PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Kansen van het kleinbedrijf zullen niet lijden onder de Euromarkt Japan doet nieuw voorstel Wereldnieuws Wat warmer en vrijwel droog Expertiserapport van Schacht Kleine Vrijhandelszone is voor Nederland nadelig De concurrentiepositie in de E.E.G. Van alle bedrijven heeft 95% een personeel van één tot tien man Het tabaksproces te Bremen Obstructie in E.E.G. niet gewenst ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 2 Indola boekt bijna twee maal zo hoge winst Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Van lier WERFF i HUBRECHT De walvisvaartconventie Bedrijfsgrootte beschermt niet tegen conjunctuur Lening Sao Paulo 1921 Art. 48 besluit inkomsten belasting van toepassing Kawoeng besloot nog niet over terugbetaling De 500 grootste banken Na regen weer wat zonneschijn Jaarbeursgebouwen 6 dividend s-S 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (Van onze economische redacteur) Er bestaat nogal wat onzekerheid over de gevolgen van de oprichting van de Euromarkt voor het bedrijfsleven. Vooral de kleine en middelgrote bedrijven zien de toekomst met een zekere bezorgdheid tegemoet, omdat zy op de grote Europese markt menen de concurrentie met de grote buitenlandse onder nemingen niet aan te kunnen. De meningen van de experts over de gevolgen lopen nogal uiteen, maar tekenend is dat prof. Hallstein, president van de Commissie der E.E.G. er onlangs op heeft gewezen, dat het kleinbedrijf zich op de grote Ameri kaanse markt heeft kunnen handhaven, want in 1957 telde de Verenigde Staten 25 ondernemingen per 1000 inwoners tegen 22 in 1900. In de meeste geïndustrialiseerde staten bestaat on geveer 90 percent van alle bedrijven uit kleine ondernemingen (ambachten inbegrepen) met een personeel van één tot tien personen. Het Franse financiële weekblad „La Vie Frangaïse heeft een beschouwing gewijd aan de situatie in de zes Euro- marktlanden. Het blad heeft zich beperkt tot bestudering van vijf belangrijke bedrijfstakken, namelijk de chemische industrie, de metaalindustrie, de textiel- en kledingindustrie, de levens middelenindustrie en de hout-, papier- en grafische industrie. Deze bedrijfstakken vertegenwoordigen, aldus La Vie Frangaise meer dan de helft van de totale industrie. Helaas zijn de voor deze beschouwing gebruikte cijfers niet zeer recent ze zijn alle ontleend aan statistieken van omstreeks 1950 maar volgens het weekblad is dit geen over wegend bezwaar, omdat de situatie wel is geëvolueerd, maar niet radicaal is ver anderd. Zo weet men bijvoorbeeld, dat in West-Duitsland van 1952 tot 1957 het aan tal ondernemingen met meer dan 1000 man personeel met 38 percent is toegenomen en de middelgrote bedrijven met 18 per cent. De ondernemingen met minder dan 50 man, namen echter af met 4 percent. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de kleine bedrijven alle volledig zijn weg geconcurreerd, vele gingen in de middel grote groep over. Verschuiving naar grootbedrijf Ook in Nederland nemen wij een soort gelijke tendentie waar. Het aantal kleine ondernemingen van 10 tot 49 man perso neel daalde tussen eind maart 1953 en eind september 1957 van 69 tot 66 percent, het aantal bedrijven met een personeelsbezet ting van 50 tot 500 man nam in dezelfde periode toe van 28 tot 31 percent, terwijl het aantal grote ondernemingen met meer dan 500 man op 3 percent gelijk bleef. Er treedt dus een verschuiving op van het kleinere naar het middelgrote bedrijf. Deze percentages zeggen echter niet alles. Een vergelijking tussen de perso neelsbezetting in de drie groepen bedrijven toont ons, dat in 1957 47 percent van alle werkers in deze groepen in de grote be drijven emplooi vond, tegen 38 percent in de middelgrote en 15 percent in de klei nere. In 1938 werkte 40 percent van het totaal aantal werknemers in bedrijven met meer dan 200 man personeel, thans is dat percentage 50. Snelle aanpassing gewenst Uit het overzicht in La Vie Frangaise blijkt dat de ambachtelijke werkplaatsen en de kleine bedrijven met 1 tot 10 man personeel 95 percent van alle onder nemingen in de onderzochte bedrijfstakken uitmaken. In België gaat de concentratie het minst ver in alle branches en er is een duidelijk verschil met de andere lan den, ook met Nederland. Dit bewijst dus, dat de grootte van de markt geen oorzaak kan zijn. Over het algemeen gaat de con centratie in de Beneluxlanden iets minder ver als bij onze buren. De Euromarkt zal zeker een stimulans zijn om deze achter stand in te halen. Door de successievelijke opheffing van de invoerrechten zullen de niet rendabele kleinere ondernemingen hun bescherming verliezen en niet langer in staat zijn in de schaduw van de grote te blijven leven. Ook de verscherping van de concurrentie zal het ritme van de vernieuwing ver snellen, en het is maar de vraag of de klei- Over het eerste halfjaar 1959 boekte de Indola n.v. en haar dochteronderneming, de n.v. Industriële Onderneming W. H. Braskamp een totale netto winst van 1.152.000 te gen 621.000 in de eerste helft van 1958. De bruto omzet bedroeg 7.948.00 (vorig jaar 5.940.000); grond stoffen, lonen, afschrijvingen en ove rige bedrijfskosten vergden 6.809.000 5.329.000), het netto bedrijfsresultaat was 1.139.000 611.000), terwijl aan inciden tele posten werd geboekt f 13.000 10.000) de verschuldigde vennootschapsbelasting is hierbij buiten beschouwing gelaten. Het uitstaande aandelenkapitaal is geste gen van 3.333.000 per ultimo 1958 tot 3.358.000 per einde juni 1959. Op grond van de huidige gang van zaken mag vol gens de directie de verwachting worden uitgesproken dat onvoorziene omstan digheden voorbehouden ook de resulta ten over het tweede halfjaar 1959 gunstig zullen zijn. Petroleumgas in Saoedi-Arabie In Saoedi-Arabië zal naar de Aramco Overseas Company meldt over ongeveer een jaar in ruime hoeveelheden l.p.g. (vloeibaar petroleumgas) in gekoelde vorm voor export beschikbaar zijn. Daar toe bouwt op het ogenblik de Arabian American Oil Company te Ras Tanoera aan de Perzische Golf uitgebreide installaties die gereed zullen zijn in augustus 1960. De kosten bedragen 5.25 miljoen dollar. Joegoslavië in de O.E.E.S. Joegoslavië is toegetreden tot het ministersco mité voor voedsel en landbouw van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Het eerste contact tussen Joegoslavië en de O.E.E.S. dateert van februari 1955 toen het een waarnemer zond naar de raad van deze or ganisatie. Amerikaanse export gedaald Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse export in juni met ongeveer acht percent is gedaald, ver geleken met de voorgaande maand. Dit resultaat betekent een ommekeer in het beeld van de laat ste drie maanden. De waarde van de export in juni jongstleden, ten bedrage van 1.425.700.000 dol lar, was echter iets hoger dan in juni 1958. Staking in Argentinië Donderdag hebben in Argentinië een miljoen landarbeiders voor 48 uur het werk neergelegd als protest tegen het uitblijven van een loons verhoging. De kosten van levensonderhoud blij ven stijgen en ook in andere takken van bedrijf wordt met staking gedreigd. nere en middelgrote ondernemingen over de middelen zullen beschikken om het produktieproces te veranderen en voort durend snel aan te passen aan de zich wijzigende vraag. Volgens het weekblad zullen de middelgrote ondernemingen (met een personeelssterkte van 200 tot 500 man) de tegenslag van de Euromarkt gaan voe len. Zij fabriceren dikwijls artikelen, die direct met de produktie van de grote be drijven concurreren voor een uitgebreider markt, dan een kleine lokale, en die ten gevolge van de Euromarkt sterk zal wor den bezet. Deze ondernemingen zullen de produktiviteit van de grote moeten be reiken en daarvoor staan de bekende we gen open: specialisatie, fusie en reconver sie, samenwerking op het gebied van tech nisch speurwerk en op commercieel ter rein, bijvoorbeeld door gemeenschappelijke inkoop, reclame enzovoort. Specialisatie per produkt Er zal een specialisatie in de produkten moeten plaats hebben, want de econo mische structuur van de Euromarktlanden is over het geheel genomen ongeveer ge lijk. Dit is de ervaring, die in Nederland met de Benelux al is opgedaan. Het ge volg van de Euromarkt zal echter niet zijn dat gehele branches uit het ene land ver dwijnen, om in het andere tot grotere bloei te komen, zoals vaak wordt verwacht. De repercussies van de Euromarkt voor het kleine bedrijf zullen gering zijn, omdat zij vaak voor een kleine plaatselijke markt werken, waaraan zij zich snel kunnen aan passen. Tevens is het werk van het kleine ambacht ten opzichte van de grote indus trie complementair. Het Hanseatische Oberlandesgericht te Bremen heeft vrijdagochtend in hoger beroep de eis tot interlocutoire beslaglegging behandeld welke door de Verenigde Deli Mjj. en de Senembah is ingesteld ten aanzien van 5189 balen Sumatratabak. Het Landesgericht heeft deze eis eerder afgewezen.. Het Oberlandersgericht zal op 21 augustus om 11 uur vonnis wijzen. De Nederlandse pleiters hebben ook bij het Oberlandesgericht de argumenten gebruikt die op 21 april en 16 juni door het Landesgericht als onvoldoende werden afgewezen. Namelijk, dat de onteigening der concessierechten en de verkoop der van Nederlandse ondernemingen afkomstige tabak een schending van het volkerenrecht inhouden. Een der Nederlandse pleii .js voerde aan dat zijn opdrachtgevers er zeer veel waarde aan hechten de onderhavige tabak zelf te verkopen, niet omwille van de op brengst der transactie doch omwille van het feit van de verkoop. Want omdat de onteigening naar het volkerenrecht ge meten geen geldingskracht heeft kan een schadevergoeding niet in geld, worden uit gekeerd, doch slechts door het herstellen van de oude toestand, in dit geval het overdragen van de balen tabak aan de Nederlandse eigenaafs. Daarbij' wérd her der aangevoerd dat ook een Duitse recht bank een Hollander moet beschermen tegen de uitwerking van onrechtmatige handelingen, indien dat in zijn macht ligt. De pleiters voor de te Bremen gevestigde Duits-Indonesische handelsfirma ontken den de bevoegdheid van het Oberlandes- Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 238 is verschenen HAZEMEYER-HENGELO De Japanse maatschappijen voor de walvisvaart hebben voorgesteld, dat de vijf landen die deelnemen aan de walvis vangst in het Zuidpoolgebied elk het aan tal vangschepen van hun walvisvloten met één zouden verminderen, zo werd van daag vernomen. Een woordvoerder der maatschappijen deelde mede dat dit voor stel gedaan was aan de Engelse maat schappijen voor de walvisvaart waarbij verzocht werd het voorstel ook te doen toekomen aan de maatschappijen in Noor wegen, Nederland on de Sovjet-Unie. Het doel van het voorstel was na de misluk king van de onderhandelingen over de vaststelling der nationale contingenten van de vijf landen, de concurrentie bij de walvisvangst in hei Zuidpoolgebied zoveel mogelijk te beperken. gericht in deze kwestie, die in essentie een geschil is tussen twee Nederlandse firma's en de staat Indonesië. Gesteld werd dat et geldelijke schadevergoeding kan wor den uitgekeerd in het geval dat de Neder landse eisers door een hoge rechtsinstantie in het gelijk worden gesteld. Schacht geeft oordeel Dr. Hjalmar Schacht, de oud-president van de Reichsbank, is vrijdag tussenbeide gekomen in het tabaksconflict in Bremeh. Schacht, die enkele jaren geledei als finan cieel raadsman van de Indonesische re gering in Djakarta vertoefde, verklaarde in een expertiserapport dat de „manipulaties van de Nederlanders ten aanzien van de verkoop van de Indonesische tabak de po gingen van Indonesië om zich een plaats op de wereldmarkt te verzekeren hinder den". Hij voegde eraan toe dat het Indone sische bewind een echec zou kunnen lijden als Indonesië het zonder de mogelijkheid zou moeten stellen zich de nodige deviezen te verwerven. De veel gegeven mening, dat de grote bedrijven conjuncturele stormen beter doorstaan dan de middelgrote of kleine be drijven wordt niét bevestigd door een on derzoek, dat door het Amerikaanse tijd schrift Fortune kort geleden in de V.S. ge houden werd. De 500 grootste ondernemin gen in de V.S. hadden bijna precies zoveel van de recessie in 1958 te lijden als de kleine bedrijven. De 50 grootste hadden er zelfs meer last van dan de overige be drijven. Hun omzetten daalden met 8.2 percent en hun winsten met 20.8 percent. Van de 500 grootste bedrijven daalden de winsten echter met 17.8 percent en de omzetten met slechts 6.1 percent. De omzetten van alle andere industriële bedrijven daalden daarentegen maar met 3.6 percent, de winsten weliswaar met 20 percent. In het jaar daarvoor was de tendentie nog om gekeerd. De 500 grootste ondernemingen deden het toen wat beter dan de duizen den andere bedrijven en de vijftig grootste maatschappijen deden de beste zaken. Fortune vraagt zich terecht af, of de grootte van de bedrijven een stabiliseren- invloed op de conjunctuurfluctuaties zou kunnen hebben. Het antwoord kan zonder aarzeling worden gegeven: „Neen!" Naar de firma Lippmann, Rosenthal en Co. aan het A.N.P. meedeelt, heeft zij van de staatssecretaris van het ministerie van Financiën bericht ontvangen dat deze be reid is aan te nemen dat de 80,22 rente van de 8 percent guldens-obligaties der le ning Sao Paulo 1921, per obligatie van f 1000 nominaal, als vergoeding voor ach terstallige rente kan worden beschouwd. Over dit bedrag zal artikel 48 van het be sluit van de inkomstenbelasting 1941 wor den toegepast. Voor de obligaties van no minaal 700 wordt dit bedrag naar even redigheid verminderd. De post effecten groot ruim 149.000 bestaat uitsluitend uit staatsobligaties die zich in Nederland bevinden, aldus deelde de directie van de Rubber Cultuurmaatschap pij Kawoeng n.v. desgevraagd mede, in de heden gehouden jaarvergadering. Over de gang van zaken in Indonesië kon niets worden medegedeeld, omdat praktisch geen berichten meer van die kant worden ontvangen. Voor een statutenwijziging over de reeds eerder aangekondigde terugbe taling van 70 op de aandelen van nomi naal 400 was het vereiste quorum niet aanwezig, zodat een vervolgvergadering binnenkort zal plaats vinden. Met betrekking tot de vorming van een „kleine vrijhandelszone", waartoe Groot- Brittannië, Zwitserland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Portugal hebben besloten, schryft „De Katholieke Werkgever", officieel orgaan van de Al gemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen, dat deze zeven landen vast besloten zyn door de oprichting van een tegenblok, de lid-staten van de E.E.G. tot nieuwe onderhandelingen uit te dagen. De Katholieke Werkgever merkt op, dat de nadelige gevolgen van de onder linge handelspreferenties vooral die E.E.G.-landen zullen ondervinden, die in ver houding tot hun nationaal inkomen grote belangen hebben op de markten van de zeven landen, en dat is in de eerste plaats Nederland. De varkensfokkers klagen reeds over de tariefverlaging op Deense bacon. Behalve de landbouw worden ook verscheidene industrieën terecht ongerust. De onderlinge tariefconcessies en con tingentsverruimingen kunnen een gevoelige slag toebrengen aan de exportbelangen van onder andere de textiel-, de metaal-, de papier- en chemische industrie op de Engelse en Scandinavische markten. Trouwens de gehele industrie van duurzame consumptie goederen (onderhevig aan hoge invoerrechten) zal op den duur de nadelen hiervan ondervinden. Het is duidelijk, aldus nog steeds De Katholieke Werkgever, dat de totstandkoming van een associatie tussen de twee Europese blokken, waarin ook de overige O.E.E.S.-landen thuishoren, meer dan ooit noodzakelijk is. Het argument, dat het optreden van twee blokken de onderhandelingen daarover zou kunnen vereenvoudigen, mag men niet overschatten. Het gezamenlijk optreden van een blok blijft afhankelijk van de minst willige lid-staat. Ook de Europese Commissie mocht er tot dusverre niet in slagen alle E.E.G.-landen tot een meer positieve instelling ten aanzier. van een Europese economische associatie te be wegen. Het gevaar, dat Nederland in een hache lijke situatie dreigt verzeild te raken, is zeer reëel. Enerzijds voelen bepaalde kringen in Nederland zich in de E.E.G. teleurge steld door een zeker belangenoverwicht van de drie grote partners. Van de nadelige consequenties van de tegenzet der zeven landen krijgt Nederland opnieuw een be langrijke portie. Toch moet hier uitdruk kelijk worden gewaarschuwd tegen elke obstructie-houding, die sommige personen in Brussel menen te moeten aannemen. Ne derland is reeds in de Gemeenschap veel van haar goodwill kwijt geraakt. Het is funest in Brussel mopperend en argwanend rond te lopen over het uitblijven van een Europese Economische Associatie,' 'ja"zelfs te dreigen met het ophouden van een loyale uitvoering van het verdrag. Neder land heeft indertijd terecht gekozen voor de Gemeenschap (hoewel men er over zou kunnen twisten of Nederland wel voldoen de voordelen heeft gehaald uit de onder handelingen) en zal dus ook haar volledige medewerking moeten blijven verlenen aan Tegoed van 246 miljard Het Amerikaanse bankiersblad, The American Banker, heeft gisteren medege deeld. dat de 500 grootste commerciële banken in de vrije wereld per eind 1958 in totaal beschikten over tegoeden van derden tot een bedrag van 246,2 miljard dollar. De door het blad samengestelde lijst bevat 264 Amerikaanse banken en 236 banken uit 39 andere landen. Afgaande op de omvang van deze tegoe den (deposits) is de Bank of America te San Francisco de grootste bank ter wereld met tegoeden tot een bedrag van 10.173.030.639 dollar. De daarop in grootte volgende banken zijn eveneens in de Ver enigde Staten gevestigd. De vijf grootste banken in Japan beschikken ieder over te goeden van meer dan 1 miljard dollar. In West-Duitsland waren er per ultimo 1958 vier banken met tegoeden van meer dan 1 miljard dollar. Het waren de Deutsche Bank A.G. (1,882 miljard), de Dresdner Bank (1,4 miljard), de Commerzbank (1,161 miljard dollar) en de Rheinische Gi- rozentrale und Provinziale Bank (1,08 mil jard dollar). Frankrijk heeft twee banken met tegoeden van meer dan 1 miljard dol lar, dit waren de Crédit Lyonnaise S.A. (1,822 miljard) en de Société Générale (1,545 miljard dollar). In Italië waren er per ultimo 1958 drie banken met tegoeden van meer dan 1 miljard dollar. 18. Hijgend hielp Panda de half-versufte ridder op de auto. „Wee mij", kermde de krijgsman. „Het is met mij geschied. De genadeloze roveren zullen mij nederslaan ende vernietigen, als ik in hunne handen valMaar toen Smithy de wagen met een flink vaartje vooruit liet stuiven, leef de de ridder weer wat op. „Gaarne was ik nog wat gebleven, om het roverspak te gemoet te treden", zei hij fier. „Doch de veiligheid van de schone jonkvrouw gaat voor. Ik en mag thans niet van haar zijde wijken". Dit was mooie riddertaal, maar de jonkvrouw hoorde het niet. Zij had al leen maar oog voor Smithy, wiens breed gezicht zij teder aaide. „Mijn held", lis pelde zij, „hoe kan ik u ooit danken?" „Laat maar zitten" weerde Smithy af. „Rustig, zus! Je mag de aandacht van de bestuurder niet afleiden!" de verdere integratie van de zes. Meer dan ooit zal van overheidswege een begin moeten worden gemaakt met een duidelijk en gecoördineerd Europees beleid, waarbij met bijzonder veel tact te werk zal moe ten worden gegaan. Dit betekent met na me, dat men in de Gemeenschap Nederland met overtuigingskracht zal moeten blijven aandringen op een herstel van de Europese eenheid en een heropening van de onder handelingen hierover, aldus de Katholieke Werkgever. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week is tot dusverre wel de regenrijkste van deze zomer geweest. Een depressie die van Canada, langs de zuidpunt van Groenland. Ierland, Engeland, Noordwest-Frankrijk, België en Nederland naar Zuid-Denemarken trok, voerde veel onstabiele TücïïF "aan, waarin veel buien voorkwamen. Vrijdagmorgen werd in Enk- huiz'en bijna 40-, mm; in Staveren 56 mm regen gemeten. Door deze buien is de juli maand geen bijzonder droge maand ge worden, waar het in het begin van de maand nog naar uitzag. Normaal geeft juli in onze omgeving 65 tot 70 mm regen. Tv Haarlem viel 39 mm, in IJmuiden 20 en Schiphol 6b mm. In het noorden kreeg Delfzijl zelfs 90 mm regen. Dj Bilt regi streerde ruim 290 uren zon tegen normaal 206 uren. Uit voorlopige cijfers blijkt dat juli een warme en zeer zonnige maand is geweest. De Bilt had tien zomerse d'-"en, een ijfer dat na 1949 in juli niet meer zo groot was geweest. Normaal zijn het er acht. Het laat zich aanzien dat augustus dit iaar rustin zal m.oinnen met wat droger, zonniger en geleidelijk ook iets warmer weer. Vanral. nu de landbouw weer wat regen h.ao-ff nokrenev zal ons ovnieuw een aantal •■nmardnrt^n zeer welkom, zijn. Tot nu *ar heeit De Bilt twintig zomerse dagen ge- 'crenen tenon vormnnt estienWat dat be- 'rett kan augustus er ook tien brengen zonder dat er dan al van een bijzonderheid sprake zou zijn. In 1947 had De Bilt tot 1 aunustus al drieëndertig zomerse dagen genoteerd. Ook naar Noordwijk. Het bezoek dat ex- keizerin Soraya donderdag bracht aan de Duitse liedjeszanger Rolf Bendix, heeft niets te betekenen, zo hebben ken nissen van de ex-keizerin vrijdag mee gedeeld. Rolf Bendix s niet meer dan een kennis. Prinses Soraya gaat bin nenkort op vakantie naar Noordwijk. Rolf Bendix heeft gezegd, dat hij ook naar Noordwijk wil. Braak. Een miljoen landarbeiders, die lid zijn van de Argentijnse federatie van landarbeiders-vakbonden, waren vrij dag voor de tweede dag niet aan het werk als gevolg van een 48 uursstaking. Zij dreigden voort te gaan met staken voor onbepaalde tijd, als aan hun eisen niet wordt tegemoet gekomen. De sta king komt voort uit de weigering van de nationale raad van de landarbeid om loonsverhogingen goed te keuren, die al waren aanvaard door de werkgevers- e werknemersgroepen. Verkeerd. De Antwerpse politie heeft on der het viaduct aan het damstation een van de mannen aangehouden die onlang een overval op een bijkantoor van de kredietbank te Wustwezel hebben ge pleegd. De tweede bandiet kon echter vluchten. Toen de politie daarop naar Berchem trok, waar een van de over vallers woont, ontstond er een incident toen een politieman tweemaal schoot op een verdacht persoon die een andere po litieman bleek te zijn. Deze werd ernstig gewond. Tegenstander. Tsjo Bong Am, oud vice- voorzitter van de nationale vergadering van Zuid-Korea, is vrijdagmorgen in Seoel opgehangen Enkele maanden ge leden werd hij wegens spionage ter dood veroordeeld. Tsjo Bong Am is tweemaal tegenstander van Syngman Rhee ge weest bij presidentsverkiezingen in Zuid-Korea. Protest. Dertien Westduitse dichters en schrijvers hebben vrijdag geprotesteerd tegen het besluit van het PEN-congres om het Hongaarse PEN-centrum weer tot de organisatie van dichters, essayis ten en romanschrijvers toe te laten. Dit besluit werd genomen op het PEN-con- gres dat deze maand in Frankfort is ge houden. In een gemeenschappelijk com muniqué zeggen de Westduitse schrijvers dat het besluit een verloochening inhoudt van de Hongaarse oktoberrevolutie van 1956. Haaien. Een visser uit Santa Cruz in Ca- lifornië, heeft vrijdag een haai van 1.300 pond gevangen. Hij sleepte het dier levend in zijn net naar het strand. De afgelopen dagen zijn voor de kust van Californië enkele van zulke „men seneters" gevangen. Twee mensen kwamen dit jaar door haaien om het le ven, een derde werd ernstig gewond. Op het strand stak iemand een vijf centi meter dikke plank in de bek van de haai Het dier beet de plank in tweeën. Eruit. De Venezolaanse regering zal de Verenigde Staten uitlevering verzoeken van de gevluchte dictator Marcos Perez Jimenez, aldus heeft de consul van Ve nezuela in Miami medegedeeld. Perez Jimenez, wiens bewind in januari 1958 werd omvergeworpen, heeft reeds her haalde malen be\el gekregen de Ver enigde Staten te verlaten. Telkens werd echter uitstel verleend in verband met ziekte van een van zijn kinderen. Tussen Venezuela en de Verenigde Staten be staat een uitleveringsverdrag. Zweeds staal. Vandaag wordt in Zweden een wet van kracht, waarbij het perso nen onder de 21 jaar verboden is spring- messen en dolken te dragen. Ook de ouders zullen in geval van overtreding worden bestraft. De Zweedse pers heeft een felle campagne voor deze wet ge voerd nadat betrekkelijk veel steekpar tijen waren voorgekomen. Op de jaarlijkse gewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de Maatschappij tot exploitatie van Jaar beursgebouwen n.v., die vrijdag 31 juli werd gehouden, is besloten aan de hou ders van gewone en preferente aandelen een dividend van 6 percent over het ge plaatste en gestorte kapitaal uit te keren. Dit dividend zal vanaf 4 augustus aan staande betaalbaar zijn bij de Rotterdam- sche Bank n.v. onder aftrek van de gebrui kelijke 15 percent dividendbelasting tegen inlevering van dividendbewijs no. 4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedruk gebied, dat overvloedige regenval in Ne derland heeft veroorzaakt, trekt in ooste lijke richting weg en vult bovendien op Tot vanochtend 7 uur zijn er de afgelopen week totaal de volgende hoeveelheden op de waarnemingsstations afgetapt: van 15 tot 25 mm. in IJmuiden, Ramspol, Eelde. Hoek van Holland en op Terschelling, van 25 tot 35 mm. in Den Helder, Vlissingen, en op de vliegvelden Leeuwarden, Ypen- burg, Valkenburg en Volkel, van 35 tot 45 mm. in De Bilt en op de vliegvelden Dee- len, Twente, Gilze Rijen, van 45 tot 55 mm op de vliegvelden Schiphol, Soesterberg, Woensdrecht, Rotterdam, Eindhoven, en Zuid-Limburg. Inmiddels is er ook op de oceaan een belangrijke wijziging in de circulatie gekomen, waardoor de depres sies een noordelijker baan gaan volgen en op grote afstand van ons land blijven. Een rug van hoge luchtdruk krijgt daar door gelegenheid zich over West-Europa uit te breiden Samenhangend daarmee zal de temperatuur morgen wat hoger worden, terwijl er geen regen van bete kenis meei zal vallen. WEERRA PPORTEN Zondag 2 augustus Zon op 5.01 uur, onder 20.30 uur. Maan op 3.03 uur, onder 18.46 uur. Maandag 3 augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 4.01 uur, onder 19.24 uur. 4 augustus 11 augustus 18 augustus 26 augustus Maanstanden 15.35 uur 18.10 uur 13.50 uur 9.03 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier Hoog en laag water in IJmaiden Zaterdag 1 augustus Hoog water 1.24 en 13.59 uur. Laag water 9.13 en 21.42 uur. Zondag l augustus Hoog water 2.15 en 14.42 uur. Laag water 10.06 en 22.31 uur. Maandag 3 augustus Hoog water 2.54 en 15.19 uur. Laag water 10.49 en 23.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden, Maximum-temperaturen ee S M es d binnen- en buitenland. d E S Neerslag, laatste 24 uur. V fcU 2 SB Den Helder half bew. nnw 20 3 Ypenburg zwaar bew nw 19 7 Vlissingen half bew nw 18 7 Eelde half bew. nw 20 12 De Bilt licht bew wnw 19 11 Twente zwaar bew nw 20 12 Eindhoven regen wnw 19 32 Zd Limburg geheel bew w 15 30 Helsinki licht bew. O 21 Stockholm zwaai how ono 24 Oslo half bew. windst. 25 Kopenhagen regen ono 22 4 Aberdeen geheel bew windst. 18 Londen zwaar bew wnw 21 Amsterdam zwaar bew nw 20 22 Brussel half bew. w 16 11 Luxemburg zwaar bew wnw 15 10 Parijs half bew. w 22 Bordeaux mist windst. 24 Grenoble licht bew windst. 22 0,4 Nice onbewolkt nw 26 Berlijn regen zw 23 0,1 Frankfort regenbui wzw 20 4 München regen w 16 15 Zürich regen w 17 7 Genève half bew. nw 21 3 Locarno onbewolkl windst. 26 Wenen licht bew. w 18 6 Innsbruck regen windst. 16 13 Athene onbewolkt windst. 33 Rome onbewolkt wnw 30 Ajaccio onbewolkt ono 29 Mallorca licht bew. windst. 27 Lissabon onbewolkt zw 27

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2