cléf Ilixi Rustig bestaan nadert voor Westduitse bondspresident HENSEN Mensen in Amerika Nixon discussieert met Russen bij bezoek aan Sverdlovsk VERSTOPPING? Vraag: waarom bases om ons heen Wedervraag: waarom satellietlanden OVERALLS 11.50 9 Weer Amerikaanse hulp voor Nasser Jongeren op jeugdfestival vliegen elkaar in de haren natuurlijk Gratis gas en stroom Fabrikant gearresteerd in Stadskanaal Plan voor veerdienst Den Helder-Noorwegen Walvis „schept" vissersboot Nederlander in Oostzone na ongeluk veroordeeld Oostduitse arts verdacht: „spionage voor Nederland" Indian Airlines zou vijf „Friendships" kopen Grivas breekt met Makarios Voorzichtig rijden in Spanje! MUSICUS HEUSS IS BEZIG TE VERHUIZEN Hitlers schat Haarlemse rechtbank Kok verkocht gehuurde bromfiets: zes maanden gevangenis geëist Irak niet naar Arabische conferentie in Casablanca INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR OE V.S. DONDERDAG 3 0 JULI 1959 Er is nu al zoveel bos verbrand, laten we maar eens op grote schaal borden laten maken, die op het gevaar van bosbrand wijzen, schijnt een instantie branden in Nederland beslist te hebben. De uitwerking van zulke borden moet minder bosbrand zijn. Voor zover ei tenminste nog bos over is om te SVERDLOFSK, SIBERIë (Reuter). De Amerikaanse vice-president Nixon heeft woensdag zijn reis door Siberië voortgezet, waarbij hij zijn campagne voor vrijheid van meningsuiting en zijn verdediging van de politiële van het Westen op krachtige wijze voortzette. Nixon is woensdag, als gemeld, met een Russisch straalverkeersvliegtuig uit de Westsiberische hoofdstad Novosibirsk naar Sverdlovsk vertrokken, waar bij nog he den aankwam. Buitenlanders mogen beide steden slechts bezoeken, wanneer zij in het bezit zijn van een speciale vergunning van de Russische regering. Nixon werd in Sverdlovsk hartelijk ont vangen. Een menigte van naar schatting drieduizend belangstellenden omringde hem toen hij, na een bezoek aan de burge meester, de trappen van het stadhuis af daalde. Vóór zijn aankomst in Sverdlovsk had Nixon een bezoek gebracht aan een bijna voltooid waterkrachtstation, dat ongeveer 25 kilometer buiten de stad is gelegen. Bij dit bezoek geraakte Nixon in gesprek met een elektricien, die hem vroeg waar om- hij „slechts over vrede sprak en zijn woorden niet met daden onderstreeote". De Verenigde Staten hebben nog steeds zeer vele bases in andere landen, aldus de Russische elektricien. Nixon antwoordde: „Ik heb hier tamelijk uitvoerig met de heer Kroestjsjev over gesproken. Wanneer Rusland en de Ver enigde Staten overeenstemming hebben bereikt over ontwapening en een afdoende inspectieregeling, kunnen wij een beslis sing nemen over het vraagstuk van de bases". Hierop antwoordde de elektricien: „Ik ben niet- voldaan. De Sovjet-Unie bezit geen buitenlandse bases". Vragenreeks Nixons reactie was fel. Hij stelde snel achter elkander enige vragen: „Is Honga rije soms een Russisch land? En is Polen uw land? En is Oost-Duitsland soms ook Russisch gebied? Waarom liggen er in deze landen Russische troepen? En u heeft zeker ook wel eens van Roemenië en Bul garije gehoord? Weet u dat het Sovjet-volk één dag van de vier uitsluitend voor bewapening werkt? Dat is de oorzaak van de interna tionale spanning". Nixon deelde de arbeiders, die dit ge sprek volgden, mee dat hij zaterdag een toespraak voor radio-moskou zou houden, waarin hij een opsomming zou geven van alle pogingen van president Eisenhower om de internationale spanning door vre desvoorstellen te verminderen of weg te nemen. „Doch de Russische regering heeft al deze voorstellen verworpen. De schuld voor de huidige toestand ligt zeker niet eenzijdig bij ons", aldus de Amerikaanse vice-president. Bij een bezoek aan een grote machine fabriek in Sverdlovsk werd Nixóp gé- vraagd of hij het denkbeeld van het be staan van een. „ijzeren, gordijn" in Euröpa kon rechtvaardigen. Nixon antwoordde met een beroep voor een algehele vrije uitwisseling van. denkbeelden tussen Oost en West, hetgeen onder meer een beëin diging van het storen van buitenlandse radio-uitzendingen door de Sovjet-Unie zou moeten inhouden. (UPI) Binnen de vijf minuten werd Nixon opnieuw ondervraagd, ditmaal wat rustiger door een ingenieur. Deze vroeg aarzelend of hij vragen mocht stellen „Ik vraag me af waarom wij niet tot overeen- De Verenigde Staten hebben vandaag hun economische steun aan de Verenigde Arabische Republiek bijna verdubbeld. De Amerikaanse autoriteiten hebben een over eenkomst getekend waarbij zij aan pre sident Gamal Abdel Nasser voor een waarde van 57 miljoen dollar tarwe te verkopen en de helft daarvan te retour neren in economische steun. De Ameri kaanse- steun aan de V.A.R. in 1959 was in totaal ongeveer 60 millioen dollar vóór het tekenen van deze overeenkomst. De Amerikaanse steun a'ón deze Arabische natie nam de laatste acht maanden een sneeuwbal-vorm aan. Het Amerikaanse economische steun-programma voor Egyp te werd na de Suez-invasie stopgezet. WENEN, (Reutei-) Een hevige on weersbui brak woensdag los boven het Weense terrein, waar het zevende, door de communisten geïnspireerde V'ereldjeugd- testival wordt gehouden, zodat het tijde lijk in een soort moeras veranderde. Doch ook in figuurlijke zin wordt het commu nistische Wereldjeugdfestival door onweer bedreigd. De strijd tussen twee groepen Amerikaanse deelnemers, respectievelijk uit New York en uit Chicago afkomstig, die beide zeggen de Amerikaanse jeugd te Wenen te vertegenwoordigen, duurt voort Jean Garcias, de Franse secretaris-gene raal van de commissie, die het festival heeft voorbereid, heeft, medegedeeld, dat de commissie verschillende voorstellen heeft gedaan om tot een regeling van het geschil te komen, die echter dan door de ene en dan door de andere groep werden verworpen. Hij voegde hieraan toe dat sommige le den der Amerikaanse afvaardiging des nachts pamfletten vermenigvuldigen en ronddelen, waarin wordt gezegd, dat hun leiders en de organisatoren van het festi val communisten zijn. Later op de avond moest de politie op treden in een handgemeen tussen verschei dene honderden festivaldeelnemers en anti communisten, welke laatsten een open luchtbijeenkomst trachtten te verstoren. Op uitnodiging van de Oostenrijkse jeugd- en studentenorganisaties die het festival boycotten, is thans ook een Tibe taanse delegatie in Wenen aangekomen. Deze staat onder leiding van een broer van de Dalai Lama. De Tibetanen hebben zich voorgenomen de Aziatische en Afrikaanse deelnemers aan het festival over het Chi nese bewind in Tibet in te lichten. stemming kunnen komen over stopzetting van proeven met kernwapens", zei hij. Nixon wees er op, dat de V. S. geïnte resseerd zijn in stopzetting van proeven, en niet alleen maar het ondertekenen van een stuk papier. „Wij wensen geen over eenkomst, tenzij wij er zeker van zijn dat de proeven beëindgd worden. Dit is mijn standpunt. Het enige punt waarover wij het niet eens zijn, is dat wanneer wij een overeenkomst tekenen, wij er niet zeker van zijn dat jullie inderdaad geen proeven meer zullen nemen". Toen de man vroeg, waarom de Ameri kanen Rusland met militaire bases hebben omringd, vermeed Nixon verdere debatten door te zeggen, dat hij het er in het voor genomen gesprek boven in het gebouw verder over zou hebben. Het derde en laat ste openbare debat van de dag werd Nixon opgedwongen toen hij de academie van wetenschappen verliet. Een kleine metselaar, met een rood ge zicht, die de eerste steen voor het kracht station had gelegd, vroeg opeens, vlak voor het vertrek: „Bent u werkelijk voor vrede?'" „Wat denkt u?„ was Nixons we dervraag. „Ik denk van niet", zei de met selaar. „Waarom?" „Gezien het feit, dat ik in de laatste oorlog mijn vader en een broer heb verloren, hebt u niet alleen mijn nationale gevoelens gekwetst. U hebt Duitsland opnieuw bewapend met nieuwe wapens, en ik geloof dat uzelf voor deze wapens bevreesd bent". „Ik stel voor dat u mijn rede opnieuw leest, en naar mijn rede in Moskou luistert. En als u uw regering ertoe kunt brengen de radio-uitzendingen uit de V. S. niet meer te storen, zult u de waarheid horen. U krijgt de waarheid thans niet. Dat is mijn antwoord", zei Nixon en stapte in zijn wagen en reed weg. Onder indruk NOVOSIBIRSK (UPI) Vice-admiraal Hyman Rickover had het volgende te zeg gen na zijn bezoek aan de Russische academie van wetenschappen in Novosi birsk: „Wij zullen er goed aan doen ons schoolsysteem te verbeteren en dat heel snel te doen". Rickover liet er zich verder niet over uit. Hij zei wel, dat de de door hem be zochte academie in de toekomst zal be staan uit 35.000 wetenschapsmensen, van wie er 2000 geleerden en ingenieurs zullen zijn, 4000 leraren en de rest stafpersoneel. Advertentie Sterke keper en jeans kwaliteiten. Uit EIGEN confectie-bedriji SANFOR dus: voorgekrompen vanaf Voor al uw Bedrijfskleding (Van onze correspondent in Bonn) De eerste verhuiswagens arriveerden on langs voor villa Hammerschmidt, de ambtswoning van de Westduitse presi dent, de 75-jarige prof. dr. Th. Heuss. Ze werden volgestopt met boekenkisten, met een bureau, met wat huisraad en ze gingen op weg naar het nieuwe „Haus- le". het eigen villaatje van Heuss aan de Feuerbacherweg 46 in Stuttgart. Daar wil hij een rustig bestaan gaan leiden. In de nacht van 11 op 12 september a.s. eindigt Heuss' tweede ambtstermijn: dan zal hij tien jaar bondspresident zijn geweest. Drie dagen later begint officieel het presidentiële bestaan van de huidige minister van Landbouw, dr. Heinrich Lubke, op 1 juli jl. tot president gekozen. In feite zit Bonn dus dan drie dagen zon der president. Of Lubke direct op de vijftiende septem ber de villa Hammerschmidt in het broeie rige Bonn, langs de Rijn, zal betrekken, is nog een open vraag. Lubke bewoont thans hoog boven Bonn, op de Venusberg, een niet te groot eigen huis, waar hij het best naar zijn zin heeft. Heuss evenwel trekt zich, na een grote avondontvangst op de vijftiende septem ber in het kasteel Brühl bij Keulen, defi nitief terug. Zijn huis te Stuttgart is bij na klaar. Voor de weduwnaar Heuss zijn alom geëerde en geliefde vrouw Elly Heuss-Knapp overleed enkele jaren gele den is het een niet te groot, geriefelijk villaatje. In zijn Stuttgarter huis gaat Heuss voor alles schrijven. Het eerste deel van zijn levensherinneringen is reeds enige jaren geleden verschenen. Men vermoedt, dat hij hier zal gaan werken aan zijn herin neringen uit de tijd van de Weimarer re publiek en dat daarna zijn memoires uit zijn Bonner periode aan de beurt zullen komen. Misschien zal daaruit nog eens blijken welk een enorme invloed hij Hedenmorgen om vijf uur hebben vijf politiemannen, vergezeld van de chef monteur van het gemeentelijk gasbedrijf in Stadskanaal een inval gedaan in een glasfabriek in de Schoolstraat. Het ver moeden bestond dat buiten de meters om gas en elektriciteit werd betrokken. Bij onderzoek bleek, dat juist vóór de gas meter een zware plastic buis op de leiding was gemonteerd. Door deze buis, die onder de fabriek door liep, werden de glasovens van gratis gas voorzien. Voorts ontdekte men, dat de glasfabrikant op geraffineerde manier ook de elektriciteitsmeter naar be lieven kon stopzetten of laten draaien. De fabrikant is van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. De firma Vinke en Co te Amsterdam deelt mede, dat zij sinds enige tijd, te zamen met een van haar Noorse relaties, de oprichting van een veerdienst tussen Den Helder en Kristiansand Noorwegen) in studie heeft. Het doel is een geregelde snelle auto- en passagiersdienst tussen Noorwegen en West-Europa in het leven te roepen, waardoor een aanzienlijke ver korting van de reisduur verkregen wordt, vergeleken bij de huidige vervoersmoge lijkheden. De overtocht zal slechts onge veer 19 uur in beslag nemen. Bovendien zou deze dienst perspectieven kunnen ope nen voor snelgoederenvervoer. Het project bevindt zich evenwel nog in het stadium van voorbereiding. GLOUCESTER (UPI) —Een kapitein van een vissersboot heeft vandaag ver teld, hoe hij op de rug van een grote wal vis belandde. Kaptein Ellis Hodkins uit Ipswich (Massachusetts), schipper van de „Julyntha vi", gaf toe, dat hij en zijn bemanning „wel even schrokken", toen de walvis het schip meer dan een meter uit het water lichtte in de baai van Massa chusetts. De schipper zei, dat hij juist naar huis terugkeerde, toen een walvis op 7 meter voor de boeg omhoog kwam. „Ik voer snel, veertien knopen, en liet de ma chines afzetten om te vermijden, dat ik op het dier in zou varen. Maar een tweede walvis, die direct op ons afkwam aan stuurboord, schepte ons. Ik had precies het gevoel of wij aan de grond liepen. Het schip kwam gelukkig even later netjes op het midden van de kiel terecht", vertelde de kapitein. die schijnbaar in de schaduw van het dage lijkse politieke gebeuren stond op de Bonner politiek heeft gehad. Ook zou het in het voornemen van de dan „president buiten dienst" liggen om een Duitse geschiedenis van de twintigste eeuw te schrijven; kortom, schrijven, schrijven en lezen daarmee zal prof. Heuss zich in de toekomst gaan bezighou den. Heuss is aan het verhuizen: de 75-jarige heeft nieuwe, niet al te moderne maar toch ook geen ouderwetse meubels ingekocht. Aan de muren van zijn „Hausle" komen schilderijen niet al te modern, wel van expressionisten, niet van abstracte schil ders. Na 15 september wil hij particulier zijn. Maar reeds thans staat vast dat hij als „president b.d." toch nog representa tieve plichten zal hebben, en dat hij zal moeten reizen om ere-doctoraten in ont vangst te nemen, om redevoeringen te hou den en zo zijn tol aan de openbaarheid te blijven betalen. BERLIJN (UPI) De Amsterdamse zakenman, Lenssen, is door het kanton gerecht in Karl-Marx-stadt (Chemnitz) in de Russische zone van Duitsland tot een gevangenisstraf van achttien maanden veroordeeld, omdat hij schuldig zou zijn aan een ernstig verkeersongeluk, dat op 8 april dit jaar gebeurde tussen Oederan en Freiburg. Volgens het in Karl-Marx-stadt verschij nende blad j.Volksstimme" waren bij het ongeluk twee Nederlandse en twee Duitse staatsburgers betrokken. De Duitse Han- nelore Lindig werd dodelijk gewond en de drie andere inzittenden van Lenssens auto werden ernstig gewond. Volgens de „Volksstimme" reed Lens sen, die aan het stuur zat, met Iiannelo- re Lindig naast zich, met een snelheid van 90 km. per uur. Bij kilometerpaal 38 kwam hij bij een gevaarlijke bocht op de berm terecht, botste tegen een boom, die door de slag ontworteld werd, waarna de wagen bij de volgende boom 'tot stilstand kwam. Lenssen had aangevoerd, dat de schuld op de andere inzittenden rustte. De rechter wees hem er echter op, dat hij als bestuurder van de wagen alleen de ver antwoordelijkheid van het besturen droeg. BERLIJN (UPI) Volgens het orgaan van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutschland" staat voor de recht bank in Oost-Berlijn een 27-jarige arts te recht, wegens spionage en aansporing tot vluchten uit Oost-Duitsland. Het proces is gisteren begonnen tegen dr. Joachim Förster, die gewerkt zou heb ben voor, wat het blad noemde, een „Ne derlandse inlichtingendienst in West- Berlijn". Via deze kanalen zou Förster inlich tingen hebben gegeven over de gezond heidsdiensten in Oost-Duitsland en het Rode Kruis, aldus het blad. Hij zou voorts getracht hebben geleerden over te halen Oost-Duitsland te verlaten. Wat zijn spio- nageactiviteiten betreft, zegt het blad. dat Förster voornamelijk contact opnam met de „top-agent Bruhn, alias Hoff" van de „Nederlandse inlichtingendienst" in West- Berlijn. NEW DELHI (Reuter-ANP) Volgens berichten in de bladen in New Delhi zou de directie van Indian Airlines Corpora tion besloten hebben vijf Fokker „Friend ships" te kopen ter vervanging van een deel van de vloot van de maatschappij, die voornamelijk uit DC-3's (dakota's) be staat. Van de zijde van de directie van Indian Airlines weigerde men deze berichten te bevestigen of te ontkennen. Woordvoer ders van de maatschappij verklaarden dat. over ongeveer drie weken de regering van India een mededeling over deze kwestie van de vervanging van de DC-3's zou doen. De concurrentie tussen de Fokker Friendships, de Engelse Dart Herald en de Lockheeds uit Amerika is scherp, om dat deze drie vliegtuigtypes kunnen voor zien in de specifieke behoeften van de maatschappij. ATHENE (UPI) George Grivas heeft woensdagavond in Athene verklaard de strijd te zullen aanbinden tegen de inter nationale overeenkomsten betreffende Cyprus. De generaal noemde aartsbisschop Ma karios niet met name, maar zeide zich nadrukkelijk van de overeenkomsten van Londen en Zürich te distanciëren. Deze verdragen zouden zijn getekend zonder dat de inhoud hem bekend was. Grivas werd bij terugkeer in Griekenland van kolonel tot generaal gepromoveerd. Griekenland, Turkije, Engeland en ver tegenwoordigers van de Griekse en Turkse gemeenschappen op het eiland bereikten het begin van dit jaar overeenstemming over de toekomst van Cyprus. Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÊFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning o géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van.50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILIPS-ROXANE Doordat het aantal toeristen dat per auto of motor naar Spanje gaat- de laatste jaren sterk toeneemt, vermeerdert het aantal verkeersongevallen in Spanje. De ongevallen, waarbij ook reeds doden te betreuren waren, zijn deels aan onvoor zichtigheid van de bevolking, deels aan de buitenlandse autorijders te wijten, zo verneemt de A.N.W.B. van de Nederland se ambassadeur in Madrid. Op het plat teland van Spanje heeft de bevolking zich nog niet aangepast aan de snelheid van het moderne verkeer. Aangezien het ver keer op de Spaanse wegen vrij gering is, zijn buitenlandse toeristen geneigd snel te gaan rijden. Daarop zijn de wegen echter niet berekend. De wegmarkeringen zijn niet zo talrijk 'en duidelijk als in Neder land. Plotseling doemen soms scherpe bochten of onoverzichtelijke hellingen op. De wegen in Spanje zijn vaak eentonig en men wil grote afstanden afleggen. Als de auto- of motorrijder in het warme kli maat ook nog een zware, slaapverwekken de maaltijd genuttigd heeft, verslapt de aandacht, dat desastreuze gevolgen kan hebben, aldus de A.N.W.B. - -■ j „Als er ooit iemand komt die beter mondharmonica speelt dan ik, zal ik de eerste zijn om dat toe te geven. Maar nu is er nog niemand in mijn klasse. Ik ben de beste". De avond nadat ik in het historische Opera House van San -Francisco waar het United Nations verdrag werd opge steld en ondertekend pianiste Dame Myra Hess had gehoord, vond ik mijzelf tijdens een groot diner aan tafel tegenover een geheel ander soort musicus, de mond harmonicaspeler Larry Adler. En uit zijn mond tekende ik bovenstaande woorden op. Larry is geen bescheiden mens; hij is daarentegen wel een voortreffelijk bespe ler van de mondharmonica een voor werp, dat nu heel langzaam enige erken ning begint te krijgen als legitiem muziek instrument. Larry Adler is Amerikaan en hij speelt nu ook gedurende enkele maanden in de V.S., maar hij woont al sedert jaren in Londen. Hij noemt zichzelf „een soort poli tieke vluchteling" en dan herinnert men zich plotseling, dat hij een van de Ameri kaanse artiesten is die indertijd van „un- American activities" beschuldigd werden. Een scherp-sarcastische maar niet on geestige man, deze Adler die op zijn klei ne mondharmonica (het ding is in één hand te verbergen) alles speelt wat de mu- zieklitteratuur maar te bieden heeft: blues en Darius Milhaud, Sarie Marijs, Bach en natuurlijk ook zijn eigen melodietjes uit die kostelijke Engelse film „Genevieve". „Sarie Marijs heb ik in '38 in Zuid-Afrika voor het eerst ge hoord", vertelt hij me. „En toen ik in 1940 op een receptie in Ottawa voor Prinses Juliana en Prins Bernhard moest spelen, vroeg uw tegenwoordige Koningin mij om een Hollands liedje. Ik dacht, dat Sarie Marijs wel van Hollandse afkomst zou zijn en toen ik het gespeeld had zag ik dat de Prinses tranen in haar ogen had". Adler heeft in bijna ieder land ter we reld gespeeld. „In 1949 kwam ik op 5 de cember in Nederland aan. Een journalist die mij moest interviewen, vroeg me of ik Sinterklaasavond met zijn gezin zou willen vieren en ik heb zelden zo'n heerlijke avond meegemaakt. Die mensen hadden in alle haast zelfs Engelse gedichtjes voor me gemaakt". Nu reist hij met zijn pianist Ellis Lar- kins vroeger de begeleider van zange res Ella Fitzgewald door Amerika. Deze zomer komt hij weer naar Europa, naar Zwitserland, Engeland, Monte Carlo en waarschijnlijk ook weei naar Nederland. Larry Adler is, in zijn soort, een groot musicus. Een uur nadat hij vol vreugde heeft verteld over de Indiase paspoort beambte die toen hij hoorde dat Adler mondharmonicaspeler als zijn beroep op gaf, zei: „Oh kom nou, meneer Adler, nu even ernstig", houdt hij tweehonderd men sen in een nachtclub in San Francisco een half uur lang doodstil met zijn spel. Alleen tegen het eind van zijn optreden, midden in zijn versie van Touchez Pas Au Grisbi, roept een man luid „Wat een rot-muziek". Adler houdt abrupt op, zegt „Wilt u nu dan maar weggaan? Ik betaal uw rekening wel" en wacht tot de uitsmijter zijn werk heeft gedaan. Want Larry Adler moge een bijzonder begaafd musicus zijn hij is daar zelf ook zonder restricties van overtuigd. De „Hungry I", een combinatie kunsthandel en nachtclub in deze mooiste van alle Amerikaanse steden, heeft Adler op Ad- ler's condities gecontracteerd. Eén van die condities is, dat men Adler moet waarde ren. E. Romayn In het Toplitzmeer in Oostenrijk is men erin geslaagd de kisten met valse Ponden Sterling Biljetten, die Hitier destijds had laten drukken, aan de oppervlakte te brengen. De „schat" werd dadelijk overgedragen aan amb tenaren van het Oostenrijkse Ministe rie van Binnenlandse Zaken. In april huurde een 31-jarige kok uit het Limburgse Helden in Haarlem voor een dag een bromfiets. Binnen het uur had hij hem al verkocht voor 98. Wegens ver duistering eiste de officier bij de Haar lemse rechtbank, mr. J. J. Bredius, van morgen zes maanden gevangenisstraf met aftrek en teruggave aan de brom fietsverhuurder van de 63,75 die bij de kok in beslag waren genomen. Verdachte is reeds 33 keer veroordeeld wegens dief stallen en oplichtingen. Ook met de Fran se en Belgische strafrechter is hij in aan raking geweest. De raadsman, mr. J. Jansonius, bepleit te een gevangenisstraf gelijk aan het voor arrest. Tegen een 34-jarige Bloemendaalse kan toorbediende eiste de officier van Justitie wegens oplichting zes maanden gevange nisstraf, voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd en voor onbepaalde tijd opne ming in de Rekkense inrichtingen. In maart van dit jaar vertelde verdach te aan een dame dat hij haar aan een voordelig televisietoestel kon helpen. Daarvoor had hij een voorschot van f 25 nodig. De dame gaf hem dit bedrag. Het televisietoestel bestond evenwel slechts in de verbeelding van de kantoorbedien de. Op de vraag van de president, mr. H. J. Ferw.erda, waarom hij de oplichting ge pleegd heeft, antwoordde de kantoorbe diende dat hij slecht bij kas was. Hij is al verscheidene keren veroordeeld we gens verduistering en diefstallen. De raadsman, mr. J. O. Baron, drong aan op een kortere gevangenisstraf dan de geëiste. Uitspraken op donderdag 13 augustus om half tien. BAGDAD (AFP-Reuter) De Iraakse premier, brigade-generaal Kassem, heeft woensdag op een persconferentie te Bag dad medegedeeld, dat Irak niet vertegen woordigd zal zijn op een bijeenkomst van ministers ban Buitenlandse Zaken van le den der Arabische Liga, die in de Ma rokkaanse hoofdstad Casablanca zal wor den gehouden. De Iraakse regering had, volgens Kas sein, reeds enige tijd geleden voorgesteld de bijeenkomst te Bagdad te houden. Het besluit om in Casablanca te vergaderen is volgens de Iraakse premier genomen na dat „bepaalde Arabische staten" druk op het ligasecretariaat hadden uitgeoefend. Irak heeft daarom besloten te Casablan ca verstek te laten gaan. De agenda voor de Liga-besprekingen te Casablanca luidt, de voornemens van Israel met betrekking tot het Suez-kanaal, de immigratie in Israel en de betrekkin gen tussen de V.A.R en Irak. De Verenigde Arabische Republiek, de Libanon, Jemer Jordanië, Saoedi-Ara- bië en Soedan zullen naar alle waarschijn lijkheid op de komende beraadslagingen te Casablanca vertegenwoordigd zijn. (UPI) De Iraakse premier heeft van daag vijftien hoofdredacteuren van te Bag dad verschijnende dagbladen bij zich ge roepen. Hij verklaarde, dat de onlusten in Kirkoek het werk zijn geweest van anar chisten, die ook elders in het land onrust willen veroorzaken. Kassem toonde een groot aantal foto's, waarop men gemutileerde lichamen zag van slachtoffers der ongeregeledheden, mannen maar ook vrouwen en kinderen. Hij richtte zich toen tot de pro-communis tische hoofdredacteuren, verklaarde, dat het dringend noodzakelijk was thans orde op zaken te stellen, en zei met verheffing van stem: „Dit is de laatste waarschu wing die ik u geef. Breng me er niet toe geweld te gebruiken". De militaire gouverneur van Bagdad, ge neraal Ahmed Saleh Abdi, heeft allen, die wapens bezitten bevolen, die binnen drie dagen bij de politie af te geven. Op niet na- koning van dit bevel zijn zware straffen gesteld. Ook is leden van de communisti sche „volksweerbaarheid" verboden zich nog langer in hun khaki-uniformen te ver tonen. Dit instrument van de Iraakse com munistische partij heeft reeds bevel ge- ki-egen zijn wapens af te geven en zijn op leidingsprogramma voor rekruten stop te zetten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13