Kroesjtsjev gaat „onbevangen naar de Verenigde Staten Geen onderhandelingen met de Amerikaanse regering HET WEER DE WOLF van 1833 Vriendelijke mislukking van de conferentie te Genève Nixon verzoekt hoffelijkheid voor premier Kroesjtsjev Een historische bruiloft in Amersfoort PERSCONFERENTIE IN HET KREMLIN In Engeland draaien de persen weer Zes mensen omgekomen bij brand in Parijse hallen Opklaringen Aan het strand In de krant van heden: Asiel voor en twee Hongaarse Tsjechen Prinses Beatrix en premier Kroesjtsjev tegelijk in New York Nationalistenleider in Kongo gearresteerd Etzel tegen Europees Directoraat Alle O.E.ES.-landen komen in vrijhandelszone Het woord is aan In Oostenrijk dreigt hotelstaking Nu de bazen bij elkaar op visite gaan past het de knechten niet elkaar op de tenen te trappen SCHILDER wue mufxmo vejoreyouvuy! DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 2o. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I "BR S m ha -11— Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I W "V" B j 1 ÉT 1 SmSk 1 WIj j| TT Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hafie^W^rUe^™ l££ DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJMU IDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MOSKOU (Reuter-Tass) De Russische premier Kroesjtsjev heeft woensdag op een persconferentie in het Kremlin tegenover driehonderd Russische en buitenlandse journalisten verklaard dat zijn bezoek aan $le Verenigde Staten vermoedelijk midden september zal beginnen en dat Eisenhower later in de herfst naar Rusland zal komen. Kroesjtsjev legde er de nadruk op dat tijdens de bezoeken onofficiële besprekingen „en geen onderhandelingen" zullen worden gevoerd. Het belangrijke is „een gemeenschappelijke taal te vinden en te komen tot gemeenschappelijk begrip van de vraagstukken die moeten worden opgelost". Kroesjtsjev deed een beroep op de Verenigde Staten vriendschappelijke betrek kingen met Rusland te vestigen en samen te werken voor het waarborgen van de vrede. Kroesjtsjev verscheen op zijn persconferentie de derde nadat hij in maart 1958 premier van de Sovjet-Unie werd in een licht zomerpak. Hij zag er gebruind uit en was in een beste bui. De toon die hij aansloeg, was veel milder dan in het verleden en in al zijn opmerkingen voelde men het verlangen doorklinken niets te zeggen wat de Amerikaanse publieke opinie verkeerd zou kunnen opvatten. Kroesjtsjev begon op rustige toon een verklaring voor te lezen. Plotseling wierp hij deze echter op de houten bank die voor hem stond en vroeg de aanwezigen om mondelinge of schriftelijke vragen. Lachend merkte hij op dat de correspon denten tijd in overvloed hadden om hun vragen te formuleren terwijl hij daaren tegen geen tijd had om de antwoorden te overwegen. „Ik heb misschien een paar vergissingen of fouten gemaakt", zo zei hij op een gegeven ogenblik. Kroesjtsjev verklaarde met nadruk dat het zijn op- LONDEN (Reuter) Overal in Groot- Brittannië zijn woensdagavond de persen weer gaan draaien nadat de staking in de drukkerijen, die zeven weken heeft ge duurd, was afgelopen. Door de staking werden ongeveer 4.300 drukkerijen en 1.100 provinciale bladen getroffen. De 150.000 werknemers, die aan de sta king hebben deelgenomen, hebben het werk hervat op grond van een vorige week aangegane overeenkomst. De tien betrok ken vakbonden bereiden nu een stemming onder hun leden voor over de overeen komst. PARIJS (AFP-UPI) Een brand in een grote opslagplaats van de Parijse hal len heeft woensdagavond aan zes mensen het leven gekost. Men vermoedt dat de brand te wijten is aan onvoorzichtigheid van een der vele clochards die 's nachts in deze opslagplaats een onderkomen zoe ken. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt en op de meeste plaat sen droog weer. Morgen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnige perioden, maar ook over drijvende wolkenvelden. Overwe gend droog. Zwakke wind tussen west en noord, temperatuur ongeveer 20 gr. C. Zeewater helder met vrjj sterke branding, temperatuur 18 gr. C. Laag water 's middags om een uur, hoog water 's middags half zes. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens negen tot 's middags half vier. rechte wens was met een onbevangen geest naar de Verenigde Staten te gaan. Kroesjtsjev zei voorts dat hij donderdag (heden) met vakantie gaat aan de Zwarte Zee om zich op het bezoek voor te berei den. Volgens Kroesjtsjev komen zijn be sprekingen met Eisenhower niet in de plaats van een topconferentie. In de tus sentijd zal de situatie in Berlijn ongewij zigd blijven. Op vragen naar de agenda voor zijn be sprekingen met Eisenhower zei hij dat het vraagstuk van het verwijderen van over blijfselen uit de tweede wereldoorlog een zinspeling op Duitsland en Berlijn nog de knoop is die moet worden ontward. Op vragen of hij van plan is voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten andere communistische landen te bezoeken, zei hij dat een dergelijke bijeenkomst niet nodig is omdat het streven naar het ver zekeren van de vrede een kwestie is die alle vredelievende landen zonder meer steunen. Na verloop van een uur rustte Kroesjts jev even, maar verder stond hij voortdu rend bij het beantwoorden van vragen. Hij gaf uiting aan gevoelens van warme vriendschap jegens Eisenhower en het Amerikaanse volk. Hij vroeg de correspon denten hun vragen te herhalen om mis verstand te voorkomen. „Ik wil niets zeg gen dat de agressieve krachten zou kunnen aanmoedigen". Hij werd warm toegejuicht na zijn antwoord op de vraag van een Amerikaanse correspondent of hij Eisen hower zou uitnodigen een Russische lan ceerbasis voor raketten te bezoeken. Heftig gebarend antwoordde hij „Dat zou een bijsmaak geven aan elke toekomstige ont moeting. Wat zouden de mensen ervan denken als wij bezoeken lieten aanvangen met het tonen van wat men heeft? Dat zou betekenen dat wij over oorlog en niet over vrede zouden gaan praten. Ik weet dat de Verenigde Staten sterk zijn maar zelfs als ik werd uitgenodigd om iets der gelijks te gaan zien, dan zou ik niet gaan. Ik ga als vreedzaam man naar de Ver enigde Staten en ik ben bereid mijn zak ken na te laten zien om te tonen dat ik geen wapens bij me héb. Als er bezoeken aan lanceerbases voor raketten op het pro gram zouden staan zou president Eisen hower zich afvragen: nodigen ze mij uit om me bang te maken. Vroeger placht men voor besprekingen zijn wapens af te leggen. Zo moeten wij ons ook gedragen". Kroesjtsjev, die zijn persconferentie be gonnen was met de woorden „Kameraden, heren", maakte ook een grapje over Nixon. Hij zei: „Het was erg prettig voor mij het woord coëxistentie van de lippen van de heer Nixon te horen. Voordien had hij pag. Persconferentie Kroesjtsjev1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 De kleine wereld3 Beurs4 Agenda4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton7 Radio en Televisie7 Kunst 7 Postcensuur op Nieuw-Guinea 9 Genève loopt leeg9 Sport11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S WENEN (Reuter) Een Hongaars meisje en twee Tsjechoslowaakse jonge lieden, die naar Wenen waren afgevaar digd voor het wereldjeugdfestival, hebben in Oostenrijk om politiek asiel verzocht, aldus een bekendmaking van het Oosten rijkse ministerie van binnenlandse zaken. De Hongaarse minister van staat Maro- san heeft in Boedapest de teruggekeerde Hongaarse delegatie naar het festival ver welkomd. Hij sprak: „Toen gij vertrok, vroeg men zich in sommige westelijke kringen af, hoevelen van u naar Honga rije zouden terugkeren en hoevelen van u zich voor dollars in Wenen of Parijs zouden verkopen. Welnu, géén van was te koop, gij allen zijt teruggekeerd". moeite met het uitspreken. Nu kan hij het zelfs in het Russisch zeggen". Een Franse correspondent bracht de kwestie van de politiek van de „as-Parijs- Bonn" ter sprake. Kroesjtsjev zei: „Er zijn andere assen geweest. Deze hebben afgedaan. Het is te hopen dat Frankrijk de kracht zal krijgen de juiste waarde te schatten van een „hu welijk" tussen Parijs en Bnn. Dit kan niet beschouwd worden als een verbintenis uit liefde. Het is gebaseerd op opportunisme en dergelijke huwelijken zijn nooit blij vend". Een Belgische correspondent zei dat in sommige westelijke kringen de komende bijeenkomsten van de leiders de vraag had opgeworpen of deze niet nadelig voor de kleine landen zouden blijken te zijn. Hierop antwoordde kroesjtsjev zeer rustig: „Dat is een vreemde logica. Waar om zouden de kleine landen er onder lij den als de grote mogendheden tot over eenstemming komen? Zij zouden daar in tegendeel alleen maar bij kunnen winnen. Als de grote mogendheden beginnen te vechten, dan zouden de kleine landen ook lijden". Hij citeerde daarna het Russische spreekwoord: ,Als de landeigenaars vech ten, dan lijden de boeren". Op de vrs-ag naar zijn indruk over het bezoek dat Eisenhower aan zijn bondge noten wil brengen, zei Kroesjtsjev: „Hij acht dit blijkbaar nodig en ik kan begrij pen dat hij dat wil als hij daarmee beter begrip denkt te wekken voor de noodzaak om geschilpunten op te lossen. Maar wij moeten er wel aan denken dat Adenauer blijkbaar aan dat overleg zal deelnemen en wij kunnen nauwelijks verwachten dat dat deze „op natuurlijke wijze" zal spreken". De kans bestaat dat het bezoek van Prinses Beatrix aan Amerika enigszins in de schaduw komt te staan door het gelijk tijdige bezoek van premier Kroesjtsjev. Volgens het programma zal de Prinses door president Eisenhower ontvangen wor den op 15 september, de dag waarop Kroesjtsjev waarschijnlijk aankomt. Het bezoek van de Prinses ter gelegen heid van de Hudsonherdenking in New York duurt van 11 tot 20 september. (UPI). Premier Kroesjtsjev tijdens zijn pers conferentie, waarvoor driehonderd journalisten gistermiddag naar het Kremlin waren gekomen. LOELOEABURG (Reuter) De Kongo lese politie heeft dinsdag een lid van de wetgevende raad van Belgisch Kongo, Al- bert Kalonji, de leider van de nationale beweging van Kongo, gearresteerd. Ka lonji wordt ervan beschuldigd, dat hij „spanning heeft veroorzaakt" tussen de twee grote stammen in het gebied van Loeloeaburg, de Baloeba's en de Loeloea's. Om dezelfde reden zijn nog twee inheemse leiders aangehouden. Kalonji en andere Baloeba-leiders heb ben de Belgische autoriteiten er onlangs van beschuldigd, dat zij de Loeloea-stam begunstigden, die, hoewel numeriek klei ner dan de Baloeba, vorig jaar bij plaatse lijke verkiezingen de meerderheid heeft behaald. (Belga) Toen de arrestaties bekend werden is een groep betogers naar de residentie van de gouverneur getrokken, doch zij werden door de rijkswacht opge vangen en verspreid zonder dat het tot incidenten kwam. Er zijn bepaalde veilig heidsmaatregelen getroffen, zoals een nachtelijk uitgaansverbod voor bepaalde districten. In Loeloeaburg was het woens dag vrij rustig. In de stad patrouilleren politie en militairen. Er is een dertigtal personen aangehouden. Hier en daar wordt gestaakt. De Westduise minister van Financiën, Franz Etzel heeft woensdag op een bijeen komst van de buitenlandse persvereni ging in Bonn verklaard dat het naar zijn mening mogelijk is om alle 18 landen van de OEES in een vrijhandelszone te bunde len. De politieke en economische samen werking tussen de zes landen van de EEG moet uitgebreid worden tot aile landen van de OEES die geen lid van de EEG zijn, aldus Etzel. De Westduise minister zei dat er een einde moet komen aan de nationale poli tiek van de Europese landen en dat er grondige wijzigingen nodig zijn om het vrije westen zo te organiseren dat de Sovjet-Unie het niet kan bedreigen. Des gevraagd antwoordde Etzel dat hij geen voorstander was van een drie-landen directoraat in de EEG als een hulpmiddel voor de eenwording van Europa. Zoals de situatie nu is, moeten de zes elk een gelijk aandeel hebben, aldus Etzel. Lubbock: Zij die blijven vaker gelijk dan vertrouwen krijgen zij die wantrouwen. g WENEN (UPI). Het Oostenrijkse vreemdelingenverkeer wordt midden in het hoogseizoen bedreigd door een staking. De bonden van hotel- en restaurantperso- neel hebben woensdag na maanden van vruchteloze onderhandelingen over uitke ringen voor overwerk besloten maandag aanstaande in staking te gaan in alle ho tels en restaurants in Wenen. De staking zou zich later naar andere delen van Oos tenrijk kunnen uitbreiden. De hoteleigenaars bereiden noodmaat regelen voor om hun gasten toch nog te kunnen ontvangen. Een woordvoerder van de werkgeversorganisatie heeft meege deeld, dat er niet onderhandeld zal wor den, zolang de stakingsoproep niet is in getrokken. e (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 6 augustus. Een gezelschap goedgemutste ministers en gedelegeerden drentelde gistermiddag de Spaanse zaal van het Paleis der Naties binnen, drukte handen, keuvelde en glimlachte tegen el kaar en hield toen de langste en laatste zitting van de tweede fase der Geneefse conferentie, alvorens opgelucht aan de afscheidschampagne te beginnen. Na ne- geneneenhalve week vruchteloos onder handelen over Berlijn en Duitsland kon den de viereneenhalf uur van gistermid- dat er nog best af om alle argumenten, die in die tijd ter tafel kwamen, nog eens uitgebreid te herkauwen. Toen werd de conferentie verdaagd met een communi qué van 149 woorden, dat zei: „Er heeft een openhartige en veelomvattende dis cussie over Berlijn plaats gehad en de standpunten van de partijen zijn nader tot elkaar gekomen. De discussies zullen nut tig zijn voor verdere onderhandelingen, die nog nodig zijn om een overeenkomst te bereiken. De conferentie schonk tevens WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse vice-president Nixon is woensdag van zijn bezoeken aan de Sov jet-Unie en Polen te Washington terugge keerd, waar hij op het vliegveld door naar schatting 3.500 mensen werd begroet, on der wie de onderminister van Buitenlandse Zaken Dillon en de Russische ambassa deur Mensjikov. Nixon reed van het vlieg veld naar het Witte Huis voor een onder houd van een uur met president Eisen hower. Ook bij het Witte Huis werd hij toegejuicht. Nixon overhandigde Eisen hower brieven van president Vorosjilov en van minister-president Kroesjtsjev. Op het vliegveld legde Nixon een ver klaring af waarin hij een beroep deed op de Amerikanen om bij het komende bezoek van Kroesjtsjev een zelfde noffe- lijkheid aan de dag te leggen als het volk en de leiders van de Sovjet-Unie het te genover hem hadden gedaan. Hij wees op de vele bewijzen van vriendschap die hij van de zijde van het Russische en het Poolse volk had ondervonden, niettegen staande de bestaande politieke geschillen. De betuigingen van hartelijkheid in Rus land en Polen waren, aldus Nixon, niet voor mij doch voor het Amerikaanse volk bedoeld. Hij zei dat de Russen en de Polen even „hartstochtelijk naar vrede verlan gen, als de Amerikanen dat doen". Hij gaf toe dat vele Amerikanen gegronde rede nen hebben om bitter gestemd te zijn over bepaalde politieke maatregelen van de Sovjet-Unie, maar hij verzocht het Ameri kaanse volk hoffelijk te zijn, „in het be lang van de vrede en rechtvaardigheid die wij allen wensen". Zijn woorden werden met applaus begroet. Volgens Nixon zal het komende overleg tussen Kroesjtsjev en Eisenhower een grote invloed kunnen hebben op de vrede. Het Amerikaanse volk moet ervoor zorgen dat het overleg in een zo goed mogelijke sfeer verloopt, aldus Nixon. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amersfoort is een huwelijk ten stadhuize en in de kerk in oud-hollandse stijl voltrokken. Na afloop van de kerkdienst maakte de bruiloftsstoet onder grote belangstelling een wandeling door de stad. Advertentie M Advertentie SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door klour' (32 pagina's in kleurenj bij postbus 2 - Leiden OFFICIAL DEALER BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Huygensstraat 15 - IJmuiden - Telef. 6121 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING gelegenheid voor nuttige gedachtenwisse- ling over andere vraagstukken van ge meenschappelijke interesse. Datum en plaats van hervatting van het werk van de conferentie zullen via diplomatieke ka nalen geregeld worden". Een uur later kwam er nog een com muniqué dat zowaar wat nieuws bevatte: „De vier ministers hadden een nuttige gedachtenwisseling over de methode om onderhandelingen over het ontwapenings- vraagstuk te bevorderen. Zo gauw als de nodige beraadslagingen hierover voltooid zijn, zullen de resultaten daarvan bekend worden gemaakt". Dit betekent in feite, dat de Grote Vier in de afgelopen dagen ge durende het privé-overleg overeengeko men zijn de kwestie der ontwapening uit handen te nemen van de 82 UNO-leden, waar zij geheel en al op dood spoor was geraakt en een handzamer instrument te scheppen, vermoedelijk een tienmogend- hedencommissie binnen de UNO, waarin Oost en West, alsmede mogelijk ook de neutrale landen, vertegenwoordigd kun nen zijn. Daarmee is er een drievoudige onderhandelingsapparatuur voltooid, die na eventuele stimulansen uit de Eisen- hower-Kroesjtsjev-gesprekken drie van de belangrijkste openstaande problemen kan aanpakken: a) Berlijn en Duitsland (op later datum te hervatten ministersconferentie); b) stopzetting van kernproeven (de con ferentie daarover in Genève gaat nog steeds voort); c) ontwapening (een nieuwe commissie). De slotzitting van de tweede conferen tie-fase stond trouwens sterk in het teken van de komende confrontatie der Russi sche en Amerikaanse regeringschefs. Gro- myko, die het bezoek van Macmillan aan Moskou en de reizen van Kozlov en Nixon als nuttig en belangrijk kwalificeerde, werd in zijn rede haast lyrisch over de ko mende ontmoetingen tussen de grote twee. „Onmogelijk te overschatten", zei hij. „Van werkelijke historische betekenis". Zijn woordvoerder deed er na afloop van de zitting nog een schepje bovenop: „De komende generaties zullen ervan profite ren. Ook Selwyn Lloyd refereerde eraan en noemde het een opvallend voorbeeld van de manier waarop de internationale sfeer is verbeterd. Met de rest van de speeches der zes de legatieleiders durf ik het geduld van mijn lezers nauwelijks verder op de proef te stellen. Alle argumenten passeerden om der wille van de diplomatieke archieven nog eens de revue. Herter schiep nog ver warring door te verklaren, dat de weste lijke rechten in Berlijn zo voor zichzelf spreken, dat zij helemaal geen Russische garantie behoeven. Aangezien het juist de eis tot zo'n garantie was, waarop uitgere kend de hele conferentie is gestrand, wek te dat grote verbazing. De Amerikaanse minister had zich echter alleen wat on duidelijk uitgedrukt. Ten behoeve van de duidelijkheid haastten woordvoerders zich daarom nog eenmaal het westelijk stand punt te definiëren: De Westelijke positie in Berlijn vloeit de jure en de facto voort uit de geallieei'de overwinning op nazi- Duitsland en de daarop volgende viermo- gendhedenakkoorden. Aan die positie kan juridisch nooit door eenzijdige actie ge tornd worden. Aangezien het Westen uit politieke overwegingen bereid om een oplossing voor de Berlijnse kwestie te vinden geneigd was toe te stemmen in een interim-regeling voor Berlijn, wenste het echter een bevestiging van Gromyko, dat zo'n regeling n;et na afloop een auto matische wijziging in die westelijke posi tie zou impliceren. En die bevestiging was Gromyko niet bereid te geven. Ziedaar de laatste druppels van de Ge neefse woordenstroom. Een ieder sprak gematigd, neigde ertoe de kleine toenade ringen te accentueren en zo weinig moge lijk over het gebrek aan akkoord te spreken. Ook Gromyko sprak zijn waar dering uit voor de zakelijke toon, waarop de onderhandelingen waren gevoerd. De crisissfeer is voorlopig weg en nu de ba zen bij elkaar op visite gaan, past het de knechten niet elkaar op de tenen te trap pen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman u

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1