WIMTERBONT! Politie riep circusoptocht van Krone een halt toe Bonn bereid tot verdrag van non-agressie met Polen Interessante gegevens over de bloembollencultuur Germaine Richier te Montpellier overleden j.aat~taua Stoet was vijf minuten te vroeg Goede verwachtingen van Nixon's bezoek XOHEÜ- VOORDEEL VOOR Bij Lampe speciale zomerprijzen: tot 31 augustus extra 10 ,o kort g met hem over. 10% korting. 1 mat c De „Gelderland" naar Canada en Amerika Congres tegen kernwapens in Hirosjima Zuidafrikaanse regering is boos op Zweeds journalist De passiespelen van Oberammergau „Seven Seas Airlines" vestigt zich in Amsterdam Einde van communistisch bewind in Kerala Naar kortere werkweek bij Wilton K.L.M.-directie erkent personeelsorganisaties Twee doden in het verkeer Uitkeringen van Sociale Zaken gaan over naar Maatschappelijk Werk 3 i BUS ^"Hoe is het ontstaan Dit woord: RA VOTTEJS JAARVERSLAG P.V.S. Arnhemmers wachtten vergeefs ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 Advertentie Nu kunt u reeds kiezen uit de bontmantelcollectie. t passend als maatrverk, Ook uw maat, 1 hebben wij voorradig. _rt geld: tot 31 augustus ga maar bi| Grote Houtstraat 101 (Van onze correspondent in Bonn) „De Westduitse regering is principieel bereid haar verklaringen, dat zij nooit ge weld bij de regeling van grensvragen in Oost-Europa zal gebruiken, in de vorm van een niet-aanvalsverdrag met Polen te kle den." Dit verklaarde gisteren op een pers conferentie te Bonn de staatssecretaris Von Eckardt, perschef van de Westduitse regering. Het tijdstip voor een dergelijk pact is na het slotcommuniqué van Rus sisch- Poolse besprekingen te Warschau evenwel onmogelijk aan te duiden. In de Westduitse regering zou geen ver zet meer bestaan tegen een dergelijk ver drag met Polen, ook niet van de zijde van de vluchtelingenminister Oberlander en van de minister voor al-Duitse zaken Lem mer. Von Eckardt legde er de nadruk op, dat niet-aanvalsverdragen beter moge lijk zijn tussen twee staten als West-Duits- land en Polen, die geen diplomatieke be trekkingen met elkaar onderhouden. Deze verklaring zet een streep onder een reeks gissingen van de laatste tijd. Men kan er het volgende uit concluderen: Bonn wil een non-agressiepact met War schau sluiten als de Poolse communisti sche regering zich wat minder krijgslus tig uitlaat over de Oost-Westduitse be trekkingen. Bonn meent de kool en de geit te kun nen sparen: dat wil zeggen, zowel een non agressiepact te verkrijgen als normale diplomatieke betrekkingen met Polen te voorkomen. Het aanknopen van dergelijke betrekkingen met de communistische sta ten die alle het Oostduitse regime erken nen, zou neerkomen op doorbreken van de zogenaamde Hallstein-doctrine, volgens welke met geen land, dat Oost-Berlijn er kent, diplomatieke betrekkingen tot stand mogen komen. Bonn acht het tijdstip gunstig om dit Advertentie Op 8 augustus zal Hr. Ms. jager „Gel derland", onder bevel van de kapitein luitenant ter zee E. H. van Rees, uit Den Helder vertrekken voor een vlagvertoon- reis naar Canada en de Verenigde Staten. Hierbij zal het schip op de uitreis Ponte Delgada, Halifax, Montreal, Toronto, Quebec, Newport en New York bezoeken. Op de thuisreis wordt wederom Ponte Delgada aangedaan. Op 26 september wordt de „Gelderland" in Den Helder terugverwacht. Het bezoek aan Toronto zal plaatsheb ben ter gelegenheid van de „Canadean National Exhibition", welke op 26 augus tus daar zal worden geopend. Ook ligt het in de bedoeling, dat op 11 september Prinses Beatrix aan boo^d van deze Nederlandse oorlogsbodem in New York zal aankomen, waar de Prinses de feestelijkheden zal bijwonen, welke gehou den worden ter gelegenheid van de 350ste gedenkdag van Henry Hudson's tocht met „De Halve Maen". De reis naar de Verenigde Staten zal de Prinses aan boord van het nieuwe s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika- Lijn maken. Op 11 september zal zij op de rede van New York op de „Gelder land" overstappen. Het laatste gedeelte van de overtocht zal zij aan boord van deze oorlogsbodem afleggen. alles te verklaren, juist omdat de Ameri kaanse vice-president Nixon thans in War schau wordt verwacht. Van Nixon's bezoek verwacht men hier kennelijk een wat be tere verhouding van Polen tot het Westen. In de Westduitse pers werd hedenmor gen gezegd, dat men hoopt, dat van Pool se kant deze Bonnse invitatie wordt aan genomen. Men acht het noodzakelijk, dat het eindelijk eens tot concreet overleg tus sen Bonn en Warschau komt en men spreekt de hoop uit, dat Nixon direct na zijn Warschause bezoek naar de Westduit se hoofdstad zal komen om hier Adenauer en de zijnen in te lichten over de houding van de Poolse regering. Naar pas thans bekend wordt is donder dag de beeldhouwster Germaine Richier op 55-jarige leeftyd te Montpellier, waar zy zich enige tyd geleden om gezondheids redenen had teruggetrokken, overleden. Bekend van haar zyn onder meer het Christus-beeld van de kerk van Assy en de Don Quichotte die voor het Franse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel stond. Germaine Richier studeerde van 1922 tot 1925 aan de Ecole des beaux Arts te Montpellier in het atelier van Guigues. In 1925 vestigde zij zich te Parijs waar zij tot 1929 leerlinge van A. Bourdelle was. Tijdens de oorlogsjaren verbleef zij in Zwitserland; daarna keerde zij naar Parijs terug. Germaine Richier was een zeer begaafd beeldhouwster, wier talent ook bewonderd werd door hen die niet hielden van haar suggestief surrealistisch werk. Haar werk heeft een sterk evocatieve kracht. Het. was onder meer te zien in Sonsbeek. Middel- heim heeft voor zijn collectie een repre sentatieve vertegenwoordiging uit haar werk verworven. HIROSJIMA (AFP) Te Hirosjima, de stad in Japan die op 8 augustus 1945 de eerste aanval met een atoombom onder ging, is vandaag het vijfde wereldcongres tegen kernwapens geopend. 15.000 Japan ners, onder wie 5.000 uit Hirosjima, en 88 afgevaardigden uit 21 andere landen wa ren bij de opening in het „Vredespaleis" tegenwoordig. Dit gebouw bevindt zich op nog geen honderd meter van de plaats waarboven destijds de atoombom ontplof te. Een van de voordelen van de maatrege len, die samenhangen met de teeltbeheer- sing van bloembollen is, dat het Produkt- schap voor Siergewassen beschikt over enorme hoeveelheden cijfers over het bloembollenvak. Steeds meer mensen in het vak abonneren zich daarom op het jaarlijks verschijnende jaarverslag van het PVS en richten daarnaar hun denkbeei den op de vergaderingen. Het jaarver slag biedt interessante lectuur. Men kan eruit concluderen dat de grootste bedrij ven aan het versplinteren zijn. Dit is ver moedelijk het gevolg van het feit dat nog te veel familieleden in de bedrijven wor den gehouden. De meeste grote zaken zijn bijna alle familiebedrijven. Ze wijken dus wat dit betreft, niet af van de situatie in andere sectoren van de land- en tuinbouw. In 1956 waren er nog 107 bedrijven, die meer dan vijf ha. bloembollen beteelden. Met elkaar hadden ze een kwart van de totale beplante oppervlakte. Het gemiddel de lag boven de tien hectaren. Nu zijn de .cijfers: 96 bedrijven met 22.28 percent van de oppervlakte bij een gemiddelde van iets meer dan negen ha. De groep van de kleinste bedrijven, die maar net ter grootte van een half voetbalveld betelen, neemt ook af. De bedrijven worden iets groter, maar ook zullen er enkele opgehe ven zijn. In totaal is het aantal kwekers nu gedaald tot 9332. Daar het aantal ex porteurs groter wordt, mag men aanne men dat er kwekers zich op de export gaan toeleggen. Daar Duitsland het dichtst bij ligt en de taal in het gesprek de minste moeilijkhe den oplevert mag men aannemen dat de activiteiten van de beginnelingen zich PRETORIA (Reuter) De Zuidafri kaanse regering heeft, zoals wij reeds be richtten geweigerd een inreisvisum te ver lenen aan een redacteur van het Zweedse dagblad Dagens Nyheter, dat, naar door de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Eric Louw werd verklaard, reeds geruime tijd een venijnige campag ne tegen Zuid-Afrika voert. De betrokkene was Sven Ceste, plaats vervangend redacteur buitenland van het blad. Ceste heeft zich daarop, blijkens een mededeling van het Zuidafrikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken tot het Zuid afrikaanse gezantschap te Stockholm ge wend met de mededeling dat hij, indien hem toegang tot de Zuidafrikaanse Unie werd geweigerd tien door de Zweedse jour nalist P. Wastberg geschreven artikelen in zijn dagblad zou doen publiceren, die uw land zeer veel schade zouden berokkenen. De Zuidafrikaanse regering heeft zich vanzelfsprekend door deze intimidatiepo ging van de Zweedse journalist niet laten beïnvloeden. Aan Ceste is een inreisvi sum voor Zuid-Afrika geweigerd, aldus het ministerie. Lang haar is weer de mode in het dorp Oberammergau, gelegen in de Beierse Al pen. De oudere mannen laten ruige baar den groeien en de jongelingen hun haar tot aan de schouders. Allen zien uit naar een rol in de wereldberoemde passiespe len, die sinds driehonderd jaar (behalve in de oorlogsjaren) worden opgevoerd. Alle mannen, vrouwen, jongens en meisjes kun nen in aanmerking komen voor een rol, maar de selectie-commissie komt begin september pas bijeen. „Nog niemand weet wie de hoofdrollen zal krijgen", zei Johann George Lang, di recteur van de passiespelen. Voor de rol bezetting wordt een strenge selectie toe gepast. De mannelijke vertolkers moeten in Oberammergau geboren zijn, er dertig jaar hebben gewoond, of minstens tien jaar gehuwd zijn met een vrouw uit Oberam mergau. Allen moeten katholiek zijn. De vrouwen moeten ongetrouwd zijn en niet ouder dan vijfendertig jaar. Sommige mannen hebben in vijf spelen een rol vertolkt. Er zijn minstens twee die in mei volgend jaar dezelfde rol zullen spelen als in 1950. Een van hen is Hans Schwaighofer, die de laatste keer de rol van Judas vertolkte. De andere is Anton Preising in de rol van Christus. De vierendertigjarige Gabriële Gropper, die in 1950 Maria Magdalena speelde, zal waarschijnlijk opnieuw deze rol toebedeeld Krijgen. Intussen gaat het leven in Ober ammergau zijn gewone gang. Schwaig hofer die les geeft op de beroemde school voor houtsnijwerk, heeft al driekeer ge speeld. Uit de automaat. Voor de hengelaars heeft een Hengelosche sportzaak een auto maat laten construeren, waaruit degenen die bij het ochtendgloren uit vissen gaan, levende maden en wormen kunnen be trekken. Het levend aas zit in plastic doosjes, die van luchtgaatjes zijn voorzien. hoofdzakelijk op dit beloofde land richten. Wellicht is het daaraan toe te schrijven, dat de export van alle bloembollen en knollen daarheen onrustbarend stijgt. Het koopt percentsgewijze steeds meer dan de andere landen. Het is de grootste impor teur van vroege en late tulpen en narcis sen. De Verenigde Staten kopen nog de meeste hyacinten, nl. 31 percent, Enge land neemt 25 percent af en Duitsland bij na 15 percent. Dit jaarverslag signaleert ook dat de to tale uitvoercijfers wel gestegen zijn, maar dat dit hoofdzakelijk moet worden toege schreven aan een grotere uitvoer van het zgn. bijgoed, die hoofdzakelijk in het voor jaar worden geëxporteerd. De samenstel ler heeft daarbij echter vergeten te ver melden, dat de voorjaarsexport ook al ge deeltelijk in november begint. Allerlei fac toren zijn hierbij van invloed. Een vroeg invallende koude kan hierbij ook van be tekenis zijn. Bij vorst verzendt men geen gladiolen. Men moet hier wel degelijk de cijfers over een reeks van jaren zien. Uiteraard schenkt het jaarverslag ieder jaar meer aandacht aan de ontwikkelin gen in de E.E.G. De bloembollen kunnen namelijk danig in de knel komen, als er een blokvorming zou ontstaan. Volgens dit jaarverslag wordt 33 percent naar de E.E.G.-landen uitgevoerd, 37 percent naar de overige O.E.E.S.-landen en 30 percent naar de rest van de wereld. Maakt de as Bonn-Parijs een handelstechnische fout dan zijn er concurrenten, bijvoorbeeld De nemarken, die maar al te graag hiervan zullen profiteren, door bijvoorbeeld Enge land en de andere Scandinavische landen van bloembollen te gaan voorzien. De En gelsen doen de Denen toch al concessies op het gebied van de landbouw. De bijlage bij dit jaarverslag bevat ze ventig pagina's cijfers, waarmee de be schouwer urenlang bezig kan zijn. De onlangs opgerichte Amerikaanse chartermaatschappii „Seven Seas Air lines" die haar hoofdkantoor in New York heeft zal een operationeel centrum voor Europa in Nederland vestigen. Dit deelde de heer Grainger, vice-president van deze maatschappij, tijdens een be zoek aan Schiphol mede. Er is op het ogen blik geen kantoorruimte voor de maat schappij beschikbaar en daarom zal „Se ven Seas" voorlopig in de stad Amsterdam een bureau inrichten. De maatschappij heeft twee DC-4's gekocht. Vliegend per soneel is reeds aangesteld. Als chef-navi gator zal de Nederlandse deskundige W. F. Springer uit Hilversum fungeren, die vroeger bij de K.L.M. in dienst is geweest, vervolgens instructeur was bij Thai Air ways (Siam), bij International Airlines Pakistan in Karachi heeft gewerkt en ver volgens in Allahabad de leiding heeft ge kregen van het opleidingscentrum onder auspiciën van de ICAO. Het ligt in de be doeling Nederlandse stewardessen aan te stellen. „Seven Seas" is voortgesproten uit een andere Amerikaanse chartermaat schappij, de „American International Airlines", die haar hoofdkantoor in Brus sel heeft. NIEUW DELHI (Reuter) De Indiase president, Prasad, heeft vrijdag een eind gemaakt aan het communistisch bewind in de staat Kerala. Op advies van premier Nehroe en diens regering vaardigde hij een proclamatie uit waarbij Kerala rechtstreeks onder presidentieel bestuur werd geplaatst, de wetgevende vergadering werd ontbonden en opdracht werd gegeven zo spoedig mo gelijk algemene verkiezingen te houden. De president heeft zijn bevoegdheden voor het besturen van Kerala overgedragen aan de gouverneur, Rao. De Indiase communistische partij heeft onmiddellijk een oproep gedaan voor het houden van een vreedzaam protest in het hele land. Dit zou maandag moeten ge schieden. Zij noemde het heenzenden van de regering in Kerala „een aanval op het parlementaire stelsel en de democratie". De oppositieleiders in Kerala hebben hun campagne tegen het communistisch bewind afgelast. In de afgelopen zes we ken zijn zestien mensen omgekomen, een paar honderd personen gewond en hon derdduizend gearresteerd bij botsingen met de politie. De oppositie beschuldigde de communis ten van wanbestuur en onrechtvaardig heid. De Hindoes en de rooms-katholie- ken organiseerden een actie tegen de com munistische pogingen om toezicht op de scholen uit te oefenen. De proclamatie werd afgekondigd op grond van een grondwetsartikel dat presi dentieel bestuur mogelijk maakt wanneer een situatie is geschapen waarin het be stuur van een staat niet kan worden uitge oefend in overeenstemming met de bepa lingen van de grondwet. De voorzitter van de Indiase Congres partij, mevrouw Indira Gandhi, heeft ver klaard dat zij de proclamatie geen geluk kige oplossing acht. ..Maar de toestand in Kerala was zo dat er geen andere oplos sing mogelijk was". Als de communisten de nieuwe verkiezingen in Kerala winnen „zal ieder zich bij de uitspraak van de kiezers moeten neerleggen". Op de werf Wilton Fijenoord te Schie dam overweegt men te zijner tijd de ver korte werkweek in te voeren. In verband hiermee zal in september in de onder nemingsraad een voorstel worden bespro ken omtrent de produktieverhoging, die het verlies van de drie arbeidsuren zal moeten compenseren. Na bespreking van genoemd voorstel zullen de leden van de ondernemingsraad zich beraden, hoe dit in de groepscommissie verder moet worden behandeld. De directie van de K.L.M. heeft in een brief aan de verenigingen van boordwerk- tugkundigen, van pursers en hofmeesters en van stewardessen deze organisaties of ficieel erkend als organen voor de belan genbehartiging van deze personeelsgroe pen. Daarmee heeft zij het protest van de vakbonden, die hebben gedreigd met acties ten bate van het grondpersoneel ingeval er maatregelen tot stand komen voor het vlie gend personeel, afgewezen. Het overleg over de arbeidsvoorwaarden van deze groepen vliegend personeel (de vereniging van vliegers was reeds eerder erkend) is reeds begonnen. Beide partijen streven naar het spoedig totstandkomen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Het vliegend personeel werkt onder ar beidsomstandigheden, welke duidelijk zijn onderscheiden van die van het grondperso neel. De directie heeft overwogen, dat de verenigingen representatief zijn voor het personeel en dat een werkgever een voor zijn personeel representatieve vakorgani satie behoort te erkennen. Te Berkel en Rodenrijs is de bromfietser C. Gouweleeuw uit Bergschenhoek, vader van veertien kinderen, door een bestelauto aangereden, toen deze een andere auto inhaalde. De bromfietser werd in de vaart geslingerd en ook de bestelauto reed het water in. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleek de bromfietser reeds te zijn overleden. De 48-jarige A. Klokman reed in Apeldoorn met zijn bromfiets tegen de trottoirband-. Hip viel en kreeg een sche- delbasisfractuur. In een ziekenhuis is hij overleden. Ongeveer 50.000 inwoners van Arnhem en toeristen in deze plaats hebben gister avond vergeefs staan wachten op het voorbijtrekken van de optocht, die net circus Krone, voordat 's avonds de ope ningsvoorstelling gegeven werd, door de stad zou maken. De stoet, waarin voor meer dan een miljoen gulden aan dieren en materiaal werd meegevoerd, werd kort na de start om kwart voor zes door de politie tegengehouden, omdat men 20 mi nuten vóór de afgesproken begintijd: zes uur, begonnen was. Na enig heen- en weer- gepraat tussen directie en politie werd de stoet om vijf minuten voor zes ontbonden, omdat, naar de directie verklaarde, olifan ten niet kunnen stil staan zonder moeilijk heden te veroorzaken. Ze zouden dan direct aan de ketting moeten worden ge legd. „Om kwart voor zes", zo werd namens de circusdirectie verklaard, „hadden wij onze optocht kant en klaar en vertrokken we langzaam, om de stoet in beweging te houden. De gemeentevergunning schreef voor dat de optocht om zes uur mocht Tijdens de beraadslagingen over de re geringsverklaring heeft de regering mede gedeeld, dat de complementaire uitke- rings- en kredietvoorzieningen, ressorte rende onder het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zouden over gaan naar het departement van Maat schappelijk Werk, net uitzondering van uitkeringen aan twee groepen, vallende onder de sociale voorziening. Voorts zou ook het sociaal-culturele werk voor thuiswonende werklozen over gaan naar het departement van Maat schappelijk Werk. Thans heeft de minister-president in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de regering alle complementaire gel delijke voorzieningsregelingen waarvan de samenhang duidelijk is bij het de partement van Maatschappelijk Werk wenst samen te voegen, in plaats van de onder dit departement vallende uitkerings regelingen onder te brengen bij het depar tement van Soicale Zaken en Volksgezond heid. De regering zal een desbetreffend wets voorstel indienen, opdat de Kamer zich over deze aangelegenheid kan uitspreken. Een strandhuisje Al zijn vrije tijd van het afgelopen half jaar heeft Adri besteed met het timmeren van een strandhuisje, waarin we enige weken per jaar het buurtlawaai kunnen ontvluchten. Het produkt van twee seizoenen noeste arbeid staat nu op het strand, en van morgen hebben we er onze intrek in ge nomen. We zaten nauwelijks goed en wel in ons badpak, toen onze Mira triomfantelijk met Grietje Keel kwam aanzetten. „Wij zijn hier ook!", riep het wicht op getogen, op de toon van iemand, die na vele jaren zijn beste vrienden weerziet. „Zo", antwoordde Adri zonder enige geestdrift. „En m'n vader en m'n moeder en En geltje ook!" Ze wees naar een zeer naburig strandhuisje. Adri zette het op een lopen en dook in zee. Toen hij weer bovenkwam, ontwaarde hij op enige golflengten afstand de beken de vormen van mevrouw Hoeksema op een autobinnenband. Ze wendde dadelijk de steven. „Wat toe vallig! Jullie hier!", riep ze familiaar. „Ik geloof, dat de héle buurt hier zit!" „Hoe bestaat 't'.", jodelde Adri terug. „We hebben een pick-up ook mee. En de poessies. Ze zijn al helemaal gewend. Al leen Lappie dee eerst nog in 't huisje, maar nou gaat-ie netjes op de bak. En Rooie is weggelopen, maar we vonden hem in een duinpan". Toen Adri zich een weg terug baande door de badgasten, trof hij zoonlief André aan, die juist op tijd een aanval van Engeltje Keels ijzeren schep afsloeg. „Wil je, van hier en ginder, wél eens maken, dat jekwam Adri tactisch tussenbeide. „Nééé!!!", klonk opeens het overbekende schrille geluid van mevrouw Keel. „En geltje dee niks! Die van zei Adri nam zijn zoon mee naar ons strand- huisje, en liet zich uitgeput op het zand vallen. Hij lag net lekker, toenPONG hij een bal tegen z'n hoofd kreeg. In de twee tarzans, die vlak voor z'n voeten doodleuk doorgingen met ballen, herkende hij de bromfietsnozems uit de zij straat. „Nou heb ik één mens nog niet gezien!", riep hy spijtig. „La Lollo!" Dat is een geblondeerde rock-and-roll- sclione, die opzij links driehoog uit een balkon hangt. Maar ik wel!", hielp ik hem uit de droom. „Die liep hier net rond". Toen kwam Mira er aan met een hele zwerm buurtkroost, zeer welwillend door de respectievelijke ouders in bruikleen af gestaan. „We gaan hier spelen!", riepen ze op gewekt, en de sprinkhanen streken neer. Het is weer net als thuis. Nee, erger. Want behalve al diezelfde gezichten zie je nu bovendien nog hun blote ruggen. We hebben ons aangekleed en zijn naar huis gegaan. Daar heerste een ongekende rust ideaal om je vakantie in door te brengen. Volgend jaar zetten we ons huisje maar op de Noordkaap of op Vuurland. Paula Spotter worden gehouden. Wij hadden het tijdstip van kwart voor zes laten publiceren om het publiek gelegenheid te geven een plaats lang de route te kiezen. Om vijf minuten voor zes gelastte een inspecteur van politie ons, nog vijf minuten te wach ten, omdat we te vroeg waren. Maar men kan olifanten en kamelen niet laten wach ten. Vijftien van deze reuzen kan men niet laten stilstaan, want dan zouden ze aan de ketting moeten worden gelegd. Boven dien heeft Krone verschillende soorten olifanten, namelijk Afrikaanse en Aziati sche. De dieren zouden nerveus worden. De politie-inspecteur zei, aldus de directie, dat hij met dit alles niets te maken had en dat de stoet moest wachten". Om geen risico te lopen heeft de directie de optocht laten ontbinden en de dieren weer op stal laten zetten. Er zou voor een waarde van een miljoen gulden in de op tocht hebben meegelopen en dat bedrag is te hoog om enig risico te nemen, aldus de directie. De politie verklaarde, dat de route was vastgesteld in overleg met de verkeers politie en dat in de vergunning het tijd stip van zes uur was vermeld, omdat men anders verkeersmoeilijkheden vreesde in het centrum van de stad. De situatie was toch al niet gemakkelijk omdat in de bin nenstad duizenden kijkers stonden te wachten. Om ruim half zeven stonden duizenden nieuwsgierigen nog uit te kijken naar de optocht. Het circus liet toen een luidsprekerauto langs de route rijden om de menigte te vertellen, dat zij maar naar huis moest gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiidiityfc. „Slechts na diverse malen harfden te hebben gedrukt kon de bus naar het Stationsplein vertrekken" schreef Utree htsch Nieuws blad, dat niet meedeelt op hoeveel voeten dit voertuig loopt. AUTO Nog een merkwaardig voertuig wordt door de Autokampioen gesignaleerd, die mededeelt dat verwacht werd „dat de jongste spruit uit de zo gerenommeerde huize Peugeot op de aanstaande Parijse Salon wel zijn buiging voor het voetlicht der openbaarheid zou komen maken". BOOT En volgens het Nieuwsblad van het Noorden was het vervoer tussen Harlingen en Ter schelling zó druk dat vrachtboten „visa versa" voeren. Iets meer versaliteit in de moerstaal ware hier wel op haar plaats. DEUTSCH Volgens Stan-m'ne-Man van D e Telegraaf heeft goochelaar Kaps gezegd: .bovendien kan ik dan over dag eens wat nieuwe dingen uit proberen". Als hem dat dan met het (Duitse) uitproberen niet gelukt, zou hij het misschien eens met (het Neder landse) proberen kunnen proberen. SMAAK Jaren lang heb ik mij afgevraagd hoe de smaak van smeltend zou zijn. Nu heb ik Rama geproefd en nu weet ik hoe smeltend smaakt, want Rama adverteert, dat zij „smeltend van smaak" is. Als nu iemand mij wil mededelen hoe smeltend geurt, dan weet ik heel wat meer van smeltend dan ik ooit had kunnen vermoeden. TALARJUS Wanneer men bedenkt dat naast Ne derlands v in andere talen dikwijls b voorkomt (geven - Duits geben; nevel - Latijn nebula enz.) i9 de verwantschap van ravotten met het Oudfranse zelf standige naamwoord rabot: twist in het geheel niet vreemd. Bij rabot hoort het werkwoord rabater: razen, tieren. Deze woorden gaan, evenals het Engelse to rave: ijlen, raaskallen, terug op het Latijnse rabies: woede, dolheid. Maar behalve voor dit begrip worden woor den van deze stam ook gebruikt voor: luidruchtig feestvieren, zinnelijke ver maken najagen. En daarmee is de hui dige betekenis van ravotten: stoeier natuurlijk verwant.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3