PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Europese ondernemingen boekten betere resultaten dan Amerikaanse r Wereldnieuws J Koeler met kans op buien Driejarenplan uitbreiding gewenst voor van areaal NAAIMACHINES VERGELIJKING VAN FORTUNE: DINSDAG 28 JULI 1959 2 BEDRIJFSCHAP BLOEMBOLLENHANDEL Prachtige gladiolen op speciale keuring Grote bedrijvigheid bij Westlandse Hypotheekbank Vragen van Kamerlid over Tradax-akkoord Landbouw in Overijsel lijdt schade door de droogte Brits witboek over Kleine Vrijhandelszone Overleg Pella-Wigny Vragen aan de minister Spanje en de O.E.E.S. Beëindiging staalstaking nog niet in zicht Jaarvergadering Reiss Co Matroos van rijnaak aan brandwonden overleden Voor uw naar DE LEEUWEN 4 ENGEL, Gr. Houstr. 181, Tel. 14444 Uit de vergadering van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel, maan dagmiddag in „Treslong" in Hillegom ge houden, is wel gebleken dat de handela ren het zeer op prijs zouden stellen, als het Produktschap voor Siergewassen er toe overging het beleid bij de beheersing van de met bloembollen te betelen opper vlakte voor jaren vooruit vast te stellen. Uit de door de econoom Kroeze vervaar digde statistieken is gebleken, dat de uit breiding van de oppervlakte ten achter is gebleven bij die van de export. Het be stuur vond deze grafieken zo interessant, dat het deze heeft laten vermenigvuldigen om aan het Produktschap voor Sierge wassen en de commissie van bijstand toe te zenden. De voorzitter, de heer H. Hylkema, sprak van een wanverhouding tussen kwe kerij en export. Wel is de opbrengst per had zeer gestegen, waarvoor de kwekers een ere-saluut verdienen, maar de ener gie van de verkopers blijkt toch nog meer te kunnen verzetten, zodat zij de export sneller hebben doen stijgen. Deze energie is nog niet opgebrand, zodat men ook in de toekomst een geleidelijke stijging mag verwachten. De export moet echter bij deze wanverhouding het gelag betalen. Hij polste daarna de vergadering naar de mening van de kwekers over een even tuele uitbreiding. Hierop antwoordde de heer Wm. Driehuizen, dat de voorzitter van de onderafdeling Bloembollenteelt van het Landbouwschap, jhr. O. van Nis pen tot Pannerden ronduit heeft toegege ven, dat de te beplante oppervlakte is achtergebleven bij de uitbreiding van de export. Men kan deze achterstand slechts geleidelijk inhalen. Wil men het ineens doen dan onttrekt de kwekerij te veel ex porteerbare bollen aan de markt om deze als plantgoed op te zetten. De heer Th. de Vroomen was van me ning, dat een uitbreiding van de teelt wat meer ruimte kan bewerkstelligen voor de jongere kwekers, die dan niet naar het buitenland behoeven te „vluchten" omdat In Krelagehuis Vijfenzeventig rassen gladiolen stonden maandagmiddag in de keuringszaal van het Krelagehuis in Haarlem opgesteld te wachten op het oordeel van een aantal deskundigen. Deze moesten uitmaken wel ke in de kleurklasse de mooiste gladiool is en welke daar weer bovenuit steekt. Deze gladiool wordt dan bekroond met een grote zilveren beker. Deze speciale gladio- lenkeuring heet in het vak kortweg „bé- keren". De strijd ging ook dit jaar weer tussen de Noordwijkers H. J. Salman en Zonen en Konijnenburg en Mark. Deze firma's hébben zich speciaal toegelegd op het win nen van nieuwe rassen en hebben daar tot nu toe het meeste succes mee geboekt. Intussen zijn ook andere kwekers over gegaan tot dit werk, o.a. de heer A. J. Preyde in Breezand en P. van der Meer Czn., die ook uit de kruisingen zoveel goed materiaal weten te selecteren, dat ook van hen rassen zijn bekroond. Opmerkelijk is dat dit jaar weer een oud-gediende als de beste en mooiste uit de opstelsommetjes kwam, te weten Scar let Leader van H. J. Salman en Zn., kort weg Salman. Konijnenburg en Mark beter bekend als K. en M. moest met Kosmos de tweede plaats delen, want Perosi van Salman haalde ook 70l/s punt. Eveneens verwonderlijk is dat de pur- pere Mabel Violet toch ieder jaar weer in de prijzen yalt. Alleen de allerbeste gla- diolenrassen gaan hoogstens twintig tot vijfentwintig jaar mee en deze Mabel Vio let wordt al vele jaren bekroond. Men vindt klaarblijkelijk geen betere in deze kleur. De gladiolen zijn dit jaar zo vroeg, dat men moest besluiten de wedstrijd een week eerder te houden dan normaal. De bloemen waren, dank zij het zonnige re genloze weer van ongekende grote en van een smetteloze kleur. Het zal weer een paar jaartjes duren voordat we weer eens zo iets prachtigs te zien krijgen, zei een van de juryleden. De volgende rassen werden als de beste in hun kleur uitgekozen. Oranje: Toulou se-Lautrec, K. M.; Wit: Paquendama, P. v. d. Meer Czn.; Geel: Golden Fiction, Salman; Zwart: Toebroek, K. M.; Don kerrode: Perosi, Salman; Lila: Mary Ann, Salman; Oranje Rood: Scarlet Pimpernel, A. J. Preyde; Gevlekt: Mary Hously, Sal man; Lichtrose: Sweepstake, Salman; Blauw Mary Luz: P. v. d. Meer Czn.; Zalm: Kosmos, K. M.; Rood: Scarlet Leader, Salman; Donkerrood: Oscar, K. M.; Donkerblauw: Costa Brava, v. d. Meer; Purper: Mabel Violet, Salman; Smoky: Misty Moon, P. Visser, Venhuizen; Ge streept: My Love, A. J. Preyde. De n.v. Westlandsche Hypotheekbank heeft haar aandeelhouders enkele gegevens verstrekt omtrent de gang van zaken ge durende de eerste helft van het boekjaar 1959. Medegedeeld wordt, dat op de hypo theekmark* grote bedrijvigheid heerste. Het concern sloot hypothecaire geld leningen tot een bedrag van rond 34.000.000. Daar er 32.000.000 aan aflos singen werd ontvangen steeg de hypo- th ekenportefeuille met 2.000.000 tot f 311.000.000. Pandbrieven van het 4'/2 percent rente type werden gedurende korte perioden af gegeven, in totaal tot een bedrag van ruim 7.000.000. Op onderhandse schuldbekente nis werd daarnaast nog 4.000.000 geleend. Na aftrek van de in het eerste halfjaar uitgelote pandbrieven en afgeloste schuld bekentenissen, stond op 30 juni aan pand brieven enzovoorts uit 285.500.000 tegen f 277.600.000 op 31 december 1958. De rentemarge het verschil tussen de gemiddelde hypotheek- en pandbriefrente bedroeg op 30 juni 1959 1,09 percent (op 31 december j.l. 1,046 percent). De winst over het eerste halfjaar is alleszins bevredigend. Indien geen onver wachte wijziging in de gang van zaken optreedt, zal ook 1959 oor het concern gunstige resultaten opleveren. ze het teeltbewijs niet kunnen betalen. Unaniem was men het erover eens, dat men moest trachten een driejarenplan vastgesteld te krijgen. Het hyacinten-, tulpen- zowel als narcissenareaal moet jaarlijks met vijf procent worden uitge breid. De heer Driehuizen verzette zich tegen de vijf procent uitbreiding van de "hyacinten. De uitbreiding zou dan te snel gaan. De heer A. J. van Engelen vond echter, dat het niet hard genoeg kan gaan, want hij zou veel meer kleinere hyacinten in Amerika kunnen verkopen, als deze er maar waren. Men hoopt door dit plan te bereiken, dat de vlucht van jonge kwekers naar het bui tenland stopt en dat de buitenlandse kwe kers zich wel twee keer gaan bedenken voor ze nog meer geld in de bloembollen teelt steken. Ten slotte wil men een rui mer aanbod verkrijgen, opdat men meer kan verkopen zonder al te veel angst te moeten hebben voor een oplopende in koopprijs, die alle calculaties vernietigt. Dit standpunt zal aan het bestuur van het Produktschap worden kenbaar gemaakt. Bij de rondvraag vroeg de heer Freriks of al iets bekend is over de veranderingen in de wijze van heffen van de vakheffing. Er blijkt enige tijd geleden een commissie te zijn gevormd, maar deze is nog niet bij eengekomen. Men zal eens vragen of het nog de bedoeling is, dat zij bijeenkomt. Volgens de heer Van Dam vormt het bij goed de grote moeilijkheid, daar men dit niet zo gemakkelijk in een bepaald sys teem kan onderbrengen. Het Tweede-Kamerlid de heer Ass- mann (K.V.P.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: „Heeft de regering kennis genomen van de overeenkomst, welke de gemeente Am sterdam heeft aangegaan met de in Pa nama gevestigde onderneming Tradax? Kan zij mededelen, op welke voorwaar den deze overeenkomst is tot stand geko men, met name welke de aard en de om vang van de garanties zijn, waartoe de ge meente Amsterdam zich tegenover Tra dax heeft verbonden? Welke is naar de mening van de regering de betekenis van deze overeenkomst? Hoe moet zij wor den gewaardeerd in het kader van de on derlinge verhouding tussen de havens van Nederland? Mag worden aangenomen, dat zij past in het landelijk industrialisa tie beleid?" De aanhoudende droogte heeft in be paalde gebieden van Overijsel grote schade veroorzaakt. Hoewel er niet direct sprake is van een noodtoestand, kan de schade wel eens aanzienlijker worden dan die van de wateroverlast in 1957. Tot deze conclusie kwam ir. Y. van der Wal, se cretaris van de Overijselsche Landbouw Maatschappij. In de afgelopen weken is een onderzoek ingesteld naar de gevolgen, die de lange regenloze periode heeft voor de landbouw in Overijsel, een sterk van het oosten naar het westen afhellend ge bied. Het water vloeit van bovenaf weg. terwijl er geen reserves kunnen worden gevormd. Wel kan het vrij laag gelegen IJselmeer beschouwd worden als zoetwa terreservoir, maar de hogere gronden in het oosten profiteren hiervan nagenoeg niet. Voor de toekomst zullen dan ook maatregelen moeten worden getroffen om te komen tot een goede waterbeheersing, hetgeen inhoudt dat in perioden van water overlast afvloeiing en bij droogte toevoer van water mogelijk is. Er moet op gerekend worden dat men met name in die gebieden, waar de scha de het hoogst wordt geschat, met hoge veevoeder-rekeningen zal moeten werken, hetgeen de financiële toestand van de be drijven zeer ongunstig zal beïnvloeden. De stemming onder de boeren is echter niet verontrustend. De droogte heeft vooral in het gebied van de lichte gronden langs de Vecht tus sen Ommen en Gramsbergen en ten oos ten hiervan, op de lichte zandgronden in Salland en Twente, op de hogere zware gronden langs de IJsel en op de lichte zandgronden ten noorden van Steenwijk- Oldemarkt zeer grote schade veroorzaakt. In de streek langs de Vecht loopt op het ogenblik de drinkwatervoorziening van mens en dier gevaar, met name in de stre ken waar nog geen aansluiting op de wa terleiding is. In de omgeving van Ommen maakt men veel gebruik van pompen. Hiervoor worden putten gegraven in dro ge sloten. Het gevolg is echter dat deze putten worden verontreinigd door padden, mollen en zelfs bunzings, die eveneens op het water afkomen. De boeren betrekken hun water via de zuivelfabrieken. De Britse regering heeft vandaag in een witboek zijn plan gepubliceerd voor een Europees Vrijhandelsgebied dat wordt ge vormd door Engeland, Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Oostenrijk, Zwitser land en Portugal. Het Engelse ontwerp voorziet in nauwe samenwerking met de Europese Gemeenschappelijke Markt en de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, en heeft als uiteinde lijk doel de samensmelting van deze ver schillende sferen tot een groot Europees Vrijhandelsgebied. Euromarkl Vrijhandelszone van deZewn t In de landen van de Kleine Vrij handelszone wonen bijna 90 miljoen mensen, dat is iets meer dan de helft van de bevolking der Euromarkt- landen. Hun totale produktie is iets minder dan tweederde van die van de Euromarkt. Het gemiddeld inkomen in deze landen ligt hoger, daar Zweden en Zwitserland tot de rijkste landen van de wereld behoren. De totale invoer van de groep was in 1958 ongeveer 67 miljard en de uitvoer f 57 miljard. Het Engelse aandeel in deze cijfers is meer dan de helft. De regeringen van de „andere zeven" landen hebben de vorige week besloten een Vrijhandelsgebied te stichten. Het Engel se voorstel kan nu het eerst ter sprake komen. De hoofdpunten ervan zijn, in het kort, de volgende: De zeven landen ver minderen per 1 juli 1960 hun invoerrech ten met 20 percent, en daarna vanaf 1 ja nuari 1962 jaarlijks met 10 percent, totdat op 1 januari 1970 de heffingen geheel zijn afgeschaft. De organisatie zal zo eenvoudig worden gehouden als mogelijk is. Een raad van ministers zal de belangrijkste beslissingen nemen, uit elk land wordt een lid aange zocht voor een raad die daarnaast de toe passing van de conventie zal regelen en klachten in behandeling neemt. Op basis van het ontwerp zal zo spoedig mogelijk een eindvorm ontwikkeld worden. Discri minerende maatregelen zullen verboden zijn. Staatsmonopolies in het commercië le vlak en discriminerende maatregelen zullen geleidelijk door de leden afge schaft worden. De industrie zal geen regeringssteun meer mogen krijgen. De landbouw valt buiten het plan, maar zal bestreken worden door een speciaal verdrag. Voor vis en andere zeeprodukten zal een soortgelijke afzonderlijke regeling worden getroffen. Het lidmaatschap is vrij voor elk land dat de ermee samen hangende verplichtingen op zich wenst te nemen. Het Europese Secretariaat In kringen van het Belgische ministe rie van Buitenlandse Zaken is maandag vernomen dat minister Wigny bij zijn be sprekingen met Pella het voorstel tot nau were samenwerking tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap op politiek gebied heeft gesteund. Wigny wees er echter op dat hij een der gelijke samenbundeling bij voorkeur ver wezenlijkt ziet in het kader van de E.E.G. De Belgische minister is, zo zei men, in beginsel niet gekant tegen de oprichting van een politiek secretariaat door de zes landen. Liever echter ziet hij invoering van geregelde debatten over gemeen schappelijke politieke problemen in het Europese parlement. Wigny had eraan toegevoegd dat België in elk geval tegen vestiging van een dergelijk secretariaat te Parijs is. Brussel, waar voorlopig de zelel van de E.E.G. en Euratom is geves tigd, is volgens de Belgische minister de ideale plaats voor een politiek secreta riaat. In het Amerikaanse tijdschrift Fortune wordt een lijst gepubliceerd van de 100 grootste niet-Amerikaanse industriële ondernemingen en worden de resultaten van deze ondernemingen vergeleken met die van de 500 grootste Amerikaanse ondernemingen. Volgens het tijdschrift hebben de niet-Ameri kaanse ondernemingen over 1958 betere resultaten geboekt dan de Amerikaanse ondernemingen. De verkopen der 100 buitenlandse maatschappijen stegen namelijk in het afgelopen jaar met 1,6 percent, terwijl die der 500 Amerikaanse ondernemingen als gevolg vna de recessie zijn gedaald met 6,1 percent. De netto-winsten der buitenlandse ondernemingen gaven in 1958 een daling te zien van slechts 1,9 percent, terwijl de Amerikaanse ondernemingen een winst daling te zien gaven van 17,6 percent. In het tijdschrift worden de volgende buitenlandse ondernemingen als de 10 grootste genoemd: 1. Koninldijke-Shell met verkopen van in totaal 8 5.472.934.000, activa van 7.623.879.000 en een netto-winst over 1958 van S 421.913.000. 2. Unilever met verkopen ad S 3.535.015.000, activa van 8 1.926.104.000 en een netto-winst van 8 130.988.000. 3. British Petroleum met verkopen ad 1.675.198.000, activa van 8 1.589.174.000 en een netto-winst van 173.383.000. 4. Imperial Chemical Industries met verkopen ad 8 1.295.496.000, activa van 8 2.027.396.000 en een netto-winst van 64.380.000. 5. Nestlé met verkopen van 1.238.318.000 (raming van Fortune), activa van 8 172.683.000 en een netto-winst van 15.117.000 (niet geconsolideerd). 6. Philips Gloeilampenfabrieken met verkopen ad 8 946.053.000, activa van 1.099.571.000 en een netto-winst van 8 64.161.000. 7. Siemens met verkopen van 794.524.000, activa van 8 667.619.000 en een netto-winst van S 19.881.000 (niet geconsolideerd). 8. Fr. Krupp met verkopen van 764.048.000, activa en winsten niet beschikbaar. 9. British Motor Corporation met verkopen van 8 742.000.000, activa van 338.443.000 en een netto-winst van 8 25.812.000. 10. British-American Tobacco met verkopen van 8 725.000.000 (raming van Fortune), activa van 8 1.002.038.000 en een netto-winst van 72.021.000. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft de minister medegewerkt aan het besluit Spanje als lid toe te laten van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.)? 2. Kan de minister in dat geval mede delen, wat hem ertoe bewogen heeft een dergelijke dienst te bewijzen aan het in Spanje bestaande dictatoriale regime, dat politieke tegenstanders van de heer Fran co als misdadigers pleegt te bejegenen en dat niet-katholieken als tweederangsbur gers behandelt? Voor het geval de minister van oordeel mocht zijn, dat overwegingen van politie ke aard bij toelating van een land tot een organisatie voor economische samenwer king niet doorslaggevend kunnen zijn, kan hij dan mededelen welke economische perspectieven geopend worden door het betrekken van een fascistisch-corporatie- ve economie bij de O.E.E.S.? De federale bemiddelaar Finnegan heeft maanda-" twee uur met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers beraad slaagd. Na de bijeenkomst verklaarde hij niet te menen dat het standpunt van par tijen een wezenlijke verandering had on dergaan. Finnegan is nu voornemens dins dag afzonderlijk met de afgevaardigden der beide partijen te beraadslagen. In de gehouden jaarvergadering van de n.v.-Handelsvereeniging v.h. Reiss en Co. heeft de directie desgevraagd medege deeld, dat zij thans geen plannen heeft haar zaken tot meerdere landen in Afri ka uit te breiden. Zij voegde hieraan toe dat een vestiging in Ethiopië helaas niet door is gegaan. In Nigeria en Ghana wordt wel door de vennootschap naar uitbreidin gen gestreefd. In deze landen worden geen moeilijkheden ondervonden. De fototoe stellen, die uit Japan worden geïmpor teerd, zijn van zeer goede kwaliteit, doch de verkoop ervan vraagt een zekere tijd. De produktenhandel in Amsterdam heeft plaats in onder andere koffie, rubber, schelpen en vooral in huiden. Over de mo gelijkheden voor de uitbreiding van zaken in Nederland wilde de directie zich liever niet uitlaten. De directie gelooft dat de re serves voldoende zijn het gehele Indone sische verlies op te vangen en dat er na de afwikkeling van de belastingen vermoe delijk nog iets zal overblijven. De bereikte resultaten in het nieuwe boekjaar zijn tot op heden iets beter dan vorig jaar. De jaarstukken werden goed gekeurd. li. De jonkvrouw was inmiddels uit zich zelf weer bij kennis gekomen. Maar nau welijks ontwaarde zij Smithy, of ze maak te zich gereed voor een nieuwe periode van bewusteloosheid. „Je hoeft niet bang voor me te zijn, zus'.", riep Smithy be zwerend. „Mijn naam is Smithy en ik kom jullie wat beschaving brengen!" „Wee mij!" kreet de verschrikte dame. „Rampspoed ende gruwelen zult ge ons bezorgen, want ge zijt de duivel zelve. Daarom fonkelen uwe ogen zo schrikbarend groot!" „Ach kind, dat zit hem in mijn bril", knorde Smithy. „Kijk zelf maar!" Hij nam zijn bril af en de jonkvrouw stelde opgelucht vast, dat zijn ogen nu normaal waren; zelfs een beetje aan de kleine kant. „Geef eens gauw terug die bril!", riep Smithy. „Ik wil zien, wat daar aankomt. Lieve help.... dat is een tweepersoons-paard! Zeuntje, wat heb je nu meegebracht? Wat is dat voor een ingeblikte snijboon?" „Hebt moed ende vertrouwen"galmde de ridder. „Ik kom ulieden beschutten tegen het roversge- boeft!" Nu dit nobele voornemen kwam zeer gelegen, want tussen de struiken stond het roversgeboeft klaar om het vier tal te overvallen De zeventienjarige Nederlandse matroos J. Jansen uit Tilburg is overleden nadat zijn kleren op de rijnaak „Sarina", waarop hij werkte, vlam hadden gevat. Het schip lag in Ludwigshafen. Toen hij benzine van een groot in een kleiner blik wilde over gieten vatten de kleren van Jansen vlam. Hij sprong in de Rijn om de vlammen te doven Hij werd direct daarna uit het water opgehaald, maar stierf later in een ziekenhuis in Ludwigshafen aan zijn brandwonden. Advertentie '7 IS WÉÉR BlCj^ÉN-WEER.! "B/gT3e/r plastic jassen v.a. 6.®° Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstraat - Haarlem f'verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel 5467P Gelegenheid. Een lid van de Oostduitse delegatie naar het Wereld Jeugdfesti- val, dat zondag in Wenen voor het eerst sinds zijn stichting buiten het ijzeren gordijn geopend is, heeft poli tiek asiel gevraagd. Hij heeft zich on der de bescherming van de Oostenrijk se politie gesteld en hem zal vermoe delijk worden geadviseerd contact op te nemen met de Westduitse ambassa de te Wenen. Bom. Zaterdagavond is op een plein in Port au Prince in Haïti tijdens een godsdienstoefening een bom geëxplo deerd tussen enkele duizenden mensen. In totaal 37 personen raakten door de explosie gewond. Gifbeker. Ten gevolge van het drinken van methylalcohol zijn zes arbeiders van een fabriek te Vroclav in Polen om het leven gekomen, terwijl vijf man het gezichtsvermogen verloren en 31 arbeiders eveneens met vergiftigings verschijnselen in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De mannen hadden in de fabriek een drinkgelag aangericht, aldus meldt het Poolse persbureau PAP. Inmenging. De onderdirecteur van het Hongaarse bureau voor kerkzaken, Imre Miklós, heeft in het maandblad „Belpolitikai Szemle" het Vaticaan be schuldigd van mmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Hon garije". Priesters zouden worden aan gezet tot verzet tegen de regering en „bepaalde kringen in Vaticaanstad be schouwen de decreten van kardinaal Mindszenty als zijnde van groter be lang dan die van de Hongaarse bis schoppen". Duistere krachten. De Cypriootse parti- sanen-leider, Georges Grivas, heeft verklaard, dat „duistere krachten op Cyprus aan het werk zijn om de on afhankelijkheid van dit eiland in de Middellandse Zee te verstikken. Er zijn berichten van Cyprus geweest om trent een groeiende kloof tussen Grivas en aartsbisschop Makarios, de andere leider in de strijd van het eiland om on afhankelijkheid van de Engelsen. Waarom ook. Het Japanse instituut voor industriële techniek te Nagoya is erin geslaagd een zwarte parel te kweken. Men heeft dit bereikt met behulp van ra dioactieve straling. Het is echter on waarschijnlijk dat men nu zwarte pa rels in grote hoeveelheid kan gaan kwe ken, want van de 300 parels, die men bestraald heeft is er maar één zwart geworden. Contactman. De heer E. Vermeer, voor zitter van de Partij van de Arbeid, is gekozen als voorzitter van het verbin- dingsbui-eau der socialistische partijen in de zes landen van de Europese Ge meenschap. Hij volgt de Fransman Geor ge Brutelle op. De Fransman Gérard Jacquet is gekozen als vice-voorzitter. Doe het zelf. De minister van de verbin dingen van Ghana heeft bekendgemaakt dat zijn land van plan is de televerbin- dingen met het buitenland over te ne men, als het contract met de Britse „Cable and Wireless Limited" in 1962 afloopt. Rond getal. In West-Berlijn is maandag de 50.000ste uitgewekene uit Oost-Duits- larid v'èn dit jaar aangekomen, zo heb ben Westberlijnse functionarissen be kendgemaakt, die zich met de vluch telingenzorg bezig houden. Quasiponden. Uit het meer van Toplitz (Oostenrijk) is maandag een kist opge haald met 500 pakjes nagemaakte En gelse bankbiljetten van 5 pond. Deze zouden in de oorlog door de Duitsers zijn vervaardigd. Er liggen nog drie kisten op de bodem van het 70 meter diepe meer. Men hoopt ze later te kun nen ophalen. Nieuwe poging. Mevrouw Batista heeft mevrouw Eisenhower schriftelijk om een inreisvisum voor haar echtgenoot, de afgezette Cubaanse dictator, ge vraagd. Batista, die zich in de Domi nicaanse republiek bevindt, heeft een week geleden zelf bij het Amerikaanse consulaat aldaar een visum voor de V.S. aangevraagd Er is nog geen be sluit van de V S. hierop bekendge maakt. Achter de hand. De douane te Colombo heeft maandag veertig staven goud ter waarde van 60.000 roepies (ongeveer 45.000 gulden) ontdekt in de hut van een Chinese steward aan boord van de Britse kruiser Ceylon". De Chinees kreeg een boete van 4.750 gulden. Reces. De twee kamers van de Franse volksvertegenwoordiging zijn maan dag tot 6 oktober op reces gegaan. Vol gens de grondwet vergaderen zij twee maal per jaar gedurende drie maan den. Het is ook mogelijk de volksverte genwoordiging in buitengewone zitting bijeen te roepen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat thans geheel onder invloed van een depressiesysteem, waarvan het centrum vanmorgen boven Engeland was gelegen. Randstoringen van de depressie veroorzaken af en toe buien, die in Engeland op vele plaatsen met onweer gepaard gingen. In ons land zijn tot nu toe de neerslaghoeveelheden gering. De depressie verplaatst zich lang zaam naar de Noordzee zodat het koelere weer met kans op buien voortduurt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. BZ Woensdag 29 juli Zon op 4.55 uur, onder 20.36 uur. Maan op 0.16 uur, onder 15.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 juli Hoog water 9.27 en 21.56 uur. Laag water 4.49 en 17.11 uur. Woensdag 29 juli Hoog water 10.28 en 22.58 uur. Laag water 5.42 en 18.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvöort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm- Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. zw zwaar bew. zzw zwaar bew. z half bew. zzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzw regenbui wzw half bew. w o. B SI 23 22 21 27 26 29 28 28 zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew half bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. windst. 25 windst. 27 nno 29 zzo no zzw z z zw zw 25 16 21 25 26 28 27 windst. 25 windst. 33 windst. 27 25 30 28 30 31 o wzw zw nno zzw windst. 29 windst. 28 windst. 31 zw 27 nnw no no zw n nnw 32 33 28 37 34 31 ZB 3 0,6 1 0,1 0,4 0 0,1 0 0 0 0 0 12 0,1 1 2 0 0 0 0 0 0 2 1 0,5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2