MISLUKTE GENEEFSE CONFERENTIE EINDIGT OP 5 AUGUSTUS artistiek Aantal miljonairs bijna tweeënhalf maal groter HET WEER Kroesjtsjev wil naar de top, Eisenhower voelt er niet voor Russische propaganda: „Ook daarna nog tot onderhandelingen bereid ONTMOETING IN GENEVE In vijf jaar in Nederland Bloemendaal rijkstegemeente jtWMORRIS "(jeforeijQu Sui/f Tweehonderd jaar lang draven in Santpoort Aanhoudend koel Aan het strand Hoge varensgast uit Nigeria in Amsterdam Queen Elisabeth bij New York aangevaren Het woord is aan Twee Philippijnse boten bij Celebes in grond geboord In de krant van heden: Jordaans-Syrische grens heropend KOOPVAARDIJ Westduitse lening voor Indonesië Twee doden in het verkeer Bij het ongeluk in De Bilt gewonde dame overleden Kwaliteits-fotowerk foto U1MELÏD kïno President van India intervenieert in Kerala Vijf Iraakse ministers zouden willen aftreden TOTALE OPRUIMING DONDERDAG 30 JULI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 22 4 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. ff (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE, 30 juli De tweede fase van de Geneefse conferentie lijkt mislukt, zoals de eerste. Nadat beide partijen eergisteren hun standpunten inzake een oplossing <oor de Berlijnse crisis op papier hadden gezet en nadat bleek dat die standpunten In feite nog even ver uit elkaar liggen als op 11 mei, toen de Geneefse praatmarathon begon, hebben Herter en Gromyko gisteren op een lunchbijeenkomst besloten „alles In het werk te stellen om de arbeid van de conferentie op aanstaande woensdag te doen eindigen." Vier uur lang hebben de Rus en de Amerikaan het overbekende terrein van de Berlijnse crisis nog eens afgegraasd. TevergeefsHerter zag zich ten slotte gedwongen te verklaren, dat hy op 6 augustus moet vertrekken om zich voor te bereiden op de ministersconferentie der Amerikaanse staten in Chili. Gromyko maakt geen ernstige bezwaren daartegen. Maar, nadat het er gisteravond eerst naar uitzag, aat Oost en West al thans in redelijke atmosfeer uiteen zou den gaan, bracht de woordvoerder van de Russische delegatie later een nieuw pro- paganda-kanon in stelling: „Er is geens eins besloten de conferentie woensdag te doen eindigen, alleen dat wij ons best zul len doen het werk van de conferentie dan af te hebben. De Sovjet-Unie blijft echter ook na woensdag tot verder onderhande len bereid en gelooft dat er alsnog positie ve resultaten te bereiken zijn". Zijn opzet toas duidelijk: het Westen moet voor het oog der wereld de schuld krijgen van het fa len van het overleg. Die schuld is bepaald niet verdiend. Hoewel het Westen in zijn opnieuw geformuleerde Berlijn-voorstel fcijn principes gestand heeft gedaan, heeft het zich zeker moeite getroost om voor de Sovjet-Unie aanvaardbare en gematigde formuleringen te vinden. Het voorstel om een interim-regeling voor Berlijn voor vijf jaar te treffen en daarna de Grote Vier zich opnieuw over de Berlijnse kwestie te doen beraden, was daar een voorbeeld van. De Sovjet-Unie daarentegen heeft het hele Geneefse overleg genegeerd en haar oude eisen even scherp als tevoren op papier gesmeten: de al-Duitse commissie als voor waarde voor een Berlijnse interim-rege ling, een termijn van slechts achttien maanden voor die regeling, vermindering van de westelijke troepensterkte van elf duizend tot drie a vierduizend man, eenzij dige stopzetting van propaganda en subver sieve actie uit West-Berlijn. Onhandig Hoewel de wederzijdse voorstellen nog niet officieel verworpen zijn, en het Westen zelfs aankondigde dat het de Russische proposities nog bestudeert in een laatste poging er enige vooruitgang in te ontdek ken, mag men veilig aannemen, dat Her ter en Gromyko tegenover elkaar geen doekjes om de onaanvaardbaarheid ervan hebben gewonden. De Amerikanen zeiden eerlijk maar niet erg handig, dat wat hen aangaat de conferentie afgelopen is en zij gaven daarmee hoewel Fransen en En gelsen met groter tact formeel het open houden van verdere onderhandelingen ac centueerden de Russen voor de zoveel ste maal een voorzet voor een propagan- da-doelpunt. Wat is nu het verdere program? De wes telijke ministers kwamen vanochtend bij een om zich te bezinnen op hun standpunt. Dat overleg betreft minder de Berlijnse kwestie dan wel de procedure voor de ko mende week om een abrupte breuk in het overleg te vermijden. Aannemelijk lijkt dat het Westen opnieuw een verdaging wenst, of tot een bepaalde datum, óf voor onbepaalde tijd. Het laatste verdient in westelijke ogen de voorkeur. Men zal kunnen proberen verder overleg te plegen via normale diplomatieke kana len of achter de schermen op de komende zitting van de UNO-assemblee, overleg waaruit misschien alsnog een topconfe rentie voort zou kunnen komen, voordat Kroesjtsjev er een forceert door het Wes ten in Berlijn in een dwangpositie te bren gen. Maar voor het toestemmen in een nieuwe verdaging is ook Gromyko's goed keuring nodig en enig voorbehoud daar omtrent blijft geboden. Zo loopt de Geneefse conferentie met haar eindeloze serie plenaire zittingen, informele bijeenkomsten, onderhandelin gen met koffie en cognac, haar onstuit bare woordenstromen en geruchten, haar crises en toenaderingen, dan vrijwel zeker op haar laatste benen. Het zwaard van Damocles, het langzaam worgen van de Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien. Ma tige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vrydag wat meer zonnige perioden aan de kust. Het weer blyft echter nog onbestendig en vrij koel. Zwakke wind uit overwegend noordelijke richting. Helder zicht. Temperatuur omstreeks 20 graden C. Helder zee water met een lichte branding. Temperatuur van het water 18 gra den C. Laag water 's morgens om acht uur en 's avonds om half negen. Hoog water 's middags om twaalf uur en 's nachts om een uur. Strand voor fietsen berijdbaar 's morgens van vier uur tot half elf en 's middags van vier tot 's avonds half elf. kwetsbare westelijke stelling in Berlijn, waartegenover het westen niet veel an ders dan de dreiging van een gewapend conflict kan stellen, hangt nog precies op de plaats, waar Nikita Kroesjtsjev het op 10 november van het vorig jaar ophing en hoewel in de westelijke delegaties in Ge- nève die dreiging misschien verschillend wordt gewaardeerd, is er niemand, die zich van de ernst van dit ogenblik niet be wust is en niet rekening houdt met de mo gelijkheid, dat het westen een moeilijke en spannende tijd tegemoet kan gaan. Wel matigde Kroesjtsjev's rede van gis teren, waarin hij zei dat de regeringschefs zich nu maar eens met de problemen moe ten bezighouden, die de ministers van Buitenlandse Zaken niet kunnen oplossen, vanochtend vooral in Britse kringen het pessimisme weer wat omdat hij aanzien lijk bedaarder was dan Kroesjtsjev's vorige rede in Warschau. De minister van Handel en Industrie van Nigeria brengt een bezoek van vier dagen aan ons land. Zijne Excel lentie maakte een rondvaart door de Amsterdamse grachten en liet de kapi tein honderduit vertellen over de bediening van de boot. Geen gewonden, geringe schade NEW YORK (UPI) Kort na het vertrek uit de haven van New York is het 83.673 ton metende Engelse passagiersschip „Queen Elizabeth", dat met meer dan 1900 passa giers naar Southampton onderweg is, in aanvaring gekomen met het 8433 ton me tende Amerikaanse vrachtschip „Ameri can Hunter". De „Queen Elizabeth" zal terugkeren naar New York voor een onderzoek door Surveyors van Lloyds. De schade aan beide schepen is beperkt. De Queen Elizabeth had een klein gat in de boeg boven de waterlijn. Niemand werd gewond. De botsing tussen het grootste passa giersschip ter wereld en het Amerikaanse vrachtschip dat op weg was naar de thuishaven had woensdagavond omstreeks zeven uur (twee uur 's nachts plaatselijke tijd) plaats in de drukbevaren aanloop route naar het lichtschip Ambrose, in een lichte mist. De Amerikaanse kustwacht, die van de „American Hunter" het eerste noodsein kreeg, zond een reddingsschip uit en maakte groot alarm voor zijn kust- patrouilles. De beide schepen zijn direkt na de bot sing voor anker gegaan. Al spoedig kon het groot alrm worden ingetrokken. De aanlooproute naar het lichtschip Ambrose geldt als de drukste scheeps- route ter wereld. Op deze route, waar langs alle verkeer van en naar de New- yorkse haven geleid wordt, zijn ook de „Stockholm" en de „Andrea doria" met elkaar in aanvaring gekomen. „Constitu tion", een schip van dezelfde maatschap pij als de „American Hunter", heeft er in maart van dit jaar een aanvaring ge had met een tankschip. Functionarissen van de Cunard-scheep- vaartmaatschappij hopen dat de Queen Elizabeth vrijdag vroeg opnieuw zal kun nen uitvaren. De opgelopen schade wordt beschouwd als niet ernstig genoeg om eerst in New York hersteld te worden. De botsing was het eerste grotere ongeluk dat dit grootste schip ter wereld in de bijna twintig jaren van zijn dienst gehad heeft. Twee keer is er een klein brandje ge weest aan boord en een keer is het in Southampton aan de grond gelopen. Jules Clarette De ondankbaren zijn nuttig. Zij helpen ons goed te doen zonder eigenbelang. MANILLA (UPI) Indonesische vlieg tuigen hebben kortgeleden voor de noord kust van Celebes drie Philippijnse boten beschoten. Twee van de schepen, met 39 Philippijnse moslems aan boord, zijn tot zinken gebracht. Wat er van de 39 Philip- pino's geworden is, weten de autoriteiten in Manilla nog niet. Dit is meegedeeld door de Philippijnse nieuwsdienst, in een bericht over een pro ces dat op Brits Borneo gevoerd wordt tegen 14 Philippino's, die van zeeroverij beschuldigd worden. De mededelingen over de Indonesische aanval werden gedaan door de waarnemer van de Philippijnse regering bij dit proces. Hij weigerde mee te delen, waar hij zijn inlichtingen van daan had. pag. Geneefse conferentie 1 Miljonairs in ons land 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Nieuw-Gumea 3 Kennemer Kruimels 4 Agenda 4 Examens 4 Uit stad en omgeving4, 5 Beurs5 Het paard vroeger en nu 7 Nixon's reis 9 Mensen in Amerika9 Feuilleton11 Radio en Televisie11 Kunst 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. DAMASCUS (Reuter) De Jordaans- Syrische grens is vandaag heropend, zo wordt van officiële Syrische zijde mede gedeeld. De grens is zeven weken geslo ten geweest na een Syrische verklaring dat er grensdorpen werden aangevallen. Advertentie U behoeft niet naar Amsterdam of Rotterdam voor uw koopvaardij-uit- rusting. Wij leveren complete uitrus tingen direct uit voorraad, onver schillig voor welke maatschappij u gaat varen. PRIMEUR IN NEDERLAND TERLENKA UNIFORMEN U niform-specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 DJAKARTA, (Reuter) Volgens een be richt van Antara zal Indonesië van West Duitsland een lening krijgen van twee miljoen D.M., voor uitbreiding en verbete ring van het telefoonnet in Indonesië. In het academisch ziekenhuis te Utrecht is de afgelopen nacht ook overleden me vrouw Werner uit Soest, die zwaar gewond werd bij het ernstige verkeersongeluk dat dinsdagmiddag in De Bilt gebeurde. Haar echtgenoot werd op slag gedood. Zeven personen werden ernstig gewond. Bij het politieonderzoek is gebleken dat niet de bij het ongeluk omgekomen heer L. A. Werner de bestuurder was van de auto waarmee het ongeluk gebeurde, maar zijn schoonzoon, de heer N. W. de Groot, die consul is in Port Said en die met ver lof in Nederland vertoefde. In Dalfsen is de 68-jarige E. van Ankum door een auto aangereden, toen hij op de fiets van een zandweg de grote weg op reed. Hij werd zodanig gewond dat hij la ter in een ziekenhuis overleed. MOSKOU (UPI) Premier Kroesjt sjev heeft woensdagavond in Dneprope trovsk, waar hij zich eerder reeds opti mistisch uitliet over de vredeskansen van het ogenblik, de kwestie-Berlijn ter spra ke gebracht. Ook hierover toonde hij zich nogal optimistisch. Oost noch West is erop uit de bevolking van West-Bei-lijn een stelsel op te dringen, zei hij. Als zij onder het kapitalisme willen leven, laat hen hun gang gaan. Dat is hun zaak en wij willen er ons niet mee bemoeien. Alle misverstanden betreffende de duur van een tussentijdse regeling en de sa menstelling van een al-Duits orgaan voor directe besprekingen tussen de twee Duitslanden zijn niet verdwenen, zo zei hij verder. „Maar we hebben al herhaal delijk te kennen gegeven, dat de kwestie van een tijdslimiet voor ons niet van al lesoverheersend belang is. Dit alles geeft ons het recht te hopen op een oplossing in het belang van de vrede en van de Euro peanen, de Duitsers ingesloten, en zonder prestigeverlies voor de landen die nu aan het overleg in Genève deelnemen". Hij voegde hieraan toe, dat de tijd nu rijp is voor een topconferentie. Hij sprak niet direct over de nabij schijnende be ëindiging van de Geneefse ministersconfe rentie, maar gaf wel toe, dat de ministers daar voor grote moeilijkheden staan van wege de gecompliceerdheid der vraag stukken waarmee zij ie maken hebben. Deze vraagstukken zouden beter be- spioken kunnen worden door de rege ringsleiders, aldus Kroesjtsjev, want de ze hebben een grote ervaring op dit ge bied en beschikken ook over grotere be voegdheden. „Het lijkt me toe, dat de tijd gekomen is dat de regeringsleiders beginnen aan deze moeilijke taak. Laat de ministers nieuwe pogingen doen om wederzijds aanvaardbare oplossingen te vinden en overeenstemming te bereiken waarover dat mogelijk is. De andere kwes ties, de moeilijkste, de principiële vraag stukken zullen besproken worden door de regeringsleiders". Hij prees verder president Eisenhower, die, zo zei hij, weet wat oorlog is en die tijdens de Tweede Wereldoorlog al zijn beloften tegenover Rusland is nageko men." Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) mmmammm De zo juist verschenen publicatie „vermogensverdeling 1956" van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat gegevens betreffende de vermogensverdeling per gemeente, per economisch-geogral'isch gebied, per provincie en voor Nederland naar de toestand op 1 januari 1956. Regionale gegevens inzake de vermogensverdeling zijn voor het laatst gepubliceerd naar de situatie op 1 januari 1951. Het totale by de belastingdienst bekende vermogen, in handen van natuurlijke personen, bedroeg 32,7 miljard tegen 21,2 miljard in 1951, hetgeen neerkomt op een styging van 54 percent. Het gemiddelde vermogen per belastingplichtige en per inwoner kwam in 1956 op respectievelijk 77.448 en 3.025, wat een styging betekent van respec tievelijk 50 en 45 percent ten opzichte van 1951. Uiteraard gaat het hier om geldbedragen waarbij geen rekening is gehouden met waardevermindering van de geldeenheid, de genoemde stijgingen geven derhalve een geflatteerd beeld van de reële vermogenstoeneming. Door de belastingplichtigen met een vermogen van f 1 miljoen en meer (0,5 pet. van het aantal), met bijna 14 percent van het vermogen, was 24 percent van de belasting verschuldigd. Voor de vermogens van 100.000 en meer zijn deze percentages respectievelijk 15,7 percent, 57,4 percent en 84,5 percent. Het aantal miljonairs bedroeg 2243, tegen 941 in 1951. Uit de cijfers blijkt dat het gemiddeld vermogen per inwoner in de verschillende provincies en gemeenten vrij sterk uiteenloopt. Van de provincies geeft Groningen met 4.104 het hoogste gemiddelde en Limburg met 1.609 het laagste gemiddelde te zien. Rangschikt men de gemeenten naar de grootte van het gemiddelde vermogen per inwoner, uitgaande van de „rijkste" gemeente, dan staan boven aan de lijst: Bloemen daal met 30.234, Wassenaar met 27.700, Blaricum met 17.913, Rozendaal (Gld.) met 16.149 en Laren (N.H.) met 15.388. Onderaan komen in dat geval enkele gemeenten in Limburg, te weten: Schaesberg met 571, Nieuwenhagen met 488, Borgharen met442, Schinveld met 428 en Stein met 421. NEW DELHI. (Reuter) De communis tische regering van de Indische staat Ke rala zal voor het einde van deze week door president Prasad worden ontslagen en ver vangen door een bestuur onder zijn leiding, zo is in goedingelichte politieke kringen in New Delhi vernomen. Naar verluidt is dit denkbeeld woensdag uitgewerkt op een kabinetsvergadering in New Delhi. De meeste ministers achten de tijp rijp voor ingrijpen in de staat de enige van India waar de communisten aan het bewind zijn aangezien bij de cam pagne van de niet-communistische opposi tiepartijen reeds zestien mensen om het leven zijn gekomen. Men verwacht, dat het kabinet donderdag een definitieve aan beveling aan president Prasad zal opstel len om de gx-ondwet van Kerala op te schorten en het bestuur over te nemen. Dit zou automatisch het ontslag van de communistische regering met zich mede brengen en algemene verkiezingen binnen een half jaar. CAIRO (Reuter) Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat vijf Iraakse minis ters om ontslag hebben gevraagd na een meningsverschil met andere kabinetsleden over het verlenen van bevoegdheden aan de communisten. Volgens „Al Ahram" zijn vier van hen communist en de vijfde com munistisch gezind. Het zijn de ministers mevrouw Naziha el Doelaimi (gemeente zaken), Awny Joessef (openbare werken), Feisal el Samar (voorlichting), Abdel Latif el Sjawaf (handel) en Ibrahim Koebba (agrarische hervorming en oliezaken). Pre mier Kassem zou de ontslagaanvragen be studeren. „Al Ahram" schrijft dat de vijf ministers bij Kassem geprotesteerd hebben tegen zijn besluit om de communistische volksweerbaarheids beweging te ontwape- WASHINGTON (UPI) Tijdens zijn persconferentie in het Witte Huis heeft president Eisenhower vandaag verklaard, dat bij do Geneefse ministersconferentie nog niet zoveel vooruitgang is geboekt, dat het bijeenroepen van een topconferen tie thans gerechtvaardigd is. Ook de be sprekingen van vice-president Nixon met de Russische premier Kroesjtsjev en an der leidende persoonlijkheden hebben geen resultaten opgeleverd, die los van of in verband met Genève, een topconferen tie rechtvaardigen. President Eisenhower zei niet te menen, dat de Geneefse conferentie thans afgebro ken moet worden. Wel stelde hij vast, dat het werkprogramma van minister Her ter gecompliceerd zal worden als de Ge neefse ministersconferentie geruime tijd in augustus voortduurt, omdat Herter op 12 augustus de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken uit de organisa tie van Amerikaanse staten moet bijwo nen, die in Santiago gehouden zal worden. Eisenhower gaf als zijn oordeel dat vice- president Nixon zich in zijn geheime en openbare besprekingen en gesprekken met de Russische premier Kroesjtsjev uitste kend geweerd heeft. De vraag of Nixons missie iets heeft bijgedragen tot vermin dering der koude-oorlogvoering kan ech ter pas na verloop van tijd beantwoord worden, verklaarde de Amerikaanse pre sident. Hij bevestigde, dat Nixon geen vol machten heeft om Kroesjtsjev uit te nodi gen voor een bezoek aan de Verenigde Sta ten, maar wel daarover zou kunnen onder handelen. Overigens heeft de Amerikaan se regering nog niet besloten of Kroesjtsjev zal worden uitgenodigd en Eisenhower gaf te verstaan dat het nog geruime tijd kan duren eer de beslissing in deze valt. (Reuter) Eisenhower zei dat één ding duidelijk is. Dat is de bereidheid van het Russische volk om Amerikanen te verwel komen. Dit was opmerkelijk sedert de oor logsdagen. Het Russische volk heeft voort durend blijk gegeven van zijn vriend schap jegens Amerika. Advertentie I BARTÊÜÖRISSTK" HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMS!EROAMJEL-._223596 J nen. Santpoort zal de komende dagen geheel in het teken staan van het paard. Tal van evenementen zullen de aandacht vestigen op het 200-jarig bestaan van de harddraverijvereniging in die plaats. Op pagina 7 kunt u meer lezen over dit jubileum. Ook de positie van het paard in ons gewest wordt er uitvoerig bespro ken. Tevens geeft de burgemeestermr. M. M. Kwint, er zijn visie op de paarden sport.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1