Vorig jaar werden vijfhonderd kinderen geadopteerd Weg en wiel PLASTIC De K.L.M. bracht een zeldzaam dier uit Burma naar Europa Wetsontwerp leidt eerder tot curatele dan tot sanering De financiën der gemeenten DE HOUTWERF N.V. Geschenk voor het Pieter Vermeulen-museum Centrale Adoptieraad kan het aantal aanvragen niet bijhouden VOORKOM VERVELENDE VERRASSINGEN TIJDENS UW VAKANTIEREIS VENTIELEN ZIJN HET NAKIJKEN WAARD AUTOHUMOR DINSDAG 28 JULI 1959 7 Kamerlid FranssenUit 1929 daterende verhoudingen niet principieel anders Uitgangspunt bleef gelijk Schoppende tramconducteur veroordeeld Luchtlijn Eelde-Londen Blijvende tekorten Onder curatele MOLENDIJK Kerkelijk Nieuws De negen muzen Hondenfilm met worst bij de ingang (Van onze Haagse redacteur) Tot de vette kluiven welke regering en volksvertegenwoordiging in het komende parlementaire jaar te verwerken krijgen behoort ook de Financiële-Vcrhoudingwet 1959. Achter die droge aanduiding schuilt een ingewikkeld, w einig tot de verbeel ding sprekend wetsontwerp, dat de toe komstige financiële verhouding tussen rijk en gemeenten regelt. De inhoud van dat brokje staatsrecht zal de publieke hartstochten pas wekken wanneer de con crete resultaten eivan merkbaar wor den. De gemeentebesturen zijn immers vrijwel geheel afhankelijk van wat het ryk hun toebedeelt en de regering heeft in haar toelichting tot het wetsontwerp er geen twijfel aan laten bestaan, dat zij voornemens is de financiële teugels strak te houden, zelfs aanzienlijk strakker dan reeds het geval is. De meerdere of mindere appreciatie van dit wetsontwerp door de Kamerleden zal straks ook minder door hun politieke op vattingen worden bepaald dan wel door hun bestuurlijk verleden of heden. Wan neer ze deel hebben uitgemaakt of nog uitmaken van een gemeenteraad, wan neer ze burgemeester zijn geweest of nog zijn, dan zullen ze heel wat critischer te genover de voorstellen staan dan wan neer ze minder van nabij hebben ervaren, dat het dagelijks contact tussen burgerij en overheid in de eerste en belangrijkste plaats via het gemeentebestuur plaats vindt. Dat de scheidslijn in dit geval dwars door de partijen heen loopt wordt het best gedemonstreerd dooi het socialistische Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen, die ernstige bezwaren heeft tegen dit wetsont werp, dat voor een niet onbelangrijk deel het werk is van geestverwante ambtena ren op het departement van Binnenlandse Zaken. Ook minister-president Drees en minister Hofstra hebben zich in het ver leden trouwens critigch uitgelaten over wat zij „de royaliteit der gemeentebestu ren" noemden. De heer Franssen, die op grond van zijn functie bij het Drents provinciaal gouver nement hij was daar chef van de af deling welke belast is met het toezicht op financiële doen en laten der gemeenten als een bij uitstek deskundige kan worden beschouwd, heeft voor het onderhavige wetsontwerp weinig goede woorden over omdat het uitgangspunt naar zijn mening verkeerd is. Niet alleen werd de financie ring van de gemeentelijke activiteit niet geplaatst in het kader van de nationale economie en de monetaire verhoudingen, maar bovendien werd uitgegaan van een stelpost, namelijk hetzelfde bedrag dat ook thans reeds voor de gemeenten via het Gemeentefonds en doeluitkeringen be schikbaar isj alleen anders gegroepeerd en verdeeld. In hun totaliteit worden de gemeenten er niet wijzer van! Uiteraard is het bij de huidige beheer sing van de economie door de centrale Advertentie op maat gezaagd voor TAFELBLADEN TOONBANKEN AANRECHTEN enz. Bruêjnzeel keuken en kasten Kampersingcl 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Voor de politierechter in Amsterdam stond een tramconducteur terecht, om dat hij een passagier, een Amsterdamse journalist had geschopt en bij de keel ge grepen. Deze was op de hoek van de Fer dinand Bolstraat en de Albert Cuypstraat op een bijwagen van lijn 16 gestapt, hoe wel de conducteur hem te kennen gaf dat de tram vol was en er een andere tram achteraan reed. De journalist, die hele maal geen volgtram zag, wilde niet meer uitstappen. De conducteur liet toen de tram stoppen en begon de journalist te schoppen. Dit bracht de journalist er toe vierkant te weigeren de tram te verlaten. Enkele halten verder was de woede van de conducteur nog steeds niet bekoeld. Hij was opnieuw op de journalist afgekomen en had hem de keel dichtgeknepen. De conducteur ei kende dat hij te ver was gegaan maar zei dat de journalist met schoppen en stompen was begonnen Volgens andere trampassagiers die als getuigen werden gehoord, was dat echter niet het geval geweest. De politierechter veroordeelde de con ducteur, die inmiddels een andere betrek king bij de gemeente heeft gekregen, tot 30 boete en 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. Voor het eerst na tien jaar is er op het vliegveld Eelde bij Groningen weer een geregelde luchtlijn geopend. Gistermiddag vertrok een Royal Viking van de Engelse Trade Air Maatschappij van Eelde naar Southend bij Londen. Het toestel, dat plaats biedt aan 36 passagiers, komt vrij dag weer terug. Voorlopig zal er elke maandagmiddag een toestel naar Londen vertrekken. De vliegreis duurt anderhalf uur. Het is de bedoeling er een vaste luclitroute van te maken, waarvoor ook in Oost-Friesland belangstelling bestaat. Er zijn besprekingen gaande om een lucht taxi, die dagelijks van Emden naar het eiland Borkum vliegt, ook naar Eelde te laten vliegen, in aansluiting op deze lucht lijn. overheid ondenkbaar, dat de gemeentelij ke zelfstandigheid op het gebied van de investeringen en de leningen ooit zou kun nen herleven: daarmee zou het nationale economische beleid immers te zeer door kruist kunnen worden. Om diezelfde reden is er een natuurlijke grens aan het eigen belastinggebied der gemeenten: veel meer dan tien percent der uitgaven zal men er niet mee kunnen dekken opdat op de centrale geldpolitiek geen te sterke in vloed wordt geoefend. De grote tekorten waarmee de meeste, zo niet alle grote gemeenten te kampen hebben en die nu vaak nog bestreden wor den uit overigens snel wegslinkende reser ves zijn er een aanwijzing voor dat het ob jectieve aandeel der gemeenten in de rijksmiddelen hoger gesteld dient te wor den. In feite zou men moeten uitgaan van een minimumwelstandsniveau (waarvan bij voorbeeld een rioleringsstelsel met rioolwaterzuivering een integrerend on derdeel zou moeten vormen), verhoogd met een bedrag waarmee in alle redelijkheid de gemeentelijke taken vervuld zouden kunnen worden. Het onderscheid in die ta ken zou dan ook beter tot uitdrukking kun nen worden gebracht dan thans geschiedt door de toezegging van een in het geheel niet geconcretiseerde schaalverfijning, waarbij bovendien de ene gemeente voor de andere betaalt, want de inhoud van de „pot" blijft gelijk. De uitkering uit het Gemeentefonds wordt trouwens nog steeds in hoge mate bepaald door een in 1929 toe gepaste verdeelsleutel en de gemeente wel ke voor de oorlog reeds een aanzienlijke financiële achterstand had, blijft ook in de toekomst in een nadelige positie. Een en ander komt tot uitdrukking in de aan vragen om een zogenaamde subjectieve (aanvullende) uitkering, welke in 1958 on geveer honderdzestigmiljoen beliepen en waarvan slechts twintig miljoen werd toe gekend. Wanneer dus de uitkeringen uit 't Gemeentefonds, die nu 1150 miljoen be dragen, met een twee a driehonderdmiljoen zouden worden verhoogd, kan men ver wachten dat de gemeenten uit de moeilijk heden zijn. Onder die omstandigheden zou een uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied, dat nu ongeveer 2Vz percent van het gemeentelijk budget uitmaakt en in totaal ongeveer vijftig miljoen oplevert, ook gezien kunnen worden als een middel om de gemeenten tot extra voorzieningen in staat te stellen. Ten opzichte van het rijksapparaat ver keren de gemeenten echter in een zwakke positie, aldus drs. Franssen. Elk departe ment zorgt ervoor zijn aandeel in de na tionale koek in de wacht te slepen, maar het departement van Binnenlandse Zaken voelt zich veel meer de toezichthouder dan de beschermer der gemeenten. Die con trolerende functie is in het wetsontwerp dan ook hecht verankerd: wie niet uitkomt wordt drie jaar onder curatele gesteld, zonder dat de zekerheid op een verbete ring in de financiële situatie in uitzicht wordt gesteld. Dat herinnert sterk aan de dertiger jaren, toen de gemeenten zelfs voor de aanschaffing van 'n kast toestem ming aan Den Haag moesten vragen. Drs. Franssen betreurt 't dan ook, dat 't. voor stel van de Commissie-Oud. welke 't vraag stuk der gemeentefinanciën diepgaand heeft bestudeerd, tot instelling van een on afhankelijke Raad voor de Gemeentefinan ciën. die de uitkeringen uit het Gemeente fonds voor zijn verantwoordelijkheid zou nemen, niet is overgenomen. Dat immers zou een wezenlijke bijdrage tot het herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid en een verhoging van het gemeentelijk ver antwoordelijkheidsgevoel hebben bete kend. De takin, het zeldzame dier dat het midden houdt tussen eeTi geit, een schaap en een koe en dat reeds een half jaar in Rangoon op transport wachtte naar Europa en daardoor alleen al beroemd is geworden, is gisteren met een Super Constellation op Schiphol aangekomen en vandaar met een Dakota naar Hamburg gebracht. Precies een jaar geleden werd de takin, die zeer moeilijk te vangen is en alleen in Noord-Burma voorkomt, gevangen in de omgeving van de meest noordelijke stad van Burma, Putac. Daarna heeft men het dier weer losgelaten bij het vee van het dorp. Hier raakte de takin gewend aan een omgeving met mensen. Sinds januari van dit jaar zijn toen po gingen in het werk gesteld de Takin naar Hamburg te vervoeren, waar het een be paalde tijd in quarantaine zou gaan al vorens verder te worden getransporteerd naar New York. De Bronx-dierentuin in New York heeft namelijk de takin gekocht voor 4500. Geen ander wild dier is ooit zo het mid delpunt geweest van zoveel verwarring, verontrusting en teleurstelling als deze takin. Ontelbare instanties op drie we relddelen hebben zich ingespannen voor het dier, zonder het minste succes. Dui zenden guldens zijn uitgegeven aan tele grammen en telefoongesprekken tussen Burma, Singapore, Calcutta, New York en verscheidene steden in Europa, o.a. Am sterdam, Den Haag en Hamburg. Geen wonder dat vele Burmanen tot de overtui ging zijn gekomen dat bovennatuurlijke machten verhinderen dat de takin, waar van zich slechts één exemplaar in een die rentuin, namelijk die van Peking bevindt, uit Burma zou vertrekken. Pas de vijfde poging om het dier naar Advertentie DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL maakt voor U Haute coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 2-3-4-8 De takin, een zeer zeldzaam dier uit Noord-Burma, vertoefde gisteren korte tijd op Schiphol, waar het door K.L.M.- personeel werd vertroeteld. Rangoon te krijgen gelukte. Twee maan den waren nodig geweest om een afstand van duizend kilometer af te leggen. In Rangoon kreeg de takin een air-con ditioned stal op het vliegveld. De K.L.M. zag geen kans hem al direct naar Europa te brengen, evenmin als enige andere luchtvaartmaatschappijen. Ook de Ameri kaanse en Britse luchtmacht zagen geen mogelijkheid. En zo zat er niets anders op dan wachten in een tropische hitte, waar aan het dier, normaal levend in het koele Himalayagebergte, niet gewend was. Geen wonder dat zijn gezondheid zo nu en dan te wensen liet. Geen wonder ook dat Oliver Milton, de man die als vertegenwoordiger van de dierentuin optrad, alles deed om het dier op zijn gemak te stellen. Elke mor gen stopte hij op zijn weg naar het vlieg veld bij de dierentuin van Rangoon om het dagelijkse rantsoen, 15 pond gras en bla deren, op te pikken. In mei kwam er nog een tegenslag. De takin verwondde zijn kop in het ijzerdraad van de omheining, waardoor één van de twee horens afbrak. Toen werd besloten de takin naar een grote ruimte in de open lucht in de plaat selijke dierentuin over te brengen. Tijdens de lange reis van Rangoon naar Schiphol trok de takin veel belangstelling Zijn hok stond tussen de stuurhut en de passagierscabine, waar dierensteward J. A. van de Weghe het dier heeft verzorgd. Voorlopig zal de takin 60 dagen in qua rantaine in de dierentuin van Hamburg moeten verblijven .waarna pas verscheping naar New York geschiedt. In 1958 zijn er in ons land 500 kinderen geadopteerd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Centrale Adoptieraad, die in 1956 werd opgericht. Er werden in het afge lopen jaar 90 aanvragen om adoptie af gewezen. Het hoofdprobleem is bij iedere adoptie steeds weer de vraag, of adoptie in het belang van het kind is. Bij iedere aan vrage moet de Adoptieraad beoordelen, of verbreking van de banden met de ouders en bevestiging van de banden met de adop- tanten nadelig voor het kind kan zijn. Hoewel het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch bij verscheidene arresten inzake adoptie aannam dat als de formele voor waarden zijn vervuld en verbreking van de banden met de natuurlijke ouders wen- sel"k wordt bevonden, de adoptie ook moet worden verleend, stelde de Hoge Raad, dat dit uitgangspunt niet zonder meer kan worden aanvaard. Omdat adoptie, gezien de onherroepelijkheid, een maatregel van zeer ingrijpende aard is, moet de rechter van geval tot geval het belang van het kind overwegen. Een ander probleem is de wenselijkheid van de voorlichting van het te adopteren kind. Is het kind 14 jaar of ouder, aan moet het worden ingelicht, omdat de rechtbank het over de adoptie moet horen. De raad stelt zich echter op het standpunt, dat ook jongere kinderen over hun adoptie moeten worden ingelicht. In een enkel ge val werd de adoptie afgewezen, omdat de aanstaande pleegouders het kind niet wilden inlichten. De voornaamste gegevens voor de be oordeling van een adoptiezaak put de Adoptieraad uit het rapport van de Raad voor de Kinderbescherming. Het bleek, dat de verschillende Raden voor Kinderbe scherming ieder volgens een eigen systeem hun rapporten maken, waardoor een effi ciënte werkmethode onmogelijk wordt. Men wil de minister nu een schema voor leggen, waardoor de verschillende rappor teurs gelijke feiten over adoptiegevallen kunnen verzamelen. Speciaal bij adoptie- gevallen van kinderen van ongehuwde moeders heeft de maatschappelijk werker, die de gegevens over het kind moet ver zamelen, veel tact nodig. Het is wel voor gekomen, dat. indien deze ongehuwde moeder inmiddels was getrouwd, de man van het „voorkind" niet op de hoogte was en dat het beter was geweest, indien hij daarvan ook nog niet had gehoord. De be nadering van de moeder moest zeer voor zichtig georganiseerd worden. De reacties waren verschillend. De ene moeder stond onverschillig tegenover haar kind, de an dere had ernstige bezwaren tegen adoptie. Het aantal aanvragen om adoptie is in 1958 zo groot geweest, dat de centrale raad in tijdnood is gekomen, zo blijkt uit het jaarverslag. Er kwamen 749 aanvragen binnen, waarvan er 590 zijn afgedaan. Geref. Kerken Beroepen te Papendrecht J. Rinzema, woonachtig te Baarn; te Wolphaartsdijk H. W. Nusselder, kand. te Dinxperlo. Be dankt voor Aalten (vac. J. van Wijngaar den) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht P. van Zonne veld, kand. te Bussum. FILMFESTIVAL MOSKOU 1959 Op het van 310 augustus te Moskou te houden filmfestival zullen door het mi nisterie van O. K. en W. worden ingezon den de films „Prijs de zee" van Herman van der Horst en „Fanfare" van Bert Haanstra. De films nemen hors concours aan het festival deel. De Haarlemse beeldhouwster Nel Bake- ma heeft de laatste hand gelegd aan een „kop in terra cotta op eikenhouten blok" van de heer F. P. Vermeulen, welk werk stuk woensdag, bij gelegenheid van zijn 89ste verjaardag, in het Pieter Vermeulen Museum te IJmuiden zal worden aan geboden. De heer F. P. Vermeulen, thans woon- achting te Haarlem werd 29 juli 1870 te IJmuiden geboren. Hij was gedurende twintig jaar lid van de Provinciale Staten van Noordholland, tientallen jaren lid van de gemeenteraad en 12 jaar wethouder van Velsen. Tot 1 augustus 1940 was de heer Vermeulen secretaris van de Vereni ging van Reders en Visserijvaartuigen te IJmuiden. Het Pieter Vermeulen Museum te IJmui den dankt zijn ontstaan aan de heer F. P. Vermeulen, die de kostbare verzameling welke hij van zijn vader had geërfd aan dit museum heeft afgestaan. Wegens zijn véle verdiensten voor de gemeente Velsen werd de heer F. P. Ver meulen benoemd tot ereburger van Velsen. Burgemeester mr. M. M. Kwint 2al het kunstwerk van Nel Bakema in ontvangst nemen. De beeldhouwster, schepster van onder andere het verzetsmonument te Dokkum en de fraaie portretbuste van Lodewijk van Deyssel (Alberdingk Thym), welke op zijn 75ste verjaardag werd aangeboden, is thans bezig een collectie beeldhouw werken te voltooien voor een expositie, die naar alle waarschijnlijkheid te Velsen zal worden gehouden. Expositie in Arti. Van 28 tot en met 31 juli 1959 zullen in de zalen van de Maatschappij „Arti et Amicitlae" te Am sterdam worden geëxposeerd de ingeko men werken voor de voorwedstrijd van het Paul Tetar van Elvenfonds, uit welke de deelnemers aan de eindwedstrijd zul len worden aangewezen. De directie van het Amsterdamse Rex Theater in de Haarlemmerstraat te Am sterdam heeft besloten vrijdag de deu ren te openen voor vierhonderd honden, die dan de hoofdstedelijke première van de film „Terug uit het heelal" kunnen bijwonen. In deze film kan men zien, hoe een hond per raket wordt afge schoten. In de Jordaan is dit bericht met blijdschap ontvangen. De directie van Rex zal zekerheidshalve alle stoe len met plastic overtrekken. De stich ting „De nieuwe binnenstad", waarvan het initiatief is uitgegaan, zal de vier voeters bij het betreden van de bioscoop kluiven en stukjes worst presenteren. De honden kunnen worden begeleid door hun bazen en dat zullen wel vooral hoofdzakelijk baasjes zijn. 't Ene moment bent u geneigd te denken, dat het nog zo lang duurt voordat de vakantiereis zal beginnen en op een ander ogenblik slaat de schrik u om het hart, als u even nagaat, wat er allemaal nog gebeuren moet! Nu wordt het de hoogste tijd, om serieus aan uw auto te denken, om de maat- reQelen praktisch voor te bereiden, die genomen moeten worden om vervelende verrassingen onderweg te voorkomen. Het is al vaker gezegd, maar velen begrijpen het nog niet voldoende: vakantie voor u is extra ploeteren voor uw auto, die het nog zo best doet op korte ritjes, maar die aanstonds honderden of misschien wel duizenden kilometers in de warmte en op hellingen zal moeten afleggen. Anti-vries zal niet nodig zijn, het moet dus uit het koelsysteem worden verwijderd, want koken treedt sneller op, als er anti-vries in het systeem zit in plaats van helder koelwater. Doe een dag voor de schoonmaakbeurt een of ander spoelmiddel in de koelvloeistof, dan kan „alles lekker inweken" tegen het moment, dat men de grote schoonmaak beurt gaat geven, waarbij natuurlijk verdachte rubberslangen worden ver nieuwd. Ook het eigenlijke koelv/erk moet een beurt hebben (inweken en dan van binnen naar buiten met de hogedrukslang doorspuiten, om de vele insecten kadavers te verwijderen). Onder de „autogeleerden" bestaat wel eens verschil van mening over de vraag, of de thermostaten tijdelijk gedemonteerd moeten worden. Doé het maar (voor alle zekerheid), maar houdt ze bij de hand en vergeet niet ze na terugkomst weer te laten aanbrengen. Bij motoren met luchtkoeling heeft men van al deze dingen geen last, maar toch moet ook hier controle plaats hebben van de toevoerkanalen; de thermostatisch geregelde afsluiting. Koelribben moeten gereinigd worden. Eén oorzaak van warm worden in de bergen hebben we dan aangepakt. Maar er zijn er meer. Een motor kan, al is het koelsysteem voortreffelijk in orde, ook nog warm worden door na-ontsteking, tegendruk in de uitlaat, ontregelde carburatie, klepgebreken of niet vrijkomende remmen. Het is dus zaak, om tijdig voor de reis te zorgen, dat de automobiel mechanisch in prima staat wordt gebracht. Wat er precies moet gebeuren is voor iemand, die in de automobieltechniek niet heel goed thuis is, moeilijk om zelf te bepalen. Het is dus zaak, u te laten voorlichten door de ANWB of de KNAC en aan de hand van hun objectieve rapporten het werk door een betrouwbare garage te laten verrichten^ na te voren de prijs te hebben bepaald. Speciale zorg verdienen de banden. Feitelijk zou het goed zijn, om ze te demon teren, maar „dat doet niemand". Zorg dus op z'n minst voor een zéér goede inspectie, insnijdingen, barsten en dergelijke kunnen u onderweg veel narigheid bezorgen.' Stel u op de hoogte van de juiste bandenspanning, ook in verband met de waar schijnlijkheid grotere lading tijdens de vakantiereis. En als u nu toch bezig bent, controleer dan ook even of de krik en de wielsleutel in orde zijn. Doe een paar oude handschoenen (of speciale werkhandschoenen) in het gereed schapszakje. Ook reserveonderdelen zult u dienen mee te nemen: ga eens praten met de dealer over een vakantiepakket. Neem niet te veel mee, maar zorg, dat u in elk geval reservegloeilampen, -zekeringen en een -ventilatorriem bij u hebt. Laat men u even op de hoogte brengen van de montagegeheimenissen, dat kan te pas komen, zelfs als u de vervanging door een ander kunt laten ver richten (wat speciaal op een vakantiereis zeer .aan ±e bevelen is). Vele auto- importeurs hebben handige boekjes, waarin de agenten van het desbetreffende merk in het buitenland te vinden zijn. Als u dan töch in de garage bezig bent, laat men u dan eens demonstreren, hoe het ontstekingstijdstip geregeld wordt, dit natuurlijk alleen dan, indien er daarvoor geen knopje op het dashboard aanwezig is. Het kan namelijk onderweg nodig blijken, het ontstekingstijdstip iets te vertragen, als uw motor teveel pingelt. U dient dan eerst even na te gaan, of het rijden op norniale benzine soms helpt; bij het afleggen van trajecten in bergterrein is het aan te raden, uitsluitend super te gebruiken. Enkele literblikken olie meenemen is zeer aan te raden, omdat het voorkomt De meeste mensen willen er zelfs geen omkijken naar hebben; 't is al heel mooi, als ze „ja" zeggen op het beleefde aanbod van de benzinepompman, als die offreert: „Banden even nakijken, meneer?" Héél vaak heeft meneer daar zelfs geen tijd voor. Maar aan schelden geen gebrek, als verwaarloosde banden het na een lange mishandeling eindelijk opgeven. Namopperen natuurlijk ook nog, als de rekening betaald moet worden. dat uw motor tijdens de vakantie„beproeving" meer smeerolie verbruikt dan hier te lande het geval is. Op zichzelf behoeft dat u geen angst aan te jagen (over olieverbruik bestaan de merkwaardigste opvattingen!) Maar het is ge makkelijk, om dezelfde olie te kunnen bijvullen, die u altijd gebruikt. Zie uw reis zo in te richten, dat u onderweg geen olie behoeft te verversen, het kan als regel geen kwaad, dat het smeermiddel wat langer dan anders in het carter blijft (tenzij u bijzonder stoffige terreinen gaat doorkruisen). Natuurlijk zullen er tijdens de beurt, welke uw auto gaat krijgen nog wel andere punten aan de orde komen. Maar waarop wij in de eerste plaats hebben willen wijzen is: tijdig het mechanisme in orde laten brengen! Daarom adviseren wij, om eens notitie te nemen van de luchtkleppen, welke we ventielen noemen. En dan gaat het meer speciaal om de binnenventieltjes, die Lilliputters met een Goliath taak. De rubber zittingen, die voor de afsluiting zorgen worden bij het pompen, tegen de werking van het spiraal veertje in, naar beneden geduwd. Zodra echter de druk van de binnenstromende lucht ophoudt, wordt de afsluiting door de veerdruk tot stand gebracht. Maar zo klein als ze zijn, die binnenveniieltjes zijn keurig afgewerkt. Bekijkt u ze maar eens met een vergrootglas. Maar door invloed van vuil gaat de wer king achteruit en er treedt luchtverlies op. Daarom mag na het bij pompen het ventieldopje niet vergeten worden. Dat moet met vinger en duim behoorlijk worden vastgeschroefd, maar nooit met een tang, want daar komt later narig heid van. Bij een bepaald type band van een bepaalde auto behoort bij een zekere belasting een minimum spanning (op de bandentabellen afleesbaar en als regel ook te vinden in uw auto-instructieboekje). Wie serieus te werk gaat, heeft een eigen bandenspanningmeter en gebruikt die, om altijd dezelfde spanning te heb ben in zijn banden. Evenwel zijn ook zeer vele moderne spanningmeters in benzinestations betrouwbaar. Mocht er maar één indeling op te zien zijn, dan moet u weten, dat 15 pond per vierkante inch overeenkomt met 1 kg/cm2 (atmos feer) en 21 lbs/in met l'/s kg/cm2. DENEMARKEN: „Je weet wie je auto gestolen heeft? Waarom laat je hem dan niet oppakken?" „Heel eenvoudig. Ik wacht tot hij de wagen heeft over gespoten!" DUITSLAND: „Eigenlijk zou men een grote 300 moeten hebben!" „Een 300? Belachelijk! We hebben toch een 600!" ENGELAND: In een supersportwagen onderweg„Jan, wat was dat daar net?" „Zwitserland, Mylord!" FRANKRIJK: Er wordt gebeld, de heer des huizes opent de deur en ziet zijn vrouw buiten staan met het hoofd zwaar in het verband. Hij roept uit: „In 's hemels naam, lieveling, wat is er met de auto gebeurd?" ITALIË: „Waarom is je wagen aan de ene kant geel en aan de andere kant rood gelakt?" „Dan kunnen de getuigen elkaar lekker tegenspreken!" LUXEMBURG: Agent: „U heeft waarschijnlijk het bord Eenrichtingsverkeer niet gezien?" Automobilist: „Het bord wel maar u niet!" OOSTENRIJK: Een verkeersagent achterhaalt met zijn motorrijwiel een sport wagen, die te snel reed.... Aan het stuur zit een charmante jongedame, die voordat de man van de wet iets kan zeggen, zijn trouwring ontdekt heeft en dan suikerzoet vraagt: „Weet uw vrouw wel, dat u achter vreemde meisjes aanrijdt?" SCHOTLAND: „Deze nieuwe wagen", zei een bezoeker van een autoshow, „zou ik eigenlijk wel graag willen kopenmaar ik heb gisteren net mijn schoenen laten verzolen!" ZWITSERLAND: Een uitgesproken vijand van „de vrouw aan het stuur" ziet een dame, die met haar wagen in de sloot is gereden en zegt: „Alleen een ezel zou u hier uit trekken? Waarop de dame antwoordt: „O.K., trek dan!" SPANJE: „Mijn man is een verstokte wandelaar. Hij vindt autorijden schade lijk voor de gezondheid", aldus een mevrouw tot haar kennis. „Mijn man denkt er precies zo over wij hebben ook geen geld voor een auto!" VERENIGDE STATEN: Met meer dan 100 kilometer per uur is een sport wagen door de bebouwde kom gereden. Aan het einde van het plaatsje laat een agent hem stoppen, geeft hem zijn dienstrevolver en zegt: „Neemt u dit maar hiermee gaat het vlugger!"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9