ik ben de genadeloze bevechter van ro veren ende ander geboeft. Zij sidderen reeds bij het horen van mijnen naam. Doch ik ben een groothartig beschermer der zwakken. Verstond ik uwe woorden recht? Is daar ene jonkvrouw, die mijne hulp be hoeft, wijl zij in enen bezwijmink is ge raakt?" „Ja eh dat wil zeggen Naar het A.N.P. nader verneemt zullen minister Zylstra (Financiën), staatsse cretaris Van den Berge (Financiën) en staatssecretaris Schmelzer (P.B.O. en Be zitsvorming) deel uitmaken van de Ne derlandse delegatie naar de Bcnelux-con- ferentie op de Hoge Veluwe. Van Belgische zijde zullen aan de con ferentie deelnemen minister-president Eijskens, de minister van Buitenlandse Zaken Wigny, de minister van Landbouw baron de Vleeschauwer, de minister van Economische Zaken Van der Schucren en de minister van Buitenlandse Handel Van Offelen. De Luxemburgse delegatie zal bestaan uit eerste minister Werner, de minister van Economische Zaken Elving- ger en de minister van Landbouw Emile Schaus. Voorlopig neemt dus ook niet de Belgi sche minister van Verkeer aan de confe rentie deel. Over het al of niet bespreken van de Belgische nota over de Schelde- Rijnverbinding op de Hoge Veluwe sprak minister Luns heden te Brussel met zijn ambtgenoten. Uit het feit, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, Korthals, niet aan de conferentie op de Hoge Veluwe zal deelnemen, wordt te Den Haag afgeleid, dat de Nederlandse regering bepaald be zwaar heeft tegen deze laatste discussie. Dit bezwaar zou voortvloeien uit de op vatting, dat de Schelde-Rijn-verbinding en het Kanaal Terneuzen-Gent een bilaterale aangelegenheid is, die moeilijk past in de multilaterale sfeer van de Benelux. Van Belgische zijde, zo bleek te Brussel, wor den waterwegen en aanbestedingen be schouwd als vraagstukken, die op het ogen blik de algehele verwezenlijking van de economische unie beletten. In bevoegde kringen te Den Haag werd te verstaan ge geven, dat de landbouwmoeilijkheden in de Benelux aan Nederlandse zijde als hoofschotel van de conferentie worden be schouwd. Een belangrijk punt is de kwes tie van de minimumprijzen bij de invoer in België van Nederlandse tuinbouwpro- dukten. Voorts is er de hangende kwestie met de invoer van de Nederlandse gecon denseerde melk in België. Ten overstaan van de notaris vond gis teren de opening plaats van de aanbiedin gen tot inkoop van schuldbrieven Natio nale Voorschotbank n.v. In totaal werd aangeboden voor een nominaal bedrag van 107.000,Hiervan kon worden geaccep- teeerd tot een nominaal bedrag van 78.500,tegen een koers van 70 percent. Alle inschrijvingen tot en met 69 percent zijn volledig geaccepteerd. De inschrij vingen van 70 percent zijn gedeeltelijk aangenomen. De Amerikaanse oliemaatschappij Tidewater Co. heeft besloten bij Kalundborg, op het Deense eiland Seeland, een olieraffinaderij ter waarde van 40 miljoen dollar te bouwen, aldus is officieel in Kopenhagen medegedeeld. Het stadsbestuur var: Kalundborg zal de haven zodanig uitbreiden dat tankers van 75.000 ton er kunnen aanleggen. Hiermede is een bedrag van 2 tot 3 miljoen kro nen gemoeid. Advertentie Vergeet in Uwvacantietijd het zeep en kwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door een nieuwe Braun. Dan wordt Uw vacantia - en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. Type Combi met tondeuse in 'uxe piastic étui f. 59.75. Type Special In cartonnen doos t. 44.75. Nieuw type Standard in cartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hapé, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gevestigd 1913. Verschuiving. In de Italiaanse kamer van afgevaardigden zijn vijf afgevaardigden van de sociaal-democratische partij van Saragat overgegaan naar de fractie van de linkse socialisten onder Nenni. Onder hen bevinden zich de voormalige partij secretaris Matteoti en de oud-minister van arbeid Vigorelli. De fractie van Nen ni telt nu 89 leden en die van Saragat 17 afgevaardigden. De christendemo craten hebben 273 zetels en de commu nisten 140 zetels. Brieven. De Amerikaanse senator Jacob K. Javits heeft uit zijn kiesdistrict tal rijke brieven van mensen ontvangen die bezorgd waren over de mogelijkheid dat de Verenigde Staten, door bondge noten inlichtingen te verstrekken over kernwapens, moeilijkheden zullen on dervinden „bij de uitvoering van zeke re vitale punten van de buitenlandse politiek." De senator gelooft echter, dat de overeenkomsten niet strijdig zijn met buitenlandse politieke belangen. Hoofd. Op de veiling van Christie in Lon den is vrijdag een schilderij van Pieter Brueghel de oude verkocht. Het doek, dat het hoofd var. een boer voorstelt, bracht bijna 30.000 gulden op. Het werd in opdracht van een Amerikaanse ver zamelaar gekocht. Bedreiging. Het Israëlische dagblad „Maarlv" heeft gemeld, dat Egypte een onderzeebootbasis nabij de mond van de golf van Akaba heeft gebouwd. Volgens het blad zou de basis, die naar verluidt onder supervisie van Russi sche technici is aangelegd, eèn ernsti ge bedreiging kunnen vormen voor de Israëlische schepen, die de haven van Eilath aandoen. Zelfbedrog. Het Britse weekblad „The Economist" schrijft dat generaal De Gaulle in Afrika bezig is in ernstige moeilijkheden te geraken. „De gene raal schijnt te hebben verondersteld, dat hij alle kritiek uit Afrika zou kunnen negeren als hij zijn atoombom aandien de als een onderneming van de Franse gemeenschap. Dit is puur zelfbedrog gebleken" aldus het blad. In een uur. John Williams, een 54-jarige artiest uit Londtn, heeft een nieuwe wereldtaal geconstrueerd. Hij heeft er veertien jaar aan besteed. De meeste mensen kunnen de taal, Pikto genaamd, binnen het uur leren, zegt hij. Williams is uitgegaan van ruim 2.000 basiswoor den, ontleend aan verschillende talen. Het moet mogelijk zijn de taal ook in hiëroglyfen te schrijven. Nieuwe hoop. In vier dagen tijds hebben 54 negerjongens en -meisjes zich opge geven bij scholen, die tevoren uitslui tend voor blanke kinderen bestemd wa ren, nadat de onderwijsraad besloten had de scholen op 8 september te ope nen op basis van een beperkte integra tie. Van de negerscholieren hebben 48 zich doen inschrijven bij de centrale middelbare school té Little Rock. Ketelexplosie. Zeven arbeiders zijn vrij dagmorgen gedood toen in een fabriek bij Leipzig in Oost-Duitsland, een ke tel sprong. De oorzaak van de explosie is niet bekend. De Oostduitse pre mier heeft een commissie onder lei ding van de minister van Binnenlandse Zaken, Karl Maron, naar de fabriek ge zonden om een onderzoek in te stellen. Machtspositie. De 55 leden van de veilig heidsdienst van het Ierse vliegveld Shannon, dat een belangrijke rol speelt in het transatlantisch luchtverkeer, hebben besloten zaterdag te midder nacht in staking te gaan wat tengevol ge zal hebben, dat het verkeer op het vliegveld geheel tot stilstand komt. Waarschijnlijk zullen in de loop van zaterdag te Dublin pogingen worden ge daan om de staking te voorkomen. Verongelukt. De zes inzittenden van een Westduits militair transportvliegtuig zijn vrijdagavond omgekomen door dat hun viermotorig toestel op het Turkse schiereiland Kapidag veronge lukte. De bemanning van het vliegtuig was de gast van de autoriteiten op de Turkse luchtmachtbasis Bandirma. Tekeningen. Er zijn in het Warschnekge- bergte in Opper-Oostenrijk op 2.000 me ter hoogte rotsschilderingen en -tekenin gen gevonden met jacht- en ruitervoor- stellingen. Bij deze tekeningen staan christelijke symbolen, die waarschijn lijk door de eerste christenen in deze streek zijn aangebracht op een plaats, die voor de heidenen een offerplaats was. ze is bewusteloos", stotterde Pandu. „Welk grauwelijk wedervaren bracht haar in de zen klaaglijken staat?", vroeg de krijgs man. „Ze werd aangevallen door rovers", legde Panda uit. „Wuh-wat doet u nu, mijnheer de ridder? Waarom rammelt u zo? H-hebt u het koud?" Ja, de ridder sidderde plots zo heftig, dat de platen van zijn ijzeren kostuum ratelend tegen elkaar sloegen. „Roveren?", kreet hij hees. „Zijn er roveren in deze contreien?" Het K.N.M.I. deeit mede: Het hogedruk- gebied boven Engeland en de Noordzee, dat al enige dagen achtereen het weer in ons land bepaalt, verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting. In verband daarmede neemt de aanvoer van Noord zeelucht in betekenis af, hetgeen iets ho gere temperaturen tot gevolg zal hebben. De ónweersstoringen boven Oost-Frank rijk en Zuid-Duitsland werden de afgelo- Zondag 26 juli Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 23.20 uur, onder 12.18 uur. Maandag 27 juli Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur. Maan op 23.47 uur, onder 13.22 uur. Maanstanden 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag watet in IJmuiden Zaterdag 25 juli Hoog water 7.05 en 19.30 uur. Laag water 2.49 en 15.04 uur. Zondag 26 juli Hoog water 7.46 en 20.12 uur. Laag water 3.28 en 15.42 uur. Maandag 27 juli Hoog water 8.32 en 20.58 uur. Laag water 4.06 en 16.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden pen nacht minder actief. Nieuwe storin gen zullen zich vermoedelijk boven Zuid- Frankrijk ontwikkelen. De kans op on weer in ons land blijft de komende 24 uur nog klein. WEERRAPPORTEN Advertentie LANGE VEERSTRAAT - TEX» IMM HAARLEM Maximum-temperaturen «0 c li binnen- en buitenland. a- 13 1 Neerslag, laatste 24 uur. 55 5 4) ÏH c3 Den Helder onbewolkt n 21 0 Ypenburg onbewolkt nno 22 0 Vlissingen licht bew. nno 22 0 Eelde zwaar bew nw 22 0 De Bilt mist n 22 0 Twente mist windst. 26 0 Eindhoven onbewolkt n 25 0 Zd Limburg geheel bew no 26 0 Helsinki onbewolkt zzo 28 0 Stockholm licht bew no 28 0 Oslo licht bew. no 27 0 Kopenhagen zwaar bew n 21 1 Aberdeen mist windst. 21 0 Londen licht bew. windst. 27 0 Amsterdam onbewolkt nnw 23 0 Brussel licht bew. nno 25 0 Luxemburg licht bew. nno 29 0 Parijs licht bew. n 29 0 Bordeaux mist zw 27 0 Grenoble half bew. windst. 28 4 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn onbewolkt wnw 24 0,1 Frankfort onbewolkt no 31 0 München onhowolkt z 25 0,1 Zürich mist windst. 24 0,2 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno licht bew. O 25 0.3 Wenen onweer zw 26 3 Innsbruck geheel bew. windst. 26 6 Belgrado onbewolkt windst. 29 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt zo 32 0 Ajaccio licht bew. windst. 28 0 Madrid half bew. windst. 0 Mallorca onbewolkt n

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2