In de vishal en op zee Opruiming Russen maakten nader kennis met Christendom op EXPO IJtunnel is „klaar voor onderwater" Het wachten is op een seintje van de regering, dat echter nog wel even zal uitblijven Goede zaken van General Motors KERKELIJK LEVEN Amsterdamse Beurs Rooswijk nederlagen en kansen Spook op ruïne van Brederode De KW 138 heeft motorpech Tour de IJmuiden Invoerrechten en accijnzen nu gecentraliseerd Lagere subsidies voor Belgische kolenmijnen Drie doden in het verkeer Onvoorzichtige jongeman maakte ernstige val Zeeschepen in aanbouw De beurs van gisteren mmm VRIJDAG 31 JULI 1959 Aanvoer van donderdag De totale aanvoer aan de IJmuider vis- afslag was donderdag 3100 kisten, waarvan 111 tong en tarbot., 3 heilbot, 280 schol, 31 schar, 30 bot, 1215 haring, 630 makreel, 390 schelvis, 150 wijting, 150 kabeljauw en gul, 13 leng, 30 haai, 2 ham, 5 wolf, 15 poon, 30 koolvis en 15 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: helibot 4,40 tot 2,80, grote tong 5,50 tot 4,40, grootmiddel tong 4,80 tot 3,70, kleinmiddel tong 4,30 tot 3,80, kleine tong I 4,10 tot 3,60, kleine tong 2 2,80 tot 3,40, tarbot I 4 tot 2,60; per 50 kilo: tarbot IV 80, grote schol 41, grootmiddel schol 40, kleinmiddel schol 57 tot 47, kleine schol I 67 tot 57, kleine schol II 63 tot 27, schar 37 tot 24, bot 23 tot 16, verse haring 23 tot 18,20, makreel 26 tot 10, grote schel vis 42 tot 35, grootmiddel schelvis 41 tot 37, kleinmiddel schelvis 40 tot 36, kleine schelvis I 44 tot 30, kleine schelvis II 38 tot 22, wijting 39 tot 26, grote gul 50 tot 42, middel gul 47 tot 39, kleine gul 36 tot 28, kleine haai 24 tot 19, ham 124 tot 83, poon tjes 16 tot 12, kleine koolvis zwart 37 tot 31, kleine koolvis wit 42; per 125 kilo: grote kabeljauw 224 tot 112, grote koolvis zwart 94 tot 90, grote koolvis wit 102, grote leng 82. grote wolf 144. Besommingen van donderdag IJM 15 Emma f 33.740. KV/ 82 19.470, HD 87 8.160, UK 3 7.180. IJM 4 8.860, RO 29 1.930, KW 94 1.660. Vrijdag aan de markt Vandaag werd op de IJmuider visveiling aangevoerd een totaal van 950 kisten verse vis, waarvan 25 schelvis, 20 wijting, 100 gul en kabeljauw, 90 pilchards, 350 schol, 60 diversen, 35 stijve kabeljauwen en 14.000 kilo tong. Deze vis werd aangevoerd door 35 kustvissers. Export Het buitenland kocht en betaalde voor grote-, middel- en zetschol en schol I 40 tot 52, grootmiddel tong 3,30 tot 3,90, kleinmiddel tong 3,30 tot 3,60, tong I 3,20 tot 3,50, slips 3,10 tot 3,40, grote rijen kabeljauw 104, kleine rijen kabeljauw 62. Binnenland Het binnenland kocht en betaalde in gul dens voor kisten kabeljauw 104, grote gul len 47 tot 57, middel gullen 38 tot 46, tor ren 38 tot 46, grote schelvis 47, groot- middel- en kleinmiddel schelvis 61, pennen 70, braad 65 tot 70, wijting 40, schol II 33 tot 57, schol III 29 tot 48, grote tongen 5 tot 5,30 en pilchards 15 tot 16. Haringvangsten Uit Katwijk aan Zee worden de vol gende haringvangsten gemeld: KW 2 met 45, KW 6 met 40, KW 7 met 51, KW 9 met 70, KW 21 met 25, KW 147 met 30, IJM 75 met 70, KW 16 met 26, KW 19 met 60, KW 47 met 37, KW 54 met 17, KW 70 met 15, KW 140 met 23, KW 168 met 14, KW 20 met 41, KW 78 met 65, KW 15 met 46, KW 3 met 40, KW 97 met 40, KW 110 met 19, KW 22 met 61, KW 45 met 17, KW 127 met 25, KW 175 met 31. KW 18 met 24, KW 38 met 70, KW 86 met 70, KW 37 met 90, KW 95 met 55, KW 130 met 10, KW 151 met 18. KW 48 met 6. Trekkers: KW 73 met 80. KW 99 met 51, KW 40 wei nig vangst, KW 74 weinig vangst. De ge middelde vangsten bedroegen: Scheve- ningen 29. Katwijk 40. Verwacht Vijf schepen, hoofdzakelijk met haring en makreel, zijn thuisstomend. Moederschip De Russen hebben in Denemarken een visserijmoederschip laten bouwen. De „Sie- vieridvinsk". die 11.540 ton meet, is 155,14 Advertentie SpfCIAAVU^' de laatste stuks tegen de laagste prijzen Breestraat 17 - Beverwijk De teams van de honkbalvereniging Rooswijk hebben over alle linies neder lagen geleden. Het eerste dames-negental slaagde er een week eerder in het sterke HCK-dames- team te verslaan en het eerste herenteam bedwong in Den Haag het sterke Tjikalong met 1510, na een spannende strijd, waar door het in de overgangsklasse B de lei ding had. De Rooswijk 1-heren, die Schoten 2 in de uitwedstrijd van het lijf hadden kunnen houden, maakten een heel slechte beurt; er is met 194 verloren. Er resten nu nog twee wedstrijden voor het eerste Roos- wijk-herennegental tegen Thor en Cat chers, beide op Watervliet en deze moeten worden gewonnen als de Velsenaren de nu weer kleiner geworden kans op de leiding willen behouden. De dames van Rooswijk 1 verloren van OVVO in Amsterdam met 9—0, zodat het gevaar voor de voorlaatste plaats op de ranglijst opnieuw dreigt. Ook de dames spelen nog twee wedstrijden; vrijdagavond te Amsterdam tegen Catchers en thuis tegen VVGA. Op 7 augustus volgt deze laatste wedstrijd Als de Rooswijk-dames uit deze wedstrij den nog twee punten weten te halen (en dat kan hedenavond al), dan zijn zij voor lopig voor een jaar weer veilig in dezelfde afdeling. De uitslagen waren: Junioren: THBRooswijk b 106; Roos wijk bTerrasvogels a 220. Dames: Rooswijk 2DSS 2 513: RCH 2Roos wijk 2 119. De Rooswijk a en b-juniorenploegen zijn nu uitgespeeld, doch hebben zich weten te handhaven. Op 3 augustus spelen SC Haarlem 2 ""ooswijk 2 (dames) en op 5 augustus EHS -Rooswijk 2 (dames). Van de herenteams spelen zaterdag 1 vgustus Rooswijk 3—Veisen en zondag augustus Rooswijk 2SC Haarlem 3. De Rooswijk 1-heren gaan zondag naar '•«t TIW-toernooi in Amsterdam. De opstelling van de Rooswijk 1-dames -•gen Catchers is: werpster W. van Maa- -m; vangster J. Wedemeyer; le honk W. - d. Kuil; 2e honk D. Marckelbach; 3e -nk I. Renes: korte stoo C. Blr>m: 1. vel- W. Schoorl; midvelder G. Slatman; r. 'der J. Six. meter lang, 20 meter breed en 8.20 meter diep. Het schip heeft twee schroeven en een 5000 pk motor. De snelheid is 13 kno pen. Op een Deense werf is nog een tweede schip van dit type in aanbouw. België In een hoofdartikel in het Belgische vis serijblad betoogt de heer P. Vandenberghe, dat de reders in dat land meer dan hon derd miljoen achterstallige schulden heb ben te betalen aan kleine leveranciers. Daarbij komen miljoenen schulden aan banken. Alleen al aan de Nationale Maat schappij voor Krediet aan de Nijverheid is de visserij meer dan 100 miljoen franks schuldig. Daar ook in het buitenland schul den lopen, zal de totale schuld ongeveer 250 miljoen franks belopen. Dit is meer dan de actuele handelswaarde van de Bel gische vissersvloot. Noorwegen Vier Noorse banken hebben met steun van de staat een instituut opgericht, dat leningen zal verstrekken voor vaartuigen die op Noorse werven worden gebouwd. En op zee Doordat de windkracht om de noord 6 was, liep de visserij daar iets terug. Er werden dagvangsten gemaakt van 100 tot 200 manden haring. Op de 55ste graad was het even minder. Daar werden 30 tot 60 kantjes gevangen. De Toronto deed een trek van 50 manden haring, de Elie een trek van 60 manden, de Vios een trek van 30 manden. Op het Zandt was de visserij niet zo best. Er werden 30 tot 50 manden wijting, schol en schelvis gevangen. Op de kust was het ook pover door het slechte weer. De dagvangsten waren 40 tot 80 kilo tong en 8 tot 12 manden schol. De Golf stroom is weer naar zee vertrokken. Donderdagavond is op de ruïne van Brederode in Velserend een spook ge signaleerd. Verantwoordelijk voor deze geestverschijning was een groep jeugd- herberggasten, die onder leiding van enige gidsen van de Nederlandse Amateurgid- senbond B.B.T.B.B.A., een bezoek bracht aan de oude ruïne. De bezoekers werden al van verre ver welkomd door trompetgeschal. Nadat zij door één der gidsen, mejuffrouw H. Weer denburg, buiten waren rondgeleid, werden zij in de grote kamer van het kasteel ont vangen. Voor deze gelegenheid was er licht aangelegd en klonk er muziek van Wagner door de ruimte. Vervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan de grafelijke slaapkamer, alwaar uit een nis een hevig gillend spook te voorschijn kwam, dat zich via de torentrap naar het dak begaf. Na dit enerverende bezoek vertrokken de gasten te voet naar de jeugdherberg Jan Gijzen in Haarlem, waar hun een kop warme thee en 'n behaaglijk bed wachtten. De Nederlandse Amateurgidsenbond, die is opgericht met het doel toeristische be langen van buitenlandse automobilisten te behartigen, houdt zich sinds kort even eens bezig met het leiden van rondgangen en excursies van jeugdherbergbezoekers naar mooie punten in Haarlem en om geving. De Katwijkse logger KW 138 (Wilhel- mina II) van de Katwijkse rederij A. den Duik heeft gisteren honderd mijl van IJmuiden motorpech gekregen. De logger is op sleeptouw genomen door de VI. 89, die hem naar IJmuiden brengt. (Van onze Amsterdamse redacteur) ER GROEIT ONKRUID op de plaats, waar Amsterdam enige jaren geleden een begin maakte met de bouw van de IJ tunnel. De bouwput by de spoordijk aan de Dyksgracht is verlaten en de tunnel bouw schynt een slapend plan te zijn ge worden. Maar enkele honderden meters verder, in het Oosterdok, wordt in het tunnelbureau onder leiding van ir. B. Jan sen hard gewerkt aan de voorbereidingen. Er is, na wat vijven en zessen, met Rijks waterstaat overeenstemming bereikt over de technische details van de bouw. Het wachten is nu op het sein van de regering, die Amsterdam destijds een halt toeriep. Als dat vandaag komt, kan het werk mor gen worden voortgezet. Want de IJtunnel is, zoals ir. Jansen dat noemt, „klaar voor onder water". Overigens ziet het er niet naar uit, dat het rijk vandaag dat seintje zal geven. De voorrangskwestie: Coen- of IJtunnel is nog altijd niet opgelost en men mag niet ver wachten, dat burgemeester mr. G. van Hall, die reeds vele keren met het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft ge confereerd, uitsluitend over die IJtunnel heeft gesproken. Want het waterstaatkundige verlang lijstje van de hoofdstad is lang. Het bevat een aantal projecten, die vrijwel alle even urgent zijn. En Rijkswaterstaat, die toch al de handen vol heeft aan het Deltaplan, kan niet teveel hooi op zijn vork nemen. Want 's rijks schatkist, die bij het inwilli gen van Amsterdams wensen niet gesloten kan blijven, moet méér liefhebbers tevre den stellen. Om bij de Amsterdamse verlangens te blijven: daar is de noodzakelijke verbete ring van de havenmond bij IJmuiden, waarvan het Waterloopkundige Laborato rium van de Technische Hogeschool in Delft onlangs de studie heeft afgesloten. Aansluitend hierop heeft Amsterdam groot belang bij een spoedige uitbreiding van het westelijk havengebied. Weliswaar kan de uitvoering van dit gigantische plan in etappes geschieden, maar elk van die etappes vraagt enorme investeringen. Dan is er de Hembrug, op het ogenblik het grootste obstakel voor de Amsterdamse haven. Het is zeer de vraag of tegelijk met de uitvoering van het IJtunnelplan aangenomen, dat dit op de Coentunnel voorrang zal krijgen de bouw van de Hem-spoorwegtunnel ter hand kan wor den genomen. En ten slotte is daar nog Amsterdams vurige wens tot vergroting van de capaciteit van de sluis bij Wijk bij Duurstede, die thans nog de ontwikkeling van de Rijnscheepvaart in de weg staat. De zorg van ir. Jansen geldt slechts de De wielerclub „Onze Wegrenners" uit de Vlierstraat te IJmuiden heeft donderdag morgen bij Schoonenberg de Tour de IJmuiden gehouden. Eén van de organisa toren, Jippie Beekman (11 jaar) had baan en toezicht van de politie los gekregen. In de regen legden de zes deelnemers in hoog tempo hun rondjes af. Het koppel Jan Stoker-Japie Bakker drong door tot de finale. Toen liet de laatste het echter afweten. Tenslotte eindigde Jan Stoker (12 jaar) in de uitstekende tijd van 1 min. 34 sec. over de halve kilometer als eerste. Hij kon de gele trui jammer genoeg niet aantrekken. Die lag nog thuis. En de foto graaf had vergeten een filmpje te kopen. Verder was de organisatie perfect, dank zij het voortvarende optreden van wed strijdleider Ronnie Hartman (13 jaar) zo dat de tour binnen het halve uur verreden was. Jammer dat enige deelnemers door ziekte en het slechte weer niet waren ko men opdagen. De renners reden op gewone fietsen, waarvan zij allerlei snelheidsbe- lemmerende onderdelen hadden af ge sloopt. General Motors Corp. boekte in het afgelopen halfjaar een bruto inkomen van 6.563 miljoen (vorig jaar 5.164 mil joen). De nettowinst na aftrek van be lastingen bedroeg 590 miljoen, hetgeen neerkomt op 2.08 per gewoon aandeel, in vergelijking met 333 miljoen of 1.17 per aandeel over het eerste half jaar van 1958. IJtunnel, die op papier gereed is. Na over leg met Rijkswaterstaat zijn in het oor spronkelijke plan enige wijzigingen aan gebracht. Zo werd het maken van een 21 meter diepe bouwput in het Oosterdok te riskant geacht in verband met de gevol gen, die het verlagen van de waterstand voor de funderingen in de omgeving zou hebben. Ook dit gedeelte van de tunnel zal nu volgens de zinkmethode (twee zink- stukken van elk 86 meter) worden uitge voerd. Een andere belangrijke wijziging betreft de fundering van het tunnelgedeel te onder het IJ. Na vele berekeningen is besloten de zinkstukken te funderen met lange dikke palen, die op de derde zand laag zullen rusten en dus 70 meter lang moeten zijn. Al deze plannen blijven voorlopig nog rusten. Maar Amsterdam bereidt zich niet temin reeds voor op de aanwezigheid van de IJtunnel. Met de sanering van de voor malige Jodenbuurt, waar het zuidelijk deel van de tunnel uitmondt, wordt grote spoed betracht. Honderden woningen zijn reeds ontruimd en steeds groter worden de ga pingen tussen de huizenblokken, die op de slopers lijst staan. Amsterdam zit dus niet stil. Als de toestemming voor de tunnel bouw afkomt, zal er geen minuut verloren behoeven te gaan. Met ingang van 1 augustus wordt de dienst der invoerrechten en accijnzen in onze omgeving gecentraliseerd. De post Beverwijk en de post IJmuiden zullen worden opgeheven. In plaats daarvan komt er nu een post Velsen, die evenals de voormalige post IJmuiden zal zijn ge vestigd op het sluiseiland te IJmuiden. De post Beverwijk zetelt tot 1 augus tus nog in het kantoor Koningstraat 90. Dan zullen drie van de vier ambtenaren worden overgeplaatst naar het stationne- ment Velsen. De dienstgeleider te Bever wijk, de heer K. Oostindië, gaat terug naar zijn vroegere standplaats, de post accijnzen in Amsterdam. De wijziging komt dus hierop neer, dat men zich voortaan tot het kantoor te Vel sen moet wenden, dat gevestigd is in het havenkantoor op het sluiseiland, voor in klaringen, afgifte van identiteitsbewijzen voor naar het buitenland te vervoeren goe deren en dergelijke. Deze verandering ziet er op het eerste gezicht niet uit als een verbetering voor wat de mensen boven het Noordzeekanaal betreft. Uit Castricum, Limmen, Aker sloot, Heemskerk, Wijk aan Zee en Be verwijk zal men nu naar IJmuiden moe ten. Hoewel men de bezwaren wel ziet, verklaarde men ons bij de post IJmuiden, dat men dit ook niet te zwaar moet opvat ten. Het blijft echter een nadeel, dat men niet zo gemakkelijk meer even bij het kantoor kan aanlopen om inlichtingen. Men heeft op het ministerie al ander half jaar gesproken over de eventuele wenselijkheid van de maatregel die nu is genomen. Anderhalve maand geleden kwam er officieel bericht, dat de ophef fing van de twee posten zou geschieden. Toen werd echter geen datum genoemd. Een week geleden werd bekendgemaakt, dat de opheffing per 1 augustus zou ge schieden. De opheffing is dus uitvoerig overwo gen en men kan er dus wel van op aan, dat de samenvoeging, die nu tot stand komt, ook voordelen heeft voor een bete re functionering van de dienst. Deze sa menvoegingen gebeuren wel vaker om een vlottere werkwijze mogelijk te ma ken. Bovendien komt binnenkort de doua neloods in het nieuwe Beverwijkse station gereed. Dan zullen enige werkzaamheden weer daar kunnen worden verricht. Een minder prettig aspect van de zaak is echter wel, dat het personeel in Bever wijk pas verleden week definitief wist, dat het per 1 augustus naar IJmuiden moest. Men moest zelf maar voor huis vesting zorgen. Voorlopig moeten deze mensen, die in Beverwijk wonen of zelfs vlak bij Heemskerk, elke dag naar de IJmuider post reizen. Verder komt men nu in een grote groep en moet men nu in uniform lopen. Het is begrijpelijk, dat het Beverwijkse perso neel, dat geen avond- en nachtdienst en geen zaterdag- en zondagdienst had niet erg ingenomen is met de verandering, die zo plotseling tot stand is gekomen. Pasteur A. P. Wassiljev, voorganger van de evangelische Russische kerk te Brussel heeft in het onlangs verschenen zomernummer van „La Revue de l'Evan- gélisation" een artikel geschreven over zijn ervaringen bij het rondleiden van be zoekers uit Rusland en andere landen ach ter het IJzeren Gordijn op de vorig jaar gehouden wereldtentoonstelling te Brus sel. Op grond van officiële cijfers schat hij het aantal Russische bezoekers op meer dan tienduizend. Duidelij zag men, dat ze behoorden tot de leidende en bevoorrechte klasse: leden van de Academie van Wetenschappen, ge leerden, schrijvers, pedagogen, ingenieurs chemici, landbouwkundigen, directeurs van collectieve boerderijen, burgemees ters van grote steden, groepen kunste naars, sportkampioenen, technici, zeelie den, vliegeniers enzovoort. De leeftijd va rieerde tussen dertig en zestig jaar, met uitzondering van kunstenaars en zeeva renden. Dit lijkt een aanwijzing, dat de machthebbers beducht waren jongeren te sturen, die gemakkelijker te beïnvloeden zijn. Ongeveer vijftien percent was vrou wen, die grotendeels tot de klasse der in tellectuelen behoorden. Wassiljev onderscheidt drie categorieën van Russische bezoekers aan de Expo: 1. De militante atheïsten, ironisch en spotlustig, kwamen zelden voor. Zij wa ren verantwoordelijk voor gezelschappen. Ze waren correct, maar volstrekt gesloten. Zodra ze constateerden, dat ze te maken hadden met „ideologische propaganddis- ten," stelden ze alles in het werk om de leden van hun groep bij hen vandaan te houden en te vertrekken onder het voor wendsel, dat hun program van bezoeken aan de paviljoens te overladen was. 2. De grote meerderheid was neutraal, maar stond open voor godsdienstige en geestelijke vraagstukken en beschouwde het christendom met sympathie. In de ge sprekken kon men vaststellen, dat onge veer tachtig percent van de bezoekers een vage christelijke achtergrond had be waard. 3. Sommigen verklaarden, hetzij spon taan, hetzij in de loop van een meer ver trouwelijk onderhoud, dat ze gelovigen wa ren. De twee laatstgenoemde categorieën vroegen en namen met gretigheid in ont vangst: bijbels, nieuwe testamenten, evangeliën en het protestantse Russische evangelisatieblad. De geschriften in zak formaat hadden hun voorkeur, omdat ze gemakkelijker mee te nemen en te ver bergen waren. Ze werden allen weerhou den door de vrees de toegestane hoeveel heid te overschrijden, omdat zij zich voor hun vertrek hadden verbonden alleen maar geschriften over de paviljoens mee te zullen nemen. „In het algemeen," zo schrijft Wassil jev, „stonden de Russische bezoekers meer open wanneer ze alleen kwamen, dan wanneer ze in groepsverband waren. Het meest frappeerde ons, dat ze, strikt genomen, geen materialistische, marxis-. tische overtuigingen koesterden, terwijl het toch voor de hand lag, zulks te ver wachten bij de vertegenwoordigers van de leidende klasse. Het was niet nodig hun de dwalingen van het communisme voor te houden. Hun tegenwerpingen, die op recht leken, kwamen in het algemeen voox-t uit de naar hun mening niet weg te redeneren tegenstelling tussen godsdienst en wetenschap, voor de wetenschap had den zij duidelijk grote geestdrift. Het pro bleem van wederzijdse verantwoording tussen wetenschap en religie was werke lijk een brandende kwestie voor hen." De schrijver vertelt dan, dat hier de editie van het evagelisatieblad in de Rus sische taal, die geheel gewijd was aan „de eerste bladzijde van de Bijbel," er veel toe heeft bijgedragen om hen die nog al tijd niet in staat waren de „bijbelse le genden" en de wetenschappelijke vooruit gang, de evolutieleer en het bijbelse schep- pingsvei-haal met elkaar te verzoenen, ver trouwd te maken met de gedachte, dat hier toch niet de kloof was die zij veron derstelden. Een ander punt, dat de Russische be zoekers ernstig bezighield was het kunst matig opwekken van leven; het feit dat niet-organische stof overgaat in levende materie leek hun de genadeslag voor de godsdienst. In de loop van hun vex-bliif in België en tijdens hei bezoek aan de Expo hebben sommigen van hen zich x-eken- schap gegeven, dat men de verworvenhe den van de techniek heel goed kan verzoe nen met godsdienstige overtuigingen. De vraag of wonderen mogelijk zijn houdt hen in hoge mate bezig. Het vraagstuk van de vrede houdt hen veel meer bezig dan de mensen van het Westen, omdat zij geloven in de mogelijk heid van een op handen zijnde oorlog. Het Christendom in het algemeen verwijten ze funeste dwalingen. De anti-religieuze pro- paganda neemt vaak toevlucht tot valse uitleg van de Bijbel, bijvoorbeeld de op vatting van de arbeid als een vloek ten gevolge van de zonde, minderwaardigheid van de vrouw ten opzichte van de man en zovoort. „Wij moesten dus," aldus pas teur Wassiljev, „de juiste intei-pretatie van de bijbelteksten in ere herstellen." Een ander pi'oblerm voor hen was: hoe kan er een zo gx-ote zedelijke bandeloos heid in de christelijke landen bestaan (on der meer tot uiting komend in affiches, advertenties, bioscopen, (literatuui-)? Waax-om richten de radiostations van het westen aanvallen op de U.S.S.R.? Zij ver keren in de mening dat de kracht en in vloed van het christendom louter te dan ken is aan haar financiële gx-ondslag. Niet minder interesseert hun het rassenvraag stuk. De moderne kunst op de Expo en in de paviljoens van het Vaticaan en van de Protestantse kerken heeft de grote meer derheid van deze Russen gechoqueerd. Ze vonden het een profanatie van het heilige en vroegen hoe het mogelijk was dat de christelijke kerken dergelijke voorstellin gen goedkeurden. Bepaalde bezoekers hadden zuiver gods dienstige vragen. Wat moet men doen om gered te woi'den? Wat is zonde? Zullen de niet-christenen gered worden? Waarom is het huwelijk onontbindbaar? Met gx-ote be langstelling luisterden ze naar hetgeen het Evangelie over deze punten leert. Het vx-aagstuk van de onsterfelijkheid der ziel, de mogelijkheid van de gemeenschap met God in het gebed, Gods zoi'g en bemoeie nis met alle mensen en de evangelische leer van de liefde tot de naaste, maakten eveneens een diepe indruk op hen. Hun interesse voor religieuze en geeste lijke problemen kwam ook aan het licht door de geheime n anonieme giften, dik wijls aanzienlijke bedragen in sovjet-roe bels en deviezen van de landen achter het IJzei-en Gordijn. Men had dit gedeponeerd in de offerblokken van de paviljoens met een godsdienstig karakter op de Expo zelf, maar ook in die van de kathedralen en kerken van Brussel en Antwerpen, die de toeristen uit de Sovjet-Unie konden be zoeken. Het probleem, dat voor hen even theo- x-etisch als praktisch van aard is, is het vraagstuk van de vrijheid. Zij voelden dit bleek duidelijk hoezeer hun vrijheid beperkt werd. Aan de andere kant heb ben ze weinig op met wat ze „de bour- geoise opvatting van de vrijheid" noe men: vrij zijn om zich louter met zijn eigen belangen bezig te houden, met een minachtende verwaarlozing van de collec tiviteit der mensen. In het algemeen voelde men, dat de ge stelde vragen in verband stonden met pex-soonlijke aangelegenheden, behalve bij enkele gi-oepsleiders en militante atheïs ten die de neiging hadden hatelijke strik vragen te stellen. Dit soort tegenwerpin gen kwam trouwens nooit van de kant «n wetenschapsmensen. Deze tegenstrib- belaai's werden gemakkelijk op hun num mer gezet door een eenvoudige redenexung of een woord uit de Bijbel, dat ze in het al gemeen niet verwachtten. Wanneer ze niet in groepsverband wax-en, bleken ze ge makkelijk bereid hun standpunt te her zien. „Wij hebben er heel wat ontmoet," al dus pasteur Wassiljev, die na een onder houd en de ontvangst van een Bijbel of een Nieuw Testament spontaan een gesprek begonnen om opheldering te krijgen of om te zeggen hoezeer het Evangelie, dat ze voor het eerst ontdekten, hun bewondering had verworven. Wij bewaren de herinne ring aan die Russische toeriste uit het zuiden van de U.S.S.R., die bij het zien van het nieuwe testament in het Russisch uitriep: „Ziedaar eindelijk het boek waax*- over mijn moeder me in mijn kinderja ren verteld heeft. Ik moet naar het buiten land om er een te kunnen krijgen!" Wan neer haar zowel een Bijbel als een Nieuw Testament wordt aangeboden, zegt ze: „Het eei'ste boek zal ik voor me zelf hou den, het andere zal ik in Rusland schen ken aan iemand, die ongelukkiger is dan ikzelf." Aldus pasteur A. P. Wassiljev van Brus sel in de „Revue de l'Evangelisation". Officieel is bekendgemaakt, dat de subsidies, die de Belgische regexing in 1959 met toestemming van de Hoge Auto riteit aan Belgische kolenmijnen zal kunnen verstrekken, overeenstemmen met een te subsidiëren hoeveelheid kolen van 7,6 iniljoen ton (waax-van 5,9 miljoen voor de kolenmijnen van de eerste groep en 1,7 miljoen voor die van de tweede), de waarschijnlijke produktie der betrok ken mijnen in 1959 op basis van de re sultaten der eerste vijf maanden. Aan de Ministerraad van de E.G.K.S. zal tijdens zijn bijeenkomst van morgen verzocht worden de Belgische regering te mach tigen maximaal 8 miljoen ton te subsi diëren (dus niet 9,9 miljoen ton zoals eerst was gemeld op basis van de werke lijke px'oduktiecijfers van 1957). Verder besloot de Hoge Autoriteit aan de Ministerraad voor te stellen voor een totaalbedrag van 7,5 miljoen dollar een E.G.K.S.-hulp te verstrekken (in plaats van de eerst voorziene 12 miljoen dollar) om de arbeiders, die door de geleidelijke sluiting, over 3 jaar vex-deeld, van de niet voor opneming in de Gemeenschap pelijke Markt in aanmei'king komende mijnen eerst aan het werk te kunnen houden en vervolgens te herscholen. De Belgische regering zal een even groot bedrag voor haar x-ekening nemen. Er zullen in totaal 27.000 arbeiders worden ontslagen, maar rekening houdend met de reeds aan de gang zijnde werkzaamheden en het mogelijk weer bij de ïrxijnen in dienst nemen van een bepaald aantal arbeiders, zullen slechts 17.500 arbeiders hulp voor herscholing moeten ontvangen. De Ministerraad zal in principe toestem ming moeten geven en zich later moeten uitspreken over de aanvragen om hulp, die hem van geval tot geval zullen wor den voorgelegd. De bestuurders van de beide auto's, die zondagnacht bij Harderwijk met volle snelheid in de mist op elkaar zijn gebotst, zijn in een ziekenhuis te Harderwijk over leden. Zij zijn de 21-jarige J. Blauw uil Engelbert (Groningen) en de 22-jarige C. Bosman uit Bussum. De andere inzittenden van de auto's worden nog verpleegd in het ziekenhuis te Harderwijk. Voor een van hen, een meisje, is het levensgevaar nog niet geweken. Op de rijksweg in Huizen is de 68-jarige mevrouw G. S. Kievit-Dekker uit Bussum bij het oversteken door een pex-sonenauto aangex-eden. De bestuui-der van de auto zag haar plotseling hardlopend oversteken. Hij kon haar niet meer ontwijken. Me vrouw Kievit, die waarschijnlijk door de regen en de duisternis de auto niet heeft zien naderen, werd vele meters weggeslin- gerd. Zij moet op slag dood geweest zijn. Tijdens werkzaamheden voor het plaat sen van een centx'ale-verwarmingsinstalla- tie in een perceel aan de Dr. C. A. Gerke- stx-aat, moest een achttienjarige hulpmon teur uit Alkmaar donderdagmorgen de schoorsteen vegen. Tegen de uitdrukke lijke wil van zijn superieuren klom hij voor het uitvoeren van dit karwei, inplaats van langs een ladder via de regenpijp om hoog. Op ongeveer een meter afstand van de dakrand brak deze pijp en de jongeman stortte van ongeveer vier meter hoogte naar beneden. Hij werd in ernstige toestand naar het Marine hospitaal in Overveen vervoei'd. Het bleek dat hij beide polsen en het x-echtersleubelbeen had gebroken. Voorts had hij een bekkenfractuux-, vlees wonden aan knieën en hoofd en een her senschudding opgelopen. Per 1 juli 1959 waren, blijkens het C.B.S., 135 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling met een tonnage van 1.032.000 b.r.t. Hiervan waren drie passa giersschepen, 61 vrachtschepen van 500 brt of groter, 45 vrachtschepen kleiner dan 500 brt en 26 tankschepen. Per 1 juni wa ren 148 Nederlandse zeeschepen in aan bouw of op bestelling en per 1 mei j.l. 160. Van voox-noemde 135 zeeschepen waren 114 in aanbouw op Nederlandse en 21 op buitenlandse werven. De drie in aanbouw zijnde passagiersschepen zijn alle besteld bij Nederlandse werven. Per 1 juli waren, blijkens het C.B.S., in Nederland opgelegd 41 schepen (Neder landse zowel als vreemde vlaggen), met een inhoud van 234.500 brt. Hiervan waren 13 onder Nedex-landse en 28 onder buiten landse vlag. Van deze schepen waren er 35 voor droge lading, 6 waren tankers. Per 1 juni waren 40 en per 1 mei jongst leden 45 schepen in Nederland opgelegd. Bovendien waren op 1 april te Singapore opgelegd 27 Nederlandse schepen met 79.320 brt, waaronder 5 tankers en in Ant werpen 2 Nederlandse tankers. VOOR IIET ZWAKKE KIND De collecte, die van 13 tot 26 juli j.l. in Velsen is gehouden, ten bate van het zwakke kind, heeft 1099,43 opgebracht. Een mooi resultaat, waarvoor het comité alle medewerkers(sters) dankbaar is. Amsterdam Hoewel de affaire in aandelen Kon. Olie geringer was, vergeleken bij die van de beide vorige dagen, was de tendentie we derom vast. Wallstreet had niet alleen de willige stemming voor de oliewaarden, die op het Damrak aanwezig was overgeno men, doch voegde er zelfs nog een flinke koersstijging aan toe met de hoogste om zet op de New-Yorkse beurs voor de aan delen en wel met 81.600 shares. Vanzelf sprekend was de houding van New York voor het oliefonds een stimulans voor Am sterdam en de overige Europese beurzen. De koopordex-s hadden opnieuw de over hand en het kon dan ook niet uitblijven, dat de aandelen belangrijk boven de slot- koers van woensdag uitkwamen en wel op f 169.10 bij de opening. Er volgden daarna wat winstnemingen waardoor de koers daalde tot f 168.50 tegen de vorige slotprijs van f 164.50. Tegen het einde van de beux-shandel liep de koers echter weer op tot f 169.De hoogste prijs van de niet-officiële ochtendhandel bedroeg f 170.50. Eevenals gisteren werden ook vandaag de overige internationale waar den vrijwel verwaarloosd. In AKU ging noe wel het een en ander om zij het dan dat de verkopen hier de overhand hadden. De rayon-aandelen daalden van 368% tot 365% tegen gisteren 371%. Philips en Uni lever verloren een paar punten. Alle KLM-papieren werden onveranderd ge adviseerd. Scheepvaarten ontmoetten wei nig belangstelling en de koersen lagen merendeels een fractie beneden die van de vorige dag. In cultures viel enig aan bel in aandelen Deli te constateren waar door de certificaten enig verlies moesten incasseren. In aandelen HVA en Amster dam Rubber gebeurden geen dingen van betekenis. De verlaging van de daggeld- rente (call money) met een kwart percent tot 1% percent had een stimulerende in vloed op de staatsfondsenmarkt. De stem ming was hier door elkaar vast. Bank aandelen vrijwel onveranderd. Internatio nale Viscose werd enige punten lager ge adviseerd, daarentegen aandelen Metaal- buizenfabx-iek Excelsior enige punten ho ger evenals Hazemeier op 380 (377). Aan delen Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) kregen een iets hogere advies prijs. Wollenstoffenfabriek Dröge een paar punten hoger als nawerking op de divi dendverhoging. Prolongatie 3 percent. (A.N.P.) NEW YORK Voor de vierde maal achtereen hebben de industriële fondsen op de New Yorkse effectenbeurs een recordhoogte bereikt. Du Pont leidde bij de sterk in de markt liggende chemicaliën en won 2 dollar, na aanvankelijk zwak te hebben ingezet. Chrysler gaf de toon aan bij de autofa- brieken, vliegtuigfondsen maakten, na een lange periode van inactiviteit, eindelijk weer winsten, enkele van bijna 2 dollar. Aluminium en elektronische waarden wa ren zwak, spoorwegen en staalfondsen la gen gewillig. Het aantal sterke industrië len was echter hoog genoeg voor nieuwe rekords. Speciale waarden gingen vooruit De totale omzet was 3.240.000 aandelen. Van 1210 verhandelde fondsen waren er 419 hoger en 565 lager. Het industriege middelde kwam van 673.18 op 673.37, dat voor spoorwegen van 168.49 op 167.82 en dat van openbare nutsbedrijven bleef op 89.71 onveranderd. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Nederl. *47 93% 3 °/o Nedl. 1962/64 98% Woningbouw 6 °/o 111 Pr. A'dam '56 I. 80% Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III 99^ Px\ R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 90 Pr. R'dam '57 99% A.K.U 365% 366 Calvé Delft 562 Van Gelder Zonen 229% K. N. Hoogovens 561 Nederl. Ford 324% N. Kabelfabriek. 396 gew.Philips Gloeil. 658'/2 659 Pref.PhilipsGloeil. 254% Unilever 581% 582 Wilton Fyenoord. 210 Werf Gusto 156% Dordtsche Petrol. 736 Kon. Petroleum.. i 169.20 168.80 Billiton 275 A'dam Rubber 93 K.L.M f 134.— Holl. Amer. Lijn. 157% K.N.S.M 158% N. Scheepv. Unie 134 v. Nievelt Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 251 H.V.A 150% Delimaatschappij f 180. Amsterd. Bank. 334 Nat. Handelsbank 151% Ned. Handel Mij 254 Rotterd. Bank 309 Twentsche Bank. 269% Anaconda Copper 63^ Bethlehem Steel. 56% U.S. Steel 103'% General Motors 56% 79% Tidewater 26^

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11