DE ITALIAANSE HERFST- EN WINTERMODE EENVOUDIG EN CHARMANTMET WEINIG ACCESSOIRES Resultaten van rechtstreeks- en televisie-onderricht vrijwel gelijk Natuurlijk silhouet weer in ere hersteld MODE-ACCESSOIRES Erbij VOLG DE LIJN Televisie-onderzvijs voor een half miljoen Amerikanen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 PAGINA VIER AAN DE KNOP van de deur van het egelhuisje hing een bordje, waarop stond: Niet storen alsjeblieft, want we slapen. Hebben jullie wel eens egeltjes ge zien? Overdag zitten ze meestal ver scholen onder struikgewas of bladeren, maar zodra het donker wordt, gaan ze op voedsel uit. Ze zoeken dan wormen, slakken, afgevallen fruit, en ze lusten ook wel een stukje brood. In speelgoedwinkels zie je vaak van die leuke aangeklede egelmannetjes en vrouwtjes staan, ze hebben stekeltjes op hun hoofdjes, weet je wel? Maar over de échte egeltjes ga ik jullie nu eens een verhaaltje vertellen. Vader en moeder egel met hun drie kindertjes: Snuitje, Snoetje en Toetje waren in oktober naar bed gegaan, want er was eigenlijk geen aardigheid meer aan buiten, het was koud en het regende bijna elke dag. De drie egelkindertjes, die in de zo mer geboren waren, liepen te rillen van de kou, zodat hun stekeltjes ervan ram melden. „Weet je wat? zei vader laten we maar gaan slapen, dan liggen we tenminste warm, ons hol is gezellig en we zijn zó dik, dat we het gemakke lijk de hele winter kunnen uithouden, we teren gewoon op ons vet. Maar ik zet nog even een bordje op de deur, dat we niét gestoord willen worden, an ders komen de mollen geregeld op vi site en dan weet ik me geen raad!" De mollen houden geen winterslaap, weet je, alleen gaan ze, als het héél erg koud is, dieper de grond in. e VOOR DE KINDER-EGELTJES was de winterslaap een nieuwtje en Snoetje en Toetje vonden het dan ook direct een goed plan, maar Snuitje wilde, on danks zijn geklappertand, tóch liever nog een poosje wakker blijven. Maar vader bromde: „Nee, géén smoesjes vóóruit naar bed, jullie worden verkouden en moeder en ik krijgen er reumatiek van. Denk eraan: Stil liggen, hoor!!" Ze waren nog welterusten gaan zeg gen tegen verschillende familieleden, die óók slaperig zaten te kijken, ze had den nog een laatste vette worm opge peuzeld en toen hadden ze hun vorstvrij huisje opgezocht, elkaar geeuwend toe geknikt en de oogjes dichtgedaan. Er lagen nu twee grote en drie klei ne ballen met stekels in een kringetje. Ze zagen er wel heel bijzonder, maar eigenlijk met zo erg lief meer uit met al die stekels rondom en rechtovereind. HIJ WIST NIET precies, hoe lang hij geslapen had het moest wel een héle tijd geweest zijn, toen Snuitje wakker werd, doordat er iets op het huisje viel. Hij schrok erg en dacht: zou er iets gebeurd zijn. of zouden die nare mollen weer bezig wezen? Als een egeltje wakker wordt, moet hii vreselijk rillen, dat komt. omdat zijn temperatuur gedurende zijn win- terdutje heel erg gedaald is. Maar door dat rillen, wordt hij weer een beetje warm, zie je. Bevend van angst en kou opende hij zijn oogjes en ging op zijn voetjes staan. Voorzichtig sloop hij langs zijn vast slapende familieleden naar de deur toe, peuterde aan het slot en keek door een kiertje. Snuitje was wel een nieuwsgierig, maar toch ook wel een dapper egeltje hè? Nee. er was geen mol te zien. Het is misschien wel een afgewaaide tak van een boom geweest, dacht Snuitje, hè, ik ben nog lang niet uitgeslapen en wat voel ik me slap en mager, maar nou ik tóch wakker ben, moet ik even tjes kijken, hoe de wereld er hierboven uitziet. Op zijn teentjes glipte hij het deurtje door en klom met veel moeite naar de oppervlakte van de aarde. Tot zijn grote verbazing zag hij zó iets moois, dat hij er bang van werd. Droom ik soms, dacht hij, nee, ik hoor mijn stekeltjes rammelen van de kou, dus ik slaap niet, ik ben wakker! EN TOCH KON HIJ zijn oogjes niet geloven, want de hele omtrek was be dekt met een witte sprei en waar de zon erop scheen, schitterde alles prach tig. Zó was de wereld beslist niet geweest toen ze met zijn allen naar bed gingen! En kijk eens wat vreemd, de mensen liepen zomaar op het water! En ze had den allemaal van die malle dingen onder hun schoenen! Héél voorzichtig zette hij zijn voetjes op het dunne, witte laagje, dat voor de ingang naar zijn huisje was gewaaid en hij voelde, hoe ijskoud dit was, maar wat kon het hem eigenlijk schelen hij móest even genieten van alles wat hij nog nooit eerder gezien had. „Mooi-mooi is de wereld fluister de hij verrukt, ik begrijp niet, dat va der en moeder gaan slapen! Maar ik heb wèl honger, zou er iets te eten we zen? Zou je dat witte goedje niet kun nen opeten? Hij snuffelde er eens aan. Nee, dat smaakte naar niets, het leek wel water! Hij keek eens naar links en toen naar rechts en al gauw zag hij verderop wat stukjes brood liggen, die er voor de vo geltjes neer-gestrooid waren. Op een holletje liep hij erheen, maar ach, wel licht kwam het, omdat hij té hard ge lopen had, of, omdat hij zulke rare pas sen nam, óf omdat hij zo lang zijn pootjes niet gebruikt had, maar ineens verzwikte hij zijn rechter achterenkel tje! Vlug pakte hij met zijn bekje een groot stuk brood op en strompelde met zijn pijnlijke pootje naar de ingang van het hol terug. De mooie wereld kon hem opeens niets meer schelen. Dat is nou mijn straf, was ik maar blijven liggen, dan was ik vanzelf wel weer in slaap ge rold. dacht hij bedroefd. Met. veel pijn bereikte hij eindelijk zijn veilige huisje weer, maar wat was dat? Het deurtje was dichtgevallen!! Hij legde het brood neer en begon te bellen en te roepen, maar binnen wa ren ze zó vast in slaap, dat niemand hem hoorde. VAN PIJN EN SPIJT rolden de tra nen hem over de wangen en hij kreun de zachtjes. „Nu zie ik ze nooit meer terug", huilde hij. Plotseling klonk er een klein stem- methe: „Ik kan je niet goed zien, maar des te beter horen en ruiken, kan ik soms iets voor je doen?" Snuitje keek door zijn tranen heen en zag Manus Mol, die hem met zijn bijziende ogen aanstaarde. Hij droeg nooit een bril, omdat hij zijn ogen zel den gebruikte. „O Manus-help me" snikte Snuitje en hij vertelde met horten en stoten, wat er gebeurd was. Manus schudde ernstig zijn ooi-loze kopje en zei een beetje boos: „Zo iets raars heb ik nog nóóit gehoord- een égel, die in de winter boven de grond komt!! Je kunt nog ziek worden ook-longont- steking bijvoorbeeld, of griep, of uuh.. stekelontsteking. „Manus, jij krijgt al mijn brood, als je er wat op verzint" klappertandde Snuitje. „Ik lust geen brood" antwoordde Manus minachtend. „Ik wil je trou wens zónder cadeautje ook wel helpen. Ik bén nog niet zo kwaad, al zeg ik 't zelf! Bovendien is het misschien wel mijn schuld, dat je wakker geworden bent, want het zou wel eens KunneH zijn, dat er een gang van me inge stort is, ik heb zóveel gangen, zie je, ik graaf de héle dag! Ik zal er straks wel eens naar gaan kijken. Als jij nou eerst eens je brood opeet, dan zal ik in die tussentijd een gang graven onder je deur door en als je straks binnen bent, maak ik het weer netjes dicht voor de tocht. En je poot wordt wel weer beter, terwijl je slaapt. „O Manus, ik wist wel, dat je me zou helpen" glimlachte Snuitje dapper, want zijn pootje begon dik te worden. En omdat hij zo graag iets vriende lijks wilde zeggen, liet hij erop volgen: „Wat heb je toch een prachtige jas aan!" De mol had in een ommezien een fraaie gang gegraven, waardoor Snuit je naar binnen strompelde. „Dag Manus en héél erg bedankt!!" riep hij nog, terwijl hij zich oprolde. En vóór de mol het gat weer had dicht gemaakt, sliep Snuitje all TOEN HET BUITEN weer lekker weer was en de egels goed uitgerust ontwaakten, zei Snuitje tegen zijn va der: „En móói, dat het 's winters bui ten is, alles wit en de mensen lópen op het water!!" „Hu-hu-hu, zei vader, dat kan niet, want ik heb het nog nooit gezien. Je hebt het gedroomd, je heb lekker ge slapen". „Ik heb het wél gezien", hield Snuit je vol. „Jokkebrok, jokkebrok!" zongen Snoetje en Toetje. Maar Janus Mol wist wel beter en die hield zijn mond! Marianne van Raait Begin bij de zwarte stip en volg de lijn met potlood, tot je weer bij deze stip eindigt. Wat heb je getekend?. IN ITALIË HEEFT DE HAUTE COUTURE de komende herfst- en winter collectie gepresenteerd. Het Italiaanse „modeseizoen" duurde acht dagen. Men begon in Rome, maar na vier dagen haastten de internationale inkopers zich naar Florence, waar twaalf leden van de haute couture hun collecties toonden. De nieuwe mode lijkt prettig draagbaar, eenvoudig en smaakvol. De natuurlijke lijn wordt gevolgd. De taille wordt sterk geaccentueerd. Afstaande kragen komen veelvuldig voor. Ter versiering draagt men sjaaltjes, maar vooral ook lange kettingen, die een paar keer om de hals worden gewonden. Overigens heelt de nieuwe mode 1959-1960 geen opvallende accessoires staande kragen voor overdag. Zij combi neerde mantelpakjes met leuke, kortge- mouwde blouses van brokaat of fluweel. Ook bont kwam veel voor in Barbara's collectie. Een purperen mantel had een afneembaar vest van zwart persianer lam. Een mouwloos wambuis met driekwart lengte was vervaardigd van gemberkleurig muskrat. Haar avondtoiletten worden ge kenmerkt door wijd uitstaande rokken en plooien op de heuplijn. De kleuren in deze collectie zijn diep purper, flessen- groen, bruin en rood. Fausto Sarli gebruikte enorme raglan mouwen, capekragen en bonten fichu's om een breedgeschouderd silhouet te ver krijgen, dat afloopt in een nauwe rok. Zijn mantelpakjes zijn bij het middel iets inge nomen, de mouwen zijn kort. Voor de avond toonde Sarli een satijnen baljapon met een brede, met juwelen bestikte cein tuur in een tint die hij „pastel mink" noemt. Valentino, een jonge nieuweling in de Romeinse groep couturiers, maakte een come back met collectie die geïnspireerd scheen door de dertiger jaren. Hij zette de klok terug met cloches, diepe bontkragen en een „sophiscated" silhouet. Zijn avondjaponnen schijnen te vragen om een heel lange sigarettenhouder en een gebla seerde uitdrukking op het wereldwijze ge laat. Een lange, slanke japon van zilver lamé met koffiebruine lapels van satijn, is zuiver Marlène Dietrich. Apenbont, ocelot, zilvervos en nerts zijn verwerkt tot kra gen, frontjes en manchetten. Tita Rossi en Faraoni waren de hekken sluiters van de Romeinse groep. Rossi's lijn wordt gekendmerkt door brede schouders, hoge kragen en iets verlaagde tailles. Haar hoeden zijn geïnspireerd door de Renaissance helmen van de pau selijke gardisten. Faraoni gaat voort met de tendens naar Een ensemble van donkergrijze wol dat opvalt door de grote gedurfde kraag die de schouder geheel bedekt. Een zwarte schoorsteenhoed en een zwart halssnoer completeren het geheel. Deze herfst- en winter ensembles zijn niet alleen modieus, maar bovendien erg praktisch. Men kan er boodschappen mee gaan doen, maar tevens een cocktailpartij mee bezoeken. Vooral voor de Nederlandse vrouw is dit soort kleding ideaal, want in de herfst is het in ons land meestal te koud om nog een zomerjurk te dragen, en te warm om reeds een winterjas aan te trekken. Een gekleed jasje met een Schots motiefje. Opvallend is de driekwart mouw. Als stof werd bruine en witte rooi gebruikt, voor de kraag zwart fluweel. Ontwerp van de drie Fontana-zusters. Een pakje van zware grijze wol. Hier geeft de zijden halsdoek een apart cachet aan de kraag. VOLGENS EEN DOOR DE Ford Stichting en het Fonds voor de Onder wijsverbetering gezamenlijk uitgegeven rapport ontvangt ruim een half miljoen Amerikaanse leerlingen van lagere en middelbare scholen en studenten een deel van de mondelinge lessen via de televisie. Met ingang van 1 februari hebben, volgens dit rapport getiteld „Teaching by Television", honderd zeventien hogescholen en universiteiten via de televisie cursussen gegeven en m aakten v ij flion d erdnegenenzesti g schooldistricten daarvan geregeld ge bruik. Het rapport geeft een overzicht van de op dit gebied genomen proeven, die finan cieel mogelijk werden gemaakt door de Ford Stichting en het Fonds voor Onder wijsverbetering en waaraan vijfentwintig hogescholen en universiteiten en honderd schooldistricten met ruim honderdduizend leerlingen en onderwijzers deelnamen. In de afgelopen vijf jaar werd voor meer dan vijftig dergelijke proefnemingen een be drag van tien miljoen dollar ontvangen. IN HET RAPPORT wordt opgemerkt dat televisie „unieke voordelen bezit als onderwijsmedium; in de eerste plaats kan ze de beste onderwijskrachten van het land een gehoor geven dat zich ver buiten de normale grenzen uitstrekt en ten tweede kan ze de leerlingen en studenten de stof bieden op een wijze, die volkomen buiten het bereik van de conventionele onderwijs methoden valt". Ofschoon thans nog geen definitieve ge volgtrekkingen gemaakt kunnen worden ten aanzien van de essentiële rol van de televisie in het onderwijs zijn volgens het rapport de tot dusver bereikte resultaten van de proefnemingen zeer bemoedigend, omdat is gebleken dat de leerlingen en studenten evenveel en in enkele geval len zelfs meer leren van de via de televisie gekregen lessen dan van die wel ke volgens conventionele methoden wor den gegeven. UIT HET OVERGROTE DEEL van de proefnemingen is gebleken dat er geen belangrijk verschil kan worden waarge nomen in de resultaten bij degenen die de lessen via de televisie of volgens de meer gebruikelijke methode hebben ge volgd. Deze conclusie is op zichzelf opmerke lijk, aldus het rapport, met het oog op de nieuwheid van de televisie, de betrekke lijke onervarenheid van degenen, die er gebruik van hebben gemaakt en het feit dat de bestaande schoollokalen en univer siteitszalen en de televisie-app?ratuur niet op deze wijze van'onderricht waren be rekend. Een reisensemble met een driekroart mantel van zwarte kunstzijde. De voering ts van'wit satijn. Ontwerp van de drie Fontana Zusters. IN ROME HEBBEN ZEVENTIEN ont werpers hun collectie „thuis" in hun luxueuze ateliers gepresenteerd. In Flo rence kwamen de twaalf beroemde mode ontwerpers aan bod en werden achttien boutique-collecties getoond. Nieuwe vor men voor schoenen en handtasjes, haute couture voor kinderen en kleurige ski kleding werden de eerste dag van de Romeinse shows getoond. ZINGONE, DE COUTURIER voor de jeugd, presenteerde een elegante collectie voor kleuters en „teenagers". Spijkerbroe ken en T-shirts kwamen niet meer in de collecties voor. Kleine jongens kleedt Zin- gone bij voorkeur in marineblauwe kos tuums met natuurlijke schouders en nauwe korte broekjes, dit seizoen ongeveer vijf centimeter boven de knie. Fel gekleurde vestjes geven een vrolijke noot aan de kleding van de jongeheer. Het klassieke matrozenpak is weer te voorschijn ge komen, echter met een blauw-witte pull over in plaats van de gewone witte kraag. Meisjes- en jongenswinterjasjes hebben bontkragen. Kleine meisjes moeten nu in plaats van het ouderwetse rose en baby- blauw, „Borgia rood", „Medici blauw" en delicate groene tinten dragen. Fluweel, chiffon, zijde en wollen mixtures en mo hair zijn de materialen waarmee de meis- jeskleding wordt vervaardigd. DE HOEDEN DIE GETOOND werden, kunnen moeilijke tijden voor de dames coiffeurs met zich meebrengen. Barbara's hoeden waren gevormd als koepels, vogel nestjes en kolbakken. Zij zijn gemaakt van vilt, veren en gedrapeerde tule. Barbara's collectie toonde een verlaagde rokzoom, van ongeveer twee tot drie centimeter. Zij had zich geconcentreerd op zacht getail leerde kostuums met gedrapeerde of op- langere en strakker zittende jasjes voor mantelcostuums. En ook violette tinten, die in de andere collecties veel voor komen. voeren in Faraoni's collectie de boventoon. FLORENCE is de stad waar de bloeien de Italiaanse haute couture negen jaar ge leden werd geboren. Een groep van jonge, destijds nog onbekende ontwerpers sloe gen de handen ineen om Parijs als we reldmode-centrum naar de kroon te steken. Vier dagen toonden Marucelli, Antonelli, Carosa, Schuberth, Guidi, Veneziani, Si- monetta, Fabiani, Capucci. Baralta, Enzo en Emilio Pucci waartoe zij in staat zijn om de naam van de Italiaanse mode hoog te houden. Zij specialiseerden zich vooral op vakantiekleding. Vakantiekleding geschikt voor elk kli maat werd ontworpen door Marucelli van Milaan en Antonelli van Rome. Het een delige zwempak maakte opnieuw plaats voor de bikini. Sc-arabocchio toonde bikini's in vrolijk bedrukte katoenen stoffen, waarbij capes worden gedragen. Een oranje-groene ge rimpelde bikini werd gedragen bij een helder oranje cape met een gerimpeld kraagje in dezelfde stof als de bikini. Avolio maakte de gedachte aan koude, regenachtige dagen minder onverdraag lijk met een vuurrode regenmantel, af gezet met bont in dezelfde kleur. Een drie kwart regenjas van reebruine zijde heeft een kraag en manchetten van beverbont. Marucelli concentreert zich op de elegan ter zijde van het leven in de wintersport oorden. Zij toonde japonnen voor de avond na het skiën, met zwart fluwelen rokken en met lovertjes versierde lijfjes. Merisa en Adria sloten deze vakantie kleding af met de vertoning van after-ski- kleding. Merisa, een tovenares met de breipennen, presenteerde een nauwslui tend gebreid costuum in mariné en wit. Haar gebreide japonnen zagen eruit alsof ze geborduurd of gehaakt waren. Boven dien zijn ze soepel en makkelijk draag baar. en daarom zo heerlijk na een inspan nende ski-tocht. Adria maakte vooral ge bruik van handgeweven stoffen. Evenals de collecties van de andere couturiers werd ook de hare gekenschetst door felle kleuren: rood, groen, paars en goud-geel. Een „haute couture" in accessoires is in Rome getoond door vierentwintig van de knapste ontwerpers in Italië. Schoen maker Albanese vond een schoen uit waar van de hak in een seconde kan worden af genomen. Deze schoen is speciaal bestemd voor vrouwelijke automobilisten, die thans met „flats" kunnen sturen en met hoog gehakte schoentjes uit de wagen stap pen. In de afdeling handtassen kwamen voor al tasjes ter grootte van een handkoffer veel voor, erg geschikt voor uitstapjes. Voor de stedelinge is een grote, maar dun ne enveloppetas ontworpen. Gekleurd pa tent leer in bijna elke tint behalve zwart, is een nieuwigheid van Romano. Handschoenen, een Italiaanse speciali teit, zijn er in allerlei fantasierijke varië teiten, ingezet met petit point, veren, gou den manchetten. Vele zijn vervaardigd van opengewerkt leer. Onze tuin- en kamerplanten ACHILLEA'S zijn bijzonder mooie tuin planten; prachtige snijbloemen waarvan men veel plezier kan hebben en die in elke zonnige tuin voldoen. De Parker's var met de mooie gele, platte bloemschermen zal u wel het best voldoen; ze staat nu overal in volle bloei. Die prachtige gele bloemen komen het best tot hun recht in dien vlak achter hen in de border wat blauw bloeiende riddersporen staan en gebruik er vooral licht blauw voor. Niet alleen dat het geel en het blauw het sa men zo heel goed doen, maar de ijle bloem trossen van de riddersporen en de platte schermen van de Achillea vormen samen ook zo'n mooi contrast. Wist u eigenlijk wel dat de platte bloem schermen ook gedroogd kunnen worden. Het is er nu de goede tijd voor het te te doen. In de wintermaanden kan men ze dan in winterboeketten verwerken en te- samen met wat donkerbruine rietsigaren, blauwe distels en wat gedroogde grassen, zullen ze het uitstekend doen. Achillea's zijn niet volkomen winterhard en het is dus nuttig hen tegen het invallen van de winter een weinig af te dekken; turfmolm kan men en mw. gebruiken. G. Kromdijk

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8