PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Obligatielening PGEM van f 30 miljoen Wereldnieuws Het blijft nog regenachtig Toch ió het zo DE BENEL UXCONFERENTIE De Belgische waterwegen kwamen toch ter sprake NAAIMACHINES Fa. A. EVERTS ^rERS- Weinig bij d Nederlanders e E.E.G. Jaarvergadering Vredestein Fairbank Whitney betaalt achterstallig dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De openbare schulden Nederland negende Billiton 20 en 15 dividend Helft uit reserve Bij Dróge 7 dividend Gunstiger vooruitzichten Slecht jaar voor 't Hart Wadden eilanden J De tarieven in de E.G.K.S. Ruim f 12 miljard aan buitenlandse hulp Staatsleningen 1953 worden uitgeloot De Middenstand in cijfers DONDERDAG 30 JULI 1959 c. Op vrydag 7 augustus aanstaande stellen de Nederlandsche Handel-Maatschappy, de Twentsche Bank, Rotterdamsche Bank en de Amsterdamsche Bank de inschrijving open op de resterende nominaal 26.000.000 4Vs percent 25-jarige obligaties, in stukken van nominaal 1000 aan toonder ten laste van de n.v. Provinciale Geldersclie Electriciteits-Maatschappij te Arnhem. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De lening was aanvankelijk groot 30 miljoen, waarvan reeds nominaal 4 miljoen obligaties op inschryvingsvoorwaarden zyn geplaatst. Beursnotering zal worden aangevraagd. De lening heeft een looptyd van maximaal 25 jaar en is aflosbaar, aanvangende 1 september 1965 in 20 gelijke jaarlijkse termijnen van 1.500.000 door uitloting pari. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is slechts toegestaan met ingang van 1 september 1970 met bedragen van 1.500.000 of een veelvoud daarvan en wel a pari. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt 1 miljoen, welk bedrag by de oprichting geheel is geplaatst en volgestort. Nominaal 996.000 aandelen bevinden zich in handen van de provincie Gelderland. De gelden te verkrijgen uit de thans gevraagde lening, die gelijk in rang zal staan met de reeds uitstaande leningen, zullen moeten dienen ter financiering van de in uitvoering zijnde uitbreidingsplannen. In de te bouwen nieuwe elektriciteits centrale te Nijmegen zullen twee machine eenheden met een produktievermogen van 125.000 kw elk worden opgesteld, waarvan de eerste in 1962 gereed zal komen en de tweede in 1963. Na het gereedkomen van beide eenheden zal de vennootschap de beschikking hebben over een totaal pro duktievermogen van 695.000 kw, waarvan 510.000 kw in moderne eenheden. Overeen komstig de statuten wordt het maximaal uit te keren dividend tot 6 percent per jaar (cumulatief). De resultaten van het bedrijf hebben steeds toegelaten dat genoemd dividend op de aandelen werd uitgekeerd. Door de vennootschap werd steeds een conservatieve financiële bedrijfspolitiek gevolgd, ten einde het bedrijf financieel sterk te maken. Het bruto bedrijfoverschot Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houstr. 181, Tel 14444 De Commissie van de EEG beschikt over een apparaat van ruim 1200 ambtenaren, zo heeft de commissie verklaard in ant woord op een schriftelijke vraag van de Belgische afgevaardigde mevrouw De RiemackerLegot, lid van het Europese Parlement. Op 1 mei had de gemeenschap 291 Duitsers, 266 Fransen, 235 Belgen, 219 Italianen, 122 Nederlanders, 52 Luxem burgers en 14 van andere nationaliteiten in dienst. De Commissie verklaart voorts dat zij bij het aannemen van personeel in de eerste plaats let op de persoonlijke kwaliteiten, hoewel zij er ook naar streeft een juiste verdeling van nationaliteiten te behouden. Op de gehouden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders in de n.v. Rubberfabriek Vredestein zijn de jaar stukken goedgekeurd. Besloten werd het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 14 percent in contanten en daar naast een bonus van 5 percent in aande len, ten volle delende in de resultaten over het boekjaar 1959 en volgende, uit te keren. Deze bonus zal tevens worden uit gekeerd op aandelen die zullen worden uit gegeven in geval het aanbod aan de hou ders van aandelen C. in de n.v. Neder- landsch-Amerikaansche Autobanden Fa briek Vredestein tot omwisseling van hun aandelen in aandelen op naam respectie velijk certificaten aan toonder n.v. Rub berfabriek Vredestein, wordt gestand ge daan. Vredestein Banden Op de heden alhier gehouden vergade ring van aandeelhouders in de n.v. Neder- landsch-AmerikaanscheAutobandenfabriek Vredestein zijn de jaarstukken goedge keurd en werd het dividend vastgesteld op 12 percent. Het is nog niet bekend of de Amerikaanse onderneming B. F. Goodrich Co haar aandelen C eveneens zal omwis selen. Wat de gang van zaken in het afge lopen halfjaar betreft, deelde de directeur mede dat de onderneming nu op volle capaciteit werkt. Er zijn nieuwe machines besteld en men verwacht dat hierdoor de produktie aan het eind van dit jaar nog groter zal kunnen zijn. De afzet is goed geweest en de export zelfs bijzonder goed, in verband met enkele grote orders die op offertes zijn ontvangen. Fairbank Whitney (Penn-Texas-Corpo- ration) betaalt een regelmatig dividend van dollar 0.40 op de preferente aandelen plus een achterstallig dividend van dollar 0.40, waardoor de achterstand van het pre ferente dividend teruggebracht wordt tot dollar 1.60. Independent Gulf Line De Independent Gulf Line gaat haar vloot uit breiden met twee nieuwe schepen ter vervanging van de „Heelsum" en de „Ootmarsum". De nieu we schepen, die gebouwd worden bij de Seebeck Werf van de A.G. Weser te Bremerhaven, krij gen de namen „Hilversum" en „Ittersum". Verkiezing bestuursleden der O.E.E.S. Het Verenigde Koninkrijk is voor het jaar 1959- 1960 herkozen voor het voorzitterschap van de Raad der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De Engelse minister van Finan ciën Heathcoat Amory zal het voorzitterschap van de raad op ministerieel niveau blijven be kleden, terwijl sir Hugh Ellis Rees, leider van de Engelse delegatie naar de O.E.E.S., de bijeenkom sten van de raad op het niveau der plaatsver vangers zal presideren. Roemeense handelsdelegatie Op uitnodiging van een aantal Neder landse bedrijven zal een Roemeense han delsdelegatie een zesdaags bezoek aan ons land brengen. Deze delegatie, die zich reeds in andere Westeuropese landen oriënteer de, komt donderdagmorgen in een spe ciaal vliegtuig op Schiphol aan. Zij wordt geleid door de vice-premier Alexander Barladeanu en bestaat voorts uit de minis ter voor het Economisch plan Gaston Marin, de vice-minister van Economische Zaken Michael Petri en een aantal des kundigen. De delegatie zal een aantal be drijven bezoeken. Een informeel bezoek aan de Nederlandse minister van Econo mische Zaken drs. J. W. de Pous staat tegen maandag 3 augustus op het pro gramma. i over 1958 bedroeg ƒ28.620.000 (ƒ24.530.000). Op grond van de in 1959 geraamde renta biliteit van het bedrijf in de eerstvolgende jaren wordt gemeend, dat ook in de vol gende jaren na afschrijvingen belangrijke bedragen resteren voor fondsvorming, waardoor het gezonde evenwicht tussen eigen financiering en vreemde middelen zal worden bewaard. De Verenigde Staten hebben de groot ste openbare schuld ter wereld: 1.611,62 dollar per hoofd van de bevolking, aldus blijkt uit de jongste aflevering van 'Pick's met 429,21 dollar op de negende plaats. Kennelijk heeft men in de Angelsaksische landen minder bezwaren tegen schulden: Engeland staat met 1.511,90 dollar op de tweede plaats, Nieuw-Zeeland met 1.071,06 op de derde, Canada met 991,00 op de vier de en Australië met 957,40 op de vijfde. Gerekend naar de geldcirculatie per hoofd van de bevolking is Zwitserland het rijkste land ter wereld, België volgt op de tweede plaats, Amerika op de derde, de Nederlandse Antillen op de achtste en Nederland zelf op de negende plaats. Per hoofd van de bevolking is er in Zwitser land 294,51 dollar in omloop, in België 271,83, in Amerika 183,31, op de Neder landse Antillen 122,96, in Nederland 111,44 en in West-Duitsland 86,57. Directie en commissarissen van de n.v. Billiton Maatschappij hebben besloten aan de op 22 september aanstaande te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1958 het dividend op de aandelen eerste rubriek vast te stellen op 20 percent en op de aandelen tweede rubriek op 15 procent. (Onveranderd.) Van dit dividend zal ongeveer de helft uit de dividendreserve afkomstig zijn. In januari 1959 werd reeds een interim-dividend vastgesteld van respectievelijk 10 percent op aandelen eerste rubriek en van 5 per cent op de aandelen tweede rubriek. De n.v. Wollenstoffenfabriek George Dröge te Tilburg boekte over 1958 een exploitatiesaldo groot f 155.644 (f 78.950). De vermindering reserve voorraadwaar- dering leverde f 100.000 op (nihil) en de diverse baten en lasten f 13.929 (nihil). Na afschrijvingen bedraagt de winst f 84.163 (f 24.016). Voorgesteld wordt een dividend van zeven percent (zes percent). De depressie in de wollenstoffenindustrie heeft zich in 1958 voortgezet. In de tweede helft van dat jaar werd het klimaat ge leidelijk beter. De onderneming was vol- bezet met orders, de prijzen bleven echter laag, doch de omzet in geld bleef echter ongeveer gelijk aan die van 1957. 1958 was met dit al geen gunstig jaar. Het uitein delijke resultaat "werd daarbij nog ongun stig beïnvloed door een verdere daling van de wolprijzen, die noodzaakte tot een waar dering van de per balansdatum aanwezige voorraden beneden de inkoopprijzen. De vroeger'gevormde reserve voorraadswaar- dering ad f 100.000 werd ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht. Het leek de directie en commissarissen wense lijk de commerciële voorraadwaardering in overeenstemming te brengen met de fis cale waardering. De vooruitzichten van het lopende jaar zijn aanmerkelijk gunstiger. De omzet ligt op een bevredigend peil, dat hoger ligt dan het vorige jaar. Het is niét te verwachten dat op het einde van dit jaar opnieuw ver lies op voorraden zal zijn geleden. De ver koopprijzen zijn nog steeds laag en de concurrentie is groot. Indien loonsverho gingen van betekenis tot stand komen, zal dit een ongunstige invloed op de bedrijfs resultaten hebben, speciaal voor de export, die de laatste tijd belangrijk is toegenomen. Het resultaat van 1958 is voor de W.C. 't Hart en Zn. Instrumenten- en Appara- tenfabriek n.v. te Rotterdam niét bevre digend geweest. De achteruitgang was een gevolg van de algemene werkverminde- ring bij vrijwel alle relaties. De exploita tierekening zakte in van 517.257 tot 68.294. Het boekjaar sluit, na afschrijvin gen van 251.121, met een verlies van 179.390, dat gedeeltelijk gedekt kan wor den door aanwending van de verleden jaar gevormde conjunctuurreserve ad 100.000. Als verliessaldo resteert dan 79.390. Het dividend wordt gepasseerd (vorig jaar 6 °/o). Besloten werd het bedrijf in Almelo tij delijk te sluiten. In het eerste halfjaar 1959 zijn de resultaten beïnvloed door het tot aflevering komen van opdrachten, die verleden jaar tegen scherp concurrerende prijzen moesten worden aangetrokken. In het tweede halfjaar ligt dit alles gunsti ger. De orderportefeuille is thans goed gevuld en belangrijk toegenomen ten op zichte van het vorige jaar. Als toeneming van de opdrachten en de ontwikkeling van de eigen produkten zich blijft voortzetten, verwacht de directie een grotere stabiele bedrijfsdrukte in de tweede helft van 1959 en zeker in 1960. Zij heeft goede hoop dat de resultaten over 1959 meer normaal zullen zijn. OP slechts 15 km afstand van de Neder landse kust ligt het tot Duitsland be horende eiland Borkum, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 36 vierkante km. Vroeger moet dit eiland veel groter zijn geweest en Kretschmar vertelt (Hist, geogr. v. Mitteleuropa) dat het eiland in de middeleeuwen niet alleen Borkum om vatte, maar tevens de eilanden Juist, Buise en Norderney. In de tijd van de Romeinen werd Burcana als het grootste wadden eiland genoemd, zodat men Burcana met Borkum is gaan identificeren. Zo eenvoudig is het overigens f niet met die namen uit de oudheid, want de Romeinse soldaten noemden Burcana heel anders, namelijk Fabaria, ofwel Boneneiland, naar een plant die veel overeenkomst vertoonde met de gewone boon en die daar in het wild groeide. In ver band met die naam Fabaria werden de waddeneilanden ook wel de Fabariae insu- lae genoemd, wat wij dus zouden moeten vertalen met Boneneilanden. Wie zich ver der nog wat in de uitlatingen van oude schrijvers verdiept, zal gelijk Byvanck en dat is goed gezelschap! tot de con clusie kunnen komen, dat Borkum niet al leen door de inlanders Burcana werd ge noemd en bij de Romeinen Fabaria heette, maar dat het bij de oude klassieke schrij vers ook nog bekend stond onder de namen Abalus, Baunonia en Basilia. Dan was er nog een belangrijk eiland, dat de Romeinse naam Austeravia droeg, maar ook als Glaesaria bekend staat. Sommigen menen, dat Austeravia met Ameland geïndentifi- ceerd kan worden en dat die naam terug te vinden is in Oostergoo, waartoe Ame land vroeger heeft behoord. Austeravia stond in de Romeinse tijd bekend als een vindplaats van barnsteen en het is inder daad juist dat op dit eiland (zowel als op Terschelling) wel eens barnsteen is aan getroffen, maar de werkelijke vindplaatsen liggen toch veel meer naar het oosten. Het derde eiland van betekenis was Actania, waarvoor men Terschelling aanziet. Maar dan zijn we er nog niet, want ook Schier monnikoog heeft in de Romeinse tijd be- staan en zal destijds zelfs wel groter zijn geweest dan thans. Momenteel liggen tal van zandplaten tussen Schier monnikoog en Rottum, zoals Boschplaat, Heffezand, Koorn- zand en dergelijke. Zelfs enige eeuwen geleden waren dit nog eilandjes, want van Heffezand werd gemeld, dat daar in 1503 schapen zijn verdronken. Koorn- zand werd in 1589 nog bewoond en het eiland Bosch ging in het begin van de 17de eeuw verloren. Koornzand en Bosch moe ten bovendien ééns aan elkaar verbonden zijn geweest. Ditzelfde kan trouwens ook van Texel en Vlieland worden gezegd, waarvan de deling zich, blijkens een brief uit 1314, heeft voltrokken door het ont staan van het Eierlandse gat. Op goede gronden kan zelfs worden verondersteld, dat deze twee eilanden in de Romeinse tijd nog met het vasteland van Noordholland verbonden waren. Laten we echter liever eens zien, welke namen de Kelten ons hebben nagelaten. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). Naar van welingelichte kringen zijde wordt vernomen hebben vrijwel alle rege ringen der zes ledenlanden van de EGKS zich uitgesproken tegen een eventuele af schaffing of wijziging, zoals beoogd door de Hoge Autoriteit, van de voorkeurstarie ven welke van toepassing zijn voor het transport van produkten, niet vallende on der het Gemeenschapsverdag, maar wel bestemd voor kolen- en ijzer- en staal- ondernemingen. In januari 1959 had de Hoge Autoriteit de zes regeringen verzocht haar opgave te verstrekken van de betreffende voorkeurs tarieven teneinde vast te kunnen stellen of deze tarieven al dan niet in overeenstem ming waren met de bepalingen van het Gemeenschapsverdrag, zoals dit reeds is geschied voor de bijzondere tarieven welke gelden voor kolen- en ijzer- en staalpro- dukten. Tot de produkten, welke in vrij grote omvang vervoerd moeten worden teneinde de toepassing van verlaagde spe ciale tarieven te rechtvaardigen, ten gun ste van de ondernemingen die deze pro dukten gebruiken, behoren voornamelijk mijnhout, cement en constructiemateriaal. De Westduitse en Italiaanse regeringen hebben reeds doen weten dat het optre den van de Hoge Autoriteit buiten het ka der van het verdrag valt of niet gemoti veerd is, terwijl de andere regeringen ern stige twijfel in dezelfde richting hebben doen horen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft vandaag een wetsontwerp aanvaard waarbij voor militaire, econo mische en technische hulp aan het buiten land een bedrag wordt uitgetrokken van S 3.186.500.000, dat is ruim 12.000.000.000 gulden. President Eisenhower had, nog voor de beslissende stemming, verklaard dat de begroting 743 miljoen dollar, dat is ongeveer 2,8 miljard gulden, te klein was, en dat de besnoeide versie van zijn voor stellen voor de buiteiilandse hulpverlening slechts schadelijk zou kunnen zijn voor de positie van de Verenigde Staten in de wereld. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3Yz percent Nederlandse Staatslening 1953 en van de 3% percent Nederlandse Staatslening 1953, tweede uit gifte, op 1 september 1959 aflosbaar zal worden gesteld van de 3Yz percent lening 1953 f 11.890.500,en van de 3Yz percent lening 1953, tweede uitgifte f 4.200.000, De uitloting zal in het openbaar plaats vinden op 11 augustus 1959 (te 10 uur) in het gebouw van het ministerie van finan ciën te 's-Gravenhage. (Van onze correspondent in Brussel) Slechts enkele Belgische kranten publiceren hedenochtend enig commentaar over de resultaten van de Benelux-ministerconferentie van de Hoge Veluwe. In de Bel gische overheidskringen scheen men gistermiddag van oordeel, dat het gesprek tussen de drie regeringen van groot nut is geweest. Ofschoon de landbouvvmoeilykheden, naar algemeen wordt erkend, nog lang het knelpunt zullen blijven van de Benelux, is men toch overeengekomen, dat de Benelux-regelingen op het gebied van de harmonisatie van het beleid en de liberalisatie van de handel in landbouwprodukten, de voorrang moet hebben op de regelingen die eventueel in het verband der Europese Economische Gemeenschap worden getroffen. Sommige Belgische landbouwkringen wensten, dat de E.E.G.-regelingen, die in de meeste gevallen minder ver gaan dan de Benerlux-afspraken, deze laatsten zouden uitschakelen. De ministers hebben dit principe in het voordeel van de Benelux Economische Unie verworpen. Zy hebben hiermee willen getuigen dat de Benelux- Unie in ieder geval een gangmaker moet blijven van de Europese eenmaking. De concrete zaak van de invoer van Ne derlandse condens in België is voorlopig opgelost door de verlenging van het in- voer-contingent tot eind september. Men acht de kansen gering, dat de Belgische en Nederlandse producenten van condens tot overeenstemming komen. Volgens de beslissing van „Hoge Veluwe" zullen in derdaad de Beneluxcondensproducenten een gesprek moeten hebben en zullen zij medewerken aan een ontwerpregeling in deze kwestie, waar hun belangen direct bij zijn betrokken. De eerste indruk is, dat die bijeenkomst van Nederlandse en Belgische producenten alleen eén ruzie kan worden, maar ervaringen in het ver leden hebben bewezen, dat het overleg tus sen Belgische en Nederlandse industriëlen vaak nuttig is. Alleen dreigt het gevaar, dat zij na uitvoerige besprekingen hun moeilijkheden trachten op te lossen op de kosten van de Benelux-verbruiker, door een soort kartel-afspraak. Nederland wenst in ieder geval met Nederlandse con dens op de Belgische markt te blijven, in verband met de perspectieven van de Euromarkt, aldus vernamen wij in Ne derlandse kringen te Brussel. Een Brus selse krant schrijft hedenochtend, dat de resoluties van de conferentie van de Hoge Veluwe nog vaak zullen worden bespro ken. Door deze resoluties wordt aan Ne derland in verband met de harmonisatie van het Benelux-landbouwbeleid een be gin van voldoening geschonken, maar de defensieve posities van de Belgische land bouwpolitiek zijn niet aangetast, aldus de ze Brusselse krant. De waterwegen Over de waterwegen, aldus melden he denochtend enkele Brusselse kranten, heeft minister Luns een verklaring afge legd, die wel op een soort zelfbekentenis leek. Nederland, aldus zou minister Luns hebben verklaard, heeft in deze kwestie niet steeds de nodige spoed aan de dag gelegd. Maar thans zijn de beste Neder landse deskundigen aan het werk om in de kwestie van de Sluis van Terneuzen en de verbreding van het Kanaal Gent-Ter- neuzen de beste technische oplossingen uit te werken. Nedei'land wil in deze kwes tie de verloren tijd inhalen. Wij erkennen, aldus zou minister Luns hebben verklaard dat het voor België een belangrijke kwes tie is. De besprekingen in het St. Huber- tus-slot op de Hoge Veluwe werden in een voortreffelijke geest gevoerd, en deze da gen zijn voornamelijk van nut geweest voor de toekomstige contacten, die de Belgische en Nederlandse regeringen in het E.E.G.-verband zullen moeten hebben. Volgens sommige Belgische deskundigen had men op de Hoge Veluwe de indruk, dat de Nederlandse regering van België een bondgenoot wil maken op het gebied van de landbouwpolitiek in het Europees verband. Het is een feit, dat de Belgische landbouw in Europa, na Nederland en De nemarken, nummer één is op het gebied van de rendementen per hectare en de melkproduktie per koe. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft een aantal reeds eerder gepubliceerde gegevens in een zakboek verzameld, dat men kan zien als een vade mecum. Deze uitgave zal binnenkort ver schijnen onder de titel „De middenstand in cijfers". Iedereen, die zich min of meer regelmatig op het terrein van de midden stand beweegt, zal van dit zakboek veel gemak kunnen hebben. Immers, van een aantal belangrijke bedrijfstakken zijn de voornaamste gegevens nu bij elkaar gezet, gegevens omtrent omzet, bruto- en netto winst, exploitatiekosten enzovoorts. Daar naast is materiaal opgenomen van meer sociaal-economische aard, zoals de schooi en vakopleiding van de ondernemers in de diverse branches, de samenstelling van het gezin, de opvolging en het personeel. Ook vindt men gegevens over het aantal vestigingen en verkoopplaatsen. Voorals nog heeft men in elk geval in „De mid denstand in cijfers" een zakboek, dat vele nuttige gegevens zal kunnen verschaffen op een gemakkelijke wijze. Advertentie 16. Er waren verscheidene rovers, die het nu betreurden, dat ze in hun jeugd niet een fatsoenlijk vak hadden geleerd. Ze waren erg bang voor Smithy, die zij nog steeds voor de duivel aanzagen. Aan de andere kant was hun angst voor de roverhoofd man nog groter. Aarzelend kwamen zij uit de struiken toen hun aanvoerder bulderde: „Daar is zij, mannen! Het dochterken des hertogs! Wij zullen haar wegvoeren ende haren vader enen gepeperden losprijs af persen! Makker, grijpt haar ende sleept haar mede!" Nu, dat was juist een bezig heid, waarmee Smithy zich onledig hield. Mopperend maar haastig trok hij de be wusteloze jonkvrouw in zijn auto en klom achter het stuurrad. De hoofdman bleef verbaasd staan en schoot toen in een dave rend gelach. „Hela zotterik", schaterde hij, „waar is uw ros? Wilt ge vlieden in een koets zonder paard? Denkt ge dat deze karos zichzelven gaat voortbewegen?" „Ja, dat dacht ik", knorde Smithy en stoof er ijlings vandoor. De hoofdman was even verstoord, toen hij een koets zonder paard zag wegrijden. Toen maakte een hevige woede zich van hem meester. „Hij is daad werkelijk de duivel!", schreeuwde hij ver ontwaardigd. „Nog wel een oneerlijke dui vel! Hij ontsteelt ons onzen buitonzen kostelijken losprijs! Maar dat en zal ik niet gedogen, al moet ik hem volgen totter helle Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel. 12181 Showroom:Wagenweg 104- Tel.12730 v 'Yj BADKAMERS - DOUCHECELLEN Zacht bedje. Een Engelse boer heeft ma trassen van schuimplastic in zijn stal gelegd voor zijn tachtig koeien. De boer reist nu naar New York om Ame rikaanse boeren zijn idee te tonen. „Het is alleen maar mogelijk goede resultaten van koeien te krijgen door ze gelukkig te maken en dat doen mijn plastic matrassen. Mijn koeien moeten de gelukkigste van heel Engeland zijn", aldus de boer. Hij nam ongeveer een jaar geleden patent op zijn idee. Het stro was in die tijd schaars en duui\ Sterren. De vooi'zitters van de uitvoeren de organen van de gemeenschappelijke markt, Euratom en de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal hebben een gemeenschappelijk embleem voor de drie ox-ganisaties aanbevolen: zes in een cirkel gelegen gouden sterren die de zes leden voox-stellen tegen een azuux-blauwe achtergrond. Dit em bleem is geïnspireerd op dat van de Raad van Europa: twaalf gouden ster ren in een cirkel tegen een azux-en ach tergrond. Het schiet op. Zeven van de tien Engelse middenstanders zouden invoering van het tiendelige stelsel voor maten, ge wichten en munten toejuichen, zo heeft de Britse Kamer van Koophandel in een opinieonderzoek vastgesteld. In een hemd. Volgens een orgaan van de Amerikaanse amusementsbedx'ijven, heeft de president van de „Ampex tape corporation", Philip Gundy, de originele opname van het befaamde gesprek, dat premier Kroesjtsjev en de Amerikaanse vice-px-esident Nixon voor een Moskouse televisiezender had den, waarbij zij elkander van tijd tot tijd ongezouten de waarheid vertelden, in een vuil overhemd over de Russische grens gesmokkeld. Afstand. De dinsdagavond met succes ge lanceerde Amerikaanse raket Atlas-d heeft een afstand van 8800 km boven het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan afgelegd, zo is uit Cape Cana veral vernomen. Naar uit betrouwbare bron verluidt zijn drie of vier geslaag de lanceringen voldoende om een raket van dit type militair bruikbaar te ma ken. Verliezen. Norman Manley, wiens natio nale volkspartij bij de dinsdag gehoude verkiezingen wederom de overwinning heeft behaald op de arbeiderspartij van zijn neef Sir Alexander Bustamente, zal de eerste regering vormen op grond van de nieuwe grondwet van Jamaica, die voorziet in binnenlands zelfbestuur. De volkspartij kreeg 28 zetels, tegen de ax-beiderspartij 16 zetels, terwijl er één partijloze werd gekozen. Bustamente weet zijn nedexlaag aan de geringe opkomst, die volgens hem een gevolg was van „sti'aatschenderijen en ge weldpleging op grote schaal". Blijvers. Prins Albert van Luik en prinses Paola zijn zo opgetogen over hun ver blijf op Majorca, dat zij het plan heb ben opgevat om te Formentor een villa te laten bouwen, zo heeft een broer van prinses Paola woensdag verklaard. Bejaarden. Op het vliegveld van Brussel is een groep van 33 Witrussische vluch telingen uit Hongkong aangekomen. De ze mensen, die in 1917 uit Rusland vluch ten en daarna in het Verre Oosten heb ben gezworven tot zij in Hongkong kwa men, zullen in Belgische tehuizen voor ouden van dagen worden opgenomen. Balling. Volgens een speciale correspon dent van het Britse conservatieve blad Daily Telegraph, die buitenlandse di plomaten in Oulan Batox-, Buiten-Mongo lië aanhaalt, staat premier Kroesjtsjev op het punt een einde te maken aan de ballingschap van de voormalige minister van buitenlandse zaken Molotov. Onherbergzaam. De Indonesische film keuringscommissie heeft de in China spelende film „Herberg van het zesde geluk" (met Ingrid Bergman) op ver zoek van de communistisch Chinese am bassade in Djakarta verboden. Windhoos. Te Milaan heeft woensdag een windhoos van ongekende kracht fietsers op de straat geworpen, caféterrassen vernield en bomen ontworteld. Ook el- dei-s in Noord-Italië heeft de afgelopen dagen noodweer gewoed terwijl men daax-entegen in Midden- en Zuid-Italië een hoogste temperatuur van 36 graden in de schaduw mat. sjesmannentehuis. De bosjesmannen in Zuid-West-Afrika, die bijna zijn uitge- stox-ven, zullen een eigen reservaat krij gen in het nooi'aoosten van het land. De bedoeling is de bosjesmannen voor uitsterven te behoeden en hen ertoe te bx-engen hun nomadenleven op te ge ven. Het KNMI deelt: De hoeveelheden regen, die sinds het einde van de droogteperiode in Nedex-land zijn gevallen, lopen door het buiige kax-akter van de neerslag nogal uit een. Dit weerspiegelt zich in afgetapte hoe veelheden op de waarnemingsstations. Tot vanochtend 7 uur heeft het vliegveld Vol- kel de grootste hoeveelheid gemeten, name lijk 16 mm. Meer dan 10 mm viel er ook in Terschelling, Leeuwai'den, Den Helder, Deelen, De Bilt, Vlissingen en Woensdrecht. In IJmuiden en op het vliegveld Valken burg werd gedurende dezelfde periode ech ter slechts 3 mm afgetapt. De buien wer den vex-oorzaakt door een lagedrukgebied, dat via Engeland in een langzaam lemoo naar ons land is getrokken. Dit lagedruk- gebied, dat zich naar Duitsland verplaatst, zal ook morgen invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. Het blijft dan ook koel, terwijl de buiigheid zal voortduren. WEERRAPPORTEN Vrydag 31 juli Zon op 4.58 uur, onder 20.34 uur. Maan op 1.27 uur, onder 17.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 juli Hoog water: 11.40 en uur. Laag water: 6.52 en 19.31 uur. Vrydag 31 juli Hoog water 0.13 en 12.55 uur. Laag water 8.07 en 20.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 60 l S BB 3 8 binnen- en buitenland ei Neerslag laatste 24 uur ES 0) ESU 2 cS Den Helder zwaar bev. n 20 2 Ypenburg zwaar bew windst. 20 2 Vlissingen mist n 19 0.4 Eelde regenbui nw. 20 5 De Bilt mist nw 20 10 Twente regen windst. 21 8 Eindhoven regen windst. 22 5 Zd Limburg /.waar bew w 20 6 Helsinki onbewolkt n 26 0 Stockholm zwaar bew n 26 0 Gslo licht bew. ono 25 1 Kopenhagen regenbui w 24 0.3 Aberdeen geheel bew. nnw 16 0 Londen zwaar bew. rxnw 18 0.3 Amsterdam onweer nnnw 20 5 Brussel regen nw 20 4 Luxemburg regen wzw 18 14 Parijs regen wzw 21 1 Bordeaux zwaar bew wzw 23 7 Grenoble zwaar beu- wzw 27 0 Nice licht bew. w 32 0 Berlijn zwaar bew. z 24 0.2 Frankfort regen z 22 1 Mxinchen regen zzw 22 10 Zürich zwaar bew ozo 22 7 Genève regenbui zw 25 0.2 Locarno onweer z 27 4 Wenen zwaar bew. nnw 27 0.3 Innsbruck geheel bew windst. 20 0.2 Belgrado onbewolkt no 0 Athene onbewolkt windst. 32 Rome onbewolkt z 34 0 Ajaccio onbewolkt ono 33 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca licht bew. 0 o Lissabon onbewolkt nnw 25 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2