Conferentie van Genève zonder enig akkoord uiteengegaan HET WEER ffe MORRIS before ifou êuif! KNIESOOR VOOR DIOR? Gerard van Praag Werkloosheid in juli licht gestegen Middelbare scholen in Little Rock gaan open voor blank en zwart Weinig verandering Aan het strand Het ballonnen oplaten in Zandvoort Het woord is aan Kroesjtsjev houdt vandaag een persconferentie Kroesjtsjev na Washington naar Peking? Subandrio waarschuwt Australië Reactie op uitlating van Meuzies over N.-Guinea DE GAULLE ZAL ZIJN VAKANTIE VOLGENDE WEEK ONDERBREKEN Voor een bijzondere kabinetszitting in Parijs De kwestie-Van Beek op Nieuw-Guinea Hof van Justitie acht ontslag ongerechtvaardigd In de krant van heden: W.O E.N S D A G 5 AUGUSTUS 1959 4 4 e JAARGANG NUMMER 229 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het. aantal werkloze mannen was eind juli 44.737, tegen 41.836 eind juni, een stijging van 2901. Vorig jaar waren deze aantallen respectievelijk 64.128 en 58.904. Het aantal werklozen dat op aanvullende werken werkzaam was daalde met 1311 van 11.114 eind juni tot 9803 aan het einde van de vorige maand. Vorig jaar bedroeg deze daling 1498. De geregistreerde arbeidsreserve nam toe met 1590 van 52.950 in juni tot 54.540 eind juli. In 1958 was deze stijging meer dan twee maal zo groot, namelijk 3726. De totale reserve steeg toen van 73.579 in juni tot 77.305 in juli. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 3996 tot 5011. De openstaande aanvragen naar mannen namen met bijna 6000 toe, van 39.660 eind juni tot 45.270 ultimo juli. In 1958 warén deze cijfers respectievelijk 2383, 25.633 en 28.016. Het aantal open staande aanvragen voor vrouwelijke wer kers onderging een lichte stijging van 33.111 tot 33.200 in dezelfde maanden. Vorig jaar waren deze cijfers 25.151 en 25.409. LITTLE ROCK, ARKANSAS (Reuter) De schoolraad te Little Rock heeft be kendgemaakt, dat de vier middelbare scholen van de stad volgende week wor den geonend en zowel voor blanken als negers toegankelijk zijn. De scholen zijn sinds 1 september 1958 gesloten geweest omdat men geen negerleerlingen wilde toelaten. (UPI) De particuliere middelbare school, die vorig najaar voor uitsluitend blanke leerlingen werd geopend, nadat gouverneur Faubus de opening van de vier middelbare scholen van Little Rock verhinderd had om daaruit negerkinderen te weren, is heden gesloten. Het geld is op. De voorzitter van de vereniging, welke de school had opgericht heeft bekendgemaakt, dat nu het ernaar uitziet, dat de middelba re scholen van Little Rock na de vakantie geopend zullen worden en aangezien spon tane financiële steun is uitgebleven, er niets anders opzat dan het personeel te ontslaan en de 1.226 leerlingen, die voor de nieuwe cursus waren ingeschreven te berichten, dat de school heeft opgehouden te bestaan. In tegenstelling tot alle andere ont werpers van de houte couture heeft het huis Dior voor de wintermode 11)59 nóg kortere rokken voorgeschre ven. Op een der grote boulevards in Parijs demonstreert een charmant meisje reeds de nieuwe voorgeschre ven lijn. De reacties van de manlijke voorbijgangers bleven niet uit Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar ook enkele opklaringen. Overwegend mati ge wind tussen west en noord west. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnige perioden, afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden. Zwakke wind tussen noord en west. Temperatuur rond 20 gr. C. Zee water helder met vrij sterke bran ding, temperatuur 18 gr. C. Laag water 's middags om half een. Hoog water 's avonds vjjf uur. Strand voor fietsen berijdbaar van half negen 's morgens tot drie uur 's middags. Meer dan duizend kinderen stonden dinsdagmiddag op en om de Rotonde in Zandvoort popelend te wachten op het moment dat de directeur van „Touring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hugenholtz, het startschot zou geven voor de jaarlijkse ballonnenwedstrijd. Toen dit schot was gegeven, kozen de veelkleurige ballonnetjes het lucht ruim. Voortgestuwd door de westen wind dreven zij landinwaarts en be reikten zij spoedig een grote hoogte. Ruim tweeduizend kinderogen staar den de ballonnen na tot de snel kleiner wordende stippen geheel weggevaagd waren. Nu wachten de kinderen in spanning af, ivaar hun ballon terecht is gekomen. Misschien wel ver in Duitsland. Voor de kinderen van wie de ballonnen het verst weg zijn neer gekomen, zijn mooie prijzen beschik baar gesteld. Anonymus: De afwezige dierbare is by u, zolang ge hem niet verloochent Advertentie MOSKOU (Reuter/UPI) De Russische premier Kroesjtsjev houdt vanmiddag in het Kremlin een persconferentie. Er is niet medegedeeld waarom de pers conferentie wordt belegd, doch waarne mers denken dat zij verband houdt met de komende uitwisseling van bezoeken tussen Kroesjtsjev en Eisenhower. Kroesjtsjev hield zijn laatste pers conferentie op 19 maart. Bij die gelegen heid verklaarde hij dat het Russische voorstel tot het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland en beëindiging van het bezettingsbewind in West-Berlijn een initiatief was tot beëindiging van de koude oorlog. De bekendmaking van de wederzijdse bezoeken van Kroesjtsjev en Eisenhower werd onmiddellijk op opvallende wijze in de Russische pers gepubliceerd. Dat be wijst dat het Kremlin vasthoudt aan de na Stalin verkondigde opvatting dat per soonlijk contact tussen de leidende staats lieden een beter effect kan sorteren dan de conventionele diplomatie. De pers plaatste het nieuws in de kolommen die doorgaans voor belangrijke mededelingen van regering en partij worden gebruikt. Het regeringsblad „Izvestia" zette als koppen boven het bericht: „Een belang rijke stap in de internationale politiek de Amerikanen stemmen in Eisenhower zegt dat het bezoek zal helpen het ijs te smelten". In een hoofdartikel zegt het blad: „De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn de sterkste mogendheden ter wereld. Wanneer andere landen oorlog voeren kan een vrede worden bewerkstel ligd, maar wanneer een oorlog uitbreekt tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zal geen macht ter wereld deze oorlog kunnen beletten, en de vernielingen zouden desastreus zijn. LONDEN (Reuter) De Londense Daily Telegraph bericht, dat Kroesjtjev naar verwachting kort na zijn bezoek aan Washington naar Peking zal gaan. Het blad knoopt hieraan de veronderstelling vast, dat Kroesjtsjev wellicht zal pogen Amerika's houding ten opzichte van China te verzachten. Volgens de Telegraph is er geen aanduiding, dat de Chinezen hun mening, dat de waarde van topbesprekin- gen twijfelachtig is, hebben gewijzigd. Zij vrezen, aldus de Telegraph, dat Kroesjtsjev misschien zal pogen zijn moeilijkheden met Washington te regelen zonder met China's belangen rekening te houden. Waarnemers leggen verband met berich ten, dat de landen van het pact van War schau waarschijnlijk hun eigen topconfe rentie zullen houden voordat de Russische premier naar Washington gaat. Uit com munistische kringen verluidt, dat een der gelijke bijeenkomst waarschijnlijk in de tweede helft van augustus zal worden ge houden. James Reston, de eerste Washingtonse correspondent van de New York Times, schrijft uit Warschau, dat sinds de dood van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles, de Verenigde Staten dichter zijn genaderd tot de Britse aanpak van het Russische probleem. Daar voor aarzelde de president om hetzij de naoorlogse winsten van de Sovjet-Unie te accepteren, hetzij persoonlijk te onder handelen. Nu is hij ten minste bereid tot besprekingen. De president zou waar schijnlijk reeds lang deze bereidheid heb ben getoond, als hij niet met Dulles' sterke wil te maken had gehad, zo zegt Reston. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 5 augustus De Geneefse conferentie is vandaag geëindigd met een serie ministeriële speeches op de plenaire slotzitting, die niemand meer veel belang zal inboezemen, want bet korte slotcommuniqué (200 woorden uit een conferentie, die alles bij elkaar wel een twintig miljoen zal hebben gekost) windt er nauwelijks doekjes om: er is geen enkel akkoord bereikt, zelfs geen beperkte overeenkomst inzake Berlijn, laat staan een op het wijdere terrein van Duitse hereniging en vredesverdrag. Met dat slotcommuniqué heeft bet Westen zowaar bij het scheiden van de markt nog een diplomatieke zege geboekt. Gromyko wenste namelijk er een lange waslijst in op te nemen van punten van overeen komst en meningsverschil en daar wat hoopvolle kanttekeningen omtrent een topconferentie bij te plaatsen. Het Westen drong aan op meer realisme, wilde een kort communiqué, meedelende dat er nuttig overleg is gepleegd, enige toe nadering, maar geen overeenkomst is bereikt en dat bet overleg zal worden voortgezet op een later datum, nader vast te stellen via normale diplomatieke kanalen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Su handrio heeft Australië gewaarschuwd niet „een eigen, actieve conceptie van de kwestie-West-Irian" te gaan verwezenlij ken. Minister Subandrio ontving dinsdag de Australische ambassadeur L R. Mcln- tyre om hem uitleg te vragen over een te levisie-interview van premier Menzies. Menzies merkte volgens persberichten op dat de Australische regering hoopt, dat ge heel Nieuw-Guinea eens zelfbestuur zal krijgen. De Indonesische bewindsman verklaarde na afloop er niet van overtuigd te zijn dat de persberichten juist waren, maar dat de ambassadeur hem overigens geen ophel dering had kunnen geven. „Zijn de berichten wel juist dan is de verklaring in strijd met de geest van de ge zamenlijke verklaring, die de Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey en ik enkele maanden geleden tekenden", aldus minister Subandrio. „Ik weet dat Australië Nederland steunt", zo zei hij voorts, „maar ook dat de Australische regering zich niet zal ver zetten tegen een Nederlands-Indonesische overeenkomst betreffende West-Irian. Dit zou kunnen betekenen dat Australië geen actieve politiek voert de status van West- Irian te veranderen. 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Het Westen kreeg na een lange partij touwtrekken op een lunch bij Selwyn Lloyd, tijdens een middagzitting dei- plaatsvervangers en een drie uur lang tot laat in de nacht voortdurend privé-over- leg in de villa van Gromyko ten slotte zijn zin De avondzitting bij Gromyko duurde zo lang, dat er zowaar nog enige spanning begon te heersen. Zou Gromyko alsnog de koppeling van een Berlijnse regeling aan de al-Duitse commissie hebben laten val len of zou hij ingestemd hebben met de formule, die de westelijke positie in West- Berlijn na afloop van die regeling onge schonden liet? Tegen beter weten in, maar met het voorbeeld voor ogen van het ak koord dat Mendès-France in 1954 te Genè ve in de laatste minuut bereikte, bleven slaperige correspondenten de wacht hou den. Het was verspilde tijd: het gesprek tussen Oost en West is door de aangekon digde wederzijdse bezoeken van Kroesjt sjev en Eisenhower reeds naar een ander niveau geklommen. Die komende confrontatie, waarin de Berlijnse crisis nauwelijks het belangrijk ste onderwerp van gesprek zal zijn, heeft voor het bedreigde West-Berlijn, in ieder geval nieuw respijt gewonnen. De scherp ste actualiteit is van die crisis af. Het heeft daarom niet veel zin lang na te kaar ten over het falen van deze conferentie. Het lijkt echter wel verdiend de Britten te zuiveren van de blaam, die sommigen op hen geworpen hebben. De verwijten je gens Macmillan als zou hij op zijn reis naar Moskou indertijd uitverkoop van de westelijke belangen hebben willen hou den, de verdachtmakingen jegens Lloyd, als zouden zijn pogingen om in ieder ge val overleg op het hoogste niveau tot stand te brengen uit een slappe zucht tot compromissen voortkomen, snijden geen hout meer nu Eisenhower zelf tot een soortgelijk contact besloten heeft, zo mom pelen de Britten beleefd. Vergeleken met het niet erg gelukkig debuut van minister Herter, de onbeweeglijkheid van de Fran sen en de zenuwachtigheid van de West duitsers heeft Lloyd in Genève van alle westelijke ministers veruit de construc tiefste rol gespeeld, zo is thans het haast unanieme oordeel van de bevoegde waar nemers. (Reuter-AFP) Een Russische woord voerder heeft meegedeeld, dat minister Gromyko, donderdagochtend uit Genève naar Moskou zal vertrekken. De Ameri kaanse delegatie heeft bekendgemaakt dat minister Herter zijn vertrek heeft vastgesteld op donderdagochtend 9 uur. Kans voor ontwapening? Het kan wel eens zijn dat de conferentie die op niets is uitgelopen wat de kwestie- Berlijn betreft, succesvol is geweest met betrekking tot het ontwapeningsvraag- stuk, zo verluidt te Genève. De ontwape ningsbesprekingen zijn nog steeds niet op gang gekomen nadat de onderhandelingen van de uit vertegenwoordigers van vijf landen bestaande subcommissie van de UNO in 1957 werden afgebroken. De be- President De Gaulle zal volgende week woensdag zijn vakantie in zijn buiten-re sidentie in Colombey-les-deux-Eglises on derbreken om een bijzondere zitting van de Franse regering in Parijs te preside ren. Het onderwerp voor die zitting zal worden geleverd door de komende ont moetingen tussen De Gaulle en Eisen hower ener- en Eisenhower-Kroesjtsjev anderzijds. Hoewei in officiële Franse kringen nog altijd een gereserveerde voldoening wordt uitgesproken over de internationale ont spanning, die is ingetreden na de defini tieve aankondiging van de ontmoetingen Eisenhower-Kroesjtsjev, is het bij een iets diepere peiling toch niet zo moeilijk vast te stellen, dat de regering, en president De Gaulle in het bijzonder, zich bij het vooruitzicht van een exclusief Ameri kaans-Russisch beraad niet uitzonderlijk opgetogen voelen. Onmiddellijk was het diplomatieke waarnemers al opgevallen, hoe koel offi ciële Franse woordvoerders in Genève en in Parijs deze nieuwe ontwikkeling in de gebeurtenissen enkele dagen geleden ver welkomden. Sedertdien kon men hier de officiële overtuiging horen uitspreken, dat het treffen Eisenhower-De Gaulle eigen lijk wel zo belangrijk was voor Frankrijk, zo niet voor de rest der wereld, als de ontmoeting Eisenhower-Kroesjtsjev. Het valt inderdaad niet te ontkennen, dat De Gaulle en Eisenhower heel wat urgente onderwerpen, Algerije, de komende de batten in de UNO, de NAVO en de Ameri kaanse luchtbases in Frankrijk te be spreken zullen hebben en mogelijk zal hun gesprek in dit stadium vruchtbaarder kun nen zijn dan het Amerikaans-Russische beraad op ditzelfde moment. Toch kan, his torisch gezien, moeilijk worden bestreden, dat de eerste exclusieve onderhandeling van de twee wereldmachten, de Sovjet-Unie en Amerika, over de bi-andende interna tionale problemen een gebeurtenis is, die een intern westelijk beraad overtreft. Een concreet vraagstuk, waarmee de sprekingen zijn nu toevertrouwd aan een commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van alle 82 leden van de UNO. Men verklaarde in Genève dat de westelijke ministers en Gromyko gesproken hebben over de vorming van een kleinere UNO- commissie van acht tot tien leden. De Rus sen zouden op pariteit in deze commissie hebben aangedrongen en het westen zou bereid zijn de Russen op dit punt in ze kere mate tegemoet te komen. Fransen nog schijnen te worstelen, is in tussen, of een ontmoeting tussen de gro te westelijke drie on het gesprek Kroesjt- sjev-Eisenhower zou moeten volgen, dan wel er aan voorafgaan. De Gaulle zal ze ker de schijn willen vermijden, dat hij het lot van Frankrijk, er zelfs van Europa, in handen van de Amerikanen heeft gelegd en een officiële westelijke conferentie van drie zou daarom volgens de Fransen, be ter pas later in het jaar kunnen worden gehouden. Er steekt nog een ander hei melijk motief achter dit Franse verlan gen naar uitstel. De Fransen zijn in de Sahara nog altijd diuk in de weer met de voorbereidingen van de eerste proefexplo sie van hun eigen nationale kernbom. Men heeft de hoop niet opgegeven, dat die ont ploffing nog deze zomer haar beslag zal kunnen krijgen en met die explosie zal Frankrijk dan automatisch zijn gepromo veerd tot lid van de kernwapenclub, die totnutoe uit Amerika. Rusland en Enge land bestaat. In dat licht bezien zou het woord van de generaal, die in militaire termen blijft denken, bij een westelijk be raad later in het seizoen veel meer gewicht kunnen hebben dan op zeer korte termijn. Waarschijnlijk zullen al deze overwegin gen uitvoerig ter sprake komen op de ka binetszitting van volgende week, waarbij Frankrijk zijn officiële standpunt tegen over de internationale situatie definitief zal bepalen. Reserves (Reuter) In Parijs gelooft men dat 27 augustus de meest waarschijnlijke datum is voor een bezoek van Eisenhower aan Parijs voor besprekingen met De Gaulle. In officiële kringen verklaarde men dat Frankrijk zonder bezwaar zijn fiat aan de Amerikaanse uitnodiging aan Kroesjtsjev heeft gegeven toen eenmaal bekend was dat de Russische premier niet voor onder handelingen doch voor informatie naar Amerika zou gaan. Niettemin blijft men bang dat Kroesjtsjev er in zal slagen Eisenhower te overspelen en dat een nieuw Jalta mogelijk is waarbij Amerika en Rusland het eens worden ten koste van de NAVO-landen, er. in het bijzonder Frankrijk en West-Duitsland. Voorts zou er in Parijs nog enig wan trouwen ten aanzien van Engeland be staan, omdat men de indruk heeft dat Eisenhower gezwicht is voor aandrang van Macmillan, die uit het bezoek van Kroesjtsjev aan Washington politieke munt zou kunnen slaan voor de komende verkiezingen in Engeland. Geef mij maar... VIRÖ5ÜSA n 0,1 jyf 1 ci 1111mSÈÊwM/'ï 31 Het Hof van Justitie in Hollandia op Nieuw Guinea is van mening, dat het ont slag van de advocaat-generaal bij het hof, mr. W. C. van Beek, op grond van de fei ten die hem worden verweten, niet is ge rechtvaardigd. Het hof meent verder, dat het aan mr. Van Beek ongevraagd ver leende binnenlandse verlof een maatre gel is, die de wet niet kent. Het hof heeft zijn standpunt op 24 juli aan de gouver neur van Nieuw Guinea, dr. P. J. P. Plat- teel bekend gemaakt, dus vóór diens ver trek uit Hollandia naar Nederland. In Den Haag kon een zegsman van de regering over deze aangelegenheid geen enkele mededeling doen, daar het hier een intern rapport betreft, dat aan de gouverneur is uitgebracht. Eind juni deelde gouverneur dr. Plat- teel aan de advocaat-generaal in Hollan dia mee, dat hem binnenlands verlof was verleend wegens een onderzoek, dat de gouverneur had doen instellen naar zijn gedragingen. Daarna verklaarde dr. Plat- teel voornemens te zijn mr. Van Beek te ontslaan. In Hollandia is het voorgenomen ontslag van mr. Van Beek in verband ge bracht met de kwestie van de onwettige postcensuur. Mr. Van Beek was de func tionaris, die het bestaan ervan officieel signaleerde en er zijn afkeuring over uit sprak. De minister van Zaken Overzee a.i., de heer Korthals, verklaarde later op vragen van leden van de Tweede Kamer, dat de ontslagkwestie van mr. Van Beek geen verband hield met de postcensuur, dat de ze censuurkwestie in onderzoek is en dat voorshands geen reden is om te conclude ren dat er censuur in Nieuw Guinea be staat. Bij zijn aankomst in Nederland voor dienstbesprekingen verklaarde dr. Plat- teel geen mededelingen te kunnen doen over de kwesties van het voorgenomen ontslag van de advcaat-generaal en de postcensuur. Wèl postcensuur Hedenmorgen is in Den Haag officieel medegedeeld: Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, de minister van Zaken Overzee a.i., örs. H. A. Korthals, er van in kennis gesteld, dat bij zijn voor lopig onderzoek inderdaad gebleken is, dat zich in Nieuw-Guinea gevallen van post censuur hebben voorgedaan, die zijns in ziens onwettig zijn. In overeenstemming met het gevoelen van de gouverneur komt het de minister gewenst voor, over te gaan tot een verder gaand onderzoek, in te stellen door buiten de samenleving in Nieuw-Guinea staande personen. De minister heeft het voornemen, daartoe een commissie in het leven te roe pen, die zich voor dit onderzoek naar Nieuw-Guinea zal begeven. Advertentie ALLE SOORTEN SPIJKERBOEREN pag. Geneefse conferentie 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2, 7 Op cle Praatstoel3 Weense festival3 Kunst 4 Feuilleton4 Radio en Televisie4 mr. G. van Hall5 Agenda 5 Uit stad en omgeving5, 8 Beurs6 Nieuw Guinea-expeditie 7 Ringrifderij 9 Sport9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1