Canada op kwetsbare plaats in de polaire strategie f THALIA x TYPEN PONT Vakantiefeest strandfeest GLASPLATEN dagen woensdag en donderdag Restant partij STRAND-ARTIKELEN voor de prijs Amsterdamse Beurs HAARDEN INTERNO 1fl. LIMONADE SIROOP 10 EIEREN No. 5 voor 79 8 Wachtkamer van de Derde Wereldoorlog De beurs van gisteren Kort - Harvard'Studie over de Russische burger na Stalins dood Russisch onderzoek naar satellieten van Mars Scheepvaart DE VLIEGENDE KLAS LUIDSPREKERS Met LEVASIER TOURS VAN ZANTEN MARKTPLEIN 16 DINSDAG 28 JULI 1959 (Van onze correspondent in Canada) Nog nooit eerder heeft een Canadese regering haar defensieplannen moeten uitwerken tegen zulk een huiveringwek kende achtergrond als eerste minister John Diefenbaker en zijn kabinet nu ge noodzaakt zijn te doen. De tijd, dat Ca nada zich relatief veilig kon wanen in een wereldconflict is voorbij. Een Amerikaans atoomgeleerde noemde dit land kortge leden „de wachtkamer van de Derde Wereldoorlog". Het komt hierop neer, dat Canada de weinig benijdenswaardige plaats tussen hamer en aambeeld zou be zetten. De Canadese bevolking maakt zich overigens niet bijzonder druk over de mo gelijkheid van een oorlog. De consequen ties ervan zijn zo angstaanjagend, dat men er liever maar niet aan denkt. In Ottawa kan men zich een dergelijke lethargische houding echter niet veroorloven. Daar dient men de werkelijkheid in de ogen te zien en die realiteit is als volgt: Canada is Ruslands naaste buur en omgekeerd. Elke grote aanval in een eventuele oorlog zal geschieden over Canadees grondgebied heen met de Canadese pool als invals poort. Ter afgrendeling van die toegangsweg naar de Noordamerikaanse industrie- en bevolkingscentra zijn de afgelopen jaren drie radarwaarschuwingslinies gebouwd, alle in Canada: een in het noge noorden, een midden door Canada en een dorde langs de Canadees-Amerikaanse grens. Deze linies met hun verlengstukken boven de Atlantische en Stille Oceaan zijn ver bonden met en een deel van de afweer- stelsels in de Verenigde Staten en ten einde de defensie zo doeltreffend mogelijk te maken, werden de verdedigingscom mando's in beide landen geïntegreerd en samengebundeld in het Noordamerikaanse hoofdkwartier te Colorado Springs. Nog vóórdat men zich echter een zeker gevoel van veiligheid kon eigen maken, deden nieuwe aanvalswapens super sonische bommenwerpers en later inter continentale raketten het bescher- Amsterdam De verzoenende houding van de Russi sche premier Kroesjtsjev tegenover de Amerikaanse vice-president Nixon, was voor Amsterdam aanleiding, om een vaste tendentie te ontwikkelen voor de inter nationale waarden, behalve voor aandelen Kon. Olie. Het Europese politieke klimaat werd plotseling gunstiger beoordeeld en daarvan getuigde vooral de kooporders van publieke zijde. Het buitenland deed weer mee in AKU en in mindere mate in Unilever en Philips. AKU was op 377 circa vier punten boven de slotkoers van vrij dag jongstleden. De arbitrage zag haar kans in de Philipsaandelen en nam deze uit de markt met de bedoeling, de stukken later op de dag in Wallstreet .met winst te kunnen verkopen. Philipspapieren lie pen op van 660 tot 661% tegen een vorige slotprijs van 656%. Unilever bleef zeker niet achter met een koerswinst van bijna 6 punten op 580. Teleurstellend in de markt lagen aandelen Kon. Olie op f 154.20, ofwel ruim een halve gulden lager. De KLM- papieren ontmoetten goede vraag zowel voor de aandelen als de dollar-obligaties en kregen een hogere adviesprijs. Er wer den voor het eerst 4% percent guldens- obligaties KLM verhandeld. De adviesprijs werd gegeven op 99% percent. De uitgifte prijs bedroeg 98 percent. Aangezien er ver leden week op de inschrijving van deze KLM-obligaties een belangrijke reductie moest plaatsvinden is er, volgens de beurs, voldoende vraag overgebleven. De prijs van 99% percent viel zeker niet tegen. Scheepvaart kalm en eerder iets betera Ook in Staatsfondsen ging weinig om bij een prijshoudende tot vaste stemming. Van de cultures liep Deli op van f 176.50 tot f 178.doch bleef op deze prijs toch nog f 1.50 beneden de vorige slotkoers. Am sterdam Rubber en HVA wat beter. Aan delen en scrips Trans Atlantica werden hoger geadviseerd. In de locale sector werden aandelen Hero Conserven enige punten hoger afgedaan op het toenemende vruchtensapverbruik tengevolge van het warme weer. Aandelen Deli drukkerij, die in een paar dagen stegen van 22percent tot 41 percent werden circa tien punten hoger op 50 percent geadviseerd als na werking op het reeds gepubliceerde jaar verslag. De adviesprijs voor Internationale Viscose was 305 a 310 percent (300 percent). Aandelen Fokker werden enige punten lager afgedaan op de onzekere dividend vooruitzichten. Aandelen Figee kregen een hogere adviesprijs op 175 (167). Prolonga tie 3 percent. (A.N.P.) NEW YORK Het Congres gaf een nieuwe inflatoire im puls op de effectenmarkt doordat het zorg de voor een interestdaling van Federale Reserve obligaties. De situatie kwam on der de aandacht van de markt door be richten over kwesties aangaande aankopen door de Federale Reserve van langlopende obligaties tegen lagere interest door Wil liam McChesney, hoofd van het Federale Reserve Systeem. Hij beweerde dat een dergelijke ontwikkeling de algemene liqui diteit zou bevorderen en de inflatoire druk daarom zou versterken. Bij een nieuwe golf van kooporders hebben staalfondsen, elektronische waarden en chemicaliën sterk in de markt gelegen. American Home Products trok de aandacht door eerst met 8 en dollar tot 193 te stijgen en daarna 12 dollar te verliezen. Staal, elektronica, enkele farmaceutische fondsen van chemi caliën hadden de aandacht van handelaars, terwijl de olies door een gunstig halfjaar lijks verslag van Standard Oil begunstigd werden. A. M. Byers won 7 ollar in de staalwaarden en behield bij sluitingstijd de helft ervan, terwijl andere staalfondsen 1 tot 3 dollar winst boekten. Leidende olie fondsen boekten kleine winsten, enkele van een punt. Union Carbide en Du Pont boekten 2 dollar winst bij de chemicaliën, terwijl Owens Illions Glass bijna 4 dollar winst boekte, hetgeen het industrieel ge middelde opnieuw deed stijgen. De totale omzet was 2.910.000 aandelen. Van 1208 verhandelde fondsen waren 566 hoger en 426 lager. Het industriegemiddelde kwam van 663.72 op 669.08, het spoorweggemid delde van 167,69 op 167,71 en dat van open bare nutsbedrijven van 89,63 op 89.62 (UPI). mingsvermogen van het ingewikkelde en kostbare afweersysteem in aanzienlijke mate te niet. Minister Pearkes van De fensie zei onlangs ronduit, dat er tegen ballistische projectielen (nog) geen defen siemiddelen in zicht zijn. De Canadese regering, zich realiserend, dat de tijd van het bemande al of niet supersonische gevechtsvliegtuig voorbij is, liet de Arrow, een toestel, dat hier ten koste van 400 miljoen dollar was ontwik keld, schieten en besloot om de verdedi ging van het Canadese luchtruim toe te vertrouwen aan de Amerikaanse Bomare- raket, die voorzien kan worden van eon atoomlading. Er komen twee lancoerbas-.-s voor die raketten in Canada: oen wordt er al gebouwd in Noord-Ontario en de tweede komt in het bergland ten noorden van Montreal. De Amerikanen hebben hun grote centra al voorzien van afschiet- plaatsen, die bewapend zijn met Nike- Hercules-raketten en hun lanceerbasis voor intercontinentale ballistische projec tielen liggen dichtbij de Canadese grens. De somberheid van het vooruitzicht voor Canada wordt bepaald door oen van de volgende mogelijkheden of een combi natie ervan. De combinatie is daaroij slechts een vergroting van het huivering wekkende aspect. Indien gebruik wordt gemaakt van bal listische projectielen komen ze vrijwel zeker ook op Canadees grondgebied te recht. Bezigt Canada Bomarcs tegen bin nenvliegende doelen, dan veroorzaakt de ontploffing van hun atoomladingen neer slag van radio-actieve deeltjes en brand en luchtdrukgevaar over uitgestrekte ge bieden in Canada. Treft de Bomarc echter doel. dan is het vrijwel zeker dat de atoom- of waterstofbom die de vijand meevoert, eveneens explodeert, Ook dat zal boven Canadees grondgebied gebeuren. Schieten de Amerikanen hun Nike-Hercu- les-raketten af op vijandelijke vliegtuigen, die zich nog boven Canada bevinden, dan krijgt dit land eveneens de volle laag. Men mag aannemen, dat de vijand zijn aanvallen ook zal richten op de lanceer- bases voor intercontinentale raketten, waardoor het Canadees-Amerikaanse grensgebied bloot komt te staan aan de uitwerking van atoomontploffingen en juist daar is de Canadese bevolking ge concentreerd. Het lijkt er dan ook op, dat Canada de zwaarste klappen zal krijgen als er slagen vallen. Ook of misschien juist als de afweer doeltreffend werkt. Canada heeft nu pas besloten om acht van de twaalf es kaders, die de Canadese luchtmachtdivisie in Europa vormen, uit; te rusten met de Lockheed F-104 G. een onderneming die de schatkist op 400 miljoen dollar komt te staan. Een van de overwegingen is on getwijfeld geweest om mee te helpen het de Russen zo onaantrekkelijk mogelijk te maken, iets te ondernemen. Het schrik beeld om verschroeid niemandsland te worden ligt zonder twijfel ook ten grond slag aan de hardnekkigheid, waarmee de Canadese redering blijft aandringen om alle manieren te onderzoeken die kunnen leiden tot een regeling van internationale vraagstukken. Vandaar dat de gebeurte nissen, in Genève hier met ongewoon grote interesse worden Gevólgd. neuws Dodelijk ongeluk. De 28-jarige haven arbeider P. J. Soetemeyer uit Amsterdam is aan boord van een dekschuit, liggende aan de De Ruyterkade, getroffen door een vallende laadboom. Hij was op slag dood. Inbreker krijgt 3'/j jaar. De Utrechtse rechtbank heeft een 30-jarige Amsterdam se lasser tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden veroordeeld. Hij plegede op 20 mei een inbraak in Abcoude, waar hij uit een colbertjasje, dat aan de kapstok hing, f 7.000 haalde. Elders in het huis vond hij nog eens 150. Op de terug weg werd hij reeds gepakt, omdat hij op een gestolen fiets over de autoweg, terug reed naar Amsterdam. Laagvliegers. Naar aanleiding van klachten over laagvliegen op zondag door straalvliegtuigen boven het strand tussen Hoek van Holland en Katwijk deelt de luchtmachtstaf mee, dat het hier straal vliegtuigen betreft van de Koninklijke Canadese Luchtmacht, gestationeerd in West-Europa. De Canadese autoriteiten zullen maatregelen tegen de betrokken vliegers nemen. Straalvliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht oefenen niet op zondag. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 92% 3% Nedl. 1962/64 933/ir Woningbouw 6% 109% Pr. A'dam '56 I 81 Pr. A'dam '56 II 99% Pr. A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 88 Pr. R'dam '57 100 A.K.U 377 378 Calvé Delft 555 Van Gelder Zonen 226% K. N Hoogovens 570 Nederl Ford 315 N Kabelfabriek 393 gew.Philips Gloeil 661 663 Pref.PhilipsGloeil 250 Unilever 580 5 0 i Wilton Fyenoord 207% Werf Gusto 155% Dordtsche Petrol. 680 Kon. Petroleum.. f 154.30 155.50 Billiton 270 A'dam Rubber 91 K.L.M 130.— Holl. Amer. Lijn. 155'/ï K.N.S.M 158 N. Scheepv. Unie 133%. v. Nievelt Goudr. 126 Phs. v. Ommeren 250 H.V.A 151% Delimaatschappij f 177.50 Amsterd. Bank.. 323 Nat. Handelsbank 152% Ned. Handel Mij.. 252V2 Rotterd. Bank.... 299% Twentsche Bank.. 264'/s Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel 55% U.S. Steel 101% General Motors.. 567/m Shell Union 76% Tidewater.. 25Via CAMBRIDGE Massachusetts, V.S. (UPI) Twee geleerden in de sociale we tenschappen van de Harvard-universiteit hebben te kennen gegeven, dat de Russi sche burgers de westerse doeleinden van persoonlijk succes en persoonlijke veilig heid hebben aanvaard en vermoedelijk in verzet zouden komen, als hun heersers zouden proberen om de gestrengheid van de periode van Stalin weer in te voeren. „De heerschappij van Stalin", zeiden de prqfessoren Alex Inkelcs en Raymond Bauer, „heeft een diepe en langdurige in druk op het Russische volk gemaakt en een bezinksel achtergelaten van verbittering en afkeer van willekeurige, gewelddadige en despotische regeringsvormen, iets, waarmee alle opeenvolgende regeringen rekening zullen moeten houden". „Dezelfde opofferingen (tenzij het volk zou zien, dat deze noodzakelijk zouden zijn wegens een bedreiging van buitenaf) zouden niet opnieuw worden geaccep teerd zonder een passief verzet op grote schaal en het ontstaan van spanningen, die wel eens tot een uitbarsting zouden kun nen leiden", zeiden zij. Deze analyse is verschenen in hun boek ..The Soviet citizen", dat maandag door de Harvard-universiteitspers is gepubli ceerd. Het is gebaseerd op honderden in terviews met personen, die Rusland verla ten hebben en op talrijke officiële cn niet- officiële bronnen. „De idee van het volgen van traditionele familiedoeleinden is vervangen door de waarde van het succes of van dc veilig heid, waar succes niet mogelijk was", al dus de Amerikaanse geleerden. „Het is duidelijk, dat het bewind minder doeltreffend zal zijn als het geweld of dwang gebruikt dan als het jongleert met mogelijkheden en beloningen in de vorm van beroepspromotie en andere tastba re en ontastbare goederen". Tegelijkertijd, besluiten de schrijvers, kan het Westen niet verwachten, dat Rus land zich beweegt in de richting van^ „het democratisch, constitutionele model". Elke druk ter verandering van het Sov jet-bewind „zal de vorm aannemen van een verbetering van het bestaande sys teem" en niet. die van een totale veran dering van dat systeem. PARIJS (AFP) De Russische profes sor Tsjernitsienko schrijft in een maandag te Parijs ontvangen nummer van de Pravda voor de Oekraïnse Sovjet-repu bliek, dat in de naaste toekomst met be- huln van de Sovjet-ruimteraketten de oorsprong van de twee maantjes van de planeet Mars. Deimos en Phobos, zal kun nen wordmi vastgesteld. Prof. Tsjernitsienko onderschrijft de theorie van orof. Chlowski, volgens welke de maanties kunstmatige satellieten zijn, gebouwd door Marsbewoners. Deimos en Phobos zouden twee of drie miljoen jaar geleden ziin gelanceerd. De bevolking van Mars is of omgekomen of naar een andere planeet gevlucht toen de hoeveelheid zuurstof op Mars afnam. ah"s nrof. Tsiernitsienko. (Reuter) Volgens doorgaans welinge lichte kringen te Washington zijn de Ver enigde Staten van plan in de komende maanden drie aardsatellieten te lanceren, waarvan er één met een gewicht van 173 kg om de maan moet gaan draaien Aanvankelijk had men deze satellieten in april, mei en juni willen lanceren, maar toen waren de benodigde instrumenten nog niet gereed. Algcnib 27 175 m. n.o. Vitoria n. Salvador. Algol 27 210 m. n.n.o. Las Palmas n. Las Palmas. Aliolh pass. 27 Kp. Santa n. Buenos Aires. Alkes 27 310 m. n.n.o. St. Pauls Rocks n. L. Palm. Almdiik pass. 27 Bahamas n. Houston. Alphacca 27 600 m. n.w. Natal n. Rio de Janeiro. Alpherat 28 te New York. Amalie B 27 v. Brunsbüttelkoop n. Port Said. Amerskerk 27 v. Aden n. Fremantle. Amstelbrug 27 135 m. w. Port Noliet n. Dakar. Amstelstad 27 699 m. n.o. Tokio n. Tokio. Andijk 29 te Le Havre verwacht. Area 27 75 m. n.o. So mbrero n. Thameshaven. Arendsdijk 27 30 Om. n.w. Finisterre n. Le Havre. Arkcldijk 27 95 m. w. Sabang n. Djibouti. Arnedijk 27 v. Rotterdam n. Antw./P. Everglades. Asmidiske 27 480 m. n.n.w. Flores n. Amsterdam. Asterope 27 660 m. w. Landscnd n. Holland. Baarn 27 v. Amsterdam n. West-Indië. Bali 27 210 m. z. Djeddah n. Djeddah. Eanda 27 v. Baltimore n. New York. Batjan 27 120 m. n. Benghazi n. Halifax. Batu 28 te Livorno. Bengalen 27 350 m. n.o. Kp. Bojeador n. Manilla. Bengkaüs 27 v. Singapore n. Bangkok. Bennekom 27 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Billiton 28 te Cochin. Blitar 27 v. Brisbane n. Towssville. Bonita 27 te Charleseon verwacht. Borneo 27 400 m. z.w. Ceylon n. Tandjong Priok. Boskoop 27 te Amsterdam. Breda 26 520 m. o.n.o. Barbados n. Rotterdam. Calamares 27 te Santa Marta verwacht. Caltex Arnhem 28 te Port Said. Caltex Delft 27 45 m. n.n.o. Ras Muscat n. Madras. Calt. Delfzijl 27 45 m. n.n.w. Den Helder n. Cork Caltex Eindhoven 27 10 m. n.n.o. Ouess. n. Pernis. Caltex Gorinchem 27 v. Fredericia n. Rotterdam. Caltex Nederland 27 570 m. n.w. Azoren n. Antw. Caltex Pernis 27 175 m. n.n.w. Jabal At a Tair naar Bahrein. Caltex The Hague 28 te Singapore. Camerounkust 27 v. Luanda n. Pointe Noire. Camitia 27 350 m. n.w. Finisterre n. Birkenhead. Carrillo 27 275 m. n.o. St. Martin n. Santa Marta. Castor 27 400 m. z.w. Flores n. Rotetrdam. Ceronia 28 te Singapore. Charis 28 te Mackenzie. Cit.ulia 28 v. Sydney n. Melbourne. Clavella 27 te Thameshaven. Coolsingel 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Corilla 27 v. Singapore n. Pladju. De Eerens 27 v. Basrah n. Bahrein. Delfshaven 27 600 m.e o.n.o. Bermuda n. Londen. Delft 58 te Aruba. Dorestad 27 v. Liverpool n. Amsterdam. Doris 27 v. Port Arthur n. Houston. Duivendijk 27 550 m. w.z.w. Azoren n. Liverpool. Eemland 27 v. Santos n. Rio Grande. Elizabeth B 28 te Antwerpen verwacht. Esso Nederland 27 v. Fao n. Fawley. Fravizo 27 v. Las Palmas n. Teneriffe. Friesland KRL 27 120 m. n. Azoren n. New York. Garoet 27 v. Penang n. Belawan. Geertje Buisman 27 157 z.w. Bergen n. Alesund. Gooiland pass. 27 Finisterre n. Amsterdam. Graveland 27 rede Ilheus. Guineekust 28 te eL Havre verwacht. Huthor pass. 27 Burlings n. Hamburg. Hector 27 v. Oran n. Lissabon. Hecuba 28 te Hamburg. Heelsum 27 te Le Havre v. Savannah. Helena 27 180 m. w. Ouessant n. Bremen. Hersilia 27 10 m. z.o. Flores n. Bridgetown. Holendrecht 27 270 m. z.w. St. Thomas n. Emden. Hydra 27 v. Puerto Ordaz n. Grenada. Isis 27 500 m. n.o. Nassau n. La Guaira. Jac. Verolme 27 96 m. n.o. Kingston n. Ph.delphia. Jagersfontein 27 te Antwerpen. Japara 28 te Port Swettenham. Jason 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Java 27 200 m. z.z.o. Bangkok n. Tandjong Priok. Johannes Frans 28 te Halifax. Kaap Hoorn 27 te Kaapstad. Kabylia 28 v. Groton n. Willemstad. Kalinga 27 te Curacao. Karachi 27 te Bremen. Karimata 27 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Katelysia 28 te Yokkaichi. Kelletia 27 v. Ornskoldsvik, 28 te Gefle. Kellia 27 230 m. z.w. Ouesant n. Curasao. Kenia 27 v. Batou Rouge n. Thameshaven. Kennemerland 27 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Kerkedijk 30 te Antwerpen verwacht. Khasiella 28 v. Lagos n. Curacao. Kieldrecht pass. 27 Gibraltar n. Lissabon. Kloosterdijk 26 600 m. w.z.w. Flores n. Havana. Kopionella 28 te Oran. Koratia 27 900 m. z.w. Azoren n. Landsend. Korenia 27 v. Miri n. Singapore. Kosicia 6/8 te Curacao verwacht. Laagkcrk 27 v. Aden n. Singapore. Langkoeas 28 te Aden. Laurenskerk 27 150 m. n.n.o. Pt. Sudan n. Akaba. Lekkerkerk 27 120 m. o. Port Sudan n. Muscat. Lelykerk 27 v. Bandar Shapour n. Antwerpen. Limburg pass. 27 v. Manilla n. Hongkong. Loppersum 27 250 m. w. Ushant. n. Mobile. Maas 27 600 m. o. Bermuda n. Ciudad Trujillo. Maasdam 27 210 m. w. Valcntia n. Halifax. Medon 28 te Aruba. Mentor 27 v. Paramaribo n. Willemstad. Merwede 26 v. Dakar n. Rotterdam. Merwello.vd 27 100 m. o. Port Sudan n. Pt. Said. Mississippilloyd 27 v. Bugo n. Panamakanaal. Moordrecht 27 540 m. t.o. Ceylon n. Mena. Muiderkerk 27 te Rotterdam. Munttoren 27 te Bombay verwacht. Musilloyd 27 275 m. w. Minicoy n. Penang. Mylady 27 te Owendo verwacht v. Accra. Naess Comm. 27 250 m. z.w. Ouessant n. Fawlev. Naess Lion 27 150 m. z.o. B. Shapur n. B. Mashur. Naess Tiger 27 135 m. o.n.o. Bahrein n. Napels. Nestor 28 te Port of Spain. Noordwijk 27 340 m. w. Freetown n. Las Palmas. Notos 25 v. Algeciras n. Rotterdam. Oranje 27 v. Cannes n. Gibraltar. Oranjefontein 28 te Las Palmas. Oranje Nassau 26 v. Pto. Limon n. Kingston. Orion 27 te Beyrouth. Parkhaven 27 te Antwerpen verwacht. Peperkust 26 te Amsterdam. F. G. Thulin pass. 27 Cuba n. Cristobal. Philippia 27 50 m. z.w. Kp. Verde n. Mena. Polaris 27 te Amsterdam n. Hamburg. Polydorus pass. 27 Gibraltar n. Liverpool. Frinses Irene pass. 27 Kingston n. Montreal. Prins Willem II pass. 27 Terschell.bank n. R'dam. Prins Willem III 27 v. Quebec n. Le Havre. Frins Willem George Frederik 27 780 m. w. Va lencia naar Le Havre. Frovenierssingel 26 190 m. w. San Pedro n. Japan. Purmerend 27 v. Aden n. Singapore. Pygmalion 27 50 m. z.w. K. Tiburon n. La Romana. Raki 28 te Probolingo. Rempang pass. 27 Kp. Finisterre n. Marseille. Reza Shah The Great 27 100 m. z.o. Muscat n.Mena. Roebiah 28 te Port Said. Rotti 27 160 m. n.n.o. Marianen n. Los Angeles. Rijndam 27 520 m. o. Kp. Race n. Southampton. Sambas 29 te Penang verwacht v. Rangoon. Scheldelloyd 27 te Biak verwacht. Schie 27 120 m. n.n.o. Finisterre n. Algiers. Schiedijk 27 230 m. z.o. Halifax n. New York. Sibajak 28 te Wellington. Silindoeng 27 v. Bangkok n. Kuching. Solon 25 v. Aruba n. Cartagena. Sommelsaijk 27 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Alkmaar 27 60 m. o. Holtenau n. Emden. Stad Delft 27 300 m. z. Haiiiax n. Belfast. Stad Gouda 27 350 m. z. Kp. Race n. Vlaardingen. Stad Leiden pass. 27 Kp. Vincent n. Ceuta. Stad Rotterdam 27 20 m. n.o. Ouessant n. Savona. Stad Schiedam 27 90 m. n.w. Stavanger n. Gent. Stanvac Pendopo 28 te Buatan verwacht. Statendam 27 v. R'dam, 28 te Le Havre n. N. York. Statue of Lib. 27 25 m. z.o. Kuria Muria n. Mena. Stentor 26 v. Curacao n. Paramaribo. Straat Bali 27 290 m. w.z.w. Sabang n. Penang. Straat Lombok 27 900 m. w.n.w. Fremantje (best.). Str. Magelhacn 27 250 m. z.w. Sabang n. Pt. Louis Straat Malaxka 27 430 m. w. Sabang n. Singapore. Straat Mozambique 27 v. Kaapstad te Montevideo. Straat Socnda 27 v. Pt. Elisabeth n. East-London. Sunetta 27 20 m. z.w. Cochin n. Chittagong. Talisse 27 te New York verwacht. Tarakan 27 265 m. z.z.w. Sta. Maria n. Casablanca. Taria 27 83 m. o. Muskat n. Colombo. Thelidomus 27 v. Aruba n. Punta Cardon. Iheobaldius 28 v. R'dam n. Lough Swilley (Ierl.). Tjikampek 27 v. Durban n. Mauritius. Tjiluwah 27 v. Djakarta n. Palembang. Tomocyclus 28 te Sydney (Canad verwacht. Utrecht 27 te Port Swettenhem. Van Heemskerk 27 te Walvisbaai. Van Neck 27 450 m. w. Salomon eil. n. Suva. Vasum 4/8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara pass. 27 Aden n. Mena. Waal 27 te Amsterdam. Waikelo 27 v.Dubai n. Doher, W es te rd am 27 370 m. n.w. Landsend n. N. York. Westland 27 200 m. n.n.o. Finist. n. Montevideo. Wieldrecht 28 te Puerto La Cruz. Willemstad 27 1064 m. o.n.o. Guadeloupe (best.). Wonogiri 27 te Penang. Wonos'ari 27 v. New York n. Houston. IJssel 27 18 m. o. Kp. Mataram n. Ceuta. Zaankerk 27 te Antwerpen n. Hamburg. Zonnekerk pass. 27 Suezkanaal n. Alexandrië. Zuiderkerk 27 400 m. w. Kangaroo n. Fremantle. SLEEPVAART Friesland 28 120 m. w. Guadeloupe n. B. Aires. Gele Zee 27 v. Rotterdam te Lübeck. Hudson 28 25 m. van Gibraltar n. Rotterdam. Loire 25 te Kappeln. Oceaan 24 te Belem. Rode Zee 27 te Rotterdam. Schelde 25 te Bermuda. Tyne 27 v. Antwerpen te Maassluis. Zeeland 25 850 m. w. Honolulu n. Osaka. (Het theater met de beste films) WOENSDAGMIDDAG 3 uur SPECIALE VACANTIE-MATINEE Erich Kastner's bekende boek verfilmd De vrolijke geschiedenis van een stel leuke kwajongens Een film voor jong en oud HEDENAVOND 8 uur: „TARZAN IN NEW-YORK". a.l. Mevr. Disma, Hoofdstraat 29, Santpoort, vraagt een NET DAGMEISJE. Gevr. eind augustus FLINKE BAKKERSBEDIENDE in ge. mengd bedrijf. In- of extern. I. Rijper, Hagelingerweg 39, Santpoort. LEERL. BANKETBAKKER gevr. Banketbakkerij Dek. kers, Lange Nieuwstraat 425, IJmuiden. Gevr. MEISJE voor licht ad- ministratiewerk. Fa. Gebr. de Ruyter, Marktplein 30, IJmuiden. Flinke JONGEN of MEISJE gevraagd om mee de markt op te gaan. Leeftijd ca. 16- 18 jaar. Aanm. 's avonds na 7 uur. F. A. Daalhuizen, De Weerdstraat 21. FLINKE VROUW gevraagd die donderdags op de markt wil staan achter verse vis. Goed loon. Prettig werk. Aanm. 's avonds na 7 uur. F. A. Daalhuizen, De Weerd straat 21. Wij zoeken voor een onzer bedienden een NET KOST HUIS. Banketbakkerij Ha- zenberg. Lange Nieuwstraat 437. Telef. 6479. Ruilen 3 KAMERFLAT met tuin voor vrije woning of flat. Bovenste etage. Brieven L 2835. NACHTELIJKE TOBBERIJ. EN. Calma Dragées brengen overspannen zenuwen tot rust. f 2.bij elke drogist. VOOR DE PICK NICK en op reis. Boterrondjes, lekker voedzaam en drogen niet uit. Ilazenberg's 1ste klas ban ketbakkerij. KAMPEERTENTEN met 30% korting. 2 pers. van f 75 voor f 50, 3 pers. van f 91.50 voor f 61. 3 a 4 pers. van f 115 voor f 74.35 enz. Alle incl. grondzeil, pl.zak e.d. 3 jaar volle garantie. Cat. gratis op aanvraag. Svenska Tenten- fabriek Verk.kant. v. Ned.. A. C. Krusemanstraat 25, Haarlem-O., Telef. 20145. Iedereen en zonder borg KREDIETEN van 500 t/m 4000 voor aankoop meu belen en woningtextiel, rechtstr. van fabriek. Enor me besparing. Bovenstaande kredieten tegen uiterst soe pele betaling en onder strikte geheimh. Vr. vrijbl. inl. Postbus 1083, Rotterdam. SENSATIE!!! In 3 dagen in uw bezit. Duitse T.V. f 5 p. w. Radio's f 2.50 p. w. Wasmachines f 2.— p. week. Meubilair f 3.50 p. w. Mod. bankstellen f 3.p. w. enz. Schrijf Fa. Trebo, St. Jozeph- straat 16, Arnhem. Ook wij leveren al onze arti kelen volgens het POSTOR DERSYSTEEM. Veel voorde liger door plaatselijke ser vice. Velo Wasmachine Mij N.V., Trompstraat 68-69. Tel. no. 5198. Wij leveren o.a. op postor dersysteem PHILISHAVES f 39.75, f 52.50, Philips kof fiemolens, Philips strijkijzers (van Philishaves hebben wij alle onderdelen in voor raad). Velo Wasmachine Mij. N.V., Trompstraat 68-69, Tel. no. 5198. Op 11 augustus hopen mijn lieve ouders PHIL. PRINS en IDA PRINS-MAAGDELIJN de dag te herdenken dat zij 12jaar in de echt zijn ver bonden. Hun kinderen: Annie Jan. IJmuiden, De la Reystraat 12. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U in kennis te stellen met het overlijden van onze lieve echtgenoot, vader, be huwd- en grootvader PIETER VERDUIN Echtgenoot van Mina van Amersfoort. Hij overleed na een kort. stondige ziekte, gesterkt door de genade-middelen van de H. Kerk, in de leeftijd van 69 jaar. Uit aller naam: M. Verduin- van Amersfoort. IJmuiden, 27 juli 1959 Wijk aan Zeeërweg 122. De H. Uitvaartmis zal plaats hebben op donder dag 30 juli a.s. des voor middags 9.30 uur in de Parochiekerk van de H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden. waarna de be grafenis op het R.K. kerk hof aldaar. Dag- of avondles Aanvang deze week Haarlem, Oude Gracht 71 INST. Alle Simplex-rijwielen en bromfietsen tijn gemonteerd met Vredestein-banden Vrijdag 31 juli nogmaals grote verrassingstocht Vertrek 7 uur v.m. Elke zaterdag naar Carré voor de Snip cn Snap-revue Dinsdag 4 augustus reis en een reis naar Madurodam en Avifauna Vertrek 9 uur Woensdag 5 augustus naar De Efteling Donderdag 6 aug. reis Vertrek 8.30 uur Haal spoedig uw plaatsen! Wük aan Zeeërweg 55 en OLIEST OOK 70 Mod. KOLEN- en OLIE RAD. Grote sortering Gasfornuizen, Geysers, Wasmachines, Koelkasten Desgewenst eigen financ. Rente 3% GEERSTRAAT 31 bij V. D. Ln alle malen SABELIS KERREBUN Hofleverancier Antoniestr. 1931 Haarlem Tel. 11898 ZONNESCHERM- cn TEN TENDOEK, 140 cm breed, oranje en groen gestreept, f 2.25 p. meter, effen oranje f 2.95 p. meter. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. LUXAFLEX ZONWERING, het moderne zongordijn. Bot man. Kennemerlaan. AUTOPED gevonden, blauw beige. T. Post, Vechtstraat 117, IJmuiden. Te koop gevr. een GOTISCH THEEMEUBEL. Br. L 2838. Te koop Remington TYPE MACHINE, autoradio, auto kachel. vat olie, dubbele be diening. Stokmanplantsoen 6, IJmuiden-O. Te koop SIMCA 1951 f 750. Nieuwe accu en banden d.o.t. 8 maanden verzekering en belast. Brommer inruilen mo gelijk. Kastanjestraat 33. Te koop nieuwe PHILIPS RADIO Plano 1959. f 250. Evt. ruilen voor brommer in goe. de staat. Kastanjestraat 17. Te koop M. FIETS 7 a 8 jaar. Reggestraat 27, IJm. 2 BIER 2 pullen 69 BIER 3 flesjes 79 TONIC 3 flesjes 39 SINAS 3 flesjes 49 JEWEL-UP 3 flesjes49 SINAS 2 grote flessen'geen 1.14 maar 78 GAZEUSE 2 grote flessen5S EXTRA RECLAME Bij aankoop van 2 grote of 3 kleine flessen van bovengenoemde dranken (bijna 1 I) van 1.35 voor 89 Weer ontvangen Gedecoreerde LIMONADEGLAZEN per stuk 25, 6 stuks1.25 COLA-GLAZEN per stuk 22, 6 stuks 1.10 PLASTIC ZEEF met zandvormpjes van 1.25 voor 65 Extra grote ZEEF met zandvormpjes van 1.75 voor 89 PLASTIC ZANDEMMER met zeef, schep en vormpjes van 1.75 voor 89 Een set ZANDVORMPJES v. 35 voor 19 Zeer grote luxe STOOMBOOT plastic van 2.75 voor1.35 Prachtige plastic DRINKBEKERS 2 stuks 59 STRANDBAL plastic 75 Extra grote plastic STRANDBAL 1.19 Bij aankoop van 500 gram kaas naar keuze Eerste klas vlees tegen de laagste prijs RUND- en VARKENSGEHAKT 500 gr. 99 SLAVINKEN 3 stuks79 BRAADWORST 3 stuks 79 BIEFSTUK TARTAAR 3 stuks99 SAUCIJSJES 500 gram05 SPEKLAPPEN 500 gram 74

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10