BASEBALL IN AMERIKA: een kolossaal vermakelijkheidsbedrijf Jac. Kraan won in zijn Mus tang op de eerste dag van Holland Week Kortebaan draverij Simpson - winnaar van vierde etappe verdrong Everaert van topplaats Nationaal Jubileum Concours-Hippique Ronde van Frankrijk om het jaar en dan nog voor merkenteams Derby op Duindigt met een record aantal deelnemers Bij de Sharpies was Bart Kraan het snelst Vier Nederlanders bij de eerste vijftien ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 13 NOC komt nog veel geld tekort voor uitzending atleten naar Rome SANTPOORT SANTPOORT Schur won ook de tweede etappe in Oost-Duitsland Piet Steenvoorden op de tiende plaats Regen bedreigt Groenendaal tennistoernooi A-toernooi blijft voor het weekeinde gereserveerd Henke (RGH) gaat over naar Hermes DVS Haarlem speelt dinsdag tegen Willerby Old Boys Haarlem beschikt niet meer over doelman Snijders Baseball dat woord betekent In Amerika: een kolossaal vcrmakclykheids- bedrbf, een ruw brok folklore en een -->erfect bedreven, manlijk stoere sport, baseball is een merkwaardig mengsel van fize drie elementen en een buitenlander vijft misschien al tyd enigszins een buiten- 'aander, waar het deze sport betreft, maar \merika zou veel van zyn eigenaardig ka rakter verliezen, wanneer by toverslag de hall-game" zou verdwijnen en vele Amerikanen zouden in dat geval plotseling niet meer weten waar over te praten Baseball is „big business". Er zyn in het hele land slechts zestien eerste-klasse-clubs en wie eigenaar en exploitant is van een daarvan, doet goede zaken, soms zelfs heel goede. Niet ieder groot zakenman is een gedis tingeerd heer en enige tyd geleden had ik alle gelegenheid om in Washington Calvin R. Griffith te observeren, de „baas" van de Senatoren. Men moet namelyk weten, dat Washington baseball-club „The Senators" heet. Verwarrend? Niet zo heel erg! Voor vele bewoners van Amerika's hoofdstad zyn de Senatoren van het stadion belang rijker dan de Senatoren van het Kapitool. De directeur van het stadion en eigenaar van een „stal" vol „Senators" is dus ge noemde Calvin Griffith. Ik zag hem on langs bij een wedstrijd naast presiden' Eisenhower zitten: een nog vrij jonge ma: met een grof gezicht en een zware onder kin. Het feit, dat hij naast de president van de Verenigde Staten zat. belette hem niet om pinda's te eten en de schillen neer te gooien voor de smetteloos gepoetste schoenen van het staatshoofd. Eisenhower is zeker niet de man om aanstoot aan zo iets te nemen. Pinda's horen bij een base ball-wedstrijd. De president dronk gretig cola uit een kartonnen bekertje. Best betaalde slaven Deze olienootjeskauwer is een machtig man en zijn vijftien collega's, die de andere grote clubs exploiteren, zijn dat eveneens. Slavernij is in Amerika ongeveer een eeuw geleden afgeschaft, maar Griffith en zijn collega's kopen en verkopen nog altijd baseball-spelers overigens 's werelds best betaalde slaven. Het vreemde is, dat die transacties ge heel buiten de spelers om gaan: de club in Washington kan op een gegeven mo ment een speler ruilen tegen een andere speler, bijvoorbeeld van de club in Balti more. Die jongemannen hebben zulk een transactie dan maar te aanvaarden en treden soms de volgende dag reeds op voor hun nieuwe baas. Maar ook komt het voor dat bijvoorbeeld de club in Detroit een speler koopt van de club in New York of Boston en daarvoor aan die club een flink bedrag in dollars betaalt. De speler in kwestie gaat "er in dat_ bepaalde seizoen niet op vóór en niet op achteruit. De regel is namelijk dat een speler na verkoop het zelfde salaris moet behouden, waarop hij bij het begin van het seizoen is aangesteld. Hij kan weigeren voor die andere club te gaan spelen, maar dat betekent dan het einde van zijn baseball-carrière. Die koop en verkoop van mensen, zonder dat zij daar zelf iets over te zeggen hebben, moet vreemd lijken, maar baseball-enthou- siasten kunnen dit. wel verdedigen. Zouden de spelers zelf het recht hebben om zich te verkopen aan de meest-biedende club, dan zou een rijke exploitant (in New York bijvoorbeeld) domweg alle sterren kunnen opkopen en zijn club het kamoioenschaD kunnen garanderen. Nü is het zo, dat Washington een goed bod van New York kan afwijzen, omdat het zelf hoopt het kampioenschap in de wacht te slepen. Men zal zeggen: Tegen het eind van de competitie zullen kansloze clubs hun goede spelers wel willen verkopen, maar daar is een maatregel tegen: na half juni (drie maanden voordat het seizoen afloopt) mogen geen spelers meer worden gekocht of geruild. 475.000,- per jaar Men zal inmiddels begrepen he^en. dat baseball in de fonklassen een bfi»,P®T,«,mort is! In de wedstriid waar nr««siden# F'sen- hower onlangs naar ging k"'r«»*v "««oirte voor Boston de vermwrfl» T°d mee. 7,ijn se'nris is 125.000 do1'"»** nnr jaar '475 000 enlde^n nat is uitzonderink hoog. 15.000 k 20.000 dollar moe* men ongeveer ais normaal beschouwen. Ted Williams is a.i bijna 41 jaar oud. ook dat is uitzonder- 'iik: de meeste tepspelers zyn tussen de 25 en 35 jaar. Werners leveren over het algemeen hun beste nrestaties op een 'eeftijd tussen 30 en 35 jaar. Zii moeten hard werken voor hun sala- ";s. De zestien clubs zijn in twee groenen „rrdoaH. fje American L°ague en de Na- ''"onal League. De kamm'oenen van die 'wee groenen snclen eind seotember om het „wereldkampioenschap". In die dagen oraat vrijwel, iedereen over baseball in Amerika. Het vorig jaar woonden 366.000 toeschouwers de zeven wedstrijden om het fel begeerde wereldkampioenschap bij. 154 wedstrijden Wat een competitieschema! Die acht clubs van een klasse ontmoeten elk van zeven tegenstanders niet minder dan twee entwintig keer! Zii spelen dus per seizoen 154 wedstrijden, die gewoonlijk ongeveer 'weeëneenha'f uur duren. Het seizoen duurt van half april tot half september en in die vijf maanden speelt men meestal zes maal per week. In de American League komen geen clubs voor, die hun tehuis aan de westkust hebben, maar sinds de New York Giants en Brooklyn Dodgers New York verlieten, telt de National League twee Californische clubs. Dat betekent een afschuwelijk druk gereis en getrek over het land, uiteraard steeds in vliegtuigen. Die zestien topteams hebben echter voor de diverse plaatsen in het team meerdere spelers, zodat niet alle spelers alle wed strijden meespelen. Vooral de werpers komen lang niet iedere wedstrijd in het veld. Als een wei-per het presteert in een seizoen twintig wedstrijden te winnen, dan maakt hij historie. Een Amerikaan gaat niet alleen naar een ball-game", omdat de sport hem zo in- oresseert. Meestal betekent zo'n middag ">f avond in het stadion nog veel meer: uj gaat terug naar de sfeer van de warme •omerdagen uit zijn jeugd, terug naar een ongedwongen, onelegant, maar warm- nenselijk stuk Amerikaans volksleven. Vrijwel iedere man zit hier in zijn over hemd. Veel vaders brengen hun zoons mee. Men drinkt bier of „coke", men eet pinda's en worstjes. De stemmen zijn luid en man lijk. Zelfs de kleine jongetjes roepen al: „Give them hell!" of ..Show them!" („Geef ze op hun kop" of „Leer ze mores"). Het stadion is een van de laatste wijk plaatsen voor de Amerikaanse man. Er komen hier wel vrouwen, maar ze domi neren beslist niet. Het is hier simpel en ruig. Het lijkt wel een onbewuste reactie op de hoge Amerikaanse levensstandaard. Het stadion in Washington bijvoorbeeld ligt midden in een grauwe, foeilelijke negerwijk. De parkeerruimte in deze buurt is veel te gering. Er komen trams langs dit sportveld, maar men heeft niet eens de ruimte om extra trams op te stellen tegen het einde van de wedstrijd. De men sen moeten maar wachten tot ze zich binnen kunnen wurmen in de toch al volle trams, die op hun normale rit langs komenEn dat in het tropische, voch tige zomerklimaat van Amerika's hoofd stad. Idool van jeugd Maar de heer Griffith heeft vooral de laatste tyd niet te klagen over gebrek aan bezoek en zyn Senatoren maken zich steeds meer populair. Eisenhower liet de bekende speler Killebrew aan zich voorstellen, een veelbelovende jongeman van bijna 23 jaar, die heel populair is bij de jeugd. De presi dent zei: „Ik ben bly eens kennis te maken met de held van mijn kleinzoon David". Eisenhowers minister van Justitie, Ro gers, ondervond onlangs, hoe betrekkelijk onbelangrijk staatslieden kunnen zijn in de ogen van de jeugd. Rogers zei tot een van zijn zoons, die nogal eens de telefoon opneemt als een belangrijk man zijn vader wil spreken: „Nu ben je misschien nog niet zo onder de indruk, maar later zul je toch wel met trots vertellen, dat je herhaalde lijk president Eisenhower gesproken hebt door de telefoon". Rogers' zoon antwoord de: „Vader, hebt u wel eens met Kille brew gepraat?" Voorlopig leek hem dat nog heel wat indrukwekkender. Het schijnt, dat baseball is ontstaan uit een spel, dat de Nederlanders lang geleden in Amerika hebben ingevoerd. Nadat het SDel in de Verenigde Staten geperfectio neerd was en ongekende populariteit had bereikt, is het ook weer naar Nederland teruggekeerd, waar het thans als „honk bal" bekend staat. In Nederland heeft het echter (nog?) niet die populariteit, als in Amerika. In Japan daarentegen heeft baseball na de oorlog geweldige opgang gemaakt. Perfectie Maar de perfectie, waarmee men in Amerika baseball speelt, wordt tot dus verre nergens ter wereld geëvenaard. De beroepsspelers uit de topklassen zyn in het algemeen lang, gespierd en vry zwaar. Zij zijn fenomenale vangers, krachtige, ge raffineerde werpers en enorme hitters met de knuppel (het „bat"). De man, die als Een van die stadions, waarin zich de belangrijke baseballwedstrijden af spelen in Amerika. Het is het stadion van de Milwaukee Braves dat aan ruim 36.000 mensen een plaats kan verschaffen. Er zijn seizoenen dat de kassiers van de club bijna twee mil joen kaarten doen verkopen hij het bat hanteert de bal zo'n enorme klap kan geven, zodat deze over alle tegen standers heen tussen het publiek terecht komt of zelfs over de tribunes verdwijnt die man is goud waard voor zijn club en kan voor zichzelf in tien jaar tyds een flink kapitaaltje sparen. Voorbeelden zyn de eerder genoemde Ted Williams en de veel jongere Mickey Mantle (New York Yankees). Als kijkspel verschilt deze sport hoe goed ook bedreven hemelsbreed van voetbal of tennis. Baseball is een langzaam spel, voortdurend onderbroken. Bovendien blijkt zelfs de beste slagman de kracht van zijn slagen niet altijd te kunnen beheersen. Het berekende plaatsen zoals bij voetbal of tennis moet daardoor voor een groot deel ontbreken. De baseball-spelers komen voorts slechts voor korte ogenblikken tot felle activiteit. Maar dat deert de honderd duizenden niet die fanatieke aanhangers zijn van baseball. En de Nederlander wiens voorvaderen dit spel naar Amerika hebben overgebracht, kan zich er maar het best over verheugen, dat Amerika aan Neder land zulk een genoeglijke zomersport te danken heeft! Het Nederlands Olympisch Comité is één jaar voor de Olympische Spelen in Rome nog lang niet uit de geldzorgen. Het ligt in de bedoeling een ploeg van 130 atleten en officials naar de Italiaanse hoofdstad uit te zenden, hetgeen 330.000 zal kosten. Daarbij komt, dat het NOC voor de jaren 1959 en 1960 reeds aan trai ningssubsidies een bedrag van 250.000 heeft toegezegd. Aan het totaalbedrag van bijna 600.000 komt het NOC echter nog wel wat tekort. Aldus vertelde vanmid dag mr. J. Th. H. van Lier, hoofd van het secretariaat van het NOC, tijdens de trek king van de Olympische loterij in Amster dam. Die loterij, waarvoor 300.000 loten a 1 in omloop zijn gebracht, heeft maar een klein steentje bijgedragen in de totale on kosten voor Rome „Niet teleurstellend, gezien de concurrentie van andere grote loterijen, maar toch wel een kwart bene den de raming", noemde mr. Van Lier de geschatte opbrengst van ongeveer 90.000. Ten overstaan van notaris mr. E. Ben- nink Bolt werden de 100 prijzen getrok ken. De hoofdprijs, een luxe DAF-perso- nenauto, viel op nummer 99884. Twee DAF-personenauto's van een eenvoudiger uitvoering zijn bestemd voor de houders van de nummers 62745 en 132668. Voorts werden nog 97 prijzen getrokken, bestaan de uit waardebonnen. De bezitter van het lot nummer 213459 was wel bijzonder gelukkig. Op dit lot, dat aanvankelijk was gehonoreerd met een waardebon van 50. viel bovendien de extraprijs in deze loterij, een zesdaagse reis voor twee personen naar de Spelen in Rome. De Holland Week 1 is vrijdag op de Loosdrechtse plassen onder minder gun stige weersomstandigheden gestart De zon ontbrak en verschillende flinke regenbuien Zeilen maakten het verblijf in de boten, en aan de kant minder aangenaam. Aanvankelijk was er ook weinig wind, doch dat werd later beter. In de Flying Dutchmanklasse, het eerst gestart, zag men Jac. Kraan weer als overwinnaar eindigen. Hjj bleef daarmede U. de Vries, die een goede tweede plaats bereikte, de baas. De Ita liaan Capio moest zich met de derde plaats tevreden stellen, terwijl de Frans man Pigoreau in het achterveld eindigde. Bij de Sharpies was het weer Bart Kraan die direct de kop nam en het veld tot de Advertentie Nationaal kampioenschap van Nederland om de zilveren zweep WOENSDAG 5 AUG. - aanvang 13 uur Terrein Westlaan by de Rijksweg De Engelsman Tommy Simpson heeft de vierde etappe van de Omloop van het Westen, van Lorient naar Quimper over een afstand van 180 km., gewonnen en tevens de leiding in het algemeen klasse ment genomen. De Nederlanders deden zich ook nu weer gelden, by de eerste vyf- tien plaatsten zich Geldermans (8), Stolker (10), Post (11) en De Haan (15). In Bretagne, op een moeilijk en zwaar parcours, is de slag ontketend en heeft de Omloop van het Westen een nieuwe leider Advertentie DONDERDAG 6 AUGUSTUS op het terrein van het Lavigerie College, Wüstelaan. Entree ƒ3.—. ƒ2.50, ƒ1.50 en ƒ0.50. Aanvang 10 uur. - Springconcours 14 uur. De ronde van Frankrijk zal met vier da gen worden ingekort, als de andere orga nisatoren van grote wielerronden evenzo handelen. Bovendien zal het ene jaar de Ronde van Frankrijk worden gehouden voor merkenteams en het andere jaar zal er geen enkele ronde zijn, noch in Frank rijk, noch in Spanje, Italië en andere lan den. Daarentegen zal er in dat jaar een Ronde van Europa worden gehouden voor nationale ploegen ook met landen van achter het ijzeren gordijn die open is voor zowel professionals als amateurs. De verdiensten van de amateurs zullen ten goede komen aan de wielerbonden, die zij vertegenwoordigen. Deze verklaring, afgelegd door de direc teur-generaal van de Tour de France, Jac ques Goddet, en ondertekend door de se cretaris-generaal van de UCI (Internatio nale Wielerorganisatie), René Chesal, is afgedrukt in het laatste nummer van La France Cycliste, het officiële orgaan van de Franse Wielerbond. Naar aanleiding van een gesprek, dat deze week op de Luxemburgse ambassade in Parijs is ge houden en waarbij ook aanwezig waren de heren Rodoni, de president van de UCI, Wie zal de D>ïrby 1959 winnen'? Dat is de vraag, die al weken lang in de draf- sport tot in den treure toe wordt gesteld. Geen wonder, want de 15de na-oorlogse Derby, die zondagmiddag op Duindigt wordt gelopen, telt niet alleen een record aantal deelnemers, maar is bovendien door het ontbreken van een uitgesproken favo riet één der meest lucratieve in de ruim 50-jarige historie van deze belangrijke klassieke draverij voor 3-jarigen. Beide factoren maken het eindresultaat onzeker: want zonder uitzondering zijn de trainers ook die der kanspaarden het er over eens, dat een veld van 17 paarden te veel van het goede is en dat in het gedrang bij de start en bij het ingaan van Paardesport de eerste bocht al vele illusies in rook zullen opgaan. En het paard, dat in dit gedrang vele meters verliest, zal dat nau welijks of niet meer kunnen inlopen, om dat het grootste deel van de collectie elkaar in snelheid niet veel toegeeft. Slechts Xuthus Hollandia en Xema S heb ben wat snelheid over en zouden bij een gunstige start de strijd onder elkaar kun nen uitmaken, ware het niet, dat Xuthus Hollandia een kennelijke afkeer tegen Duindigt heeft en Xema S in zijn laatste voorbereidende koers het over een 400 m kortere afstand schoon liet zitten. Daaren tegen vrezen X Hanover, X Mighty Lord en Xantlios Narciso de afstand niet en zij zullen vooral op een plakkerige baan het de beide favorieten zeer moeilijk kunnen maken. Onder de resterende 12 paarden zijn er nog verscheidene, die meerdere goede ver richtingen (Xuthus T, X Mieke Hollandia) op hun naam hebben en zeker niet als vol komen kansloos beschouwd mogen worden. Vooral Jan Kruithof zal met Xuthus T vele aanhangers hebben, doch Jan zelf was allerminst tevreden over het laatste werk van deze hengst; daarentegen was Xissy Norton's trainer weer zeer tevreden. Verder is bekend, dat Geersen Xema S zal rijden, doch indien de baan zwaar is zal hij er goed aan doen een lichtere rijder te zoeken, omdat een 100 kg over een af stand van 2Vj kilometer door de bagger mee te trekken, voor Xema S een veel te zware opgave zal zijn. En wie het dan wel zal winnen? Ver moedelijk Xuthus Hollandia, die behalve snel ook zeer sterk is. Een zekerheid is het echter allerminst, zodat niemand ver wonderd mag kijken als uit dit grote Derby-veld een prachtige outsider komt. Jacques Goddet. Wilwertz en Doreau, is deze verklaring op gesteld. De wereldkampioen der amateurs Gustav Adolf Schur heeft ook de tweede etappe van de Ronde van Oost-Duitsland gewonnen. Hij zegevierde na de 166 km. van Güstrow naar Stendal in de sprint van een groepje van negen renners, van wie zijn landgenoten Hagen, Eckstein en Töpfer de tweede, derde en vierde plaats bezetten. De Nederlander Piet Steenvoor den eindigde als tiende en Zilverberg als veertiende, beiden op 1 min. 42 sec. van de winnaar. Steenvoorden zat op 10 km. van de finish nog in de kopgroep, maar werd terugge roepen om Zilverberg, die zich bij de eer sten trachtte te voegen, te helpen. De Ne derlanders werden vlak voor de finish in gelopen door het fel jagende peloton. De uitslag was: 1. Schur (O. Did.) 4.26.55 (met bon. 4.25.55); 2. Hagen (O. Did.) z.t. (met bon. 4.26.25); 3. Eckstein (O. Did.); z.t.; 10. Steenvoorden (Ned.) 4.28.37; 14. Zilver berg (Ned.) z.t.; 22. ex aequo: o.a. Balvert en Jansen (beiden Ned.) 4.28.54; 78. Van Straten (Ned.) 4.35.00; 79. Sluis (Ned.) 4.43.47. Het algemene klassement na twee etappes luidt: 1. Schur (O. Did.) 9.40.52; 2. Tlustocho- wicz (Polen) 9.42.22; 3. Hagen (O. Did.) 9.45.30; 4. Zilverberg (Ned.) 9.46.02; 15. Jansen (Ned.) 9.50.00; 31. Balvert (Ned.) 9.53.13; 36. Steenvoorden (Ned.) 9.55.20; 50. ex aequo o.a. Van Straten (Ned.) 9.56.46; 76. Sluis (Ned.) 10.10.23. gekregen, namelyk de Engelsman Tommy Simpson, die het leiderstricot overnam van zyn ploeggenoot Everaert. In de eind sprint in Quimper toonde hij zich superieur aan zijn vier concurrenten, met wie hij inde eindfase uit het peloton was ge vlucht. Van het begin af aan heeft Simpson, die tot tweemaal toe een aanbod om in de internationale ploeg voor de Ronde van Frankrijk te worden opgenomen heeft af geslagen, daar hij zich nog niet rijp achtte voor de Tour, slag geleverd en bij elke ontsnappingspoging en dat waren er W ielrennen tussen Nantes en Quimper talrijke stak hij zijn hoofd op. Aan zijn zijde vond hij meestal Schoubben, Stablinski, Scodeller, Elliott en de Nederlanders Stolker en De Haan, die eveneens van een grote activi teit blijk gaven. Reeds dadelijk'na de start was het on rustig in de gelederen en na 50 km. slaagde een groepje, waarbij De Haan, erin een voorsprong te nemen. Toen Stolker zich bij hen voegde, werd het alarmsein gegeven. Immers, met zijn derde plaats in het algemene klassement was onze land genoot een van de gevaarlijkste concur renten van de drager van de gele leiders trui, de Fransman Everaert. Door een lekke band moest Stolker echter „lossen" en daar kwam nog bij, dat ploegleider Klaas Büchly in de achterhoede zat en hem daardoor niet de snelle hulp kon bieden, die zo gewenst was. Het lot. was echter met de Nederlander, want de vluch telingen zetten niet door en bij de ravi taillering na 92 km. lag de gehele meute weer bijeen. Maar een aantal renners bleef rebelle ren, zoals Beuiffeuil, Gouget, Simpson en ook Stolker. Profiterend van een snelle afdaling slaagden na 120 km. de Belg Sweeck en de Fransman Bihannic erin, te ontsnappen en toen er nog 45 km. waren te rijden, bedroeg hun voorsprong 2 min 5) sec. Bihannic kon zich evenwel niet handhaven en toen Sweeck gezelschap kreeg van Mathys, Simpson, Scribante en Geneste met nog 20 km. voor de boeg, lag het in de lijn, dat Simpson de overwinning tot zich zou trekken. Hetgeen geschiedde. Vijf man, onder wie Geldermans en Stol ker, die kort voor de finish uit het pelo ton waren ontsnapt, streden om de vol gende vijf plaatsen. De uitslag luidde: 1. Simpson (G.B., 4 uur 38 min. 40 sec.; 2. Mathys (Belg.) z.t.; 3. Scribante (Fr.) 4.38.43; 4. Geneste (Fr.) z.t.; 5. Sweeck (Belg.) z.t.; 6. Schouben (Belg.) 4.39.13; 7. Elliott (Ierland) z.t.; 8. Geldermans (Ned.) z.t.; 9. Forestier (Fr.) z.t.; 10. Stolker (Ned. z.t,; 11. Post (Ned.) 4.39.47; 12. Van der Plaetsen (Belg.) z.t.; 13. Delamaire (Fr., 4.39.54; 14. Provost (Fr.) z.t.; 15. De Haan (Ned.) z.t.; 16. Stablinski (Fr.) 4.39.54; 17. Thielin (Fr.) z.t.: 18. Beuiffeuil (Fr.) z.t.; 19. Van Steenbergen (Belg.) 4.40.—; 20. De Roo (Ned.) z.t.; 25. Schalk Verhoef (Ned.) z.t.; 32. ex aequo: o.a. Captein Van den Brekel, Niesten en Vergoossen (allen Ne derland), allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen: 4.40. Het algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Simpson (G.B.) 22 uur 42 min. 17 sec.: Elliott (Ierland); 22.42.50; Schoubben (Belg.) z.t.; 4. Stolker (Ned.) z.t.; 5. Fore stier (Fr.) z.t.; 6. Mathys (Belg.) 22.42.59; 7. Scribante (Fr.) 22.43.02; 8. Geneste (Fr. z.t.; 9. Sweeck (Belg.) z.t.; 10. Beuiffeuil (Fr.); 22.43.31; 11. Geldermans (Ned.) 22.43.32; 12 Everaert (Fr.ï 22.43.37; 13. Rosseel (Belg) z.t.; 14. Colette (Fr.) z.t.; 15. Cerami (Fr.) z.t.; 18. Post (Ned.) 22.44.06; 21. De Haan (Ned.) 22.44.13; 25. Van Steenbergen (Belg.) 22.44.19; 26. Captein (Ned.) z.t.; 27. De Roo (Ned.) z.t.; 29. Schalk Verhoef (Ned.) z.t; 35. Van den Brekel (Ned.) z.t.; 43. ex aequo: Niesten (Ned.) en Vergoossen (Ned.) z.t. finish bleef aanvoeren. Achter hem kwam Wuijts binnen. De Taas van Taselaar bleek het snelst bij de 16m2 Streepklasse, waarin de Mascotte van Van de Bosch op de tweede plaats kwam. De Witte Huis zeiler De Haas jr. werd eerste in de Vrij heidsklasse met De Vries als tweede. Tour nier won met Windveer bij de Olympia- jollen. Hij wist Haaksma in de Glipper juist voor te blijven. Het grote veld van de Pampussen zag mevr. Van Duyl het veld aanvoeren en ook het eerst eindigen. Achter haar kwam Van Dijken in de Karekiet binnen. T ennis Het moge gebruikelijk zijn en voor spelers die niet uit de omgeving komen soms gewenst maar het blijft riskant dat men met de partijen van een A-toernooi niet eerder dan op donderdag en soms pas vrijdag begint. Dat heeft vorig jaar het wedstrijd-comité van Brederode er varen en dat ondervinden nu de organisa toren van het „Groenendaal-toernooi", die donderdag door de regen werden gedwon gen de hekken gesloten te houden en ook gisteren niet geheel volgens programma te werk konden gaan. Het gevolg is uiteraard dat men in een weekeinde geforceerd het A-toernooi moet spelen en de speelsters en spelers meer partijen moeten afwerken dan goed en gewenst is. Reeds om tien uur heeft men vandaag het spel hervat en zonder noemenswaardige stagnatie zal mogelijk blijken om alle drie de toernooien nog „rond" te krijgen. Het ligt voor de hand dat de eindstrijden, al thans van het A-toernooi, zondag pas laat in de middag gespeeld zullen worden. Gisteravond trok de aandacht het dub belspel tussen de Amsterdammers R. Goudsmit en M. Koster en de Haarlem mers F. Neelissen en J. Greiner met tal van aardige momenten. In de eerste set gaf men elkaar weinig toe (9-7), maar in de tweede set kwam de grotere routine en de homogeniteit van de hoofdstedelingen scherper tot uiting en beslisten zij de par tij met 6-2 in hun voordeel. Ook de Haarlemmers Muschter en Titi— heru moesten met 6-2 en 6-3 de eer aan de Amsterdammers Peeters en Horn laten. Mieke v.d. Valk Bouman en Roland Kammeijer moesten met 6-2 en 6-3 buigen voor mej. Verheek en haar Amsterdam se partner Putters. In de enkelspelen startte v.d. Horst met een overwinning op de Dash-speler Mar- woto (6-3 en 6-0), klopte Scholten met 6-3 e 12-10 zijn stadgenoot Putters en ver sloeg W. Peeters de dubbelspel-specialist Ton den Hartog; 6-4 en 6-2. Fred Neelis sen passeerde Gerkens (9-7 en 6-2) en zal vandaag Oosterbaan van Dash ontmoeten. De finalist van vorig jaar C. de Jongh (Amsterdam) zette de opmars naar de eindstrijd in met een zege op J. v.d. Hoff (tweemaal 6-2) en de Beverwijker John Groen zorgde min of meer voor een ver rassing door met z'n strijdlust de sterke Amsterdammer P. Witteman te verslaan (3-6, 6-4 en 6-4). Voor het damesenkelspel werd nog niet gespeeld. B-toernooi. Voor het B-toernooi won R. Tienstra zijn single van Hufferman (6-3 en 6-4) en plaatste zich als eerste voor de halve eindstrijd. Bij de dames won mej. A. Mul der in de halve finale van mej. C. Verwaal (6-4 en 6-1) en bereikte mej. Y. Verheek de finale door een zege op mevr. M. Kau- ling (6-0 en 6-1). Ook in het damesdubbelspel bracht mej. Mulder het samen met mej. Zander tot de finale door een overwinning in de halve eindstrijd op de dames Hooy en Timmers, 6-2 en 6-3. Voetbal Henke, de linksbuiten van RCH, zal niet meer voor de Racing uitkomen in het aan staande voetbalseizoen. Hij is verkocht aan Hermes DVS. RCH contracteerde voorts Van Doorn, die jaren lang in NEC speel de, en Langeveld van EDO, die als reserve doelman zal optreden. Van Doorn is een voorhoedespeler. Haarlem speelt dinsdagavond een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen de Willerby Old Boys een elftal voetbal lers tussen de 20 en 24 jaar, dat op door reis is naar Duitsland, waar men wed strijden zal spelen tegen militaire elftallen. De Willerby Old Boys komen uit Huil. De wedstrijd begint om half zeven. Haarlem komt uit met: Kroone; Oepkes en Sybrandi; Schilpzand, Berendregt en Dinkelberg; Groeneveld, Goedhart. Doorn bosch, Vreeken en een nog nader aan te wijzen speler. De speler Doornbosch heeft Haarlem overgenomen van EDO, waar hij als amateur uitkwam. Haarlem zal het komende seizoen niet meer kunnen beschikken over zijn doel man Snijders. Deze heeft namelijk de voet balsport vaarwel gezegd. De Surinamer Kilian werd voorts overgedaan aan UVS, terwijl Degenaar overging naar Blauw Wit Brokx zal voortaan uitkomen voor DOS in Utrecht.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13